Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 161984 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #600 στις: 27/09/11, 12:27 »
Ξένο κανάλι για το επεισόδιο:
"Φοιτητές, μέλη αριστερών οργανώσεων εισέβαλαν στην Ελληνική δημόσια τηλεόραση διακόπτοντας το κεντρικό δελτίο ειδήσεων"
Τελεία και παύλα, απλό και περιεκτικό, η είδηση είναι μία, οι επεξηγήσεις της είδησης δεν είναι είδηση... τελευταία όλο και περισσότεροι ανατρέχουμε για αντικειμενική ενημέρωση στα ξένα ΜΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #601 στις: 27/09/11, 15:51 »
Ξένο κανάλι για το επεισόδιο:
"Φοιτητές, μέλη αριστερών οργανώσεων εισέβαλαν στην Ελληνική δημόσια τηλεόραση διακόπτοντας το κεντρικό δελτίο ειδήσεων"
Τελεία και παύλα, απλό και περιεκτικό, η είδηση είναι
Δε ξεκιναγε με "Ομοιομορφα κακοντυμενοι" ?
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #602 στις: 27/09/11, 22:44 »
αυτοι οι φοιτητας απο πού είναι και ποθεν πως εκπροσωπουν ολους τους φοιτητας;

http://www.youtube.com/watch?v=76vbJkZu1-s&feature=related

αυτο το κινημα που λενε και ξαναλενε ΠΟΙΟ ειναι;
Αλλά πέρα απ' την πλάκα, θα έπρεπε να υπάρχουν και κανα δυο φοιτητες που να υποστηρίζουν την αντίθετη πλευρά.

στο 13:27 ''κ απ' την άλλη ρε παιδάκι μου...'' γελάω...

υγ. χαλαρα ολοι μετα πηγαν για μπυρες παρεα.

Ενα ενα
-Ποιους ολους τους φοιτητες?Οι τυποι ειναι απο το συντονιστικο των Γενικως Συνελευσεων!
-Φοιτητικο κινημα?Συμμετεχεις στις διαδικασιες του ωστε να το γνωρισεις?
-Το βιντεο αυτο δεν εγινε για να φανει και καλα διαλογος μεταξυ υπερ και κατα..Ειναι μια εξωστρεφη δραση ωστε να φανουν οι θεσεις αυτου του αγνωστου φοιτητικου κινηματος αυτη τη στιγμη.
-Πφφ τον αγραμματο..Ξεχασε να μιλαει σαν να ηταν στη βουλη..Δευτερος Παπους μας βρηκε
-Οι αληθινοι αγωνιστες δεν πινουν μπυρες αλλα μονο τα υγρα των νεκρων εχθρων τους.. :'(



Γουσταρω τζαμπα μαγκα πληκτρολγιου παπου..Με μεστο λογο γεματο επιχειρηματα που μας λεει οτι ντρεπεται κιολας..


Ωραια τα ειπε οτι ξενο καναλι..Μηπως ειπε και γιατι το καναν?Αλλα σορυ τι περιμενω απο ανθρωπους που ειναι ικανοποημενοι με την πολιτικο-κοινωνικη κατασταση του σημερα.. :D

Δεν ξερω για την περιγραφη των γεγονοτων αλλα για την αναλυση της γενικοτερης καταστασης ο Δουκας απεχει απο την πραγματικοτητα προσπαθωντας να καλυψει τα σπασμενα των καθεστωτικων ΜΜΕ(λες και ειναι εκπροσωπος τους επειδη παρουσιαζει τις ειδησεις)..Ειδικα εκει που λεει οτι οι καταληψεις μειωνονται και αρα δεν ειναι η πλειοψηφια αρα λογικο ειναι να παρουσιαζεται ΜΟΝΟ η αντιθετη αποψη..Λες και το 6-7 ή οταν ηταν 300 οι καταληψεις παρουσιαζοταν αυτη η αποψη.. ???

Και αποψη ακαδημαικου
http://rednotebook.gr/details.php?id=3285#.ToIPM1VqzYI.facebook
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/11, 23:15 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #603 στις: 28/09/11, 00:31 »

Ενα ενα
-Ποιους ολους τους φοιτητες?Οι τυποι ειναι απο το συντονιστικο των Γενικως Συνελευσεων!
-Φοιτητικο κινημα?Συμμετεχεις στις διαδικασιες του ωστε να το γνωρισεις?
-Το βιντεο αυτο δεν εγινε για να φανει και καλα διαλογος μεταξυ υπερ και κατα..Ειναι μια εξωστρεφη δραση ωστε να φανουν οι θεσεις αυτου του αγνωστου φοιτητικου κινηματος αυτη τη στιγμη.
-Πφφ τον αγραμματο..Ξεχασε να μιλαει σαν να ηταν στη βουλη..Δευτερος Παπους μας βρηκε
-Οι αληθινοι αγωνιστες δεν πινουν μπυρες αλλα μονο τα υγρα των νεκρων εχθρων τους.. :'(


άλλο το ξερω να μιλαω, και αλλο το μιλαω λες και ημουν στη βουλη. Οπως ειπα και προηγουμενως, 2 παιδια ειχαν σοβαρο λογο (οχι σοβαροφανη-ξυλινο-αρλουμπέ), χωρις να μιλανε σαν βουλευτες ή δεν ξέρω κι εγω τι αλλο. κανας δυο ηταν ''ας πουμε ρε παιδακι μου'', αλλα ειδες οτι αισθανοταν κι αυτος λιγο ασχημα οταν του ξεφευγαν  ;D . αλλα δεν στεκομαι εκει και παλι...ετσι για να περασει η ωρα το ειπα...

Οταν λες ''συμμετεχω στο φοιτητικο κινημα'' τι ακριβως εννοεις; αν ψηφιζω; αν παρισταμαι στις γενικες συνελευσεις; αν κατεβαίνω σε πορείες; τις διαδικασίες του ναι, τις γνωρίζω.

υγ. Το ''κινημα'' αυτο δεν ειναι αγνωστο, τουλαχιστον για εμας που τα βλεπουμε εκ των εσω. τοσες σχολες ειχαν καταληψη με τα ιδια αιτηματα πανω κατω.
(μαγκας ο θεοτοκας btw)


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #604 στις: 28/09/11, 10:17 »
Η ουσια βρισκεται στα πολιτικα επιχειρηματα  και οχι στα ας πουμε που χρησιμοποιει ο καθενας..Ατομα 20-21 χρονων ειναι πως θες να μιλανε?Δεν ειναι και ολοι των πολιτικων επιστημων :P

Ε ωραια αφου συμμετεχεις οπως λες..Αυτο ειναι το φοιτητικο κινημα
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #605 στις: 28/09/11, 11:08 »
Αυτό είναι το πρόβλημα Χάρι, ότι δεν υπάρχουν πολιτικά επιχειρήματα. Πολιτική είναι η τέχνη της σύνθεσης και όχι της αδιέξοδης απόρριψης. Η πολιτική απαιτεί ιδέες, προτάσεις, επαφές, πράγμα το οποίο δεν διαφαίνεται, κι αν έχω κάνει λάθος δείξε μου.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #606 στις: 28/09/11, 14:45 »
Ιδεες παμπολλες..Συγκεντρωνονται κατω απο τον πυλωνα της δωρεαν εκπαιδευσης με γνωμονα την κοινωνια.
Η πολιτικη ετσι οπως την εννοεις εσυ δηλαδη διαλογος μεταξυ των ενδιαφερομενων(ολη κοινωνια ειναι αλλα ας πουμε υπουργειο-πανεπιστημιακοι-φοιτητες) εχει ακυρωθει καιρο τωρα απο το υπουργειο και εκτος αυτου διαλογος πανω σε μια  τετοια βαση δεν μπορει να υπαρξει.Κανεις δεν καθεται να κανει διαλογο στα επιμερους οταν προσβαλεται απο το συνολο,το πνευμα ενος νομου.

Αδιεξοδη απορριψη ειναι το ''Δεν θελουμε τα πανεπιστημια να υπηρετουν τις αναγκες του κερδους αλλα θελουμε να υπηρετουν τις αναγκες της κοινωνιας?'' ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #607 στις: 28/09/11, 14:52 »
Ξένο κανάλι για το επεισόδιο:
"Φοιτητές, μέλη αριστερών οργανώσεων εισέβαλαν στην Ελληνική δημόσια τηλεόραση διακόπτοντας το κεντρικό δελτίο ειδήσεων"
Τελεία και παύλα, απλό και περιεκτικό, η είδηση είναι μία, οι επεξηγήσεις της είδησης δεν είναι είδηση... τελευταία όλο και περισσότεροι ανατρέχουμε για αντικειμενική ενημέρωση στα ξένα ΜΜΕ.
Αυτό είναι απλή περιγραφή ενός συμβάντος. Σαν να είδες να συμβαίνει κάτι χωρίς να γνωρίζεις γιατί και να το περιγράφεις. Δεν είναι είδηση. Είδηση θα ήταν να πει κανείς γιατί εισέβαλαν. Άσε που το εισέβαλαν, αφού σου αρέσει η περιεκτικότητα και η αντικειμενικότητα, είναι έκφραση που υποσκάπτει την δράση των φοιτητών. Ίσως να έπρεπε να λέει ότι απλά μπήκαν, αλλιώς είναι επεξήγηση, και δεν σου αρέσει. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, τί θέλουμε? Τηλεγραφήματα?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #608 στις: 28/09/11, 15:27 »
Ξένο κανάλι για το επεισόδιο:
"Φοιτητές, μέλη αριστερών οργανώσεων εισέβαλαν στην Ελληνική δημόσια τηλεόραση διακόπτοντας το κεντρικό δελτίο ειδήσεων"
Τελεία και παύλα, απλό και περιεκτικό, η είδηση είναι μία, οι επεξηγήσεις της είδησης δεν είναι είδηση... τελευταία όλο και περισσότεροι ανατρέχουμε για αντικειμενική ενημέρωση στα ξένα ΜΜΕ.
Αυτό είναι απλή περιγραφή ενός συμβάντος. Σαν να είδες να συμβαίνει κάτι χωρίς να γνωρίζεις γιατί και να το περιγράφεις. Δεν είναι είδηση. Είδηση θα ήταν να πει κανείς γιατί εισέβαλαν. Άσε που το εισέβαλαν, αφού σου αρέσει η περιεκτικότητα και η αντικειμενικότητα, είναι έκφραση που υποσκάπτει την δράση των φοιτητών. Ίσως να έπρεπε να λέει ότι απλά μπήκαν, αλλιώς είναι επεξήγηση, και δεν σου αρέσει. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, τί θέλουμε? Τηλεγραφήματα?
Αλλο η ειδηση αλλο η ερμηνεια. Ειδηση ειναι η αντικειμενικη καταγραφη/παραθεση ενος συμβαντος .
Το να λες λοιπον "καρχαριας κατασπαραξε λουομενο" ειναι οντως η ειδηση. Το να σχολιαζει σε ενα πανελ ενας εκφωνητης, ενας πολιτικος, ενας της greenpeace, ενας λιμενικος και δυο δημοτικοι συμβουλοι της αντιπολιτευσης της πολης στα νερα της οποιας εγινε το συμβαν το "γιατι επελεξε να κολυμπησει, τι να ηθελε να δειξει με την σταση του αυτη?" και το "γιατι να φαει αυτον τον συγκεκριμενο αριστερο λουομενο ο καρχαριας που ηρθε απο τα τουρκικα παραλια μια τοσο σημαδιακη μερα και γιορτη του πολυουχου μας" ειναι κατι που θα μπορουσε να επιδεχεται πληθος πολλαπλων προσωπικων ερμηνειων, φιλοσοφικων συζητησεων. Ενα ειδος ειδησιογραφικης σαπουνοπερας/ριαλιτι.


Κατανοω οτι με την τηλεγραφικη αντικειμενικη μεθοδο παραθεσης γεγονοτων δε περναει πολυ ωρα κανεις μπροστα στην τηλεοραση και πως θα περνανε τα βραδια τους οι οικογενειες μετα? 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/11, 15:32 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #609 στις: 28/09/11, 16:00 »
Η ουσια βρισκεται στα πολιτικα επιχειρηματα  και οχι στα ας πουμε που χρησιμοποιει ο καθενας..Ατομα 20-21 χρονων ειναι πως θες να μιλανε?Δεν ειναι και ολοι των πολιτικων επιστημων :P

Ε ωραια αφου συμμετεχεις οπως λες..Αυτο ειναι το φοιτητικο κινημα

κι εσυ 20-21 χρονων εισαι και οχι να σε κολακεψω αλλα μιλας πιο ορθα. ''φοιτιτικο κινημα'' ετσι γενικα δεν υπαρχει. προερχονται απο καποιο φορεα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #610 στις: 28/09/11, 17:31 »
Κατανοω οτι με την τηλεγραφικη αντικειμενικη μεθοδο παραθεσης γεγονοτων δε περναει πολυ ωρα κανεις μπροστα στην τηλεοραση και πως θα περνανε τα βραδια τους οι οικογενειες μετα?
Μαρέσει όταν γίνεσαι τόσο αντισυμβατικά συμβατικός. Ηδονίζομαι θα έλεγα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #611 στις: 28/09/11, 17:56 »
Κατανοω οτι με την τηλεγραφικη αντικειμενικη μεθοδο παραθεσης γεγονοτων δε περναει πολυ ωρα κανεις μπροστα στην τηλεοραση και πως θα περνανε τα βραδια τους οι οικογενειες μετα?
Μαρέσει όταν γίνεσαι τόσο αντισυμβατικά συμβατικός. Ηδονίζομαι θα έλεγα.


Ημουν και εγω μικροαστος καποτε και γιαυτο τα ξερω :P 
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #612 στις: 28/09/11, 17:59 »
Κατανοω οτι με την τηλεγραφικη αντικειμενικη μεθοδο παραθεσης γεγονοτων δε περναει πολυ ωρα κανεις μπροστα στην τηλεοραση και πως θα περνανε τα βραδια τους οι οικογενειες μετα?
Μαρέσει όταν γίνεσαι τόσο αντισυμβατικά συμβατικός. Ηδονίζομαι θα έλεγα.


Ημουν και εγω μικροαστος καποτε και γιαυτο τα ξερω :P
Τώρα η προλεταριοποίηση σε έχει χαλάσει λίγο
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #613 στις: 28/09/11, 18:01 »
Η ουσια βρισκεται στα πολιτικα επιχειρηματα  και οχι στα ας πουμε που χρησιμοποιει ο καθενας..Ατομα 20-21 χρονων ειναι πως θες να μιλανε?Δεν ειναι και ολοι των πολιτικων επιστημων :P

Ε ωραια αφου συμμετεχεις οπως λες..Αυτο ειναι το φοιτητικο κινημα

κι εσυ 20-21 χρονων
Πλακα κανετε ετσι? 2 χρονια πριν δε θα μπορουσατε να εισαστε καν μελη στο forum χωρις συγκαταθεση κηδεμονα? Απο το ΚΑΠΗ με τα αλλα τα παλικαρια με την αρτηριοσκληρωση και την ακρατεια εδω, σας ζηλευουμε οσο δεν παει.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/11, 18:30 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #614 στις: 28/09/11, 18:25 »
Η ουσια βρισκεται στα πολιτικα επιχειρηματα  και οχι στα ας πουμε που χρησιμοποιει ο καθενας..Ατομα 20-21 χρονων ειναι πως θες να μιλανε?Δεν ειναι και ολοι των πολιτικων επιστημων :P

Ε ωραια αφου συμμετεχεις οπως λες..Αυτο ειναι το φοιτητικο κινημα

κι εσυ 20-21 χρονων εισαι και οχι να σε κολακεψω αλλα μιλας πιο ορθα. ''φοιτιτικο κινημα'' ετσι γενικα δεν υπαρχει. προερχονται απο καποιο φορεα.
Mε φτιαχνεις τωρα ομως οπως και να χει αλλο ο προφορικος αλλο ο γραπτος λογος..
Τα περι Φοιτητικου Κινηματος δεν τα καταλαβαινω για να πω την μαυρη αληθεια..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #615 στις: 28/09/11, 19:10 »
Αδιεξοδη απορριψη ειναι το ''Δεν θελουμε τα πανεπιστημια να υπηρετουν τις αναγκες του κερδους αλλα θελουμε να υπηρετουν τις αναγκες της κοινωνιας?'' ???

Ειπαμε να μου καταδείξεις τα πολιτικά επιχειρήματα και τις ιδέες όχι γενικόλογες προτροπες και ευχητήρια. Κι εγώ το θέλω αυτό γι' αυτό και στηρίζω τον νόμο.

Από το 2007 συζητάμε για την παιδεία σε πολιτικό επίπεδο, έχουν γίνει αναφορές επί αναφορών, έχουν αναλυθεί όλες οι παράμετροι. Έχουμε καταλήξει σχεδόν ομοφώνως όλοι οι φορείς ότι είναι απαραίτητη η απομάκρυνση των φοιτητών και των καθηγητών από το εκλεκτορικό σώμα διδακτικού προσωπικού.
Σ' αυτή τη φάση θα φύγουν οι φοιτητές σε μια επόμενη και οι καθηγητές.

Θα ήθελα να πληροφορήσω κάθε ενδιαφερόμενο ότι για την προοδό του υπάρχει και το διάβασμα και όχι μόνο ο κομματισμός. Μάλιστα μέσω του διαβάσματος αποκτάς και γνώσεις, έτσι μπορείς να χτίσεις κανένα σπίτι, μπορείς να διοικήσεις κάποια εταιρεία (δημόσια ή ιδιωτική) αποκτάς και μια εσωτερική ψυχική και πνευματική διαύγεια.

Δοκιμάστε το, δεν θα χάσετε!!! Ναι στο Πανεπιστήμιο μπορείτε και να διαβάσετε!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #616 στις: 28/09/11, 20:00 »
Ειπαμε να μου καταδείξεις τα πολιτικά επιχειρήματα και τις ιδέες όχι γενικόλογες προτροπες και ευχητήρια. Κι εγώ το θέλω αυτό γι' αυτό και στηρίζω τον νόμο.

Από το 2007 συζητάμε για την παιδεία σε πολιτικό επίπεδο, έχουν γίνει αναφορές επί αναφορών, έχουν αναλυθεί όλες οι παράμετροι. Έχουμε καταλήξει σχεδόν ομοφώνως όλοι οι φορείς ότι είναι απαραίτητη η απομάκρυνση των φοιτητών και των καθηγητών από το εκλεκτορικό σώμα διδακτικού προσωπικού.
Σ' αυτή τη φάση θα φύγουν οι φοιτητές σε μια επόμενη και οι καθηγητές.

Θα ήθελα να πληροφορήσω κάθε ενδιαφερόμενο ότι για την προοδό του υπάρχει και το διάβασμα και όχι μόνο ο κομματισμός. Μάλιστα μέσω του διαβάσματος αποκτάς και γνώσεις, έτσι μπορείς να χτίσεις κανένα σπίτι, μπορείς να διοικήσεις κάποια εταιρεία (δημόσια ή ιδιωτική) αποκτάς και μια εσωτερική ψυχική και πνευματική διαύγεια.

Δοκιμάστε το, δεν θα χάσετε!!! Ναι στο Πανεπιστήμιο μπορείτε και να διαβάσετε!!!

Ωχ, ωχ... δεν θέλω να είμαι εδώ να διαβάζω το τι θα ακολουθησει...
Παπού (μάλλον είμαστε συνομήλικοι), παρ'όλο που συμφωνώ σχεδόν με όλες σου τις τοποθετήσεις, μην ξεχνάς ότι απαντάς σε ένα thread - δημοσκόπηση, που από ότι σε κόβω είσαι στο 30% (μαζί με μένα) και όχι στο 70...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #617 στις: 28/09/11, 20:06 »
Αυτό είναι απλή περιγραφή ενός συμβάντος. Σαν να είδες να συμβαίνει κάτι χωρίς να γνωρίζεις γιατί και να το περιγράφεις. Δεν είναι είδηση. Είδηση θα ήταν να πει κανείς γιατί εισέβαλαν. Άσε που το εισέβαλαν, αφού σου αρέσει η περιεκτικότητα και η αντικειμενικότητα, είναι έκφραση που υποσκάπτει την δράση των φοιτητών. Ίσως να έπρεπε να λέει ότι απλά μπήκαν, αλλιώς είναι επεξήγηση, και δεν σου αρέσει. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, τί θέλουμε? Τηλεγραφήματα?

Κι όμως... δεν είναι απλή περιγραφή, επεξηγεί κιόλας τους λόγους της εισβολής. Το "αριστεροί" φοιτητές από μόνο του εξηγεί πολλά πράγματα, μάλλον δεν έπιασες τον υπαινιγμό μου.
Δεν καταλαβαίνω γιατί η λέξη "εισβολή" υποσκάπτει κάτι... μήπως είχαν κλείσει ραντεβού και δεν το κατάλαβα?
Αν δε κρίνω από το πανώ που κρατούσαν, διαμαρτυρόντουσαν γιατί κατά την γνώμη τους υπάρχει ένα τεράστιο έλλειμα δημοκρατίας και ελευθερίας λόγου στο δικό τους σύμπαν που τους απαγορεύει να δημοσιοποιούν την δική τους αλήθεια περί των αιτημάτων της κινητοποίησης.
Αν πραγματικά συνέβαινε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, ο τίτλος του ξένου δελτίου θα ήταν "φοιτητές διαμαρτύρονται για την λογοκρισία που έχει επιβάλλει η Ελληνική κυβέρνηση"

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #618 στις: 28/09/11, 20:54 »
Αυτό είναι απλή περιγραφή ενός συμβάντος. Σαν να είδες να συμβαίνει κάτι χωρίς να γνωρίζεις γιατί και να το περιγράφεις. Δεν είναι είδηση. Είδηση θα ήταν να πει κανείς γιατί εισέβαλαν. Άσε που το εισέβαλαν, αφού σου αρέσει η περιεκτικότητα και η αντικειμενικότητα, είναι έκφραση που υποσκάπτει την δράση των φοιτητών. Ίσως να έπρεπε να λέει ότι απλά μπήκαν, αλλιώς είναι επεξήγηση, και δεν σου αρέσει. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, τί θέλουμε? Τηλεγραφήματα?

Κι όμως... δεν είναι απλή περιγραφή, επεξηγεί κιόλας τους λόγους της εισβολής. Το "αριστεροί" φοιτητές από μόνο του εξηγεί πολλά πράγματα, μάλλον δεν έπιασες τον υπαινιγμό μου.
Δεν καταλαβαίνω γιατί η λέξη "εισβολή" υποσκάπτει κάτι... μήπως είχαν κλείσει ραντεβού και δεν το κατάλαβα?
Αν δε κρίνω από το πανώ που κρατούσαν, διαμαρτυρόντουσαν γιατί κατά την γνώμη τους υπάρχει ένα τεράστιο έλλειμα δημοκρατίας και ελευθερίας λόγου στο δικό τους σύμπαν που τους απαγορεύει να δημοσιοποιούν την δική τους αλήθεια περί των αιτημάτων της κινητοποίησης.
Αν πραγματικά συνέβαινε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, ο τίτλος του ξένου δελτίου θα ήταν "φοιτητές διαμαρτύρονται για την λογοκρισία που έχει επιβάλλει η Ελληνική κυβέρνηση"
Eπειδη φυσικα το ξενο δελτιο λεει παντα την αληθεια..Αλλωστε στις ξενες αστικες δημοκρατιες δεν υπαρχει ελλειμμα..δημοκρατιας :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #619 στις: 28/09/11, 21:00 »
Αδιεξοδη απορριψη ειναι το ''Δεν θελουμε τα πανεπιστημια να υπηρετουν τις αναγκες του κερδους αλλα θελουμε να υπηρετουν τις αναγκες της κοινωνιας?'' ???

Ειπαμε να μου καταδείξεις τα πολιτικά επιχειρήματα και τις ιδέες όχι γενικόλογες προτροπες και ευχητήρια. Κι εγώ το θέλω αυτό γι' αυτό και στηρίζω τον νόμο.

Από το 2007 συζητάμε για την παιδεία σε πολιτικό επίπεδο, έχουν γίνει αναφορές επί αναφορών, έχουν αναλυθεί όλες οι παράμετροι. Έχουμε καταλήξει σχεδόν ομοφώνως όλοι οι φορείς ότι είναι απαραίτητη η απομάκρυνση των φοιτητών και των καθηγητών από το εκλεκτορικό σώμα διδακτικού προσωπικού.
Σ' αυτή τη φάση θα φύγουν οι φοιτητές σε μια επόμενη και οι καθηγητές.

Θα ήθελα να πληροφορήσω κάθε ενδιαφερόμενο ότι για την προοδό του υπάρχει και το διάβασμα και όχι μόνο ο κομματισμός. Μάλιστα μέσω του διαβάσματος αποκτάς και γνώσεις, έτσι μπορείς να χτίσεις κανένα σπίτι, μπορείς να διοικήσεις κάποια εταιρεία (δημόσια ή ιδιωτική) αποκτάς και μια εσωτερική ψυχική και πνευματική διαύγεια.

Δοκιμάστε το, δεν θα χάσετε!!! Ναι στο Πανεπιστήμιο μπορείτε και να διαβάσετε!!!
Καθολου προτροπη και ευχετηριο..Αν δεν ειναι πολιτικο επιχειρημα η δωρεαν παροχη γνωσης και για ολους χωρις ταξικους διαχωρισμους τοτε ποιο ειναι?Ειναι ο βασικος πολιτικος πυλωνας με τον οποιο μαλιστα συγκρουεται το νεο νομοσχεδιο..

Τα υπολοιπα που λες καταλαβαινεις οτι ειναι δικο σου ευχολογιο..Αναρωτιεμαι μαλιστα ποιοι φορεις εχετε κανει αυτες τις συμφωνιες :P ..
Εσυ παντως πρεπει να ξεσκιζοσουν στο διαβασμα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #620 στις: 28/09/11, 22:00 »
 
Καθολου προτροπη και ευχετηριο..Αν δεν ειναι πολιτικο επιχειρημα η δωρεαν παροχη γνωσης και για ολους χωρις ταξικους διαχωρισμους τοτε ποιο ειναι?Ειναι ο βασικος πολιτικος πυλωνας με τον οποιο μαλιστα συγκρουεται το νεο νομοσχεδιο..

Θα σου πρότεινα ένα γενικότερο: "Θέλουμε να επικρατήσει το καλό σ' όλη την γη"! Τα περιέχει όλα μέσα και δεν χρειάζεται κανείς να κουράζεται να σκέφτεται τα επι μέρους, ούτε να κουράζεται για να βρει λύσεις και τρόπους για να επιτευχθεί οτιδήποτε. Αλλά δεν είναι ούτε καν πολιτική ευχή.

Δεν είδα πουθενά να περιγράφεται ο λόγος για τον οποίο το νέο νομοσχέδιο έχει κάποια διαφορά με το παλιότερο στο επίπεδο της δωρεάν παροχής γνώσης για όλους, χωρίς ταξικούς φραγμούς.

Αν μπορείς δημιούργησε εσύ πολιτικό λόγο, μην ντρέπεσαι να ξεχωρίσεις απ' την ομάδα σου!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #621 στις: 28/09/11, 22:43 »
Καθολου προτροπη και ευχετηριο..Αν δεν ειναι πολιτικο επιχειρημα η δωρεαν παροχη γνωσης και για ολους χωρις ταξικους διαχωρισμους τοτε ποιο ειναι?Ειναι ο βασικος πολιτικος πυλωνας με τον οποιο μαλιστα συγκρουεται το νεο νομοσχεδιο..

Θα σου πρότεινα ένα γενικότερο: "Θέλουμε να επικρατήσει το καλό σ' όλη την γη"! Τα περιέχει όλα μέσα και δεν χρειάζεται κανείς να κουράζεται να σκέφτεται τα επι μέρους, ούτε να κουράζεται για να βρει λύσεις και τρόπους για να επιτευχθεί οτιδήποτε. Αλλά δεν είναι ούτε καν πολιτική ευχή.

Δεν είδα πουθενά να περιγράφεται ο λόγος για τον οποίο το νέο νομοσχέδιο έχει κάποια διαφορά με το παλιότερο στο επίπεδο της δωρεάν παροχής γνώσης για όλους, χωρίς ταξικούς φραγμούς.

Αν μπορείς δημιούργησε εσύ πολιτικό λόγο, μην ντρέπεσαι να ξεχωρίσεις απ' την ομάδα σου!
Για να τελειωνει αλλη μια ανουσια συζητηση και να ξεκαθαριζω τη θεση μου μακρια απο λασπες..

Αυτο που καταστρεφεται(τελειωτικα και με σφραγιδα) αυτη τη στιγμη ειναι το δημοσιο πανεπιστημιο,ο χαρακτηρας του,,τα προγραμματα σπουδων,η ανεξαρτησια τους απο την σαπιλα των αγορων και η δυνατοτητα τους να βγαζουν οσο ηταν δυνατο ολοκληρωμενους ανθρωπους-επιστημονες και οχι εργαλεια(μαθημενα στην ελαστικη εργασια) που στην πρωτη κριση-υφεση-αναδιαρθρωση της αγορας πανε για αλλαγη.Η αλλαγη του ρολου του πανεπιστημιου σε ενα ακομα κολλεγιο δεν μου αρεσει.

Λυση στα επιμερους δεν βρισκουμε γιατι ειμαστε καθετα αντιθετοι..Λυσεις βρισκουμε για το πως θα αντιταχθουμε σε αυτη τη κατασταση...Λυση προσπαθουμε να βρουμε για το τι θα κανουμε μολις βγουμε σε αυτη τη ρημαδο-αγορα εργασιας..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #622 στις: 28/09/11, 23:12 »
η ανεξαρτησια τους απο την σαπιλα των αγορων και η δυνατοτητα τους να βγαζουν οσο ηταν δυνατο ολοκληρωμενους ανθρωπους-επιστημονες και οχι εργαλεια(μαθημενα στην ελαστικη εργασια) που στην πρωτη κριση-υφεση-αναδιαρθρωση της αγορας πανε για αλλαγη.Η αλλαγη του ρολου του πανεπιστημιου σε ενα ακομα κολλεγιο δεν μου αρεσει.
Πως? Τι? Τι λέτε ρε παιδιά, που τα βρήκατε αυτά γραμμένα και τα λέτε?
Σας τα μαθαίνουνε κάπου?
Δηλαδή, για να καταλάβω: έχω μια εταιρεία που σχεδιάζει ολοκληρωμένα κυκλώματα και προσλαμβάνω έναν απόφοιτο πανεπιστημίου που είναι "ολοκληρωμένος επιστήμονας" (???) και θα τον προτιμήσω από έναν που δεν είναι "ολοκληρωμένος" αλλά "εργαλείο μαθημένο στην ελαστική (???) εργασία" αφού θα εκτιμήσω βαθύτατα το γεγονός ότι παράλληλα με την εργασία του μου αναλύει και πόσο κακό για την κοινωνία είναι το τσιπάκι που σχεδιάζουμε... έλεος...
Και γιατί παρακαλώ ο εκτός-δημοσίου-εργαζόμενος-επιστήμονας δεν πρέπει να παρακολουθεί τις εξελίξεις και αναδιαρθρώσεις της αγοράς? Τι είναι, ιερωμένος προσκολημένος σε δόγμα?
Και τι σχέση έχει η ελαστική εργασία με όλα αυτά? Επειδή πουλάει το θέμα στις μέρες μας το πετάμε έτσι για εφφέ?
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί οι σχολές (ειδικά της θετικής κατεύθυνσης) δεν πρέπει να είναι στενά συνδεδεμένες με την αγορά... αν δεν την αλλάξουν αυτές προς το καλύτερο ποιοι θα το κάνουν?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #623 στις: 29/09/11, 00:42 »
η ανεξαρτησια τους απο την σαπιλα των αγορων και η δυνατοτητα τους να βγαζουν οσο ηταν δυνατο ολοκληρωμενους ανθρωπους-επιστημονες και οχι εργαλεια(μαθημενα στην ελαστικη εργασια) που στην πρωτη κριση-υφεση-αναδιαρθρωση της αγορας πανε για αλλαγη.Η αλλαγη του ρολου του πανεπιστημιου σε ενα ακομα κολλεγιο δεν μου αρεσει.

Πως? Τι? Τι λέτε ρε παιδιά, που τα βρήκατε αυτά γραμμένα και τα λέτε?
Σας τα μαθαίνουνε κάπου?
Δηλαδή, για να καταλάβω: έχω μια εταιρεία που σχεδιάζει ολοκληρωμένα κυκλώματα και προσλαμβάνω έναν απόφοιτο πανεπιστημίου που είναι "ολοκληρωμένος επιστήμονας" ( ??? ) και θα τον προτιμήσω από έναν που δεν είναι "ολοκληρωμένος" αλλά "εργαλείο μαθημένο στην ελαστική ( ??? ) εργασία" αφού θα εκτιμήσω βαθύτατα το γεγονός ότι παράλληλα με την εργασία του μου αναλύει και πόσο κακό για την κοινωνία είναι το τσιπάκι που σχεδιάζουμε... έλεος...
Και γιατί παρακαλώ ο εκτός-δημοσίου-εργαζόμενος-επιστήμονας δεν πρέπει να παρακολουθεί τις εξελίξεις και αναδιαρθρώσεις της αγοράς? Τι είναι, ιερωμένος προσκολημένος σε δόγμα?
Και τι σχέση έχει η ελαστική εργασία με όλα αυτά? Επειδή πουλάει το θέμα στις μέρες μας το πετάμε έτσι για εφφέ?
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί οι σχολές (ειδικά της θετικής κατεύθυνσης) δεν πρέπει να είναι στενά συνδεδεμένες με την αγορά... αν δεν την αλλάξουν αυτές προς το καλύτερο ποιοι θα το κάνουν?

Ειχα γραψει ενα αρκετα μεγαλο κειμενο αλλα το σβησα..Σκεφτηκα οτ ιδεν ειμαι εκπροσωπος καποιου για να καθομαι να απανταω σε τετοιου ειδους ανυπαρξιες..Την επομενη φορα μπορεις και καλυτερα..Ξερεις κανενα επιχειρημα θα ηταν η αρχη..
 "ολοκληρωμένος επιστήμονας" ( ??? )
μου αναλύει και πόσο κακό για την κοινωνία είναι το τσιπάκι που σχεδιάζουμε... έλεος...
Τι είναι, ιερωμένος προσκολημένος σε δόγμα?
Και τι σχέση έχει η ελαστική εργασία με όλα αυτά? Επειδή πουλάει το θέμα στις μέρες μας το πετάμε έτσι για εφφέ?



Και μια αριστερη αναλυση πανω στο θεμα
http://wp.me/p1pa1c-cLP
http://wp.me/p1pa1c-cM3  και μερικοι ακαδημαικοι
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #624 στις: 29/09/11, 01:56 »
Αυτο που καταστρεφεται(τελειωτικα και με σφραγιδα) αυτη τη στιγμη ειναι το δημοσιο πανεπιστημιο,ο χαρακτηρας του,,τα προγραμματα σπουδων,η ανεξαρτησια τους απο την σαπιλα των αγορων και η δυνατοτητα τους να βγαζουν οσο ηταν δυνατο ολοκληρωμενους ανθρωπους-επιστημονες και οχι εργαλεια(μαθημενα στην ελαστικη εργασια) που στην πρωτη κριση-υφεση-αναδιαρθρωση της αγορας πανε για αλλαγη.Η αλλαγη του ρολου του πανεπιστημιου σε ενα ακομα κολλεγιο δεν μου αρεσει.

Πάλι δεν αναφέρεις την αιτία! Δημιουργείς έναν αφορισμό ο οποίος μπορεί να είναι αλλά και μπορεί να μην είναι αληθής. Αυτός δεν είναι πολιτικός λόγος.

Επίσης η πρότασή σου εμπεριέχει ένα καταστροφικό πολιτικό σφάλμα. Πρόσεξε: "Αυτό που καταστρέφεται είναι η δυνατότητα του Πανεπιστημίου να βγάζει ολοκληρωμένους ανθρώπους-επιστήμονες" Αφήνεις να διαφανεί ότι η ενδόμυχη άποψή σου είναι ότι "ολοκληρωμένοι άνθρωποι" βγαίναν μέχρι σήμερα μόνο από Πανεπιστήμια πράγμα το οποίο, ακόμα και αν είναι αληθές, σε φέρνει σε ρήξη με την πλειονότητα του κοινωνικού συνόλου (μη πτυχιούχους), τους οποίους κρίνεις ως μη ολοκληρωμένους (και άρα ανίκανους να σε κρίνουν?)

Η αλήθεια όμως είναι και ο καθένας γνωρίζει ότι η ολοκλήρωση ενός ανθρώπου επιτυγχάνεται μέχρι και την δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Από εκεί και πέρα υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες βελτίωσης. Στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ο άνθρωπος δεν ολοκληρώνεται. Απλά αποκτά εξειδίκευση.
Αυτό αποδεικνύεται αν ενδοσκοπήσεις και στον εαυτό σου. Λες κάπου παραπάνω: "Ε, τώρα, 21 χρονών είναι πως περιμένεις να μιλάνε. Δεν είναι δα και απόφοιτοι πολιτικών επιστημών!"  Δηλ παραδέχεσαι ενδόμυχα ότι ο ολοκληρωμένος πολίτης είναι μόνο ο εξιδεικευμένος απόφοιτος των πολιτικών επιστημών!!! Οπότε όχι μόνο άτομα 21 χρονών δεν μπορούν να έχουν πολιτική σκέψη και έκφραση αλλά και 41, αν δεν έχουν την παραπάνω εξειδίκευση.

Δεν μπορείς μετά να λες ότι ενδιαφέρεσαι ώστε τα Πανεπιστήμια να εξυπηρετούν τις ανάγκες της κοινωνίας (ως κίνημα εννοώ). Ποιές ανάγκες? Να αποδώσουν εξιδεικευμένους "φωστήρες" με απαξιωτικό λόγο για, και ταπεινωτικές πράξεις  στο, κοινωνικό συνόλο? Αυτές είναι οι ανάγκες της κοινωνίας?

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι στην συλλογιστική του συγγραφέα που παρέθεσες. Έχω τις αντιρρήσεις μου και τις έχω θέσει και δημοσίως. Αυτό που ψάχνω να βρω είναι αυτούσια κριτική, πολιτικό λόγο και προτάσεις του φοιτητικού κινήματος και όχι των κομματικών του ταγών και μεντόρων.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ