Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 161931 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #500 στις: 30/08/11, 21:41 »
ΑΘΗΝΑ (23 τμήματα- σχολές)

ΕΚΠΑ   (3 σχολές)
Μαθηματικό
Βιολογικό
Πληροφορική
 

ΠΑΝΤΕΙΟΣ (και τα 11 τμήματα με κοινή συνέλευση)
Ε.Μ.Π (και οι 9 σχολές)
Ναυπηγοί
Ηλεκτρολόγοι
Μηχανολόγοι
Αρχιτέκτονες
Μεταλλειολόγοι
Πολιτικοί
ΣΕΜΦΕ
Τοπογράφοι
Χημικοί
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (3 τμήματα-σχολές)
ΑΠΘ
Αρχιτεκτονική
Πολιτικοί Μηχανικοί
Ηλεκτρολόγοι

ΠΑΤΡΑ (13 τμήματα)
Βιολογικό
Φυσικό
Χημικό
Ιατρική
Μαθηματικό
Γεωλογικό
Χημικοί Μηχανικοί
Μηχανολόγοι
Θεατρικών Σπουδών
Φιλολογίας
Αεροναυπηγών
Μηχανικοί Η/Υ
Ηλεκτρολόγοι

ΧΑΝΙΑ  (6 τμήματα)
Πολυτεχνείο Κρήτης (και τα 6 τμήματα με κοινή συνέλευση)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #501 στις: 31/08/11, 14:43 »

Με λιγα λογια
1)Εσυ φαινεται να δικαιολογεις μια τετοια σταση παντως..Υπαρχουν παμπολλα παραδειγματα τοσο στην Ελλαδα οσο και στην Ευρωπη(παρ οτι ο συνδικαλισμος εκει δεν ειναι τοσο ισχυρος) οπου οι πρωτοι που θα απολυθουν ειναι αυτοι που συμμετεχουν στις απεργιες του κλαδου τους  ή που αναπτυσουν δραση και μιλανε στους συναδελφους τους.Το αλλο περι αλληλεγγυης αριστερων ουτε το καταλαβα σαν νοημα ουτε τι σχεση εχει με τα υπολοιπα..Κανενα λογικο αλμα- η συγχρονη εργασιακη πραγματικοτητα/κοινωνια απαιτει εργαζομενους μοναδες/ατομα.Ανταγωνισμος και μηδενικη αλληλεγγυη σημαινει λιγοτερη πιεση και αντιδρασεις προς τις αποφασεις της εξουσιας.Αυτο ξεκιναει απο τα πανεπιστημια για τη διαμορφωση αντιληψεων οσο και για την εκπληρωση των νεων στοχων των πανεπιστημιων.Γαι υπαρκτο σοσιαλισμο δεν προκειται να απαντησω μιας και εχω δηλωσει πολλακις οτι δεν ειμαι υπερμαχος..Βεβαια η αναφορα σε ΕΣΣΔς Κουβες και λοιπα ειναι το αποκουμπι της ελλεψης επιχειρηματων στηριξης της πραγματικοτητας.

2)Δηλαδη το να δινεις βημα σε φασιστες και ρατσιστες ειναι ενα βημα μπροστα.Ειναι προοδος.Η ανοδος των αντιστοιχων ρευματων σημαινει προοδος..Η κοινωνια ανοιγει οταν δεχεται τις διαφορετικες σεξουαλικες προτιμησεις αλλα ανοιγει και οταν δεχεται οτι η μια φυλη ειναι ανωτερη απο την αλλη :P

3)Το να δηλωνεις πριν καποια χρονια ρατσιστης ή φασιστας ηταν εννοια ταμπου σημερα ομως και μετα απο γερη πλυση εγκεφαλου περι του τι ειναι ελευθερια του λογου εχει γινει κατι το φυσιολογικο..Αγνοωντας φυσικα ιστορικη πραγματικοτητα και του μισους που κρυβει πισω του..
Λες κατι χωρις να το στηριζεις πουθενα..Διαιρει και βασιλευε επειχειρει ο εξουσιαστης ωστε να εχει το κεφαλι του ησυχο και οι αλλοι να τρωγονται μεταξυ τους.Το να συνηδητοποιεις ποιος ειναι ο καταπιεστης σου  στη πραγματικοτητα και οχι να στρεφεσαι εναντιον καθε αδυναμης(ή οχι) κοινωνικης ομαδας που σου υποδεικνυει ο καταπιεστης ειναι κατι υγιες.Την ατυπη συγκριση Μαρξ και ρατσισμου :o δεν μπορω να τη σχολιασω καν μιας και προσπαθεις να συνδεσεις μια πολιτικη θεωρια με μια κοινωνικη που βασιζεται στα επικτητα χαρακτηριστικα,μονο εσυ μπορεις να το κανεις.
4)Περι ΕΛΑΣ-ΕΑΜ τρελαινομαι ενταξει..Ειπμαε την ιστορια την γραφουν οι νικητες ενταξει αλλα τετοια διαστρεβλωση ουτε απομαχοι Λοκατζηδες δεν εχουν κανει..Μην το συνεχιζεις ή αν θες ανοιξε θεμα περι εμφυλιου.

ΥΓ.Σε παρακαλω αν μπορεις σε καθε ποστ μην θιγεις ενα εκατομμυριο θεματα ωστε να μπορεσουμε να συζητησουμε πανω στο πανεπιστημιακο ασυλο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #502 στις: 31/08/11, 15:49 »
3)Το να δηλωνεις πριν καποια χρονια ρατσιστης ή φασιστας ηταν εννοια ταμπου σημερα ομως και μετα απο γερη πλυση εγκεφαλου περι του τι ειναι ελευθερια του λογου εχει γινει κατι το φυσιολογικο..Αγνοωντας φυσικα ιστορικη πραγματικοτητα και του μισους που κρυβει πισω του..




Απλα για λογους ταξης, να πω οτι το να δηλωσεις φασιστας πριν μερικα χρονια, το 30-40 δεν ηταν καθολου ταμπου, ηταν κανονικοτατη και αποδεκτη πολιτικη αποψη, υπηρχαν κομματα αμιγως φασιστικα η καθαρα φιλοφασιστικα (Ιταλια, Γερμανια, Ελλαδα...). Μαλιστα ηταν μεγαλο ταμπου να δηλωσεις το αναποδο: Μη φασιστας. Στην Αμερικη του Μακαρθι, διωκονταν οχι μονο οσοι δηλωναν αριστεροι αλλα και ολοι τους οι συγγενεις καλουνταν για ανακριση. Το αναποδο δεν αποτελουσε προβλημα, να δηλωνει κανεις πχ Εθνικιστης και μελος της ΚουΚλουξΚλαν. Επισης το να δηλωσεις "εκλεκτος" λαος ηταν παντα παλια αποδεκτο (Εκλεκτος λαος του Θεου ηταν οι Εβραιοι κατα τους ιδιους). Ρατσισμος υπηρχε επισης παντου παλια. Δε νομιζω οτι οι Λακεδαιμονιοι πχ θεωρουσαν εαυτους ισους με τους σκλαβους τους (βασικα πεταγανε ακομα και τα "ελλατωματικα" δικα τους παιδια στα σκουπιδια σε μια προσπαθεια διατηρησης των πλεονεκτηματων και της ανωτεροτητας της φυλης τους, πραγμα που δυσκολα δε λες ρατσιστικο) , η οι Ρωμαιοι, οι Μακεδονες, οι Μωαμεθανοι, οι Αμερικανοι γαιοκτημονες με τους μαυρους τους κλπ. Ουτε οι γυναικες θεωρουνταν μεχρι προτεινος ιδιες με τους αντρες σε μυαλο και δυνατοτητες. Ακομα και ο νομος ηταν ρατσιστικος ως προς το αν θα οδηγουν οι γυναικες, θα ψηφιζουν, θα φορανε παντελονια. Και η εκκλησια ακομα στο παρελθον ηταν πολυ ρατσιστικοτερη χωρις να ειναι ταμπου (γυναικες ιερεις, γυναικες στα ιερα κλπ) οχι οτι σημερα δεν ειναι.
Πχ το να πεις πριν μερικα χρονια καθε κομμουνιστης θελει πχ σφαξιμο ηταν κατι που οχι μονο δεν φοβοσουν/ντρεποσουν να το πεις αλλα ενιοτε το επρατες κιολας.
Το να εκφρασεις ρατσιστικες μειοτικες αποψεις περι ανυπαντρων μαναδων πριν μερικα χρονια δεν ηταν καν κακο. Ηταν επιβεβλημενο.Ειδικα σε χωρια κλπ η δημοσια κατακραυγη / ρατσιστικη συμπεριφορα επαιρνε διαστασεις λιντσαρισματος και τις οδηγουσε σε φυγη προς τα αστικα κεντρα για να κρυφτουν. Ομοιως για τους χαζους, τυφλους, αναπηρους κλπ. Σημερα ουτε καν μπορει κανεις να διανοηθει να φωναξει τον αλλο ως "ο Αντωνης ο κουτσαβλος". Υπαρχει μαλιστα ολοκληρο κινημα πολιτικης ορθοτητας που θα προτεινε "Αντωνης ο ανθρωπος με τις ξεχωριστες ιδιαιτερες ικανοτητες". Οι εταιριες εχουν ειδικες πολιτικες προσληψεων βασει νομων ισης μεταχειρισης, ισων ευκαιριων (ηλικιας, φυλου, καταγωγης, εμφανισης, χρωματος...) 


Και οποιοσδηποτε παλιοτερα εκφραζοντας δημοσια πχ σε καφενεια, σε πλατειες ρατσιστικες αποψεις περι ομοφυλοφιλων, Εβραιων, Τουρκων, λεσβιων δεν ειχε ιδιαιτερες συστολες. Ακομα και σε κατι  στρατιωτικες ορκομωσιες μας ελεγαν παλια, ως υποτιμηση/απειλη: "αν παραβω τον ορκο μου να γινω Οβριος".


bottom line: Πιστευω το ακριβως αντιθετο. Πολυ περισσοτερο "μαζευεται" σημερα καποιος και περιοριζει τις οποιες ρατσιστικες, φασιστικες αποψεις του απο οποτεδηποτε αλλωτε στα χρονικα του κοσμου μας και εχουν μειωθει φαινομενα φασισμου/ρατσισμου στην κοινωνια μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/11, 15:56 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #503 στις: 31/08/11, 19:06 »
Πολλά ειπώθηκαν που έλειψα 2 μέρες οπότε θα απαντήσω γενικά, άλλωστε πλέον τα bullets με τον vaiking είχαν φτάσει τα 2 και 3 μνματα και δεν διαβαζόντουσαν.

Να πω λίγο για το ποιοί έχουν βήμα μέσα στο άσυλο. Φυσικά, να έρθει ο φασίστας να εκθέσει τις ιδέες, του όπως και οποιοσδήποτε άλλος. Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι δεν χρειάζεται πλέον να γίνει κάτι τέτοιο για να ακυρωθεί ο φασίστας στην πράξη. Αυτό που εννοώ είναι ότι όλοι ξέρουμε τι είναι ο φασισμός, όλοι ξέρουμε τί πρεσβεύει η Χρυσή Αυγή, όλοι ξέρουμε το ποιόν αυτών των ανθρώπων και τα επιχειρήματα τους και οι ιδέες τους έχουν ακυρωθεί στον λόγο, στην πράξη και στην ιστορία. Από εκεί και πέρα μέσα σε έναν χώρο ελευθερίας θα μπορεία να αλλωνίζει ένας εχθρός της ελευθερίας? Έσυ μιλάς για προστασία του ασύλου ιδεών, ένας άνθρωπος που είναι αντίθετος στην ελευθερία του λόγου και στην ελευθερία της άποψης τί θέση έχει σε έναν χώρο ελευθερίας? Ο μόνος λόγος που επιθυμεί και ο ίδιος να βρίσκεται εκεί είναι για να καταργήσει αυτήν την ελευθερία.

Όσο για το ΕΑΜ/ΕΛΑΣ και την λέξη εθνικό στα αρχικά, μάλλον οι βαθιές σου μελέτες δεν σε έχουν πληροφορήσει σωστά και δεν ξέρω γιατί, αλλά βγάζεις μια κατηγορία για τις ηγεσίες των που δεν προκύπτει από πουθενά. Αλλά δεν είναι εδώ το μέρος να κάνουμε ιστορικές συζητήσεις για την αριστερά στον Ελλαδικό χώρο.

Για τα πανεπιστήμια δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί. Έσυ είσαι αυτός που βάζεις μπροστά την παραγωγικότητα, εγώ βάζω μπροστά στην παιδεία. Είναι ξεκάθαρα τα πράγματα νομίζω. Μπορείς όσο θες να πιστεύεις ότι δεν πρέπει να υπάρχει παιδεία στα πανεπιστήμια αλλά η πραγματικότητα και η ιστορία σε ακυρώνουν αμέσως. Επιστήμονας απαίδευτος είναι εκτός από λειψός επιστήμονας, και επικίνδυνος. Η παιδεία βρίσκεται μέσα στην λέξη εκπαίδευση για κάποιο λόγο. Αν δεν υπήρχε παιδεία στην έρευνα ζήτω που καήκαμε, το ίδιο καισ την επιστήμη. Δεν τελειώνει στα 18 η παιδεία που μπορεί να πάρει και να αντιληφθεί ένας άνρθωπος. Αν έτσι νομίζεις τότε κάνεις μεγάλο λάθος.

Παράθεση
Να μιλήσουμε και λίγο περι "ρατσισμού"; Η ρατσική θεωρία δεν αναφέρει     πως "η ανθρωπότητα είναι χωρισμένη σε διαφορετικές μεταξύ τους "φυλές"     οι οποίες αργά ή γρήγορα θα έρθουν σε σύγκρουση και νομοτελειακά θα     επικρατήσει η ισχυρότερη, δηλαδή η φυλή των "ΛΕΥΚΩΝ" γιατί είναι     γενετικά ανώτερη"; Ο Μάρξ τώρα δεν αναφέρει πως "η ανθρώπινη κοινωνία     είναι χωρισμένη σε διαφορετικές μεταξύ τους "τάξεις" (οι εξής 2) οι     οποίες αργά ή γρήγορα θα έρθουν σε σύγκρουση και νομοτελειακά θα     επικρατήσει η ισχυρότερη, δηλαδή η τάξη των "ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΩΝ" γιατί αυτή     παράγει τον πλούτο"; Βλέπεις καμία ομοιότητα ή μόνο εγώ τη διακρίνω;;;
Συγνώμη βλέπεις ότι προσπαθώ να κρατήσω ένα επίπεδο στην συζήτηση, να μην αρχίσω τις ειρωνίες τις μπιχτές και τα λοιπά αλλά με αυτό τουλάχιστον γελάω. Μπορεί να διαφωνώ σε 100000000 πράγματα με τον Μάρξ, μπορώ να δεχτώ τόσες κατηγορίες για τα γραφόμενα και την στάση του Μάρξ μέσα στην ιστορία και να πω άλλες τόσες αλλά αυτό που είπες είναι μια εξίσωση που δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα στα 2 της μέρη. Μάλλον μόνο εσύ την διακρίνεις αυτήν την ομοιότητα. Άσε που δεν είναι αυτό ακριβώς που λένε οι ιδεολόγοι ας πούμε ρατσιστές.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #504 στις: 31/08/11, 19:40 »
Από εκεί και πέρα μέσα σε έναν χώρο ελευθερίας θα μπορεία να αλλωνίζει ένας εχθρός της ελευθερίας?
...
Ο μόνος λόγος που επιθυμεί και ο ίδιος να βρίσκεται εκεί είναι για να καταργήσει αυτήν την ελευθερία.

Ξαναγραφω το επιχειρημα αλλαζοντας Ελευθερια με Κρατος.

Απο κει και περα σε ενα χωρο του Κρατους θα μπορει να αλλωνιζει ενας διαφωνουντας του Κρατους?
...
Ο μονος λογος που επιθυμει και ο ιδιος να βρισκεται εκει ειναι για να εναντιωθει σε αυτο το Κρατος


Συμφωνω και με τις δυο αποψεις (γιατι αλλωστε το ιδιο επιχειρημα ειναι με διαφορα μιας λεξης).
Και ο ενας να μην χρησιμοποει τις δυνατοτητες που του παρεχουν οι δημοκρατικοι χωροι για να τους καταργησει και ο αλλος να μη κρυβεται μεσα στα βρακια των κρατικων ιδρυματων και να προσπαθει απο κει να εναντιωθει στο κρατος του.
Κανενα ασυλο και καμια οργανωμενη πολιτικη ομαδα εντος Πανεπιστημιακων χωρων.
Μαλιστα ισα για να γελασουμε και ξεροντας ποσο ανεδαφικο ακουγεται, προτεινω να γινονται στα Πανεπιστημια μαθηματα και συναφη βαρετα πραγματα σχετικα με τις επιστημες του καθε τομεα.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #505 στις: 31/08/11, 19:45 »
    @Kiratzoharris:

Για το Πανεπιστημιακό άσυλο δεν έχω να πω κάτι περισσότερο.  Θεωρώ πως όταν τελούνται παράνομες και εγκληματικές πράξεις εντός του  Πανεπιστημίου θα πρέπει να επεμβαίνει η αστυνομία χωρίς να χρειάζεται την άδεια  του Πρύτανη όπως οπουδήποτε αλλού. Όποιος διαφωνεί, ας φέρει μια εναλλακτική πρόταση  πάταξης της παρανομίας χωρίς τη χρήση αστυνομικών μέσων. Αν πάλι δεν τον ενοχλεί  η παρανομία, δικαίωμά του αλλα εγώ διαφωνώ κάθετα, πώς να το κάνουμε;


Πέρα από αυτό με λίγα λόγια (όσο μπορώ):


 1) Όχι δε δικαιολογώ καμία τέτοια στάση. Αυτή είναι δική σου  εκτίμηση. Αυτά τα φαινόμενα υπάρχουν στην κοινωνία, όπως και τα αντίθετα που ανέφερα.  Σε μια αξιοκρατική κοινωνία όμως που εγώ θέλω είναι και τα δυο κατακριτέα.


 Από εκεί και πέρα, από  τη στιγμή που ο καπιταλισμός δεν έχει αντιληφθεί (ούτε και θέλει) πως το κέδρος  είναι συνυφασμένο με την ποιοτική και ομαλή σε όλα τα επίπεδα παραγωγή η οποία  στην ουσία επιτυγχάνεται ΜΟΝΟ με σωστά αντιμετωπιζόμενους εργαζόμενους, τα φαινόμενα  των απεργιών θα γίνονται όλο πιο συχνά και έντονα. Οι εργοδότες όμως είναι τόσο  κοντόφθαλμοι που νομίζουν πως με το να απολύσουν (ή να μη προσλάβουν καν) έναν  αριστερό στην επιχείρησή τους (ως εν δυνάμει υποκινητή απεργίας) είναι τουλάχιστον  ηλίθιο. Στην Ιαπωνία πχ. (αν δεν απατώμαι) που το επίπεδο της παιδείας του λαού  είναι τελείως διαφορετικό και ανεξάρτητο από το αν θα μπαίνει η αστυνομία στο  Πανεπιστήμιο ή όχι, το έχουν αντιληφθεί και η παραγωγή και ανάπτυξή της διεξάγεται  όσο το δυνατόν ομαλά.


Όσο για τα περι ΕΣΣΔ, σου ζητώ συγγνώμη αλλα νόμιζα πως είσαι  κομμουνιστής. Αν ήσουν το ερώτημά μου θα είχα βάση. Τώρα μάλλον όχι…


2) Η κοινωνία ανοίγει όταν ακούει όλες τις απόψεις και τις κρίνει.  Το αν θα τις δεχθεί ή όχι δε θα το κρίνεις εσύ εκ των προτέρων. Ακόμα και αν  θεωρείς πως η κοινωνία είναι ελαττωματική και ανίκανη να κρίνει, δε νομιμοποιείσαι  να παίξεις το ρόλο του αυτόκλητου προστάτη της χωρίς να τη ρωτήσεις. Αυτό ξέρεις  πως λέγεται;;;


Έχε επίσης υπ’όψιν σου πως οι «φασίστες» που ανέφερες (δική  σου εκτίμηση και όχι δική μου) από το ίδιο Πανεπιστήμιο βγήκαν. Ναι, αυτό με το  άσυλο! Δε σε προβληματίζει αυτό;


 
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #506 στις: 31/08/11, 19:50 »
@Kiratzoharris



3) Μάλλον εδώ δε με κατάλαβες. Προφανώς εδώ και κάποιες  δεκαετίες το να δηλώνει κάποιος «φασίστας» και «ρατσιστής» ήταν ταμπού. Το να  ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΑΙ όμως ως τέτοιος ακόμα και αν τόλμησε να μιλήσει περί «αγάπης προς την  πατρίδα» ή να πει "ρε παιδιά σαν πολλοί μετανάστες δεν έχουν μαζευτεί εδώ;"  ήταν και είναι από αυτονόητο ως κλισέ! Και αυτά τα κλισέ τα έχουν περάσει  στη συνείδηση της αριστερής κοινωνίας ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ που έχουν  περάσει τα «άπλυτος», «συμμορίτης» στην άλλη όχθη. Αυτός λοιπόν που «διαιρεί  και βασιλεύει» είναι τόσο δεξιός όσο και αριστερός. Ανάλογα το τι συμφέρει σε  δεδομένο τόπο και χρόνο. Κοινώς ο καταπιεστής βρίσκεται ΚΑΙ στο δικό σου στρατόπεδο.  Όχι μόνο στο απέναντι.. Όταν οι δυο πλευρές το αντιληφθούν, μπορεί και να κάνουμε  κανένα βηματάκι παραπέρα…

 
Όσο για την «άτυπη σύγκριση μεταξύ Μαρξ και ρατσισμού» οκ!  Μη τη σχολιάσεις. Εγώ όμως θα σου πω πως και ο Μαρξισμός και ο Ρατσισμός είναι  δυο κυρίως κοινωνικές θεωρίες οι οποίες στηρίχθηκαν η μεν σε κάποια φιλοσοφική  και η δε σε κάποια επιστημονική θεώρηση των πραγμάτων και κάποιοι επεχείρησαν  να τις ερμηνεύσουν και εφαρμόσουν πολιτικά. Και κάτι τελευταίο… Την εποχή του  Μαρξ το να είσαι προλετέριος δεν ήταν επίκτητο χαρακτηριστικό. Ήταν κληρονομικό  (όπως και το να είσαι Εβραίος ή μαύρος)! Και φαντάζομαι καταλαβαίνεις καλά τι  εννοώ.. Η σύγκρισή μου μπορεί να είναι άτυπη, είναι όμως και αβάσιμη; Τώρα το  τι μπορώ και τι δε μπορώ να κάνω μόνο εγώ, άσε το καλύτερα. Με το να προκαλείς κατ’αυτό  τον τρόπο δε πετυχαίνεις και κάτι.

   
4) Μου φαίνεται σου διαφεύγει πως από το ’74 και μετά (και  κυρίως από το ’81) την ιστορία τη γράφουν οι ηττημένοι. Δε θα σου το αναλύσω  περισσότερο τώρα… Από εκεί και πέρα, αν έχει να μου δώσεις άλλη εξήγηση για την  υιοθέτηση του «Εθνικός» ως πρώτο συνθετικό στις οργανώσεις αυτές, με χαρά να  την ακούσω. Όσο για την ερμηνεία που έδωσα, δεν είναι δική μου. Ανήκει σε ανθρώπους  που εντάχθηκαν και αγωνίστηκαν στις τάξεις το ΕΑΜ/ΕΛΑΣ όπως και σε διηγήσεις της  ηγεσίας των. Και οι οποίοι προφανώς ΔΕΝ είναι «απόμαχοι Λοκατζήδες» με την έννοια  που δίνεις εσύ! Ας μη ξεφύγουμε περισσότερο όμως.. Είπαμε, εδώ μιλάμε για το άσυλο!

 
 Υ.Γ. Σε κάθε μου post απαντώ σε αυτά που γράφονται. Απλά λόγω χαρακτήρος  αναφέρω και παραδείγματα τα οποία συχνά εγείρουν  νέα θέματα. Ελπίζω εδώ να το απέφυγα στο μέτρο του δυνατού. Ε, και άμα δε μου  απαντήσεις για την Ιαπωνία, δε χάλασε και ο κόσμος!!!
 
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #507 στις: 31/08/11, 20:29 »
...και ο Μαρξισμός και ο Ρατσισμός είναι  δυο κυρίως κοινωνικές θεωρίες οι οποίες στηρίχθηκαν η μεν σε κάποια φιλοσοφική  και η δε σε κάποια επιστημονική θεώρηση των πραγμάτων

Μια διορθωσούλα... ο ρατσισμός δεν είναι κοινωνική θεωρία, τουλάχιστον όχι με την έννοια που αποτελεί θεωρία ο Μαρξισμός.
Ο ρατσισμός (ο φυλετικός) είναι έμφυτη τάση του ανθρώπινου γένους και όλων ανεξαιρέτως των έμβιων στην γη. Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται λίγο πολύ ρατσιστές, είναι στο dna τους, αλλά ως tabula rasa όσοι έχουν το προνόμιο να μεγαλώνουν σε προοδευτικές κοινωνίες το ξεπερνάνε...

 >:D

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #508 στις: 31/08/11, 20:35 »
@ YmiRLinG

1) Μια χαρά γνωρίζουμε τι πρεσβεύει η Χρυσή Αυγή (όπως και τι συμβαίνει πίσω απο αυτή). Είμαστε σίγουροι όμως πως γνωρίζουμε τι σημαίνει "φασισμός"; Ή τον ερμηνεύουμε ολίγον... μονόπλευρα; Σε κάτι κάνεις λάθος κατα την άποψή μου. Σε μια Δημοκρατία χρειάζεται να ακούγονται ΟΛΑ! Και αν κάτι είναι πραγματικά για πέταμα θα το πετάξει η ίδια η κοινωνία (εδώ η Πανεπιστημιακή κοινότητα) με την αδιαφορία της. Με το να εμποδίζεις όμως να ακούγονται όλες οι απόψεις απλά τους δίνεις αξία. Απο εκεί και πέρα το σχόλιο του monoxeiras είναι αρκετά εύστοχο!

2) Οκ! Ας αφήσουμε το ΕΑΜ/ΕΛΑΣ απ'έξω. Εγώ με τη μελέτη μου κι εσύ με τη δική σου...

3) Εγώ απλά πιστεύω πως απο ένα σημείο και πέρα η "παιδεία" και η "εκπαίδευση" χάνουν τη σχέση αλληλεξάρτησης που έχουν στο Νηπιαγωγείο/Δημοτικό/Γυμνάσιο/Λύκειο και τον πρώτο ρόλο αποκτά η ένταξη στον παραγωγικό ιστό. Διότι, οπως και να το κάνουμε (μιας και πιάσαμε την ετυμολογία των λέξεων) η λέξη "παιδεία" προέρχεται απο τη λέξη "παιδί"! Όταν είσαι πλέον στο Πανεπιστήμιο, ε! Δεν είσαι και τόσο "παιδί"!  :) Συμφωνώ μαζί σου πως επιστήμη χωρίς παιδεία δε νοείται (είπα κάπου το αντίθετο;) Απλά πρώτα έρχεται η παιδεία στις κατώτερες βαθμίδες εκπαίδευσης και μετά η επιστήμη στην τριτοβάθμια πλέον εκπαίδευση. Ας διαφωνούμε όσο θες πάνω σε αυτό. Δε χάλασε και ο κόσμος!

4) Για την ομοιότητα μεταξύ των 2 θεωριών οκ... ας τη βλέπω μόνον εγώ. Όπως και για τον σε πολλά κοινό τρόπο ερμηνείας και εφαρμογής των (Άουσβιτς και Νταχάου απο εδώ, Γκούλαγκ απο εκεί). Επιμένω στην άποψή μου αλλα την κρατάω για εμένα και τη θέτω στην κρίση του οποιουδήποτε. Πλην όμως, τη ρατσική ερμηνεία την πήρα απο το "Mein Kampf" του Χίτλερ και τη Μαρξιστική (αν θυμάμαι καλά) απο το "Κομμ. Μανιφέστο" του Μαρξ. Μπορεί να κάνω και λάθος για το "Μανιφέστο" (πάει καιρός που το διάβασα) αλλα δεν έχει και σημασία. Εσύ αμφισβήτησες τον ορισμό του "ρατσισμού" που έδωσα..

Τώρα αν γελάς μαζί μου δεν πειράζει! Και εγώ γελάω συχνά με αυτά που διαβάζω κατα καιρούς στο διαδίκτυο! Το γέλιο είναι υγεία άλλωστε!!!  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #509 στις: 31/08/11, 20:45 »
...και ο Μαρξισμός και ο Ρατσισμός είναι  δυο κυρίως κοινωνικές θεωρίες οι οποίες στηρίχθηκαν η μεν σε κάποια φιλοσοφική  και η δε σε κάποια επιστημονική θεώρηση των πραγμάτων

Μια διορθωσούλα... ο ρατσισμός δεν είναι κοινωνική θεωρία, τουλάχιστον όχι με την έννοια που αποτελεί θεωρία ο Μαρξισμός.
Ο ρατσισμός (ο φυλετικός) είναι έμφυτη τάση του ανθρώπινου γένους και όλων ανεξαιρέτως των έμβιων στην γη. Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται λίγο πολύ ρατσιστές, είναι στο dna τους, αλλά ως tabula rasa όσοι έχουν το προνόμιο να μεγαλώνουν σε προοδευτικές κοινωνίες το ξεπερνάνε...

 >:D
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Ειδικά στο περι το "έμφυτο" του ρατσισμού το οποίο στις προοδευτικές (με τη γενική έννοια) ξεπερνιέται ή τουλάχιστο ελαχιστοποιείται. Δεν είπα πως οι δυο κοινωνικές θεωρίες πραγματεύονται το ζήτημα απο την ίδια σκοπιά. Και οι 2 όμως καταλήγουν στο ίδιο. Στην αναπόφευκτη σύγκρουση μεταξύ ομάδων της κοινωνίας (φυλή/ταξη) και στη νομοτελειακή επικράτηση μιας απο αυτές έναντι της άλλης την οποία ή θα καταστρέψει ή θα αφομοιώσει προς όφελος πάντα της νικήτριας φυλής/τάξης. Να σου πω τι προτιμώ αν είχα να διαλέξω μεταξύ των 2; Φυσικά το Μαρξισμό! Ευτυχώς όμως έχω και άλλες επιλογές  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #510 στις: 31/08/11, 22:28 »
1) Το σχόλιο του monoxeira είναι για τα σκουπίδια γιατί δεν μπορείς να αντικαθιστάς τα μήλα με τα... σάπια πορτοκάλια. Εν προκειμένω δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα ιδανικό όπως η ελευθερία με έναν καταπιεστικό μηχανισμό όπως το κράτος. Θα μπορούσες να αντικαταστήσεις τις λέξεις με ότι θες και να θεωρήσεις κατά το συμφέρον σου αυτό που είπα, αυτό όμως δεν σήμαινει ότι είναι και ορθό σαν λογική. Ναι ισχύει αυτό που λέει ο monoxeiras για αυτό το κράτος καταργεί το άσυλο, γιατί είναι κάτι το οποίο δεν θέλει, αλλά είναι το ίδιο το κράτος και το ίδιο η ελευθερία?

2)Oh well...

3)Νομίζω ότι οι σοβαρότεροι καθηγητές πανεπιστημίων και επιστήμονες θα διαφωνήσουν μαζί σου. Τουλάχιστον αυτό μου λέει η εμπειρία μου μέσα στα πανεπιστήμια και η συνεργασία μου με καθηγητές.

4)Αν συγχέεις τον Μαρξισμό με τον Σταλινισμό και το πως έδρασε ο Στάλιν μέσα στα πλαίσια της Σοβιετικής ένωσης είναι σαν να λέω εγώ ότι η Δημοκρατία είναι για τα σκουπίδια γιατί μέσα της κατάφερε να δράσει ο Χίτλερ. Είναι διαφορετικά πράγματα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #511 στις: 31/08/11, 23:58 »
1) Το σχόλιο του monoxeira είναι για τα σκουπίδια γιατί δεν μπορείς να αντικαθιστάς τα μήλα με τα... σάπια πορτοκάλια. Εν προκειμένω δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα ιδανικό όπως η ελευθερία με έναν καταπιεστικό μηχανισμό όπως το κράτος.

Τα κρατη ειμαστε εσυ και εγω και οι γυρω μας... δεν ειναι καταπιεστικοι μηχανισμοι. Υποτιθεται οτι θελεις και θελω να ειμαστε στο ιδιο χωρο με τους ιδιους νομους, ιδιες παραδοσεις κλπ. Κατα τα αλλα, δε μπορουν να μας υποχρεωσουν αν δε μας αρεσει η συνυπαρξη να κατσουμε με το ζορι...

Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος GusN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #512 στις: 01/09/11, 00:18 »
Μια διορθωσούλα... ο ρατσισμός δεν είναι κοινωνική θεωρία, τουλάχιστον όχι με την έννοια που αποτελεί θεωρία ο Μαρξισμός.
Ο ρατσισμός (ο φυλετικός) είναι έμφυτη τάση του ανθρώπινου γένους και όλων ανεξαιρέτως των έμβιων στην γη. Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται λίγο πολύ ρατσιστές, είναι στο dna τους, αλλά ως tabula rasa όσοι έχουν το προνόμιο να μεγαλώνουν σε προοδευτικές κοινωνίες το ξεπερνάνε...

Συγνώμη, αυτό από που προκύπτει;

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #513 στις: 01/09/11, 00:28 »
Μια διορθωσούλα... ο ρατσισμός δεν είναι κοινωνική θεωρία, τουλάχιστον όχι με την έννοια που αποτελεί θεωρία ο Μαρξισμός.
Ο ρατσισμός (ο φυλετικός) είναι έμφυτη τάση του ανθρώπινου γένους και όλων ανεξαιρέτως των έμβιων στην γη. Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται λίγο πολύ ρατσιστές, είναι στο dna τους, αλλά ως tabula rasa όσοι έχουν το προνόμιο να μεγαλώνουν σε προοδευτικές κοινωνίες το ξεπερνάνε...

Συγνώμη, αυτό από που προκύπτει;

Ξέρω γώ? Ρώτα κάποια γνωστή σου γιατί δεν θέλει να παντρευτεί και να κάνει παιδιά με έναν κινέζο ή έναν ινδό, αλλά προτιμάει κάποιον της φυλής της...

Αποσυνδεδεμένος GusN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #514 στις: 01/09/11, 00:40 »
Μάλιστα...
Ενημερωτικά, αυτό το φαινόμενο λέγεται "κοινωνικά πρότυπα" και απέχει μακράν από το "Ο ρατσισμός (ο φυλετικός) είναι έμφυτη τάση του ανθρώπινου γένους". Κάπου τα μπερδεύεις λίγο.


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #515 στις: 01/09/11, 00:43 »
Μερικες σημειωσεις για τον Vaiking
-Ο καπιταλισμος εχει δοκιμασει τη συνταγη που λες και απετυχε γυρω στο 1973..Και αλλοι προσπαθησαν αργοτερα με σοσιαλοδημοκρατιες κλπ αλλα ολοι μα ολοι το γυρνανε πλεον..Με λιγα λογια ανθρωπινος καπιταλισμος δεν υπαρχει...Τουλαχιστον μακροχρονια
-Η ΕΣΣΔ εζησε 70 χρονια..Απο την επανασταση των αγροτων στον κρατισμο του Σταλιν και απο κει στον Κορμπατσοφ εχουμε αρκετες διαφορες..Προσωπικα δεν ειμαι φαν.
-Φασιστες βγαινουν απο ολα τα πανεπιστημια οικογενειες σχολεια..Το θεμα ειναι σε τι ποσοτητα(ευτυχως η ελληνικη κοινωνια μεχρι προσφατα και λογω ιστορικων συγκυριων ειχε μαλλον μικρη ποσοτητα)..Ενα αλλο θεμα ειναι οι κοιτηδες..Ενταξει στα γηπεδα και στα γυμναστηρια δεν μπορω να κανω κατι.Στα πανεπιστημια μπορω.
-Δεν κατηγορησα καποιον φασιστα κλπ οποτε προς τι τα πολλα λογια..Αλλωστε οι οπαδοι του ΛΑΟΣ και οι ακροδεξιοι γενικα δεν εχουν κανενα προβλημα με αυτους τους χαρακτηρισμους..Τιμη τους και καμαρι τους ειναι.
-Για τελευταια φορα, το ''διαιρει και βασιλευε'' ειναι μηχανισμος των εξουσιαστων..Αυτη τη στιγμη δεν εχεις εξουσιαστες αριστερους .Ελπιζω να μην υπαρξουν και ποτε.

Οσον αφορα τον εμφυτο ρατσισμο θα ηθελα ενα λινκ κατι που να το αποδεικνυει..Δεν το λεω κοροιδευτικα.

-Η ιστορια μετα το 81 γραφεται απο τους ηττημενους..Το μαθαμε και αυτο ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #516 στις: 01/09/11, 00:47 »
Τα κρατη ειμαστε εσυ και εγω και οι γυρω μας... δεν ειναι καταπιεστικοι μηχανισμοι. Υποτιθεται οτι θελεις και θελω να ειμαστε στο ιδιο χωρο με τους ιδιους νομους, ιδιες παραδοσεις κλπ. Κατα τα αλλα, δε μπορουν να μας υποχρεωσουν αν δε μας αρεσει η συνυπαρξη να κατσουμε με το ζορι...

Δε θα μπορούσες να πεις κάτι λιγότερο αληθές... Εγώ κι εσύ πετσοκόψαμε τους μισθούς? Εγώ κι εσύ κατακεραυνώσαμε την παιδεία? Εγώ κι εσύ τροφοδοτούμε τράπεζες και πλουτοκρατία, και μάλιστα από τους φόρους μισθωτών, μιας και οι ελεύθεροι επαγγελματίες φοροδιαφεύγουν αναίσχυντα? Τα εθνικά "κράτη" έχουν πεθάνει εδώ και περίπου +-70 χρόνια. Και υπάρχουν απείρως σημαντικότερα και ουσιαστικότερα για την ποιότητα ζωής της ανθρωπότητας κοινά σημεία αναφοράς, ικανά να προσφέρουν κοινωνική συνοχή κι ευημερία, από τις παραδόσεις πχ.

Κράτος στα αρχαία ελληνικά=δύναμη. Το κράτος σου επιβάλλεται. Αν εσύ θέλεις να πιστεύεις ότι διαδραματίζεις οποιονδήποτε στοιχειώδη ρόλο στον καθορισμό της ζωής σου μέσω των διαδικασιών που σου επιτρέπει το κράτος για να σου δώσει μια ψευδαίσθηση ατομικής ελευθερίας, τότε μπορείς να εθελοτυφλείς, κανένας δεν είναι σε θέση να σε εμποδίσει.

Αλλά πες μου μια φορά στη ζωή σου που αισθάνθηκες ότι καθόρισες κάτι ουσιαστικό με τη "συμμετοχή" στα πλαίσια της νομιμότητας που σου επιτρέπει το κράτος.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/11, 00:49 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #517 στις: 01/09/11, 12:25 »
Μερικες σημειωσεις για τον Vaiking
-Ο καπιταλισμος εχει δοκιμασει τη συνταγη που λες και απετυχε γυρω στο 1973..Και αλλοι προσπαθησαν αργοτερα με σοσιαλοδημοκρατιες κλπ αλλα ολοι μα ολοι το γυρνανε πλεον..Με λιγα λογια ανθρωπινος καπιταλισμος δεν υπαρχει...Τουλαχιστον μακροχρονια
-Η ΕΣΣΔ εζησε 70 χρονια..Απο την επανασταση των αγροτων στον κρατισμο του Σταλιν και απο κει στον Κορμπατσοφ εχουμε αρκετες διαφορες..Προσωπικα δεν ειμαι φαν.
-Φασιστες βγαινουν απο ολα τα πανεπιστημια οικογενειες σχολεια..Το θεμα ειναι σε τι ποσοτητα(ευτυχως η ελληνικη κοινωνια μεχρι προσφατα και λογω ιστορικων συγκυριων ειχε μαλλον μικρη ποσοτητα)..Ενα αλλο θεμα ειναι οι κοιτηδες..Ενταξει στα γηπεδα και στα γυμναστηρια δεν μπορω να κανω κατι.Στα πανεπιστημια μπορω.
-Δεν κατηγορησα καποιον φασιστα κλπ οποτε προς τι τα πολλα λογια..Αλλωστε οι οπαδοι του ΛΑΟΣ και οι ακροδεξιοι γενικα δεν εχουν κανενα προβλημα με αυτους τους χαρακτηρισμους..Τιμη τους και καμαρι τους ειναι.
-Για τελευταια φορα, το ''διαιρει και βασιλευε'' ειναι μηχανισμος των εξουσιαστων..Αυτη τη στιγμη δεν εχεις εξουσιαστες αριστερους .Ελπιζω να μην υπαρξουν και ποτε.

Οσον αφορα τον εμφυτο ρατσισμο θα ηθελα ενα λινκ κατι που να το αποδεικνυει..Δεν το λεω κοροιδευτικα.

-Η ιστορια μετα το 81 γραφεται απο τους ηττημενους..Το μαθαμε και αυτο ::)
Ξεκινόντας απο το τέλος: Αν και η αρθρογραφία που έχω διαβάσει σχετικά με το ρατσισμό και την έμφυτη τάση του δεν προέρχεται απο το internet εν τούτοις βρήκα ένα link http://www.2search.gr/psychology/view.asp?article=1&catid=6&nav=0 
Aναφέρεται περισσότερο στον κοινωνικό ρατσισμό αλλα εξηγεί εν μέρει τις έμφυτες τάσεις που οδηγούν σε στερεοτυπικές και ρατσιστικές αντιλήψεις 

Στα πιο πάνω που έγραψες:

-Ο καπιταλισμός αποτυγχάνει γιατί α) στηρίζεται σε ένα σκοπίμως λανθασμένο χρηματοπιστωτικό σύστημα (Ναι Έχω δει κι εγώ το Zeitgheist!) και β) κινείται εντός κρατών τα οποία αδυνατούν να παίξουν το ρόλο τους να θεσπίσουν κανόνες και να επιβάλλουν την εφαρμογή τους. Και αυτό έχει κάποια λογική μιας και ο καπιταλισμός πρώτα εφαρμόστηκε στην κοινωνία αμέσως μετά την πτώση της φεουδαρχίας, εξελίχθηκε άναρχα και μετά θεωρητικοποιήθηκε πάνω στα "θέλω" αυτών που ήδη είχαν ισχυροποιηθεί εντός αυτού του συστήματος. Κοινώς αν και ξεκίνησε καλά, μετετράπη σε ένα "τέρας" (ή μάλλον έπεσε στα χέρια "τεράτων") το οποίο δε μπορεί να νικηθεί, μιας και ξέρει πλέον πολύ καλά και να ελίσσεται και να χρησιμοποιεί ΚΑΘΕ μέσο για να επιβιώνει και να επιβάλλεται. Σε αντίθεση πχ. με τον κομμουνισμό ο οποίος πρώτα δημιουργήθηκε ως θεωρία και μετά έγινε η προσπάθεια να εφαρμοστεί. Και αυτός είναι αποτυχημένος (πρωτ' απ' όλα γιατί κατα την άποψή μου, όπως και ο καπιταλισμός είναι μια υλιστική θεωρία) αλλα έχει ένα επιπλέον μειονέκτημα: Δε μπορεί να ελιχθεί. ¨Εγιναν προσπάθειες αλλα όταν η βάση της ίδιας της θεωρίας είναι λανθασμένη (όσο αρεστή και αν είναι στις μάζες των καταπιεσμένων) καμία μικροδιόρθωση δε μπορεί να τη βελτιώσει ουσιαστικά. Κάτι σαν τα Windows ένα πράγμα  ;) Απο την άλλη, κατα τη γνώμη μου ο καπιταλισμός μια χαρά ανθρώπινος είναι! Μάλλον η ανθρώπινη φύση έχει το πρόβλημα...

-Αν θες να θεωρείς πως οι οπαδοί του ΛΑΟΣ είναι συλλήβδην υπερήφανοι "φασίστες", φρόντισε να μάθεις λίγα περισσότερα γι'αυτούς. Όχι οτι είναι όλοι τους "μπουμπούκια" αλλα όταν γενικεύουμε καλό είναι να γνωρίζουμε καλά το αντικείμενο, έτσι δεν είναι; Αν και πάλι προκύπτει το ερώτημα: ΤΙ είναι φασισμός; Μπορούμε να το συζητήσουμε αν θες..

-Μην παίρνεις και όρκο... ;) Αν μπορείς να κάνεις τη σύνδεση μεταξύ του συνθήματος "οι μετανάστες είναι αδέρφια μας" και των τρομερών κερδών που αποκομίζει το κεφάλαιο μέσω την πτώσης στα μεροκάματα συνολικά εξ'αιτίας των μεταναστών και την υποβάθμιση περιοχών που συγκεντρώνονται μετανάστες οι οποίες αγοράζονται για ένα κομμάτι ψωμί απο μεγαλοκτηματομεσίτες για να χτιστούν αύριο τεράστια εμπορικά κέντρα θα δείς πως οι εξουσιαστές μια χαρά χρησιμοποιούν ΚΑΙ την αριστερά. Μπορεί λοιπόν να μην έχεις "εξουσιαστές αριστερούς" ίσως όμως έχεις "εξουσιαζόμενη αριστερά"! Το έχεις σκεφθεί ποτέ αυτό; Όλα σου φαίνονται πως έχουν αγνές προθέσεις;  ::)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #518 στις: 01/09/11, 13:15 »
1) Το σχόλιο του monoxeira είναι για τα σκουπίδια γιατί δεν μπορείς να αντικαθιστάς τα μήλα με τα... σάπια πορτοκάλια. Εν προκειμένω δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα ιδανικό όπως η ελευθερία με έναν καταπιεστικό μηχανισμό όπως το κράτος. Θα μπορούσες να αντικαταστήσεις τις λέξεις με ότι θες και να θεωρήσεις κατά το συμφέρον σου αυτό που είπα, αυτό όμως δεν σήμαινει ότι είναι και ορθό σαν λογική. Ναι ισχύει αυτό που λέει ο monoxeiras για αυτό το κράτος καταργεί το άσυλο, γιατί είναι κάτι το οποίο δεν θέλει, αλλά είναι το ίδιο το κράτος και το ίδιο η ελευθερία?

2)Oh well...

3)Νομίζω ότι οι σοβαρότεροι καθηγητές πανεπιστημίων και επιστήμονες θα διαφωνήσουν μαζί σου. Τουλάχιστον αυτό μου λέει η εμπειρία μου μέσα στα πανεπιστήμια και η συνεργασία μου με καθηγητές.

4)Αν συγχέεις τον Μαρξισμό με τον Σταλινισμό και το πως έδρασε ο Στάλιν μέσα στα πλαίσια της Σοβιετικής ένωσης είναι σαν να λέω εγώ ότι η Δημοκρατία είναι για τα σκουπίδια γιατί μέσα της κατάφερε να δράσει ο Χίτλερ. Είναι διαφορετικά πράγματα.
1) Εχμμμ... σκοπός του κράτους δεν είναι γενικώς να προασπίζει την ελευθερία όσων κινούνται εντός του; Αν δεν είναι τότε μπορούμε όλοι μαζί να απαιτήσουμε να καταργηθεί η αστυνομία και ο στρατός για να νιώσουμε όλοι μας "ελεύθεροι"! Και για να σε προλάβω... αναφέρομαι στην έννοια του "κράτους" γενικώς... Και έχε υπ'όψιν σου πως το να πετάς ένα σχόλιο στα σκουπίδια σε δημόσια συζήτηση, στηριζόμενος σε προσωπικές εκτιμήσεις (κράτος=σάπιο πορτοκάλι), μάλλον βάζεις τρικλοποδιά  στον εαυτό σου..

2) Oh well...

3) Όταν οι καθηγητές Πανεπιστημίου συμφωνήσουν μεταξύ τους σε άλλα θέματα καθαρά επιστημονικής φύσεως, (πχ. για τον αν "στη Σμύρνη υπήρξε απλά συνωστισμός ή όχι " ή  για το αν "το κράτος των Σκοπίων δικαιούται επιστημονικά να λέγεται Μακεδονικό ή όχι") τότε θα δεχθώ και την αυθεντία τους... Μέχρι τότε, θεωρώ και θα θεωρώ μεγάλη μερίδα τους ως ιδεολογικά προκατειλλημένους και ενίοτε διεφθαρμένους η οποίοι εκμεταλλεύονται τη δύναμη που δίνει η θέση τους για να προπαγανδίζουν είτε για ιδεολογικούς, είτε για προσωπικούς σκοπούς.. Όχι οτι απαραίτητα έχεις άδικο (μπορούμε να διαφωνούμε επ 'άπειρο επ' αυτού), αλλα η επίκληση της αυθεντίας των καθηγητών δε μου λέει απαραίτητα και κάτι. Άσε που υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι θα συμφωνήσουν μαζί μου..

4) Όντως υπάρχει διαφορά: Ο Χίτλερ κινήθηκε μέσα σε μια προυπάρχουσα Δημοκρατία την οποία και αποστρεφόταν (και όταν ανέλαβε την εξουσία την κατήργησε) και ο Στάλιν κινήθηκε μέσα σε ένα Σοβιετικό μοντέλο του οποίου ήταν τουλάχιστον συν-δημιουργός, ασπαζόμενος το Μαρξισμό τον οποίο ήθελε και να "εξάγει"! Κοινώς ο Χίτλερ έκανε ό'τι έκανε χωρίς να δίνει "Δημοκρατική ερμηνεία" στις πράξεις του. Ο Στάλιν πάλι, πάντα έδινε "Μαρξιστική ερμηνεία" στις δικές του! Άρα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης Δημοκρατίας-Μαρξισμού αλλα θέμα Ναζισμού-Μαρξισμού (Λενινιστικής/Σταλινικής ερμηνείας του) πάνω στις πρακτικές που ακολουθήθηκαν απο τους εκφραστές-ηγέτες τους για συγκεκριμένα θέματα (εδώ, σύγκρουση- επικράτηση διαφορετικών φυλών/τάξεων)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #519 στις: 01/09/11, 14:50 »
1)Ναι το σάπια είναι προφανώς προσωπικό μου σχόλιο, αλλά και σκέτο πορτοκάλια αν έγραφα πάλι η σύγκριση θα ήταν άκυρη. Επαναλαμβάνω ότι η ελευθερία είναι μια αξία, το κράτος ένας θεσμός, καταπιστικός κατά την προσωπική μου άποψη αλλά και κατά γενική ομολογία αλλά αυτό ας το αφήσουμε σητν άκρη. Δεν υπάρχει έννοια του κράτους "γενικώς". Τί εννοείς εσύ δηλαδή με το κράτος "γενικά"? Γιατί εχώ πάρα πολύ συγκεκριμένα πράγματα να αναφέρω για να σου ορίσω το κράτος αν θες.

2)...

3)Τα πρώτα στα οποία αναφέρεσαι είναι άκυρα. Πολλά τμήματα του βιβλίου ιστορίας δεν γράφτηκαν από καθηγητές πανεπισημίου και όσο για τις ακαδημαϊκές διαφωνίες, σίγουρα υπάρχουν παράμετροι που αν δεν βρίσκεσαι μέσα στην ακαδημαϊκή έρευνα, δεν τους γνωρίζεις πάνω στο οιοδήποτε θέμα. Και το γεγονός ότι αναφέρεσαι μόνο σε ιστορικά πράγματα ενώ 1)καθηγητές και πεδία επιστημών είναι σαφώς περισσότερα και 2)αναφέρεσαι σε πράγματα που δεν αφορούν ακριβώς τους καθηγητές πανεπιστημίου δείχνει την αδυναμία της θέσης σου. Ούτε εμένα με νοιάζει να υπερασπίζομαι καθηγητές, και συμφωνώ ότι υπάρχουν διεφθαρμένοι και προτειλλημένοι, αλλά αυτό είναι άσχετο με την άποψη περί παιδείας των επιστημών. Και φυσικά όταν αναφέρομαι σε καθηγητές που θα μιλήσουν για παιδεία στα πανεπιστήμια αναφέρομαι σε πεπαιδευμένους καθηγητές διότι αυτοί είναι επιστήμονες με παιδεία, οι διεφθαρμένοι κτλ κτλ που πολύ σωστά αναφέρεις είναι αυτοί οι επιστήμονες που ΔΕΝ πήραν την απαραίτητη επιστημονική παιδεία που λες ότι δεν χρειάζεται.

4)Δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά πραγματικά σε αυτά που λες έχεις ιστορικά κενά. Ο Στάλιν δεν έδινε πάντα Μαρξιστική ερμηνεία στις πράξεις του. Ήταν πολύ ξεκάθαρος σε αυτά που ήθελε να κάνει και μέσα στο ΚΚΣΕ γνωρίζαμε πολύ καλά τις προθέσεις του. Για αυτό άλλωστε και ο Λένιν ουδέποτε τον θέλησε για ηγέτη του κόμματος και το είχε δηλώσει, για αυτό ο Τρότσκι κυνηγήθηκε και δολοφονήθηκε, γιατί ξέρανε τι ήθελε να κάνει, δεν προσπαθούσε να το συγκαλήψει. Και δεν υπάρχει Λενινιστική/Σταλινική ερμηνεία του Μαρξισμου. Υπάρχει ο Μαρξισμός/Λενινισμός, που είναι ο τρόπος που ο Λένιν εφάρμοσε τον Μαρξισμό στην ΕΣΣΔ και υπάρχει και ο Σταλινισμός που ως όρος περιγράφει την αγριότητα και το ολοκληρωτικό καθεστώς που δημιούργησε ο Στάλιν.

Αφού λοιπόν ξεκαθαρίσαμε σε τι διαφέρει ο Στάλιν από τον Λένιν και τον Μάρξ ας πάμε και στην σύγκριση φυλών/τάξεων. Ο Χίτλερ πίστευε ότι υπήρχε μια φυλή που είναι ανώτερη των άλλων. Συνεπώς οι άλλες φυλές, ως κατώτερες θα έπρεπε να εξουσιάζονται και να υπηρετούν την μία και μοναδική εξουσιάζουσα φυλή, την άρεια.
Οι στόχοι του Μαρξ δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τα παραπάνω. Κατ' αρχάς μιλάμε για θεωρίες που είχαν 60 χρόνια διαφορά στην δημιουργία τους. Δεύτερον, ο Μαρξ λέει ότι αιτιοκρατικά και νομοτελιακά, μέσω της πάλης των τάξεων, μέσω δηλαδή κοινωνικών διαδικασιών που έχουν να κάνουν με την λογική πάλη μεταξύ δυνατών και εξουσιαζόντων με αδύναμους εξουσιαζόμενους, θα φτάσουμε κάποια στιγμη στην αταξική κοινωνία, σε μια κοινωνία δηλαδή που δεν θα υπάρχουν εξουσιαστές και εξουσιαζόμενοι (σε πλήρη αντίθεση με τον Χίτλερ φυσικα).

Και όσο για το προλεταριάτο, θεωρούσε ότι, μετά την "καπιταλιστική επανάσταση" (γιατί θεωρούσε τον καπιταλισμό ως επανάσταση), και μέσω της διαρκούς πάλης των τάξεων, το επόμενο στάδιο ήταν οι καταπισμένοι, δηλαδή οι προλετάριοι, οι εργάτες, να εξεγερθούν εναντίον των εξουσιαστών τους ώστε να διεκδικήσουν αυτονόητα δικαιώματα τους. Ναι, αυτό το ονόμασε δικτατορία του προλεταριάτου, όταν κατά την γνώμη του νομοτελιακά οι εργάτες θα ρίχναν τους δυνάστες τους από την εξουσία και μίλησε για παγκόσμιο προλεταριάτο, αλλά τι σχέση έχει αυτό, δηλαδή η άποψη του ότι οι αδύναμοι θα εξεγερθούν εναντίον των καταπιεστών του με την άποψη του Χίτλερ ότι όλοι πρέπει να υπηρετούν τους γερμανούς?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #520 στις: 01/09/11, 15:04 »
Ξέρω γώ? Ρώτα κάποια γνωστή σου γιατί δεν θέλει να παντρευτεί και να κάνει παιδιά με έναν κινέζο ή έναν ινδό, αλλά προτιμάει κάποιον της φυλής της...



Yπαρχουν και ενα σωρο αλλοι που επιλεγουν πια το ακριβως αντιθετο. Ειναι θεμα ευκαιριων, δυνατοτητων να δεις και να συγκρινεις και το καλυτερο "προιον" ας κερδισει... Εχει ανοιξει το παιχνιδι και ο ανθρωπος πια εχει επιλογες....
Ειναι βεβαια και αυτο που λεγανε οι παλιοι: παπουτσι απο τον τοπο σου και ας ειναι και μπαλωμενο, αλλα τι τα θες, με μια ματια φαινεται οτι οσοι εχουν την δυνατοτητα με Nike κυκλοφορουν, παρα με μπαλωμενα παπουτσια του χωριου τους...

Οσο για το παν/κο ασυλο : Δεν εχω παει (οποτε οποιος εχει σπουδασει εκει ας με διορθωσει αν σφαλλω) αλλα δε πιστευω οτι στη Ρωσια του σημερα η στην Ρωσια του χθες η στην Ανατολικη Γερμανια η στην Κινα συμπεριφερονταν / συμπεριφερονται με αυτον τον τροπο στα πανεπιστημια τους και εχουν αυτου του τυπου την ασυλια ...


Για την αλλη πλευρα (πανεπιστημια Αμερικης, Αγγλιας) εχω μια πιο σχηματισμενη αποψη και απο προσωπικη εμπειρια και απο μαρτυριες τριτων που περασαν απο κει και δεν "απολαμβανουν" αυτου του τυπου τα "προνομοια" απο το κρατος τους και αυτη την "μεταχειριση" και "σεβασμο" απο τους φοιτητες τους

« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/11, 16:31 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #521 στις: 01/09/11, 17:28 »
Μην λεμε τα ιδια και τα ιδια ρε Βαικινγκ..Απλη ιστορια ειναι αυτο που σου λεω..Υπηρξαν εποχες που ο καπιταλισμος ελεγε  υψηλη παραγωγικοτητα=υψηλα μεροκαματα για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.Επισης ελεγε κοινωνικο κρατος,δωστους υγεια παιδεια τα παντα δωρεαν.Αυτο παει,απετυχε και τελειωσε και εχουν περασει και πολλα χρονια απο τοτε αλλο αν καποιοι συνεχιζουν και κοροιδευουν τον κοσμο με το οτι μπορει να ξαναυπαρξει.

Οσο και να σε τρωει δεν θα ακτσουμε να συζητησουμε και το ΤΙ ειναι φασισμος.Μεινε στο τι θεωρω οτι οι υποστηρικτες τετετοιων αποψεων ειναι τετοιοι ακομα και αν οπως λες δεν το ξερουν.

Λες μπουρδες.Με το να αποβαλεις απο μεσα φυλετικους διαχωρισμους και να θεωρεις ταξικο αδερφο σου εναν χιλιοκαταπιεσμενο δεν γινεσαι συνεργατης της εξουσιας στη διαλυση της εργατικης ταξης.Ισα ισα που ζητας ισα δικαιωματα για ολους τους εργατες μαυρους ασπρους κιτρινους.Την δουλεια αυτη την κανουν περα απο τους ''εξυπνους'' εργοδοτες και ολοι αυτοι που θεωρουν-λογω εμφυτου ρατσισμου μαλλον :-[ -οτι η φυσικη θεση εκεινου του ανθρωπου ειναι να ζει εκμεταλλευομενος ενω του ντοπιου εργατη ισως και οχι(αναλογα αν μιλαμε για πατριωτικη αριστερα η πατριτωικη δεξια)..Οποτε συνδεση failed-->ψαξου.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #522 στις: 01/09/11, 18:10 »
Ξέρω γώ? Ρώτα κάποια γνωστή σου γιατί δεν θέλει να παντρευτεί και να κάνει παιδιά με έναν κινέζο ή έναν ινδό, αλλά προτιμάει κάποιον της φυλής της...



Yπαρχουν και ενα σωρο αλλοι που επιλεγουν πια το ακριβως αντιθετο. Ειναι θεμα ευκαιριων, δυνατοτητων να δεις και να συγκρινεις και το καλυτερο "προιον" ας κερδισει... Εχει ανοιξει το παιχνιδι και ο ανθρωπος πια εχει επιλογες....

Αυτό ακριβώς που αναφέρεις είναι η γενετήσια τάση των ειδών (δεν βλέπω το λόγο να εξαιρέσουμε το ανθρώπινο) να επιλέγουν να συναγελάζονται και να αναπαράγονται με τον καλύτερο και δυνατότερο διαθέσιμο εκπρόσωπο του είδους τους, δεν νομίζω να έχει σχέση με τα "κοινωνικά πρότυπα" που παρατήρησε ο GusN.
Και αναρωτιέμαι: το γεγονός αυτό δεν τα κάνει αυτόματα ρατσιστές ως προς τα πιο "αδύναμα" μέλη των κοινωνιών τους? Στον όρο αδύναμα θα συμπεριλάβω και αυτά που θεωρεί κάθε είδος για τους δικούς του λόγους ως διαφορετικά.

Κάνω αυτή την αναφορά διότι η άσχετη με το thread παρατήρησή μου έγινε έναυσμα για διάφορα σχόλια και χρησιμοποιήθηκε με μια στάλα ειρωνίας (δεν άντεξε ο συμπαθής μου kiratzoharris τελικά) εκεί που δεν έπρεπε να χρησιμοποιηθεί...

Παράθεση από: kiratzoharris
...Την δουλεια αυτη την κανουν περα απο τους ''εξυπνους'' εργοδοτες και ολοι αυτοι που θεωρουν-λογω εμφυτου ρατσισμου μαλλον- οτι η φυσικη θεση εκεινου του ανθρωπου ειναι να ζει εκμεταλλευομενος...

Και τέλος... χαλαρώστε με τα link και τις παραπομπές σε συγγράμματα επιστημονικά.
Δόξα τω θεώ είμαστε όλοι σκεπτόμενοι άνθρωποι, μια ορθή, λογική άποψη μπορούμε να την εκφέρουμε και μόνοι μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/11, 18:15 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #523 στις: 01/09/11, 18:40 »

Παράθεση
Και τέλος... χαλαρώστε με τα link και τις παραπομπές σε συγγράμματα επιστημονικά.
Δόξα τω θεώ είμαστε όλοι σκεπτόμενοι άνθρωποι, μια ορθή, λογική άποψη μπορούμε να την εκφέρουμε και μόνοι μας.
Λαθος μου που ζητησα επιστημονικη εξηγηση στον ρατσισμο εκ γενετης-μια ορθη λογικη αποψη(πχ οτι οι Αφρικανοι ειναι κατωτερο ή πιο αδυναμο ειδος και ετσι εγω δεν θα αναπαραχθω με αυτους)..Ειναι ηλιου φαεινοτερο..
Βαικινγκ το αρθρο που εδωσες δεν μιλαει για αυτο που στηριζετε εσεις..Απλα λεει οτι οι κοινωνιες απο παντα ειχαν ρατσιστικα συμπλεγματα που δημιουργουσαν κοινωνικους αποκλεισμους..Εγω ψαχνω λινκ για το οτι το εχουμε στο dna μας και οχι για κατι που μου το μαθαινει η οικογενια ή η κοινωνια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #524 στις: 01/09/11, 18:58 »
Γυρίστε πίσω και ξαναδείτε τα τελευταία δεκάδες μηνύματα. Τι σχέση έχει το περιεχόμενό τους με το Πανεπιστημιακό Άσυλο;
Αν θέλετε συζήτηση περί ρατσισμού, καπιταλισμού, κομμουνισμού, κλπ. υπάρχουν ήδη συζητήσεις τις οποίες μπορείτε να βρείτε και να συνεχίσετε εκεί, ή να ανοίξετε νέα συζήτηση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ