Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 161912 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #475 στις: 28/08/11, 13:44 »
ΑΝαφορικα με τον λιθοβολισμό και λοιπές καταδιωκτικές σου τάσεις το μόνο που έχω να πω είναι οτί το χρησιμοποιείς ηλίθια για να ισχυροποίησης τη θέσης σου ως "έκτπωτος" και ως "διαφορετικός" σε αντίθεση με το κατεστημένο των "ψευτοεπαναστατών" στους οποίους πιστεύεις ότι αντιτίθεσαι και ότι κυριαρχούν. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει και κοίτα να ξυπνήσεις από αυτό. Αλλιώς όσο σε λιθοβολώ εγώ άλλο τόσο το κάνεις και εσύ σε μένα.

1. Εντάξει οι άποψεις μας διαφέρουν σε ριζικά θέματα και αξιακά. Εγώ δεν πιστεύω ότι ο κυρίαρχος και μοναδικός σκοπός του πανεπιστημίου είναι να καταρτίσει τους ανθρώπους για την ένταξη τους στον παραγωγικό ιστό. Δεν είπα επίσης ότι εσύ είπες ότι το πανεπιστήμιο παράγει ρομπότ. Αυτό που απλά τονίζω είναι ότι με την προσέγγιση αυτή δεν απέχουμε και πολύ από αυτό, διότι αν συνδέσεις το θεσμό του πανεπιστημίου αποκλειστικά με την ένταξη στον εργασιακό και παραγωγικό κοινωνικό ιστό τότε χάνεις την ΒΑΣΙΚΗ ιδιότητα του πανεπιστημίου που είναι η παραγωγή ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ και ΕΡΕΥΝΑΣ κάτι το οποίο όμως δεν φαίνεται να σε απασχολεί ιδιαίτερα.

2. Το άσυλο βασίστηκε στην κοινωνική ηθική που το απαίτησε και το κράτος το εκανε νόμο ώστε να κατευνάσει τα πνεύματα και να μπορέσει να το φέρει υπό τον κατασταλτικό του έλεγχο. Εγώ δεν είπα ποτέ να πάνε έξω να πιάσουν τους άλλου εγκληματίες και μετά να έρθουν στο Πανεπιστήμιο. Το άσυλο είναι πολλά παραπάνω από το να μην μπαίνει η αστυνομία στους πανεπιστημιακούς χώρους. Αλλά ξεκινώντας από την αρχή ότι εσύ θεωρείς το πανεπιστήμιο έναν χώρο ο οποίος υπάρχει για να εξειδικεύει τους ανθρώπους στην μετέπειτα εργασία τους και όχι έναν χώρο στον οποίο παράγεται έρευνα, γνώση, διανόηση και επιστήμη είναι επόμενο να μην μπορείς να αντιληφθείς και τα αξιακά ζητήματα που αφορούν το άσυλο, επομένως δεν έχει νόημα το παραπάνω debate. Είναι πολύ πιο βασική η διαφωνία από το άσυλο.

3. Δεν είπα ότι είναι κακό επειδή κινείται εντός νόμου. Είπα ότι είναι ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ αναφορικά με αυτά που πρεσβεύει. Τώρα όσον αφορά τα "λάθη του παρελθόντος" του ΚΚΕ και αν έχει διδαχθεί από αυτά, το μόνο που το ΚΚΕ έχει αποκυρήξει είναι ο Βελουχιώτης και αυτό γιατί αρνήθηκε να συμβιβαστεί με την Σταλινική στροφή του κόμματος και να παραδώσει τα όπλα σε μια περίοδο επανάστασης. Κατά τα άλλα δεν έχει αποκυρήξει ή "διδαχθεί" από κάτι.

4. Καταρχάς εγώ δεν είπα εσένα αντιαριστερός. Και δεύτερον, και το κάνεις συχνά αυτό, μην αποσπάς μια λέξη ή μια φράση από αυτά που είπα για να βγάλεις το παράλογο συμπέρασμα σου. Ξαναδιάβασε τους χαρακτηρισμούς που αφορούν τον Γεωργιάδη τον οποίο μπορεί να μην υπερασπίζεσαι αλλά υπερασπίζεσαι. Και για να σου γλιτώσω χρόνο
ρατσιστής, εθνικιστής, αντιαριστερός φανατισμένος και ημιμαθείς άνθρωπος   που γράφει και πουλάει τα βιβλία που πουλάει μέσα από την εκπομπή του   και έχει για συντροφο και κολλητάρι τον, δηλωμένο φασίστα, Πλεύρη.
Τώρα που το ξαναδιάβασες μπορείς πιστεύω να καταλάβεις ότι δεν πήγαινε σε εσένα ο χαρακτηρισμός προφανώς, αλλά όπως είπα και στην αρχή έχεις αυτές τις καταδιωκτικές τάσεις που νομίζεις ότι δίνουν επιπλέον αξία στον λόγο σου.

5. Απαντήθηκε σε όλα τα παραπάνω. Το Πανεπιστήμιο αν ανήκει θεσμία στον Ελληνικό λαό να γίνει ένα δημοψήφισμα περί του ασύλου και όχι να το περνάνε από παραθυράκια.

6. Σε ένα βαθμό όχι. Αλλά αν καταργηθεί το άσυλο, που καταργήθηκε δηλαδή, τότε θα μπορεί η εξουσία να έχει άμεση παρέμβαση στο τι μπορεί να εκφράση κάποιος μέσα στο πανεπιστήμιο. Καταλαβαίνεις την διαφορά πιστεύω.

7. Ευχαρίστως να ανοίξουμε νέο θέμα, αλλά περιμένω τις θέσεις σου επί του νομοσχεδίου και όιχ σχόλια περί του ασύλου. Αλλιώς να συνεχίσουμε και να απαντήσεις εδώ και σε όσα αφορούν τις άλλες μεταρυθμίσεις.

Υ.Γ.: Μέχρι τώρα οι πρυτάνεις δεν επέτρεπαν στην αστυνομία να μπει γιατί μπορεί να μην είναι άγιοι άνθρωποι και να έχουν και αυτοί λερωμένη τη φωλιά τους αλλά αντιλαμβάνονται τον ιστορικό ρόλο και την αξία του θεσμού του ασύλου και δεν είναι κάτι με το οποίο παίζουμε

Υ.Γ.2: Ποιός είπε ότι οι καθηγητές βρίσκονται υπεράνω νόμου και δεν πρέπει να τιμωρούνται? Για κάνουμε ένα quote που το λέει κάποιος αυτό γιατί εγώ όσο και να ψάχνω δεν το βρίσκω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #476 στις: 28/08/11, 16:33 »
Κι οσο απεχθες ειναι στη δικη μου εκτιμηση το ΚΚΕ, τοσο αναξιο λογου ειναι και το ΛΑΟΣ.


Αν συμπεριλαμβανες και τα υπολοιπα κομματα, μεγαλα και μικρα, και πολλαπλασιαζες τη γνωμη σου επι 100000^10283 ισως να εφτανες στο 1 τρισεκατομμυριοστο της απεχθειας που εχω για ολους τους σε μια απο τις καλες μου μερες.


Υπερ της καθε μορφης απαγορευσης εκφρασης ευαισθητων προσωπικων δεδομενων δημοσιως.


Οχι σε θρησκευτικα αναγνωριστικα που φοριουνται δημοσιως σταυρουδακια/μπουρκες/θυμιατα/μαντιλες/χαλακια προσευχης. Οχι σε καταγραφες Χ.Ο. σε κρατικες ταυτοτητες. Οχι σε τατουαζ με τον αγαπημενο σου θεο, πολεμοκαπηλο, εθναρχη, αντιστασιακο, δεξι χαφ. Οχι σε οργανωμενες ομαδες φασιστων, δημοκρατων, αντιστασιακων, μασονων, παοκτζηδων, πασοκων, προτεσταντων και λοιπων σταυροφορων μεσα σε σχολεια, πανεπιστημια. Οχι σε κομματα που περιφερουν μονιμα σημαιες και λαβαρα, αφισες, ντουντουκες, θυμιατα, μπλουζες με τον ταδε προφητη και τον ταδε πολιτικο στα αμφιθεατρα/διαδρομους/γραμματειες και προκαλουν εσκεμενα η μη τα αντιστοιχα ευαισθητα πολιτικα/θρησκευτικα/αθλητικα αισθηματα του διπλανου τους. Οχι γκισεδες για εγγραφες σε κλαδικες, νεολαιες, ποδοσφαιρικες ενωσεις, θρησκευτικα σωματα μεσα σε ΑΕΙ. Δε χρειαζεται κανεις να ξερει τι ομαδα, τι σεξουαλικες προτιμησεις, τι θρησκεια και τι κομμα ειναι ο διπλανος του. Μονο κακο κανει κατι τετοιο και οδηγει σε πολωση.


Και ασυλο μονο στον Χαιλαντερ και αυτο οχι σε πανεπιστημιο, αλλα σε χωρους λατρειας και μονο σε περιπτωσεις μονομαχιας με ξιφος με αλλους αθανατους.

Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος GusN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #477 στις: 28/08/11, 17:40 »
Μιας και αναφέρετε την ηθική υπόσταση του ασύλου, αν και δεν είμαι ειδικός σε ιστορικά θέματα και μπορεί να κάνω λάθος, άσυλο δεν υφίστατο και στην αρχαία Ελλάδα σε ναούς κλπ;

Για το σήμερα: Με βάση αποκλειστικά την προσωπική μου εμπειρία, έχοντας σπουδάσει σε ελληνικό ΑΕΙ της Αθήνας για προπτυχιακό και στο εξωτερικό μετέπειτα για διδακτορικό (στη Νέα Υόρκη), προτιμώ το ελληνικό πανεπιστήμιο. Αυτό μπορεί να ακούγεται περίεργο σε κάποιους, αλλά νιώθω ότι παρά τα όποια προβλήματα -οργανωτικού κυρίως χαρακτήρα- που έχει, μου έδωσε πιο ολοκληρωμένη και πολύπλευρη μόρφωση από ότι το αποστειρωμένο και κάπως απρόσωπο ίδρυμα στο εξωτερικό. Το γιατί είναι μεγάλη κουβέντα και θα πρέπει να γράψω πολύ για να το αναλύσω, αλλά σε γενικές γραμμές με καλύπτει ο YmiRLinG.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #478 στις: 28/08/11, 23:07 »
Έχουμε πάμπολλα παραδείγματα εισβολής μπάτσων σε κατειλημένα πανεπιστήμια αλλά επίσης έχουμε και παραδείγματα απολυμένων καθηγητών λόγω απόψεων.
Μπορώ να μάθω σε ποιες δημοκρατικές χώρες συνέβησαν τα παραπάνω χωρίς να υποπέσουν στην αντίληψή μου?
Εκτός και αν συγκρίνεις το Ιράκ και τη Νικαράγουα με την Ελλάδα.

Παράθεση από: YmiRLinG
Ποιά όλα αυτά? Επειδή έχουμε και εδώ άσυλο το οποίο είναι κάτι που προάγει ελευθερίες πρέπει να το υποβαθμίζουμε θεωρόντας "κακό" ότι είμαστε από τις ελάχιστες χώρες που δίνουν τέτοιες ελευθερίες και να το βάζουμε στο ρατσιστικό και στερεοτυπικό πλαίσιο "ελληνικές πατέντες"
Συγνώμη, νόμιζα ότι έχουμε δημοκρατία και ότι η ελευθερία των ιδεών είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη.
Εκτός αν θεωρείς ότι είμαστε σε κάποιου είδος πόλεμο.
*1η αναφορά σου σε στερεοτυπική μου αντίληψη

Παράθεση από: YmiRLinG
Καθόλου αόρατος, η πτώχευση της χώρας, ο εξευτελισμός των εργασιακών δικαιωμάτων, η καταστροφή της παιδείας, η υποβάθμιση της ζωής και της αξιοπρέπειας από την κυβέρνηση το ΔΝΤ και τους οικονομικούς κρατούντες δεν είναι καθόλου αόρατος εχθρός. Αν τώρα δεν βλέπεις εσυ έναν γίγαντα τι να σου πω.
Όταν κοροϊδευτικά αναφέρθηκα σε αόρατο εχθρό δεν εννοούσα τα προφανή (για μερικούς) παραπάνω αλλά τις διαφορες μπουρδολογίες και θεωρίες συνωμοσίας περί σκοτεινών κέντρων που μάχονται την Ελληνικότητά μας, την παιδεία μας κλπ

Παράθεση από: YmiRLinG
Λέγεται στερεοτυπική αντίληψη ότι για όλα φταίμε εμείς (όχι ότι δεν φταίμε για πολλά) και καλά κάνουν και μας κάνουν ντα (εκεί είναι το πρόβλημα). Και αυτή η στερεοτυπική αντίληψη του τεμπέλη έλληνα που φορτώνει τα πάντα στους άλλους σε κάνει να πιστεύεις ότι οτιδήποτε λέει ο λαός είναι λάθος και οτιδήποτε παθαίνει απο την εκάστοτε κυβέρνηση είναι προς την σωστή κατεύθηνση.
Το ότι πιστεύω ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ λέει ο λαός είναι λάθος και οτιδήποτε παθαίνει απο την εκάστοτε κυβέρνηση είναι προς την σωστή κατεύθυνση είναι συμπέρασμα αυθαίρετο δικό σου...
*2η αναφορά σου σε στερεοτυπική μου αντίληψη, και ήρθε η ώρα να στις επιστρέψω...  :)

Επέτρεψέ μου μετά από 25 χρόνια ΔΟΥΛΕΙΑΣ στην ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ να έχω δική μου άποψη και αντίληψη.
Βαρέθηκα να πληρώνω τόσα χρόνια προδότες πολιτικούς, σπασμένες βιτρίνες, 18μηνες άδειες εγκυμοσύνης, βαρέα στους εκφωνητές ραδιοφώνου, παχυλά εφάπαξ.
Εχθρός της πατρίδας μου δεν είναι αυτός που μου επισημαίνει το πρόβλημα αλλά αυτός που το δημιούργησε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #479 στις: 28/08/11, 23:29 »

Εχθρός της πατρίδας μου δεν είναι αυτός που μου επισημαίνει το πρόβλημα αλλά αυτός που το δημιούργησε.

Εχεις απολυτο δικιο..

Αυτος που πεταει τη πετρα ειναι ο δημιουργος της ανεργιας, της ελλειψης εκπαιδευτικων, της καταργησης του κρατους προνοιας, της κακης καταστασης στην υγεια, κλπ; Ή μηπως αυτος που ψηφιζει μεσα στη Βουλη για ολα τα παραπανω;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #480 στις: 28/08/11, 23:32 »
Εχεις απολυτο δικιο..

Αυτος που πεταει τη πετρα ειναι ο δημιουργος της ανεργιας, της ελλειψης εκπαιδευτικων, της καταργησης του κρατους προνοιας, της κακης καταστασης στην υγεια, κλπ; Ή μηπως αυτος που ψηφιζει μεσα στη Βουλη για ολα τα παραπανω;

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι ΕΓΩ πετάω την πέτρα... και δεν έχω ανάγκη να ταμπουρωθώ πίσω από κανένα πανεπιστήμιο για να το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #481 στις: 28/08/11, 23:38 »
Νομιζω πως οι περισσοτεροι που πεταξανε μια πετρα οσο ηταν στο Συνταγμα, δεν ταμπουρωθηκαν πισω απο κανενα κτιριο!

Εξαλλου ειναι γνωστο πως η αστυνομια ειχε εισβαλει στο χωρο του Πανεπιστημιου Αθηνων την ημερα των μεγαλων επεισοδιων και πεταξε κανονικοτατα τα δακρυγονα της μεσα στο πρωτο οροφο του κτιριου ;)

Ειπαμε, ημουν κι εγω εναντιον του ασυλου, οχι ομως να δημιουργουμε εντυπωσεις απο το πουθενα!

Εκτος εαν το παρακρατος των μπαχαλακηδων ( υπαλληλων της ΕΘΕΛ, πχ.....λεμε τωρα για να περασει η ωρα ) τρεχει τοσο γρηγορα απο τη Σταδιου προς τη Πανεπιστημιουπολη ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #482 στις: 28/08/11, 23:39 »
Μπορώ να μάθω σε ποιες δημοκρατικές χώρες συνέβησαν τα παραπάνω χωρίς να υποπέσουν στην αντίληψή μου?
Εκτός και αν συγκρίνεις το Ιράκ και τη Νικαράγουα με την Ελλάδα.
Ένα παράδειγμα απόλυσης καθηγητή λόγω πεποιθήσεων ας πούμε http://en.wikipedia.org/wiki/David_Graeber
Και παράδειγμα εισβολής αστυνομίας σε πανεπιστήμιο http://outsider-perspective.blogspot.com/2010/03/riot-police-invade-sussex-university.html

Παράθεση
Συγνώμη, νόμιζα ότι έχουμε δημοκρατία και ότι η ελευθερία των ιδεών είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη.
Εκτός αν θεωρείς ότι είμαστε σε κάποιου είδος πόλεμο.
*1η αναφορά σου σε στερεοτυπική μου αντίληψη

Δεν καταλαβαίνω που ανέφερα κάτι το στερεοτυπικό, εγώ απλά ανέφερα την τάση να υποβαθμίζουμε κάποιες ελευθερίες επειδή δεν τις έχουν και οι Ευρωπαίοι. Το γεγονός ότι η ελευθερία του λόγου είναι θεωρητικά συνταγματικά κατοχυρωμένη δεν το αμφισβητώ, παρ΄όλα αυτά δεν πιστεύω και ότι ισχύει κιόλας. Πάλι δεν βλέπω σε ποιο στερεότυπο αναφέρομαι.

Παράθεση
Όταν κοροϊδευτικά αναφέρθηκα σε αόρατο εχθρό δεν εννοούσα τα προφανή   (για μερικούς) παραπάνω αλλά τις διαφορες μπουρδολογίες και θεωρίες   συνωμοσίας περί σκοτεινών κέντρων που μάχονται την Ελληνικότητά μας, την   παιδεία μας κλπ
Ουδέποτε αναφέρθηκα και θα αναφερθώ ποτέ σε συνωμοσιολογικά σενάρια περί αόρατου εχρθού του ελληνισμού και των παιδιών μας.

Παράθεση
Το ότι πιστεύω ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ λέει ο λαός είναι λάθος και οτιδήποτε   παθαίνει απο την εκάστοτε κυβέρνηση είναι προς την σωστή κατεύθυνση   είναι συμπέρασμα αυθαίρετο δικό σου...
Δεν ήταν αυθαίρετο συμπέρασμα. Απλά σε όλες σου τις τοποθετήσεις έχεις αυτήν την αντίληψη. Πάλι δεν βλέπω σε ποιο στερεότυπο αναφέρθηκα εγώ για να μου τις επιστρέψεις (πολύ τις μόδας αυτή η έκφραση)

Φυσικά και σου επιτρέπω να έχεις δικιά σου άποψη και αντίληψη, αν είναι ποτέ δυνατόν
Αλλά αν εχθρός σου είναι αυτός που δημιούργησε το πρόβλημα, και η στοχοποίηση σου είναι το άσυλο, τότε έχεις στοχοποιήση λάθος θεσμό.

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι ΕΓΩ πετάω την πέτρα... και δεν έχω ανάγκη να ταμπουρωθώ πίσω από κανένα πανεπιστήμιο για να το κάνω.
Αν εσύ είσαι αυτός που πετάει την πέτρα μαζί με εμένα και οποιονδήποτε άλλο εναντιώνεται σε αυτό το κράτος και σε αυτούς τους πολιτικούς, δεν καταλαβαίνω γιατί έναν θεσμό αντίστασης όπως το άσυλο θες ο εχθρός σου να το καταργήσει. Δεν είπα ότι εγώ ή εσυ έχεις ανάγκη να ταμπουρωθείς πίσω από ένα πανεπιστήμιο για να το κάνεις. Δεν είναι αυτός ο πρωταρχικός σκοπός του ασύλου άλλωστε, αλλά γιατί επιζητάς την καταργησή του
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #483 στις: 29/08/11, 00:05 »
Αν εσύ είσαι αυτός που πετάει την πέτρα μαζί με εμένα και οποιονδήποτε άλλο εναντιώνεται σε αυτό το κράτος και σε αυτούς τους πολιτικούς, δεν καταλαβαίνω γιατί έναν θεσμό αντίστασης όπως το άσυλο θες ο εχθρός σου να το καταργήσει. Δεν είπα ότι εγώ ή εσυ έχεις ανάγκη να ταμπουρωθείς πίσω από ένα πανεπιστήμιο για να το κάνεις. Δεν είναι αυτός ο πρωταρχικός σκοπός του ασύλου άλλωστε, αλλά γιατί επιζητάς την καταργησή του

Όλοι πετάμε πέτρες σε αυτό το κράτος, ο καθένας για δικούς του λόγους και δυστυχώς οι περισσότερες δεν εκτοξεύονται από αναμάρτητους.
Δεν είμαι εναντίον της κατάργησης του ασύλου, αλλά της κακής χρήσης του ασύλου.
Κακώς πλατείασα πέραν του θέματος της ψηφοφορίας του thread και ζητώ συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #484 στις: 29/08/11, 09:27 »
εδώ μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα καταργήθηκαν 8ωρα,συλλ.συμβ.εργασίας,κατώτεροι μισθοί,επικουρικές ασφάλειες και τόσα άλλα που κάποτε ούτε για πλάκα δεν θα πίστευε ούτε ο πιο ακραίος οπαδός των νεοφιλελεύθερων ιδεωδών που έχουν πλέον ισχύσει παγκοσμίως.υπήρχε περίπτωση να γλυτώσει το άσυλο?ότι κατακτήθηκε με κόπο και αίμα καταργείται,αλλά δεν φτάνει αυτό...οι υπέρμαχοι των καταργηθέντων θεωρούνται κομμουνιστές,προδότες,αντιευρωπαιστές κ.λ.π.
το μόνο που λείπει είναι να (ξανα)ανοίξουν τα "τουριστικά θέρετρα" στα ξερονήσια..αλλά κάτι τέτοιο θα χάλαγε το προσωπείο της δημοκρατίας.
μια απορία που έχω και δεν αφορά την συγκεκριμένη κουβέντα μόνο...είναι πως όποτε γίνεται κουβέντα οπουδήποτε και για οποιοδήποτε κονωνικού ενδιαφέροντος θέμα,οι υπέρμαχοι των απόψεων που επικρατούν,συνεχώς αναφέρουν το κκε και την αριστερά,τους αριστεριστές,τους αναρχικούς και δεν ξέρω κι εγώ ποιον άλλον....
δηλαδή όλα αυτά που βιώνουμε τώρα έχουν καμμιά σχέση με την κακή διακυβέρνηση της χώρας από το κκε και τους αριστεριστές ή μήπως από το ιδεολογικό υπόβαθρο των αριστερών ή των αναρχικών?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #485 στις: 29/08/11, 13:50 »
@YmiRLinG: Πριν ξεκινήσω, επέτρεψέ μου να σου πω πως σχόλια του τύπου: "Κόψε τον πολύ Άδωνι και την Καθημερινή, κάνει κακό", κατα την άποψή μου είναι ένας (προφανώς ελαφριάς μορφής) "λιθοβολισμός". Και όταν κάποιος προκειμένου να απαντήσει σε εμένα κάνει αναφορές σε ανθρώπους που θεωρεί "φασίστες" τότε προσπαθώντας να κάνει έναν ατυχή παραλληλισμό θέλει έμμεσα να κατηγορήσει κι εμένα ως "φασίστα". Πρόκειται απλώς λοιπόν για μια απλή επισήμανση και όχι "ηλίθια" μεθοδολογία ισχυροποίησης των θέσεών μου ή οτιδήποτε άλλο. Λες και αν  με έβριζες εσύ ή ο οποιοσδήποτε ευθέως, κάτι θα γινόταν! Λες και δε ξέρω να υπερασπίζομαι τις θέσεις μου. Τι τα γράφω τότε όλα αυτά τα "σεντόνια" εδω μέσα; Απλά θα κλαιγόμουν και θα φώναζα τους συντονιστές να σας κάνουν "ντα"!!!  :P ¨Ελα λοιπόν... δεν είναι η πρώτη φορά που συζητάμε μεταξύ μας!!  ;)

Τέλος πάντων.. ας δεχθώ πως τα παντα είναι καλοπροαίρετα και δεν υπήρξε κανένας λιθοβολισμός για να πάμε και παρακάτω...

1. Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ και η ΕΡΕΥΝΑ δε συνιστούν τμήμα του παραγωγικού ιστού; Γίνονται απλά για να γίνονται; Δεν εφαρμόζονται πουθενά στην πράξη; Και αυτά τα 2 δε χρειάζονται ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ προκειμένου να πραγματοποιηθούν; Όσο για το "τι είπα" και "τι είπες", απλά θα χάσουμε χρόνο πάνω σε αυτό. Μάλλον έχεις παρεξηγήσει τα λεγόμενά μου αλλα δε χάλασε και ο κόσμος... :)

2. Με το προηγούμενο διπλό μου post απαντώ τουλάχιστον σε τρείς και όχι μόνο σε εσένα. Άρα δε χρειάζεται να απολογείσαι (με την καλή έννοια) για τα πάντα. Απο εκεί και πέρα, αν η κοινωνική ηθική απαιτεί σήμερα εν έτει 2011 την κατάργηση του ασύλου, ποιό είναι το πρόβλημα; Πλην όμως, μίλησα εγώ για κατάργηση του "ασύλου ιδεών" μέσα στο Πανεπιστήμιο; ΟΧΙ! Όπως οι ιδέες έχουν άσυλο σε ολόκληρη την κοινωνία, έτσι θα πρέπει να έχουν και στο Πανεπιστήμιο. Και όπως η αστυνομία μπορεί να επεμβαίνει κατα την τέλεση παράνομων και κακουργηματικών πράξεων σε ολόκληρη την επικράτεια, έτσι πρέπει να επεμβαίνει και στο Πανεπιστήμιο. Απλό δεν είναι; Και κλείνω αυτή την παράγραφο λέγοντάς σου πως η διαφορά μας μάλλον είναι πάνω στο ΤΙ σημαίνει "παραγωγικός ιστός". Για εσένα μάλλον σημαίνει "καπιταλιστική κρεατομηχανή". Για εμένα σημαίνει κάτι άλλο πολύ πιο δημιουργικό, ή πιο "ιδεαλιστικό" αν θες.. . Γι'αυτό εγώ την εξειδίκευση όπως ΚΑΙ την παραγωγή γνώσης ΚΑΙ τη διεξαγωγή έρευνας  τα θεωρώ ουσιώδη και βασικά στοιχεία της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και της σύνδεσής της με τον παραγωγικό ιστό, αλλα ΟΧΙ παιδεία!

3. Φαντάζομαι πως για κάποιον αριστερό αναποτελεσματική αριστερά= κακή αριστερά. Δεν το είπα με την έννοια κακός=pure evil!!! :D Αφού όμως το ΚΚΕ δεν έχει διδαχθεί κάτι απο το παρελθόν του γιατί δε συμπεριφέρεται με την περισσή βία που το χαρακτήρισε την περίοδο '42-'49 (όπως εύχεται ανοιχτά κι ενίοτε επιχειρεί σε σαφώς μικρότερο βαθμό η λοιπή αριστερά); Κάτι θα έχει διδαχθεί... το τι μπορεί να είναι αυτό ευχαρίστως να το συζητήσουμε, αν και πάλι θα είμαστε εκτός θέματος... Το σίγουρο είναι πάντως οτι το ΚΚΕ με τη στάση που επιδεικνύει, χαίρει μεγαλύτερης εμπιστοσύνης απο το λαό σε σχέση με την υπόλοιπη αριστερά...

4. Πάμε και στα περι του Αδώνιδος και εμού. Σχολίασα κυρίως το "αντιαριστερός" γιατί αυτή την άποψη την ακούω πολύ συχνά και με εκνευρίζει αφάνταστα. Όπως επίσης (σχολιάζω τώρα) και το "εθνικιστής". Διότι και απο αυτό είμαι (αρκεί να ξέρουμε ακριβώς ΤΙ σημαίνει "εθνικισμός" και όχι τον (και πάλι) αριστερίζων ορισμό περί "εθνικιστής=ρατσιστής=φασίστας=νεοναζί" κλπ. Φαντάζομαι δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία αριστερών (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω).

Απο εκεί και πέρα, το ΤΙ είναι "φασισμός", ΠΟΙΟΣ είναι "φασίστας" και ΠΟΙΑ τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ μεγάλο θέμα και αν και όχι παντελώς άσχετο με αυτό που συζητούμε, η κουβέντα μας θα πάρει τελείως άλλες διαστάσεις! Ας το αφήσουμε εδώ και αν θες το συζητάμε σε άλλο θέμα όπως του αρμόζει

The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #486 στις: 29/08/11, 14:26 »
Βλεπω μεγαλες ομοιοτητες με το "δεν πληρωνω για παραλιες, για διοδια κλπ" (λεμε τωρα)


Ο σκοπος του ασυλου οπως και να ξεκινησε, δεν επιτευχθει και δεν επιτελειται απο ενα σημειο και μετα, καποιοι το καπελωσανε, το καπηλευτηκαν, το εκμεταλλευτηκαν για αλλους λογους. Μας κοροιδεψαν, εχει καταστρατηγηθει προς το συμφερον αλλων. Και στοιχιζει στην κοινωνια μας. Σε πτωση αισθητικης, ιδεολογιας, σε ευτελισμο του καθε τι, σε φθορες δημοσιας και ιδιωτικης περιουσιας, σε αιμα, σε ανουσια εξαρση της βιας, σε λεφτα, σε χαμενες φοιτητοωρες, στρεφει σε  λαθος προτυπα "αγωνα" την οργη ευκολοπιστων πιτσιρικαδων...

Δεν πληρωνω για ασυλο. Να ανοιξουν οι μπαρες να περναμε ολοι.Ραντεβου εκει. Ας φερει και ο Γκλετσος τις μπουλτοζες του.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/08/11, 14:30 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #487 στις: 29/08/11, 14:27 »
@ΥmiRLinG:

5. Βάσει ποιού δημοψηφίσματος τέθηκε σε ισχύ ο νόμος περι ασύλου το '82;

6. Όπως μπορεί να έχει και στην υπόλοιπη κοινωνία. Γιατί θα πρέπει να υπάρχει διαφορά; Και ξαναλέω: Άλλο πράγμα το άσυλο ιδεών και άλλο το άσυλο παράνομων και κακουργηματικών πράξεων. Για αυτές οι φοιτητική κοινότητα δεν έχει θέσεις και προτάσεις; Περιμένω να τις ακούσω...

7. Εδώ το θέμα λέγεται "Πανεπιστημιακό άσυλο" και καλούμαστε να μιλήσουμε επ'αυτού. Και περιμένω να ακούσω τη δική σου επιχειρηματολογία και παράθεση στοιχείων που αν όχι να αποδεικνύουν την καταστροφή που θα επέλθη με την κατάργηση του ασύλου, τουλάχιστο να θέσει σοβαρά ερωτηματικά.

Υ.Γ. Αντιλαμβάνονταν τον ιστορικό ρόλο του ασύλου γι'αυτό και δεν καλούσαν ΠΟΤΕ την αστυνομία ακόμα και όταν είχαν το δικαίωμα... μάλιστα! Τον ιστορικό ρόλο της προστασίας της Πανεπιστημιακής κοινότητας, της ελεύθερης διακίνησης ΟΛΩΝ των ιδεών, των χρημάτων του Ελληνικού λαού, την αξία της ευνομίας, της ηρεμίας και τάξης που είναι βασικές προυποθέσεις για να παραχθούν γνώσεις, ιδέες και να πραγματοποιηθούν έρευνες και τα οποία ετίθοντω καθημερινά σε κίνδυνο απο τους "ασυλάκηδες" (δική μου έκφραση) δεν τα αντιλαμβάνονταν; Μάλλον περίεργη αντίληψη και ιεράρχηση των πραγμάτων είχαν...

Υ.Γ.2. Δε μίλησε κάποιος για "καθηγητές που θα μπαγλαρώνονται για τις πολιτικές τους απόψεις"; α) Πως αποδεικνύεται αυτό; β) Τι δουλειά έχει ένας καθηγητής, αντί απλώς να έχει τις δικές του πολιτικές άποψεις, να θέλει να τις περνά εντός του Πανεπιστημίου (βλ. την απο κάτω παράγραφο); γ) Αν η "άποψη" συνοψίζεται στο "Δε θα εφαρμόσω το νόμο" πρέπει αυτός να "μπαγλαρωθεί" ή όχι; Όχι οτι δεν υπάρχει τέτοιος κινδυνος, δηλαδή να κυνηγηθεί κάποιος για τις πολιτικές του απόψεις έστω και αν είναι καθαρά προσωπικές, αλλα άλλος τόσος κίνδυνος υπάρχει, να τιμωρηθεί κάποιος δικαίως και να πέσουν μετά πάνω όλοι οι "Τριανταφυλλόπουλοι" μαζί με σύσσωμη την αριστερά  προσπαθώντας να αποδείξουν σώνει και καλά πως ο "δυσμοιρος καθηγητής τιμωρήθηκε απλά γιατί ήταν αριστερός". Κάθε τι νέο, εγκυμονεί και τους σχετικούς κινδύνους, γι'αυτό και χρειάζεται και πολλή προσοχή στην εφαρμογή του.

Και κάτι για το τέλος: Στην 3η τάξη του Δημοτικού μια "δασκάλα" με χαντάκωνε επίμονα στους βαθμούς και με είχε τιμωρήσει άπειρες φορές χωρίς λόγο. Χωρίς; Χμμμ... Αργότερα έμαθα πως η εν λόγω "κυρία" τα έβαζε μαζί μου γιατί διαφωνούσε πολιτικά με τους γονείς μου!!!! Και μη φανταστείτε τίποτα ακραίο... με το ένα μεγάλο κόμμα ήταν αυτή και με το άλλο οι γονείς μου! Ξέρετε τι της έκανε η εκπαιδευτική κοινότητα; Τ Ι Π Ο Τ Α!!!! Εγώ; Με ανάγκασαν και άλλαξα σχολείο!!!! Βλέπετε... αυτή είχε "άσυλο"! Εγώ (μάλλον οι γονείς μου) πάλι δεν είχα  :) Βάλτε τώρα αυτήν σε μια Πανεπιστημιακή έδρα να κάνει τα ίδια σε φοιτητές... το θέλει το "μπαγλάρωμά" της ή όχι; Απλά το αναφέρω γιατί κάθε νόμισμα έχει πάντα 2 όψεις...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #488 στις: 29/08/11, 14:40 »
μία επισύμανση μόνο από μένα προς τον φίλο vaiking.
το τι έγινε το 42-49 είναι πάρα πολύ μεγάλη ιστορία(και ως προς την ανάλυσή της,και ως προς την εκμάθησή της),γι'αυτό καλό θα ήταν να μην τα μπλέκουμε.
πάντως νά'σαι σίγουρος πως οι κυνηγημένοι έβαλαν πολύ περισσότερο μυαλό από τους κυνηγούς τους.
αν σ'ενδιαφέρει υπάρχουν πάρα πολύ ωραία ντοκυμαντέρ για τα συμβάντα εκείνης της περιόδου(όχι από κομμουνιστές),που είναι πολύ διδακτικά.
ένα πολύ ωραίο είχε κάνει ο κούλογλου στο οποίο μιλούσαν και άγγλοι αξιωματικοί(αν δεν κάνω λάθος,γιατί πάει αρκετός καιρός από τότε που τό'δα).

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #489 στις: 29/08/11, 14:50 »


Χωρις να ειμαι αριστερος, θα ηθελα να ρωτησω εαν πιστευεις πως το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ και το ΛΑΟΣ εκπροσωπουν πλεον αυτο που ονομαζεις "Ελληνικο λαο". Κι αν ναι, απο που προκυπτει αυτη η διαπιστωση;




Θεωρεις σωστη τη κινηση Γεωργιαδη να αξιοποιησει το δημοσιο αερα που "νοικιαζει" το καναλι του για να εκτοξευσει μια δηλωση περι υποχρεωτικου κλεισιματος ενος μεσου ( το οποιο τονιζω πως δε με εκπροσωπει και στο παρελθον εχω μαλωσει με πολλα μελη που πιστευουν στην αξια του indymedia ) που θυμιζει εποχες "Αποφασισωμεν και Διατασωμεν";



Το "θα μπουμε μεσα" νομιζεις πως εκφραζει τη Δημοκρατια; Ή το να εισαι αριστερος και να το λες ειναι κατακριτεο, αλλα εαν εισαι χυμα ακροδεξιος ειναι "Γραμμη του κομματος" κι εκφραζει μια Δημοκρατια που δεν εχει καμια σχεση με την ισοτητα και την ελευθερια του λογου;


Και να μη ξεχναμε πως ιδιαιτερα το ΛΑΟΣ θυμιζει το "οπου καθισει ο κωλος μας", αφου και ψηφισε το πρωτο Μνημονιο ( κατηγορωντας ομως στη συνεχεια το 2ο και το Μεσοπροθεσμο ), και κατηγορησε τους Αγανακτισμενους ως φασιστες του λογου ( ομως πριν τη ψηφιση του Μεσοπροθεσμου θα ηθελε παρα πολυ να μιλησει μαζι τους ) και κανει εμπρηστικες δηλωσεις για τη ΝΔ ( επειδη δε συναινει, οπως κανει εκεινο για πατριωτικους λογους ) μπερδευοντας τη "βουρτσα με τη...." αφου υπο την αιγιδα του "πατρις-θρησκεια-οικογενεια" ψηφοθηρει αναλογα με την εποχη!


Εαν το ΛΑΟΣ ειναι η "αντι-αριστερα" που φανταζεσαι, τοτε λυπαμαι που θα στο πω, αλλα υποστηριζεις ενα κομμα φασιστικων ιδεων, με βασιλοφρονες προσμιξεις και γελοιες ναζιστικες αποψεις που καποτε δε θα τολμουσαν καν να εκφρασουν δημοσια!

Κι οσο απεχθες ειναι στη δικη μου εκτιμηση το ΚΚΕ, τοσο αναξιο λογου ειναι και το ΛΑΟΣ. Τα ακρα εχουν φθαρει και χυνουν τα αντερα τους καθε φορα που προσπαθουν να ανοιξουν τα θεματα που τους αφορουν...
Πάνω στο 1ο που είπες: Αυτά τα 3 κόμματα (όπως και τα υπόλοιπα) δεν τα έχει ψηφίσει ο Ελληνικός λαός; Αν κάποιο δε σε εκφράζει, μην το ξαναψηφίσεις. Αυτά όμως εκπροσωπούν τον Ελληνικό λαο στην Ελληνική κοινοβουλευτική Δημοκρατία. Αν έχεις πρόταση για κάποιο άλλο πολιτικό σύστημα, ευχαρίστως να την ακούσω...

Απο εκεί και πέρα δεν έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ το ΛΑΟΣ είτε το στηρίζω είτε όχι. Και βεβαίως δεν ασπάζομαι απόψεις του τύπου: "Θα μπούμε μέσα". Αυτά δε ταιριάζουν ούτε στο γήπεδο!! Είναι άλλο όμως να λες "Αποφασίζωμεν και διατάσσωμεν" για το οτιδήποτε και άλλο το "Αποφασίζουμε να παρέμβουμε κοινοβουλευτικά ασκώντας πολιτική πίεση βάσει ενος νέου νομοθετικού πλαισίου προκειμένου να κλείσει ένα site το οποίο ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ προωθεί την παρανομία και την εγκληματικότητα χαίροντας της προστασίας του νομικού ασύλου που της παρέχεται" Τα αυτό επιθυμώ και για sites τύπου Webwar βέβαια...

Όσο για τα υπόλοιπα που είπες περι ΚΚΕ/ΛΑΟΣ ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ μαζί σου. Το κάθε κόμμα κρίνεται απο τους πολίτες σύμφωνα με τις πράξεις του και τα λεγόμενά του. Και ο κάθε πολίτης έχει το δικαίωμα να κρίνει το κάθε ένα απο αυτά (όχι μόνο τα 2 που ανέφερες αλλα και όλα τα υπόλοιπα κόμματα) όπως θέλει. Απλά, "μετά την απομάκρυνση απο την κάλπη, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται"!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #490 στις: 29/08/11, 14:59 »
μία επισύμανση μόνο από μένα προς τον φίλο vaiking.
το τι έγινε το 42-49 είναι πάρα πολύ μεγάλη ιστορία(και ως προς την ανάλυσή της,και ως προς την εκμάθησή της),γι'αυτό καλό θα ήταν να μην τα μπλέκουμε.
πάντως νά'σαι σίγουρος πως οι κυνηγημένοι έβαλαν πολύ περισσότερο μυαλό από τους κυνηγούς τους.
αν σ'ενδιαφέρει υπάρχουν πάρα πολύ ωραία ντοκυμαντέρ για τα συμβάντα εκείνης της περιόδου(όχι από κομμουνιστές),που είναι πολύ διδακτικά.
ένα πολύ ωραίο είχε κάνει ο κούλογλου στο οποίο μιλούσαν και άγγλοι αξιωματικοί(αν δεν κάνω λάθος,γιατί πάει αρκετός καιρός από τότε που τό'δα).
Συμφωνώ μαζί σου. Το θέμα μας δεν ήταν απο την αρχή το ΚΚΕ. Το ανέφερα απλώς ως παράδειγμα. Έχω μελετήσει πάααρα πολύ την ιστορία της Εθνικής Αντίστασης και του Εμφυλίου οπότε και έχω άποψη επ' αυτών των θεμάτων. Μην αρχίσουμε να τα μπλέκουμε όμως. Το γεγονός είναι ένα όμως.. το ΚΚΕ εκείνη την περίοδο άσκησε (δικαίως ή όχι, αυτή είναι άλλη συζήτηση) τεράστια βία την οποία τουλάχιστον επισήμως δεν επικροτεί πλέον. Όσο να'ναι κάτι θα διδάχθηκε απο εκείνη την περίοδο.. Η υπόλοιπη αριστερά βεβαίως έχει το δικαίωμα να διαφωνεί και να θεωρεί το ΚΚΕ αναποτελεσματικό. Αυτά όμως είναι ενδοαριστερά ζητήματα στα οποία δε με ενδιαφέρει να εισέλθω περαιτέρω...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #491 στις: 29/08/11, 15:12 »
κάποιοι στήσανε το τότε παιχνίδι με 100% θύμα τον ελληνικό λαό.τώρα για την βία που λες πολύ σωστά δεν μπορείς ελαφρά την καρδία να κρίνεις το δίκαιο της πράξης.
σημασία έχει πάντως ότι αυτοί που ήταν τα όργανα των ξένων συμφερόντων ήταν οι κυνηγοί,και όλοι οι υπόλοιποι την πλήρωσαν λίγο ή πολύ...τα λέω αυτά γιατί τώρα πια που πέσαν οι μάσκες είναι εύκολο να διδαχθούμε από αυτά τα παρελθοντικά γεγονότα...αρκεί σε κάθε τεκτενόμενο να σκεφτούμε ποιούς εξυπηρετεί,και ποιοί είναι οι υπάλληλοί τους που σκίζονται να φέρουν σε πέρας την αποστολή τους.
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #492 στις: 29/08/11, 21:08 »
Ελα ρε Βαικινγκ που προσβληθηκες κιολας.
Σου ειπα οτι διαβαζεις πολυ Καθημερινη..Αυτο ισοδυναμει με το να σε ελεγα φασιστα δηλαδη? :o ..Υπερβολιτσες..
Οσο για τον αντι αριστερισμο-καλυτερα δες αυτο και μην εκνευριζεσαι τοσο.
http://en.wikipedia.org/wiki/McCarthyism
Για το εθνικιστης περαν του οτι το εχουμε καταλαβει
http://en.wikipedia.org/wiki/Nationalism διαβασε εδω..

Και επειδη γινεται λογος για ελευθερη διακινηση ΟΛΩΝ των ιδεων.Αυτο που μπορει να παρατηρησει και ο πιο χαζος ειναι οτι οι ιδεες που κυριως αναπαραγονται στα πανεπιστημια ειναι οι κυριαρχες,αυτες δηλαδη που χρειαζεται το συστημα για να επιβιωσει και να αναπαραχθει.Αυτο σημαινει οτι μια χαρα διακινουνται συνεχως ιδεες που ειναι αντιθετες με ''εμας''  αρα η ελευθερη διακινηση ισχυει και γινεται μαλιστα με ανισους ορους.(εταιριες και επιχειρησεις επιβαλουν τη διακινηση των δικων τους ιδεων).Παρολαυτα υπαρχει η δυνατοτητα να μεταδωθουν και ιδεες που ειναι αντιθετες στον κυριαρχο τροπο σκεψης και οργανωσης.Ειτε απο καθηγητες ειτε απο φοιτητες.Εκει ειναι που το ασυλο κανει δουλεια.
Απο την αλλη υπαρχουν καποια ορια.Ιδεες μισανθρωπικες,ρατσιστικες και φασιστικες δεν εχουν λογο υπαρξης εκει μεσα κυνηγιουνται και θα κυνηγιουνται οσο ειναι δυνατον.Ο Αδωνης,ο Πλευρης και ο Βοριδης θα συναντησουν καθε αντισταση για να μπουν και να κανουν διαλεξεις ή να παρουσιασουν βιβλια μεσα στα πανεπιστημια οσο και αν το ασυλο απονομιμοποιηθει και αυτο πρεπει να το καταλαβουν και οι ιδιοι και οι οπαδοι τους.

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #493 στις: 29/08/11, 22:55 »
Ελα ρε Βαικινγκ που προσβληθηκες κιολας.
Σου ειπα οτι διαβαζεις πολυ Καθημερινη..Αυτο ισοδυναμει με το να σε ελεγα φασιστα δηλαδη? :o ..Υπερβολιτσες..
Οσο για τον αντι αριστερισμο-καλυτερα δες αυτο και μην εκνευριζεσαι τοσο.
http://en.wikipedia.org/wiki/McCarthyism
Για το εθνικιστης περαν του οτι το εχουμε καταλαβει
http://en.wikipedia.org/wiki/Nationalism διαβασε εδω..

Και επειδη γινεται λογος για ελευθερη διακινηση ΟΛΩΝ των ιδεων.Αυτο που μπορει να παρατηρησει και ο πιο χαζος ειναι οτι οι ιδεες που κυριως αναπαραγονται στα πανεπιστημια ειναι οι κυριαρχες,αυτες δηλαδη που χρειαζεται το συστημα για να επιβιωσει και να αναπαραχθει.Αυτο σημαινει οτι μια χαρα διακινουνται συνεχως ιδεες που ειναι αντιθετες με ''εμας''  αρα η ελευθερη διακινηση ισχυει και γινεται μαλιστα με ανισους ορους.(εταιριες και επιχειρησεις επιβαλουν τη διακινηση των δικων τους ιδεων).Παρολαυτα υπαρχει η δυνατοτητα να μεταδωθουν και ιδεες που ειναι αντιθετες στον κυριαρχο τροπο σκεψης και οργανωσης.Ειτε απο καθηγητες ειτε απο φοιτητες.Εκει ειναι που το ασυλο κανει δουλεια.
Απο την αλλη υπαρχουν καποια ορια.Ιδεες μισανθρωπικες,ρατσιστικες και φασιστικες δεν εχουν λογο υπαρξης εκει μεσα κυνηγιουνται και θα κυνηγιουνται οσο ειναι δυνατον.Ο Αδωνης,ο Πλευρης και ο Βοριδης θα συναντησουν καθε αντισταση για να μπουν και να κανουν διαλεξεις ή να παρουσιασουν βιβλια μεσα στα πανεπιστημια οσο και αν το ασυλο απονομιμοποιηθει και αυτο πρεπει να το καταλαβουν και οι ιδιοι και οι οπαδοι τους.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, δε διαβάζω Καθημερινή! Όχι οτι έχει μεγάλη σημασία, απλά σε ενημερώνω.. Επίσης μου είπες να κοψω και τον πολύ "μισάνθρωπο, ρατσιστή, φασίστα" Άδωνι. Να τα λέμε όλα έτσι;  ;)

Καλά ρε συ... Έχεις την εντύπωση πως ζούμε στις ΗΠΑ τη δεκαετία του '50 και μου στέλνεις άρθρα της wikipedia για το Μακαρθισμό; Και επίσης πάλι άρθρα της wikipedia για τον Εθνικισμό; (πολλά συγχαρητήρια για τη μεγάλη σου ανακάλυψη πως είμαι "Εθνικιστής". Ήταν άλλωστε αναμενόμενο να με "μυριστεί" ένας θαυμαστής του "ΕΘΝΙΚΟΥ" Απελευθερωτικού Μετώπου και του  "ΕΘΝΙΚΟΥ" Λαικού Απελευθερωτικού Στρατού)!!! . Εγώ πάλι δε θα σου στείλω link για τον Εθνικισμό.. θα σε παραπέμψω στη σχετική κοινωνιολογική μελέτη του Αλ. Παπαναστασίου και όταν τη διαβάσεις ολόκληρη, τότε το ξανασυζητάμε  ;)

Απο εκεί και πέρα... Ποιός είναι αυτός που θέτει τα όρια που ανέφερες; Εσύ; Η φοιτητική σου παράταξη; Με ποιό δικαίωμα;; Και απο πότε έγινε το Πανεπιστήμιο "τσιφλίκι" ΣΑΣ; Για εξήγησέ το μου λίγο καλύτερα αυτό;;

Απο την άλλη... εδώ κάποιοι δε σεβάστηκαν το γέρο-Νομπελίστα και τα 90 του χρόνια που ΤΟΛΜΗΣΕ να έρθει να μιλήσει για DNA (o ΡΑΤΣΙΣΤΑΡΟΣ!!!) και ενίοτε κλειδώνουν και καθηγητές, ή εισβάλλουν στο αμφιθέατρο την ώρα των εξετάσεων γιατί "έτσι γουστάρουν να δείξουν τη συμπαράστασή τους στους 300+ της Υπατίας"!!!. Στον Πλεύρη και το Βορίδη θα κολλήσουν; Για να μην πάω λίιιγο πιο πίσω και αναφέρω την βίαιη απαγόρευση απο το ΚΚΕ στο Στεφάν Κουρτουά να μιλήσει (στη Θεσσαλονίκη αν θυμάμαι καλά) ή τους σπασμένους κινηματογράφους που ΤΟΛΜΗΣΑΝ να παίξουν το "Ελένη" του Ν. Γκατζογιάννη. Οκ, το τελευταίο παράδειγμα που ανέφερα, δεν άπτεται του Πανεπιστημιακού ασύλου, διδάσκει όμως πολλά περι "αριστερής δημοκρατικότητας" στη "σοσιαλιστική" Ελλάδα (του "ανθρώπου με το γαρύφαλλο") του '80 που θέσπιζε ΚΑΙ νόμους για το Πανεπ. άσυλο! Και διάβασε καλά τι είπα πριν ξαναμιλήσεις για "λογικά άλματα"  :)

Εμ, γι'αυτό λέω πως μέχρι τώρα το Πανεπιστήμιο ήταν το "φρούριο" της Αριστεράς και υπήρχε μόνον ελευθερία διακίνησης αριστερών ιδεών (ή και συστημικών ιδεών που όχι μόνο δεν εμποδίζουν τη προπαγάνδα στράτευσης μα και τη διευκολύνουν). Και όχι πάντα... μπροστά ήμουν όταν συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ προσπάθησαν να πετάξουν έξω απο σχολή της επαρχίας εκπροσώπους της Πανσπουδαστικής σε περίοδο (μια απο τις πολλές) καταλήψεων. Σκέψου να έμπαινε μέσα και κανένας της Φ.Ο.Σ!!!!!! ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΛΟΣΤΑΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΦΤΕ (όπως έχει πέσει και το γνωρίζεις φαντάζομαι...)!!!

Όοοοοοχι όμως αγαπητέ μου! Enough Is Enough! Όσο δικαίωμα έχουν να μπαίνουν στο Πανεπιστήμιο και να εκθέτουν τις ιδέες τους ο Τσίπρας, και η π**αρήγα (χαχαχα!!! Όχι ρε παιδιά, δεν ήθελα να πώ παλιοκουβέντα!!!), άλλο τόσο δικαίωμα έχουν ο Πλεύρης, ο Γεωργιάδης και ο Καρατζαφέρης ακόμα! Και όποιος έχει επιχειρήματα να τους αντικρούσει, ας το κάνει και μπράβο του! Αλλιώς, ας δούμε την αλήθεια και ας αρχίσουμε να μιλάμε και για "φασισμό με αριστερό πρόσημο"!!! Όσο και αν ενοχλεί ο όρος...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/08/11, 23:12 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #494 στις: 29/08/11, 23:50 »
Α ναι σου ειπα και για αυτον..Οπως και να χει πολλα λεγομενα ειναι copy paste..Εκανα λαθος σορρυ.

Οχι δεν ζουμε αλλα επιστρεφουμε σιγα σιγα..Οταν στις δουλειες σε λιγο θα σου ζητανε εγγραφο πολιτικων φορνηματων για να δουν αν εισαι ησυχος και εργατικος ή τεμπελης απεργολατρης..
Δεν θα ανοιξω συζητηση με τις κουλαμαρες περι ΕΑΜ ΕΛΑΣ κλπ..Τα μεγαλα παιδια μπορουν να καταλαβουν τις διαφορες.(flame σχολιο..τα μελη του ΕΛΑΣ εγιναν εθνικιστες χμμ ενδιαφερον)

Οχι βαικινγκ τα ορια τα θετουν κοινωνιες που θελουν να λεγονται υγιεις και αποβαλουν τετοια σκουπιδια απο το σωμα τους.Σε καταλαβαινω ομως ειναι συγχρονο φαινομενο η ηθικη νομιμοποιηση αποψεων που βοηθουν στο διαιρει και βασιλευε και τρε μπαναλ να μιλας για ρατσισμους και τα τοιαυτα αφου ο καθε ενας εχει τη γνωμη του και θεωρω υποχρεωση μου να εχει το δικαιωμα να τη λεει.(ακομα και αν διαδιδει φυλετικο μισος με αυτο το τροπο πχ)
Παράθεση
Όοοοοοχι όμως αγαπητέ μου! Enough Is Enough! Όσο δικαίωμα έχουν να   μπαίνουν στο Πανεπιστήμιο και να εκθέτουν τις ιδέες τους ο Τσίπρας, και η   π**αρήγα (χαχαχα!!! Όχι ρε παιδιά, δεν ήθελα να πώ παλιοκουβέντα!!!),   άλλο τόσο δικαίωμα έχουν ο Πλεύρης, ο Γεωργιάδης και ο Καρατζαφέρης   ακόμα! Και όποιος έχει επιχειρήματα να τους αντικρούσει, ας το κάνει και   μπράβο του! Αλλιώς, ας δούμε την αλήθεια και ας αρχίσουμε να μιλάμε και   για "φασισμό με αριστερό πρόσημο"!!! Όσο και αν ενοχλεί ο όρος...

Επειδη ουτε ο ιδιος δεν νομιζω να πιστευεις αυτα που λες..Ενα δωρο του μπαμπα Πλευρη για την τουαλετα

Εν συνεχεια με τους δολοφονους π**αρηγα και Τσιπρα θα ηθελα να δω τους κυριους Μιχαλολιακο και την παρεα του..Και οποιος εχει επιχειρηματα να τους αντικρουσει..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #495 στις: 30/08/11, 08:21 »
Από το λεξικό Τριανταφυλλίδη:
Παράθεση
εθνικισμός ο [eθni<k>izmós] O17  : 1.η   απόλυτη και με πάθος προσήλωση των ατόμων στο έθνος τους, η οποία   φτάνει ως την περιφρόνηση και την εχθρότητα προς άλλα έθνη· (πρβ. σοβινισμός): Aκραίος / επιθετικός ~. Φαινόμενα   / εκδηλώσεις εθνικισμού. H έξαρση του εθνικισμού στις γειτονικές χώρες   απειλεί την ασφάλεια και την ειρήνη της περιοχής. 2. η άποψη   που ενθαρρύνει την έκφραση και την καλλιέργεια της εθνικής συνείδησης· η   αφοσίωση των ατόμων στο έθνος στο οποίο ανήκουν, χωρίς όμως καμία   διάθεση υποτίμησης ή περιφρόνησης άλλου έθνους· εθνισμός, πατριωτισμός. 3. (ιστ.)   η πολιτική άποψη και κίνηση, που εκδηλώθηκε κατά το 19ο κυρίως αι. και   αναγνώριζε και αποδεχόταν τις εθνικές διαφορές και ιδιομορφίες ως βάση   για τη σύσταση και λειτουργία των πολιτικών κοινοτήτων: Στα τέλη του   19ου αι., το κίνημα του εθνικισμού άρχισε να χάνει το φιλελεύθερο και   διεθνιστικό του χαρακτήρα, και να γίνεται συντηρητικότερο ακόμη και   αντιδραστικό.   [λόγ. εθνικ(ός) -ισμός μτφρδ. αγγλ. nationalism ή γαλλ. nationalisme] 

Απλά κάποιοι επιλέγουν το 1 και κάποιοι επιλέγουν το 2. Ας μείνουμε σε αυτό και ας συνεχίσουμε με το θέμα μας που είναι το Πανεπιστημιακό άσυλο.

Υ.Γ. Διόρθωσα την αυτόματη λογοκρισία, τώρα μπορείτε να γράφετε "Παπαρήγα" χωρίς πρόβλημα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/11, 08:25 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #496 στις: 30/08/11, 11:30 »
@Kiratzoharris:

Βεβαίως και γνωρίζω για εργοδότες που είπαν στα ίσα σε κομμουνιστη: "Δεν ξέρω αν πρέπει να σε πάρω στη δουλειά γιατί εσύ θα απεργείς κάθε εβδομάδα και θα μου ρίξεις έξω το μαγαζί" αλλα απο αυτό μέχρι το να σου ζητάνε πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων προκειμένου να σε πάρουν σε δουλειά δεν υπάρχει μια κάποια απόσταση; Στον αντίποδα, εσύ δε γνωρίζεις για την "επαγγελματική αλληληγγύη" μεταξύ αριστερών; Δε γνωρίζεις πως ο αριστερός όπου και όποτε μπορεί, θα συνεργαστεί (απο τα απλά μέχρι τα σύνθετα) επίσης με αριστερό απορρίπτωντας τους υπόλοιπους;  Μήπως εσύ κάνεις τώρα ένα τεράστιο λογικό άλμα προκειμένου να φτάσεις σε ένα αυθαίρετο συμπέρασμα; Και εδώ έχω 2 ερωτήσεις: 1) Σε ποιά χώρα (τουλάχιστον Ευρωπαική) που ποτέ δεν υπήρξε Πανεπιστημιακό άσυλο, απαιτείται πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων προκειμένου να βρεί κάποιος δουλειά; 2) Σε ποιά χώρα του υπαρκτού σοσιαλισμού ήταν αποδεκτά τα αντίθετα με το σύστημα κοινωνικά φρονήματα;

Τα όρια που θέτουν οι κονωνίες ενίοτε αλλάζουν όμως... Θυμάσαι τις εποχές που η ροκ/μέταλ μουσική και οι μακρυμάλληδες ήταν τα "απόβλητα" της κοινωνίας; Θεωρείς πως ήταν λάθος η αλλαγή αυτών των κοινωνικών ορίων; Και αλήθεια... για ποιά κοινωνία μιλάς; Τουλάχιστον η Ελληνική κοινωνία δίνει στην αριστερά ποσοστά της τάξης του 10-15% (τελικά η συμφωνία της Γιάλτας ισχύει ακόμα!!). Θεωρείς πως αυτό το 15% νομιμοποιείται να θέτει τα όρια; Το υπόλοιπο 85% δεν έχει λόγο;

Καλά... "τρε μπανάλ" να μιλάς για ρατσισμό; Δε θα το έλεγα.. Είναι πολύ στη μόδα να κατηγορείς κάποιον ως "φασίστα" και "ρατσιστή". Απλά τα τελευταία χρόνια επιστρέφει στη μόδα και το "συμμορίτης", "κονσερβοκούτι", "σταλινοτσολιάς" κλπ. Το "διαίρει και βασίλευε" που λέγαμε λοιπόν, λοιπόν ανήκει σε εσάς τους δύο. Καιρός λοιπόν και τα 2 άκρα να βάλουν λίγο μυαλό μπας και πάμε μπροστά γιατί ως εθνικιστής, πιστεύω πως το Έθνος σας χρειάζεται και τους 2 αλλα με γόνιμες διαφωνίες και όχι βίαιες αντιπαραθέσεις.

Όσο για το ΕΑΜ/ΕΛΑΣ... τα μεγάλα παιδιά μπορούν να καταλάβουν 2 πράγματα απο οργανώσεις που βάζουν το "Εθνικός" ως πρώτο συνθετικό: Ή α) το Έθνος (άρα και ο Εθνικισμός, προφανώς με το 2ο και 3ο ορισμό του Βραζίλη) ήταν πρωταρχικής σημασίας για αυτές ή β) ήταν απλώς ο "μανδύας" με τον οποίο έντυσε η ηγεσία αυτές τις οργανώσεις για παραπλάνηση προκειμένου να ενταχθούν σε αυτές πολλοί πατριώτες που απλώς ήθελαν να αγωνιστούν για τον τόπο τους χωρίς να ενδιαφέρονται για "δικτατορίες του προλεταριάτου" κλπ. Κατα την άποψή μου, στους απλούς ανθρώπους/αγωνιστές ίσχυε κυρίως το α) και στην ηγεσία ίσχυε κυρίως το β). Στην αντίπερα "όχθη" βέβαια περίπου τα ίδια ίσχυαν.

« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/11, 11:44 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #497 στις: 30/08/11, 11:35 »
@Kiratzoharris (συνέχεια):

Να μιλήσουμε και λίγο περι "ρατσισμού"; Η ρατσική θεωρία δεν αναφέρει   πως "η ανθρωπότητα είναι χωρισμένη σε διαφορετικές μεταξύ τους "φυλές"   οι οποίες αργά ή γρήγορα θα έρθουν σε σύγκρουση και νομοτελειακά θα   επικρατήσει η ισχυρότερη, δηλαδή η φυλή των "ΛΕΥΚΩΝ" γιατί είναι   γενετικά ανώτερη"; Ο Μάρξ τώρα δεν αναφέρει πως "η ανθρώπινη κοινωνία   είναι χωρισμένη σε διαφορετικές μεταξύ τους "τάξεις" (οι εξής 2) οι   οποίες αργά ή γρήγορα θα έρθουν σε σύγκρουση και νομοτελειακά θα   επικρατήσει η ισχυρότερη, δηλαδή η τάξη των "ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΩΝ" γιατί αυτή   παράγει τον πλούτο"; Βλέπεις καμία ομοιότητα ή μόνο εγώ τη διακρίνω;;;
 
  Και μην έχεις αμφιβολία... δε λέω ποτέ κάτι το οποίο δεν πιστεύω (εκτός   και αν δηλώσω με σαφήνεια την αμφιβολία μου) Και πάλι έξω έπεσες... στην   τουαλέτα δε διαβάζω!!
 
  Όσο για το βιβλίο και την εικόνα που παρέθεσες τίποτε απο τα 2 δε μου   λέει κάτι. Αποστρέφομαι τόσο τις απόψεις του Κ. Πλεύρη (αν και τα   μονόπλευρα μεν, άπειρα δε ντοκουμέντα που παραθέτει, κανείς δεν έχει το   θάρρος να τα αγγίξει μήπως και μολυνθεί απο "φασιστίτιδα") όσο και την   εικόνα με τους ΧΑτες και το μετανάστη (θυμάσαι ΠΟΙΟ γεγονός τροφοδότησε   αυτές τις ακραίες αντιδράσεις; ). Αυτοί όμως τρέφονται (ΚΑΙ εκλογικά)   απο φαινόμενα στην κοινωνία που δημιουργεί η αριστερή προπαγάνδα ("οι   μετανάστες είναι αδέρφια μας", "Έλληνας είσαι και φαίνεσαι" κλπ.) Το   "διαίρει και βασίλευε" που λέγαμε...;;;
 
  Και για να καταλήξω κάπου.. ΝΑΙ φίλε μου ακόμα και ο Μιχαλολιάκος έχει   δικαίωμα να έρθει στο Πανεπιστήμιο και να εκθέσει τις απόψεις του ακόμα   και αν σε αηδιάζουν!! Διότι, θα έπρεπε να είχες καταλάβει πως αν θες να   απομονώσεις κάποιον θα πρέπει να του δώσεις βήμα να μιλήσει και να   εκτεθεί και απέναντι στον κόσμο και απέναντι στη δική σου   επιχειρηματολογία! Όσο τον κρατάς με τη βία απ'έξω, τόσο του δίνεις   πάτημα να σε χτυπάει και να γιγαντώνεται!
 
   Αυτό όμως που λέω εγώ είναι ο δύσκολος δρόμος γιατί θέλει τρομερά   περισσεύματα δημοκρατικότητας, ψυχραιμίας και στιβαρής   επιχειρηματολογίας. Ο δρόμος που επιλέγεις εσύ είναι ο εύκολος. Πονάει   κεφάλι, κόψει κεφάλι... είσαι ελεύθερος να τον ακολουθήσεις, αλλα και υπεύθυνος και για τις συνέπειες, θετικές ή αρνητικές.

Για να κάνω και ένα Test: Παπαρήγα Παπαρήγα Παπαρήγα Παπαρήγα!!! (Ok! Checked!  :P :P :P )
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/11, 11:52 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #498 στις: 30/08/11, 14:30 »
φίλε vaiking,είπαμε να αφήσουμε τα του εμφυλίου και τα της αντίστασης εκτός,αλλά βλέπω πως εμμένεις εκεί και δεν ξέρω το γιατί.
επίσης σταλινοτσολιάς σαν όρος δεν υπήρξε,υπήρξε όμως γερμανοτσολιάς....και αφού λες έχεις διαβάσει κι ασχοληθεί με τα γεγονότα θα γνωρίζεις και γιατί τους αποκαλούσαν έτσι!!!
εγω πάντως δεν θα είχα καμμία αντίρρηση να δεχτώ τα λάθη των καθεστώτων του λεγόμενου ανατολικού μπλοκ,που έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν υπήρξαν αυτό που υποτίθεται πως πρέσβευαν,δηλαδή τον σοσιαλισμό.
το θέμα μας όμως είναι η πατρίδα μας,κι εδώ οι κυβερνήσεις από το 45 μέχρι σήμερα ξέρουμε ποιες και τι ήταν...
ας κρίνουμε λοιπόν αυτούς που είχαν την ευθύνη,κι ας αφήσουμε σε δεύτερη μοίρα την ευθύνη του 10%-15% που πολύ σωστά λες πως ψηφίζουν αριστερά...
τόση κουβέντα για την μειοψηφία κινδυνεύει να χαρακτηριστεί εμπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #499 στις: 30/08/11, 14:44 »
φίλε vaiking,είπαμε να αφήσουμε τα του εμφυλίου και τα της αντίστασης εκτός,αλλά βλέπω πως εμμένεις εκεί και δεν ξέρω το γιατί.
επίσης σταλινοτσολιάς σαν όρος δεν υπήρξε,υπήρξε όμως γερμανοτσολιάς....και αφού λες έχεις διαβάσει κι ασχοληθεί με τα γεγονότα θα γνωρίζεις και γιατί τους αποκαλούσαν έτσι!!!
εγω πάντως δεν θα είχα καμμία αντίρρηση να δεχτώ τα λάθη των καθεστώτων του λεγόμενου ανατολικού μπλοκ,που έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν υπήρξαν αυτό που υποτίθεται πως πρέσβευαν,δηλαδή τον σοσιαλισμό.
το θέμα μας όμως είναι η πατρίδα μας,κι εδώ οι κυβερνήσεις από το 45 μέχρι σήμερα ξέρουμε ποιες και τι ήταν...
ας κρίνουμε λοιπόν αυτούς που είχαν την ευθύνη,κι ας αφήσουμε σε δεύτερη μοίρα την ευθύνη του 10%-15% που πολύ σωστά λες πως ψηφίζουν αριστερά...
τόση κουβέντα για την μειοψηφία κινδυνεύει να χαρακτηριστεί εμπάθεια.
Έχεις δίκιο ρε συ... Απλά το ζήτημα, πήγε στον εθνικισμό και το έθνος και το ένα έφερε το άλλο. Εγώ ήμουν που ήθελα να μείνουμε στο άσυλο και εγώ τελικά ξέφυγα απαντώντας στον Κιράτζο. Τουλάχιστον η μισή "ντροπή" είναι δική μου  :)

Όσο για το 10-15% της μειοψηφικής αριστεράς,  θα πρέπει στο εν λόγω θέμα να ασχολούμαστε μόνο στο βαθμό που εκείνη εκμεταλλευόταν τα πλεονεκτήματα προπαγάνδας και δράσης που της παρείχε το μέχρι πρότινως άσυλο και στο πόσο λυσσαλέα πολεμά και θα πολεμά την κατάργησή του!

Ας επανέλθουμε λοιπόν στη συζήτηση και όποιος θέλει να ανοίξει νέα θέματα ας το κάνει και ας μας προσκαλέσει να συζητήσουμε ;)   

Υ.Γ. Hey!! αυτό είναι το υπ. αριθμ. 666 μήνυμά μου!!! YEEEAAAHHHH!!!  >:D >:D >:D
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ