Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 161977 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #325 στις: 03/05/09, 21:42 »
συμφωνω με τον sneakysneaky, να πω το εξης για παραδειγμα: Πριν λιγο καιρο, ενα-δυο μηνες, ειχαν κανει μια καταληψη καποιων χωρων μερικοι φοιτητες σε ενα πανεπιστημιο στη ν.υορκη, πασιγνωστο, ιδιωτικο και μεγαλης κλασης, δε χρειαζεται να πω ονομα ,το βρισκει οποιος θελει στο net ;)
Τα βασικα τους αιτηματα που ειχαν σχεση με κατι φοιτητικες υποτροφιες ικανοποιηθηκαν αμεσως μετα.  ;)
Δυο,τρεις που εκαναν ζημιες στο χωρο θα τιμωρηθουν, και για ολους τους υπολοιπους δεν ειχε συνεπεια καμια.

Καταληψη σε ιδιωτικο πανεπιστημιο στην αμερικη ειναι σπανιο φαινομενο, καταληψη γενικα δηλαδη ειναι σπανια, και πρακτικα η αποπανω ειχε αποτελεσμα γιατι δεν ειναι κατι που εχει γινει καραμελα οπως στην ελλαδα.
Εδω βλεπω να κλεινουν οι φοιτητες το πανεπιστημιο οποτε τους καπνισει, το χουν σηυνηθισει ολοι, σχεδον τιποτα απο αυτα που ζητανε δεν ικανοποιειται ποτε. Να ειχε καποιο χειροπιαστο αποτελεσμα ρε παιδι μου να ελεγα οκ, αλλα το ιδιο πραγμα γινεται μονιμως με αποτελεσμα τιποτα, και η ιδια ιστορια εχει γινει μονοτονη πια.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #326 στις: 03/05/09, 22:17 »
Ακριβώς.  Αφού λοιπόν η κίνηση της κατάληψης δεν πρόκειται να ευαισθητοποιήσει παρά ελάχιστους,  δεν θα έπρεπε να καταφύγουμε σε άλλους τρόπους διεκδίκησης?
Εγω δεν σου λεω οχι, αλλα δνε μου λες τροπους..το μονο που διαβασα ως προταση σου ειναι μεσω των μεσων αλλα οπως δηλωσες και ο ιδιος ειναι ανεφικτο...
Το σκεφτικο των καταληψεων οπως και της στασης εργασιας, κατα την προσωπικη μου αποψη(δεν γνωριζω αν ειναι πραγματικα αυτη) που κανουν ολοι οι εργαζομενοι, ειναι οτι οταν σταματας την παραγωγη ειτε ενος εργοστασιου ειτε ενος γραφειου κτλπ, αναγκαζεις την διοικηση να σε ακουσει καθως πιεζεται...
Γιαυτον τον λογο οταν γινεται απεργια απαγορευτε ο εργοδοτης σου να σε απολυσει για τον λογο αυτο ή να βαλει καθ'ολη την διαρκεια απεργιας αλλον στην θεση σου (απεργοσπαστη), οπως γινοταν πριν λιγα χρονια..
Οταν λοιπον εσυ χανεις το μαθημα σου γτ εχεις βγει με τους συμφοιτητες σου και εχεις κλεισει το πανεπιστημιο οπως και αλλοι συμφοιτητες σου σε αλλα πανεπιστημια, για καποιον α χ ψ λογο και μαθημα δεν γινεται υποτιθεται οτι πιεζεις την διοικηση να ακουσει τα αιτηματα σου...
Επισης υποτιθεται οτι γινεται αυτο γτ πριν κανεις την καταληψη δεν ακουγαν και δεν διευθετουσαν το προβλημα σου...

Εσενα σε ενοχλουν τα κομματα-παραταξεις, τα κομματα/παραταξεις αυτα ομως ειναι ανθρωποι οι οποιοι θελησαν να μπουν σε μια ομαδα και να αγωνιστουν συλλογικα..αν εσενα δεν σ'αρεσει αυτο δνε σημαινει οτι ειναι κατακριτεο...μπορεις καλλιστα να παρεις δυο τρεις απο την σχολη σου ή και οχι και να θεσετε μεσω συγκεκριμενων κινησεων τα δικα σας θεμματα...
Στις καταληψεις της Νομικης οπως και του πολυτεχνειου  δεν συμμετειχαν κομματα..η μια ηταν μια ακρως αφθορμητη πραξη και η αλλη ηταν ενας συλλογικος αγωνας ολων των φοιτητων της νομικης...
(ασχετο αλλα ειναι σαν να αφηνουμε και οι δυο υπονιες οτι ο λαος μας ειναι χαζος..τς τς τς..τι ειναι αυτα;.. :P)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/09, 22:23 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #327 στις: 04/05/09, 18:45 »
Η τηρηση του ασυλου, ειναι και ευθυνη των πρυτανεων που εχουν τη δυνατοτητα να το αιρουν προσωρινα οταν γινονται επεισοδια, αλλα κανεις δε το κανει, γιατι αραγε? Επισης πιστευετε οτι οποιοσδηποτε ταραχοποιος δε μπορει να μπει στα πανεπιστημια, και να τα σπασει, ανεξαρτητως αν υπαρχει ασυλο ή οχι? Για τις παραταξεις, δε διαφωνω οτι πρεπει να παρουν δρομο απο τα ελληνικα πανεπιστημια (ελληνικη πρωτοτυπια) ομως δε βλεπω τι σχεση εχει με το ασυλο.

Πάλι αυτό το θέμα? Από που το ανασύρατε?

Λοιπόν οι προτάσεις μου:
1) Να μην καταργηθεί το Πανεπιστημιακό Άσυλο (ΠΑ), αλλά να εφαρμοστούν οι διατάξεις του νόμου. Τι εννοώ? Διαβάστε παρακαλώ τον νόμο για το ΠΑ. (Κάπου αναφέρθηκε ότι δεν υπάρχει καν)

"άρθρο 2 του Ν.1268/82

1. Η ακαδημαϊκή ελευθερία στη διδασκαλία και την έρευνα καθώς και η ελεύθερη διακίνηση των ιδεών κατοχυρώνεται στα Α.Ε.Ι.

2. Δεν επιτρέπεται η επιβολή ορισμένων μόνον επιστημονικών απόψεων και ιδεών και η διεξαγωγή απόρρητης έρευνας.

3. (α) Όλοι οι εργαζόμενοι στα Α.Ε.Ι. όπως και οι φοιτητές είναι ελεύθεροι να εκφράζονται συλλογικά μέσα από τα συνδικαλιστικά τους όργανα που διευκολύνονται στη λειτουργία τους από τις Πανεπιστημιακές αρχές.
(β) Οι εκπρόσωποι των φοιτητών στα όργανα που προβλέπει ο νόμος εκλέγονται αναλογικά από ένα φοιτητικό σύλλογο που λειτουργεί ως Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου σε κάθε Τμήμα. Στα Τμήματα ή στις Σχολές που θα μετατραπούν σε Τμήματα με βάση την παρ. 1 του άρθρου 30 του νόμου αυτού, όπου κατά την έναρξη της ισχύος του νόμου αυτού λειτουργεί ήδη ένας φοιτητικός σύλλογος, ο σύλλογος αυτός και μόνο έχει την ευθύνη της εκλογής των παραπάνω εκπροσώπων.

4. Για την κατοχύρωση της ακαδημαϊκής ελευθέριας, της ελεύθερης επιστημονικής αναζήτησης και της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών, αναγνωρίζεται το Πανεπιστημιακό Άσυλο.

5. Το Πανεπιστημιακό Άσυλο καλύπτει όλους τους χώρους των Α.Ε.Ι. και συνίσταται στην απαγόρευση επέμβασης της δημόσιας δύναμης στους χώρους αυτούς χωρίς την πρόσκληση ή την άδεια του αρμόδιου οργάνου του Α.Ε.Ι., όπως αναφέρεται στη συνέχεια.

6. (α) Το όργανο αυτό είναι τριμελές και αποτελείται από τον Πρύτανη ή το νόμιμο αναπληρωτή του και ανά ένα εκπρόσωπο του Διδακτικού-Ερευνητικού Προσωπικού (Δ.Ε.Π.) και των φοιτητών.
(β) Ο εκπρόσωπος του Δ.Ε.Π. μαζί με έναν αναπληρωτή είναι μέλη της Συγκλήτου και εκλέγονται από το σύνολο των συγκλητικών μελών του Δ.Ε.Π. Ο εκπρόσωπος των φοιτητών μαζί με τον αναπληρωτή του είναι μέλη της Συγκλήτου και εκλέγονται από το σύνολο των φοιτητών συγκλητικών.
(γ) Το όργανο αυτό αποφασίζει μόνο με ομοφωνία όλων των μελών του. Σε περίπτωση διαφωνίας συγκαλείται έκτακτα η Σύγκλητος του Α.Ε.Ι. την ίδια μέρα προκειμένου να αποφασίσει σχετικά. Η τελική απόφαση παίρνεται με πλειοψηφία των 2/3 του συνόλου των παρόντων.

7. Επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια του αρμοδίου οργάνου του Α.Ε.Ι. επιτρέπεται μόνον εφ' όσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εγκλήματα κατά της ζωής.

8. Οι παραβάτες των διατάξεων της παρ.5 για το Πανεπιστημιακό Άσυλο τιμωρούνται με φυλάκιση τουλάχιστον 6 μηνών μετά από έγκληση του οργάνου της παρ.6 ή της Συγκλήτου."

Παρακαλώ να εστιάσετε στην παράγραφο 7.

2) Freemind όπως βλέπεις η λειτουργία και η ύπαρξη των παρατάξεων στα Πανεπιστήμια αποτελεί νόμο του Κράτους, οπότε όπως επανειλειμένα έχεις προτείνει σε άλλους πρέπει κι εσύ να τον σεβαστείς και να μην διαδηλώνεις την διαφωνία σου.

2α) Παρόλαυτά κι επειδή έχω αντίθετη γνώμη στα των νόμων από τον Free έχω να προτείνω τις εξής αλλαγές: i) Κατάργηση της φοιτητικής ψήφου στα Πανεπιστημιακά όργανα. ii) Κατάργηση της φοιτητικής ψήφου στις εκλογές ανάδειξης Πρυτάνεων. iii) Να επιτραπεί η παρουσία και μόνο φοιτητικής εκπροσώπησης στα Πανεπ. όργανα και η συμβουλευτική γνωμοδώτησή τους στα διάφορα θέματα. iv) Σε πρώτη φάση και μέχρι το σύστημα να εξυγιανθεί, να οριστούν εκλέκτορες από αλλοδαπά Πανεπιστήμια που βρίσκονται ψηλά στην κατάταξη διεθνούς αξιολόγησης.



Μ' αυτόν τον τρόπο θα πάψει να υπάρχει αυτή η έντονη διαπλοκή στο Πανεπιστήμιο, και ελπίζω συν τω χρόνω το άσυλο να εξελιχθεί σε πραγματικά Πανεπιστημιακό από Ανιάτων.


 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #328 στις: 04/05/09, 19:44 »
Σε ποιό σημείο του νόμου αναφέρει οτι ο φοιτητικός σύλλογος αποτελείται απο εκπροσώπους κομματικών παρατάξεων?

ΚΑι στη τελική, δεν αρνήθηκε κανείς την ύπαρξη φοιτητικού συλλόγου. Αυτό που όμως είναι κατάπτυστο είναι η ΔΙΑΣΠΑΣΗ του φοιτητικού συλλόγου απο κομματικές παρατάξεις, με συμφέροντα και καθοδήγηση απο εξωτερικούς φορείς.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #329 στις: 04/05/09, 22:36 »
Δηλ θεωρείς ότι οι συλλογικές λειτουργίες πρέπει να καταλήγουν σε μια άποψη εκφρασμένη από το 100% των μελών? Αυτό νομίζω ότι ονομάζεται ολοκληρωτισμός!

Δεν θεωρώ την διαφωνία "διάσπαση", ούτε και θεωρώ ότι κάθε μέλος ενός οποιουδήποτε συλλόγου (πολιτιστικού, φοιτητικού κοκ) πρέπει εισερχόμενο στον σύλλογο να αποσχισθεί από τις πολιτικές, θρησκευτικές, πολιτιστικές του θέσεις και πεποιθήσεις.

Η καθοδήγηση από κάποιον ηγέτη δεν είναι απαραιτήτως κακή, το αντίθετο μάλιστα δηλ το να καθοδηγείται ο ηγέτης από το πλήθος νομίζω πως ονομάζεται "λαϊκισμός". Εάν τώρα ο ηγέτης έχει για κίνητρο το προσωπικό του συμφέρον είναι άλλο θέμα και εναπόκειτε στο πλήθος να τον κρίνει. Εκτός αν και το πλήθος έχει το ίδιο κίνητρο. Τότε όμως υπάρχει έλλειμα πολιτισμού και η θέση εκτός νόμου οποιουδήποτε σχήματος δεν είναι ικανή να φέρει από μόνη της την πολιτιστική ανάταση.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #330 στις: 04/05/09, 22:47 »
Φιλε παππου εχεις επιγνωση του τι γινεται στο χωρο των πανεπιστημιων απο τα κομματα, ή μιλας σε θεωρητικη βαση?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #331 στις: 05/05/09, 01:15 »
@pappous...
το να ονομάζεται μια κατάσταση κάπως, γιατί εννοείς πως είναι κακό?

και το να καθοδηγείται ο ηγέτης από το λαό (κ ας ονομάζεται λαϊκισμός) αυτή δεν είναι η δουλειά του? να εκφράζει τα "θέλω" του λαού?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #332 στις: 05/05/09, 01:55 »
Δηλ θεωρείς ότι οι συλλογικές λειτουργίες πρέπει να καταλήγουν σε μια άποψη εκφρασμένη από το 100% των μελών? Αυτό νομίζω ότι ονομάζεται ολοκληρωτισμός!
papous, κάθεσαι και παίζεις με τις λέξεις. Δε ξέρω αν στο δικό σου μικρό κόσμο η διαφωνία προέρχεται μόνο απο αμιγώς πολιτικούς χώρους.

Θεωρώ οτι οι απόψεις που εκφράζονται στις συλλογικές διαδικασίες πρέπει να είναι προϊόν της σκέψης των φοιτητών, και όχι των οδηγιών που δίνονται μέσα απο τα κόμματα.

Δεν θεωρώ την διαφωνία "διάσπαση", ούτε και θεωρώ ότι κάθε μέλος ενός οποιουδήποτε συλλόγου (πολιτιστικού, φοιτητικού κοκ) πρέπει εισερχόμενο στον σύλλογο να αποσχισθεί από τις πολιτικές, θρησκευτικές, πολιτιστικές του θέσεις και πεποιθήσεις.
Ουδέποτε θεώρησα τη διαφωνία "διάσπαση". Τη διαφωνία όμως που προκύπτει απο μια de facto διαφορά απόψεων μεταξύ πολιτικών χώρων, ναι αυτό είναι διάσπαση. Ως φοιτητές έχουμε αρκετά θέματα ανα σχολή ή ανα τμήμα τα οποία μας τριβελίζουν το κεφάλι. Το να προσπαθούμε να λύσουμε θέματα όμως που δεν ανήκουν στο χώρο του πανεπιστημίου, αυτό είναι διάσπαση.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #333 στις: 05/05/09, 12:42 »
moonchιld, η εμπειρεία μου είναι εκ των έσω και εκ βαθέων. Αν διαβάσεις την παράγραφο 2α της πρότασής μου, θα το καταλάβεις. Γνωρίζω την επίδραση των κομματικών μηχανισμών τόσο στο Πανεπιστήμιο όσο και στην πολιτική ζωή.
 
Για το Πανεπιστήμιο όμως με ενδιαφέρει να μην υπεισέρχονται αυτοί οι μηχανισμοί και το αλισβερίσι στις βασικές δομές του, που αφορούν την έρευνα, διδασκαλία και παραγωγή πολιτισμού και ιδεών.
Οι λειτουργίες των φοιτητικών συλλόγων αντιγράφουν τον πολιτικό βίο. Το πολίτευμά μας λειτουργεί κατ' αυτόν τον τρόπο. Οπότε η συζήτηση δεν έχει να κάνει με τα Πανεπιστήμια, δεν είναι Πανεπιστημιακό και μόνο το θέμα, αλλά αφορά την αλλαγή της δομής του Πολιτεύματος. Αν είναι να το συζητήσουμε σ' αυτήν την βάση, ευχαρίστως. Ξεκάθαρα όμως, χωρίς υποννοούμενα και παραλληλισμούς, αντρίκια!

και το να καθοδηγείται ο ηγέτης από το λαό (κ ας ονομάζεται λαϊκισμός) αυτή δεν είναι η δουλειά του? να εκφράζει τα "θέλω" του λαού?

Όχι αυτή είναι δουλειά του δημαγωγού. Ο ηγέτης πρέπει να ηγείται, να λαμβάνει αποφάσεις καμμιά φορά κόντρα στην μαζική ψυχολογία του φόβου, του μίσους, της εκδίκησης και της ιδοτέλειας. Ο ηγέτης συχνά έρχεται σε ρήξη και δεν χαϊδεύει τ' αυτιά, ξυπνάει συνειδήσεις. Αυτός είναι ο ρόλος του. Ο ηγέτης παράγει πολιτισμό. Ο δημαγωγός παράγει παρακμή.

Ο λαός όμως είναι αυτός που διαλέγει αν θα ηγείται ή θα δημαγωγείται. Αν δηλ. θα οδηγείται ή θα φέρεται.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #334 στις: 05/05/09, 13:47 »
Οι λειτουργίες των φοιτητικών συλλόγων αντιγράφουν τον πολιτικό βίο. Το πολίτευμά μας λειτουργεί κατ' αυτόν τον τρόπο. Οπότε η συζήτηση δεν έχει να κάνει με τα Πανεπιστήμια, δεν είναι Πανεπιστημιακό και μόνο το θέμα, αλλά αφορά την αλλαγή της δομής του Πολιτεύματος. Αν είναι να το συζητήσουμε σ' αυτήν την βάση, ευχαρίστως. Ξεκάθαρα όμως, χωρίς υποννοούμενα και παραλληλισμούς, αντρίκια!
Aπο πού προκύπτει η ανάγκη να αντιγράφουμε οι φοιτητές το πολιτικό βίο? Γιατι βλέπω οτι το παίρνεις σα δεδομένο.Κολπάκι για να γυρίσεις τη κουβέντα σε κάτι πιο ακραίο. Ας μή το πάρουμε σα δεδομένο..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #335 στις: 05/05/09, 15:41 »
Από πότε μια συζήτηση περί πολιτικής θεωρείται "ακραία"? Μάλλον από τότε που αφαιρέθηκε η πολιτική από τον πολιτισμό. Εάν θεωρείς τέτοιες συζητήσεις "ακραίες", εάν προσβάλουν την αισθητική σου ή την αίσθησή σου περί της Πόλης και των υποχρεώσεων των Πολιτών, τότε καλύτερο θα ήταν να μην λαμβάνεις μέρος και το κυριότερο να μην εκφράζεις πολιτικές απόψεις.

Σου θυμίζω μια προηγούμενη θέση σου:

Ουδέποτε θεώρησα τη διαφωνία "διάσπαση". Τη διαφωνία όμως που προκύπτει απο μια de facto διαφορά απόψεων μεταξύ πολιτικών χώρων, ναι αυτό είναι διάσπαση. Ως φοιτητές έχουμε αρκετά θέματα ανα σχολή ή ανα τμήμα τα οποία μας τριβελίζουν το κεφάλι. Το να προσπαθούμε να λύσουμε θέματα όμως που δεν ανήκουν στο χώρο του πανεπιστημίου, αυτό είναι διάσπαση.

Δηλ ως διάσπαση, και μάλιστα με κεφαλαία όπως την ανέφερες πιο πάνω, εννοείς την διάσπαση της προσοχής από τα μαθήματα και την μελέτη? Συγγνώμη, νόμιζα πως αναφερόσουν στην "διάσπαση του φοιτητικού κινήματος".
Σαφώς και οι φοιτητές έχουν πολλά θέματα που τους τριβελλίζουν το κεφάλι. Ανάλογα όμως θέματα έχουν οι μαθητές, οι αγρότες, οι επιχειρηματίες, οι εφοπλιστές, οι ξενοδόχοι, οι εμποροϋπάλληλοι, οι δικαστές, οι αστυνομικοί, οι στρατιωτικοί, οι γιατροί, οι δικηγόροι, οι κτηνοτρόφοι, οι νοσηλευτές, οι δημόσιοι υπάλληλοι, οι ξενοδοχοϋπάλληλοι.
Αυτό όμως τους καθιστά και μη Πολιτικά όντα? Δηλ. οι φοιτητές πρέπει να ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με την αφομίωση γνώσεων της Επιστήμης που διάλεξαν και να πάψουν να ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο? Όπως την μουσική, το θέατρο, τον κινηματογράφο, την ποίηση, την πεζογραφία, τον διάλογο, τον χορό, και εντέλει την Πολιτική?

Το ότι οι φοιτητικοί σύλλογοι αντιγράφουν τις λειτουργίες του πολιτικού βίου στην παρούσα φάση είναι μια διαπίστωση η οποία λειτουργεί ως δεδομένο πλέον. Δεν ήταν δεδομένο στην διάρκεια της Χούντας του '67, στην Γαλλική Επανάσταση, στον Διαφωτισμό, αλλά αυτά τα χρόνια έχουν περάσει πλέον. Εάν οι φοιτητές είχαν μια νέα πολιτική πρόταση να παραθέσουν νομίζω πως θα είχε φανεί και δεν θα χρειαζόταν τώρα να συζητούμε.

Εννοείται ότι η κοινωνία περιμένει από τους νέους την πρόταση. Όσο όμως οι νέοι δεν απογαλλακτίζονται, όσο χρησιμοποιούν ανέξοδα τα κεκτημένα της παλαιότερης γενιάς χωρίς να ξεφεύγουν από τα δεδομένα της (ίδιο μαλλί, κινητό, τουβου, τουτου, μαμ, κακά και νάνι), φυσιολογικά επόμενο είναι τις αναζητήσεις να τις κάνει η παλιότερη γενιά χρησιμοποιώντας ως φερέφωνα μέλη από τον χώρο τους, τα οποία δεν εστιάζουν στην ρίζα των προβλημάτων αλλά στα συμπτώματα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #336 στις: 05/05/09, 16:22 »
Οχι papous. Επιτηδευμένα παρερμηνεύεις τα λόγια μου. Ακραία είναι η άποψη που εξέφρασες οτι για να μην υπάρχουν πολιτικές παρατάξεις στα πανεπιστήμια, πρέπει να αλλάξει το πολίτευμα.

Οι λειτουργίες των φοιτητικών συλλόγων αντιγράφουν τον πολιτικό βίο. Το πολίτευμά μας λειτουργεί κατ' αυτόν τον τρόπο. Οπότε η συζήτηση δεν έχει να κάνει με τα Πανεπιστήμια, δεν είναι Πανεπιστημιακό και μόνο το θέμα, αλλά αφορά την αλλαγή της δομής του Πολιτεύματος. Αν είναι να το συζητήσουμε σ' αυτήν την βάση, ευχαρίστως. Ξεκάθαρα όμως, χωρίς υποννοούμενα και παραλληλισμούς, αντρίκια!
Θυμάσαι?

Το ότι οι φοιτητικοί σύλλογοι αντιγράφουν τις λειτουργίες του πολιτικού βίου στην παρούσα φάση είναι μια διαπίστωση η οποία λειτουργεί ως δεδομένο πλέον. Δεν ήταν δεδομένο στην διάρκεια της Χούντας του '67, στην Γαλλική Επανάσταση, στον Διαφωτισμό, αλλά αυτά τα χρόνια έχουν περάσει πλέον. Εάν οι φοιτητές είχαν μια νέα πολιτική πρόταση να παραθέσουν νομίζω πως θα είχε φανεί και δεν θα χρειαζόταν τώρα να συζητούμε.
Ακριβώς. Αρα στη παρούσα φάση, ώς φοιτητής-μέλος του φοιτητικού συλλόγου, προτιμώ να μην αναλώνω το χρόνο της συνέλευσης με το να αναμασώ τα ίδια επιχειρήματα που δώθηκαν απο τα πάνω κεφάλια, ούτε να δοξάζω περασμένες εποχές, όπου ακόμα και η στείρα αναμάσηση είχε κάποιο νόημα.

Δηλ ως διάσπαση, και μάλιστα με κεφαλαία όπως την ανέφερες πιο πάνω, εννοείς την διάσπαση της προσοχής από τα μαθήματα και την μελέτη? Συγγνώμη, νόμιζα πως αναφερόσουν στην "διάσπαση του φοιτητικού κινήματος".
Σαφώς και οι φοιτητές έχουν πολλά θέματα που τους τριβελλίζουν το κεφάλι. Ανάλογα όμως θέματα έχουν οι μαθητές, οι αγρότες, οι επιχειρηματίες, οι εφοπλιστές, οι ξενοδόχοι, οι εμποροϋπάλληλοι, οι δικαστές, οι αστυνομικοί, οι στρατιωτικοί, οι γιατροί, οι δικηγόροι, οι κτηνοτρόφοι, οι νοσηλευτές, οι δημόσιοι υπάλληλοι, οι ξενοδοχοϋπάλληλοι.
Αυτό όμως τους καθιστά και μη Πολιτικά όντα? Δηλ. οι φοιτητές πρέπει να ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με την αφομίωση γνώσεων της Επιστήμης που διάλεξαν και να πάψουν να ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο? Όπως την μουσική, το θέατρο, τον κινηματογράφο, την ποίηση, την πεζογραφία, τον διάλογο, τον χορό, και εντέλει την Πολιτική?
Ή είσαι υπερβολικά ρομαντικός, ή δεν έχεις ιδέα τί γίνεται στη πλειοψηφία των αμφιθεάτρων του 2000. Θα ήταν το λιγότερο άτοπο εκ μέρους μου να ισχυρίζομαι οτι οι φοιτητές οφείλουν να επικεντρώνονται αποκλειστικά στα μαθήματά τους.Αν τωρα απο την άποψη οτι οι πολιτικές παρατάξεις στη παρούσα φάση διασπάνε το φοιτητικό κίνημα, φτάνεις στο συμπέρασμα οτι επιζητώ την ολική και αποκλειστική συγκέντρωση στα μαθήματα, μάλλον πρέπει  να ελέγξεις λίγο το τρόπο με τον οποίο κινήσαι σε μια συζήτηση.
Δεν αναφέρομαι στη διάσπαση απο τα μαθήματα, αλλα στη διάσπαση απο τη διαξαγωγή μιας ουσιαστικής συνέλευσης του φοιτητικού συλλόγου. Και όταν λέω ουσιαστική εννοώ την αναφορά και συζήτηση σε προβλήματα του σήμερα, και όχι τί έκανε το ΚΚΕ πριν τι εκλογές του χίλια-εννιακόσια-κάτι. Αν βέβαια έχεις την αμυδρή υποψία περί του τί εστί συνέλευση πλέον...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #337 στις: 05/05/09, 18:51 »
Μάλλον δεν συζητάς κρίνοντας αυτά που λέω αλλά αυτά που νομίζεις ότι λέω.

Άλλοι προτείνουν την θέση εκτός νόμου των παρατάξεων στα Πανεπιστήμια, όχι εγώ. Είπα κάτι πολύ πιο σκληρό, αν δεν το πρόσεξες το επισημένω:

"Όσο όμως οι νέοι δεν απογαλλακτίζονται, όσο χρησιμοποιούν ανέξοδα τα κεκτημένα της παλαιότερης γενιάς χωρίς να ξεφεύγουν από τα δεδομένα της (ίδιο μαλλί, κινητό, τουβου, τουτου, μαμ, κακά και νάνι), φυσιολογικά επόμενο είναι τις αναζητήσεις να τις κάνει η παλιότερη γενιά χρησιμοποιώντας ως φερέφωνα μέλη από τον χώρο τους, τα οποία δεν εστιάζουν στην ρίζα των προβλημάτων αλλά στα συμπτώματα."

Και τα φερέφωνα αυτά εστιάζουν την προσοχή τους στα συμπτώματα της πολιτικής παρακμής, όπως είναι η ασυδοσία των φοιτητοπατέρων και οι κομματικές γραμμές στις φοιτητικές συνελεύσεις, και όχι στην ρίζα του προβλήματος που είναι, κατά την γνώμη μου βέβαια, η δομή του Πολιτεύματός μας.

Θα ήθελα όμως να σε πληροφορήσω, διότι μπορεί να μην το γνωρίζεις ως νεότερος, ότι οι κομματικές παρατάξεις  υπάρχουν στα Πανεπιστήμια από την στιγμή της ίδρυσής τους. Παλιότερα βέβαια δεν μπορούσαν να προκαλέσουν χάος, διότι υπήρχε σοβαρός και λογικά δομημένος αντίλογος. Ακόμα και μετά την αρχική προσπάθεια διάλυσης του '82. Για την σημερινή όποια κακοδαιμονία μην κατηγορείς τις παρατάξεις αλλά τον εαυτό σου, εφόσον δεν μπορείς να αρθρώσεις κάποια μορφή αντιπροτάσεως ή κατεύθυνσης. Φαντάζομαι πως είναι έτσι. Διότι εάν συνέβαινε κάτι άλλο, εάν υπήρχε έστω και μια σπίθα ιδέας θα έπρεπε να την αναφέρεις ως παράδειγμα.

Οπότε για ποιά διάσπαση μιλάμε? Κάνε ένα κίνημα, πάρε την κατάσταση στα χέρια σου αν αντέχεις, κι αν δεν σ' ακολουθήσουν πρόβλημά τους.

Με τους διωγμούς κανείς και ποτέ δεν κέρδισε κάτι.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #338 στις: 06/05/09, 00:41 »
Τότε να σε προτρέψω να είσαι πιο σαφής και ακριβής στο λόγο σου.

Οπου και θα σου ζητήσω, να γίνεις και πιο σαφής ώς προς τις προτάσεις σου, γιατι συγκρίνεις τη πρόταση που κάνουν κάποιοι με κάτι δικό σου "σκληρότερο" στο οποίο δε προτείνεις κάτι. Απο όσο επιτρέπει βέβαια η νοημοσύνη μου να καταλάβω...


Αν θες μια άποψη για τους "νέους που δεν απογαλακτίζονται", δεν είναι το πρόβλημα οτι τις αναζητήσεις τις κάνει η παλιότερη γενιά, αλλα όντας ακόμα μαμόθρεφτη, το τόσο, το κάνει τοοοοοοσό, προσπαθώντας να προσδώσει μια ηρωϊκότητα στις πράξεις της, προσπαθώντας να σταθεί αντάξια στη προηγούμενη γενιά πιέζοντας τον εαυτό της οτι αυτά που αντιμετωπίζει είναι ίδιας και μεγαλύτερης σημασίας.

Αν θέλεις τώρα να αποδώσεις κάπου την αιτία, παρακαλώ, βρες κάτι πιο συγκεκριμένο απο "τη δομή του πολιτεύματος".


Τέλος, φυσικά και γνωρίζω οτι η κομματικές παρατάξεις προϋπήραχαν στις σχολές. Οπως επίσης γνωρίζω οτι η ύπαρξή τους και η δράση τους αποτέλεσε είτε αίτιο είτε αφορμή για σημαντικές αλλαγες. Αλλα τώρα οι καιροί έχουν αλλάξει, και πλέον ο φοιτητικός σύλλογος χρησιμοποιείται απο αυτές εξαιτίας της ανάγκης που έχει η νέα γενιά και προανέφερα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα του κινήματος που με προτρέπεις να φτιάξω είναι το http://edra.ntua.gr/ . Μια καιθαρά "ακομματική" προσσέγγιση που έγινε απο κάποιους στη σχολή μου, τη ΣΕΜΦΕ, με σκοπό να ακουστεί μια φωνή πέρα απο αυτές των κομματων. Τα κομματόσκυλα την έφαγαν στεγνά, ο μόνος τρόπος να ακουστεί ήταν να παίξει το παιχνίδι των κομμάτων, και να καταλήξει μαριονέττα τους.
Αρα παπού, το πείραμα, μια έννοια που δείχνεις να γνωρίζεις πολύ καλά, απέτυχε.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #339 στις: 06/05/09, 12:19 »
Τότε να σε προτρέψω να είσαι πιο σαφής και ακριβής στο λόγο σου.

Οπου και θα σου ζητήσω, να γίνεις και πιο σαφής ώς προς τις προτάσεις σου, γιατι συγκρίνεις τη πρόταση που κάνουν κάποιοι με κάτι δικό σου "σκληρότερο" στο οποίο δε προτείνεις κάτι. Απο όσο επιτρέπει βέβαια η νοημοσύνη μου να καταλάβω...


Προφανώς η νοημοσύνη σου δεν σου επέτρεψε να δεις τις συγκεκριμένες προτάσεις που κάνω στην απάντηση 327.....

Παράθεση
Αν θέλεις τώρα να αποδώσεις κάπου την αιτία, παρακαλώ, βρες κάτι πιο συγκεκριμένο απο "τη δομή του πολιτεύματος".


Αυτή την "ακραία" συζήτηση περί της αλλαγής της δομής του πολιτεύματος, την είχαμε κάνει με τον Macismisias σε ανάλογη περίπτωση, και είχαμε καταλήξει σε πάρα πολύ συγκεκριμένους τρόπους και μέσα επίτευξής τους. Δεν είσαι υποχρεωμένος να το γνωρίζεις βέβαια, τότε όμως δεν θεωρήθηκε καθόλου ακραία.



Παράθεση
Χαρακτηριστικό παράδειγμα του κινήματος που με προτρέπεις να φτιάξω είναι το http://edra.ntua.gr/ . Μια καιθαρά "ακομματική" προσσέγγιση που έγινε απο κάποιους στη σχολή μου, τη ΣΕΜΦΕ, με σκοπό να ακουστεί μια φωνή πέρα απο αυτές των κομματων. Τα κομματόσκυλα την έφαγαν στεγνά, ο μόνος τρόπος να ακουστεί ήταν να παίξει το παιχνίδι των κομμάτων, και να καταλήξει μαριονέττα τους.
Αρα παπού, το πείραμα, μια έννοια που δείχνεις να γνωρίζεις πολύ καλά, απέτυχε.


Δηλ τι εννοείς ως ακοματική παράταξη? Το να μην υποστηρίζεται από κάποιο καταχωρημένο στο Πρωτοδικείο κόμα, ενδο- ή εξω- κοινοβουλευτικό προφανώς. Ακόμα κι έτσι όμως παραμένει παράταξη. Η "ανεξαρτησία" της (στα χαρτιά, διότι υποχθονίως δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει τι γίνεται) όμως δεν πιστοποιεί και την ύπαρξη a priori σοβαρού λόγου!

Αν για παράδειγμα παω στο αμφιθέτρο και πω: "Παιδιά βρήκα την λύση για όλα, θέτουμε εκτός νόμου τις φοιτητικές παρατάξεις" πιστεύεις ότι θα με θεωρήσουν σοβαρό? Είμαι σοβαρός?
Εν τω μεταξύ όλοι αυτοί που αναφέρονται στην κατάργηση των παρατάξεων δεν αναφέρονται στον τρόπο με τον οποίο θα επιτευχθεί. Ο Στάλιν πάντως τα είχε μισοκαταφέρει. Ελπίζω να μην εννοούν αυτόν τον τρόπο....

Ως αντικειμενικός κριτής λοιπόν ζήτα να γίνουν συγκεκριμένοι αυτοί που δεν είναι, κι όχι αυτοί που είναι και μάλιστο με ξεκάθαρο τρόπο. Αλλιώς θα θεωρηθείς μεροληπτικός....


Όπως γνωρίζεις ελπίζω ένα πείραμα δεν αποτυγχάνει μόνο λόγω του ότι η αρχική υπόθεση ήταν λανθασμένη, αλλα και λόγω του ότι η πειραματική διάταξη δεν ήταν η πρέπουσα, ή τα δεδομένα ήταν λανθασμένα, ή ο ερευνητής ανεπαρκής ή λόγω συνδιασμού τους.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #340 στις: 06/05/09, 12:24 »
Προφανώς η νοημοσύνη σου δεν σου επέτρεψε να δεις τις συγκεκριμένες προτάσεις που κάνω στην απάντηση 327.....
το χεσες...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/09, 12:26 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #341 στις: 06/05/09, 12:32 »
Σαφώς και οι φοιτητές έχουν πολλά θέματα που τους τριβελλίζουν το κεφάλι. Ανάλογα όμως θέματα έχουν οι μαθητές, οι αγρότες, οι επιχειρηματίες, οι εφοπλιστές, οι ξενοδόχοι, οι εμποροϋπάλληλοι, οι δικαστές, οι αστυνομικοί, οι στρατιωτικοί, οι γιατροί, οι δικηγόροι, οι κτηνοτρόφοι, οι νοσηλευτές, οι δημόσιοι υπάλληλοι, οι ξενοδοχοϋπάλληλοι.
Αυτό όμως τους καθιστά και μη Πολιτικά όντα? Δηλ. οι φοιτητές πρέπει να ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με την αφομίωση γνώσεων της Επιστήμης που διάλεξαν και να πάψουν να ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο? Όπως την μουσική, το θέατρο, τον κινηματογράφο, την ποίηση, την πεζογραφία, τον διάλογο, τον χορό, και εντέλει την Πολιτική?

Πολλά θέματα απασχολούν πολλούς από εμάς, σε όλες τις ηλικίες και επαγγέλματα, αλλά δεν χωράνε όλα σε κάθε χώρο και στιγμή. Στην εργασία μας, για παράδειγμα, δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με τα χόμπυ μας. Στην ψυχαγωγία μας δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με την δουλειά μας, κ.ο.κ. Το Πανεπιστήμιο έχει σκοπό την πρόοδο του πνεύματος και της γνώσης και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει τα πολιτικά κόμματα να είναι κομμάτι της ζωής των φοιτητών στον χώρο του Πανεπιστημίου. Αν είναι επειδή πολλοί φοιτητές είναι πολιτικοποιημένοι, γιατί να μην μπουν στα Πανεπιστήμια και οι ποδοσφαιρικές Α.Ε.; μιας και φαντάζομαι ακόμη περισσότεροι φοιτητές είναι οπαδοί κάποιας ποδοσφαιρικής ομάδας. Και γιατί το Πανεπιστήμιο να είναι άσυλο μόνο πολιτικών ιδεολογιών; Ας μπει πχ. ο Ολυμπιακός και πχ. οι Ιεχωβάδες να οργανωθούν εντός των Πανεπιστημίων.
Και γιατί να μην επεκταθούν όλα αυτά και στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση; Οι κάτω των 18 δεν έχουν "δικαίωμα" να είναι πολιτικοποιημένοι, κομματικοποιημένοι, ομαδοποιημένοι, φανατισμένοι κλπ; Ποιος θα ενδιαφερθεί για το πόσο καλοί πολίτες είναι/θα γίνουν; Τα "παπαγαλάκια" των διάφορων παρατάξεων μόλις πατήσουν το πόδι τους στο Πανεπιστήμιο;

Αν πρέπει οπωσδήποτε οι φοιτητές να γνωρίζουν από Πολιτική (πέρα από αυτούς που σπουδάζουν πολιτικές επιστήμες), γιατί να επιτρέπεται να τους προσφέρονται εξωγενείς παρωπιδισμένες πληροφορίες (βλέπε και "κατήχηση") από κόμματα/παρατάξεις και όχι γενικές επιστημονικές γνώσεις περί Πολιτικής υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου;

Εν κατακλείδι, η ταπεινή μου γνώμη είναι: ας ασχοληθεί ο καθένας με όποιο κόμμα, ομάδα, θρησκεία, χόμπυ, βίτσιο, προτιμάει.... αλλά όχι σε χώρους που φτιάχτηκαν με διαφορετικό, συγκεκριμένο σκοπό. Όλο αυτό το μπάχαλο με τις παρατάξεις στα Πανεπιστήμια βολεύει το άγραφο σχέδιο για την υποβάθμιση της δημόσιας Παιδείας και την αναβάθμιση της ιδιωτικής. Στα ιδιωτικά Πανεπιστήμια φαντάζομαι δεν χωράνε κόμματα και παρατάξεις και λοιπά "παράσιτα", εε;  ::)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #342 στις: 06/05/09, 14:01 »
Εν κατακλείδι, η ταπεινή μου γνώμη είναι: ας ασχοληθεί ο καθένας με όποιο κόμμα, ομάδα, θρησκεία, χόμπυ, βίτσιο, προτιμάει.... αλλά όχι σε χώρους που φτιάχτηκαν με διαφορετικό, συγκεκριμένο σκοπό. Όλο αυτό το μπάχαλο με τις παρατάξεις στα Πανεπιστήμια βολεύει το άγραφο σχέδιο για την υποβάθμιση της δημόσιας Παιδείας και την αναβάθμιση της ιδιωτικής. Στα ιδιωτικά Πανεπιστήμια φαντάζομαι δεν χωράνε κόμματα και παρατάξεις και λοιπά "παράσιτα", εε;  ::)

Αν και συμφωνώ απόλυτα με τον Βραζίλη στο υπόλοιπο μήνυμα, έδω θα διαφωνήσω. Πιστεύω οτι όταν (και όχι αν) ιδρυθούν τα ιδιωτικά ΑΕΙ το μόνο ίσως που θα "εισαχθεί" από τον θεσμό της Δημόσιας παιδείας θα είναι αυτό το κατεστημένο.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #343 στις: 06/05/09, 14:34 »

Όλο αυτό το μπάχαλο με τις παρατάξεις στα Πανεπιστήμια βολεύει το άγραφο σχέδιο για την υποβάθμιση της δημόσιας Παιδείας και την αναβάθμιση της ιδιωτικής. Στα ιδιωτικά Πανεπιστήμια φαντάζομαι δεν χωράνε κόμματα και παρατάξεις και λοιπά "παράσιτα", εε;  ::)
Θα συμφωνήσω με τον Βραζίλη...
Στα ιδιωτικά πανεπιστήμια ποιοί θα φοιτούν? κυριώς γόνοι ευκατάστατων οικογενειών, οι οποιοι θα προέρχονται σαφώς από συγκεκριμένη κοινωνική τάξη, οπως συμβαίνει και με τις άλλες βαθμίδες στην ιδιωτική εκπαίδευση.
Δεν θα υπάρχει η πολυφωνία που υπάρχει στο δημόσιο πανεπιστήμιο..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #344 στις: 06/05/09, 15:28 »
Προφανώς η νοημοσύνη σου δεν σου επέτρεψε να δεις τις συγκεκριμένες προτάσεις που κάνω στην απάντηση 327.....
το χεσες...

Δώσε μου χαρτί και τράβα το καζανάκι....

Άσχετο.


Βραζίλη πολύ χαίρομαι που γίνεται σ' αυτό το θέμα μια πραγματικά επικοδομητική ανταλαγή απόψεων!

Οι αντιρρήσεις μου στις θέσεις σου: Κάλλιστα μπορεί κανείς να συνδιάζει δύο ή περισσότερες ασχολίες ταυτοχρόνως. Εξαρτάται από την ευρύτητα πνεύματος που διαθέτει ο καθείς. Για παράδειγμα, είναι πολύ εύκολο να συνδιάζει κάποιος την δουλειά με την ψυχαγωγία, όπως έκανε ο 29χρονος μουσικός που δούλευε στην ΕΥΠ και πιάστηκε να προσπαθεί να υποκλέψει συνομιλίες του Προέδρου της Δημοκρατίας και του Μεγάρου Μαξίμου, με συσκευές στην αιχμή της τεχνολογίας!

"Τι πρέπει τι δεν πρέπει στιγμή δεν σκέφτηκα". Δεν είναι το θέμα αν πρέπει, το θέμα είναι ότι είναι? Γιατί είναι? Γιατί οι φοιτητικές παρατάξεις πατρονάρονται από κομματικούς μηχανισμούς? Όποιος γνωρίζει έστω και κατ' ελάχιστα τον χώρο ξέρει την απάντηση. Πως γίνεται να μην έχουν ισχύ οι κομματικές γραμμές μέσα σ' αυτόν τον χώρο? (Έστω ότι θέλαμε να το πετύχουμε ανεξαρτήτως σκοπού και αιτιολογίας) Η μία περίπτωση είναι να μην έχουν κοινό. Εάν δεν υπάρχουν πελάτες δεν υπάρχει και πορνεία! Πράγμα αδύνατον στις παρούσες συνθήκες με τον τρόπο που λειτουργεί η αγορά εργασίας, η ανέλιξη σε αξιώματα, το "σταρ" σύστεμ, το σύστημα εκπαίδευσης κλπ.
Η δεύτερη περίπτωση είναι να καταφέρει κανείς να πετύχει το να μην έχει υλικό αντίκρυσμα η συμμετοχή σε κομματικούς μηχανισμούς. Το ψυχολογικό και πνευματικό αντίκρυσμα δεν νομίζω ότι μας απασχολεί, ίσα ίσα πρέπει να το επιθυμούμε.

Για να κάνω όμως και τον "δικηγόρο του διαβόλου"... Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι ακριβώς σημαίνει πατρονάρισμα. Διότι ως γνωστόν οι ιδεολογίες, οι κοσμοθεωρίες και η φιλοσοφία επηρεάζει τα μέγιστα τον άνθρωπο και τις αποφάσεις του.

Για παράδειγμα, αν πάει κανείς και προτείνει σε Χριστιανούς να φτιαξουν έναν ναό σατανικής λατρείας και τον πάρουν με τις πέτρες, δεν μπορεί μετά να ισχυρίζεται ότι πήραν εντολές και γραμμή από την ηγεσία τους και γι' αυτό αντέδρασαν έτσι.
Με τον ίδιο τρόπο δεν μπορεί κανείς να πάει σε αριστερούς και να τους προτείνει να φτιαχτούν ιδιωτικά Πανεπιστήμια, σε δεξιούς και να τους προτείνει αναρχισμό κοκ. 


Να σε ρωτήσω και κάτι: Λες ότι μπορούμε να σχολούμαστε με ότι θέλουμε αλλά όχι σε χώρους που φτιάχθηκαν για κάποιον συγκεκριμένο σκοπό. Στο Πανεπιστήμιο όμως ο συγκεκριμένος σκοπός είναι η ελεύθερη διακίνηση των ιδεών και των γνώσεων ανεξάρτητα εάν συμφωνούμε ή όχι μαζί τους. Δηλ ο συγκεκριμένος σκοπός του Πανεπιστημίου είναι αυτός ακριβώς: Να υπάρχουν άνθρωποι με ποικίλες απόψεις σ' όλα τα θέματα. Οπότε?

Εν κατακλείδι, το Πανεπιστήμιο είναι και πρέπει να είναι καμίνι (ιδεών). Και από το καμίνι δεν μπορείς να βγεις αλώβητος, ή θα βγεις ισχυρότερος ή θα καείς. Για το μόνο που πρέπει να φροντίσει η Πολιτεία είναι να εγγυηθεί την διαφύλαξη της ελευθερίας διακίνησης των ιδεών από κάθε μα κάθε απειλή, έσω ή εξω Πανεπιστημιακή.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #345 στις: 06/05/09, 16:12 »
Εγω αυτο που βγαζω απο τα λεγομενα του  παπου ειναι με το υπαρχον πολιτικο συστημα και συγκεκριμενα στην υπαρχουσα ελληνικη κοινωνια δεν γινεται να μην υπαρξουν αυτου του ειδους οι παραταξεις μεσα στα πανεπιστημια αφου εχουν ζητηση...Σε αυτο συμφωνω..Ιζνο υπαρχουν και αλλες παραταξεις σαν αυτη που αναφερεις οι οποιες στηα φαησ που ειμαστε τωρα μπορουν να δουλεψουν αφου κατα κυριο λογο(και ετσι θελω να πιστευω) σε αυτην μαζευονται ατομα που δεν αντιπροσωπευονται απο τις κομματικες παραταξεις..(αν και σε πολλες περιπτωσεις ειτε αυτες εχουν απο πισω στα κρυφα καποιο κομμα ειτε διαλυονται)..Σε μια φαση ομως που δεν θα υπηρχαν οι υπολοιπες παραταξεις αυτες πως θα λειτουργουσαν?Με ατομα διαφορετικων χωρων(απο τις διαλυμενες κομματικες παραταξεις)   μεσα τους?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #346 στις: 06/05/09, 16:45 »
Ιζνο υπαρχουν και αλλες παραταξεις σαν αυτη που αναφερεις οι οποιες στηα φαησ που ειμαστε τωρα μπορουν να δουλεψουν αφου κατα κυριο λογο(και ετσι θελω να πιστευω) σε αυτην μαζευονται ατομα που δεν αντιπροσωπευονται απο τις κομματικες παραταξεις..(αν και σε πολλες περιπτωσεις ειτε αυτες εχουν απο πισω στα κρυφα καποιο κομμα ειτε διαλυονται)..Σε μια φαση ομως που δεν θα υπηρχαν οι υπολοιπες παραταξεις αυτες πως θα λειτουργουσαν?Με ατομα διαφορετικων χωρων(απο τις διαλυμενες κομματικες παραταξεις)   μεσα τους?

Tί σε κάνει να πιστεύεις οτι αμα διαλύονταν οι καθαρά κομματικές παρατάξεις, αυτές θα συνέχιζαν να υπάρχουν?

Και αν ακόμα συνεχίζαν να υπάρχουν, γιατί θεωρείς δεδομένο οτι τα μέλη τους, αν αυτά προέρχονταν απο διαλυμένες κομματικές παρατάξεις, θα λειτουργούσαν με γνώμονα τα πολιτικά πιστεύω τους και όχι το γενικό καλό της εκάστοτε σχολής?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #347 στις: 06/05/09, 18:32 »
Το λεω βλεποντας την ελληνικη κοινωνια και το οτι οι περισσοτεροι δεν βλεπουν το καλο αυτης αλλα το ατομικο του καλο με βαση τι του υποσχονται..Η ελληνικη κοινωνια ειναι πολυ εντονα βαμμενη κομματικα για να σταθει και να διεκδικησει χωρις χρωματα.Δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα κατα μεγαλο βαθμο..Αλλωστε και απλι αυτου που θα ασχολιονταν με τα ''κοινα'' θα ηταν αυτοι που εχουν μεγαλυτερη ιδεα απο αυτα(ή νομιζουν οτι εχουν) που οι περισσοτεροι ειναι βαμμενοι(ειτε λεγονται ακροαριστεροι,ειτε Κνιτες,ειτε Πασοκοι)..

Παντως οπως και να το δουμε δεν νομιζω οτι οι φοιτητες θα ή πρεπει να ασχολουνται μονο με τη σχολη τους..Οι φοιτητες ειναι αυτοι που θα βγουν σ 2-3-5 χρονια στον υπολοιπο κοσμο οποτε εχουν αμεσο και κυριο λογο σε αυτον..Αλλωστε αν το δουμε και απο χωρες οπως οι ΗΠΑ την εποχη των μεγαλων ταραχων στα τελη των 60s οι φοιτητες δεν δρουσαν μονο για τη σχολη τους..Ασχολουνταν και με τον πολεμο και με το ρατσισμο και με πολλα αλλα..Και μιλαμε για φοιτητες που δεν ειχαν καθαρα κομματικες παραταξεις...αλλα φυσικα μια υποβοσκουσα γραμμη που δεν μπορει να εκλειψει.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #348 στις: 06/05/09, 18:44 »
Παντως οπως και να το δουμε δεν νομιζω οτι οι φοιτητες θα ή πρεπει να ασχολουνται μονο με τη σχολη τους..Οι φοιτητες ειναι αυτοι που θα βγουν σ 2-3-5 χρονια στον υπολοιπο κοσμο οποτε εχουν αμεσο και κυριο λογο σε αυτον..Αλλωστε αν το δουμε και απο χωρες οπως οι ΗΠΑ την εποχη των μεγαλων ταραχων στα τελη των 60s οι φοιτητες δεν δρουσαν μονο για τη σχολη τους..Ασχολουνταν και με τον πολεμο και με το ρατσισμο και με πολλα αλλα..Και μιλαμε για φοιτητες που δεν ειχαν καθαρα κομματικες παραταξεις...αλλα φυσικα μια υποβοσκουσα γραμμη που δεν μπορει να εκλειψει.

Mα ρε συ Κιράτζο, οι παρατάξεις είναι αυτές που "εξασφαλίζουν" την ενασχόληση των φοιτητών με τα κοινά και με οτιδήποτε εκτός μαθημάτων? Μη τραβάμε τα λόγια του συνομιλητή μας χωρίς λόγο...

Δεν είπα να καρφώσουμε τα αυτιά μας στα εξώφυλλα των βιβλίων, κοιτώντας μόνο μέσα. Αυτό που λέω είναι οτι στους καιρούς που ζούμε, η ύπαρξη παρατάξεων περισσότερο επιβαρύνει παρά οφελεί το φοιτητικό σύλλογο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #349 στις: 06/05/09, 20:03 »
Λοιπόν, θα πώ και εγώ την άποψή μου.
Πιστεύω οτι το άσυλο καταπατάται καταρχήν από τις ίδιες τις φοιτητικές παρατάξεις που με τις πλάτες των ελεεινών κομμάτων που διοικούν τον τόπο, ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ και ΔΙΑΤΑΖΟΥΝ για το μέλλον της πλειοψηφίας των φοιτητών (που είναι κυρίως ανένταχτοι), συγκροτώντας ΣΤΡΑΤΟ άβουλων ψηφοφόρων.Είναι ένας φαύλος κύκλος όπου η μία παράταξη κατηγορεί την άλλη χωρίς να παράγεται τελικά κανένα ωφέλιμο έργο για το πανεπιστήμιο . Είναι πραγματικά απίστευτο το θράσσος των κομμάτων που άπλωσαν τα δίχτυα τους μέχρι και μέσα στις σχολές μας. Ενα πράγμα τους αξίζει...ΚΛΩΤΣΙΕΣ

Μόνο αμα φτιαχτούν σχήματα χωρίς κομματικούς πατέρες που να εστιάζουν στα πραγματικά προβλήματα κάθε σχολής θα δούμε άσπρη μέρα στο πανεπιστήμιο. Αλλιώς ένα πράγμα είναι σίγουρο...οι τηλεμαχίες (κοροιδία στα μούτρα του λαού) θα συνεχιστούν και στο μέλλον με πρωταγωνιστές όχι τον άδωνι και τον ντινόπουλο  αλλά τους σημερινούς μπροστάρηδες του φοιτητικού κινήματος....αυτό θέλετε? Εγώ πάντως όχι.. Θέλω ανθρώπους με λογική και πραγματικούς επιστήμονες που ξέρουν να συνεργάζονται για να διοικήσουν τον τόπο στο μέλλον και όχι επαγγελματίες πολιτικούς..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ