Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 161976 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #400 στις: 10/05/09, 17:31 »
Παντως για οσους τυχαινει και δεν το ξερουν, το ασυλο εχει σωσει παρα πολλες διαδηλωτες απο τα χερια των Ματ...
(μιλαω καθαρα για διαδηλωτες..)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος constantin2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #401 στις: 10/05/09, 21:10 »
Θα γινω πιο σαφης. Κατ' αρχας, η δημοκρατια ειναι κατι το σχετικο, και σαφεστατα δεν οριζεται απο τον τιτλο της εφημεριδας της κυβερνησης πχ. Δημοκρατια θα ειχαμε αν μπορουσα σαν φοιτητης να ζητησω να ερθουν τα βιβλια μου στην ωρα τους και οχι 10 μερες πριν την εξεταστικη και να εχω καποια ελαχιστη ελπιδα να εισακουστω χωρις να χρειαζεται να κανω καταληψη και να με κυνηγανε στους δρομους αυτοι με τα πρασινα (οχι οι βαζελοι, οι αλλοι....). Αυτο δεν γινεται σε καμια περιπτωση και για καμια κοινωνικη ομαδα. Αρα που ειναι η δημοκρατια; Επισης, εστω οτι οσοι κανουμε καταληψη ειμαστε αντιδημοκρατες και μας κανεις κριτικη γι αυτο. Καλα κανεις. Θα ηθελα ομως να δω και καμια κριτικη για τους αλλους δημοκρατες, αυτους με τα Βατοπαιδια κτλ κτλ και καμια δραση και για εκει. Στο κατω κατω, για να σου πω την αληθεια, δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα για την Δημοκρατια οι καταληψεις. Ισα ισα. Μεγαλυτερο προβλημα ειναι τα σκανδαλα, η ανεργια, η ανασφαλιστη εργασια, το ρουσφετι, η αστυνομικη βια. Για αυτα ομως δεν βλεπω κανεναν να κανει κατι σπουδαιο. Προτιμας να τα βαλεις με τους καταληψιες πχ, που ειναι σαφεστατα και πιο ευκολος στοχος απο το να ξεβολευτεις και να τα βαλεις με την κυβερνηση. Επισης θα σου πω και κατι αλλο. Ναι, εκανα και εγω καταληψη τον Δεκεμβρη για ολα αυτα που εγιναν, οχι μονο για την δολοφονια του Γρηγοροπουλου. Αυτο δηλαδη ειναι τωρα αντιδημοκρατικο; Τοτε αντιδημοκρατικο ηταν και το πολυτεχνειο, το 114, οι διαδηλωσεις για το 15% για την παιδεια, οι καταληψεις για την δολοφονια του Τεμπονερα κτλ κτλ.

Παντως, και εγω οταν ημουν αιωνιος (μην φανταστειτε, στα 5.5 χρονια το πηρα), δεν θυμαμαι να επιβαρυνα καπου το κρατος, περαν της κολλας της εξεταστικης και του χαρτιου για το πασο..

1ον δημοκρατια δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο με την εννοια που την εννοεις.αυτο που εχουμε ειναι κοινοβουλευτισμος.εχει διαφορα.2ον ποτε δεν ειπα οτι θελω εγω δημοκρατια.την απαιχθανομαι γιατι ειναι το πιο διατρητο και διεφθαρμενο πολιτευμα που επιτρεπει στους φελλους, τους δημαγωγους και τους σαπιους πολιτικαντηδες να επιπλευσουν.προσωπικα προτιμω τη μοναρχια 100% για διαφορους λογους..τεσπα...απο κει και περα αν νομιζεις οτι επειδη εσυ βγηκες και εφαγες 2 φαπες απο τα ματ και εκανες καταληψη για μια βδομαδα ολος ο μηχανισμος που σου προσφερει συγγραμματα (ή ο αντιστοιχος μηχανισμος οποιασδηποτε αναγκης σου) θα βελτιωθει και θα αλλαξει τιποτα γελιεσαι οικτρα.θα στιγματισεις απλα τον εαυτο σου, αυτους που εκπροσωπεις, το ιδρυμα σου, θα δωσεις ευκαιρια σε διαφορα ζωα να προκαλεσουν καταστροφες και το αποτελεσμα θα ειναι πολυ χειροτερο απο την αρχικη κατασταση.αν νομιζεις οτι ειμαστε ακομα στον καιρο που μεσα απο καταληψεις και 'αγωνες' θα πετυχουμε κατι κανεις μεγαλο λαθος.αποτελεσματα εχεις οταν εισαι εξυπνος, ξερεις πως να διεκδικησεις αυτο που θελεις και εισαι σωστος σαν ανθρωπος και με αρχες.για τα σκανδαλα την κατασταση την ξερεις. σου ειπα και πριν τη γνωμη μου για τη δημοκρατια και το γεγονος οτι ζουμε σε μια απο τις πλεον διεφθαρμενες χωρες δε βοηθα.εγω ειμαι 24 χρονων και 5χρονια στο παν/μιο δεν ειδα ΠΟΤΕ το ασυλο να λειτουργει ευεργετικα.δεν μπορω καν να φανταστω καποια κατασταση που θα λειτουργησει ευεργετικα αυτος ο θεσμος.και αν καποιος βρισκει καταφυγιο απο την αστυνομια στο παν/μιακο ασυλο επειδη εχει διαπραξει ξυλοδαρμο, βανδαλισμο, καταστροφη περιουσιας, υβρη σε εθνικα συμβολα και πολλα ειλικρινα πιστευεις οτι αξιζει την προστασια του ασυλου; δεν ειναι ανταρτες αυτα τα ατομα.ειναι καθαροι ποινικοι εγκληματιες και το ασυλο ειναι ενα 'οπλο' τους που πιστεψε με αν τους αφαιρεθει θα δεις κι εσυ και ολοι πολυ μεγαλη διαφορα στην κοινωνια και στα εκπαιδευτικα ιδρυματα

Αποσυνδεδεμένος constantin2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #402 στις: 10/05/09, 21:12 »
Ρε φιλε, εσυ που εισαι τοσο νομοταγης πολιτης και μας πριζεις με την "νομιμοτητα" αφου στο φορουμ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να γραφτεις 2 φορες και ενω οι διαχειριστες σου κανανε συγκεκριμενη συσταση, γιατι δεν σεβεσαι τους κανονες? (φυσικα δεν εχω τιποτα να σχολιασω για τις γελοιοτητες περι ασυλου που ουτε καν την κοινη λογικη δεν ακουμπανε)

1ον αν νομιζεις οτι οπως σεβομαι τους νομους της χωρας μου σεβομαι και αυτο το forum τι να σου πω  :P
και δεν κρυβομαι απο κανεναν.αν θελουν να με κανουν ban μπορουν οποιαδηποτε στιγμη.με το ιδιο nick μπαινω οποτε ξερουν ποιος ειμαι και ποια post εινια δικα μου.κατα τη γνωμη μου βεβαια μαλακια τους που μου ριξανε 5ημερη ποινη επειδη ενας η δυο τυπακοι ρουφιανεψανε επειδη δεν τους αρεσε η δικη μου αποψη αλλα δε θα κατσω και να σκασω.και αμα θεωρεις τα περι ασυλου που λεω γελοιοτητες περιμενω να μου πεις 1 χρησιμη λειτουργια του ασυλου γιατι μεχρι τωρα το εχω ζητησει απο ολους αυτο και κανενας δε μου εχει δωσει ουτε ενα λογο για τη διατηρηση του.πες λοιπον εσυ και μετα εξεταζουμε την κοινη λογικη

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #403 στις: 10/05/09, 21:30 »
^^^

Το είπες 1.000.000 φορές.. Σου επέβαλαν ποινή 5 ημερών επειδή δεν συμφωνούν μαζί σου.. Αλήθεια, το πιστεύεις αυτό που λες; Πιστεύεις ότι εδώ μέσα δεν έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε και φιμώνουμε όσους με τους οποίους δεν συμφωνούμε.. Το άλλο για τους ρουφιάνους δεν θα το συνεχίσω.. Απλά δεν αξίζει.. Έχεις ποστάρει τουλάχιστον 20 μυνήματα βουτηγμένα στην ειρωνία μέσα σε 2 ημέρες και σύμφωνα με εσένα, χρειάζεται κάποιος ρουφιάνος για να σε σποτάρουν οι συντονιστές.. Αλλιώς θα πέρναγες απαρατήρητος.. Μάλιστα..

Εντωμεταξύ, αν είχες λίγο παρατηρητικότητα και υπομονή να διαβάσεις και λίγα μηνύματα πριν ποστάρεις, θα έβλεπες στο post μου (στο συγκεκριμένο θέμα του πανεπιστημιακού ασύλου) ότι λίγο-πολύ συμφωνώ μαζί σου.. Το γεγονός ότι ενώ συμφωνώ σε ένα μεγάλο βαθμό, απ'ότι την άλλη το ύφος που γράφεις με αηδιάζει θα έπρεπε να σε βάλει σε σκέψεις.. Έχω γνωρίσει πάρα πολλούς ανθρώπους που μπορεί να είχαν σωστό ειρμό σκέψης και ορθά επιχειρήματα, αλλά επειδή σε μία συζήτηση δεν μπορούσαν να δεχθούν ότι υπάρχει και η άλλη άποψη και αντιδρούσαν ιδιαίτερα άσχημα, κατέληξαν να συζητούν με 1-2 άτομα (εκείνα που τους άντεχαν) και στο τέλος συζητούσαν με τον καθρέπτη.. Ο νοών νοείτω.. Εδώ ερχόμαστε για να συζητήσουμε και όχι για να επιβάλλουμε τη γνώμη μας.. Και μη νομίζεις ότι επειδή τα λέω σε εσένα, είσαι ο μόνος ισχυρογνώμων εδώ μέσα.. Ετοιμαζόμουν να ποστάρω ότι "ΟΚ, το banάραμε το παιδί για 5 ημέρες, αλλά υπάρχουν και πολλοί άλλοι εδώ μέσα που κάνουν τα ίδια..." αλλά το ότι μπήκες με άλλο account, προσωπικά με αποτελείωσε.. :(

« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/09, 21:33 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #404 στις: 10/05/09, 21:36 »
Η πλακα ειναι που καποιος που θεωρει τη μοναρχια ως ιδανικο τροπο διακυβερνησης λεει στους αλλους να το πεισουν οτι το ασυλο ειναι καλο..ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..Το ασυλο δεν ειναι καλο..
Εκτος αυτου λες οτι εχεις διαβασει ολο το θεμα..Εχεις παρει τις απαντησεις σου.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #405 στις: 10/05/09, 21:51 »
1ον αν νομιζεις οτι οπως σεβομαι τους νομους της χωρας μου σεβομαι και αυτο το forum τι να σου πω  :P
και δεν κρυβομαι απο κανεναν.αν θελουν να με κανουν ban μπορουν οποιαδηποτε στιγμη.με το ιδιο nick μπαινω οποτε ξερουν ποιος ειμαι και ποια post εινια δικα μου.κατα τη γνωμη μου βεβαια μαλ***α τους που μου ριξανε 5ημερη ποινη επειδη ενας η δυο τυπακοι ρουφιανεψανε επειδη δεν τους αρεσε η δικη μου αποψη αλλα δε θα κατσω και να σκασω.και αμα θεωρεις τα περι ασυλου που λεω γελοιοτητες περιμενω να μου πεις 1 χρησιμη λειτουργια του ασυλου γιατι μεχρι τωρα το εχω ζητησει απο ολους αυτο και κανενας δε μου εχει δωσει ουτε ενα λογο για τη διατηρηση του.πες λοιπον εσυ και μετα εξεταζουμε την κοινη λογικη
Ωραια για να τελειωνουμε γιατι πολλα μας τα λες, νομιζεις οτι θα βγεις και απο πανω. Ειναι παγκοσμιως ιστορικα αποδεδειγμενο οτι οταν δημιουργουνται κινηματα και ιδεες αντιθετες προς την κυριαρχουσα ιδεολογια κυβερνησεις δεξιες η φασιστικες δεν εχουν κανεναν ενδιασμο να μπουν και να συλλαβουν οσους διακυρησουν τετοιες ιδεες. Το ασυλο υπαρχει για να προστατευει καθε ιδεα και ιδεολογια που κυνηγατε απο το εκαστοτε καθεστως ως "προδοσια". Το ασυλο υπαρχει για να μπορει ο καθενας να διατυπωσει επιστημονικες θεωριες οσο επαναστατικες και να ειναι χωρις να κινδυνευει να συλληφθει επειδη μπορει να θιγει εξουσιαστικους θεσμους.

Το ασυλο ειναι ενα κοινωνικο κεκτημενο. Το εχει κατακτησει η κοινωνια με αγωνες και δεν της το εχει παραχωρησει καμια εξουσια και καμια κυβερνηση.

Και το ασυλο αυτη τη στιγμη μονο η κοινωνια το υπερασπιζεται. Ουτως η αλλως κατηργημενο ειναι στα χαρτια και στους νομους, με παρεμβαση εισαγγελεα οποιαδηποτε στιγμη μπορει να εισβαλει η αστυνομια. Ο μοναδικος λογος που δεν το κανουν ειναι γιατι το ασυλο βρισκεται ακομα στην συνειδηση της κοινωνιας ως ενα κεκτημενο αγωνων και αιματοχυσιων. Αν για οποιοδηποτε λογο το καταργησουν επισημα και οχι ανεπισημια οπως τωρα, η εισβαλουν σε αυτο θα βρουν την κοινωνια απεναντι τους και αυτο φανηκε στην εξεγερση του Δεκεμβρη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Constantin3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #406 στις: 10/05/09, 22:03 »
Η πλακα ειναι που καποιος που θεωρει τη μοναρχια ως ιδανικο τροπο διακυβερνησης λεει στους αλλους να το πεισουν οτι το ασυλο ειναι καλο..ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..Το ασυλο δεν ειναι καλο..
Εκτος αυτου λες οτι εχεις διαβασει ολο το θεμα..Εχεις παρει τις απαντησεις σου.

1ον αν νομιζεις οτι οπως σεβομαι τους νομους της χωρας μου σεβομαι και αυτο το forum τι να σου πω  :P
και δεν κρυβομαι απο κανεναν.αν θελουν να με κανουν ban μπορουν οποιαδηποτε στιγμη.με το ιδιο nick μπαινω οποτε ξερουν ποιος ειμαι και ποια post εινια δικα μου.κατα τη γνωμη μου βεβαια μαλ***α τους που μου ριξανε 5ημερη ποινη επειδη ενας η δυο τυπακοι ρουφιανεψανε επειδη δεν τους αρεσε η δικη μου αποψη αλλα δε θα κατσω και να σκασω.και αμα θεωρεις τα περι ασυλου που λεω γελοιοτητες περιμενω να μου πεις 1 χρησιμη λειτουργια του ασυλου γιατι μεχρι τωρα το εχω ζητησει απο ολους αυτο και κανενας δε μου εχει δωσει ουτε ενα λογο για τη διατηρηση του.πες λοιπον εσυ και μετα εξεταζουμε την κοινη λογικη
Ωραια για να τελειωνουμε γιατι πολλα μας τα λες, νομιζεις οτι θα βγεις και απο πανω. Ειναι παγκοσμιως ιστορικα αποδεδειγμενο οτι οταν δημιουργουνται κινηματα και ιδεες αντιθετες προς την κυριαρχουσα ιδεολογια κυβερνησεις δεξιες η φασιστικες δεν εχουν κανεναν ενδιασμο να μπουν και να συλλαβουν οσους διακυρησουν τετοιες ιδεες. Το ασυλο υπαρχει για να προστατευει καθε ιδεα και ιδεολογια που κυνηγατε απο το εκαστοτε καθεστως ως "προδοσια". Το ασυλο υπαρχει για να μπορει ο καθενας να διατυπωσει επιστημονικες θεωριες οσο επαναστατικες και να ειναι χωρις να κινδυνευει να συλληφθει επειδη μπορει να θιγει εξουσιαστικους θεσμους.

Το ασυλο ειναι ενα κοινωνικο κεκτημενο. Το εχει κατακτησει η κοινωνια με αγωνες και δεν της το εχει παραχωρησει καμια εξουσια και καμια κυβερνηση.

Και το ασυλο αυτη τη στιγμη μονο η κοινωνια το υπερασπιζεται. Ουτως η αλλως κατηργημενο ειναι στα χαρτια και στους νομους, με παρεμβαση εισαγγελεα οποιαδηποτε στιγμη μπορει να εισβαλει η αστυνομια. Ο μοναδικος λογος που δεν το κανουν ειναι γιατι το ασυλο βρισκεται ακομα στην συνειδηση της κοινωνιας ως ενα κεκτημενο αγωνων και αιματοχυσιων. Αν για οποιοδηποτε λογο το καταργησουν επισημα και οχι ανεπισημια οπως τωρα, η εισβαλουν σε αυτο θα βρουν την κοινωνια απεναντι τους και αυτο φανηκε στην εξεγερση του Δεκεμβρη.

γιατι εσυ τι νομιζεις οτι εισαι και θα βγεις απο πανω δλδ;;;  :P ειδες ποτε κανενα καθηγητη ή ερευνητη να διωκεται για γνωση που παρηγαγε και να τον σωζει το ασυλο; ειδες καποια παραγωγικη ιδεα να δημιουργειται και να την προστατευει το ασυλο επειδη την κυνηγαει το κρατος και η αστυνομια;  :P αυτα ειναι γελοιοτητες.το ασυλο μεχρι στιγμης εχει προστατεψει ΜΟΝΟ βανδαλους, εγκληματιες, τραμπουκους, κομματοσκυλα, χρηστες ναρκωτικων και γενικα αποβρασματα γιαυτο ασε αυτο το ποιηματακι περι κεκτημενουτης κοινωνιας. το ασυλο το συντηρουν αυτα τα ατομα και μερικοι αφελεις ρομαντικοι σαν κι εσενα που νομιζουν οτι οι αγωνες πιανουν στη σημερινη κοινωνια.και αμα νομιζεις οτι οταν το κρατος βρεθει απεναντι στην κοινωνια θα επικρατησει η κοινωνια και αυτα τα ρευματα που εκπροσωπεις γελιεσαι

ΥΓ σορι που αργησα αλλα αυτα τα τσακαλια οι admin με banαραν παλι  :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #407 στις: 10/05/09, 22:05 »
Πού χάθηκε ο necromayhem...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #408 στις: 10/05/09, 22:09 »
Πού χάθηκε ο necromayhem...

Ωραίες εποχές.....θα του στείλω mail ότι πρέπει να επιστρέψει γιατι δεν παλεύεται χωρις αυτόν το φόρουμ.... ;D

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #409 στις: 10/05/09, 22:55 »
Η πλακα ειναι που καποιος που θεωρει τη μοναρχια ως ιδανικο τροπο διακυβερνησης λεει στους αλλους να το πεισουν οτι το ασυλο ειναι καλο..ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..Το ασυλο δεν ειναι καλο..
Εκτος αυτου λες οτι εχεις διαβασει ολο το θεμα..Εχεις παρει τις απαντησεις σου.

1ον αν νομιζεις οτι οπως σεβομαι τους νομους της χωρας μου σεβομαι και αυτο το forum τι να σου πω  :P
και δεν κρυβομαι απο κανεναν.αν θελουν να με κανουν ban μπορουν οποιαδηποτε στιγμη.με το ιδιο nick μπαινω οποτε ξερουν ποιος ειμαι και ποια post εινια δικα μου.κατα τη γνωμη μου βεβαια μαλ***α τους που μου ριξανε 5ημερη ποινη επειδη ενας η δυο τυπακοι ρουφιανεψανε επειδη δεν τους αρεσε η δικη μου αποψη αλλα δε θα κατσω και να σκασω.και αμα θεωρεις τα περι ασυλου που λεω γελοιοτητες περιμενω να μου πεις 1 χρησιμη λειτουργια του ασυλου γιατι μεχρι τωρα το εχω ζητησει απο ολους αυτο και κανενας δε μου εχει δωσει ουτε ενα λογο για τη διατηρηση του.πες λοιπον εσυ και μετα εξεταζουμε την κοινη λογικη
Ωραια για να τελειωνουμε γιατι πολλα μας τα λες, νομιζεις οτι θα βγεις και απο πανω. Ειναι παγκοσμιως ιστορικα αποδεδειγμενο οτι οταν δημιουργουνται κινηματα και ιδεες αντιθετες προς την κυριαρχουσα ιδεολογια κυβερνησεις δεξιες η φασιστικες δεν εχουν κανεναν ενδιασμο να μπουν και να συλλαβουν οσους διακυρησουν τετοιες ιδεες. Το ασυλο υπαρχει για να προστατευει καθε ιδεα και ιδεολογια που κυνηγατε απο το εκαστοτε καθεστως ως "προδοσια". Το ασυλο υπαρχει για να μπορει ο καθενας να διατυπωσει επιστημονικες θεωριες οσο επαναστατικες και να ειναι χωρις να κινδυνευει να συλληφθει επειδη μπορει να θιγει εξουσιαστικους θεσμους.

Το ασυλο ειναι ενα κοινωνικο κεκτημενο. Το εχει κατακτησει η κοινωνια με αγωνες και δεν της το εχει παραχωρησει καμια εξουσια και καμια κυβερνηση.

Και το ασυλο αυτη τη στιγμη μονο η κοινωνια το υπερασπιζεται. Ουτως η αλλως κατηργημενο ειναι στα χαρτια και στους νομους, με παρεμβαση εισαγγελεα οποιαδηποτε στιγμη μπορει να εισβαλει η αστυνομια. Ο μοναδικος λογος που δεν το κανουν ειναι γιατι το ασυλο βρισκεται ακομα στην συνειδηση της κοινωνιας ως ενα κεκτημενο αγωνων και αιματοχυσιων. Αν για οποιοδηποτε λογο το καταργησουν επισημα και οχι ανεπισημια οπως τωρα, η εισβαλουν σε αυτο θα βρουν την κοινωνια απεναντι τους και αυτο φανηκε στην εξεγερση του Δεκεμβρη.

γιατι εσυ τι νομιζεις οτι εισαι και θα βγεις απο πανω δλδ;;;  :P ειδες ποτε κανενα καθηγητη ή ερευνητη να διωκεται για γνωση που παρηγαγε και να τον σωζει το ασυλο; ειδες καποια παραγωγικη ιδεα να δημιουργειται και να την προστατευει το ασυλο επειδη την κυνηγαει το κρατος και η αστυνομια;  :P αυτα ειναι γελοιοτητες.το ασυλο μεχρι στιγμης εχει προστατεψει ΜΟΝΟ βανδαλους, εγκληματιες, τραμπουκους, κομματοσκυλα, χρηστες ναρκωτικων και γενικα αποβρασματα γιαυτο ασε αυτο το ποιηματακι περι κεκτημενουτης κοινωνιας. το ασυλο το συντηρουν αυτα τα ατομα και μερικοι αφελεις ρομαντικοι σαν κι εσενα που νομιζουν οτι οι αγωνες πιανουν στη σημερινη κοινωνια.και αμα νομιζεις οτι οταν το κρατος βρεθει απεναντι στην κοινωνια θα επικρατησει η κοινωνια και αυτα τα ρευματα που εκπροσωπεις γελιεσαι

ΥΓ σορι που αργησα αλλα αυτα τα τσακαλια οι admin με banαραν παλι  :P :P :P :P

Ρε δεν πας να δεις αν έρχομαι; Οι κανόνες του φόρουμ είναι σαφέστατοι και αν δεν τους σέβεσαι θα πρέπει να υποστείς τις ανάλογες κυρώσεις. Είσαι φιλοξενούμενος όπως όλοι μας εδώ.

Κανονικά δεν θα 'πρεπε να σου απαντάει κανείς, αλλά αν θες να ξέρεις πριν λίγους μήνες συζητιόταν η άρση του ασύλου στο ΑΠΘ ώστε να συλληφθεί μία ομάδα αναρχικών που το μόνο που έκανε ήταν να εκπέμπει μία ραδιοφωνική εκπομπή από έναν εγκαταλελειμμένο μέρος στην πανεπιστημιούπολη (δεν θυμάμαι τι ακριβώς ήταν). Αλλά λόγω των πιέσεων που δέχθηκε ο πρύτανης από φοιτητές δεν έγινε τίποτα.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #410 στις: 10/05/09, 23:17 »

εχω κι αλλα πραγματα που ασχολουμαι δε λιωνω εγω ολη μερα εδω μεσα σαν κι εσενα.

Έχεις δίκιο, ο τέταρτος λογαριασμός σου το αποδεικνύει.

EDIT: Μοδεράτορες, δεν μπορεί να γίνει IP ban μπας και ησυχάσουμε;
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #411 στις: 10/05/09, 23:34 »
Η πλακα ειναι που καποιος που θεωρει τη μοναρχια ως ιδανικο τροπο διακυβερνησης λεει στους αλλους να το πεισουν οτι το ασυλο ειναι καλο..ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..Το ασυλο δεν ειναι καλο..
Εκτος αυτου λες οτι εχεις διαβασει ολο το θεμα..Εχεις παρει τις απαντησεις σου.
Εγώ αυτό δεν το δέχομαι.Τι πάει να πει ότι απαξιείς να απαντήσεις, επειδή ο άλλος έχει μιά πολιτική θέση που δεν σου αρέσει; Εξήγησέ του κι ίσως να καταλάβει...Όσο αδιανόητο και να σου φαίνετε , είναι προτιμότερο από αυτού του τύπου τους διχαστικούς διαλόγους που στο κάτω κάτω η ίδια η Ελληνική ιστορία έχει αποδείξει τι σημαίνει διχασμός.
Αυτό που λέει ο Κωνσταντίνος , είναι κάτι που το πιστεύει πάρα πολύς κόσμος. Και να σας πω και κάτι ακόμα. Δεν μπορεί να καίγεται η μισή Αθήνα, τα καλόπαιδα που ευθύνονται για αυτό να μπαίνουνε σε ένα Πανεπιστήμιο, Πολυτεχνείο , ότι να'ναι τέλος πάντων και μετά να κάνουν κωλοδάχτυλα, να βρίζουν και να προκαλούν, μέσα από τα κάγκελα ανενόχλητοι, λόγω ασύλου. Γιατί η ουσία είναι ότι στο φινάλε αυτά τα παλληκάρια, δεν έχουνε και τίποτα θέσεις για να βελτιώσουνε την υπάρχουσα κατάσταση. Ανατροπή ζητάνε και πολλές φορές , ούτε και τα ίδια δεν ξέρουνε τι θέλουνε ,άμα μιλήσεις με τα πιο πολλά από αυτά. Ανατροπή που όμως η πλειοψηφία του λαού, τι να κάνουμε , καλώς ή κακώς δεν την θέλει , με αυτό το τρόπο. Και ούτε έχει ανάγκη από μαθήματα αγωνιστικότητας γιατί κάθε μέρα αγωνίζεται να μεγαλώσει παιδιά, να δουλέψει 2 και 3 δουλειές και να αντιμετωπίσει τη καθημερινότητα του. Όταν λοιπόν θα φάει τη ξώφαλτση στο κεφάλι, θα σου πει απολύτως δικαιολογημένα,"ρε δε πά να πνιγείτε καθάρματα...". Οπότε για ποιό άσυλο μιλάμε τώρα και άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #412 στις: 11/05/09, 00:24 »
Εχω καταναλωσει ηδη παρα πολλη φαια ουσια να γραφω ποστ ''σεντονια'' οταν μιλαω με ανθρωπους που τουλαχιστον θεωρω λογικους και εστω και αν δεν συμφωνησουμε ακομα και αν τσακωθουμε θα πιστεψω οτι κατι βγηκε απο αυτο(τις περισσοτερες φορες τιποτα αλλα και παλι)..Οταν ο αλλος μου λεει οτι ειναι υπερ της μοναρχιας και εχει και το χαρακτηρα του constantin ασε με να το θεωρω πληρως ασκοπο να του εξηγησω εναν θεσμο που για να κατανοησεις πρεπει τουλαχιστοννα πληρεις την αποδοχη  της δημοκρατιας..
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/09, 16:19 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #413 στις: 11/05/09, 15:16 »
αν νομιζεις οτι επειδη εσυ βγηκες και εφαγες 2 φαπες απο τα ματ και εκανες καταληψη για μια βδομαδα ολος ο μηχανισμος που σου προσφερει συγγραμματα (ή ο αντιστοιχος μηχανισμος οποιασδηποτε αναγκης σου) θα βελτιωθει και θα αλλαξει τιποτα γελιεσαι οικτρα...

αποτελεσματα εχεις οταν εισαι εξυπνος, ξερεις πως να διεκδικησεις αυτο που θελεις και εισαι σωστος σαν ανθρωπος και με αρχες.
...



Διαφωνώ ριζικά, και βέβαια θα αλλάξει πολλά εάν έχει λογικά αιτήματα, σοβαρότητα, λογικό τρόπο έκθεσης των προβλημάτων και των λύσεων, και τέλος αρχές. Μια αρχή απ' αυτές είναι η προστασία του ασύλου κατά την διάρκεια των καταλήψεων.

Παράθεση
και αν καποιος βρισκει καταφυγιο απο την αστυνομια στο παν/μιακο ασυλο επειδη εχει διαπραξει ξυλοδαρμο, βανδαλισμο, καταστροφη περιουσιας, υβρη σε εθνικα συμβολα και πολλα ειλικρινα πιστευεις οτι αξιζει την προστασια του ασυλου; δεν ειναι ανταρτες αυτα τα ατομα.ειναι καθαροι ποινικοι εγκληματιες και το ασυλο ειναι ενα 'οπλο' τους που πιστεψε με αν τους αφαιρεθει θα δεις κι εσυ και ολοι πολυ μεγαλη διαφορα στην κοινωνια και στα εκπαιδευτικα ιδρυματα

Εάν είναι καθαροί ποινικοί εγκληματίες τότε δεν φταίει το άσυλο, διότι αυτό δεν προστατεύει καθαρούς ποινικούς εγκληματίες!

Οπότε δεν υπάρχει και κανένας λόγος να αφαιρεθεί από "καθαρούς ποινικούς εγκληματίες" ένα δικαίωμα το οποίο δεν κατέχουν. Είναι σαν να ζητάς να αφαιρεθεί το δικαίωμα στην εξυπνάδα από τους βλάκες!

Μην γράφεις κατ' αυτόν τον ελευθεριάζοντα τρόπο, σε παρακαλώ! Και μην προσβάλεις την νοημοσύνη μας!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #414 στις: 11/05/09, 17:16 »
Και να σας πω και κάτι ακόμα. Δεν μπορεί να καίγεται η μισή Αθήνα, τα καλόπαιδα που ευθύνονται για αυτό να μπαίνουνε σε ένα Πανεπιστήμιο, Πολυτεχνείο , ότι να'ναι τέλος πάντων και μετά να κάνουν κωλοδάχτυλα, να βρίζουν και να προκαλούν, μέσα από τα κάγκελα ανενόχλητοι, λόγω ασύλου.


Μάλλον δεν βλέπεις Λαζόπουλο. Κοίτα να μορφωθείς...




Απ' ότι φαίνεται δεν βρίζουν και προκαλούν λόγω του ασύλου. Πλακίτσες είναι βρε! Πως κάνεις εσύ με τους κολλητούς σου?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #415 στις: 11/05/09, 19:41 »
γιατι εσυ τι νομιζεις οτι εισαι και θα βγεις απο πανω δλδ;;;  :P ειδες ποτε κανενα καθηγητη ή ερευνητη να διωκεται για γνωση που παρηγαγε και να τον σωζει το ασυλο; ειδες καποια παραγωγικη ιδεα να δημιουργειται και να την προστατευει το ασυλο επειδη την κυνηγαει το κρατος και η αστυνομια;  :P αυτα ειναι γελοιοτητες.το ασυλο μεχρι στιγμης εχει προστατεψει ΜΟΝΟ βανδαλους, εγκληματιες, τραμπουκους, κομματοσκυλα, χρηστες ναρκωτικων και γενικα αποβρασματα γιαυτο ασε αυτο το ποιηματακι περι κεκτημενουτης κοινωνιας. το ασυλο το συντηρουν αυτα τα ατομα και μερικοι αφελεις ρομαντικοι σαν κι εσενα που νομιζουν οτι οι αγωνες πιανουν στη σημερινη κοινωνια.και αμα νομιζεις οτι οταν το κρατος βρεθει απεναντι στην κοινωνια θα επικρατησει η κοινωνια και αυτα τα ρευματα που εκπροσωπεις γελιεσαι

ΥΓ σορι που αργησα αλλα αυτα τα τσακαλια οι admin με banαραν παλι  :P :P :P :P
Φυσικα και ειδα καθηγητες να διωκονται για την γνωση που παρηγαγαν σε περιοχες που δεν υπαρχει ασυλο. Τελευταιο παραδειγμα μαλιστα στην Αμερικη που ο ανθρωπολογος καθηγητης David Graeber απολυθηκε απο το πανεπιστημιο του Yale γιατι υπερασπιστηκε μια φοιτητρια του που συνεληφθει σε μια διαδηλωση. ( http://en.wikipedia.org/wiki/David_Graeber )

Και φυσικα θα επρεπε να εισαι πληρως ανιστοριτος για να μην εχεις δει ή μαθει ποτε σου για επιστημονες που εχουν κυνηγηθει απο το κρατος και την εκκλησια για τα πιστευω τους, τα φρονιματα τους ή τις αποψεις του.

Επισης ανιστοριτος εισαι επειδη δεν ξερεις οτι το ασυλο ειναι κοινωνικο κεκτημενο με αγωνες.

Το ασυλο το συντηρουν η κοινωνια, οι φοιτητες και οι καθηγητες των πανεπιστημιων. Αν εσυ θεωρεις τους καθηγητες των πανεπιστημιων χαζους ρομαντικους ανθρωπους τοτε παω πασο.

Τελος, αν νομιζεις οτι παντα θα κερδιζει το κρατος και ποτε η κοινωνια για αλλη μια φορα θα πω παρε ενα βιβλιο ιστοριας και διαβασε.

Τωρα δεν νομιζω οτι μπορω να προσθεσω κατι παραπανω ή να πω κατι αλλο. Ο ανθρωπος δηλωσε ξεκαθαρα τις φασιστικες του αποψεις και οτι δεν διατιθεται να τις διαπραγματευτει, δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη ουσια στο να συζητας συνεχεια με εναν φασιστα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #416 στις: 11/05/09, 20:14 »
Don't feed the troll...

O Constantin1,2,3,4 είναι αποκλεισμένος δια παντός και θα συνεχίσει να αποκλείεται σε περίπτωση που δημιουργήσει κι άλλον λογαριασμό. Η συμπεριφορά του είναι απαράδεκτη και κατ'επανάληψη.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #417 στις: 12/05/09, 09:11 »
Δείτε απόψε στις 23:30 ένα σχετικό ρεπορτάζ του Παύλου Τσίμα στο MEGA:

http://www.megatv.com/erevna/default.asp?catid=13083&subid=2&tag=9312&pubid=2257740

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #418 στις: 13/05/09, 23:39 »
Tο είδα!
Αν και ήταν περιττό για όποιον είχε διαβάσει την απάντηση 365 και τους σχετικούς συνδέσμους της.


Πράγμα που αποδεικνύει το πόσο προηγούνται οι έρευνες του Κιθάρα.γρ από τις αντίστοιχες των ΜΜΕ....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #419 στις: 05/06/09, 00:44 »
Πωπω πάντως έχασα επαφή με το φόρουμ τους τελευταίους μήνες και βλέπω ότι το ξεκατίνιασμα καλα κρατεί...

Χωρίς να θέλω να προκαλέσω, αλλά θα συγκρίνω τη συμπεριφορά του Constantin όσον αφορά το φόρουμ με το πανεπιστημιακό άσυλο. Ο συγκεκριμένος χρήστης με τη συμπεριφορά του και τα συνεχή σπαμς αλλά και πυροδοτήσεις για καυγά ανάγκασε τους admins να λάβουν μέτρα και να τον διαγράψουν. Κάποιες παρόμοιες συμπεριφορές σε χειρότερο βαθμό θεμελιώνουν συζητήσεις περι λογοκρισίας του διαδικτύου στην Ευρώπη.Δεν μπορούμε όμως μόνο λόγο μεμονωμένων περιστατικών και μαλ***ας κάποιων, που μερικές φορές και όλας σπαμάρουν και σποιλεριάζουν (δικές μου λέξεις :P) επειδή μπορεί κάποιος τους έβαλε, να καταστρατηγήσουμε ένα δικαίωμα που αποκτηθηκε με αγώνες και αίμα- η ελευθερία του λόγου.
 Έτσι και με το άσυλο, όπου εκεί από την άλλη η μεγαλύτερη απειλή του δεν είναι οι ντεμέκ για τα mass media ''αναρχικές'' βεβηλώσεις, αλλά αφ'ενός οι μεμονωμένες περιπτώσεις κάποιων βλαμμένων μπαχαλάκηδων που δεν έχουν ιδέα που βαδίζουν (όποιος χρησιμοποιεί τον όρο αναρχικός για τη συγκεκριμένη ομάδα ατόμων, νομίζω ότι είτε ζει σε παράλληλο σύμπαν ,είτε απλά η μορφωσή του είναι ίση με της αθερίνας) και αφ'ετέρου τα προβοκάτσια και οι πληρωμένοι μπαχαλάκηδες (αυτοί εκτελούν και χρέη χαφιέδων τις περισσότερες φορές). Συμμετείχα στις πορείες του Δεκέμβρη, και σίγουρα τα επισόδεια δεν προήλθαν κατα το 90% από τους συμφοιτητές μου και τους άλλους φοιτητές.Και το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί είδα ματά αγκαλιά με χαφιέδες λέτσους και λίγο αργότερα να γίνεται χαμός...Αυτά από τη μηδαμινή προσωπική μου πείρα..

Επιτελικά, δεν ξέρω για σας αλλά η προοπτική κατάργησης του ασύλου και η ύπαρξη μπάτσων μέσα στη σχολή όχι μόνο δεν με κάνει να αισθάνομαι ασφάλεια, αλλά με τρομάζει και τρομοκρατεί ακόμα περισσότερο. Δεν είναι μόνο ο δρόμος για την ιδιωτική παιδεία που θα ανοίξει διάπλατος και όχι μόνο, αλλά και ο δρόμος για μια ακραία πολιτική που θα βρει έδαφος να φυτρώσει και να αναπτυχθεί με συνέπειες που δεν θέλω ούτε να φαντάζομαι...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #420 στις: 05/06/09, 01:09 »
Μίκα μου το δρόμο για τις ακραίες πολιτικές τον έχουν ανοίξει χρόνια τώρα, με την αναξιοκρατία σε όλα τα επίπεδα και τη διαφθορά επίσης. Όταν το μήνυμα των καιρών είναι "καλώς τα τα ναυτάκια τα ζουμπουρλούδικα, απλώστε τα ξερά σας και αρπάχτε ότι βρείτε", χωρίς να υπάρχει αντι-μήνυμα και όραμα για καλύτερη δημοκρατία και θεσμούς που λειτουργούνε υπέρ των αδυνάτων, τότε οι αδύνατοι θα αναζητήσουν προστασία σε ακραίες πολτικές. Έγινε στη Γερμανία του '30 και ξαναγίνετε σιγά σιγά σε όλη την Ευρώπη. Ο Καρατζαφέρης από ανύπαρκτος στον πολιτικό χάρτη φτάνει αισίως το 5%. Ποιός φταίει, ο Καρατζαφέρης, ή ο λαός που τον στηρίζει; Κανένας. Αυτοί που φταίνε είναι κάτι "γιαλαντζί" αριστεροί που κυβερνήσανε 20 και βάλε χρόνια,αναγάγανε την ρεμούλα σε επιστήμη,δίδαξαν τη χειρότερη νοοτροπία στο κόσμο και κάτι άλλοι στην απ'όξω που αντί να έχουνε ζωντανό πολιτικό λόγο , ασχολούντε "θεωρητικά" με όλα τα πραγματικά ζητήματα. Για την "παραδοσιακή Δεξιά" τι να πεις πάλι. Τουλάχιστον αυτοί είναι πάντοτε συνεπείς στη στήριξη του κεφαλαίου και των συμφερόντων, παρ'όλο που και αυτοί "αριστερίζουν" πότε πότε στο λόγο τους για να κερδίσουνε ψηφαλάκια...Και μη χειρότερα
Για το άσυλο υπάρχουν νόμοι, που η εφαρμογή τους θα έλυνε και τα ζητήματα. Αλλά τα μικροπολιτικά συμφέροντα των κομμάτων δεν αφήνουν να εφαρμοστούν οι νόμοι.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #421 στις: 05/06/09, 01:29 »
Θα διαφωνήσω στο ότι φταίει μόνο το πασόκ και οι διασπασμένη αριστερά σε συνδιασμό με τη καφαλαιοκρατική δεξιά για το ότι τώρα ο Καρατζαφέρης έχει 5%  ενω ήταν στην πολιτική αφάνεια πριν μια δεκαετία ή ότι τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Είναι σαν να βγάζουμε έξω τους εαυτούς μας από τους υπαίτιους της σημερινης κατάστασης. Και όταν λέω τους εαυτούς μας, προφανώς δεν το προσωποποιώ (για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) αλλά μιλάω γενικότερα για το λαό, τη ''μάζα'' ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε. Δεν φταίει μια απρόσωπη πράσινη, κόκκινη, μπλε ομάδα αλλά και η δική μας ανοχή είτε από βλακεία είτε κυρίως για να μην σταματήσουν οι παροχές και τα ρουσφέτια. Πραγματικά, δεν θα αναλωθώ κατηγορώντας ένα απρόσωπο και άυλο ''σύστημα'' όταν ξέρω ότι στο σύστημα αυτό ανήκω και εγω και η οικογένεια μου και οι φίλοι μου και κανένας δεν λαμβάνει δραστικά μέτρα και δεν συμμετέχει είτε ατομικά είτε συλλογικά ,αν όχι για τη ανατροπή του (κάτι πολύ δύσκολο να γίνει άμεσα) αλλά έστω για ριζοσπαστικές αλλαγές και βελτισώσεις του κρατικού μηχανισμού.

Όσον αφορά τους νόμους για την υπεράσπιση του ασύλου,διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το πόσο είναι εφαρμόσιμοι και προ πάντων θεωρώ ότι είναι δίκοπο μαχαίρι.Αν βάλεις μπάτσους στη σχολή όταν γίνονται επεισόδια, καταργείς το άσυλο. Από την άλλη δεν έχει αναρωτηθεί κανένας γιατί δεν έχουν επιτρέψει μέχρι στιγμής να μπουν μπάτσοι στις σχολές ακόμα και όταν καίγονταν εργαστήρια και έτσι..? Προσωπικά δε νομίζω γιατί τους πήρε ο πόνος για τα ανθρώπινα δικαιώματα ή φοβούνταν τις αντιδράσεις. Γραμμένους μας είχαν εδω και χρόνια όταν έκαναν τις παρανομίες τους και τα φυντάνια του πασοκ και της νδ, πόσο μάλλον τώρα που έχουν να κάνουν με φοιτητές.Αλλά τί να πάνε οι μπάτσοι στις σχολές, να πιάσουν τους δικούς τους..??  ::) Το ζήτημα είναι πολύπλευρο και οι σκληροπυρηνικές απόψεις και για τις 2 πλευρές περιπλέκουν ακόμα περισσότερο τα πράγματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/09, 01:32 από Mίκα »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #422 στις: 05/06/09, 02:39 »
Πάντως την ευθύνη την φέρουν στο μεγαλύτερο βαθμό οι ηγεσίες, παρά ο λαός, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν έχει κι αυτός το μερίδιό του. Και αν ισχύει , το ότι "οι μπάτσοι δεν μπουκάρουνε έστω και με το νόμο, γιατί θα πιάσουνε τους βαλτούς της κυβέρνησης" , τότε τι ανησυχούμε; Το άσυλο δεν πρόκειτε να καταργηθεί. Αλλίμονο μοναχά στους μαγαζάτορες των γύρω περιοχών...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #423 στις: 05/06/09, 03:07 »
Πάντως την ευθύνη την φέρουν στο μεγαλύτερο βαθμό οι ηγεσίες, παρά ο λαός, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν έχει κι αυτός το μερίδιό του. Και αν ισχύει , το ότι "οι μπάτσοι δεν μπουκάρουνε έστω και με το νόμο, γιατί θα πιάσουνε τους βαλτούς της κυβέρνησης" , τότε τι ανησυχούμε; Το άσυλο δεν πρόκειτε να καταργηθεί. Αλλίμονο μοναχά στους μαγαζάτορες των γύρω περιοχών...

Μα εκεί έγκειται το θέμα.Ότι τα τσακάλια της εκάστοτε κυβέρνησης (είτε νδ, είτε πασοκ) επιδεδίωκαν και επιδιώκουν την σταδιακή εξάρτηση των πολιτών με την αστυνομία. Τρομοκρατούν οι ίδιοι ετσι ώστε η ανασφάλεια να ατσαλώνει όλο και περισσότερο την κρατικές ομάδες καταστολής τόσο ώστε να τις κάνει ''ζωτικά'' απαραίτητες στα λιγοστά μυαλά του κάθε μικροαστού με αποτέλεσμα σταδιακά η κατάργηση του ασύλου να έρθει τόσο ''φυσικά'' που να μην τη καταλάβουμε σχεδόν γιατί θα έχουμε συνηθίσει τον μπάτσο στη γωνία του σπιτιού μας. Καλά αυτό που λέω τώρα είναι ακραίο, απλά σκεφτείτε ότι αν συνεχιστούν τα προβοκάτσια και ο κοινός νους που ζει μέσω των mass media τρομοκρατείται συνέχεια, κάποια στιγμή θα ζητήσει , μην πω θα απαιτήσει, ο ίδιος από το κράτος την κατάργηση του ασύλου για να σταμάτησουν οι βιοπραγίες και να αποκατασταθεί η ''τάξη'' ώστε να επιστρέψει στη δουλειά του...Κοινώς, το κράτος θα έχει καταφέρει να κάνει την πλειοψηφεία να παρακαλάει να καταργήσει το άσυλο για ''επανέρθει'' ξανά η ισορροπία και η αίσθηση ασφάλεαις. Οπότε γιατί να το καταργήσει τώρα όπου ξέρει ότι θα φέρει πολλές αντιδράσεις και να μην περιμένει λίγο ώστε να το καταργήσει χωρίς να κουνήσει δάχτυλο..??  ::) Όλα αυτά κατα την ταπεινή μου γνώμη...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #424 στις: 05/06/09, 03:28 »
Πάντως την ευθύνη την φέρουν στο μεγαλύτερο βαθμό οι ηγεσίες, παρά ο λαός, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν έχει κι αυτός το μερίδιό του. Και αν ισχύει , το ότι "οι μπάτσοι δεν μπουκάρουνε έστω και με το νόμο, γιατί θα πιάσουνε τους βαλτούς της κυβέρνησης" , τότε τι ανησυχούμε; Το άσυλο δεν πρόκειτε να καταργηθεί. Αλλίμονο μοναχά στους μαγαζάτορες των γύρω περιοχών...

Μα εκεί έγκειται το θέμα.Ότι τα τσακάλια της εκάστοτε κυβέρνησης (είτε νδ, είτε πασοκ) επιδεδίωκαν και επιδιώκουν την σταδιακή εξάρτηση των πολιτών με την αστυνομία. Τρομοκρατούν οι ίδιοι ετσι ώστε η ανασφάλεια να ατσαλώνει όλο και περισσότερο την κρατικές ομάδες καταστολής τόσο ώστε να τις κάνει ''ζωτικά'' απαραίτητες στα λιγοστά μυαλά του κάθε μικροαστού με αποτέλεσμα σταδιακά η κατάργηση του ασύλου να έρθει τόσο ''φυσικά'' που να μην τη καταλάβουμε σχεδόν γιατί θα έχουμε συνηθίσει τον μπάτσο στη γωνία του σπιτιού μας. Καλά αυτό που λέω τώρα είναι ακραίο, απλά σκεφτείτε ότι αν συνεχιστούν τα προβοκάτσια και ο κοινός νους που ζει μέσω των mass media τρομοκρατείται συνέχεια, κάποια στιγμή θα ζητήσει , μην πω θα απαιτήσει, ο ίδιος από το κράτος την κατάργηση του ασύλου για να σταμάτησουν οι βιοπραγίες και να αποκατασταθεί η ''τάξη'' ώστε να επιστρέψει στη δουλειά του...Κοινώς, το κράτος θα έχει καταφέρει να κάνει την πλειοψηφεία να παρακαλάει να καταργήσει το άσυλο για ''επανέρθει'' ξανά η ισορροπία και η αίσθηση ασφάλεαις. Οπότε γιατί να το καταργήσει τώρα όπου ξέρει ότι θα φέρει πολλές αντιδράσεις και να μην περιμένει λίγο ώστε να το καταργήσει χωρίς να κουνήσει δάχτυλο..??  ::) Όλα αυτά κατα την ταπεινή μου γνώμη...
Respect για ακόμα μιά φορά Διδα Μίκα!!! ;D Δεν είναι καθόλου ακραία η σκέψη σου...Το έχουν κάνει ήδη και αλλού, π.χ στον Δημόσιο τομέα.Βάλανε χιλιάδες ρουσφέτια ανεξαρτήτως ικανοτήτων, τον απαξιώσανε ,για να κάνουνε ήσυχα κι ωραία τις "αποκρατικοποιήσεις" τους (κοινώς ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας) και να έχουνε και τη πλειοψηφία του κόσμου με το μέρος τους να λέει " καλά τους κάνετε τους χαραμοφάηδες"...Βέβαια κανένας μας δεν σκέφτεται , ότι αν του πουλάγανε το σπίτι του και μάλιστα χωρίς να του δώσουνε και δραχμη (sorry euro...) θα έπαιρνε "βρεμένη σανίδα" , αντί να τους ψηφίζει κι από πάνω...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ