Αποστολέας Θέμα: Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden  (Αναγνώστηκε 46007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #25 στις: 01/12/03, 14:39 »
Δύσκολο δεν είναι να παίξεις ένα σόλο/riff κτλ, δύσκολο είναι να το σκεφτείς εσύ πρώτος και να το βγάλεις.

Σωστος!
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #26 στις: 03/12/03, 00:49 »
   εεεενταξει οχι και τεχνικη οι μαιντεν τωρα...! Να μου πεις για Rush  να σου πω ναι αλλα οχι Μειντεν! Νταξει καλοι ειναι μεχρυ εκει που μπορουν να κλεψουν...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #27 στις: 03/12/03, 17:46 »
   Πες τα ρε sotriani γιατί είχα αρχίσει να νομίζω πως είμαι τρελός ...

Αποσυνδεδεμένος paulchro

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Guns n' Roses...
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #28 στις: 03/12/03, 20:08 »
kala oti peite.. ontws einai poly asxetoi... oute texnikh oute tpt den exoun... atalantoi..
ti na pei kaneis..
She's got a smile
that itseems to me...
reminds me of childhood
memories.. where
everything was as fresh
as the bright blue sky...

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #29 στις: 07/12/03, 21:49 »
mpravo sto mikro....... ti mikros.. ego 4 xronia megaliteros ime.. hehe.. alla den pisteuo oti to na pezi kapio solo apo opiodipote sigkrotima ton kani kalo kitharista... dixni omos oti exi thelisi na pexi... to thema ine na mathi apo afta pou pezi kai na ta xrisimopoiisi pio meta... giati mousiki den ine mono na pezis komatia alon.. sxedon opiosdipote an doulepsi mpori na kani copy... alla original ligo theli doulia, empneusi ktl ktl... i hope you know what i mean ??? 8) ;D :D
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος fotmaiden

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #30 στις: 12/02/04, 12:13 »
Pedia kalimera.
Ego den ime 13 eton alla 39.Nai ksekinisa mathimata ilektrikis tora sta geramata.Me tin elaxisti pektiki empiria pu exo alla me tin terastia akustiki tha ithela na po to eksis.An to pedi 13 eton pezi esto kai ligo lathos Maiden...39 eton ti tha pezi?Opos kai na exi ine aksio sigharitirion. :D

Αποσυνδεδεμένος John5

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • o Slash einai kai poly murh
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #31 στις: 21/03/04, 20:53 »
Dyskoloi oi maiden?xaxaaxaxaxaxaxaxaxaxaxxaxaaxxa.sorry gia to gelio file mou itan ay8ormito!.ke gia na min parexsigioumaste oi maiden ine apta agapimena mou sigkrotimata...alla oxi ke diskoloi! eleos pou leei ke o georgiou. beba simfwno oti merika apta palia solo's itan empnebsmena alla amphibalw an breis ena solo apto brave new world p.x pou na axsizei na asxolithei kapoios mazi tou. oxi epidi ine poli efkola apla to na akous gia 1 lepto slides ke legata panw stin idia klimaka katantaei kapws...exm ...kourastiko.

Esy 13xronwn evgazes maiden??Moko loipon
Μην δοκιμάσεις να ρίξεις την γκόμενα με την κιθάρα......βρές άλλο αντικείμενο

Αποσυνδεδεμένος PoRtiS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • And the soul cries out, for a handful of rain...
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #32 στις: 21/03/04, 21:19 »
ne  ;) ;D

basika exw periergeia na mou peite giati tous briskete toso diskolous.de lew mikros imoun trela porwmenos kiakoma mou aresoun poli alla oi kenotomies tous stamatisan sto somewhere in time. ;P ena tragoudi na pexseis k ta ipolipa ine paremferh. Oli i dynamh twn maiden einai oi poly wrees melwdies k ta fwnitika tou axseperastou bruce ala alo afto kialo ama i mousikh tous ine diskolh. mi trelathoume kiolas:P

tespa tha sou proteina na mi krineis tous alous basizomenos sthn sympatheia sou se ena sigkrotima (pragma pou exoume kanei oi perisoteroi kata kerous giati i latreia ine latreia pws na to kanoume :P) giati i mousikh den ine mono maiden :P
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/04, 21:29 από PoRtiS »
So what can I tell you
Ιf life's the length of this play
Perhaps God gave the answers
To those with nothing to say

Αποσυνδεδεμένος geokok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #33 στις: 21/03/04, 21:46 »
Εγώ δε θα πάρω θέση για το θέμα αν κάποιος σε τόσο μικρή ηλικία παίζει καλά κιθάρα. Αν συλλογιστεί κανείς ότι ο χρόνος είναι σχετικός (Αϊνστάιν) και ότι ο Μότσαρτ άρχισε να βγάζει αριστουργήματα στα 8 και ο Μπαχ στα 45 τότε θα καταλάβει ότι στη κιθάρα δεν μετράει ούτε από πότε ούτε πόσο καιρό παίζεις.....

Ελπίζω να έχω δίκιο

Αποσυνδεδεμένος PoRtiS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • And the soul cries out, for a handful of rain...
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #34 στις: 21/03/04, 22:24 »
apolyto dikio.   ;D an k i empeiria boithaei se merikous tomeis.
So what can I tell you
Ιf life's the length of this play
Perhaps God gave the answers
To those with nothing to say

Αποσυνδεδεμένος Γιώτα Μή

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Γυναίκα
  • - -
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #35 στις: 21/03/04, 22:39 »
Η τέχνη ρε παιδιά δεν σταματάει! Δεν μπορεί να πει κάποιος ότι ξέρει να παίζει, αλλά πάλι αν κάποιος πει ότι δεν ξέρει πάλι είναι ψέμματα.

Εγώ παίζω κιθάρα 5 χρόνια και κάνω μαθήματα ταυτόχρονα ενώ μου κάνουν. Πάντα υπάρχει κάποιος που ξέρει ποιό πολλά και κάποιος που ξέρει ποιό λίγα.

Επίσεις καλύτερος κιθαρίστας δεν είναι αυτός ο οποίος γνωρίζει όλες τις κλίμακες, όλους τους ρυθμούς και όλες τις τεχνικές. Καλύτερος κιθαρίστας (και γενικά καλύτερος σε οπιοδήποτε όργανο) είναι αυτό ο οποιός έχει την καλύτερη εμπευση!
Γνώρισα άτομο ο οποίος παίζει τα πάντα στην κιθάρα. Ότι του βάλεις, θα στο βγάλει κατευθείαν με ένα άκουσμα. Τι να το κάνεις. Ο τύπος δεν έχει βγάλει ούτε ένα δικό του τραγούδι! Δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με μια δικιά του σύνθεση. Ακούγεται χαζό?? Και όμως έτσι είναι!!!

Αυτά.

λες δηλ. ότι επειδή δεν βγάζει δικά του κομάτια δεν είναι καλός κιθαρίστας?? ???
ισως δεν είναι ικανός συνθέτης ή μουσικός αλλα δεν πιστεύω ότι αυτο αποκλείει τις κιθαριστικές του ικανότητες....

επίσης..μπράβο στο παιδί!δεν γνωρίζω βασικά από iron maiden κ πολλά αλλά αφού βγάζει σόλο(κ απ'ότι λέτε κάποιοι δύσκολα) στα δεκατρία του είναι σκάλες ανώτερος από μένα που δεν έχω βγάλει κανένα ολοκληρωμένα ως τώρα! ;D :P
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/04, 22:46 από Giota »
...La vita e una continua lotta...

Αποσυνδεδεμένος John5

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • o Slash einai kai poly murh
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #36 στις: 18/10/04, 12:34 »
To solo tu fear of the dark (ths live ekteleshs) den einai eykolo...gia onoma tu theu...eidika sto shmeio pu mpainei o murray....prepei na exeis poly empeiria gia na to vgaleis akrivws....poso mallon solo typu afraid to shoot strangers ktlp.....ean loipon to pedi vgazei SWSTA tetia solo einai kai poly talento kai tu aksizun sygharhthria....20 xronwn dhladh ti tha paizei? ;Dmpravo tu
Μην δοκιμάσεις να ρίξεις την γκόμενα με την κιθάρα......βρές άλλο αντικείμενο

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #37 στις: 18/10/04, 14:25 »
Εχει τοση σημασια αν κατι ειναι δυσκολο ή οχι ;
Για μενα , καμια απολυτως ...
Ενταξει , θα θαυμασω τους κιθαριστες και λοιπους μουσικους που μπορουν και παιζουν "παπαδες" με αψογη τεχνικη κτλ , αλλα ειλικρινα τα καλυτερα κομματια μουσικης που εχω ακουσει, για μενα , ειναι ολα "απλα" και σχετικα "ευκολα" ... Το δυσκολο ομως ειναι να τα "γραψεις" , να σου ερθει η εμπνευση ...
Το Paranoid ειναι ισως το πιο γελοιο τεχνικα τραγουδι που εχει βγει, κατα την γνωμη μου ... Ομως εγω δεν το εγραψα !!! Καποιος αλλος το σκεφτηκε και το εγραψε και ΟΛΟΙ το ξερουν πια και το τραγουδουν !!!
Σημασια εχει η μουσικη να μιλαει στην ψυχη (κατα την γνωμη μου παντα !) και οχι μονο στο μυαλο ...
Οπως ειχε πει και ο Santana (προσκυνητεος) : "θελω να βγαζω μουσικη που οι ανθρωπο να μην την ακουν σαν να πινουν κρασι , αλλα σαν να πινουν νερο ..."
Ο Santana εχει "ευκολα" σολο ... Καποιοι μαλιστα εχουν πει οτι τα σολα του δεν τα παιζει πολλες φορες σωστα (;;;) , οτι φαλτσαρει , οτι τα bends του δεν ειναι σωστα και αλλες π**αριες ...
Εγω ενα θα πω σε ολους αυτους και σε οσους εχουν παρομοιες αποψεις : Ναι , αλλα αυτος εγραψε το καμματι και οχι εσυ !!!
Προσωπικα , υπαρχουν στιγμες που "ζηλευω" για την τεχνικη και τις γνωσεις καποιου αλλου στην κιθαρα, αλλα για πολυ λιγο ... Μετα σκεφτομαι , οτι αν ηθελα πραγματικα , θα μπορουσα να κατσω να σκιστω και να γινω ακομα και καλυτερος απο αυτον ... Το θελω ομως ; Ειμαι τοσο πορωμενος ωστε να κανω τις απαραιτητες θυσιες για να κανω αυτα τα πραγματα;
Η απαντηση ειναι οχι (και μιλαω καθαρα προσωπικα ...) , προτιμω να παιζω αυτα που πραγματικα γουσταρω και ας μην παιζω ουτε ενα σολο οπως ειναι στον ταδε δισκο ... Προτιμω να παιζω δικα μου σολο και να τα παιζω οπως τα αισθανομαι εγω ... και οχι οπως τα αισθανθηκε καποιος αλλος ... Τωρα αν κατι πραγματικα μου αρεσει τοσο πολυ σαν σολο που θελω να το βγαλω , θα κατσω να το βγαλω ... Ετσι κι αλλιως τετοιου ειδους σολα, που πραγματικα μου αρεσουν και θελω να τα βγαλω , ειναι παντα σχετικα απλα και μελωδικα ... οχι ..."παπαδες" ... Δεν ειμαι καθολου fan κιθαριστων τυπου Vai , Satriani , Malmsteen και δε συμαζευεται...
Και δεν τα λεω αυτα για να καλυψω το εαυτο μου και τις αδυναμιες μου ... Τις ξερω και τις αναγνωριζω , οπως επισης ξερω οτι δεν με ενδιαφερει η υψηλη τεχνικη κτλ. Ακομα και αυτα που ακουω απο συγκροτηματα , εκτος ορισμενων ελαχιστων περιπτωσεων , ανηκουν σε τετοιας κατηγοριας μουσικη ... Απλα, αλλα μελωδικα ...
Feeling over technique !!!  ;)
Φυσικα , αυτη ειναι απλα η δικη μου υποκειμενικη αποψη ... Και δεν χρειαζεται να επαναλαβω το τι λενε για τις αποψεις και ορισμενα σημεια του ανθρωπινου σωματος ...  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος John5

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • o Slash einai kai poly murh
    • Προφίλ
Re:Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden
« Απάντηση #38 στις: 19/10/04, 12:43 »
Εχει τοση σημασια αν κατι ειναι δυσκολο ή οχι ;
Για μενα , καμια απολυτως ...
Ενταξει , θα θαυμασω τους κιθαριστες και λοιπους μουσικους που μπορουν και παιζουν "παπαδες" με αψογη τεχνικη κτλ , αλλα ειλικρινα τα καλυτερα κομματια μουσικης που εχω ακουσει, για μενα , ειναι ολα "απλα" και σχετικα "ευκολα" ... Το δυσκολο ομως ειναι να τα "γραψεις" , να σου ερθει η εμπνευση ...
Το Paranoid ειναι ισως το πιο γελοιο τεχνικα τραγουδι που εχει βγει, κατα την γνωμη μου ... Ομως εγω δεν το εγραψα !!! Καποιος αλλος το σκεφτηκε και το εγραψε και ΟΛΟΙ το ξερουν πια και το τραγουδουν !!!
Σημασια εχει η μουσικη να μιλαει στην ψυχη (κατα την γνωμη μου παντα !) και οχι μονο στο μυαλο ...
Οπως ειχε πει και ο Santana (προσκυνητεος) : "θελω να βγαζω μουσικη που οι ανθρωπο να μην την ακουν σαν να πινουν κρασι , αλλα σαν να πινουν νερο ..."
Ο Santana εχει "ευκολα" σολο ... Καποιοι μαλιστα εχουν πει οτι τα σολα του δεν τα παιζει πολλες φορες σωστα (;;;) , οτι φαλτσαρει , οτι τα bends του δεν ειναι σωστα και αλλες π**αριες ...
Εγω ενα θα πω σε ολους αυτους και σε οσους εχουν παρομοιες αποψεις : Ναι , αλλα αυτος εγραψε το καμματι και οχι εσυ !!!
Προσωπικα , υπαρχουν στιγμες που "ζηλευω" για την τεχνικη και τις γνωσεις καποιου αλλου στην κιθαρα, αλλα για πολυ λιγο ... Μετα σκεφτομαι , οτι αν ηθελα πραγματικα , θα μπορουσα να κατσω να σκιστω και να γινω ακομα και καλυτερος απο αυτον ... Το θελω ομως ; Ειμαι τοσο πορωμενος ωστε να κανω τις απαραιτητες θυσιες για να κανω αυτα τα πραγματα;
Η απαντηση ειναι οχι (και μιλαω καθαρα προσωπικα ...) , προτιμω να παιζω αυτα που πραγματικα γουσταρω και ας μην παιζω ουτε ενα σολο οπως ειναι στον ταδε δισκο ... Προτιμω να παιζω δικα μου σολο και να τα παιζω οπως τα αισθανομαι εγω ... και οχι οπως τα αισθανθηκε καποιος αλλος ... Τωρα αν κατι πραγματικα μου αρεσει τοσο πολυ σαν σολο που θελω να το βγαλω , θα κατσω να το βγαλω ... Ετσι κι αλλιως τετοιου ειδους σολα, που πραγματικα μου αρεσουν και θελω να τα βγαλω , ειναι παντα σχετικα απλα και μελωδικα ... οχι ..."παπαδες" ... Δεν ειμαι καθολου fan κιθαριστων τυπου Vai , Satriani , Malmsteen και δε συμαζευεται...
Και δεν τα λεω αυτα για να καλυψω το εαυτο μου και τις αδυναμιες μου ... Τις ξερω και τις αναγνωριζω , οπως επισης ξερω οτι δεν με ενδιαφερει η υψηλη τεχνικη κτλ. Ακομα και αυτα που ακουω απο συγκροτηματα , εκτος ορισμενων ελαχιστων περιπτωσεων , ανηκουν σε τετοιας κατηγοριας μουσικη ... Απλα, αλλα μελωδικα ...
Feeling over technique !!!  ;)
Φυσικα , αυτη ειναι απλα η δικη μου υποκειμενικη αποψη ... Και δεν χρειαζεται να επαναλαβω το τι λενε για τις αποψεις και ορισμενα σημεια του ανθρωπινου σωματος ...  ;)

symfwnw mazi su kai pistevw oti texnikh(mexri enos shmeiu) kai feeling mporun na syndiastun kai na dwsun to apsogo apotelesma...polles fores otan paizeis ena solo "ksera"xwris  na to aisthanese tha parathrhseis oti nai men einai swsto apo apopsh melwdikh,alla tu leipei ayto to kati....ama omws mpeis pragmatika mesa sto solo kai to "zeis" tha deis oti ola ginontai toso teleia...kai fysika afthormita epireazete kai to ypoloipo swma apo thn olh "ierotelestia"(morfasmoi,apotomo anashkwma tu kefaliu ;D ktlp....)egw pistevw oti afto einai to megalytero katorthwma enos kitharista otan pezei ena mh diko tu kommati..na to niwsei...kai fysika oxi na pezei klimakes se 16a me to metronomo sto 200 pu leei o logos....enas apo tus kitharistes pu sindiazei texnikh me to aisthima me katapliktiko tropo einai o petrucci... typoi san ton malmsteen kai ton michael angelo meta to arxiko sok mono xasmurhto mu prokalun giati pisw apo tis ateleiwtes kai akatapafstes notes den kryvun kamia eyfoia ..kati tetoioi typoi(eidika malmsteen)paizun musikh perissotero apo psonio gia na entypwsiasun ta plhthoi kai oxi epeidh pragmatika thn agapane...ola ta thrilika kommatia pu exun meinei sthn istoria apla htan
Μην δοκιμάσεις να ρίξεις την γκόμενα με την κιθάρα......βρές άλλο αντικείμενο

Αποσυνδεδεμένος Robert Plant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
+1 στον sotriani!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ωραιος ο κορνχολιο! και γω ετσι πιστευω, η τεχνικη ειναι απλα ενα εργαλειο, με αυτο μπορεις να κανεις ωραια πραματα, αλλα μπορει να κανεις και ασχημα, πχ με το κατσαβιδι μπορεις να βιδωσεις μια βιδα και να φτιαξεις κατι ωραια (επιπλα απο το ΙΚΕΑ ας πουμε χαχαχαχα!) αλλα αμα στη "δωσει" μπορεις να το καρφωσεις και σε κανα κεφαλι για να δεις πως πεταγονται τα μυαλα καποιου που δεν γουσταρεις!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Αν μπορείς να παίζεις αυτά που σου αρέσουν και σε ενδιαφέρουν τότε δεν χρειάζεται καν να ασχολείσαι.Το να πεις ξέρω κιθάρα είναι σαν να λές πχ ξέρω υπολογιστές ενω το μονο που σκαμπάζεις είναι το ιντερνετ τα chat rooms και η πληκτρολόγηση στο word.Άλλες οι τεχνικές απαιτήσεις για κάποιον που θέλει να παίζει στυλ Vai και άλλες για κάποιον που του αρέσει το ελληνικό ροκ πχ.Απο τη στιγμή ομως που παίζουν και οι δυο αυτό που θέλουν νομίζω οτι τουλάχιστον χαζό να προσπαθούν να αποδείξουν ο ένας στον άλλον ποιός είναι ο καλύτερος και ποιό εμπνευσμένος τρόπος παιξίματος.Όπως είπε και ο sotriani η τεχνική είναι εργαλείο και τίποτα παραπάνω.Μπορεί κάποιος να παίζει τρελά σολος γεμάτα sweeps kαι legato πχ και να καθηλώνει τον ακροατή και κάποιος που ξεσκίζεται στα bend και στα double stops να νομίζει οτι παίζει με αίσθημα ενω στην ουσία καταντάει βαρετός.
Μπράβο στον 13χρονο πιτσιρικά που αγαπάει και ασχολείται με την κιθάρα,μπράβο για τα σόλος που βγάζει αλλά αν θεωρεί οτι τα σολο των maiden είναι τεχνικά και δύσκολα μάλλον θα πρέπει να ανοιχτεί και σε άλλα ακούσματα.

Υ.Γ Ρε συ Sotriani και εγώ το ίδιο κόλλημα είχα φάει με το μου πες θα φύγω πιτσιρικάς.Τι μου θύμισες τώρα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ...συγγνωμη αλλα δεν μπορω να αντισταθω...

Μην βγαλουμε και τους Μaiden  ευκολους παιδια...ευκολοι ειναι οι Placebo...


   ...οντως δεν ειναι "ευκολοι", ΑΣΤΕΙΟΙ ειναι!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Μην βγαλουμε και τους Μaiden  ευκολους παιδια...ευκολοι ειναι οι Placebo...
  ...οντως δεν ειναι "ευκολοι", ΑΣΤΕΙΟΙ ειναι!

Εσυ πας γυρευοντας νεαρε... >:(
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Παιδια συγνωμη κιολας, αλλα τι παει να πει 13 ετων, 15ετων, 20 ετων κλπ. Αμα το παιδι παιζει κιθαρα απο τα 4 δεν νομιζω οτι ειναι και καπιο κατωρθωμα. Αμα το παιδι παιζει λιγο καιρο τοτε ναι, ειναι ταλεντο αλλα αμα παιζει κιθαρα 7-8 χρονια και 2-3(η και περισσοτερα) απο αυτα ειναι ηλεκτρικη τοτε δεν νομιζω πως ειναι κατι το παραξενο, ισα ισα, ειναι σχετικα μικρος ακομα και μαθενει ευκολα, αντιθετα καπιος στα 20-30-40 δεν μαθενει το ιδιο ευκολα.

Δεβ εχω βεβαια ουτε πολες γνωσεις ουτε εμπειρια απο κιθαρα, αλλα ετσι το βλεπω.Αλλωστε και εγω βγαζω σολο απο KISS, αν και ενα απο τα πιο ευκολα τους.
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Όλα είναι θέμα εξάσκησης. Συγχαρητήρια στον μικρό, εγώ ειμαι 17 και παιζω κιθαρα 2 χρόνια και ακόμα δεν μπορώ να βγαλω το wicker man (τουλάχιστον έτσι όπως το παίζουν οι maiden). Από 5-6 χρονων παιζω αρμόνιο και σε ηλικία 14 χρονών θυμαμαι έπαιζα απίστευτα γρήγορα σολαρίσματα (σαν να σολάρει η κίθαρα). Τώρα το έχω αφήσει στην άκρη και παιζω κιθαρα και παρατηρώ ότι εχω χάσει ελαφως την σπιρτάδα που είχα. Γι αυτό σας λέω, όπως αν ο πιτσιρικάς παίζει κιθάρα πάνω από 5-6 χρόνια τότε είναι λογικό να βγάλει κάποιο solo των maiden. Δηλαδή μετά από τοσα χρόνια εξάσκηση θα ήταν παράλογο να μην μπορεί να παίξει κάποιο γρηγορο σόλο (που στην ουσία οι maiden κανουν τις περισσοτερες φορές ανεβοκατεβάσματα στις κλίμακες). Πάντως μπράβο του. Εχω ακομα προσπαθω... Γι αυτό πείτε κανα βιβλίο ή κάποια μέθοδο να με βοηθήσει να παίξω σολα απο maiden...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Mιας και ειναι σχετικο το θεμα, τσεκαρετε το εξης βιντεο:



Το σημαντικο, οπως και στην συζητηση αυτη, ειναι η ηλικια του σολιστα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Aν υπάρχει το χάρισμα και η κατάλληλη καθοδήγηση όταν κάποιος είναι μικρός γίνονται θαύματα...

Οι αυτοδίδακτοι ,συνήθως, χάνουμε λίγο χρόνο...
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:43 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ειδικα οσο αφορα τους maiden ειναι γελοιοι αν οχι αστειοι, κακεκτυπα της μουσικης τωρα πια! Ειναι τουλαχιστο, αστειο να βγαζεις δισκου με τα ιδια και τα ιδια κομματια, επισης ειναι τουλαχιστο γελοιο, να παιζεις εν ετη 2006 με ηχο του '80, και παει λεγοντας! Θα μπορουσα να γραψω ενα σωρο σχολια για τους maiden αλλα εχει χαρει που "εβγαλαν" και ενα Powerslave, μονο αυτο σωζει καπως την φημη τους...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
2 Απαντήσεις
2579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 23:37
από davemurrayaris
56 Απαντήσεις
17904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 07:56
από Kli Klis
2 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 04:03
από fake7
7 Απαντήσεις
4754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/09, 18:31
από fake7
153 Απαντήσεις
45177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets
62 Απαντήσεις
17732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 13:12
από Neikos
4 Απαντήσεις
2577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/10, 21:00
από Uli Roth
1 Απαντήσεις
4781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/13, 20:17
από Μητσάκος
1 Απαντήσεις
107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/24, 20:21
από Βραζίλης