Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 161087 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #650 στις: 30/09/11, 21:44 »
@Vaiking

Δεν θα σχολιάσω την πρώτη παράγραφο αφού επαναλαμβάνεις το ίδιο λανθασμένο πράγμα συνεχώς. Απλώς παίζεις με τις λέξεις. Εγώ είμαι πολύ ξεκάθαρος με σχετικά με το ποιού είδους παιδεία οφείλει να δίνει το πανεπιστήμιο και δεν έχω κανένα πρόβλημα αν θέλετε να τα ξαναπώ.

Εγώ δεν λέω να ακυρωθεί η παιδεία 12ετούς σχολείου δεν λέω τίποτα τέτοιο. Λέω απλά ότι ΚΑΙ η παιδεία του πανεπιστημίου είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. Είναι απαράδεκτο να θεωρείς ότι κάποιος πρέπει να σου δίνει στείρα εξειδίκευση χωρίς παιδεία για την χρήση της. Στο σχολείο δεν σου μαθαίνει κανείς πως να διαχειρίζεσαι την μεγάλη εξειδίκευση και την βαθιά γνώση σε ένα θέμα, που η έλλειψη παιδείας μπορεί να σε κάνει ελιτιστή, να σε περιωρίσει ή και να σε περιθωριοποίσει κοινωνικά, ή ακόμα και να σε κάνει επικίνδυνο για την κοινωνία αν δεν έχεις την παιδεία για καλή χρήση της.

Τα περί ετυμολογίας είναι άκυρα, και η δευτεροβάθμια εκπαίδευση λέγεται γυμνάσιο και λύκειο ως κατάλοιπα, και το πανεπιστήμιο μας ονομάζεται και Ακαδημία, και το ΕΜΠ είναι πολυτεχνείο δεν βλέπω παντού ακριβή ετυμολογική σχέση με το τι κάνουν στην πραγματικότητα. Τα περί ψηφοφορίας είναι παντελώς άσχετα.
Εγώ πάλι, τι να σχολιάσω; Τα μισά που γράφω τα καταδικάζεις ως "λανθασμένα" και τα άλλα μισά ως "άκυρα" χωρίς να δίνεις περισσότερες εξηγήσεις (κάτι που δεν κάνεις για πρώτη φορά). Τέλος πάντων, δε χρειάζεται να συμφωνήσουμε.. τουλάχιστον όμως να εξηγούμε καλύτερα γιατί διαφωνούμε. Εν μέρει το έκανες, αλλα θα περίμενα κάτι περισσότερο απο "επαναλαμβάνεις το ίδιο λανθασμένο πράγμα συνεχώς" (διότι για εμένα δεν είναι καθόλου λανθασμένο) ή "τα περι ετυμολογίας είναι άκυρα" (δικαίωμά σου να θες να ερμηνεύεις την Ελληνική γλώσσα όπως σε συμφέρει προσωπικά ή ιδεολογικά, αλλα δε σημαίνει πως έχεις και δίκιο)

Και για να κλείσω... Εγώ δε φοίτησα σε Πανεπιστήμιο, αλλα ειλικρινά μιας και έχω συναναστραφεί με πάρα πολλούς πτυχιούχους, δεν ένιωσα πολλές φορές πως έχω απέναντί μου πιο ολοκληρωμένους ανθρώπους απο εμένα, κι ας πήραν τα πτυχία τους εντός Πανεπιστημιακού ασύλου  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #651 στις: 30/09/11, 22:34 »
Όλα αυτά είναι δευτερεύοντα. Το θέμα είναι, πως πάνε οι φοιτητικές κινητοποιήσεις? Θα έχουμε καμμιά εξέλιξη από εκεί ή μπαρμπού**αλα? Άντε ρε παιδιά τα στοιχήματα κλείνουν, έχουμε επενδύσει πολλά σ' εσάς!

Ελπιδοφόρα τα βλέπω τα πράγματα : Αν πλειοψηφούμε είμεθα δημοκράτες, αν μειοψηφούμε? φασίστες:

http://fak-uoi.gr/blog/2011/09/24/%ce%ad%cf%87%ce%bf%cf%85%ce%bc%ce%b5-%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%ce%bb%ce%b7%cf%88%ce%b7-%cf%8c%cf%87%ce%b9-%ce%b4%ce%b7%ce%bc%ce%bf%ce%ba%cf%81%ce%b1%cf%84%ce%af%ce%b1/


Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #652 στις: 30/09/11, 23:54 »
Όλα αυτά είναι δευτερεύοντα. Το θέμα είναι, πως πάνε οι φοιτητικές κινητοποιήσεις? Θα έχουμε καμμιά εξέλιξη από εκεί ή μπαρμπού**αλα? Άντε ρε παιδιά τα στοιχήματα κλείνουν, έχουμε επενδύσει πολλά σ' εσάς!

Ελπιδοφόρα τα βλέπω τα πράγματα : Αν πλειοψηφούμε είμεθα δημοκράτες, αν μειοψηφούμε? φασίστες:

http://fak-uoi.gr/blog/2011/09/24/%ce%ad%cf%87%ce%bf%cf%85%ce%bc%ce%b5-%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%ce%bb%ce%b7%cf%88%ce%b7-%cf%8c%cf%87%ce%b9-%ce%b4%ce%b7%ce%bc%ce%bf%ce%ba%cf%81%ce%b1%cf%84%ce%af%ce%b1/
Πως τα "βλέπεις" σε ένα κείμενο του 2006? Παππού νομίζω ότι συνεχίζεις να απαντάς επιλεκτικά όμως.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #653 στις: 01/10/11, 13:03 »
Πως τα "βλέπεις" σε ένα κείμενο του 2006? Παππού νομίζω ότι συνεχίζεις να απαντάς επιλεκτικά όμως.

Μάλλον εσύ διαβάζεις επιλεκτικά: " Ίσως αυτό το κείμενο θα μπορούσε να είχε γραφτεί πριν από κάποιες μέρες"

Αν και νομίζω ότι η παλαιότητα του κειμένου δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία. Αν σκεφτεί κανείς ότι τα βιβλία του Μπακούνιν εκδόθηκαν τον 19ο αιώνα, και ακόμη τα χρησιμοποιούν πολλοί ως ευαγγέλιο!

Αλλά ας τα αυτά και πες μου: Τι γίνεται με τις φοιτητικές κινητοποιήσεις?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #654 στις: 01/10/11, 14:59 »
Πως τα "βλέπεις" σε ένα κείμενο του 2006? Παππού νομίζω ότι συνεχίζεις να απαντάς επιλεκτικά όμως.

Μάλλον εσύ διαβάζεις επιλεκτικά: " Ίσως αυτό το κείμενο θα μπορούσε να είχε γραφτεί πριν από κάποιες μέρες"

Αν και νομίζω ότι η παλαιότητα του κειμένου δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία. Αν σκεφτεί κανείς ότι τα βιβλία του Μπακούνιν εκδόθηκαν τον 19ο αιώνα, και ακόμη τα χρησιμοποιούν πολλοί ως ευαγγέλιο!



Ο ρε φιλε αυτα ειναι 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #655 στις: 01/10/11, 17:51 »
Πως τα "βλέπεις" σε ένα κείμενο του 2006? Παππού νομίζω ότι συνεχίζεις να απαντάς επιλεκτικά όμως.

Αν σκεφτεί κανείς ότι τα βιβλία του Μπακούνιν εκδόθηκαν τον 19ο αιώνα, και ακόμη τα χρησιμοποιούν πολλοί ως ευαγγέλιο!



[πλακα mode=on]
"Ευαγγελιο" τα βιβλια του Μπακουνιν? Θα τριζουν τα κοκκαλα του μακαριτη απο την προσβολα  :P  ....

(Κατηγοριες στις οποιες ανηκει ο εν λογω στην wikipedia:
Κατηγορίες: Ρώσοι φιλόσοφοι | Αναρχικοί | Γεννήσεις το 1814 | Θάνατοι το 1876 | Αθεϊστές)

« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/11, 17:54 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #656 στις: 02/10/11, 01:21 »
Πως τα "βλέπεις" σε ένα κείμενο του 2006? Παππού νομίζω ότι συνεχίζεις να απαντάς επιλεκτικά όμως.

Μάλλον εσύ διαβάζεις επιλεκτικά: " Ίσως αυτό το κείμενο θα μπορούσε να είχε γραφτεί πριν από κάποιες μέρες"

Αν και νομίζω ότι η παλαιότητα του κειμένου δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία. Αν σκεφτεί κανείς ότι τα βιβλία του Μπακούνιν εκδόθηκαν τον 19ο αιώνα, και ακόμη τα χρησιμοποιούν πολλοί ως ευαγγέλιο!

Αλλά ας τα αυτά και πες μου: Τι γίνεται με τις φοιτητικές κινητοποιήσεις?
Εσύ πάντως δεν το έγραψες αυτό. Για τον μπακούνιν, απάντησε ο monoxeiras πραγματικά ::)
Ακόμα αποφεύγεις τα περί του νόμου βέβαια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #657 στις: 02/10/11, 18:27 »
Μαλλον έχεις μπερδέψει τους ρόλους, το "φοιτητικό κίνημα" είναι αυτό που πρέπει να πείσει για την αναγακαιότητα των αλλαγών που προτείνει σ' έναν νόμο. Από την μεριά μου δεν προσδοκώ πλέον να πείσω κανέναν!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #658 στις: 02/10/11, 20:14 »
Δηλαδή ο νόμος δεν πρέπει να πείσει για την αναγκαιότητα των αλλαγών που φέρνει ας πούμε. Ωραία λογική, "δημοκρατικότατη"!
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #659 στις: 03/10/11, 10:29 »
Ας θέσουμε όμως κάποιο άλλο ερώτημα:

Απο την ημέρα ψήφισης του νέου νόμου για τα Πανεπιστήμια, 300 (νομίζω) σχολές της χώρας τελούσαν υπο κατάληψη, μια πράξη παράνομη (με το γράμμα και ενίοτε με το πνεύμα του νόμου). Σε πόσες απο αυτές τις περιπτώσεις επενέβη η αστυνομία, εισβάλλοντας στο πρώην άσυλο και συλλαμβάνοντας τους καταληψίες; Νομίζω σε καμμία και αν κάνω λάθος διορθώστε με. Κοινώς, που βρίσκεται η κρατική καταστολή που θα φίμωνε το φοιτητικό κίνημα και τη διάθεσή του να εναντιωθεί στις "πολιτικές του καταπιεστικού συστήματος που παράγει απλώς εξαρτήματα στην υπηρεσία του κεφαλαίου"; Εγώ το μόνο που είδα αυτές τις ημέρες είναι να ξεσπαθώνουν οι φοιτητές (και καθηγητές) που ήταν αντίθετοι με τις καταλήψεις και σε συνδιασμό με το (λογικό) ενδεχόμενο να χαθεί το εξάμηνο, οι σχολές υπο κατάληψη να είναι λιγότερες απο 100 (αν δεν κάνω λάθος).

Κοινώς, αν έχω καταλάβει σωστά, το Πανεπιστημιακό "κίνημα" που ανέλαβε να παλέψει ενάντια στο νόμο ήταν μάλλον το αριστερό- αντιεξουσιαστικό. Και οι ενέργειές του μάλλον πέφτουν στο κενό, όχι με παρέμβαση του καταπιεστικού κράτους, αλλα με παρέμβαση του υπόλοιπου Πανεπιστημιακού κόσμου που ήθελε απλά να λειτουργήσει η τριτοβάθμια εκπαίδευση.. με άλλα λόγια ο αριστερός- αντιεξουσιαστικός χώρος στα Πανεπιστήμια έχει αρχίσει να απομονώνεται μιας και λόγω της κατάργησης του ασύλου και του ενδεχομεένου παρέμβασης της αστυνομίας, απέκτησαν φωνή και οι φοιτητές-καθηγητές που πιθανόν δεν τολμούσαν να μιλήσουν μέχρι σήμερα. Συμπέρασμα; Περισσότερη Δημοκρατία στα Πανεπιστήμια (κάτι που ίσως έρχεται σε αντίθεση με αυτά που γράφει το κείμενο που παρέθεσε ο papous)... αυτός δεν ήταν και ο στόχος της θεσμοθέτησης του νόμου περί ασύλου;

Βεβαίως είναι ακόμα λίγο νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα, αλλα καλό είναι να αρχίσουμε να συζητάμε για το νέο νόμο (συμπεριλαμβανομένου του ασύλου) και επι των πρώτων τουλάχιστον αποτελεσμάτων του...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #660 στις: 03/10/11, 13:38 »
H σχεση αιτιου-αιτιατου που παρουσιαζεις παραπανω μπαζει απο παντου..
Πρωτον ο νομος θεωρητικα δεν εχει εφαρμοστει..Οι εισβολες της αστυνομιας παρολαυτα ειναι συχνες και λειτουργουν με χιλιους δυο τροπους υπονομευτικα.Αντιστοιχα και η σταση ολων των καθεστωτικων ΜΜΕ  τα οποια καθε βραδυ δειχνουν την αγανακτηση τους υποτιθεται στις πολιτικες της κυβερνησης..Οι καταληψεις ειναι παρανομες συμφωνα με ποιον νομο?

Επιπλεον συνδεεις την μη υπαρξη ασυλου με το ''ξεσπαθωμα'' των αντικαταληψιων και....περισσοτερη δημοκρατια..Αυτα ποια λογικη σχεση τα συνδεει?Εχεις σκεφτει ουσιαστικους λογους οι οποιοι παιζουν ρολο σε αυτο το ...ξεσπαθωμα?

Παράθεση
Βεβαίως είναι ακόμα λίγο νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα, αλλα καλό είναι να αρχίσουμε να συζητάμε για το νέο νόμο (συμπεριλαμβανομένου του ασύλου) και επι των πρώτων τουλάχιστον αποτελεσμάτων του...
Αυτο ειναι τουλαχιστον αστειο..Πανω σε ποια βαση θα συζητησουμε για τα αποτελεσματα του νεου νομου?Φανταζομαι εσυ απο δημοσιευματα εφημεριδων και γω απο την ''εσωτερικη'' οπτικη μου..Προβλεπεται σοβαρη κουβεντα ''αλλα λεει η θεια μου,αλλα ακουν τα αυτια μου''..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #661 στις: 03/10/11, 14:15 »
H σχεση αιτιου-αιτιατου που παρουσιαζεις παραπανω μπαζει απο παντου..
Πρωτον ο νομος θεωρητικα δεν εχει εφαρμοστει..Οι εισβολες της αστυνομιας παρολαυτα ειναι συχνες και λειτουργουν με χιλιους δυο τροπους υπονομευτικα.Αντιστοιχα και η σταση ολων των καθεστωτικων ΜΜΕ  τα οποια καθε βραδυ δειχνουν την αγανακτηση τους υποτιθεται στις πολιτικες της κυβερνησης..Οι καταληψεις ειναι παρανομες συμφωνα με ποιον νομο?

Επιπλεον συνδεεις την μη υπαρξη ασυλου με το ''ξεσπαθωμα'' των αντικαταληψιων και....περισσοτερη δημοκρατια..Αυτα ποια λογικη σχεση τα συνδεει?Εχεις σκεφτει ουσιαστικους λογους οι οποιοι παιζουν ρολο σε αυτο το ...ξεσπαθωμα?

Παράθεση
Βεβαίως είναι ακόμα λίγο νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα, αλλα καλό είναι να αρχίσουμε να συζητάμε για το νέο νόμο (συμπεριλαμβανομένου του ασύλου) και επι των πρώτων τουλάχιστον αποτελεσμάτων του...
Αυτο ειναι τουλαχιστον αστειο..Πανω σε ποια βαση θα συζητησουμε για τα αποτελεσματα του νεου νομου?Φανταζομαι εσυ απο δημοσιευματα εφημεριδων και γω απο την ''εσωτερικη'' οπτικη μου..Προβλεπεται σοβαρη κουβεντα ''αλλα λεει η θεια μου,αλλα ακουν τα αυτια μου''..
Χμμμ... Μπάζει απο παντού; Για να δούμε:

Στο οτι ο νόμος δεν έχει πρακτικά εφαρμοσθεί το δέχομαι. Ο νόμος λέει πως η αστυνομία έχει δικαίωμα να εισέρχεται στο Πανεπιστήμιο κατα την τέλεση αξιόποινων πράξεων και δεν έχει μπει πουθενά. Και ορθώς κατα την άποψή μου δεν έχει εισέλθει ακομα γιατί τώρα ο αναβρασμός είναι τέτοιος που θα οδηγούσε σε αιματηρές καταστάσεις. Προς το παρόν το κράτος άφησε τα πράγματα να "ξεφουσκώσουν" μόνα τους (και μάλλον προς το παρόν το πετυχαίνει). Για να δούμε πως θα είναι τα πράγματα σε λίγους μήνες.

Όσο για τις εισβολές της αστυνομίας που αναφέρεις, θα πρέπει να τις αποδείξεις κιόλας, έτσι δεν είναι; Επίσημα απο όσο ξέρω δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Αν αναφέρεσαι τώρα σε μυστικούς αστυνομικούς, δε μπορώ να ξέρω αλλα και πάλι ο νέος νόμος δεν αναφέρεται τόσο σε αυτούς, μιας και αυτοί έβρισκαν τρόπο και έμπαιναν στο Πανεπιστήμιο και πριν τη άρση του ασύλου. Και τι έκανε η Πανεπιστημιακή κοινότητα και γι΄αυτό; Εδώ βέβαια δεν έκανε άλλα και άλλα (πχ. να μπουζουριάσει τα βαποράκια, να τα βγάλει απο το Πανεπιστήμιο και να καλέσει την αστυνομία να τους συλλάβει εκτός του ασύλου) θα ανακάλυπτε και θα κατήγγειλε τον "τάδε" μυστικό αστυνομικό που μπήκε μέσα στο Πανεπιστήμιο για να υονομεύσει καταστάσεις;

Η παρεμπόδιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας είναι ή δεν είναι αδίκημα; Και μάλιστα όταν συντελείται κάτω απο μη δημοκρατικές διαδικασίες; Γιατί εγώ απο ότι έχω καταλάβει, οι μισές καταλήψεις αποφασίστηκαν στο indymedia. Το παρακολουθώ απο την 1η ημέρα ψήφισης του νόμου και σε αυτό το συμπέρασμα έχω φτάσει. Αν εσύ έχεις αποδείξεις πως οι καταλήψεις αποφασίστηκαν μετά απο διαφανείς δημοκρατικές διαδικασίες οπου συμμετείχαν ΟΛΟΙ οι φοιτητές, τότε εγώ έχω λάθος και ζητώ συγγνώμη.

Εσύ που αποδίδεις το σχετικό "ξεσπάθωμα"; Μήπως στο οτι οι αντικαταληψίες είναι "πράκτορες του συστήματος και του μεγάλου κεφαλαίου που θέλουν να πνίξουν την υγιή αγανάκτηση-αντίθεση του φοιτητικού κινήματος"; Αν μπορείς να μου το αποδείξεις, be my guest! Εγώ πάλι πιστεύω πως όποιος στο παρελθόν ήταν εναντίων μιας κατάληψης αλλα φοβόταν να το πει ανοιχτά γιατί κάποια "καλόπαιδα" θα του άνοιγαν το κεφάλι, τώρα αποφάσισε να μιλήσει μιας και ξέρει πως όποιος του επιτεθει, μπορεί αυτόματα να καλέσει την αστυνομία και αυτή ΘΑ ΕΡΘΕΙ!

Τέλος δεν ξέρω που το βρίσκεις το "αστείο"... Φαντάζομαι πως τόσο τα δημοσιεύματα των εφημερίδων ή του διαδικτύου, όσο οι εμπειρίες του καθενός, όσο και η εσωτερική οπτική του καθενός, μπορούν να συνεχίσουν μια χαρά τη συζήτηση. Τώρα το "άλλα λέει η θειά μου, άλλα ακούν τ'αυτιά μου" είναι κάτι που πρέπει να ληφθεί υπ'όψιν απο τους συζητητές εκατέρωθεν  ;) Αλλιώς, κακώς συζητάμε ούτως ή άλλως..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #662 στις: 03/10/11, 16:37 »
To ρητο με τη θεια και τα αυτια εφαρμοζεται κατα κορον σε αυτα που μου απαντας..(αριθμημενα #)

#1 Το οτι η αστυνομια ειτε με τη μορφη Δελταδων,ειτε Ματαδων ειτε ασφαλιτων κανει βολτες σε πολλα απο τα ιδρυματα της χωρας εδω και αρκετους μηνες το ξερουν οσοι βρισκονται στο πανεπιστημιο..Απο Δαπιτες μεχρι αγανακτισμενοι''εξω τα κομματα και οι οργανωσεις θελω την ησυχια μου''...

#2 Οι αποφασεις για κλεισιμο των σχολων -κατι σαν τις απεργιες ενα πραγμα- παιρνονται μεσω απο τις αποφασεις των ΓΣ..Οργανου δηλαδη του φοιτητικου συλλογου..Του συνολου των φοιτητων δηλαδη..Οι παρανομιες που συμπερανες μεσω του Indymedia(!!!) προερχονται απο καποια φαντασιακη επειδιωξη..Δεν εξηγειται αλλιως..Αν ΕΣΥ κρινεις πως οι αποφασεις των ΓΣ ειναι ακυρες και παρανομες και με λιγα λογια οι γενικες συνελευσεις και ο λογος των φοιτητων πρεπει να απαγορευθει δηλωσε το ωστε να συζητησουμε σε εντελως αλλη βαση..Οχι αλλες προφασεις ομως..

#3 Περαν της ειρωνιας θεωρω οτι το τοσο εντονο ξεσπαθωμα οφειλεται σε μια σειρα απο παραγοντες εκ των οποιων κυριοτεροι ειναι η τυφλη αγανακτηση μεγαλης μεριδας κοσμου προς καθε τι οργανωμενο και συλλογικο και η ταση προς τον ακραιο ατομικισμο(''εγω να παρω πτυχιο και σεις στα @@ μου'')..Οι οικονομικες συνθηκες που οδηγουν στο λαθεμενο κατ εμε συμπερασμα του να μην χανουμε χρονο γιατι χρονος=χρημα..Η στηριξη απο τα ΜΜΕ στο συνολο τους αλλα κυριως απο τα πιο αντιδραστικα οπως το ΒΗΜΑ,η Καθημερινη,Το Μεγκα και το ΣΚΑΙ τα οποια με μια σειρα απο κινησεις καταφεραν και δαιμονοποιησαν τη μια πλευρα ενω απο την αλλη συσπειρωσαν την αλλη..Εκτος αυτου εσκεμμενα μαλλον ξεχνας τις διαφορετικες συνθηκες του παροντος απο το παρελθον(τις οποιες δεν ξερω αν γνωριζεις)..Η γραμμη του ΚΚΕ ειναι διασπαστικη σε αντιθεση με το 06-07 οταν ειχε αναγκαστει να ακολουθησει το ρευμα και φυσικα να κινητοποιησει ενα αρκετα μεγαλο πληθος φοιτητων..Τωρα η γραμμη μιλαει για μονχαικη πορεια με διευθυνσεις που αλλαζουν καθθε βδομαδα..
Απο τα παραπανω ευκολα προκυπτει οτι δεν τιθεται θεμα ασυλου η τοσο μεγαλη κινητοποιηση των αντικαταληψιων οι οποιοι φυσικα τυχανε και ισχυρης υποστηριξης της νεολαιας της ΝΔ..Οι αντικαταληψιες μιλουσαν και πριν μιλανε και τωρα..Α δεν μιλαω για ελευθερια γνωμης ακροδεξιων αν και ξερω οτι σ αρεσει να γυρνας εκει τη κουβεντα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #663 στις: 03/10/11, 21:53 »
Και μάλιστα όταν συντελείται κάτω απο μη δημοκρατικές διαδικασίες; Γιατί εγώ απο ότι έχω καταλάβει, οι μισές καταλήψεις αποφασίστηκαν στο indymedia.
Δεν είναι αλήθεια αυτό.Εγώ αποφάσισα χτες μια κατάληψη μιλώντας στο msn με μια φίλη μου.
Θα ήταν καλό να ανασκευάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Τσίου_Τσίου

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #664 στις: 04/10/11, 04:05 »
Το άσυλο είναι ντροπή για την δημοκρατία. Τι πά να πει ελεύθερη διακίνηση ιδεών;Σε μια δημοκρατία ελεύθερη διακίνηση ιδεών επιτρέπεται παντού, μέχρι και το τελευταλιο πλακάκι του πεζοδρομίου είναι άσυλο, δεν χρειάζονται ειδικά άσυλα. Έλεος!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #665 στις: 04/10/11, 04:46 »
Η παρεμπόδιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας είναι ή δεν είναι αδίκημα;

Όχι, δεν είναι αδίκημα. Βάσει ποίου νόμου αναφέρεσε? Μην λέμε και ότι θέλουμε....

Κοιτάξτε παιδιά, για να μην μακρυγορούμε, δεν φτάνει που δεν δουλεύει το σύστημα πλερώνουμε και τους Πανεπιστημιακούς λόγω του ότι δεν απεργούν αλλά αεργούν! Κάντε αποχή έξω από τους Πανεπιστημιακούς χώρους ώστε να δούμε και την αντίδρασή τους. Γκέκε?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #666 στις: 04/10/11, 07:12 »
...δεν φτάνει που δεν δουλεύει το σύστημα πλερώνουμε και τους Πανεπιστημιακούς λόγω του ότι δεν απεργούν αλλά αεργούν! Κάντε αποχή έξω από τους Πανεπιστημιακούς χώρους ώστε να δούμε και την αντίδρασή τους. Γκέκε?


Μιλας σκληρα γερο  :P
Για σκεψου και τους γονεις που πληρωνουν και αυτους που προσποιουνται τους καθηγητες (και αεργουν και εισπρατουν)  και τα πιτσιρικια τους που δηλωνουν φοιτητες ανα την χωρα (και καθονται στα περιξ και πινουν κοκακολες και ρευονται). Και οχι μονο αυτο, αλλα πρεπει και να τους ακουν και τους δυο στις ειδησεις να διακυρησουν ποσο δικιο εχουν.
Αμα κανουν και αποχη εκτος πανεπιστημιακου κυλικειου θα κοστισει στους γονεις μια περιουσια. Ξερεις ποσο παει ο φρεντο στις καφετεριες?


Μη λεμε λοιπον ο,τι μας ερθει. Να σκεφτομαστε πρωτα τις επιπτωσεις.  :P
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #667 στις: 04/10/11, 11:11 »
Η παρεμπόδιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας είναι ή δεν είναι αδίκημα;

Όχι, δεν είναι αδίκημα. Βάσει ποίου νόμου αναφέρεσε? Μην λέμε και ότι θέλουμε....

Κοιτάξτε παιδιά, για να μην μακρυγορούμε, δεν φτάνει που δεν δουλεύει το σύστημα πλερώνουμε και τους Πανεπιστημιακούς λόγω του ότι δεν απεργούν αλλά αεργούν! Κάντε αποχή έξω από τους Πανεπιστημιακούς χώρους ώστε να δούμε και την αντίδρασή τους. Γκέκε?
confirm that..Η κοινωνια(ή ο παπους) θελει σκληρους αντρες
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #668 στις: 04/10/11, 12:29 »

#1 Το οτι η αστυνομια ειτε με τη μορφη Δελταδων,ειτε Ματαδων ειτε ασφαλιτων κανει βολτες σε πολλα απο τα ιδρυματα της χωρας εδω και αρκετους μηνες το ξερουν οσοι βρισκονται στο πανεπιστημιο..Απο Δαπιτες μεχρι αγανακτισμενοι''εξω τα κομματα και οι οργανωσεις θελω την ησυχια μου''...
ΜΑΤάδες, Δελτάδες και ασφαλίτες κυκλοφορούν εντός του Πανεπιστημίου εδώ και μήνες; Αποδείξεις; Τόσοι και τόσοι το ξέρουν, δεν υπάρχουν στοιχεία για να το μάθω κι εγώ;

Παράθεση
#2 Οι αποφασεις για κλεισιμο των σχολων -κατι σαν τις απεργιες ενα πραγμα- παιρνονται μεσω απο τις αποφασεις των ΓΣ..Οργανου δηλαδη του φοιτητικου συλλογου..Του συνολου των φοιτητων δηλαδη..Οι παρανομιες που συμπερανες μεσω του Indymedia(!!!) προερχονται απο καποια φαντασιακη επειδιωξη..Δεν εξηγειται αλλιως..Αν ΕΣΥ κρινεις πως οι αποφασεις των ΓΣ ειναι ακυρες και παρανομες και με λιγα λογια οι γενικες συνελευσεις και ο λογος των φοιτητων πρεπει να απαγορευθει δηλωσε το ωστε να συζητησουμε σε εντελως αλλη βαση..Οχι αλλες προφασεις ομως..
Καθόλου δεν πρέπει να απαγορευθούν οι γενικές συνελεύσεις των φοιτητών. Πρέπει όμως να υπάρχει και τρόπος να εξασφαλίζεται η σωστή τήρηση της διαδικασίας και η ψήφος ΟΛΩΝ των φοιτητών. Γιατί εγώ άλλα μαθαίνω... Χώρια που οι ΓΣ δε μπορούν να αποφασίζουν για όοοο'τι αυτοί θέλουν! Κοινώς, δ γίνεται να παρεμποδιστεί η εκπαιδευτική διαδικασία και η ελεύθερη πρόσβαση στο Πανεπιστήμιο αυτών που θέλουν να σπουδάσουν και να διδάξουν. Φαντάζομαι (χωρίς να είμαι νομικός) αυτά είναι Συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα τα οποία δε μπορεί να τα παραβιάζει καμία ΓΣ, έστω και με 99.9% πλειοψηφία. Υπάρχουν άλλοι τρόποι, όπως η αποχή που ανέφερε ο papous

Παράθεση
#3 Περαν της ειρωνιας θεωρω οτι το τοσο εντονο ξεσπαθωμα οφειλεται σε μια σειρα απο παραγοντες εκ των οποιων κυριοτεροι ειναι η τυφλη αγανακτηση μεγαλης μεριδας κοσμου προς καθε τι οργανωμενο και συλλογικο και η ταση προς τον ακραιο ατομικισμο(''εγω να παρω πτυχιο και σεις στα @@ μου'')..Οι οικονομικες συνθηκες που οδηγουν στο λαθεμενο κατ εμε συμπερασμα του να μην χανουμε χρονο γιατι χρονος=χρημα..Η στηριξη απο τα ΜΜΕ στο συνολο τους αλλα κυριως απο τα πιο αντιδραστικα οπως το ΒΗΜΑ,η Καθημερινη,Το Μεγκα και το ΣΚΑΙ τα οποια με μια σειρα απο κινησεις καταφεραν και δαιμονοποιησαν τη μια πλευρα ενω απο την αλλη συσπειρωσαν την αλλη..Εκτος αυτου εσκεμμενα μαλλον ξεχνας τις διαφορετικες συνθηκες του παροντος απο το παρελθον(τις οποιες δεν ξερω αν γνωριζεις)..Η γραμμη του ΚΚΕ ειναι διασπαστικη σε αντιθεση με το 06-07 οταν ειχε αναγκαστει να ακολουθησει το ρευμα και φυσικα να κινητοποιησει ενα αρκετα μεγαλο πληθος φοιτητων..Τωρα η γραμμη μιλαει για μονχαικη πορεια με διευθυνσεις που αλλαζουν καθθε βδομαδα..
Απο τα παραπανω ευκολα προκυπτει οτι δεν τιθεται θεμα ασυλου η τοσο μεγαλη κινητοποιηση των αντικαταληψιων οι οποιοι φυσικα τυχανε και ισχυρης υποστηριξης της νεολαιας της ΝΔ..Οι αντικαταληψιες μιλουσαν και πριν μιλανε και τωρα..Α δεν μιλαω για ελευθερια γνωμης ακροδεξιων αν και ξερω οτι σ αρεσει να γυρνας εκει τη κουβεντα.
Είπες τη μαγική λέξη "θεωρώ"! Εσύ θεωρείς αυτά που είπες (και σε κάποια συμφωνώ), εγώ θεωρώ αυτά που έχω πει επανειλημένα (τα οποία μάλλον θεωρείς πως είναι απο "άλλο πλανήτη"). Άρα κατα την άποψή σου, κανείς φοιτητής/καθηγητής δε φιμώθηκε ποτέ, κανείς δεν απειλήθηκε ποτέ, όλα λειτουργούσαν εντός των Πανεπιστημίων μέσα σε άπλετο Δημοκρατικό φως με τις αποφάσεις των ΓΣ να λαμβάνονται σε πλήρη απαρτία και πλήρη ελευθερία, άρα κανείς δεν ξεσπάθωσε  με την κατάργηση του ασύλου έστω και σε καθαρά ψυχολογικό επίπεδο... Αναρωτιέμαι τι θα έλεγε τώρα η περιβόητη "θειά"!!!

 Στις αναφορές τόσο για ΚΚΕ όσο και για ακροδεξιά δεν έχω να πω κάτι μιας και δεν έχουν καμία σχέση πιστεύω με αυτό που συζητούμε, πέρα απο την άποψη που έχω εκφράσει και παλιότερα πως σε ένα Πανεπιστήμιο όπως και σε ολόκληρη την επικράτεια, πρέπει να ακούγονται ΟΛΕΣ οι απόψεις, ΟΛΕΣ να κρίνονται και ΚΑΜΙΑ να μη φιμώνεται. Το τι θεωρείς εσύ ως "διασπαστικό" ή "φασιστικό" έχει αξία μόνο για εσένα και για κανέναν άλλο! Sorry :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #669 στις: 04/10/11, 13:00 »
[...]
#1..Δεν χρειαζεται να το συνεχισουμε..Οποιος εχει αυτια και ματια βλεπει..Τοσο στα Προπυλαια,οσο και παμπολλες παραβιασεις σε ΑΠΘ και ΕΜΠ..Δεν σε κατηγορω που δεν γνωριζεις αλλα μην με αναγκαζεις να επαναλαμβανομαι..Τα γεγονοτα δεν ειναι μονο φωτογραφιες..Στην τελικη τι με συμφερει εμενα?Να πω οτι ειμαστε αδυναμοι μπροστα στην αστυνομια και οτι και οταν νομικα υπηρχε ασυλο αυτο καταπατουνταν?
#2Υπαρχουν καταστατικα που καθοριζουν τους ελαχιστους ορους για την τελεση μιας ΓΣ.Η υπαρξη του συνολου των φοιτητων ειναι θεωρητικα και πρακτικα αδυνατη..Εκτος αυτου..Ποιου συνολου?Των εγγεγραμμενων?Των ενεργων?Σε κανενα κοινο ακομα και σε αυτα που η συμμετοχη ειναι δυνατη δεν συμμετεχει το συνολο της κοινωνιας..Αυτο βαραινεις αυτους που δεν συμμετεχουν και μονο..Δεν μπορει το αλλο κομματι να μην μπορει να αποφασισει για τις ζωες του μεσα απο ανοικτες,δημοκρατικες διαδικασιες επειδη καποιοι ποτε δεν θα ασοχληθουν.Για το τελος η ΓΣ δεν παραβιαζει κατι..Ειναι ενα οργανο και παιρνει αποφαση αν καποιος εχει διαφορετικη γνωμη συμμετεχει..Μην παμε παλι στο παραδειγμα με τις απεργιες.
#3 Το θεωρω στη συγκεκριμενη περιπτωση λαμβανει αιτια μεσα απο τα οποια παραγει αποτελεσματα ενω παραλληλα απανταει και στον ισχυρο σου περι του
 -που βρισκονταν οι αντικαταληψιες τοσα χρονια..
-Α δεν δρουσαν λογω υπαρξης ασυλου
Οσο για το ψυχολογικο επιπεδο περισσοτερο εχει να κανει με τη σταση της κυβερνησης που αντιθετα με παλιοτερες φαινεται να ειναι αμειλικτη σε καθε θεμα..Δεν μπαινει καν σε διαδικασια ''εικονικου διαλογου'' και αποφασιζει και διαταζει..Με αποτελεσμα και ολη η αντιδραση ειτε αυτη ειναι υπερ του νομου,ειτε απλα κατα των καταληψεων ξερει οτι τα πραγματα θα ειναι πολυ πιο σκληρα για αυτους που διαφωνουν..

Την ακροδεξια χεστη μην αρχισουμε παλι την ιδια συζητηση..Για το ΚΚΕ ειπα απλα ενα γεγονος..Το 06-07 στηριξε κοινες καταληψεις ενω τωρα ειτε λειτουργει μοναχικα(καταληψεις με εμας) ειτε παιρνει αποφασεις κατα των καταληψεων ακολουθωντας το ρευμα..Ειναι ενας σημαντικος παραγοντας μειωμενης δυναμικης.Thats all.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #670 στις: 04/10/11, 14:04 »
...δεν φτάνει που δεν δουλεύει το σύστημα πλερώνουμε και τους Πανεπιστημιακούς λόγω του ότι δεν απεργούν αλλά αεργούν! Κάντε αποχή έξω από τους Πανεπιστημιακούς χώρους ώστε να δούμε και την αντίδρασή τους. Γκέκε?


Μιλας σκληρα γερο  :P
Για σκεψου και τους γονεις που πληρωνουν και αυτους που προσποιουνται τους καθηγητες (και αεργουν και εισπρατουν)  και τα πιτσιρικια τους που δηλωνουν φοιτητες ανα την χωρα (και καθονται στα περιξ και πινουν κοκακολες και ρευονται). Και οχι μονο αυτο, αλλα πρεπει και να τους ακουν και τους δυο στις ειδησεις να διακυρησουν ποσο δικιο εχουν.
Αμα κανουν και αποχη εκτος πανεπιστημιακου κυλικειου θα κοστισει στους γονεις μια περιουσια. Ξερεις ποσο παει ο φρεντο στις καφετεριες?


Μη λεμε λοιπον ο,τι μας ερθει. Να σκεφτομαστε πρωτα τις επιπτωσεις.  :P

Ομολογώ ότι αυτό δεν το είχα σκεφτεί! Να γιατί πρέπει να συζητάμε!!!

Οπότε εφόσον δεν πρέπει να βγάλουμε τους απέσχοντες φοιτητές έξω από τους Πνεπιστημιακούς χώρους μπορούμε να κάνουμε το αντίστροφο: Να βγάλουμε τους Πανεπιστημιακούς χώρους έξω από τους καταληψίες φοιτητές! Κινητές Πανεπιστημιακές μονάδες, εγκατεστημένες σε τριαξονικά, δύσκολα εντοπιζόμενες από το φοιτητικό κίνημα.

Πλεονεκτήματα: Και οι καθηγητές θα πάψουν να είναι άεργοι, και τα παιδιά θα πίνουν το Πανεπιστημιακό τους ρόφημα, και θα κινηθούν τα απελευθερωμένα φορτηγά, και θα εισπράτουμε φόρο πετρελαίου, και θα ακολουθεί μια Πανεπιστημιακή καντίνα....

Ακούω κριτικές...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #671 στις: 04/10/11, 14:26 »

[...]
#1. Και βέβαια πρέπει να μου παρουσιάσεις αποδείξεις. Διότι και βέβαια σε συμφέρει να παραδεχθείς πως το άσυλο καταπατούνταν και πριν την κατάργησή του. Διότι έτσι το επιχείρημα "να δείτε τι θα κάνουν τώρα που δεν υπάρχει άσυλο" αποκτά άλλη δυναμική. Αλλιώς, θα μείνουμε στο οτι εσύ θα λές πως "οι μπάτσοι απλώς θα φιμώσουν τις προοδευτικές δυνάμεις του Πανεπιστημίου" και εγώ θα λέω πως "η αστυνομία απλώς θα πατάξει το έγκλημα και την παρανομία εντός του Πανεπιστημίου".

#2. Δυστυχώς δε μπορούμε να λέμε στη Δημοκρατία πως οι μη συμμετέχοντες φέρουν απλώς κάποια ας πούμε ηθική ευθύνη για τη μη συμμετοχή τους. ΟΛΟΙ είναι υποχρεωμένοι να συμμετέχουν! Το ίδιο ισχύει και για τα Πανεπιστήμια. Είναι αδιανόητο σε μια Δημοκρατία, τις αποφάσεις να τις λαμβάνει η πλειοψηφία της μειοψηφίας! Και θα έπρεπε να υπάρχουν αυστηροί κανόνες που να λύνουν το ζήτημα.

 Δε μου απάντησες όμως στο άλλο: Δικαιούται μια ΓΣ (έστω και με απόλυτη πλειοψηφία επι του συνόλου των φοιτητών) να καταλάβει ένα Πανεπιστήμιο, εμποδίζοντας την ελεύθερη διακίνηση αυτών που θέλουν να σπουδάσουν-διδάξουν; Είναι Συνταγματικό δικαίωμα του φοιτητή να πάει στο Πανεπιστήμιο, να παρακολουθήσει τα μαθήματα και να εξεταστεί; Αν ναι, ποιός μπορεί να του αφαιρέσει αυτό το δικαίωμα έστω και αν αυτός οι φοιτητής είναι ένας ανάμεσα σε 1000; Δε μπορείς να καταργήσεις το Σύνταγμα με εσωτερικές φοιτητικές διαδικασίες, απλά δε γίνεται. Αν θέλουν οι φοιτητές ας κατέβουν σε αποχή. Και σε αυτή την περίπτωση το σύστημα θα πιεστεί, μόνο που εκεί οι μόνοι που θα χάνουν τις εξεταστικές και τα εξάμηνα είναι οι απέχοντας και μάλλον αυτό δε συμφέρει κάποιους που ως λύση θεωρούν πάντα την κατάληψη. Ίσως γιατί αυτοί ΔΕΝ είναι και τόσοι πολλοί όσοι θέλουν να φαίνονται...

#3. Δε νομίζω πως σε "έπιασα" και πολύ εδώ πέρα (μάλλον φταίει πως δεν έχω πάει στο Πανεπιστήμιο :P ). Αυτό που κατάλαβα είναι πως έχουμε διαφορετική θεώρηση όσον αφορά στο θέμα των "αντικαταληψιών". Εγώ εν μέρει συμφωνώ με αυτά που έγραψες πιο πάνω, εν μέρει όχι. Εσύ πάλι θεωρείς πως οι αντικαταληψίες είναι ακριβώς οι ίδιοι όπως και παλιότερα, απλά τώρα προβάλλονται περισσότερο απο τα ΜΜΕ (έχουν και τη στήριξη του facebook;;; ). Δεν έχεις όμως δίκιο. Έχω κι εγώ τη δική μου ενημέρωση ;)

Πλην όμως επέτρεψέ μου να σου πω κάτι στο οποίο δεν πιστεύω πως θα διαφωνήσεις, τουλάχιστον έντονα. Θεωρώ πως θα ήταν πολύ καλύτερα να έχει κάνει η κυβέρνηση (η όποια κυβέρνηση) μια συνάντηση με την Πανεπιστημιακή κοινότητα ρωτώντας: "Τι μπορείτε να κάνετε ΕΣΕΙΣ ως κοινότητα για να περιφρουρήσετε το Πανεπιστήμιο απο φαινόμενα παρανομίας; Μπορείτε να εξασφαλίσετε την ευνομία εντός του Πανεπιστημίου; Αν ναι, κάν'τε τις ενέργειές σας και φέρτε αποτελέσματα! Αν όχι, τότε λυπάμαι πολύ, αλλα θα καταργήσω το άσυλο και θα αναλάβω ΕΓΩ να κάνω αυτό που δε μπορείτε ΕΣΕΙΣ" Αυτό μάλλον θα ήταν Δημοκρατικότερο και θα έδινε έστω και για τους τύπους μια ευκαιρία στην Πανεπιστημιακή κοινότητα να αποδείξει πως μπορεί να διασφαλίσει την ευνομία χωρίς να χρειάζεται την κρατική παρέμβαση. Δυστυχώς όμως όχι μόνο δεν έγινε κάποια συζήτηση επ'αυτού (εκτός και αν κάνω λάθος) αλλα κανείς φοιτητής-καθηγητής δε μπόρεσε να αντιληφθεί πως όσο συνεχιζόταν αυτή η κατάσταση στα Πανεπιστήμια, θα ερχόταν αναπόφευκτα και η κατάργηση του ασύλου και μάλιστα ασυζητητί! και ρωτώ: Πως το τόσο έμπειρο απο αγώνες φοιτητικό κίνημα δε μπόρεσε να αντιληφθεί αυτό το απλό;

Όσο για το ΚΚΕ δεν έχω να πω κάτι: Ας απολογηθεί πρώτα για άλλες και άλλες περιπτώσεις αλλαγής στάσης του συνολικά στην 90+χρονη ιστορία του και ας συζητήσουμε μετά για το τί έκανε ή δεν έκανε στα Πανεπιστήμια το '06, το '07 ή το '11, Αν και... με συγχωρείτε... δεν έχει και πολύ άδικο που δε θέλει να συμπράξει τουλάχιστο με το ΣΥΡΙΖΑ και τις διάφορες συνιστώσες του που άλλες θέλουν αντίσταση με γκαζάκια και μολότωφ και άλλες θέλουν αντίσταση με "βραδιές αυτοοργανωμένης ποίησης και μετα-θεατρικού παιχνιδιού"!!!! Γιατί μπορεί να μην έχω πάει στο Πανεπιστήμιο αλλα αυτές τις αηδίες τις έχω δει με τα ματάκια μου σε υπο κατάληψη Πανεπιστήμιο!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #672 στις: 04/10/11, 15:07 »
Πλην όμως επέτρεψέ μου να σου πω κάτι στο οποίο δεν πιστεύω πως θα διαφωνήσεις, τουλάχιστον έντονα. Θεωρώ πως θα ήταν πολύ καλύτερα να έχει κάνει η κυβέρνηση (η όποια κυβέρνηση) μια συνάντηση με την Πανεπιστημιακή κοινότητα ρωτώντας: "Τι μπορείτε να κάνετε ΕΣΕΙΣ ως κοινότητα για να περιφρουρήσετε το Πανεπιστήμιο απο φαινόμενα παρανομίας; Μπορείτε να εξασφαλίσετε την ευνομία εντός του Πανεπιστημίου; Αν ναι, κάν'τε τις ενέργειές σας και φέρτε αποτελέσματα! ... "


Θα δω δηλαδη ΚΝΙΤΙΣες με σανδαλια/ταγαρια και ΔΑΠιτες με σιελ πουκαμισα δεκανεις αλλαγης σε περιπολα αλλαγης σκοπου στην πανεπιστημιουπολη, γερμανικο νουμερο 2 το βραδι ?

Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #673 στις: 04/10/11, 18:01 »
Ο λόγος ο οποίος σας κρατάει μακρυά από την λύση είναι ότι είστε Πλατωνισταί. Έχετε παραμείνει κολημένοι στην Πλατωνική Ακαδημία και νομίζετε ότι Πανεπιστήμιο έστι τα κτήρια με την επιγραφή "ουδείς αγεωμέτρητος ελθέτω" ή κατά το νεωτεριστικότερον "για να περάσεις πρέπει να έχεις μελετήσει το "Κρατισμός και αναρχία""

Όχι Μονόχειρα κιθαρίστα. Υπήρχε και η περιπατητική σχολή του Αριστοτέλη, του πρώτου ιδρυτή των κινητών Πανεπιστημιακών μονάδων, ο οποίος δίδασκε όπου υπήρχαν φοιτητές και δεν είχε εμμονή με τα κτήρια και τις αυλές. Άρα πανεπιστήμιο υπάρχει όπου υπάρχουν φοιτητές οι οποίοι μπορούν να διδαχτούν και ιδέες οι οποίες μπορούν να διαδωθούν. Ακόμα και πάνω σ' ένα φορτηγό δηλ.

Και αν φοβάστε ότι θα αποτύχετε διότι θα σας ανακαλύψουν οι δυνάμεις καταστολής του φοιτητικού κινήματος, προσφέρονται εθελοντικά αρκετοί επιβιώσαντες γερόλυκοι του ΕΑΜ ΕΛΛΑΣ και της ΕΠΟΝ οι οποίοι θα σας οργανώσουν την αντίσταση. Θα σας μάθουν να χρησιμοποιείτε συνθηματικά, αιφνίδιες αλλαγές των τόπων συναντήσεως, πολυγραφους για την διάχυση πληροφοριών και τέλος πάντων όλο το νόου χάου των αντιστασιακών κινημάτων!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #674 στις: 04/10/11, 19:31 »
Παπου σε παρακαλω σταματα θα μας καψεις τους εγκεφαλους με ολα αυτα(για να μην πω τιποτα πιο χοντρο)..
  νιωσε..

#1 Ωραια δεν εχω φωτογραφιες και βιντεο απο παραβιασεις..Και ουτε με ενδιαφερει να βρω..Τα χω δει με τα ιδια μου τα ματια οπως και η πλειοψηφια των αμεσα εμπλεκομενων και αυτο αρκει..Το μονο που λεω εγω ειναι οτι με νομο η χωρις ασυλο εχεις οταν υπαρχει η δυναμικη να το στηριξεις..
 
$2 Ξαναλεω για χιλιοστη φορα..Οι διαδικασιες ειναι ανοιχτες και οποιοσδηποτε θελει μπορει να συμμετεχει..Τιθεται θεμα προσωπικης ευθυνης απο κει και περα..Φυσικα δεν σημαινει οτι αν ενα ποσοστο για τον εναν η τον αλλον λογο δεν συμμετεχουν σε αυτες τις διαδικασιες οι υπολοιποι δεν μπορουν να αποφασιζουν..
Οσο για την ερωτηση..Ναι φυσικα και δικαιουται απο τη στιγμη που πλειοψηφικα αποφασιστει κατι τετοιοοο Καθενας συμφωνα με την ιδιοτητα του μπορει να παρει αποφασεις για την βελτιωση των ορων αυτης..Οι εργαζομενοι μπορουν να κανουν απεργιες,οι φοιτητες και οι μαθητες καταληψεις..Αν δεν μπορουν οι φοιτητες που ζουν και αναπνεουν εκει μεσα(μαζι με καθηγητες και αλλους εργαζομενους φυσικα) να παρουν αποφασεις τοτε ποιος μπορει?
Γενικα μη χρησιμοποιεις το συνταγμα κατα το δοκουν..Ουτε και οι ηθικιστικες γνωματευσεις γιατι γυρνανε μπουμερανγκ..Φυσικα και με πλειοψηφικες διαδικασιες δεν ακταστρατηγειται το συνταγμα..Οσο για το ηθκιστικο μερος να σου φερω ενα παραδειγμα..Αποφασιζει ενας δημ.υπαλληλος η ακομα και ενα σωματειο ιδιωτικων να κανει απεργια και να μην ανοιξει μια υπηρεσια/μαγαζι..Ο πελατης/πολιτης ΔΕΝ θα εξυπηρετηθει..Και τι?Υπαρχουν προτεραιοτητες και απο τη στιγμη που καποια πλειοψηφια τις ιεραρχει ετσι καλο ειναι το σεβεται..Εκτος ακι αν πουμε οτι το ''πλειοψηφικο'' δημοκρατικο συστημα που εοχυμε ειναι στην ουσια φασιστικο..Διοτι με αποφαση ενος 35%(λεμε τωρα) τωρα παιρνονται αποφασεις χωρις τη συγκαταθεση του υπολοιπυ 65%..
Δεν διαφωνω και γω αναρχια θελω.

#3Οκ η δικια σου ενημερωση σου λεει οτι πριν..Φοβονταν να μιλησουν και κατεβασουν πλαισια μην φανε ξυλο ενω τωρα οχι..Μαλλον αυτοι που στα λενε εχουν καποια κενα..Πλαισια αντικαταληψης κατεβαιναν και σε πεοχες που υπηρχε ασυλο..Απλα δεν πελιοψηφουσαν για διαφορους λογους-μερικοι απο τους οποιους ειναι και παραπανω..

#4Ο νομος δεν αφορα μονο το ασυλο.Εικονικος διαλογος δεν υπηρξε για κανεναν θεμα εστω με τα φιλαρακια τους τους πρυτανεις..
Ισως αυτο το απλο που αναφερεις το φοιτητικο κινημα δεν το βλεπει με τη δικια σου οπτικη(δλδ ασυλο=τοπος ανομιας και παραβατικων πραξεων)..

%5 Τελευταια παραγραφος οκ..Γνωμη σου απλα επιβεβαιαωνομαι για αλλη μια φορα..Γραφεις σεντονια σε ενα θεμα που ολη σου η ρητορικη ξεκιναει απο το μου ειπαν και  το ακουσα και στηριζεται σε εμπαθειες και οχι σε ξεκαθαρη πολιτικη αποψη..

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ