Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 161922 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #450 στις: 26/08/11, 13:41 »
Οπωσδήποτε υπέρ και ας με βρίσετε!!!!

Το Πανεπιστήμιο είναι χώρος σπουδών πάνω σε εξειδικευμένα αντικείμενα γνώσεων (και όχι παιδείας... αυτή είναι δουλειά του Δημοτικού/Γυμνασίου/Λυκείου) που θα προετοιμάσει τους φοιτητές να ενταχθούν αποφοιτώντας στον παραγωγικό ιστό της χώρας. Δεν είναι ο χώρος που ο καθένας μπορεί να παρανομεί ανενόχλητος με μόνη δικαιολογία οτι πριν 38 χρόνια υπο καθεστώς στρατιωτικής χούντας μπήκε το ρημάδι το τανκ μέσα στο Πολυτεχνείο (με τα σχετικά επακόλουθα).

Δε μπορώ επίσης να καταλάβω απο που προκύπτει οτι με την κατάργηση του ασύλου κινδυνεύουν οι ιδεολογικές προσεγγίσεις του καθενός. Χιλιάδες διαδηλώσεις λαμβάνουν χώρα κάθε χρόνο στη Ελλάδα σε δημόσιους χώρους και (ΑΝ δεν κάνουν την εμφάνισή τους οι "μπαχαλάκηδες ορμώμενοι απο Πανεπιστημιακά κτίρια/άσυλα) ή αστυνομία όχι μόνο δεν επεμβαίνει αλλα διευκολύνει κιόλας. Τουλάχιστο στην περιοχή μου όποτε οργανώνει πορεία το ΚΚΕ ή αστυνομία πάντα διευκολύνει και ποτέ δεν επεμβαίνει για να τις διαλύσει. Και σημειώστε: Η περιοχή μου είναι παραδοσιακά δεξιοκρατούμενη!!

Και... μήπως υπάρχει ελευθερία διακίνησης ιδεών μέσα στα Πανεπιστήμια; Δε νομίζω. Οι διάφορες συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ παίζουν ακόμα και ξύλο με τους εκπροσώπους της Πανσπουδαστικής (χωρίς οι 2οι να προκαλούν) και... αν τολμήσει να εμφανιστεί και κανένας της ΦΟΣ το λοστάρι πέφτει αυτόματα! Μήπως να θυμηθούμε την εισβολή ακροοαριστερών σε χώρο που λάμβαναν χώρα εξετάσεις τις οποίες και διέκοψαν προκειμένου οι φοιτητές να ταχθούν θέλοντας και μη υπέρ των 300 της Υπατίας; Αυτό λέγεται "ελευθερία διακίνησης ιδεών; Όταν οι ίδιοι οι φοιτητές δε τη σέβονται; Και δε πρέπει να επέμβει κανένας;;;;; Τι πρέπει δηλαδή να γίνει; Να αρχίσουν τα πιστολίδια οι φοιτητές μεταξύ τους;;;; Ή νομίζετε πως αυτά δε μπορούν να γίνουν κάποια μέρα και μάλιστα σε ευρεία κλίμακα;;;

Το θέμα είναι πολύ απλό κατα την άποψή μου. Το Πανεπιστήμιο λόγω του ασύλου έχει μετατραπεί απο Πανεπιστήμιο σε ιδεολογικό μηχανισμό της Αριστεράς (μή μου πει κανείς για ΔΑΠ,ΠΑΣΠ κλπ. γιατί ιδεολογία με βραδιές στο Ρέμο, το Σφακιανάκη και ομιλίες της Μαίρης Σκόρδου δεν παράγεται!!!)! Και μιας και πολλά απο τα ερείσματα της Αριστεράς στην κοινωνία έχουν χαθεί (ναυτικοί, οικοδόμοι) το Πανεπιστήμιο αποτελεί ίσως τον τελευταίο ισχυρό μηχανισμό/κάστρο της Αριστεράς. Λογικό λοιπόν να φωνάζει και να αντιστέκεται με όλο της το σθένος αλλα αντιστέκεται για να διατηρήσει κάτι που θεσμικά δεν της ανήκε ποτέ!

Ναι λοιπόν στο άσυλο ιδεών στο Πανεπιστήμιο (άλλωστε οι φοιτητές ως ενήλικοι δικαιούνται και με το παραπάνω να έχουν την ιδεολογική τους τοποθέτηση ΟΠΟΙΑ και αν είναι αυτή) αλλα Ο Χ Ι  στο άσυλο φασιστικών/εγκληματικών ενεργειών/νοοτροπιών και ιδεολογικών μονοπωλίων!!

Και τώρα... πάρτε ο καθένας απο μια πέτρα και χτυπάτε με!!!

Υ.Γ. Βεβαίως και αυτός ο νόμος δε λύνει στο σύνολό τους τα προβλήματα των Πανεπιστημίων που είναι και πάρα πολλά και σημαντικά αλλα δε σημαίνει πως θα φέρει νέα όπως ισχυρίζονται κάποιοι! Ίσα ίσα που θα βάλει κάποιες στοιχειώδεις βάσεις για την εύρυθμη λειτουργία των πανεπιστημίων έτσι ώστε κάποια στιγμή να λυθούν και άλλα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο χώρος.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/11, 14:20 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #451 στις: 26/08/11, 14:07 »
Οπωσδήποτε υπέρ και ας με βρίσετε!!!!

Μαζί σου... θα προτιμούσα όμως σαν πρώτη κίνηση, αντί για την κατάργηση του ασύλου να απαγορευθεί δια ροπάλου κάθε κομματική - παραταξιακή δραστηριότητα σε πανεπιστήμια και σχολεία.
 ;)

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #452 στις: 26/08/11, 14:46 »
Οπωσδήποτε υπέρ και ας με βρίσετε!!!!

Μαζί σου... θα προτιμούσα όμως σαν πρώτη κίνηση, αντί για την κατάργηση του ασύλου να απαγορευθεί δια ροπάλου κάθε κομματική - παραταξιακή δραστηριότητα σε πανεπιστήμια και σχολεία.
 ;)


Και με τους δυο σας μαζι για τα αυτονοητα!
Στρατολογησεις, ταμπουρωματα για μαχες και λεηλασιες λαφυρων καιρος να αναζητησουν την τυχη τους πουθενα αλλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/11, 14:48 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #453 στις: 26/08/11, 14:49 »
Φυσικά η απαγόρευση κομμάτων παρατάξεων δεν μπορεί ΕΥΤΥΧΩΣ να γίνει απ'τη Βουλή που δεν έχει λόγο μέσα στους φοιτητικούς συλλόγους, όπως και γενικά η παρέμβαση στις δομές οποιουδήποτε συλλόγου και συνδικαλιστικού φορέα. Σκέψου να απαγόρευε ας πούμε τις παρατάξεις στα σωματεία, δεν γίνεται.

Η κατάργηση του ασύλου είναι τεράστιο πλήγμα για τα κινήματα (αν και τα τελευταία χρόνια οι μπάτσοι ψιλομπαίνανε στη ζούλα). Το ότι το άσυλο καθιερώθηκε στα πανεπιστήμια δεν έγινε για τη χούντα, αλλά από παλιά ήταν χαραγμένο στον κοινό παρονομαστή της συνείδησης ότι η αστυνομία δεν επεμβαίνει στα πανεπιστήμια, κι αυτό φυσικά δεν ήταν τυχαίο.

Το αν η κοινωνία τώρα είναι κατά του ασύλου (που προσωπικά δεν το πιστεύω) είναι μια λογική οπισθοδρόμηση λόγω της γενικής αποκτήνωσης και εξατομίκευσης που προκαλεί η κρίση, η μιζέρια και η απαισιοδοξία (πόσο πιο μόνοι μπορούμε να γίνουμε;), και φυσικά δεν είναι κάτι που πρέπει να χαιρετήσουμε και να χαρούμε γι αυτό.

Το μόνο ελπιδοφόρο είναι ότι η μαζικότητα του κινήματος τους τελευταίους μήνες έδειξε ότι πλέον οι μάχες μπορούν να δίνονται έξω, μακριά απ'το άσυλο, μπροστά απ'τη βουλή, μπροστά απ'τα υπουργεία με τους διαδηλωτές υπολογίσιμη στρατηγικά δύναμη.

Καλή συνέχεια
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #454 στις: 26/08/11, 15:02 »
Θα ήθελα πάντως να ακούσω μια καλή εξήγηση στο γιατί να χρειάζεται η παράταξη (κομματική ή μη) στο πανεπιστήμιο, και σε τι εξυπηρετεί.
Επίσης θα ήθελα να ακούσω μια καλή εξήγηση στο γιατί μόνο εμείς οι ξερόλες Έλληνες το επιτρέπουμε αυτό...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #455 στις: 26/08/11, 15:05 »



Περαστικά μας. For the record, το άσυλο το είχε καταργήσει στην ουσία η ίδια η πανεπιστημιακή κοινότητα πολύ πριν την κυβέρνηση. Η μη απομόνωση των μπαχαλάκηδων, το ξύλο στις συνελεύσεις και ο φόβος των πρυτάνεων να δώσουν άδεια για επέμβαση της αστυνομίας, όταν ήταν απαραίτητο, αυτά οδήγησαν στη σημερινή κατάσταση. Κατά τ' άλλα, τώρα θα φανεί αν όντως το πανεπιστημιακό άσυλο παραμένει άσυλο ιδεών.


Όσον αφορά τς παρατάξεις, απ' ό,τι κατάλαβα πλέον μόνο διακοσμητικό ρόλο έχουν, αφού οι εκλογές θα γίνονται με ενιαία ψηφοδέλτια. Όχι;
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #456 στις: 26/08/11, 16:00 »
Θα ήθελα πάντως να ακούσω μια καλή εξήγηση στο γιατί να χρειάζεται η παράταξη (κομματική ή μη) στο πανεπιστήμιο, και σε τι εξυπηρετεί.
Επίσης θα ήθελα να ακούσω μια καλή εξήγηση στο γιατί μόνο εμείς οι ξερόλες Έλληνες το επιτρέπουμε αυτό...


Ευχαριστως...


Οι ξενοι μπορουν βρισκουν γκομενες και εκτος της περιοδου των εγγραφων πρωτοετων φοιτητριων που ολα τα μελη των παραταξεων στηνουν καρτερι και τις περιμενουν (και καλα για να τις εγγραψουν στο κομμα τους)
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #457 στις: 26/08/11, 16:06 »
Φυσικά η απαγόρευση κομμάτων παρατάξεων...
Το να απαγορεύσεις τις κομματικές παρατάξεις μέσα στα Πανεπιστήμια (αν και είμαι υπέρ) δε νομίζω πως εξυπηρετεί σε κάτι. Το να τους αφαιρεθεί όμως η ηγεμονία και να μετριαστεί ο ρόλος τους στην ίδια τη λειτουργία του Πανεπιστημίου είναι κατα την άποψή μου κάτι θετικό.

 Και μη μιλάω μόνο για την Αριστερά. Όλοι ξέρουν πως άμα είσαι στη ΔΑΠ πχ.  περνάς και τα μαθήματα για πλάκα! Η επιτέλους να βγούν απ'έξω οι κομματικές παρατάξεις απο την εκλογή του Πρύτανη (άλλο μεγάλο κακό), ο οποίος ποτέ μέχρι σήμερα δεν καλούσε την αστυνομία σε παράνομες πράξεις φοβούμενος όχι μόνο την επανεκλογή του αλλα και την ίδια τη σωματική του ακεραιότητα! Σου φαίνονται δημοκρατικά αυτά;;

 Οι φοιτητές πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΝ με τα χρήματα του Ελληνικού λαού! Όχι για να φτιάχνουν κινήματα της όποιας απόχρωσης. Στον ελεύθερό τους χρόνο ας συζητούν ό'τι θέλουν και ας είναι ενταγμένοι σε όποια κομματική νεολαία θέλουν! Ουδείς μπορεί να αμφισβητήσει αυτό τους το δικαίωμα. Και ας έχουν τα δικά τους συμβούλια τα οποία θα έχουν λόγο στη συζήτηση των κοινών για όλους προβλημάτων του Πανεπιστημίου. Δε θα συνιστούν όμως άτυπες "κυβερνήσεις" εντός του χώρου.

Όσο για τα περι "συνείδησης" οτι η αστυνομία δεν παρεμβαίνει στα Πανεπιστήμια, τι να σου πω. Στη δική μου συνείδηση (και όχι μόνο) δεν υπάρχει κάτι τέτοιο χαραγμένο. Στη δική μου συνείδηση υπάρχει η ιδέα μιας αστυνομίας που θα πρέπει κάνει το καθήκον της ΣΩΣΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ εντός του Ελληνικού κράτους! Και αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά της θα πρέπει να καταγγελθεί και να αλλάξει στάση, επίσης ΠΑΝΤΟΥ! Και όχι να λέμε πως "επειδή η αστυνομία είναι κακή, θα της απαγορεύουμε να μπαίνει στα Πανεπιστήμια όοοο'τι και να γίνεται εκεί μέσα"! Εκτός και αν κάποιος πιστεύει πως τα Πανεπιστήμια είναι αυτόνομα κράτη! Δεν είναι όμως... πως να το κάνουμε;

Απο την άλλη, βεβαίως και οι ιδεολογικοπολιτικές αντιπαραθέσεις και αγώνες μπορούν να γίνονται παντού πάνω σε κόσμια και δημοκρατικά πλαίσια. Δε χρειάζεται κανενός είδους ειδικό "άσυλο" γι'αυτό. Το Σύνταγμα μια χαρά τα προβλέπει αυτά. Πιστεύω πως τα κινήματα που αναφέρεις δε θα χάσουν απο την κατάργηση του ασύλου. Θα εξυγιανθούν μιας και θα αποδεσμευθούν απο τα λογής λογής "φρούτα" που μπαίνουν σε αυτά και τα κάνουν ό'τι θέλουν εκμεταλλευόμενα την ανομία εντός των Πανεπιστημίων. Ίσως να συρρικνωθούν, δεν αντιλέγω αλλα τουλάχιστον θα είναι υγιή (όσο υγιές μπορεί να είναι ένα κίνημα μιας και η ιστορία έχει πολλά να μας δείξει).

Και κλείνω λέγοντας πως δεν είναι "οπισθοδρόμηση" η κατάργηση του ασύλου. Οπισθοδρόμηση είναι να μην επιτρέπεις τη σωστή λειτουργία των Πανεπιστημίων (που είναι μεταξύ άλλων και χώροι παραγωγής σκέψης και διανόησης) εις το όνομα του δικού σου κινήματος, φιμώνοντας οποιαδήποτε άλλη σκέψη (και κίνημα) με τρομοκρατικές και παράνομες μεθόδους που καταργούν άλλες ανθρώπινες κατακτήσεις (πχ. η σωματική ακεραιότητα)! Και μάλιστα απαιτώντας να μην παρέμβη ποτέ το κράτος!!!

Κοινώς, το Πανεπιστημιακό άσυλο έχει προ πολλού καταργηθεί επι της ουσίας! Το έθιξε μια χαρά ο Vrachnoprofiter Απλά κάποιους βόλευε έτσι όπως ήταν. Kαιρός να επανέλθει και η ελεύθερη διακίνηση των ιδεών και να κριθούν αυτές οι ιδέες δημοκρατικά και επι της ουσίας. Όποιος το φοβάται αυτό, καλό θα είναι να ξανασκεφθεί και να ξανακρίνει την ορθότητα των δικών του ιδεολογικοπολιτικών θέσεων...

Τώρα... αν κάποιος ενοχληθεί απο την εισβολή της αστυνομίας πχ. στα υπόγεια του Πολυτεχνείου οπου κατασκευάζονται οι μολότωφ ή στην Πολυτεχνειούπολη οπου τα ναρκωτικά δίνουν και παίρνουν ή στο πεζοδρόμιο εκτός του Πανεπιστημίου (που ΚΑΙ ΑΥΤΟ θεωρείται "άσυλο") όπου το παραεμπόριο κυριαρχεί, καταστρέφοντας με αυτό τον τρόπο τους μικροεπαγγελματίαες και γεννά ανέργους και θεωρεί πως έτσι "πληγώνεται το κίνημα", τι να πω... μάλλον σε λάθος κίνημα βρίσκεται!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #458 στις: 26/08/11, 16:11 »
Οπωσδήποτε υπέρ και ας με βρίσετε!!!!
Ας είμεθα πολιτισμένοι και ουδείς θα εξυβρισθει ή θα λιθοβολιθεί.
 
  Ξεκινάω από τις θέσεις σου για το παρών νομοσχέδιο και το πανεπιστήμιο.
 
 
Παράθεση
Το Πανεπιστήμιο είναι χώρος σπουδών πάνω σε εξειδικευμένα αντικείμενα   γνώσεων (και όχι παιδείας... αυτή είναι δουλειά του   Δημοτικού/Γυμνασίου/Λυκείου) που θα προετοιμάσει τους φοιτητές να   ενταχθούν αποφοιτώντας στον παραγωγικό ιστό της χώρας.

 
Παράθεση
Υ.Γ. Βεβαίως και αυτός ο νόμος δε λύνει στο σύνολό τους τα προβλήματα   των Πανεπιστημίων που είναι και πάρα πολλά και σημαντικά αλλα δε   σημαίνει πως θα φέρει νέα όπως ισχυρίζονται κάποιοι! Ίσα ίσα που θα   βάλει κάποιες στοιχειώδεις βάσεις για την εύρυθμη λειτουργία των   πανεπιστημίων έτσι ώστε κάποια στιγμή να λυθούν και άλλα προβλήματα που   αντιμετωπίζει ο χώρος.

 
  Στην πρώτη παράθεση είσαι λάθος και με το παραπάνω. Τα πανεπιστήμια είναι Ανώτατα Εκπαιδευτικά   Ιδρύματα. Δεν είναι τεχνοκρατικά φυτώρια να βγάζουν ρομπότ για τις   επιχειρήσεις. Αν δεν υπάρχει παιδεία μέσα στα πανεπιστήμια τότε ζήτω που   καήκαμε. Η επιστήμη που δεν συνοδεύεται από παιδεία είναι καταστρεπτική   για την κοινωνία και τον άνθρωπο. Το τι πρεσβεύει και τι πρέπει να   πρεσβεύει το πανεπιστήμιο είναι σίγουρα πιο πολύπλοκο και σίγουρα   περιλαμβάνει πιο πολλά από απλώς την ένταξη των νέων ενηλίκων στον   παραγωγικό ιστό μιας χώρας. Αυτή η άποψη είναι καθαρά τεχνοκρατική και   διαλύει κάθε αξία του πανεπιστημίου ως θεσμού.
 
  Όσον αφορά τον νόμο τώρα, συμφωνούμε ότι δεν λύνει στο σύνολό τους τα   προβλήματα των πανεπιστημίων. Απλά εγώ λέω ότι δεν λύνει κανένα. Και ναι   θα φέρει και πολύ χειρότερα προβλήματα. Πες μου ποιες θεωρείς ότι είναι   αυτές οι στοιχειώδεις βάσεις που βάζει για την εύρυθμη λειτουργία των   πανεπιστημίων και που κάνει καλό το νομοσχέδιο στην παρούσα κατάσταση   και ευχαρίστως να σου αναιρέσω μια μια όλες αυτές τις θέσεις. Το   νομοσχέδιο είναι ένα νομοσχέδιο έκτρωμα που καταστρέφει ακόμα και τα   όποια καλά είχε αυτή τη στιγμή το πανεπιστήμιο.
 
 
 
  Τώρα όσον αφορά το άσυλο, είπες πολλά και είπαν και αρκετοί άλλοι   διάφορα παρόμοια οπότε δεν χρειάζεται να τα παραθέσω. Το μόνο που μου   έκανε εντύπωση είναι αυτή η λατρεία σου για το ΚΚΕ (το οποίο τίθεται   ενάντια στο νομοσχέδιο αλλά για κάποιο λόγο το εκθειάζεις)
  Για το αν είναι καλό ή όχι το να καταργηθεί το άσυλο μπορούμε να το δούμε και από το πως αποφασίστηκε η κατάργηση του.
 
  Ένα νομοσχέδιο που αλλιώς θα ψήφιζε ΜΟΝΟ   το ΠΑΣΟΚ, και στο οποίο είχαν εναντιωθεί οι άλλες κομματικές παρατάξεις   της Βουλής, η Γιαννάκου άλλωστε είχε δηλώσει στην Ε ότι διαφωνεί   με το νομοσχέδιο αλλά τουλάχιστον ελπίζει αν ψηφιστεί να εφαρμοστεί,   βρίσκει ξαφνικά μοναδική κοινή συνιστώσα ανάμεσα στις κεντροδεξιές και   ακροδεξιές παρατάξεις του κοινοβουλίου το ζήτημα του ασύλου, και το   υπερψηφίζουν  ΟΛΟΙ ασυζητητί. Αντιλαμβάνεστε φυσικά ότι το κυρίαρχο   ζήτημα λοιπόν ήταν αυτό και οχι οι υπόλοιπες διατάξεις του νομοσχεδίου,   στις οποίες όταν θα ψηφίζονται κατά άρθρο σίγουρα θα υπάρχουν διαφωνίες   και καταψηφίσεις από τα κόμματα που στήριξαν το νομοσχέδιο σε πρώτη   φάση.
 
  Έχουμε λοιπόν ένα νομοσχέδιο έκτρωμα όσον αφορά τα πανεπιστήμια, το   οποίο όμως έχει κεντρικό του άξονα την κατάργηση του ασύλου. Δεν ξέρω   μάλιστα αν είδατε και τις θέσεις του Άδωνη στην βουλή οι οποίες   καταχειρωκροτήθηκαν από ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για   την λογική και την νοοτροπία του νομοσχεδίου.
 
  Το ζήτημα της κυβέρνησης ήταν να καταργήση το άσυλο. Σε μια ιστορική   κατάσταση κοινωνικού αναβρασμού και ξεσηκωμού, η κυβέρνηση ενδιαφέρεται   να διαλύσει κάθε προπύργιο που μπορεί να υπάρξη αντίσταση στα σκληρά   μέτρα που θα περάσει από εδώ και πέρα. Δεν ξέρω γιατί δεν θέλετε να   δείτε το προφανές αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Και μπορεί όχι   φέτος ή όχι του χρόνου, αλλά όταν τα πράγματα γίνουν ακόμα χειρότερα να   δείτε πως θα μπαγλαρώνονται και καθηγητές πανεπιστήμίων που θα διαφωνούν   με τις κυβερνήσεις μέσα στα πανεπιστήμια. Αν νομίζετε ότι αυτό το   νομοσχέδιο μας πάει μπροστά και όχι 50-100 χρόνια πίσω όσον αφορά τις   κοινωνικές ελευθερίες, εθελοτυφλείτε.

Υ.Γ: και δώρο δηλώσεις του παραπάνω αναφερθέντως φασίστα σχετικά με την χαρά του που διαλύθηκε το άσυλο και το τι μέλει γενέσθαι. Απολαύστε τις πραγματικές αιτίες κατάργησης του ασύλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/11, 16:15 από YmiRLinG »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #459 στις: 26/08/11, 16:42 »
@YmiRLinG. Στην 1η σου διαφωνία, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω εκ νέου μαζί σου. Αν ο νέος δεν έχει λάβει παιδεία απο το Δημοτικό/Γυμνάσιο/Λύκειο, συγγνώμη κιόλας αλλα ΔΕ θα τη βρεί στο Πανεπιστήμιο. Αυτά που είπες περι "φυτωρίων που βγάζουν ρομπότ για τις επιχειρήσεις" είναι καθαρά δική σου άποψη. Το Πανεπιστήμιο μπορεί να βγάλει και εργαζόμενους και επιστήμονες και επαγγελματίες. Και γενικά η μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση του φοιτητή, δηλαδή ΠΟΙΟΣ είναι ο παραγωγικός ιστός στον οποίο καλούνται να ενταχθούν οι απόφοιτοι είναι κάτι άσχετο με το θέμα που συζητούμε. Είτε με άσυλο είτε χωρίς, οι πτυχιούχοι στην ίδια κοινωνία θα βγούν για να εργαστούν. Όχι σε άλλη.

Το ΚΚΕ ΔΕΝ το εκθειάζω. Απλά το αναφέρω ως ένα παράδειγμα α) αριστεράς που καπελώνεται και αυτό απο την "άλλη" αριστερά και β)κόμματος αντι-αστικοκοινοβουλευτικού που δρά παντού στην κοινωνία χωρίς να χρειάζεται ειδική νομοθετική ρύθμιση. Κινείται επικαλούμενο το Σύνταγμα (το οποίο βεβαίως ΔΕΝ αναγνωρίζει) και κινείται μια χαρά! Μάλλον φταίει το οτι η δράση τουβρίσκεται μέσα στα όρια της νομιμότητας και ΔΕΝ πετάει μολότωφ κάθε τρεις και λίγο για να υπερασπισθεί τις θέσεις του...

Απο εκεί και πέρα τις απόψεις μου περι της χρησιμότητας της κατάργησης του ασύλου τις έχω ήδη αναλύσει σε 2 μεγαλοπρεπέστατα "σεντόνια"! Και χρησιμοποίησα επιχειρήματα μέσα απο το "ΤΙ συμβαίνει" και όχι απο το "ΤΙ θα συμβεί ΕΑΝ"...

Μπορείς να ξεκινήσεις την κατάρριψη των επιχειρημάτων μου όποτε θες  :)

Τώρα το να αποκυρήξω αυτή μου τη θέση την οποία έχω εδώ και χρόνια επειδή την υπεστήριξε και ο (κατ' εσέ) "φασίστας" Άδωνις θα ήταν λίγο ανώριμο, δε νομίζεις; Τώρα βεβαίως αν θες να χαρακτηρίσεις κι εμένα ως "φασίστα" επειδή συμφωνώ μαζί του, δεν πειράζει. Δε θα είναι η πρώτη φορά ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #460 στις: 26/08/11, 18:17 »
Μαζί σου... θα προτιμούσα όμως σαν πρώτη κίνηση, αντί για την κατάργηση του ασύλου να απαγορευθεί δια ροπάλου κάθε κομματική - παραταξιακή δραστηριότητα σε πανεπιστήμια και σχολεία.
Λογικο,δημοκρατια εχουμε βρε αδερφε :D
Παράθεση
Το Πανεπιστήμιο είναι χώρος σπουδών πάνω σε εξειδικευμένα   αντικείμενα γνώσεων (και όχι παιδείας... αυτή είναι δουλειά του   Δημοτικού/Γυμνασίου/Λυκείου) που θα προετοιμάσει τους φοιτητές να   ενταχθούν αποφοιτώντας στον παραγωγικό ιστό της χώρας. Δεν είναι ο χώρος   που ο καθένας μπορεί να παρανομεί ανενόχλητος με μόνη δικαιολογία οτι   πριν 38 χρόνια υπο καθεστώς στρατιωτικής χούντας μπήκε το ρημάδι το τανκ   μέσα στο Πολυτεχνείο (με τα σχετικά επακόλουθα).
Vaiking...γ**ω τα λογικα αλματα για να υποστηριξεις τη θεση σου..Σε ζηλευει τουλαχιστον το μισο κοινοβουλιο και τα παραθυρα Μεγκα και Σκαι μαζι.
Παράθεση
Δε μπορώ επίσης να καταλάβω απο που προκύπτει οτι με την κατάργηση του  (...)Η περιοχή μου είναι παραδοσιακά   δεξιοκρατούμενη!!
Δηλαδη με λιγα και καλα λογια..Αν δεν υπαρχουν μπαχαλακηδες ολα κυλουν ηρεμα και αρμονικα..Ενας απο τους 2 μας ζει σε καποιο παραλληλο συμπαν δεν παιζει αλλιως
Παράθεση
Και... μήπως υπάρχει ελευθερία διακίνησης ιδεών   μέσα στα Πανεπιστήμια; (...)Ή νομίζετε πως αυτά δε μπορούν να γίνουν κάποια μέρα και   μάλιστα σε ευρεία κλίμακα;;;
Eκτος του οτι εισαι φουλ απληροφορητος-αλλα αυτο δεν θα το θιξω τωρα- στον εξω κοσμο οπου δεν ισχυει καποιο ασυλο ο κοσμος δεν παιζει ξυλο?Δεν πλακωνεται?Στον εξω κοσμο οπου η αστυνομια επεμβαινει με τη θεληση της ολα ειναι αρμονικα..Ολοι σεβονται ολους.Δεν υπαρχει εκμεταλλευση,βια εγκληματικοτητα.Οχι αυτα υπαρχουν στο πανεπιστημιο και για αυτα φταιει το ασυλο. 8)

Η αριστερα αντιθετα με ολη την ''αξιοσεβαστη'' κοινωνια που θυμηθηκε το νομοσχεδιο μονο οταν εγινε αναφορα στο ασυλο ενω δεν εχει ιδεα για τις υπολοιπες αλλαγες στην παιδεια μαχεται χρονια τωρα για αυτα που πιστευει για την παιδεια συνολικα.
Παράθεση
Περαστικά μας. For the record, το άσυλο το είχε καταργήσει στην ουσία η   ίδια η πανεπιστημιακή κοινότητα πολύ πριν την κυβέρνηση. Η μη απομόνωση   των μπαχαλάκηδων, το ξύλο στις συνελεύσεις και ο φόβος των πρυτάνεων να   δώσουν άδεια για επέμβαση της αστυνομίας, όταν ήταν απαραίτητο, αυτά   οδήγησαν στη σημερινή κατάσταση. Κατά τ' άλλα, τώρα θα φανεί αν όντως το   πανεπιστημιακό άσυλο παραμένει άσυλο ιδεών.
Το ασυλο εχει καταργηθει απο την πανεπιστημιακη κοινοτητα μεσω των χρηματοδοτησεων προγραμματων απο επιχειρησεις και πολυεθνικες(μεγαλη ιδεολογικη ελευθερια τι να σου πω) και απο την αλλη απο τη συμμετοχη καθηγηταραδων σε προγραμματα της αστυνομιας και του στρατου για τον ελεγχο και την καταστολη πληθους και λοιπα αλλα τετοια..
Παράθεση
Τώρα... αν κάποιος ενοχληθεί απο την εισβολή της αστυνομίας πχ. στα   υπόγεια του Πολυτεχνείου οπου κατασκευάζονται οι μολότωφ ή στην   Πολυτεχνειούπολη οπου τα ναρκωτικά δίνουν και παίρνουν ή στο πεζοδρόμιο   εκτός του Πανεπιστημίου (που ΚΑΙ ΑΥΤΟ θεωρείται "άσυλο") όπου το   παραεμπόριο κυριαρχεί, καταστρέφοντας με αυτό τον τρόπο τους   μικροεπαγγελματίαες και γεννά ανέργους και θεωρεί πως έτσι "πληγώνεται   το κίνημα", τι να πω... μάλλον σε λάθος κίνημα βρίσκεται!
Βαικινγκ κοψε λιγο τον Αδωνη και την πολυ Καθημερινη κανει κακο..Ειχαμε ακουσει οτι η αριστερα φταιει για την κριση,τωρα ακουμε οτι το ασυλο φταιει για την ανεργια..

 (θελω λινκ με Αδωνη να μπαινει συνεχεια..Εκφραστης του συγχρονου αηδιασμενου Ελληνα)
 
             
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #461 στις: 26/08/11, 19:25 »
@YmiRLinG. Στην 1η σου διαφωνία, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω εκ νέου μαζί σου. Αν ο νέος δεν έχει λάβει παιδεία απο το Δημοτικό/Γυμνάσιο/Λύκειο, συγγνώμη κιόλας αλλα ΔΕ θα τη βρεί στο Πανεπιστήμιο.

Πραγματικά, δεν είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι η παιδεία διαμορφώνεται κατά κύριο λόγο πριν από το πανεπιστήμιο. Πολιτιστικοί σύλλογοι φοιτητών με θεατρικές, κινηματογραφικές, μουσικές, αθλητικές, εικαστικές, ραδιοφωνικές, ομάδες φωτογραφίας, αποτελούν καταλυτικούς παράγοντες καλλιέργειας, χαοδώς επιδραστικότερους από τα "κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας" στο σχολείο, που είναι το μοναδικό ψήγμα πολιτισμού στα ελληνικά σχολεία. Προσωπικά, στο πανεπιστήμιο μπήκα στη διαδικασία να αρχίσω να παίζω κιθάρα. Στο πανεπιστήμιο συμμετείχα στην πρώτη μου θεατρική παράσταση. Στο πανεπιστήμιο έκανα την πρώτη μου ραδιοφωνική εκπομπή. Σε χώρους πανεπιστημίου είδα ένα σκασμό συναυλίες, κινηματογραφικές προβολές, πολιτιστικά δρώμενα τα οποία από εμένα δε ζητούσαν φράγκο και μάλιστα ήταν κι ανοιχτά και στο κοινό εκτός των φοιτητών. Η πλειοψηφία των νέων δεν έχει την οικονομική δυνατότητα και, κυρίως, δεν έχει τα ερείσματα να ενδιαφερθεί για τον πολιτισμό στον κοινωνικό της περίγυρο, την ίδια στιγμή που το πανεπιστήμιο δίνει το έναυσμα για την ενασχόληση με πολλές πτυχές της πολιτιστικής και καλλιτεχνικής δημιουργίας.

Κι ας προσπεράσουμε -που δε γίνεται- όλα τα παραπάνω, μιας και δεν εμπίπτουν στο πρόγραμμα σπουδών. Ας μιλήσουμε για το πρόγραμμα σπουδών αποκλειστικά. Αν αυτό δεν είναι εμπλουτισμένο με μαθήματα που θα με ευαισθητοποιήσουν σχετικά με διάφορους παράγοντες που άπτονται έμμεσα με την επιστήμη σου, που δε μου δίνουν να καταλάβω πώς αυτή αλληλεπιδρά με το περιβάλλον, δε μου διδάσκουν αναλυτική σκέψη, μεθόδους βελτιστοποίησης κι ένα σωρό άλλα πράγματα, τα οποία μπορεί πχ εμένα να μη μου χρησιμεύσουν άμεσα σαν πολιτικό μηχανικό στην καθημερινή εργασιακή ρουτίνα, αλλά σίγουρα η χρησιμότητά τους θα εμφανίζεται σε πολλές πτυχές της καθημερινότητας (βλέπε πχ συστημική θεωρία -google is your friend-), αν δεν μου μεταδώσουν περιβαλλοντική συνείδηση, αν δεν μου ανοίξουν το κεφάλι κοινώς και απλά μάθω στατικές και μπετά, τότε σε τι διαφέρω από ένα PC με το κατάλληλο λογισμικό?

Το πανεπιστήμιο δεν πρέπει ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ να καταντήσει γραμμή παραγωγής που θα εξάγει τυποποιημένους εργαζόμενους. Πρέπει να εξάγει επιστήμονες, ικανούς να ενσωματωθούν στην αγορά εργασίας και να απορροφηθούν σε θέσεις σχετικές με το αντικείμενο σπουδών τους, αλλά ταυτόχρονα ανθρώπους καλλιεργημένους, των οποίων η γνώση θα είναι ανεξάρτητη από το πού τελικά ενδεχομένως θα εργαστούν.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #462 στις: 26/08/11, 19:41 »

Ρε συ Κιράτζο, είσαι έξυπνος και σοβαρός άνθρωπος.. γιατί αδικείς τον εαυτό σου; Ας πάρω τις παραθέσεις σου προς εμένα μία-μία (σόρρυ αλλα δεν ξέρω πως να κάνω σύνθετες πολλαπλές παραθέσεις. Αν θές ενημέρωσέ με):

1. Με αφορμή τα γεγονότα της εισβολής του στρατού στο Πολυτεχνείο το '73 θεσπίστηκε ο νόμος για το άσυλο (αλήθεια, γνωρίζεις τι έχει γίνει με το συντάκτη του σχετικού νόμου; ). Και με αφορμή αυτό το νόμο ο καθένας μπορεί να παρανομεί ανενόχλητος εντός του Πανεπιστημίου. Που είδες το φοβερό λογικό άλμα;

2. Όχι! Σχεδόν τίποτα δεν κυλάει αρμονικά.Οι "μπαχαλάκηδες" όμως είναι μέρος του προβλήματος και αυτοί συνδέονται σε πολύ μεγάλο βαθμό με το άσυλο. Τώρα συζητάμε για το Πανεπιστημιακό άσυλο άρα και θα αναφερθούμε σε αυτούς. Αν συζητήσουμε κάτι άλλο, θα πιάσουμε άλλη συνομοταξία του ζωικού βασιλείου.  :)

3. Εκμετάλλευση βία και εγκληματικότητα υπάρχει παντού. Και η αστυνομία ακόμα και να θέλει δε μπορεί να επέμβη παντού. Τουλάχιστον έχει τη δικαιοδοσία! Τουλάχιστον ο παράνομος αντιμετωπίζει και το ενδεχόμενο να τον συλλάβουν. Ενίοτε συμβαίνει κιόλας!  Στο Πανεπιστημιο πάλι όχι. Γιατί; Και σου το αντιστρέφω: Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο λειτουργεί άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα; Τα αίσχη που γίνονται εκεί μέσα δεν επηρεάζουν τη λειτουργία του Πανεπιστημίου ούτε στο ελάχιστο; Και αν μπει η αστυνομία μέσα και συλλάβει κανέναν παράνομο θα καταστρέψει όλη την τριτοβάθμια εκπαίδευση;

Και εδώ έρχομαι να ρωτήσω: Πως και πότε προστάτεψε η φοιτητική κοινότητα την κατάκτησή της για το άσυλο; Πότε μπαγλάρωσε και πέταξε έξω απο τα όρια του ασύλου τους μπαχαλάκηδες, τους εμπόρους ναρκωτικών, τους νταβατζήδες κλπ. καλώντας την αστυνομία να τους συλλάβει ΕΚΤΟΣ του ασύλου; Θα μου πεις: "Ο φοιτητής είναι φοιτητής δε μπορεί να κάνει το μπάτσο". Συμφωνώ! Άς έρθουν λοιπόν οι πραγματικοί "μπάτσοι" να κάνουν τη δουλειά που οι φοιτητές και οι παρατάξεις τους δε μπορούν να κάνουν.

Για τα υπόλοιπα άρθρα του νόμου έχω επίσης άποψη (και για τη σύνδεση αξιολόγησης-χρηματοδότησης και για την είσοδο ιδιωτών) αλλα εδώ μιλάμε ΜΟΝΟ για το άσυλο! Μην πετάς λοιπόν αυθαίρετα σε εμένα ειρωνιούλες του τύπου "η αξιοσέβαστη κοινωνία..."

4. Τώρα ρίχνεις το επίπεδο αισθητά. Αν σου πω κι εγώ "κόψε τον πολύ Ριζοσπάστη και 902" θα βγεί κάτι; Ή θα συζητήσουμε σοβαρά ή πάμε να παίξουμε καμια κιθαριά!  ;)

Απο εκεί και πέρα έχεις καμία αντίρρηση πως για την ανεργία ευθύνεται ΚΑΙ το παραεμπόριο; Έχεις καμία αντίρρηση πως κοντά σε Πανεπιστημιακούς χώρους το παραεμπόριο προστατεύεται απο την άκρα αριστερά (που μόλις πλησιάσει η αστυνομία μπάζουν τους λαθρομετανάστες μαζί με τις κουρελούδες μέσα στο Πανεπιστήμιο για να τους προστατέψει παίζοντας ενίοτε και ξύλο με τη δημοτική αστυνομία) ως ένδειξη "αλληλεγγύης" στους λαθρομετανάστες;

Μήπως τελικά ζούμε όντως σε παράλληλα σύμπαντα;;

The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #463 στις: 26/08/11, 19:55 »
@YmiRLinG. Στην 1η σου διαφωνία, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω εκ νέου μαζί σου. Αν ο νέος δεν έχει λάβει παιδεία απο το Δημοτικό/Γυμνάσιο/Λύκειο, συγγνώμη κιόλας αλλα ΔΕ θα τη βρεί στο Πανεπιστήμιο. Αυτά που είπες περι "φυτωρίων που βγάζουν ρομπότ για τις επιχειρήσεις" είναι καθαρά δική σου άποψη. Το Πανεπιστήμιο μπορεί να βγάλει και εργαζόμενους και επιστήμονες και επαγγελματίες. Και γενικά η μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση του φοιτητή, δηλαδή ΠΟΙΟΣ είναι ο παραγωγικός ιστός στον οποίο καλούνται να ενταχθούν οι απόφοιτοι είναι κάτι άσχετο με το θέμα που συζητούμε. Είτε με άσυλο είτε χωρίς, οι πτυχιούχοι στην ίδια κοινωνία θα βγούν για να εργαστούν. Όχι σε άλλη.
Επιστήμη και διάνοια χωρίς παιδεία δεν γίνεται. Το πανεπιστήμιο είναι και θεσμός εκπαιδευτικός. Αν πιστεύεις ότι δεν υπάρχει παιδεία μέσα στο πανεπιστήμιο αλλά μόνο επαγγελματική κατάρτιση δεν ξέρεις τί είναι το πανεπιστήμιο. Δεν έχει να κάνει με το σε ποιον κοινωνικό ιστό θα ενταχθούν μετά, εσύ το ανέφερες αυτό. Το πανεπιστήμιο οφείλει και είναι η θέση του τετοια που πρέπει να προσφέρει παιδεία. Όπως παιδεία πρέπει να προσφέρει και το δημοτικο/γυμνάσιο/λύκειο γιατί δεν νοούνται πολίτες που έχουν τελειώσει το σχολείο να είναι απαίδευτει, έτσι δεν νοούνται και επιστήμονες χωρίς πανεπιστημιακή παιδεία. Αν διαφωνείς σε αυτό, τότε δεν είναι δικιά μου άποψη το ότι τα πανεπιστήμια είναι φυτώρια που βγάζουν ρομπότ για εταιρίες, εσυ με την άποψη σου δημιουργείς αυτήν την κατάσταση.


Όσο για το ΚΚΕ. Το ΚΚΕ δεν καπελώνεται από την άλλη αριστερά. Το ΚΚΕ προσπαθεί να καπελώνει όλες τις αριστερές που μπορούν να υπάρξουν. Και δεν διαφωνώ με το ΚΚΕ μόνο γιατί δρα στα πλαίσια της νομιμότητας. Διαφωνώ με το ΚΚΕ (εκτος απο ιδεολογικά) γιατί είναι και ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ. Το κράτος δεν το καταστέλει γιατί δεν εχει τίποτα να φοβηθεί από αυτό. Γιατί είναι γραφικοί τύποι που απλά εκτονώνουν μια αντιστασιακοί μερίδα της νεολαίας με τρόπο ακίνδυνο. Για αυτό τους κρατάει το κράτος, ως μέσω εκτόνωσης. Φαντάσου αν όλοι αυτοί που ήταν στις πορείες του ΚΚΕ συγκρούονταν κιόλας. Θα χρειαζόντουσαν άλλες 16.000 ΜΑΤατζήδες για να τους κάνουν καλά.

Τώρα, αν δεν θες να λάβεις υπ όψιν σου το τι ΘΑ συμβει με την κατάργηση του ασύλου αλλά βλέπεις μόνο τι συμβαίνει και μάλιστα στρατευμένα, τότε αυτόματα είσαι φάουλ. Η λύση πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι νομίζω δεν σε αντιπροσωπεύει αλλά αυτό κάνεις με αυτά που εκφράζεις περί της κατάργησης του ασύλου.

Δεν θα κάνω debate για το αν είναι η δεν είναι ο Άδωνης φασίστες. Και μόνο το βίντεο που παρέθεσα αρκεί, αλλά και ακόμα και ο πιο ελάχιστα νοήμων άνθρωπος μπορεί να αντιληφθεί ότι ένας ρατσιστής, εθνικιστής, αντιαριστερός φανατισμένος και ημιμαθείς άνθρωπος που γράφει και πουλάει τα βιβλία που πουλάει μέσα από την εκπομπή του και έχει για συντροφο και κολλητάρι τον, δηλωμένο φασίστα, Πλεύρη, ε είναι φασίστας, πως να το κάνουμε τώρα.

Αλλά δεν είπες αυτό που σε ρώτησα. Ποιές θέσεις του νομοσχεδίου, πέρα από αυτή του ασύλου, θεωρείς προς την σωστή κατεύθυνση για το πανεπιστήμιο, εγώ σε αυτές τις θέσεις αναφέρθηκα ότι θα σου αναιρέσω μια μια. Για πες λοιπον.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/11, 18:19 από YmiRLinG »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #464 στις: 27/08/11, 17:38 »



1. Με αφορμή τα γεγονότα (...)Που είδες το φοβερό λογικό άλμα;

2. Όχι! Σχεδόν τίποτα δεν κυλάει αρμονικά(...) θα πιάσουμε άλλη συνομοταξία του ζωικού βασιλείου.  :)

3. Εκμετάλλευση βία και εγκληματικότητα υπάρχει παντού. (...) Και αν μπει η αστυνομία μέσα και συλλάβει κανέναν παράνομο θα καταστρέψει όλη την τριτοβάθμια εκπαίδευση;


4. Τώρα ρίχνεις το επίπεδο αισθητά. (...)
Μήπως τελικά ζούμε όντως σε παράλληλα σύμπαντα;;
1.Eκτος του οτι το ασυλο απλα πηρε νομικη υποσταση το...82' υπαρχει σαν θεσμος απο πολυυυ παλιοτερα..χαρακτηριστικα
Το πανεπιστημιακό άσυλο, η απαγόρευση δηλαδή της εισόδου αστυνομικών στο   Πανεπιστήμιο χωρίς άδεια της Συγκλήτου, αποτελούσε ήδη από το 19ο αιώνα   εθιμικό δίκαιο των ελληνικών ΑΕΙ. Την καταπάτησή του από χωροφύλακες   επικαλέστηκαν μεταξύ άλλων και οι ένοπλοι φοιτητές που πραγματοποίησαν   την πρώτη κατάληψη πανεπιστημιακού κτιρίου στην Αθήνα, τον Ιανουάριο του   1897.
Το λογικο αλμα ειναι οτι συνδεεις δυο ασχετα πραγματα(εκ των οποιων το ενα ειναι μια αποσπασματικη ψευτια βεβαια)..Δεν συνδεεις το ρολο του ασυλου με το ειναι σημερα..Αλλα το ρολο του πανεπιστημιου οπως τον νομιζεις ΕΣΥ με την σημερινη χρησιμοτητα του ασυλου οπως την παρουσιαζουν οι ΕΙΔΗΣΕΙΣ.
2.Ειναι απλο το ασυλο ακομα και στην αποστειρωμενη μορφη που προσπαθησαν να του δωσουν μετα νομοθετικη θεσμοποιηση βοηθαει σε 1002 πραγματα παραπανω περα απο το οτι καποιοι ουγγανοι 1 καθε  5 χρονια κανουν καταστροφες.Το ενα θεμα ειναι οτι η εξουσια ενοχλειται απο ανοιχτους κοινωνικους χωρους οπου ανθρωποι συζητανε και οργανωνονται.ΤΟ αλλο θεμα ειναι οτι με το να χωσεις την αστυνομια μεσα το μον που θα κανεις ειναι να σβησεις πυρηνες αμφισβητησης και τιποτα αλλο.Μηδενικο οφελος για την παιδεια.
3.Εδω με δουλευεις.τι ειδους παρανομους θα πιασει μεσα στα πανεπιστημια?Το κοινο εγκλημα μεσα στα πανεπιστημια θα το πιασει?Η αστυνομια δεν θελει να μπει μεσα για να πιασει εμπορους ναρκωτικων ουτε σπειρες κακοποιων αλλα για να ελεγξει και να φιμωσει.Ας συζητησουμε πανω σε αυτη τη βαση παρακαλω.Τους εμπορους τους εχει βαλει εξω απο το Πολυτεχνειο,οι νταβατζηδες ειναι στις βιλιτσες τους.Ολα εχουν το νοημα τους.Η αστυνομια και ο ρολος της βρισκεται εξω απο την εκπαιδευση και τη διακινηση ιδεων.
4.''Καποιου του δειχνανε το φεγγαρι και εκεινος κοιταγε το δαχτυλο''--->ελληνικη κοινωνια.Εχεις καθετη μειωση μισθων ιδ. και δ.υπαλληλων αντιστοιχα μειωση της καταναλωσης/ζητησης και για την ανεργια φταινε οι τσαντες και τα ρολογια μαιμουδες.

(καλυτερα χωρις πολλα quotes με αριθμακια)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #465 στις: 27/08/11, 19:57 »
Ας ξαναρωτήσω κι εγώ πάλι:
σε χώρες που δεν υπάρχει η έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου, τί πάθανε?
Γιατί όλα αυτά είναι πάντα και αποκλειστικά "Ελληνικές πατέντες"?
Γιατί πάντα υπάρχει ένας αόρατος εχθρός που με απειλεί?
Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτός ο εχθρός είναι ο κακός μου ο καιρός?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #466 στις: 27/08/11, 20:10 »
Σαν μια χαρουμενη παρενθεση θα πω πως το 82 ηταν το ΠΑΣΟΚ που καθιερωσε νομικα το Ασυλο και το 2011 παλι το ΠΑΣΟΚ ειναι αυτο που καταργει το Ασυλο....

Και η 2η χαρουμενη παρενθεση ειναι η τελειως ατομικη αποψη πως απο μια υπουργο Παιδειας που μονο σκοπο ειχε το ξερχαβαλωμα της Παιδειας σε ολες τις βαθμιδες του, δεν περιμενα κατι καλυτερο ;)


Edit: Μια απορια που ειχα ειναι πως εφοσον το πανεπιστημιακο ασυλο πρεπει να καταργηθει, γιατι να μη καταργηθει και η βουλευτικη ασυλια;

...εκτος εαν το συστημα ξερει πολυ καλα τι πρεπει να προστατεψει!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/11, 20:18 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #467 στις: 27/08/11, 20:53 »
σε χώρες που δεν υπάρχει η έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου, τί πάθανε?
Έχουμε πάμπολλα παραδείγματα εισβολής μπάτσων σε κατειλημένα πανεπιστήμια αλλά επίσης έχουμε και παραδείγματα απολυμένων καθηγητών λόγω απόψεων.

Γιατί όλα αυτά είναι πάντα και αποκλειστικά "Ελληνικές πατέντες"?
Ποιά όλα αυτά? Επειδή έχουμε και εδώ άσυλο το οποίο είναι κάτι που προάγει ελευθερίες πρέπει να το υποβαθμίζουμε θεωρόντας "κακό" ότι είμαστε από τις ελάχιστες χώρες που δίνουν τέτοιες ελευθερίες και να το βάζουμε στο ρατσιστικό και στερεοτυπικό πλαίσιο "ελληνικές πατέντες"

Γιατί πάντα υπάρχει ένας αόρατος εχθρός που με απειλεί?
Καθόλου αόρατος, η πτώχευση της χώρας, ο εξευτελισμός των εργασιακών δικαιωμάτων, η καταστροφή της παιδείας, η υποβάθμιση της ζωής και της αξιοπρέπειας από την κυβέρνηση το ΔΝΤ και τους οικονομικούς κρατούντες δεν είναι καθόλου αόρατος εχθρός. Αν τώρα δεν βλέπεις εσυ έναν γίγαντα τι να σου πω.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτός ο εχθρός είναι ο κακός μου ο καιρός?
Λέγεται στερεοτυπική αντίληψη ότι για όλα φταίμε εμείς (όχι ότι δεν φταίμε για πολλά) και καλά κάνουν και μας κάνουν ντα (εκεί είναι το πρόβλημα). Και αυτή η στερεοτυπική αντίληψη του τεμπέλη έλληνα που φορτώνει τα πάντα στους άλλους σε κάνει να πιστεύεις ότι οτιδήποτε λέει ο λαός είναι λάθος και οτιδήποτε παθαίνει απο την εκάστοτε κυβέρνηση είναι προς την σωστή κατεύθηνση.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #468 στις: 27/08/11, 21:17 »
Δηλαδη πρεπει να ποσταρω και εδω τη διαφημιση του New York College?
''Σε ενα κοσμο γεματο ανταγωνισμο λιγοι ειναι εκεινοι που θα ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ θα ξεχωρισουν θα πετυχουν θα προχωρησουν(ολοι οι αλλοι πουλο)(...) γινε ενας απο αυτους''
  (διαφημιση κουφαλες)
Το λεει ξεκαθαρα, ο κοσμος ειναι σκατα ο ενας παταει πανω στον αλλον..Υπαρχει χωρος για λιγους και οι αλλοι θα ειναι κατω απο αυτους..Η εκπαιδευση προσαρμοζεται στην αγορα εργασιας δηλαδη σε αυτη τη ζουγκλα.Τα ιδιωτικα το εφαρμοζουν σε μεγαλο βαθμο,σε πολλες χωρες της Ευρωπης και φυσικα στις ΗΠΑ κινουνται προς τα εκει(και τα δημοσια)..Αυτο πρεπει να γινει και στην Ελλαδα..Ο Vaiking το χει πιασει το νοημα-τα πανεπιστημια ειναι για εξειδικευουν εργαζομενους που χρειαζεται η αγορα εργασιας.Χρησιμα ρομποτ δηλαδη.Επιπλεον επειδη η αγορα εργασιας και γενικα η αγορα βρισκεται σε αθλια κατασταση και η οικονομια στο δυτικο κοσμο παει απο το κακο στο χειροτερο μην περιμενετε ολοι να γινετε ενα χρησιμο ρομποτ.Οσοι δεν τα σκασετε καλα,δεν ειστε ακραια εργατικοι και ακραια εξυπνοι θα φατε γερη εκμεταλλευση κουφαλες.(ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ δια βιου εκπαιδευση  ;D )..

Σε ολα αυτα προσωπικα λεω ΣΚΑΤΑ.Δεν θελω ουτε τετοιο πανεπιστημιο ουτε τετοια ζωη.(τωρα θα μπει ss με ατακα)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #469 στις: 27/08/11, 21:21 »
Αν και συμφωνω μαζι σου Kiratzo ( οκ, νομιζω πως η ατακα ηρθε απο αλλου :D ), ειτε καταργουσαν το ασυλο, ειτε το διατηρουσαν..προς τα εκει κατευθυνουν τις κατωτερες βαθμιδες εκπαιδευσης. Μια εκπαιδευση που απαιτει ρομποτ καθηγητες να διδασκουν τους "απροσαρμοστους" εφηβους που στην πορεια θα εισελθουν ως ρομποτ στην ανωτατη εκπαιδευση, ωστε πιο εξειδικευμενα ρομποτ να μπορουν να τα διδαξουν γι' αυτα που ζηταει ο μοντερνος κρεατοφαγος εργοδοτης!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #470 στις: 27/08/11, 22:30 »
Μα δεν μιλαω μονο για το ασυλο..Αλλα για τη συνολικη μεταρρυθμιση..
Η καταργηση του ασυλου εχει 2 χρησιμοτητες για την εξουσια.
1.Οι δυσκολες εποχες που ερχονται γεματες κοινωνικες αναταρραχες και το ασυλο τοσο ως φορεας αντιδρασης ως και ως καταφυγιο αυτης(με ΚΑΘΕ εννοια)..Αυτο μπορει να φαινεται ελαφρυ αλλα δεν ειναι καθολου.
2.Βρεθηκε επιτελους κοινος τοπος συμφωνιας ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ(ακροδεξιο πασοκ δηλαδη) και μαλιστα μεσω τηλεφωνων ??? .Βγηκε προς τα εξω μετα απο καιρο οτι ο πολιτικος μας κοσμος δεν ειναι σαπιος και οταν θελει μπορει.Αρκει κανεις να διαβασει τελευταια αρθρα της ''Κ'' για να το καταλαβει.
Παράθεση
Να λοιπόν πώς μπορούν να λυθούν με συναίνεση και πολιτική γενναιότητα   προβλήματα που ταλαιπωρούν τη χώρα χρόνια και τρομάζουν τους πολιτικούς!   Ας το χωνέψουμε όλοι πως η χώρα θα πάει μπροστά και θα ξεπεράσει τις   τεράστιες δυσκολίες που αντιμετωπίζει μόνο αν επαναληφθεί και σε άλλα   κρίσιμα ζητήματα η συναίνεση που επικράτησε χθες στο νομοσχέδιο για την   Παιδεία. Οι δυνάμεις ευθύνης αυτού του τόπου, οι αστικές πολιτικές   δυνάμεις (ΠΑΣΟΚ, Ν.Δ., ΛΑΟΣ, Δημοκρατική Συμμαχία) ενώθηκαν και   αψήφησαν, επιτέλους, τις απειλές και τους εκβιασμούς μιας αντιδραστικής   μειοψηφίας, που δεν θέλει να αλλάξει τίποτα και απειλεί συνεχώς ότι «θα   τα κάνει μπάχαλο». Ο πρωθυπουργός σήκωσε το τηλέφωνο, μίλησε με τον   αρχηγό της αντιπολίτευσης, δέχθηκε ορισμένες κρίσιμες προτάσεις του και   χάρη στη σκληρή δουλειά της υπουργού Παιδείας και στο θάρρος ορισμένων   στελεχών της Ν.Δ., ο νόμος ψηφίσθηκε με μεγάλη πλειοψηφία. Αν οι κ.   Παπανδρέου και Σαμαράς κινηθούν με την ίδια ωριμότητα και   αποφασιστικότητα και σε άλλα κρίσιμα θέματα, η Ελλάδα θα ξεπεράσει την   κρίση, η αξιοπιστία της χώρας διεθνώς θα ενισχυθεί απίστευτα και η κοινή   γνώμη θα πιστέψει ότι οι υπεύθυνες πολιτικές δυνάμεις νοιάζονται τελικά   και για τον τόπο, όχι μόνο το κόμμα.

http://www.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_25/08/2011_1296048
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #471 στις: 27/08/11, 22:41 »
Το ειχα αναφερει απο τη πρωτη στιγμη πως η συναινεση των κομματων αφορα μονο οτιδηποτε εχει να κανει με το ποσο θα καταπιεσουν και θα ελεγξουν τη μαζα του λαου πιο ευκολα ;)  Η οικονομια ( που αποτελει και ψηφοθηρια για τη ΝΔ ) δεν προκειται να ειναι μερος συναινεσης!

Κατα παραξενο βεβαια τροπο, συναινεση υπηρξε και στο θεμα της Siemens αφου οι Αλογοσκουφης και Μαρκογιαννακης δεν παραπεμφηθηκαν ( οπως θα επρεπε ):

http://www.skai.gr/news/politics/article/178191/horis-kamia-parapobi-i-upothesi-siemens/

Εκει ( κοιτα να δεις πραγματα ) τα 2 μεγαλα κομματα τα εκαναν πλακακια, ενω το ΛΑΟΣ αποφασισε να αποχωρησει ( καμια σχεση με τις αποχωρησεις των αριστερων κομματων, οκ; Μη το λετε πλεον αυτο γιατι ο Αδωνις θα ερθει να σας "κλεισει", οπως το indymedia ).


Εδω και πολλα χρονια ημουν αντιθετος στη μορφη του Ασυλου που βιωναμε χρονια ολοκληρα. Ομως ο πλαγιος τροπος που ηρθε κι ακυρωθηκε, μεσα σε ενα θερινο τμημα Βουλης κι ενω δεν ειχε καν τεθει ως θεμα, αποδεικνυει ποσο στημενο ειναι ολο το παιχνιδι προς τον απολυτο ελεγχο της μαζας μεσω φοβου ( εφοσον η τηλεβλακεια εχει πτωχευσει ).

Τελος η προταση του Αδωνη και η φασιστικη, χουντικη και ναζιστικη κακια που εβγαλε αναφεροντας το πως θα "κλεισει" το indymedia ( το οποιο δε συμπαθω, ομως αυτο δε σημαινει πως φασιστικα απαιτω να κλεισει ) ειναι προοιμιο του τι επεται στην Ελλαδα του 21ου αιωνα, οπου η καταργηση της Παιδειας, της Υγειας και της Ελευθεριας μας οδηγουν στη χειροτερη ατυπη χουντα απο τη Μεταπολιτευση!


....κι ολα αυτα απο τα "παιδια" που φωναζαν στο Πολυτεχνειο κατα της χουντας, πιστευοντας πως αυτα εριξαν τη χουντα ( μαλλον καρπωθηκαν την πτωση της χουντας Παπαδοπουλου ), οταν οι Αμερικανοι προωθουσαν τον Ιωαννιδη για να καλυψουν τα συμφεροντα τους!...

Εχει ο καιρος γυρισματα, ετσι; Παλι οι ιδιοι οδηγουνται απο τα ξενα συμφεροντα κι αναγκαζουν αλλους να φωναζουν μεσα απο πανεπιστημιακους χωρους "Ψωμι-Παιδεια-Ελευθερια"
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #472 στις: 28/08/11, 12:54 »
Λοιπόν... για να απαντήσω σε όλους που λίγο πολύ "λιθοβόλησαν" (κάτι ήξερα όταν το ανέφερα στο 1ο μου post εδώ  ;) )

1ον. Θεωρούσα, θεωρώ και ΘΑ θεωρώ πως η παιδεία λαμβάνεται κατα τις μικρές ηλικίες. Και όταν λέω παιδεία εννοώ εκείνη τη διαδικασία κατα την οποία ο άνθρωπος διδάσκεται και ενστερνίζεται βασικές αρχές και αξίες που θα διέπουν τη μετέπειτα ζωή του ως πολίτης οποιουδήποτε ιδεολογικοπολιτικού τύπου κοινωνίας. Αρχές και αξίες όπως σεβασμός στο συνάνθρωπο, φιλαλήθεια, δικαιοσύνη, εργατικότητα, αξιοκρατία, αγάπη προς τη γνώση, σεβασμός στη Δημοκρατία, την ελευθερία, το περιβάλλον, πατριωτισμός κ.α. Αρχές δηλαδή πανανθρώπινες και ανεξάρτητες απο το οποιοδήποτε ιδεολογικό πρίσμα. Αυτές οι αρχές κατα την άποψή μου πάντα, μπορεί να ισχυροποιηθούν ή να τελειοποιηθούν μέσα σε ένα σωστό Πανεπιστήμιο αλλα Δ Ε Ν παράγονται εκεί!!! Άρα λοιπόν στο Πανεπιστήμιο κάποιος πρώτα παίρνει τις εξειδικευμένες γνώσεις που θα του χρησιμεύσουν στην ένταξή του στο τομέα του παραγωγικού ιστού που ο ίδιος επιθυμεί. ΑΝ ο νέος έχει ήδη μέσα του σωστή παιδεία, θα την αξιοποιήσει τόσο εντός του Πανεπιστημίου όσο και εκτός, όσο και μετά την αποφοίτησή του. Το αν αυτή η παιδεία δε παρέχεται (ή παρέχεται ανεπαρκώς) απο το Ελληνικό σχολείο είναι σίγουρα σωστό και ο τρόπος του σχολείου θα πρέπει να αλλάξει (πχ. εγώ πιστεύω στην κατάργηση της βαθμολογίας στο Δημοτικό για να μην καλλιεργείται η έννοια της βαθμοθηρίας όπως και στην κατάργηση των εισαγωγικών εξετάσεων στα Πανεπιστήμια). Αλλα απο αυτό, μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να πιστεύουμε πως ένα παιδί μέχρι τα 18 του είναι απλά ένα "κουτί με καλογυαλισμένα εξαρτήματα" που μέσα στο Πανεπιστήμιο απλά θα "μονταριστούν" για να κατασκευαστεί ένα "ρομπότ" του συστήματος υπάρχει μια απόσταση και κατ' εμέ, μεγάλη! Αυτή είναι μια καθαρά αριστερή άποψη και ΔΕΝ είμαι υποχρεωμένος να τη δεχθώ προκειμένου να μη χαρακτηριστώ "μη προοδευτικός" ή και χειρότερα...

2ον. Είναι άλλο πράγμα ένας θεσμός ο οποίος να βασίζεται στη συλλογική ηθική μιας κοινότητας (ή τμήματος αυτής) ανθρώπων και άλλο ένας υπαρκτός γραπτός νόμος του κράτους. Και αυτός ο νόμος περι ασύλου δημιουργούσε πολλά προβλήματα, τα οποία και έχω αναλύσει. Όσοι προσποιούνται πως δε τα γνωρίζουν, καλά κάνουν αλλα δε σημαίνει πως έχουν οπωσδήποτε και δίκιο. Ή επίσης όσοι λένε "και έξω απο το Πανεπιστήμιο γίνονται εγκλήματα" όπως λέμε: "και ο Γιαννάκης μίλαγε κυρία, γιατί μαλώνετε μόνο εμένα;;;" καλά θα κάνουν να οριμάσουν λίγο! Τώρα μιλάμε για το Πανεπιστήμιο και τα (ουκ ολίγα) φαινόμενα βίας, εγκληματικότητας και ανελευθερίας στη διακίνηση ιδεών εντός του Πανεπιστημίου ως απόρροια του νόμου περι "ασύλου". Μην πηγαίνετε την κουβέντα αλλού έ;

3ον. Το ΚΚΕ δεν το έχω σε καμία υπόληψη. Έχω πολλά να του προσάψω αλλα όχι το οτι "το ΚΚΕ είναι κακό επειδή κινείται εντός του νόμου και δε τα σπάει σε κάθε διαδήλωση". Το ΚΚΕ έχει κάνει ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ στο "ένδοξο" παρελθόν του και κάτι έχει διδαχθεί απο αυτό. Καλό θα ήταν να διδαχθούν και τα υπόλοιπα αριστερά κινήματα απο αυτό. Και επίσης... αν κάποια στιγμή δε φτάσουν τα ΜΑΤ, υπάρχει και ο στρατός! Εκεί θέλετε να φτάσουμε; Τόσο κοντόφθαλμοι πια;;;;

The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #473 στις: 28/08/11, 13:17 »
4ον. Την άποψη πως "αντιαριστερός=φασίστας" την επιστρέφω απο εκεί που   ήρθε. Το να είσαι αντιαριστερός είναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ (όπως και το να   είναι κάποιος "αντιδεξιός") και όποιος δεν την αναγνωρίζει, μάλλον ΑΥΤΟΣ   είναι "φασίστας". Σε αυτή τη χώρα έχουμε "Δημοκρατία". Και Δημοκρατία ΔΕ σημαίνει πως "είσαι ελεύθερος να πιστεύεις αυτά που θέλουμε ΕΜΕΙΣ"   Αλλιώς, υπάρχουν πολλοί χαρακτηρισμοί (εξ'ίσου άδικοι εν έτει 2011) που   μπορούν να εκτοξευθούν εκατέρωθεν... Δεν υπερασπίζομαι το Γεωργιάδη   βεβαίως, υπερασπίζομαι όμως το δικαίωμά μου να έχω πολιτική θέση χωρίς   να υβρίζομαι έστω και έμμεσα  :)
 
  5ον. Μιας και σε όλα τα ερωτήματα που εγώ έθεσα δεν πήρα απαντήσεις αλλα   γενικόλογα συμπεράσματα λογικά άλματα ολκής και μετατόπιση του θέματος   οπουδήποτε αλλού εκτός απο την πραγματική του θέση/διάσταση δεν έχω λόγο   να επιχειρηματολογήσω περισσότερο υπέρ της κατάργησης του ασύλου. Η   αριστερά καλά κάνει και προσπαθεί να υπερασπιστεί το ιδεολογικό της   "φρούριο" αλλα τι να κάνουμε; Το Πανεπιστήμιο ανήκει θεσμικά στον   Ελληνικό λαό και όχι στην Αριστερά. Καιρός να δούμε λίγο την αλήθεια...
 
  6ον. Μέχρι τώρα οι καθηγητές ήταν ελεύθεροι να έχουν την άποψή τους;   Υπάρχει μερίδα αυτών που δε συμφωνεί και πολύ... για να δούμε...
 
  7ον. Στα υπόλοιπα άρθρα του νόμου μπορεί να ανοίξει ένα νέο thread. Εγώ θα επιμείνω εδώ στα περί "ασύλου" και μόνον!!!

Υ.Γ.1. Αν αντί της κατάργησης του ασύλου πέρναγε μόνον η πλήρης αποσύνδεση φοιτητικής κοινότητας/παρατάξεων απο τις δοιηκητικές λειτουργίες του Πανεπιστημίου (πχ. εκλογή Πρύτανη) θα ήταν όλα οκ; Μάλλον όχι γιατί σε αυτή την περίπτωση ο ελεύθερος πλέον Πρύτανης θα είχε λυμένα τα χέρια για να καλέσει την αστυνομία όταν εντός του Πανεπιστημίου γίνονταν παράνομες πράξεις (πχ. είσοδος μετα συνοδείας 300+ λαθρομεταναστών εντός του Πανεπιστημίου) κάτι που ΠΟΤΕ δεν έχει κάνει μέχρι σήμερα. Κάνω λάθος εδώ;

Υ.Γ.2. Ποιός είπε πως ο θεσμικός ρόλος των καθηγητών είναι (όταν πατάνε το πόδι τους στο Πανεπιστήμιο και δεν αφήνουν όοολη τη δουλειά στους λέκτορες όπως συμβαίνει πολύ συχνά) να έχουν και να διαδίδουν (ως και επιβάλλουν) τη δική τους πολιτική άποψη εντός του Πανεπιστημίου;  Ή οτι βρίσκονται υπεράνω του νόμου; Και ΑΝ παραβούν το νόμο γιατί δε πρέπει να τιμωρηθούν; Δεν το κατάλαβα αυτό; Απο πότε η παραβίαση νόμων είναι και "δημοκρατική πράξη" και η τιμωρία των παρανόμων συνιστά αυτόματα και "πολιτική δίωξη";;;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #474 στις: 28/08/11, 13:43 »
Το Πανεπιστήμιο ανήκει θεσμικά στον   Ελληνικό λαό και όχι στην Αριστερά. Καιρός να δούμε λίγο την αλήθεια...
 


Χωρις να ειμαι αριστερος, θα ηθελα να ρωτησω εαν πιστευεις πως το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ και το ΛΑΟΣ εκπροσωπουν πλεον αυτο που ονομαζεις "Ελληνικο λαο". Κι αν ναι, απο που προκυπτει αυτη η διαπιστωση;


4ον. Την άποψη πως "αντιαριστερός=φασίστας" την επιστρέφω απο εκεί που   ήρθε. Το να είσαι αντιαριστερός είναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ (όπως και το να   είναι κάποιος "αντιδεξιός") και όποιος δεν την αναγνωρίζει, μάλλον ΑΥΤΟΣ   είναι "φασίστας". Σε αυτή τη χώρα έχουμε "Δημοκρατία". Και Δημοκρατία ΔΕ σημαίνει πως "είσαι ελεύθερος να πιστεύεις αυτά που θέλουμε ΕΜΕΙΣ"   Αλλιώς, υπάρχουν πολλοί χαρακτηρισμοί (εξ'ίσου άδικοι εν έτει 2011) που   μπορούν να εκτοξευθούν εκατέρωθεν... Δεν υπερασπίζομαι το Γεωργιάδη   βεβαίως, υπερασπίζομαι όμως το δικαίωμά μου να έχω πολιτική θέση χωρίς   να υβρίζομαι έστω και έμμεσα  :)
 


Θεωρεις σωστη τη κινηση Γεωργιαδη να αξιοποιησει το δημοσιο αερα που "νοικιαζει" το καναλι του για να εκτοξευσει μια δηλωση περι υποχρεωτικου κλεισιματος ενος μεσου ( το οποιο τονιζω πως δε με εκπροσωπει και στο παρελθον εχω μαλωσει με πολλα μελη που πιστευουν στην αξια του indymedia ) που θυμιζει εποχες "Αποφασισωμεν και Διατασωμεν";



Το "θα μπουμε μεσα" νομιζεις πως εκφραζει τη Δημοκρατια; Ή το να εισαι αριστερος και να το λες ειναι κατακριτεο, αλλα εαν εισαι χυμα ακροδεξιος ειναι "Γραμμη του κομματος" κι εκφραζει μια Δημοκρατια που δεν εχει καμια σχεση με την ισοτητα και την ελευθερια του λογου;


Και να μη ξεχναμε πως ιδιαιτερα το ΛΑΟΣ θυμιζει το "οπου καθισει ο κωλος μας", αφου και ψηφισε το πρωτο Μνημονιο ( κατηγορωντας ομως στη συνεχεια το 2ο και το Μεσοπροθεσμο ), και κατηγορησε τους Αγανακτισμενους ως φασιστες του λογου ( ομως πριν τη ψηφιση του Μεσοπροθεσμου θα ηθελε παρα πολυ να μιλησει μαζι τους ) και κανει εμπρηστικες δηλωσεις για τη ΝΔ ( επειδη δε συναινει, οπως κανει εκεινο για πατριωτικους λογους ) μπερδευοντας τη "βουρτσα με τη...." αφου υπο την αιγιδα του "πατρις-θρησκεια-οικογενεια" ψηφοθηρει αναλογα με την εποχη!


Εαν το ΛΑΟΣ ειναι η "αντι-αριστερα" που φανταζεσαι, τοτε λυπαμαι που θα στο πω, αλλα υποστηριζεις ενα κομμα φασιστικων ιδεων, με βασιλοφρονες προσμιξεις και γελοιες ναζιστικες αποψεις που καποτε δε θα τολμουσαν καν να εκφρασουν δημοσια!

Κι οσο απεχθες ειναι στη δικη μου εκτιμηση το ΚΚΕ, τοσο αναξιο λογου ειναι και το ΛΑΟΣ. Τα ακρα εχουν φθαρει και χυνουν τα αντερα τους καθε φορα που προσπαθουν να ανοιξουν τα θεματα που τους αφορουν...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/11, 13:48 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ