Αποστολέας Θέμα: SCARSICK  (Αναγνώστηκε 7803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pain of salvation

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
SCARSICK
« στις: 18/12/06, 22:15 »
βρηκα το scarsick στη διευθηνση

http://search.conduit.com/Search.aspx?q=portishead&Name=ThepirateBay&ctid=CT329536&SearchType=SearchImages&SearchType=SearchWeb


περιμενω τις γνωμες σας.εγω θα το λιωσω πρωτα και μετα θα την εκφρασω.
walk with me, and see the world i see, it is our home it's where we are belong.

Αποσυνδεδεμένος pain of salvation

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #1 στις: 18/12/06, 22:17 »
walk with me, and see the world i see, it is our home it's where we are belong.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #2 στις: 18/12/06, 22:25 »
Λοιπον ενα απλα αρκετα καλο αλμπουμ. Περιμενα κατι καλυτερο απο Be(πολλα ζηταω) αλλα δεν μου φανηκε καλυτερο. Πολυ πιο heavy απο τα αλλα με πολυ δυνατες κιθαρες. Πολυ οργη μεσα κρυβει το αλμπουμ και αυτο φαιενται μεσα απο αρκετες ακροασεις και ειανι κατι που με κυριαρχει και μενα αυτην την εποχη οποτε με εκφραζει απολυτα. Τωρα τελειως αντικειμενικα δεν φτανει το be η το remedy lane. Κορυφαια κομματια τα America, Disco queen και που θα δωσουν αρκετα στις συναυλιες πιστευω. Το ομωνυμο με απογοητευσε λιγο γιατι καπου ενω ειχε θεικο ριφφακι πολατιασε...... Τεσπα μετα απο αλλες 100 ακροασεις θα επανελθω με περισσοτερα
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #3 στις: 18/12/06, 23:13 »
Εγώ θα περιμένω να το ακούσω αυθεντικό όταν κυκλοφορήσει πάντως...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #4 στις: 19/12/06, 00:02 »
Α ναι ξεχασα να αναφερω οτι πριν διαβασω στιχους και booklet δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #5 στις: 19/12/06, 16:37 »
Πολύ καλός δίσκος, πράγμα βέβαια που δε λέει πολλά για τους Pain of Salvation. Καμία σχέση με τα προηγούμενα αφού κινείται σε τελείως διαφορετικό στυλ, λιγότερο τεχνικό και πολύ πιο οργισμένο. Ίσως συνθετικά να μην φτάνει τις προηγούμενες δουλειές τους, σέβομαι όμως το γεγονός ότι δεν επαναλαμβάνονται. Τώρα άντε να το πάρουμε να μελετήσουμε και το concept.

Αλήθεια, πιστεύετε ότι είναι το Perfect Element Pt. 2; Εγώ έτσι νομίζω, φαίνεται πιστεύω καθαρά από το Kingdom of Loss.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #6 στις: 21/12/06, 14:51 »
Θα το αγοράσω στάνταρντ....το έχω κατεβάσει εδώ και μια βδομάδα. Μου αρέσει πάρα πολύ. Ίσως και η μόνη μπάντα που περιμένω με αγωνία κάθε κυκλοφορία της!!!

Αποσυνδεδεμένος Jeditraitor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #7 στις: 25/12/06, 00:24 »
Χαιρετε, χαιρετε...νέο μέλος!
 
Προσωπικά και μετά από μερικές αυτιές το Scarsick μου φαίνεται πολύ επαγγελματικός δίσκος. Και θα εξηγήσω τι εννοώ...Το κυριότερο πράγμα που με ξένισε είναι ότι έχει δοθεί πολλή, μα πάρα πολλή δουλειά στην επεξεργασία των κομματιών και λιγότερο στη δομή τους. Αποτέλεσμα αυτού είναι ένας δίσκος "λίγος" δομικά για τα δεδομένα των PoS και πολύ μα πολύ φορτωμένος στουντιακά. Και λέω για τα δεδομένα των PoS όχι γιατί είμαι προγκεσιβόπληκτος και γουστάρω φιορφιτούρες, απλά γιατί πιστεύω ότι μπορούν να προσφέρουν κομμάτια πιο περιεκτικά (μουσικά και όχι τεχνικά!) από αυτά του Scarsick. Γενικά πάντως είναι καλός δίσκος με μουσική και στίχους που σου μένουν στο μυαλό...

Αν και δεν το έχουν πει οι ίδιοι, θεματικά-απ'όσο έχω καταλάβει τους στίχους- πρέπει να είναι το ΡΕ 2 αλλά μάλλον κρατούν την έκπληξη για το τέλος, προφανώς για εμπορικούς σκοπούς :)

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #8 στις: 25/12/06, 02:39 »
Scarsick:(imho)
1)το Falling into Infinity των Dream Theater,δηλαδη θα ειναι για καποιους το best by far album,ενω για καποιους αλλους θα ειναι ενα πετυχημενο στουντιακα album,αλλα τιποτα παραπανω
2)πολυ rapοhiphop(βλ.Spitfall) στυλακι..μου θυμιζει ανα σημειο rage against the machine  :o ::)
3)θελει ακομα πολλές ακροασεις,αλλα μεχρι τωρα νιώθω οτι με κερδιζει σιγα σιγα!πιστευω οτι θα το αγαπησω υπερβολικα,και μετα ξαφνικα μια μερα θα το βαλω στο ραφι και δεν θα το ξανακουμπησω...χμμ..μακαρι να κανω λαθος
4)σπαστικο:πολλες μπαντες εχουν κουρασει το θέμα America..ας μην το εθιγαν και οι POS..αλλα νταξ Gildenlow ειναι,οποτε συγχωρειται! ;D
5)πολλα cathcy σημεια..αλλα σαν του perfect element(βλ. Used),δεν ειναι..
γενικα θα του εβαζα ενα 8/10 για POS ενω τα Perfect Element kai Be και Remedy Lane κλπ θα παιρναν 9.5/10 χαλαρα!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Jeditraitor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #9 στις: 25/12/06, 16:57 »
Συμφωνώ, αν και για μένα το remedy lane είναι το falling into infinity των PoS...και εμπας η περιπτώσει, δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάθει τόσος κόσμος με το remedy lane...Καλό αλλά λίγο.Προσωπική γνώμη πάντα ;)

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #10 στις: 08/01/07, 12:18 »
το κατέβασα κι εγώ επιτέλους και ξεκίνησα τις ακροάσεις... με έχει κερδίσει πολύ από την πρώτη εντύπωση. Πολύ περισσότερο από ότι το BE που αν και φοβερή δημιουργία δε με άγγιξε όπως τα προηγούμενα τους. Περισσότερα σύντομα...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #11 στις: 28/01/07, 00:30 »
Λοιπόν το πήρε κανείς; Εγώ το βούτηξα αμέσως (15.90 από το Metropolis) και εντυπωσιάστηκα με τους στίχους! Τελικά είναι όντως η συνέχεια του Perfect Element και απ' ότι φαίνεται θα υπάρξει και part 3, αφού στην τελευταία σελίδα λέει "to be continued..." Από τη στιγμή μου το κατέβασα πάντως μέχρι σήμερα το έχω ακούσει καμια 10ριά φορές και το αγάπησα ακόμα περισσότερο. Ειδικά το Kingdom of Loss έχει απίστευτους στίχους και γενικά σε όλο το άλμπουμ τα χώνει ανελέητα στο σύστημα. Συστήνεται ανεπιφύλακτα! 8)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #12 στις: 09/02/07, 15:47 »
Με το που βγήκε έτρεξα να το πάρω και γυρίζοντας σπίτι το βάζω να το ακούσω. Μπορώ να πω ότι στην πρώτη ακρόαση έμεινα δυσαρεστημένος. Ίσως περίμενα να ακούσω κάτι άλλο. Τελικά απλά ήθελε το χρόνο του.

Η ειρωνεία που διακατέχει το album είναι απίστευτη. Από τους στίχους ως και τη μουσική(π.χ. Disco Queen).
Οι ερμηνείες του Gildenlow είναι για άλλη μια φορά εξαιρετικές και οι μουσικές του ιδέες πάμπολλες. Είναι ένα πολύ καλό album που σίγουρα για να το ευχαριστηθείς πρέπει να του αφιερώσεις τον απαραίτητο χρόνο, εντρυφώντας όσο το δυνατόν περισσότερο στους στίχους.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #13 στις: 14/03/07, 22:38 »
Οκ αλλαξα ριζικα γνωμη. ΤΙ ΔΙΣΚΑΡΑ ΒΓΑΛΑΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??? :o :o
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος sliv22

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • i got a halo round me
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #14 στις: 15/03/07, 00:24 »
δισκάρα
ξέρω ότι διαβάζεις αυτό που γράφω κάτω απ'το post μου

Αποσυνδεδεμένος Scarsick

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm going slightly mad
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #15 στις: 16/03/07, 14:09 »
Το βρηκα κατι παραπάνω απο πολύ καλο αλμπουμ, ιδιαιτερα την δευτερη φορα που το ακουσα ολοκληρο. Πολύ ενδιαφερον concept, ο Daniel αστειρευτη πηγή μουσικης καινοτομιας, απλα ιδιοφυια, ιδιαιτερα οργισμενος και ειρωνικος σε αυτο το αλμπουμ. Νομιζω πως τα τραγουδια δεν ειναι αρκετα "δεμενα" απο την πλευρά της μουσικής, σε σχεση με παλαιοτερα concept τους, οπως το P.E I, που σε πολλα τραγουδια οπως το Reconciliation για παραδειγμα γινονται αναφορες στο  morning on earth, στο  Idioglossia συνανταμε το ρεφρεν του Ashes, η το entropia, στο οποιο για παραδειγμα το her voices δενει μουσικα το concept,  αποτελουμενο απο μουσικες εκφρασεις των υπολοιπων τραγουδιων του αλμπουμ, σαν παζλ (σαν το erotomania στο Awake των D.T). Αυτο ηταν απλα μια παρατηρηση μου, δεν το γραφω σαν παραπονο. Υπαρχει ποικιλομορφια στο στυλ των τραγουδιων, και αυτο με χαροποιει ιδιαιτερα. Ολα τα τραγουδια ειναι ιδιαιτερα, δεν υπαρχουν μετρια κατα την αποψη μου. Δεν θα θελα να ξεχωρισω καποιο απο τα υπολοιπα, αν και εχω αγαπησει λιγο περισσοτερο το kingdom of loss, το οποιο βρισκω ιδιαιτερα συναισθηματικο(απογνωση, ειρωνια, απελπισια και οργη φυσικα!). :) Τελειος δισκος!
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος Scarsick

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm going slightly mad
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #16 στις: 16/03/07, 14:15 »
2)πολυ rapοhiphop(βλ.Spitfall) στυλακι..μου θυμιζει ανα σημειο rage against the machine  :o ::)


Δεν θα το λεγα, δενει υπεροχα με τους στοιχους, που ο Gildenlow τα χωνει στους ραπερς! Το 'φχαριστιεμαι! ;D


Ασχετο, το flame to the moth μου προσφερει φοβερη εκτονωση!!! aaaaargh!!!
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #17 στις: 05/05/07, 00:34 »
οι διασκευες δεν με ενθουσίασαν αλλα τα κομμάτια, spitfull, scarsick, kingdom of loss και καποια ακόμα  με έστειλαν αδιάβαστο....ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #18 στις: 05/05/07, 00:53 »
Εγώ το καβάτζωσα από ένα φίλο σε mp3 προχθες να δω αν θα μου αρέσει αλλά μπορεί και να το πάρω αυθεντικό. Δεν έχω σχεδόν καθόλου εμπειρία από Pain Of Salvation παρά μόνο 4-5 τραγούδια τους (ανάμεσά τους και τα Used κ Stress-τραγουδάρες!) που έχω αλλά παρόλα αυτά μου άρεσαν αρκετά. Ακόμα δεν το έχω ακούσει πάρα πολύ προσεκτικά και από στίχους έχω διαβάσει μόνο του America νομίζω όμως πως θα κολλήσω τις επόμενες μέρες! ::) :)

Όντως διαπίστωσα και εγώ αρκετή οργή και θλίψη από τη μουσική μέχρι τώρα. Από στίχους θα δω και θα σας πω  :D

Αποσυνδεδεμένος mastodon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #19 στις: 17/05/07, 14:24 »
Εξαιρετικό αν και οι 3,5 μήνες συνεχούς ακρόασης δεν φτάνουν για να καταλάβω αν είναι καλύτερο από τα προηγούμενα.Πάντως περιέχει πολύ δυναμικά κομμάτια και προσωπική αδυναμία το Flame To the moth

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #20 στις: 08/06/07, 11:18 »
Ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβεις τ μνμ που θελει να περασει...Τν πρωτη φορα που τ ακουσα δν μ πολυαρεσε...Αλλα μετα απο καιρο που επιτελους αρχησα να το καταλαβαινω μου αρεσει πολυ...Τ Disco queen σπερνει...
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος sliv22

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • i got a halo round me
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #21 στις: 14/06/07, 15:42 »
δισκάρα

και ξανά, δισκάρα
ξέρω ότι διαβάζεις αυτό που γράφω κάτω απ'το post μου

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #22 στις: 15/06/07, 10:11 »

Αποσυνδεδεμένος sliv22

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • i got a halo round me
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #23 στις: 15/06/07, 11:13 »


Αλήθεια, πιστεύετε ότι είναι το Perfect Element Pt. 2; Εγώ έτσι νομίζω, φαίνεται πιστεύω καθαρά από το Kingdom of Loss.

Είναι 100% το Perfect Element part2, το γράφει με γκρίζα γράμματα στη μέσα μεριά του οπισθόφυλλου, από την πλαϊνή μεριά:
the perfect element, partII - "he"
ξέρω ότι διαβάζεις αυτό που γράφω κάτω απ'το post μου

Αποσυνδεδεμένος forensick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: SCARSICK
« Απάντηση #24 στις: 16/06/07, 16:53 »
Mετα απο 6 μηνες, μπορω να πω οτι σκεκεται διπλα στο part 1. Ακομα μια φορα βγαλανε δισκαρα, να δω ποτε θα σταματισει το σερι.