Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 161999 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #550 στις: 03/09/11, 18:47 »
1)
 το νομοθετημα ερχεται την καταλληλη στιγμη.
Τοσα χρονια υπερπροσπαθεια οτι το πανεπιστημιο παραγει(και πρεπει υποτιθεται να συνεχισει να το κανει) μονο στειρα επιστημονικη γνωση και τωρα εχει φτασει στο σημειο αυτη η αντιληψη να κυριαρχει.Λες και η γνωση δεν εχει πολιτικη τοποθετηση αναλογως απο το που προερχεται και με τι τροπο μεταδιδεται.Λες και η ερευνα ειναι κατι το αντικειμενικο ανεξαρτητα απο τον λογο που γινεται και ποιον θα ωφελησει η εφαρμογη της.Οχι η κυριαρχη αποψη λεει ευθαρσως οτι το πανεπιστημιο ειναι χωρος εξειδικευσης μελλοντικων εργαζομενων και η κοινωνια θα πρεπει να το βλεπει ως τετοιο..
...
2) Μαλιστα κυριαρχει η αποψη οτι ο φοιτητης δεν ειναι πλεον παραγωγικος οταν δεν παραγει κατι εστω και αν αυτο ειναι αμμισθι εργασια για τους καθηγητες του η εστω αμμισθι ασκηση σε επιχειρησεις.
Αυτο που πλανιεται στον αερα ειναι οτι το πανεπιστημιο πρεπει να εκπληρωσει τον εκ των ανω επιπλαστο σκοπο του.Τη δημιαρια εξειδικευμενων εργαζομενων.Και ανεργων..


1)
+1
Φυσικα και ερχεται την "καταλληλη" στιγμη. Τωρα που βρεθηκε ευκαιρια ειναι γνωστο οτι περναει μαζικο τσουναμι "μεταρρυθμισεων" χωρις καν να μπω στην διαδικασια να κανω ηθικη κριση για το για ποιον ειναι καλες/κακες, Δε θεωρω a priori οτι καθε αλλαγη ειναι προς το κακο του ανθρωπου, αλλιως ακομα θα ζουσα σε σπηλιες και ο μεσος ορος ηλικας μου θα ηταν τα 17.


2) Δε χρειαζεται να "παραγουν" η να "ερευνησουν" ολοι οι φοιτητες. Ουτε καν ειναι αναγκαστικο να βρει κανεις δουλεια σχετικη με τις σπουδες του μετα. * Οποιος λοιπον φοιτητης δε θελει να συνδεσει το πτυχιο του με την ερευνα, την σκληρη δουλεια, την παραγωγη feel free not to. Αλλα να μεινει και κανα εργαστηριο απυρπολητο μπας και υπαρχει και κανας απο τους αλλους.

Και το κανεις να ακουγεται σα κατι κακο, ενας ανθρωπος στα 25 του να εχει βγει εξειδικευμενος και καταρτισμενος απο ενα πανεπιστημιο. Δηλαδη ποτε πρεπει επιτελους να βγει εξοπλισμενος να κανει κατι για τον εαυτο του και τους αλλους ?  Στα 100? Και απο που να εξειδικευτει στις εγχειρισεις αν οχι απο στη Ιατρικη? Στα ιδιωτικα ΙΕΚ ΜΑκρυξυνη? Με την ανεργια που υπαρχει δηλαδη περιμενει κανεις να τον προσλαβουν ανετοιμο και απειρο και νεαρο σε μια εταιρια που ισα που επιβιωνει, ωστε να δαπανησουν 6 και 12 μηνες να τον εκπαιδευσουν αυτοι, ωστε μετα ισως να τους φανει χρησιμος? Δηλαδη εσυ δε θα ηθελες αν τελειωνες ενα μουσικο πανεπιστημιο να μπορουσες να παιζεις/συνθετεις/τραγουδας σε πολυ καλο επιπεδο? Και τελικα αν η ενσταση σου στα πανεπιστημια μας ειναι οτι δε μαθαινει καποιος και πολλες σφαιρικοτερες γνωσεις τι σχεση μπορει να εχει αυτο με την αρση του ασυλου για αξιοποινες πραξεις?


Ασε που τελικα πιστευω (χωρις ομως να εχω αποδειξεις για αυτο, ειναι μονο προσωπικη αποψη) οτι ο μεσος αποφοιτος του Γεηλ, Κολουμπια, Οξφορδης παρα το σκληρο, ακαρδο, εξοντωτικο, απαιτητικο, ελεγχομενο, εξειδικευμενο συστημα τους ειναι 10000000 φορες πιο ευαισθητοποιημενος, ενημερος, ενεργος και προβληματισμενος, γνωστης του περιβαλλοντος κοσμου του, απο  τον δικο μας καφενοβιο, αμορφωτο, 45χρονο αιωνιο φοιτητη του εκαστοτε ασυλοπροστατευομενου κομματοδιοικουμενου ιδρυματος μας πχ στο Καρλοβασι η την Χαλκιδα. Για να μη σου πω κιολας οτι βρισκει χρονο και αθλειται και περισσοτερο, πλενεται και περισσοτερο, πινει περισσοτερο, σνιφαρει περισσοτερο και στα πανεπιστημια τους θα βρεις πολυ περισσοτερους  βιρτουοζους κιθαριστες, δεκαθλητες, αεροπτεριστες, συγγραφεις, θρησκοληπτους, μαζορετες, μπασκετμπολιστες, πυγμαχους, ταξιδεμενους, κολυμβητες, ορειβατες, ιστιοπλοους  και λοιπους με σφαιρικες γνωσεις και ενδιαφεροντα.


* Μη ξεχναμε (ειδικα οσοι θελουν να βλεπουν τα πανεπιστημια κυριως ως χωρο γενικης σφαιρικης γνωσης και εμπειριων) οτι πολυς κοσμος μπορει να επιλεγει να σπουδασει φιλοσοφια οχι για να γινει επαγγελματιας "φιλοσοφος" αλλα επειδη του αρεσει για μερικα χρονια να τριφτει με αυτο. Οπως καλη ωρα καποιος θα ασχολιοταν επι ετων με τη μουσικη ως χομπι και θα ξοδευε λεφτα σε μαθηματα και εξοπλισμο και χρονο και προσπαθεια χωρις σκεψη να γινει επαγγελματιας μουσικος, απλα και μονο επειδη ετσι του αρεσει.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος GusN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #551 στις: 03/09/11, 19:37 »
[
Ασε που τελικα πιστευω (χωρις ομως να εχω αποδειξεις για αυτο, ειναι μονο προσωπικη αποψη) οτι ο μεσος αποφοιτος του Γεηλ, Κολουμπια, Οξφορδης παρα το σκληρο, ακαρδο, εξοντωτικο, απαιτητικο, ελεγχομενο, εξειδικευμενο συστημα τους ειναι 10000000 φορες πιο ευαισθητοποιημενος, ενημερος, ενεργος και προβληματισμενος, γνωστης του περιβαλλοντος κοσμου του, απο  τον δικο μας καφενοβιο, αμορφωτο, 45χρονο αιωνιο φοιτητη του εκαστοτε ασυλοπροστατευομενου κομματοδιοικουμενου ιδρυματος μας πχ στο Καρλοβασι η την Χαλκιδα.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω σε αυτό, τουλάχιστον από τα δικά μου βιώματα σε αυτά τα λημέρια. Και αναφέρομαι στην πολιτικοποίηση με την καλή έννοια, όχι στην τεχνική κατάρτιση.

Και επειδή βλέπω πως συγκρίνεις τα άκρα (Columbia με ΤΕΙ Χαλκίδας π.χ.), για άλλαξε τα άκρα και κάνε την ίδια σύγκριση:
ΕΜΠ ας πούμε, με το μέσο αμερικάνικο κολλέγιο (το μέσο, έτσι; όχι το χειρότερο ;) ). Τα αποτελέσματα θα είναι τολμώ να πω κωμικοτραγικά.
Γιατί τα 10-20 πρώτα (και ακριβότερα) παν/μια της αμερικής, έχουν χαώδη διαφορά από τα υπόλοιπα 4,000 ιδρύματα της χώρας.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #552 στις: 03/09/11, 20:42 »
Πολιτικοποίηση μέσα στο Πανεπιστήμιο δε γίνεται να μην υπάρξει! Διότι ακόμα και με τη δική μου άποψη με την οποία πολλοί διαφώνησαν, δηλαδή πως "το Πανεπιστήμιο ασχολείται κυρίως με την εξειδίκευση που θα εντάξει τον απόφοιτο στον παραγωγικό ιστό" αυτομάτως απο την πρώτη ημέρα, ακόμα και ο πιο "απολιτίκ" φοιτητής θα αναρωτηθεί: "Ποιός είναι ο παραγωγικός ιστός στον οποίο θα μπω όταν αποφοιτήσω";"Ποιές οι δυσκολίες του"; "Ποιές οι στρεβλώσεις του"; "Που οφείλονται"; "Πως συνδέεται με όλα αυτά η εξειδίκευση που λαμβάνω";

Και σε δεύτερο χρόνο θα το συζητήσει με κάποιον συμφοιτητή του και εκεί ξεκινά η πολιτική συζήτηση, η ανταλλαγή/διακίνηση ιδεών και η διαμόρφωσή/ενστερνισμός/απόρριψη πολιτικοιδεολογικών απόψεων ή ακόμα και η δημιουργία νέων!. Αυτό το πράγμα ΔΕ μπορεί να σταματήσει με κανέναν τρόπο σε ένα (έστω και προβληματικό) Δημοκρατικό πολίτευμα και κανένας νόμος δε μπορεί να επέμβη σε αυτό.

Είναι όμως άλλο αυτό που ανέφερα και άλλο αυτό που γίνεται στα Πανεπιστήμια των κομματικών παρατάξεων οι οποίες προπαγανδίζουν ή ακόμα και "προσηλυτίζουν" ασύστολα εώς και παραβιάζουν νόμους και δικαιώματα προκειμένου να επιβάλλουν την άποψή τους!

Και προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι γίνεται στο Yale/Columbia/Harvard κλπ. Με ενδιαφέρει το Ελληνικό Πανεπιστήμιο και τι μπορεί να το κάνει να λειτουργεί σωστά σε όλους τους τομείς σε όφελος όχι μόνο της επιστήμης αυτής καθ'αυτής αλλα και ολόκληρου του κοινωνικού συνόλου-παραγωγικού ιστού-του τόπου βρε αδερφέ!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #553 στις: 04/09/11, 05:41 »
Καλή η προσπάθεια που γίνεται με αυτόν τον νόμο πλαίσιο, αν και ορισμένα του σημεία απαιτούν συζήτηση καλό είναι να δοκιμαστεί.

Θετικά σημεία:
1) Το εκλεκτορικό σώμα εκλογής και αξιολόγησης προόδου καθηγητών, καλής συνθέσεως σε γενικές γραμμές. Και μόνο η απουσία των φοιτητών και η παρουσία αλλοδαπού εκλέκτορα είναι ευλογία. Πάρα πολύ πιθανόν σε 5 - 10 χρόνια να έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο από τα σκατά. Ίδωμεν...
2)Η θέσπιση ενιαίου ψηφοδελτίου για την εκλογή των φοιτητών και καθηγητών που μετέχουν στο συμβούλιο είναι ένας καλός τρόπος για την αποφυγή της εκμετάλευσης των αποτελεσμάτων προς εντυπωσιασμό και προς την αποκομματικοποίηση των Πανεπιστημίων. Βέβαια οι σκιώδεις διαπλοκές δεν μπορούν να εκλείψουν με σιγουριά μια και είναι ένα εγγενές μειονέκτημα των δημοκρατικών διαδικασιών!

Μελανά σημεία:
1) Η δόμηση του εκπαιδευτικού προγράμματος κατά το σύστημα 3-2-3. Θα ήταν πλήρως αποδεκτό αν τα 2 χρόνια της απόκτησης Μάστερ παρέχοντο με δωρεάν φοίτηση. Κάτι τέτοιο θα ανάγκαζε και τις σχολές να παρέχουν ένα ικανοποιητικό επίπεδο σπουδών και πολύ καλύτερο σε σχέση με την υπάρχουσα κατάσταση. Η αμειβόμενη φοίτηση αυτού του επιπέδου όμως οδηγεί, στον εξευτελισμό των αποφοίτων του πρώτου κύκλου σπουδών σε σχέση με αυτούς του 2ου κύκλου και μάλιστα με κατώφλι επιλογής την οικονομική δυνατότητα του ατόμου, κατάσταση εξαιρετικά αντικοινωνική σ' αυτην την δυσκολότατη συγκυρία.
Αυτή η διαφορά επιπέδου δεν είναι τόσο έντονη με το ισχύον σύστημα.

Επίσης θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή στον γενικό γραμματέα του υπ. Παιδείας. Δεν είναι λογικό πριν από τέσσερεις μήνες να καλεί τα τμήματα να μειώσουν τον αριθμό των μεταπτυχιακών προγραμμάτων λόγω του ότι είναι υπερβάλοντα σε αριθμό και εκ των υστέρων να θεσμοθετείται η υποχρεωτική θέσπιση μεταπτυχιακών από όλα τα γνωστικά αντικείμενα. Ας συνενοηθείτε πρώτα και μετά συναινούμε...

2)Ο ορισμός "αξιόποινες πράξεις" είναι εξαιρετικά αόριστος. Διότι οι νόμοι αλλάζουν πανεύκολα, στο μέλλον μπορεί να θεωρείται αξιόποινη πράξη η κατοχή μη εγκεκριμένης εφημερίδας ή η σκληρή κριτική σε πρόσωπα. Ξέρω εγώ? Μπορεί να ενεργοποιηθεί και ο νόμος "περί τεντυμποϊσμού". Απ' ότι γνωρίζω δεν έχει ακυρωθεί! 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #554 στις: 04/09/11, 09:35 »
[
Ασε που τελικα πιστευω (χωρις ομως να εχω αποδειξεις για αυτο, ειναι μονο προσωπικη αποψη) οτι ο μεσος αποφοιτος του Γεηλ, Κολουμπια, Οξφορδης παρα το σκληρο, ακαρδο, εξοντωτικο, απαιτητικο, ελεγχομενο, εξειδικευμενο συστημα τους ειναι 10000000 φορες πιο ευαισθητοποιημενος, ενημερος, ενεργος και προβληματισμενος, γνωστης του περιβαλλοντος κοσμου του, απο  τον δικο μας καφενοβιο, αμορφωτο, 45χρονο αιωνιο φοιτητη του εκαστοτε ασυλοπροστατευομενου κομματοδιοικουμενου ιδρυματος μας πχ στο Καρλοβασι η την Χαλκιδα.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω σε αυτό, τουλάχιστον από τα δικά μου βιώματα σε αυτά τα λημέρια. Και αναφέρομαι στην πολιτικοποίηση με την καλή έννοια, όχι στην τεχνική κατάρτιση.

Και επειδή βλέπω πως συγκρίνεις τα άκρα (Columbia με ΤΕΙ Χαλκίδας π.χ.), για άλλαξε τα άκρα και κάνε την ίδια σύγκριση:
ΕΜΠ ας πούμε, με το μέσο αμερικάνικο κολλέγιο (το μέσο, έτσι; όχι το χειρότερο ;) ). Τα αποτελέσματα θα είναι τολμώ να πω κωμικοτραγικά.
Γιατί τα 10-20 πρώτα (και ακριβότερα) παν/μια της αμερικής, έχουν χαώδη διαφορά από τα υπόλοιπα 4,000 ιδρύματα της χώρας.


Και εγω απο προσωπικη εμπειρια μιλαω, αλλα το συμπερασμα μου ειναι διαφορετικο οσον αφορα αθλητισμους, μουσικες, τεχνες, ασωτειες κλπ. Παρολα αυτα οπως ειπα δεν εχω καποια αποδειξη περι αυτου, παρα μονο την αισθηση που μου δημιουργηθηκε η οποια δεν αποτελει και ασφαλες στατιστικο δειγμα. Αν η δικη σου αποτελει χαρακτηριστικοτερο/καλυτερο δειγμα, ας υιοθετησουμε αυτην.
Τα δυο ακρα πιανω αναγκαστικα, σα να λεμε τα τοπ, αμερικανικα, μονοπλευρα πανεπιστημια με τους ρομποτ φοιτητες, με φουλ εξειδικευση και ανελεητο ρυθμο, χωρις χρονο για τιποτα. Και απο την αλλη τα χειροτερο, ελληνικα, "πολυπλευρα", με φοιτητες χυμα και χαλαρο προγραμμα και ασυλα και καταληψεις που υπαρχει απλετος χρονος για τα παντα. Να δουμε τελικα ποσο επικοδομητικα μπορει ο εδω ψαγμενος αιωνιος (και ωριμος) φοιτητης με πολυ ελευθερο χρονο στον εδω χαλαρο θεσμο να τον εκμεταλλευτει εντος ιδρυματος για κατι αλλο εστω οχι ειδικοτητας, σε σχεση με το ανωριμο ρομποτ παιδαρελι εκει. Τι να πω ισως στο ΕΜΠ οταν το ειδες εσυ οι 18χρονοι να παιζανε κιθαρα, να πηγαιναν με ποδηλατα, να ετρεχαν στα γηπεδα ενω εξω οι αντιστοιχοι να πινανε μονο φραπεδες ...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/11, 09:44 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #555 στις: 04/09/11, 13:10 »

1) Η δόμηση του εκπαιδευτικού προγράμματος κατά το σύστημα 3-2-3. Θα ήταν πλήρως αποδεκτό αν τα 2 χρόνια της απόκτησης Μάστερ παρέχοντο με δωρεάν φοίτηση..

2)Ο ορισμός "αξιόποινες πράξεις" είναι εξαιρετικά αόριστος..
Όσον αφορά στο 1), απο όσο έχω ψάξει δε θεσπίζονται δίδακτρα. Δεν ξέρω αν έχει αφεθεί κανενός είδους "παραθυράκι" προκειμένου να θεσπιστούν αργότερα. Αν ισχύει, δεν είνα μόνο μελανό σημείο, αλλα μελανότατο! Το Δημόσιο Πανεπιστήμιο θα πρέπει να είναι και δωρεάν, τουλάχιστο για τους Έλληνες πολίτες. Για όποιον θέλει να πληρώσει, ας έλθει εδώ το παράρτημα του ιδιωτικού Πανεπιστημίου.

Όσον αφορά στο 2), για να είναι πραγματικά σαφής ο νόμος θα έπρεπε να ονομάτιζε συγκεκριμένα τις πράξεις αυτές. Πχ. 'σε περίπτωση κατασκευής βομβών μολότωφ...", "σε περίπτωση "χτισίματος του καθηγητού εντός του γραφείου του..."κλπ. Λίγο δύσκολο να ορισθούν με πληρότητα και σαφήνεια αυτές οι πράξεις. Διότι μετά, θα λέμε "η μολότωφ ΔΕΝ κατασκευάσθηκε εντός του Πανεπιστημίου, απλά συναρμολογήθηκε" ή "δεν ήταν "χτίσιμο", αλλα απλό "μερεμέτι"!! Προφανώς αστειεύομαι αλλα μαλλον καταλαβαίνεις πως όσο πιο σύνθετη είναι πολλές φορές η διατύπωση ενός νόμου, τόσο πιο υποκειμενική γίνεται η αρμηνεία του και τόσο περισσότερα παραθυράκια θα ανοίγει. Μέχρι στιγμής, το "αξιόποινες πράξεις" είναι μια χαρά. Αν φτάσει το κράτος σε σημείο να θεωρεί ως "αξιόποινες"  και πράξεις που αντιβαίνουν στην ελεύθερη διακίνηση των ιδεών (που προστατεύει άλλωστε η παρ.1 του αρ.3 αν δεν απατώμαι) τότε οι αντιδράσεις θα ξεπεράσουν τα όρια των Πανεπιστημίων και των "μη-ασύλων".
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #556 στις: 04/09/11, 13:20 »
Επειδή συχνά πυκνά βλέπω να μιλάτε για χτίσιμο, αλήθεια, τι ξέρετε ακριβώς για αυτή την περίπτωση και το ποιόν του καθηγητή? Τι ξέρετε για τις συνθήκες του συμβάντος?

Ρωτάω, γιατί τυχαίνει να είναι καθηγητής μου ο εν λόγω "κύριος".

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ του να τον χτίσουν. Ο συγκεκριμένος αξίζει πολύ χειρότερα πράγματα από το να τον θυματοποιήσουν κάποιοι επιπόλαιοι στα μάτια της κοινής γνώμης...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #557 στις: 04/09/11, 13:53 »

Να διαβαστει απο φιλους και εχθρους παρακαλω >:D
http://wp.me/p1pa1c-c9D

''Ειμαι τεντυμπόης γιαούρτωσα τον καθηγητή μου''
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #558 στις: 04/09/11, 18:29 »
Τς, τς, τς.... τρομερά πράγματα συμβαίνουν σ' αυτόν τον τόπο!!! Μετά από τις καθόλα νόμιμες και ηθικές μαύρες λίστες των κομάτων, μαύρες λίστες για τους φοροφυγάδες, μαύρες λίστες των οργανώσεων καταναλωτών για παρανομούσες εταιρείες, μαύρες λίστες των τρομοκρατών, μαύρες λίστες του Τειρεσία, μαύρες λίστες των Μουσουλμάνων, μαύρες λίστες των Χριστιανών, καθόλα νόμιμες και ηθικές λέγω καθότι εκπορεύονται από θεσμοθετημένα όργανα, τολμά ένας ιδιώτης να μιμήται αυτήν την πρακτική άκριτα και άνευ ερίσματος για δικούς του ατομικούς λόγους! Οποίος πολιτισμικός ξεπεσμός!!!

Σε λίγο θα μας ζητούν να στοχοποιήσουμε, να καταγράψουμε και να δημοσιοποιήσουμε διεφθαρμένους λειτουργούς που υπέπεσαν στην αντίληψή μας όπως εφοριακούς, ιατρούς, δικηγόρους και δικαστικούς, πολιτικούς μηχανικούς και πολιτικούς αμήχανους. Ρε πάτε καλά? Καταδότες θα γίνουμε? Μαρτυριάρηδες?

Αγαπητέ Vaiking: Από το 1999 έως σήμερα τα μεταπτυχιακά προγράμματα στα Ελληνικά Πανεπιστήμια γίνονται επ' αμοιβή των φοιτούντων σε αυτά Ελλήνων φοιτητών. Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο να αλλάξει αυτή η πρακτική ιδίως όταν δεν αναφέρεται ρητώς και κατηγορηματικώς από τον νέο νόμο πλαίσιο. Οπότε θεωρώ δεδομένη την επ' αμοιβή παρακολούθηση των μεταπτυχιακών και την επακολουθούμενη μεγένθυση της ανισοροπίας φτωχών και πλουσίων.

Όσον αφορά τις αξιόποινες πράξεις και την ταχύτητα αλλαγής τόσο των νόμων όσο και της ερμηνείας τους, παραδειγματικά να σου θυμίσω ότι η χρήση φαρμακευτικών ουσιών χώρις ιατρική συνταγή δεν είναι πλέον αξιόποινη πράξη και άρα ο καθένας θα μπορεί να κάνει χρήση ηρωϊνης ή κοκαϊνης μέσα στους Πανεπιστημιακούς χώρους άνευ απογορεύσεως και άνευ κινδύνου ακόμα και αν δεν ισχύει το άσυλο. Με τον ίδιο τρόπο μπορεί ν' αλλάξει και ο νόμος για την νόμιμη διακίνηση ιδεών και να μην κουνηθεί φύλο (άλλωστε η πλειονότητα δεν έχει πλέον ιδέες όποτε το θέμα δεν τους απασχολεί).

Εκτός αυτού στην εισαγωγή του νόμου αφιερώνονται 4 σελίδες για τον λεπτομερή ορισμό των όρων που χρησιμοποιούνται σ' αυτόν, όπως γίνεται πολύ σωστά σε κάθε νόμο, αλλά ούτε μία γραμμή για τον όρο "αξιόποινες πράξεις". Δεν είμαι νομικός αλλά οπωσδήποτε θα υπάρξουν ερμηνευτικές διατάξεις οι οποίες και περιμένουμε να είναι προσεγμένες, γι' αυτό άλλωστε και παρεμβαίνουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/11, 19:04 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #559 στις: 04/09/11, 20:09 »
Εκτός αυτού στην εισαγωγή του νόμου αφιερώνονται 4 σελίδες για τον λεπτομερή ορισμό των όρων που χρησιμοποιούνται σ' αυτόν, όπως γίνεται πολύ σωστά σε κάθε νόμο, αλλά ούτε μία γραμμή για τον όρο "αξιόποινες πράξεις". Δεν είμαι νομικός αλλά οπωσδήποτε θα υπάρξουν ερμηνευτικές διατάξεις οι οποίες και περιμένουμε να είναι προσεγμένες, γι' αυτό άλλωστε και παρεμβαίνουμε.
Το αξιοποινο ως γνωστον ειναι περισσοτερο θεμα του "που" και "ποτε" παρα του "τι". Μερικα χιλιομετρα πιο περα, η διγ -αμια η πολυγα -μια ενος Σειχη επιτρεπεται ενω εδω οδηγει στη φυλακη. Ομοιως τα παιδια του Νωε, η του Αδαμ προεβην σε επιμειξια ενω σημερα αυτο θα ηταν ποινικως κολασιμο. Τα πραγματα και οι ηθικες, οι ανοχες αλλαζουν. Ισως λοιπον εφτασε το "ποτε" που καποια πραγματα εντος Πανεπιστημιων θα πρεπει να σταματησουν να ειναι ανεκτα (ειδικα οταν δεν ειναι ανεκτα και εξω).

« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/11, 20:18 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #560 στις: 04/09/11, 23:36 »
Εκτός αυτού στην εισαγωγή του νόμου αφιερώνονται 4 σελίδες για τον λεπτομερή ορισμό των όρων που χρησιμοποιούνται σ' αυτόν, όπως γίνεται πολύ σωστά σε κάθε νόμο, αλλά ούτε μία γραμμή για τον όρο "αξιόποινες πράξεις". Δεν είμαι νομικός αλλά οπωσδήποτε θα υπάρξουν ερμηνευτικές διατάξεις οι οποίες και περιμένουμε να είναι προσεγμένες, γι' αυτό άλλωστε και παρεμβαίνουμε.
Το αξιοποινο ως γνωστον ειναι περισσοτερο θεμα του "που" και "ποτε" παρα του "τι". Μερικα χιλιομετρα πιο περα, η διγ -αμια η πολυγα -μια ενος Σειχη επιτρεπεται ενω εδω οδηγει στη φυλακη. Ομοιως τα παιδια του Νωε, η του Αδαμ προεβην σε επιμειξια ενω σημερα αυτο θα ηταν ποινικως κολασιμο. Τα πραγματα και οι ηθικες, οι ανοχες αλλαζουν. Ισως λοιπον εφτασε το "ποτε" που καποια πραγματα εντος Πανεπιστημιων θα πρεπει να σταματησουν να ειναι ανεκτα (ειδικα οταν δεν ειναι ανεκτα και εξω).
Και πως ορίζεις το σωστό δηλαδή? Μήπως να αρχίσουμε να λιθοβολούμε γυναίκες όπως σε ορισμένες μουσουλμανικές χώρες? Ειδικά έξω είναι ανεκτό.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #561 στις: 05/09/11, 01:55 »
Αγαπητέ monoxeira αναφέρεσε στο αξιοκατάκριτο και όχι στο αξιόποινο. Ως γνωστόν το αξιόποινο ελάχιστη σχέση έχει με το ανήθικο. Πχ ο νεποτισμός, το γλύψιμο, η κλοπή διανοητικής περιουσίας, το πνευματικό νταβατζιλίκι, η αναξιοκρατία,  χαρακτηριστικά τα οποία υπάρχουν και μέσα και έξω από τα Πανεπιστήμια, παρόλο που είναι αξιοκατάκριτα και ηθικώς κολάσιμα δεν είναι αξιόποινα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #562 στις: 05/09/11, 11:52 »
@papous Απο ότι κατάλαβα στα περισσότερα που έγραψες το νοημα είναι "Ας περιμένουμε λίγο να δούμε" Και σε αυτό συμφωνώ. Πάντως όσον αφορά στον όρο "αξιόποινες", τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό σημαίνει πράξεις που παραβιάζουν το νόμο άρα και είναι "άξιες ποινής". Και πάλι βέβαια υπάρχει ανοιχτό ενδεχόμενο αυτές να ορισθουν αυθαίρετα όπως επίσης αυθαίρετα αντιμετωπιζόταν απο τις φοιτητικές παρατάξεις (τουλάχιστον τμήματος αυτών) και το "Παν. άσυλο". Διότι ως γνωστόν οι νόμοι και οι συμφωνίες μπορούν να παραβιάζονται εκατέρωθεν.

Άσε που σύμφωνα με την άποψη ορισμένων, ο νόμος άρα και η παρανομία θα πρέπει να "εξαρτάται απο το συσχετισμό δυνάμεων" εντός ορισμένου χώρου! Άντε να βγάλεις άκρη μετά...

Όσο για το διάλογο μεταξύ εκπαιδευτικών που μας παρέπεμψες, αξίζει να διαβαστεί απο όλους! Έχουμε έναν καθηγητή ο οποίος (μάλλον χωρίς δόση χιούμορ) καλεί να συγκροτηθούν άτυπες "μαύρες λίστες" και την (προφανώς αριστερή) πλειοψηφία να λέει: "βάλε κι εμένα στη λίστα και στείλε με στην Ικαρία για εξορία" μαζί με τις απαραίτητες αναφορές στο ΛΑΟΣ και τους γνωστούς συσχετισμούς! Και επιπλέον έχουμε και ένα εσωτερικό "ξεκατίνιασμα" που μάλλον έχει πολλά να βγάλει στη φόρα! Τρομερό επίπεδο!!!

Και πάμε τώρα και λίγο στα περι "χαφιεδισμού". Ποιός είναι ο "χαφιές (ή καταδότης και μαρτυριάρης όπως έγραψες); Μήπως είναι ο οποιοσδήποτε πολίτης καταγείλει στις αρχές μια παράνομη πράξη που τελείται στο χώρο στον οποίο κινείται (είτε πλήττει άμεσα τον ίδιο, είτε όχι); Το εννοούμε σοβαρά αυτό; Και αυτό το γράφω διότι στη μεταπολιτευτική μας κοινωνία, συμβαίνει συχνά, οποιοσδήποτε καταγγείλει κάτι παράνομο, αυτομάτως αποκαλείται και "χαφιές" ή "ρουφιάνος" και μάλιστα απο αυτούς τους οποίους κατήγγειλε! Και σε αυτή την κοινωνία με "αντιχουντικά" αντανακλαστικά-σύνδρομα, το δίκιο το παίρνει σχεδόν πάντα με το μέρος του ο καταγγελόμενος και όχι ο καταγγέλων. Παίζει βέβαια και ρόλο το ΠΟΙΟΣ είναι ο καταγγέλων και ΠΟΙΟΣ ο καταγγελόμενος σε κάθε περίπτωση αλλα το νόημα δεν αλλάζει και πολύ...

Ένα παράδειγμα: Φίλη μου κομμου*ίστρια είχε καθημερινά πρόβλημα με τους απο πάνω της στην πολυκατοικία που έμενε οι οποίοι κάθε βράδυ απο τις 12 μέχρι τις 5 το πρωί έκαναν απίστευτη φασαρία και δεν την άφηναν ποτέ να κοιμηθεί. Δεν ήθελε να τους κάνει η ίδια παρατήρηση γιατί (θα το πω ευγενικά) είχε πριν λίγες ημέρες διαμάχη μαζί τους σε χώρο Πανεπιστημίου και δε θα το αναλύσω περισσότερο μη θίξω κάποιους..

Τη ρώτησα: "Γιατί δεν καλείς την αστυνομία;" και μου απάντησε: "Εγώ είμαι κομμου*ίστρια και δε θα καλέσω ποτέ τους μπάτσους! Δεν είμαι χαφιές εγώ"!! Της απαντώ κι εγώ: "ε καλά, τότε μείνε ξάγρυπνη, ή πες τουλάχιστο στον ιδιοκτήτη να τους πει καμιά κουβέντα". Το αυτό και έκανε! Έλα όμως που το εν λόγω παληκάρι απο πάνω μόλις δέχτηκε τηλεφώνημα απο τον ιδιοκτήτη άρχισε να ουρλιάζει πως "όποιος πήρε τηλέφωνο είναι "χαφιές" και "ρουφιάνος" και θα μάθω εγώ ποιός είναι!!"; Η φίλη μου λοιπόν ξέρετε τι έκανε; Αφου στενοχωρήθηκε που την αποκάλεσε κάποιος έτσι, έφυγε απο το σπίτι! Οποία Δημοκρατία! Να φωνάζει ο κλέφτης για να φύγει ο "χαφιές" νοικοκύρης!

Άρα λοιπον τι θέλουμε; Θέλουμε μια κοινωνία στην οποία την παρανομία πρέπει να την ανακαλύπτει αποκλειστικά η αστυνομία ενίοτε με χρήση "μέντιουμ" (και όχι οι "χαφιέδες" πολίτες), αλλα η αστυνομία να μην έχει δικαίωμα να μπει και να ελέγξει συγκεκριμένους χώρους όπως πχ. το Πανεπιστήμιο... Κοινώς "άσε τα πράγματα ως έχουν και κάνε τα στραβά μάτια..." Πειράζει που εγώ διαφωνώ;;;

Υ.Γ. Μάλλον πρέπει να αφαιρέσετε και τη λέξη "κομμου*ίστρια" απο τη λογοκρισία!!

The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #563 στις: 05/09/11, 13:43 »
Άρα λοιπον τι θέλουμε; Θέλουμε μια κοινωνία στην οποία την παρανομία πρέπει να την ανακαλύπτει αποκλειστικά η αστυνομία ενίοτε με χρήση "μέντιουμ" (και όχι οι "χαφιέδες" πολίτες), αλλα η αστυνομία να μην έχει δικαίωμα να μπει και να ελέγξει συγκεκριμένους χώρους όπως πχ. το Πανεπιστήμιο... Κοινώς "άσε τα πράγματα ως έχουν και κάνε τα στραβά μάτια..." Πειράζει που εγώ διαφωνώ;;;

Η διαφωνία είναι ιερή και άγια αρκεί να αναλύει τα υπάρχοντα δεδομένα με πραγματιστικό και ουχί φαντασιωτικό τρόπο. Ποία είναι η πραγματικότης?
1) Οι αστυνομικές αρχές ήδη έλεγχαν μυστικά τους Πανεπιστημιακούς χώρους και επί ισχύος του ασύλου. Δεν φαντάζομαι να πιστεύει κανείς ότι το κράτος θα ήταν τόσο ηλίθιο ώστε ν' αφήσει ένα τόσο ευαίσθητο τομέα άνευ ελέγχου.
2) Οι αστυνομικές αρχές ελέγχουν επίσης τους γηπεδικούς χώρους εκτός από τους Πανεπιστημιακούς, και λόγω ανυπαρξίας γηπεδικού ασύλου τους ελέγχουν φανερά. Παρ' όλα αυτά δεν κατόρθωσαν τόσα χρόνια να μειώσουν την καφρίλα αντίθετα αυτή αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο. Πράγμα το οποίο φανερώνει ότι δεν είναι η ασυλία υπεύθυνη για την καφρίλα.
3) Οι υπάρχουσες αστυνομικές δυνάμεις δεν επαρκούν για την πλήρη αστυνόμευση των Πανεπιστημιακών χώρων. Οπότε ακόμα και στην περίπτωση που δύνανται να επέμβουν, δεν επαρκούν.
4) Ο Πανεπιστημιακός χώρος είναι ευαίσθητος. Μιά λάθος ή ηθελημένα λάθος κίνηση μπορεί να μεταδώσει την φωτιά σ' όλη την χώρα.
5) Αυτήν την στιγμή που ομιλούμε δεν υφίσταται Πανεπιστημιακό άσυλο. Βλέπει κανείς επέμβαση των κρατικών αρχών στις κατάφορες αξιόποινες πράξεις που τελούν εντός των σχολών και από τους ηγήτορές τους?


Γενικώς φρονώ ότι οι δράσεις και αντιδράσεις για την παραμονή ή όχι της Πανεπιστημιακής ασυλίας είναι προσχηματικές και από τις δύο πλευρές.

Άλλο είναι το πρόβλημα του Πανεπιστημίου, άλλο και το πρόβλημα των αντιδρώντων. Το Πανεπιστήμιο είχε μέχρι σήμερα κλειστές τις πόρτες για ανθρώπους με συγκεκριμένες Πολιτικές πεποιθήσεις και τώρα προσπαθούν να τις ανοίξουν. Οι αντιδρώντες είχαν το προνόμοιο της ανέξοδης και άκοπης ανέλιξης σε υψηλά αξιώματα και τώρα λυσούν για την διακοπή αυτής της διαφοροποίησης.

Η αταξία όμως δεν λύνεται με ημίμετρα! Δεν μπορείς να έχεις στοιβάξει άναρχα όλα τα σκουπίδια σε μια χωματερή και να προσπαθείς να τα ταξινομήσεις ρίχνοντας από πάνω χώμα για να κρύβονται οι μυρωδιές. Χρειάζεται να τα βγάλεις όλα έξω, να κρατήσεις τα αξιοποιήσιμα και να θάψεις τα τοξικά.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #564 στις: 05/09/11, 14:29 »
Γενικώς φρονώ ότι οι δράσεις και αντιδράσεις για την παραμονή ή όχι της Πανεπιστημιακής ασυλίας είναι προσχηματικές και από τις δύο πλευρές.

Άλλο είναι το πρόβλημα του Πανεπιστημίου, άλλο και το πρόβλημα των αντιδρώντων. Το Πανεπιστήμιο είχε μέχρι σήμερα κλειστές τις πόρτες για ανθρώπους με συγκεκριμένες Πολιτικές πεποιθήσεις και τώρα προσπαθούν να τις ανοίξουν. Οι αντιδρώντες είχαν το προνόμοιο της ανέξοδης και άκοπης ανέλιξης σε υψηλά αξιώματα και τώρα λυσούν για την διακοπή αυτής της διαφοροποίησης.



Το πανεπιστημιο γενικως καιρο τωρα ειχε σβησει τις μηχανες του και πηγαινε με τη δυναμη της αδρανειας...με κατι ατμους αλλων εποχων οταν τμηματα του Καποδιστριακου θεωρουνταν σχολες που φτουραγαν ακομα και για τα δεδομενα των εξω, οταν η Ιατρικη Αθηνας τυγχανε πραγματικα διεθνους αναγνωρισης και πρωταγωνιστουσε σε διεθνης εξελιξεις, οταν το Πολυτεχνειο ειχε τις στιγμες του, τη γενια του, το κυρος του κλπ. Οι δε συγκυριες για τους αποφοιτους για καιρο παρεμεναν ευνοικες. Ακομα και οι πιο λοβοτομημενοι/οι πιο αιωνιοι φοιτητες/οι πιο τεμπεληδες θα εβρισκαν αργα η γρηγορα δουλεια (υπηρχαν ακομα οι διορισμοι μεσω επετηριδων, φροντιστηρια και ιδιαιτερα πηγαινε και η κουτση Μαρια, ολη η Αθηνα ηταν ενα εργοταξιο και ολοι οι Μηχανικοι καπου κατεθεταν ενα πτυχιο κλπ). Η δε κοινωνια ηταν αποφασισμενη να κανει τα στραβα ματια στο μπαχαλο των σχολων, κυριως επειδη λογω κομπλεξ "το παιδι μου θα σπουδασει" ολοι μα ολοι μα ολοι ειχαν στις οικογενειες τους φοιτητες η ζουσαν στο ρυθμο του "να πετυχει το παιδι σε μια απο τις σχολες που εχει δηλωσει στο μηχανογραφικο". Τα δε παιδια, που μεχρι τα 40 θα ηθελαν να χρηματοδοτουν τις μπυρες, μπαφους, εκδρομες, ρουχα, κινητα, αυτοκινητα απο τους γονεις θα ηταν τα τελευταια που θα γκρινιαζαν για το οτι οι σχολες τους ειναι για τα πανυγηρια και δεν αξιζει τον κοπο να τις παρακολουθεις. Οι πανεπιστημιακοι φυσικα και δε θα διαμαρτυρονταν για τα χαλια τους αφου οι ιδιοι εχουν μεγαλο ποσοστο της ευθυνης και οι περισσοτεροι ξερουν πολυ καλα ποσο λερωμενη την εχουν τη φωλια τους σε πολλαπλα επιπεδα (αρχιζοντας απο τα πολιτικα παζαρια/βυσματα του διορισμου τους η ακομα και πριν απο την φωτογραφικη προκυρηξη μελων ΔΕΠ και φτανοντας στα papers, τις διδακτικες τους ωρες, τα προνομια τους, τη δυναμη της υπογραφης τους σε Ευρωπαικα, την ευκολια μετακινησης και επικοινωνιας σε θεσης διοικησης/γ.γ/συμβουλων κλπ). Ισα ισα που διατηρουσαν μια εικονα κυρους, οτι εσωτερικα ολα βαινουν καλως


Ε αλλαζουν οι παραμετροι σιγα σιγα, αλλαζουν και οι συσχετισμοι και σε ολα τα παραπανω αρχιζει να εμφανιζεται η αληθεια (και η δυσσοσμια της).


Καλο ειναι για μενα να υπαρξουν αλλαγες οχι μονο για το ασυλο αλλα και αλλες προτασεις που θα ειχαν να κανουν με τη μονιμοτητα των ΔΕΠ, γραμματεων και φαρισεων, τα εκλογικα των καθηγητων, τις προκυρηξεις θεσεων, τα πολιτικα των νεολαιων και των καθηγητων, τα ορια ηλικιας και χρονια σπουδων, τις υποχρεωτικες παρουσιες σε αμφιθεατρα και εργαστηρια, τα ανταποδοτικα διδακτρα, την υποτροφια/χρηματοδοτηση φοιτητων με ανταλλαγμα προσφορα εργασιας εντος παν/μιου, την ημερ/νια ληξης θητειας λεκτορων, την αξιολογηση, συνδεση με παραγωγη, την χρηματοδοτηση με βαση τους αληθινα παρακολουθουντες, το κλεισιμο τμηματων που απλα ζουν για να βολευουν ανθρωπους και οικονομιες κωμοπολεων, τα "ξεπερασμενα" τμηματα χωρις αντικειμενο, ο,τιδηποτε τελος παντων που θα "εσφιγγε" το πλαισιο προς το πιο συγκεκριμενο, εντατικο. Δε το βρισκω κακο, να συγκεκριμενοποιηθει το τι ζηταμε απο αυτους τους ανθρωπους και τι μπορουν αυτοι να μας προσφερουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/11, 14:31 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #565 στις: 05/09/11, 14:59 »
Οταν λεμε ανταποδοτικα διδακτρα, τι εννοουμε ακριβως; Σε προπτυχιακο επιπεδο να πληρωνουν οι φοιτητες ενα ποσο ( εστω και συμβολικο ) ή μετεπειτα σε επιπεδο μεταπτυχιακο και διδακτορικο να υπαρχει ενα συγκεκριμενο κοστος που θα καλυψει ο υποψηφιος φοιτητης;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #566 στις: 05/09/11, 15:21 »
Αυτά free  [/color]έχουν δρομολογηθεί από τις συνθήκες της Μπολόνια - Πράγας. Δεν τίθεται ζήτημα αναίρεσης όσο είμαστε στην ΕΕ. Αν βέβαια αποχωρήσουμε από Ευρώ και ΕΕ λύνονται κι αυτά τα θέματα μαζί με άλλα... ;D

Monoxeir ακριβώς επειδή το νέο πλαίσιο αγγίζει αυτά τα ζητήματα που προανέφερες θεωρώ ότι αξίζει να το δοκιμάσουμε. Όντως, πιο ριζοσπαστικές κινήσεις όπως η΄πλήρης απουσία του υπάρχοντος σαθρού εκπαιδευτικού κατεστημένου από τις διαδικασίες κρίσεων θα ήταν αδύνατον να εφαρμοστούν.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με μια αναγέννηση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης του τύπου της αναγέννησης της Τουρκικής εκπαίδευσης!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #567 στις: 06/09/11, 19:14 »
Βλεπω αφησαμε τα ηνια στους ειδικους επι του θεματος του πανεπιστημιου.Μ αρεσει :D

Επισης να αναφερω οτι τα μεταπτυχιακα στην Ελλαδα δεν ειναι στην ολοτητα τους επι πληρωμη..Αναλογως το ιδρυμα.ΠΧ ΑΣΟΕΕ ΠΑΠΕΙ πληρωνεις αδρα.Νομικη Παντειο δεν πληρωνεις τιποτα.Γενικοτερα απο τη στιγμη που μαστε εξω απο το χορο καλυτερα να μην διατυπωνουμε σοφηστειες γιατι οι αρλουμπες ελλοχευουν.(Μονοχειρα πες τσιιιιζ)

Παράθεση
Καλο ειναι για μενα να υπαρξουν αλλαγες οχι μονο για το ασυλο αλλα και   αλλες προτασεις που θα ειχαν να κανουν με τη μονιμοτητα των ΔΕΠ,   γραμματεων και φαρισεων, τα εκλογικα των καθηγητων, τις προκυρηξεις   θεσεων, τα πολιτικα των νεολαιων και των καθηγητων, τα ορια ηλικιας και   χρονια σπουδων, τις υποχρεωτικες παρουσιες σε αμφιθεατρα και εργαστηρια,   τα ανταποδοτικα διδακτρα, την υποτροφια/χρηματοδοτηση φοιτητων με   ανταλλαγμα προσφορα εργασιας εντος παν/μιου, την ημερ/νια ληξης θητειας   λεκτορων, την αξιολογηση, συνδεση με παραγωγη, την χρηματοδοτηση με βαση   τους αληθινα παρακολουθουντες, το κλεισιμο τμηματων που απλα ζουν για   να βολευουν ανθρωπους και οικονομιες κωμοπολεων, τα "ξεπερασμενα"   τμηματα χωρις αντικειμενο, ο,τιδηποτε τελος παντων που θα "εσφιγγε" το   πλαισιο προς το πιο συγκεκριμενο, εντατικο. Δε το βρισκω κακο, να   συγκεκριμενοποιηθει το τι ζηταμε απο αυτους τους ανθρωπους και τι   μπορουν αυτοι να μας προσφερουν.
Συγκεκριμενα πηγαινοντας στο πανεπιστημιο δεν το κανεις για να προσφερεις ετσι αοριστα στην υπολοιπη κοινωνια με ορους παραγωγικοτητας,αποδοτικοτητας και κερδων.Ζητας απο τους εργαζομενους σου αν εισαι εργοδοτης και οταν αυτους τους πληρωνεις.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/11, 20:02 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #568 στις: 09/09/11, 18:04 »
Γεια σας παιδια!
 Ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω το νεο νομο στο διαδικτυο?
Εχω ψαξει αλλα δε βρισκω πουθενα αρχειο με ολοκληρο το νομο, ουτε καν στην ιστοσελιδα του υπουργειου... :-\

ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #569 στις: 09/09/11, 18:34 »
Από την εφημερίδα της κυβερνήσεως
http://www.et.gr/images/stories/eidika_themata/a_195_2011.pdf
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #570 στις: 10/09/11, 19:46 »
Ευχαριστω πολυ!!
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #571 στις: 10/09/11, 22:32 »
Γενικοτερα απο τη στιγμη που μαστε εξω απο το χορο καλυτερα να μην διατυπωνουμε σοφηστειες γιατι οι αρλουμπες ελλοχευουν.(Μονοχειρα πες τσιιιιζ)

Τσιιιζ. Αλλα προς τι η προκληση (αν το καταλαβα σωστα)? Flamestarter? Σα να λες ειμαι ο Kiratzoharris και θελω να την μετρησω δημοσια με του Μονοχειρα? Ευκολο. Θεωρησε απο την αρχη οτι κερδισες και μη μας την δειξεις καθολου και μας κολαζεις. :P  Σημερα δλδ ειμαι σε Ζεν φαση, δε θα τσιμπησω  :P


Δε ξερω τι σημαινει "μεσα" και "εξω" απο το χορο. Αν αυτο που εννοειται ειναι το να εχει υπαρξει κανεις φοιτητης/μεταπτ./δρ. δηλωνω οτι εχω κανει και εγω τις τρεις χορευτικες πιρουετες μου, στον καιρο μου...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/11, 22:45 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #572 στις: 11/09/11, 00:25 »
Oχι ρε το λεω γιατι εσυ απο τη μια εχεις αποδεχτει το ρολο σου αλλα απο την αλλη με απολυτη σοβαροτητα τσουβαλιαζεις γενικολογια/μπουρδολογια(μιας και τα μισα δεν τα στηριζεις καπου τα αλλα μισα γινονται και στο υπαρχον πανεπιστημιο) περιμενοντας να σε παρουμε στα σοβαρα..Ε τωρα αν μου αρχισεις και φλειμ-εισαι θρασυς :P

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #573 στις: 11/09/11, 10:04 »
Oχι ρε το λεω γιατι εσυ απο τη μια εχεις αποδεχτει το ρολο σου αλλα απο την αλλη με απολυτη σοβαροτητα τσουβαλιαζεις γενικολογια/μπουρδολογια(μιας και τα μισα δεν τα στηριζεις καπου τα αλλα μισα γινονται και στο υπαρχον πανεπιστημιο) περιμενοντας να σε παρουμε στα σοβαρα..Ε τωρα αν μου αρχισεις και φλειμ-εισαι θρασυς :P

Ειναι γενικως ενδιαφερον το να θεωρεις οτι σε περιπτωση διαφωνιας ο αλλος τι αλλο θα μπορει να κανει παρα να μπουρδολογει αστηρικτα (αλλιως σιγουρα θα επρεπε να συμφωνουσε μαζι σου) και να σπευδεις πριν καν διαφωνησει κανεις μαζι σου να κατονομαζεις ποιος θα ηθελες να ειναι ο διαφωνουντας και να τον προ(σ)καλεις (πες τσιιιζ) να διαφωνισει ωστε μετα να τον αποκαλεσεις θρασυ.




Τωρα στο θεμα...
Δεν ειναι οτι διαφωνεις μαζι μου... πιστευω οτι εχεις μια γενικοτερη διαφωνια με την πραγματικοτητα (παν/μια, υποχρεωσεις πολιτων, κατασταση της χωρας μας, ...) για την οποια θα τολμουσα να πω οτι μπορω να βρω τον κοινο παρονομαστη της και προερχεται απο αυτο που ονομαζω πολιτικο μπολιασμα σε φυτωριο.


Πολυς κοσμος κινουμενος απο πληρως αγαθα και αλτρουιστικα κινητρα και ιδεολογιες (και θεωρω οτι πορευεσαι πληρως αγαθα με καλο σκοπο) τις αφηνει να τον προσδιορισουν πληρως μια που εχει πονταρει εκει πολυ χρονο και  εχει τοση ζεση να τις υπερασπιστει που καμια φορα αν η πραγματικοτητα γυρω ειναι διαφορετικη, τοτε αυτη απλα στο μυαλο του παυει να ισχυει.


http://en.wikipedia.org/wiki/Denial

Δε ξερω λοιπον πως θα μπορουσε να σε βοηθησει σε κατι αν ελεγα οτι τα πανεπιστημια πανε καλα, δεν υπαρχουν αιωνιοι φοιτητες, αποδιδουν καλα σε θεματα ερευνας, δεν ειναι γεματα κομματοπατερες και κομματογιουσουφακια, προσφερουν εξαιρετη ειδικη/σφαιρικη/επαγγελματικη γνωση, ο θεσμος του ασυλου δεν εχει γινει abuse ουτε εκφυλιστει.

Δε θα αλλαζε εννοω η πραγματικοτητα (δε θα πχ πεταγες αληθινα), απλα θα εβρισκες εδω καποιον να σου λεει "πετας".  Παντως απο πλευρας μου πετας αν αυτο σε καθησυχαζει. Το ασυλο πεταει. Οι πρωτοι ειμαστε. We all rock!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/11, 10:06 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #574 στις: 11/09/11, 10:30 »
Thanx για την ψυχολογικη αναλυση/υποστηριξη..Απο κει και περα θα κανω το λαθος να μπω στο διαλογο.
1.Δωσε μου το επιχειρημα πισω απο την υποστηριξη για τα ορια ηλικιας και τα μεγιστα χρονια σπουδων.
2.Δωσε μου το επιχειρημα περι υποχρεωτικης παρουσιας στα αμφιθεατρα.(περι εργαστηριων ειναι ακυρο μιας και γινεται με απουσιες ηδη)
3.Δωσε μου το επιχειρημα περι υποτροφιας/χρηματοδοτησης φοιτητων με   ανταλλαγμα προσφορα εργασιας εντος παν/μιου απο τη στιγμη που 1)αυτο γινεται ηδη χωρις πληρωμη με καποιο τροπο των φοιτητων και 2)υποτιθεται δεν υπαρχουν επιπλεον λεφτα για την παιδεια απο το κρατος.
4.Η αληθεια ειναι οτι αυτο με την ημερομηνια ληξης θητειας των λεκτορων δεν το καταλαβα..Μιλαμε για μεταβατικο σταδιο ετσι και αλλιως.
5.Οσον αφορα την χρηματοδοτηση με βαση τους αληθινα παρακολουθουντες ποιο ειναι το επιχειρημα?Σχολες που χρειαζονται εντονη παρακολουθηση οπως πχ ολα τα ΤΕΙ θα χρηματοδοτουνται ενω θεωρητικες σχολες που ο φοιτητης μπορει να κανει τη δουλεια του απο το σπιτι και απο βιβλιοθηκες(ΑΝ θελει) θα ειναι αχρηστες.Αλλωστε ειναι ηδη γνωστο οτι σχολες με εργαστηρια χρειαζονται θεωρητικα μεγαλυτερη χρηματοδοτηση μονο και μονο για τους εξοπλισμους χωρις αυτο να σημαινει πως οι θεωρητικες σχολες ειναι ενα μονο βιβλιο και αρα δεν χρειαζονται χρηματοδοτηση.
6.Το κλεισιμο των ''αχρηστων'' οπως λες σχολων με ποιον τροπο λες να γινει?Αυτοι οι ανθρωποι που μπηκαν σε αυτες τις σχολες φταινε?Ειναι βολεμενοι?Το χαρτι με το οποιο θα βγουν?
7.Τα ξεπερασμενα τμηματα χωρις αντικειμενο ποια ειναι κατ 'εσε?
8.Η συνδεση με την αγορα με τι ορους πιστευεις οτι γινεται τωρα και με τι ορους πρεπει να γινει?
9.
Το πανεπιστημιο δεν ειναι σχολειο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ