Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 161944 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #725 στις: 06/10/11, 20:12 »

Και ιδιαιτερα σε μελη που εχουν υποπεσει συνεχως σε trolling και flaming, ειναι αρκετα επιεικης!
Οποτε σε καλω να ανακαλεσεις ο,τι εγραψες παραπανω, διοτι η δικαιοσυνη οχι μονο ειναι "τυφλη", αλλα δεν απονεμεται και ισοποσα ;)
Εκτιμωντας αυτην την τυφλη απονομη δικαιοσυνης και την επιεικια  ανακαλω πρωτος εγω παρολο που δεν μου ζητηθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/11, 20:15 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #726 στις: 06/10/11, 20:39 »
Επειδη αφηνονται εντυπωσεις, μπορεις να δεις πως ο Ymirling ειναι "φιμωμενος" για ο,τι ειπε!

Αρα η "προειδοποιηση" ειναι χαϊδεμα σε σχεση με τη φιμωση. Και ιδιαιτερα σε μελη που εχουν υποπεσει συνεχως σε trolling και flaming, ειναι αρκετα επιεικης!

Οποτε σε καλω να ανακαλεσεις ο,τι εγραψες παραπανω, διοτι η δικαιοσυνη οχι μονο ειναι "τυφλη", αλλα δεν απονεμεται και ισοποσα ;)
Ομολογώ ότι δεν το είδα, δεν μπορώ παρά να ανακαλέσω.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #727 στις: 06/10/11, 20:41 »
Για να μην μείνουν λανθασμένες εντυπώσεις θέλω να πω ότι είμαι ακραιφνής οπαδός ύπαρξης  χώρων ασυλίας ιδεών και των ανθρώπων οι οποίοι τις φέρουν . Είναι απολύτως απαραίτητος χώρος σ' όλες τις δημοκρατίες διότι προστατεύει από παρορμήσεις όχι μόνο των συντεταγμένων κρατικών δυνάμεων αλλά και του πλήθους.

Τυπικό παράδειγμα, η σωτηρία του Αισχύλου στο άσυλο του ιερού ενός ναού (της Αρτέμιδας αν δεν κάνω λάθος, αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος) όταν μετά από την διδασκαλία μιας τραγωδίας όπου τα "έχωνε" στην Αθηναϊκή δημοκρατία για μερικές συμπεριφορές οι οποίες κατά την γνώμη του ήταν αισχρές, το μενόμενο πλήθος τον κυνηγούσε να τον λυντσάρει. Το άσυλο έσωσε έναν μεγάλο ποιητή και έδωσε σ' εμάς τα καλύτερα θεατρικά έργα όλων των εποχών! 

Σε μη δημοκρατικά ή/και μη δίκαια καθεστώτα η έννοια του ασύλου έτσι κι αλλιώς δεν έχει καμμία σημασία εφόσον άνετα καταστρατηγείται από τον έχοντα κάθε φορά ή/και κατά περίπτωση εξουσία.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #728 στις: 07/10/11, 07:59 »
Για να μην μείνουν λανθασμένες εντυπώσεις θέλω να πω ότι είμαι ακραιφνής οπαδός ύπαρξης  χώρων ασυλίας ιδεών και των ανθρώπων οι οποίοι τις φέρουν
....
Είναι απολύτως απαραίτητος χώρος σ' όλες τις δημοκρατίες διότι προστατεύει από παρορμήσεις όχι μόνο των συντεταγμένων κρατικών δυνάμεων αλλά και του πλήθους.
...
Σε μη δημοκρατικά ή/και μη δίκαια καθεστώτα η έννοια του ασύλου έτσι κι αλλιώς δεν έχει καμμία σημασία εφόσον άνετα καταστρατηγείται από τον έχοντα κάθε φορά ή/και κατά περίπτωση εξουσία.
Τωρα γιατι το ξαναρχιζεις ρε παπου; Ειπαμε, το ασυλο ειναι πολυ καλο και πρεπει να μεινει αλλιως θα φυγεις.  Ποσο πιο λιανα να στο κανουμε?
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #729 στις: 07/10/11, 10:27 »
Εγώ έχω μια γενικότερη απορία.Γιατί το φόρουμ έχει πήξει στους ηλίθιους?
Δηλαδή μπαίνει ο άλλος κάνει έξι ποστ και τα μισά από αυτά είναι για να μας τονίσει με bold κιόλας,αν είναι δυνατόν, ότι το άσυλο αποτελεί ντροπή για μια δημοκρατία που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα.Ναι σπίρτο!Αυτό ακριβώς δείχνουν ξυλοδαρμοί σαν τους χτεσινούς σε παιδιά,μεσήλικες,φωτορεπόρτερ και γυναίκες όπως και οι 70 πολιτικοί κρατούμενοι αυτή τη στιγμή.
Τέλοσπάντων ας επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα.Εγώ που είμαι αρκετά παλιός δεν θυμάμαι ουδέποτε κάτι παρόμοιο,ας απαντήσει και κανας άλλος!
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα ως "ηλίθιο" (μιας και εγώ χρησιμοποίησα bold στο τελευταίο μου post) πάντως ΝΑΙ: Σε μια Δημοκρατία που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα, το οποιοδήποτε άσυλο αποτελεί ντροπή! Σε μια δικτατορία πάλι, απλά δεν υπάρχει πουθενά άσυλο! Στην αρχαία Ελλάδα πάλι το άσυλο στους ναούς δεν είχε σχέση τόσο με τη Δημοκρατία αλλα περισσότερο με το σεβασμό στους Θεούς τους οποίους και επικαλείτω αυτομάτως όποιος εισερχόταν σε κάποιο ναό.

Ομολογώ πως δε γνωρίζω λεπτομέρειες για τα τελευταία επεισόδια, πλην όμως η αστυνομία γενικά έχει ένα θεσμικό μειονέκτημα. Δε μπορεί ποτέ να δικαιολογήσει τη χρήση βίας απο μεριάς της μιας και δε μπορεί (ακόμα) να δημοσιεύσει φωτογραφίες με το τι έκανες ο κάθε ένας πριν ασκηθεί εναντίον του βία. Αυτό το δικαίωμα το έχουν οι δημοσιογράφοι, το έχουν οι διαδηλωτές, το έχουν οι bloggers αλλα όχι η αστυνομία.

Και μιλάω βεβαίως για το δικαίωμα στη συνείδηση του κόσμου μιας και θεσμικά η αστυνομία θεωρείται πως όπου και να χρησιμοποιήσει βία αυτή είναι δικαιολογημένη. Αλλα στη συνείδηση του κόσμου (μέσω των ΜΜΕ) δε μπορεί να αποδείξει τις περιπτώσεις που έκανε ορθή χρήση βίας. Δεν πάω να υπερασπιστώ την αστυνομία (άλλωστε έχουμε δει στο webwar φωτογραφίες περήφανων "αστυνομικών" να ποζάρουν πάνω σε ξυλοφορτωμένο διαδηλωτή, κάτι που προφανώς δε συνάδει με το αμερικάνικο "to protect and to serve" ) αλλα το σίγουρο είναι πως στο επικοινωνιακό ζήτημα, βρίσκεται πάντα σε μειονεκτική θέση, επομένως και η ενημέρωση που έχουμε εμείς όταν γίνονται επεισόδια, είναι μάλλον μονόπλευρη...

Kαι όταν η ενημέρωση είναι μονόπλευρη, τότε και οι απόψεις σχετικά με ένα ζήτημα όπως πχ. το Παν. άσυλο θα είναι και αυτές μονόπλευρες.

Απο εκεί και πέρα (ασχέτως με το ποιά είναι η προσωπική μου άποψη για το άσυλο) και δεχόμενοι απόλυτα την άποψη πως "το κράτος είναι ένα καταπιεστικό τέρας" και πως "οι μπάτσοι είναι απλώς γουρούνια και δολοφόνοι" πόση βαρύτητα έχει να λέει κάποιος πως "το κράτος είναι υποχρεωμένο να διατηρήσει άσυλο ενάντια στο κράτος"; Πόσο νόημα έχει να λες στο κράτος: "Δώσε μου χώρο να οργανώσω τον πόλεμο εναντίον σου";;

 Όσοι δέχονται αυτές τις παραπάνω απόψεις, θα έπρεπε να γνωρίζουν πως δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο άσυλο και πως το κράτος απλά ΗΘΕΛΕ και δεν έμπαινε στα Πανεπιστήμια, άρα και η οργάνωση του όποιου αγώνα θα έπρεπε να γίνεται ανεξαρτήτως ασύλου. Έτσι δεν είναι;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #730 στις: 07/10/11, 11:19 »
Όσοι δέχονται αυτές τις παραπάνω απόψεις, θα έπρεπε να γνωρίζουν πως δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο άσυλο και πως το κράτος απλά ΗΘΕΛΕ και δεν έμπαινε στα Πανεπιστήμια, άρα και η οργάνωση του όποιου αγώνα θα έπρεπε να γίνεται ανεξαρτήτως ασύλου. Έτσι δεν είναι;

Α γεια σου! Τόπιασες. Κι εμείς για αντιπερισπασμό αναφερόμαστε στο άσυλο. Ο πραγματικός αγώνας έχει οργανωθεί στα υπόγεια των τραπεζών...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #731 στις: 07/10/11, 12:08 »
Όσοι δέχονται αυτές τις παραπάνω απόψεις, θα έπρεπε να γνωρίζουν πως δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο άσυλο και πως το κράτος απλά ΗΘΕΛΕ και δεν έμπαινε στα Πανεπιστήμια, άρα και η οργάνωση του όποιου αγώνα θα έπρεπε να γίνεται ανεξαρτήτως ασύλου. Έτσι δεν είναι;

Α γεια σου! Τόπιασες. Κι εμείς για αντιπερισπασμό αναφερόμαστε στο άσυλο. Ο πραγματικός αγώνας έχει οργανωθεί στα υπόγεια των τραπεζών...


Για τις τραπεζες ειναι πιο ασφαλες να λεμε. Δε νομιζω οτι ειναι ταμπου (αλλα ειναι σιγουρα offtopic).
Κανω δοκιμη:
Κακες οι τραπεζες ου ου. Να κλεισουν ολες. Αρση της αδειας λειτουργιας τους τωρα.
 
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #732 στις: 07/10/11, 12:30 »
Μ' αρεσει ποσοι κοπτονται για το so-called ασυλο, το οποιο εχει ξεφτιλιστει εντελως...εγω αυτο που ξερω ειναι οτι κουραστικα να βλεπω τα ελληνικα πανεπιστημια να ειναι χειροτερα κι απο μπουρδελο, μεσα στη βρωμια, στην αφισα και στο graffiti - καταστασεις που προερχονται απο την καθε κωλοπαραταξη που εχει πραγματικα εισβαλει στο χωρο του πανεπιστημιου, απο ατομα που η ζωη τους ειναι να γραψουν στους τοιχους "θανατος στους φασιστες", "ΔΑΠ-ΝΔΦΚ" και δεν ξερω εγω τι αλλο για να το δειξουν στο φιλο τους ή για να λενε μεσα τους "χα, τους εδειξα εγω" και απειρες αλλες γυφτιες απο τους αναζητουντες ασυλο...ελεος πια!!!

Ας γινουν επιτελους ιδιωτικα πανεπιστημια, μπας και δουμε προκοπη. Οσο για το "ασυλο", η αισθητικη του ελληνα φοιτητη που θα βρει ασυλο?

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #733 στις: 07/10/11, 13:07 »
Μ' αρεσει ποσοι κοπτονται για το so-called ασυλο, το οποιο εχει ξεφτιλιστει εντελως...εγω αυτο που ξερω ειναι οτι κουραστικα να βλεπω τα ελληνικα πανεπιστημια να ειναι χειροτερα κι απο μπουρδελο, μεσα στη βρωμια, στην αφισα και στο graffiti - καταστασεις που προερχονται απο την καθε κωλοπαραταξη που εχει πραγματικα εισβαλει στο χωρο του πανεπιστημιου, απο ατομα που η ζωη τους ειναι να γραψουν στους τοιχους "θανατος στους φασιστες", "ΔΑΠ-ΝΔΦΚ" και δεν ξερω εγω τι αλλο για να το δειξουν στο φιλο τους ή για να λενε μεσα τους "χα, τους εδειξα εγω" και απειρες αλλες γυφτιες απο τους αναζητουντες ασυλο...ελεος πια!!!

Ας γινουν επιτελους ιδιωτικα πανεπιστημια, μπας και δουμε προκοπη. Οσο για το "ασυλο", η αισθητικη του ελληνα φοιτητη που θα βρει ασυλο?

καταργηστε το ασυλο μπας και βαψουν τους τοιχους.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #734 στις: 07/10/11, 13:24 »
καταργηστε το ασυλο μπας και βαψουν τους τοιχους.


Εχω ενα καλυτερο και πιο κλασσικο και δοκιμασμενο:
Να βαψουμε τους τοιχους κοκκινους με το αιμα του τελευταιου αφεντικου/κεφαλαιοκρατη/φασιστα/εγκαθετου/πρακτορα/δοσιλογου/γερμανοτσολια κατα του ασυλου
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/11, 13:27 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #735 στις: 07/10/11, 13:26 »
καταργηστε το ασυλο μπας και βαψουν τους τοιχους.


Εχω ενα καλυτερο και πιο κλασσικο:
Να βαψουμε τους τοιχους κοκκινους με το αιμα του τελευταιου κεφαλαιοκρατη

τετοια αναρχοκομμουνιστικα λες γι' αυτο σ εχουν υπο παρακολουθηση!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #736 στις: 07/10/11, 13:27 »
τωρα σοβαρα δηλαδη, εσυ θελεις ιδιωτικα πανεπιστημια επειδη τα δημοσια εχουν γραφιτι στους τοιχους και αφισες; καταλαβαινω οτι προσβαλλεται η αισθητικη σου, κι εμενα το ιδιο, μα ΠΩΣ μπορεις να τα συνδεεις με το άσυλο;;;!! Εκτος αν εννοεις να καταργηθει για να τους πανε μεσα ολους για παρανομη αφισοκόλληση!!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/11, 13:31 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #737 στις: 07/10/11, 14:00 »
τωρα σοβαρα δηλαδη, εσυ θελεις ιδιωτικα πανεπιστημια επειδη τα δημοσια εχουν γραφιτι στους τοιχους και αφισες; καταλαβαινω οτι προσβαλλεται η αισθητικη σου, κι εμενα το ιδιο, μα ΠΩΣ μπορεις να τα συνδεεις με το άσυλο;;;!! Εκτος αν εννοεις να καταργηθει για να τους πανε μεσα ολους για παρανομη αφισοκόλληση!!

Υποθετω αναφερεσαι σε μενα, γι' αυτο και θα σου απαντησω.

Ημουν εναντιον των ιδιωτικων πανεπιστημιων, διοτι πιστευα οτι θα υποβαθμιστουν τα δημοσια, οι λεφταδες θα αγοραζουν πτυχια και ουσιαστικα ο κοπος πολλων θα εχει το ιδιο αποτελεσμα με τα φραγκα των λιγων. Αυτο μεχρι να μπω στο πανεπιστημιο και να περασουν 3-4 χρονια...Οπου ειδα ατομα να παιρνουν πτυχια αντιγραφοντας, παιρνοντας SMS  με τις λυσεις ή τα θεματα απο ατομα της παραταξης τους, συμφοιτητη μου παρακαλετος να περναει τουλαχιστον τα 50 απο τα 67 μαθηματα της σχολης μου, επειδη ηταν αστυνομικος και "δεν προλαβαινε να διαβαζει" (αμα δεν προλαβαινε, ας μην εμπαινε ή ας περιμενε να παρει το πτυχιο οταν θα τα καταφερνε). Περαν τουτου, το ασυλο δε το ειδα να ειναι χρησιμο ποτε. Μονο σε πεσιματα και επεισοδια και παρολο που δε με νοιαζει ποιος και τι, με νοιαζει τι γινεται εκει μεσα...συνηθως σπασμενα τζαμια, βαμμενοι τοιχοι και τα ρεστα. Οποτε, αυτο που εγω βλεπω ειναι ενα δημοσιο πανεπιστημιο που οι ιδιοι οι φοιτητες και οι καθηγητες εχουν απαξιωσει, με καταληψεις που γινονται επι των πλειστων απο ατομα που δε θελουν να χασουν μαθηματα επειδη δε διαβαζουν, με εμφανιση "πουτ*** ολα", με κομματιλικια και λοιπες γλυωδεις τακτικες...αυτο το πανεπιστημιο, προσωπικα, δε με νοιαζει αν θα παρεχει ασυλο ή οχι, αφου στο ιδιο το πανεπιστημιο δεν παρεχεται ασυλο απο την ιδια την πολιτεια.
 
Για τα παραπανω, εχω αρχισει να πιστευω πως τα ιδιωτικα πανεπιστημια μαλλον καλο θα κανουν. Κι αν δεν κανουν, δεν πειραζει, χειροτερα δε γινεται...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #738 στις: 07/10/11, 14:42 »
Συμφωνω στα λεγομενα σου περι απαξιωσης απο τους ιδιους τους φοιτητες (ή μέρος αυτών). Όσον αφορά τις παρατάξεις ούτε εγώ τις γουστάρω για 1002 λογους που εχουμε παραθεσει , αλλα για τα παρακαλετα, τα μηνυματα και τις αντιγραφες ευθυνονται οι φοιτητες ως ατομα, και οχι το ''χαλαρό'' δημοσιο πανεπιστημιο...Τι σε κανει να πιστευεις οτι σε ιδιωτικα πανεπιστημια δε θα συμβαινουν αυτα; αν ειναι δεν ειναι καποιος απο καποιο κομμα που θα στελνει, θα είναι καποιος φίλος! Επισης αν ο καθηγητης πειθεται με δακρυβρεχτες ιστοριες και περναει αβερτα κοσμο, φαντασου ποσο ευκολα θα περνούσε τα μαθηματα ένας φοιτητής που πλήρωνε κιολας! Στο εξωτερικο δεν νοειται απ' όσο ξέρω, but this is Greece my friend.

Η λογική σου συμπίπτει με αυτους που απεγνωσμένοι απο τη διαφθορα και την ασυδοσια λησμονουν καταστασεις χουντας διοτι ''ετσι δε θα τολμαγε κανεις να καταχραστει δημοσιο χρημα, θα υπηρχε οργανωση και πειθαρχια στην κοινωνια, δε θα φοβοσουν το βραδυ μην σε κλεψουν μιας που θα υπηρχε αστυνομικος στο τετραγωνο σου κλπ κλπ''...Ναι, ισχυουν αυτα. αλλα θα ειχες χουντα, και οχι σαν σχημα λογου οπως το λεμε τωρα. (προφανως δε σε λεω χουντικο, ελπιζω να καταλαβαινομεθα). Καταννοω την αγανακτηση σου, μιας που συμφωνησα σε ολα αυτα που ειπες. Διαφερουμε όμως στο πώς προσεγγίζουμε τη λυση.

Ειμαι της αποψης οτι οταν κάτι εχει προβληματα προσπαθεις να το διορθωσεις, όχι να το καταργησεις. Φαντάσου λοιπόν πόσο ακόμα πιο άδικο θα ήταν αν υπήρχε ο συμφοιτητής σου που αντέγραφε στις εξετασεις την ιδια ωρα που πληρωνετε διδακτρα... Τότε να δεις τι τοίχους που θα γραφες.  :P

Αν υπάρχει κάτι που πρεπει να γινει αμεσα για να παρουν πούλο πολλοί άσχετοι με το Πανεπιστημιο και ειναι και στις επισημες προτασεις μαλιστα, ειναι αυτο για τις limited φορες που μπορεις να δωσεις ενα μαθημα. Δηλαδή στις χ φορες που θα κοπεις απο ενα μαθημα, να διαγραφεσαι οριστικα. Ακραιο, αλλα τότε οι παραταξεις δεν θα ειχαν χρονο για μπουζουκια,  εγώ δε θα λεγα ''σημερα βαριεμαι μωρε να παω, το δινω το Σεπτεμβριο'' και να απομυζούσα του δημοσιου χαρακτηρα και θα στρωνομουν να διαβασω αν ηθελα οντως πτυχιο ή με ενδιεφερε το αντικειμενο εν πασει περιπτωσει. Επισης, μηνυματα δε θα παιζαν για τον προηγουμενο λογο (γιατι αν ο δαπιτης ειναι 27 χρονων και χρωσταει 25 μαθηματα σιγα μην κοιταξει να σου στειλει). Πώς δεν το χα σκεφτει πιο πριν...  :P
Παίζει να είναι τρελή λύση αυτό. Αναλογως τη δυσκολια του μαθηματος να έχεις και αντιστοιχες φορες που θα το δίνεις left.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/11, 15:01 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #739 στις: 07/10/11, 15:48 »


Απο εκεί και πέρα (ασχέτως με το ποιά είναι η προσωπική μου άποψη για το άσυλο) και δεχόμενοι απόλυτα την άποψη πως "το κράτος είναι ένα καταπιεστικό τέρας" και πως "οι μπάτσοι είναι απλώς γουρούνια και δολοφόνοι" πόση βαρύτητα έχει να λέει κάποιος πως "το κράτος είναι υποχρεωμένο να διατηρήσει άσυλο ενάντια στο κράτος"; Πόσο νόημα έχει να λες στο κράτος: "Δώσε μου χώρο να οργανώσω τον πόλεμο εναντίον σου";;

 Όσοι δέχονται αυτές τις παραπάνω απόψεις, θα έπρεπε να γνωρίζουν πως δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο άσυλο και πως το κράτος απλά ΗΘΕΛΕ και δεν έμπαινε στα Πανεπιστήμια, άρα και η οργάνωση του όποιου αγώνα θα έπρεπε να γίνεται ανεξαρτήτως ασύλου. Έτσι δεν είναι;
Να που είπες και κάτι σωστό.
Προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον βρίσκεσαι σε μία συνεχή διαμάχη με τον κρατικό μηχανισμό,είναι κομματάκι οξύμωρο να διαμαρτύρεσαι για τη κατάργηση ενός προνομίου που είχε δωθεί από το ίδιο το κράτος.
Τους χώρους ασύλου είτε σε πνευματικό-ιδεολογικό είτε σε πιο πρακτικό επίπεδο τους δημιουργείς εσύ μέσω του λόγου και της δυναμικής σου παρουσίας.
Εκτός αυτού και ιστορικά να το πάρει κανείς σε ουσιαστικά κρίσιμες καταστάσεις πίεσης (χημείο 85',πολυτεχνείο 95) το άσυλο καταλύθηκε χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα κάτι που δείχνει ότι ακόμα και να μην καταργούταν με τον συγκεκριμένο νόμο σε μελλοντικά πολύ πιθανές καταστάσεις όπου μια εξεγερσιακή διαδικασία θα συντελείται μέσα σε ένα συγκεκριμένο γεωγραφικό σημείο δεν θα υπήρχε κανένας διασταγμός να συμβεί το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #740 στις: 07/10/11, 16:54 »
Mε αυτα και με κεινα παντως --φιμωνουμε αυτον που λεει την κακια λεξουλα(χαζος,βλακας,πορδη,κιλωτα) αφηνουμε αυτον που τρολαρει συζητησεις-- φτασαμε στο σημειο να προσπαθουμε να δικαιολογησουμε την υπαρξη δημοσιας εκπαιδευσης, νερου και δεν ξερω γω τι θα προκυψει στη συνεχεια..

Eagle δεν εχεις καθολου αδικο ειδικα αν δεις τις εξελιξεις στον χωρο της υγειας..Τουλαχιστον αυτος που εχει το μπικικινι μπορει να νοσηλευτει σε ιδρυμα χωρις ρατζα..Ενω και η δημοσια υγεια εχει δεχτει σοβαρη εξελιξη λογω της υπαρξης ιδιωτικης..Το ιδιο ισχυει και για την δευτεροβαθμια εκπαιδευση..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #741 στις: 07/10/11, 17:04 »
Συμφωνω στα λεγομενα σου περι απαξιωσης απο τους ιδιους τους φοιτητες (ή μέρος αυτών). Όσον αφορά τις παρατάξεις ούτε εγώ τις γουστάρω για 1002 λογους που εχουμε παραθεσει , αλλα για τα παρακαλετα, τα μηνυματα και τις αντιγραφες ευθυνονται οι φοιτητες ως ατομα, και οχι το ''χαλαρό'' δημοσιο πανεπιστημιο...Τι σε κανει να πιστευεις οτι σε ιδιωτικα πανεπιστημια δε θα συμβαινουν αυτα; αν ειναι δεν ειναι καποιος απο καποιο κομμα που θα στελνει, θα είναι καποιος φίλος! Επισης αν ο καθηγητης πειθεται με δακρυβρεχτες ιστοριες και περναει αβερτα κοσμο, φαντασου ποσο ευκολα θα περνούσε τα μαθηματα ένας φοιτητής που πλήρωνε κιολας! Στο εξωτερικο δεν νοειται απ' όσο ξέρω, but this is Greece my friend.

Η λογική σου συμπίπτει με αυτους που απεγνωσμένοι απο τη διαφθορα και την ασυδοσια λησμονουν καταστασεις χουντας διοτι ''ετσι δε θα τολμαγε κανεις να καταχραστει δημοσιο χρημα, θα υπηρχε οργανωση και πειθαρχια στην κοινωνια, δε θα φοβοσουν το βραδυ μην σε κλεψουν μιας που θα υπηρχε αστυνομικος στο τετραγωνο σου κλπ κλπ''...Ναι, ισχυουν αυτα. αλλα θα ειχες χουντα, και οχι σαν σχημα λογου οπως το λεμε τωρα. (προφανως δε σε λεω χουντικο, ελπιζω να καταλαβαινομεθα). Καταννοω την αγανακτηση σου, μιας που συμφωνησα σε ολα αυτα που ειπες. Διαφερουμε όμως στο πώς προσεγγίζουμε τη λυση.

Ειμαι της αποψης οτι οταν κάτι εχει προβληματα προσπαθεις να το διορθωσεις, όχι να το καταργησεις. Φαντάσου λοιπόν πόσο ακόμα πιο άδικο θα ήταν αν υπήρχε ο συμφοιτητής σου που αντέγραφε στις εξετασεις την ιδια ωρα που πληρωνετε διδακτρα... Τότε να δεις τι τοίχους που θα γραφες.  :P

Αν υπάρχει κάτι που πρεπει να γινει αμεσα για να παρουν πούλο πολλοί άσχετοι με το Πανεπιστημιο και ειναι και στις επισημες προτασεις μαλιστα, ειναι αυτο για τις limited φορες που μπορεις να δωσεις ενα μαθημα. Δηλαδή στις χ φορες που θα κοπεις απο ενα μαθημα, να διαγραφεσαι οριστικα. Ακραιο, αλλα τότε οι παραταξεις δεν θα ειχαν χρονο για μπουζουκια,  εγώ δε θα λεγα ''σημερα βαριεμαι μωρε να παω, το δινω το Σεπτεμβριο'' και να απομυζούσα του δημοσιου χαρακτηρα και θα στρωνομουν να διαβασω αν ηθελα οντως πτυχιο ή με ενδιεφερε το αντικειμενο εν πασει περιπτωσει. Επισης, μηνυματα δε θα παιζαν για τον προηγουμενο λογο (γιατι αν ο δαπιτης ειναι 27 χρονων και χρωσταει 25 μαθηματα σιγα μην κοιταξει να σου στειλει). Πώς δεν το χα σκεφτει πιο πριν...  :P
Παίζει να είναι τρελή λύση αυτό. Αναλογως τη δυσκολια του μαθηματος να έχεις και αντιστοιχες φορες που θα το δίνεις left.
 

Τοτε που ειναι το προβλημα για τα ιδιωτικα πανεπιστημια? Επιλογη του καθενος θα ειναι αν θα παει...ΤΟ σιγουρο ειναι οτι θα δημιουργηθουν νεες θεσεις εργασιας για απειρο κοσμο που εχει διδακτορικα και τα κοιταει να κρεμονται στον τοιχο του. Ακομα και τα ιδια σκατα να ειναι με τα δημοσια, τουλαχιστον θα εχουν βοηθησει στον τομεα της ανεργιας. Ο φοιτητης που θελει να ειναι καλος φοιτητης, μπορει να το κανει απροσκοπτα σε ενα ιδιωτικο...σε ενα δημοσιο, ομως, οχι (ελεω καταληψεων). Το ρεμαλι θα ειναι ρεμαλι παντου.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #742 στις: 07/10/11, 18:19 »
Οκ δεν νομιζω να βγει ακρη ειλικρινα. γινεται μια συζητηση ο ενας να πεισει τον αλλον, και οποιος δεν εχει τι να πει για να αντικρουσει τον αλλον βγαζει ενα καινουργιο παρακλαδι του θεματος και γινονται αλλες 2 σελιδες συζητησεων γι' αυτό...πριν μου ειπες οτι δεν αντεχεις τη βρωμα, τη διαφθορα και τις παραταξεις στα δημοσια γι' αυτο θα ηθελες ιδιωτικα, τωρα μου λες οτι θελεις τα ιδιωτικα μονο και μονο για να δημιουργηθουν νεες θεσεις εργασιας. Ε, μην νομιζεις οτι όλοι οι πτυχιουχοι που εχουν τα πτυχια τους στις κορνιζες θελουν να γινουν καθηγητες!

Για τις καταληψεις έχεις δικιο, ωστοσο παλι θα γινω κακος και θα σου πω ότι αν καποιος ειναι διαβασμενος (γιατι υποτιθεται πως επρεπε να ειμασταν διαβασμενοι απο τελη Αυγουστου) ειτε το μαθημα το δωσει αυριο, ειτε σε 2 βδομαδες, θα περασει. Το μονο αρνητικο της υποθεσης ειναι ότι τωρα που ανοιξαν καποιες σχολες (μαζι και η δικη μου) φορτωθηκε προγραμμα 1 μηνα σε μια βδομαδα. Επιμενω παντως στο προηγουμενο που ειπα και γι' αυτο δε διαμαρτυρομαι.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #743 στις: 07/10/11, 20:04 »
Οκ δεν νομιζω να βγει ακρη ειλικρινα. γινεται μια συζητηση ο ενας να πεισει τον αλλον, και οποιος δεν εχει τι να πει για να αντικρουσει τον αλλον βγαζει ενα καινουργιο παρακλαδι του θεματος και γινονται αλλες 2 σελιδες συζητησεων γι' αυτό...πριν μου ειπες οτι δεν αντεχεις τη βρωμα, τη διαφθορα και τις παραταξεις στα δημοσια γι' αυτο θα ηθελες ιδιωτικα, τωρα μου λες οτι θελεις τα ιδιωτικα μονο και μονο για να δημιουργηθουν νεες θεσεις εργασιας. Ε, μην νομιζεις οτι όλοι οι πτυχιουχοι που εχουν τα πτυχια τους στις κορνιζες θελουν να γινουν καθηγητες!

Για τις καταληψεις έχεις δικιο, ωστοσο παλι θα γινω κακος και θα σου πω ότι αν καποιος ειναι διαβασμενος (γιατι υποτιθεται πως επρεπε να ειμασταν διαβασμενοι απο τελη Αυγουστου) ειτε το μαθημα το δωσει αυριο, ειτε σε 2 βδομαδες, θα περασει. Το μονο αρνητικο της υποθεσης ειναι ότι τωρα που ανοιξαν καποιες σχολες (μαζι και η δικη μου) φορτωθηκε προγραμμα 1 μηνα σε μια βδομαδα. Επιμενω παντως στο προηγουμενο που ειπα και γι' αυτο δε διαμαρτυρομαι.

Καμια σχεση...απλα, αρχικα ειπα κατι συνοπτικα και μετα προσθεσα ολο μου το σκεπτικο, τοσο απλο.

"πριν μου ειπες οτι δεν αντεχεις τη βρωμα, τη διαφθορα και τις παραταξεις στα δημοσια γι' αυτο θα ηθελες ιδιωτικα, τωρα μου λες οτι θελεις τα ιδιωτικα μονο και μονο για να δημιουργηθουν νεες θεσεις εργασιας"
 
Μα εξυπακουεται οτι στο ιδιωτικο πανεπιστημιο, η βρωμα και οι παραταξεις θα εκλειψουν, ασχετως αν κι εκει το κομματικο μπορει να παιζει το ρολο του για τον καθενα ατομικα. Η διαφθορα ισως οχι, αλλα και παλι καλυτερα θα ειναι αν υπαρχει μονο αυτο. Τις νεες θεσεις εργασιας τις ανεφερα για να πω απλα οτι ακομα κι ΑΝ σε ολα ειναι ιδια τα ιδωτικα κ τα δημοσια, τουλαχιστον θα δουλευει περισσοτερος κοσμο...το μονο και μονο γι' αυτο, το λες εσυ, οχι εγω.
 
Επισης, δεν ειπα για πτυχιουχους, αλλα κατοχους διδακτορικων...κι αυτοι, οι περισσοτεροι τουλαχιστον, θελουν να γινουν καθηγητες.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #744 στις: 07/10/11, 20:42 »
Ειμαι της αποψης οτι οταν κάτι εχει προβληματα προσπαθεις να το διορθωσεις, όχι να το καταργησεις.

Οκ garvin, βρήκαμε μια κοινή βάση αναφοράς. Ας ξεκινήσουμε από εδώ την συζήτηση λοιπόν ως πολιτισμένοι άνθρωποι οι οποίοι προσπαθούν να βρουν λύσεις στα προβλήματα που έχουν ικανοποιητικές για τους περισσότερους.

Ποιά είναι τα προβλήματα του Πανεπιστημίου κατά την γνώμη σου?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #745 στις: 07/10/11, 23:07 »
Mε αυτα και με κεινα παντως --φιμωνουμε αυτον που λεει την κακια λεξουλα(χαζος,βλακας,πορδη,κιλωτα) αφηνουμε αυτον που τρολαρει συζητησεις--


Από http://wiki.kithara.gr/Όροι_χρήσης_του_Κιθάρα :
Παράθεση
7. Σεβαστείτε τα υπόλοιπα μέλη της Κοινότητας χωρίς να προσβάλλετε τα πιστεύω τους, τις μουσικές ή άλλες προτιμήσεις τους, την καταγωγή τους, τις απόψεις τους, το στυλ τους και μην επιτίθεστε λεκτικά σε οποιοδήποτε μέλος, ακόμα και αν έσφαλε ή παραβίασε οποιοδήποτε κανόνα, αλλά αναφέρετέ το σε κάποιον συντονιστή ή διαχειριστή.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #746 στις: 08/10/11, 15:42 »
Βραζίλη, μπορούμε επίσης να μην επιτιθέμεθα λεκτικά σε οποιοδήποτε μέλος ακόμα και αν δεν το έχουμε αναφέρει σε κάποιον συντονιστή ή διαχειριστή. Έτσι δεν είναι? Ή απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #747 στις: 08/10/11, 17:53 »
Mε αυτα και με κεινα παντως --φιμωνουμε αυτον που λεει την κακια λεξουλα(χαζος,βλακας,πορδη,κιλωτα) αφηνουμε αυτον που τρολαρει συζητησεις--


Από http://wiki.kithara.gr/Όροι_χρήσης_του_Κιθάρα :
Παράθεση
7. Σεβαστείτε τα υπόλοιπα μέλη της Κοινότητας χωρίς να προσβάλλετε τα πιστεύω τους, τις μουσικές ή άλλες προτιμήσεις τους, την καταγωγή τους, τις απόψεις τους, το στυλ τους και μην επιτίθεστε λεκτικά σε οποιοδήποτε μέλος, ακόμα και αν έσφαλε ή παραβίασε οποιοδήποτε κανόνα, αλλά αναφέρετέ το σε κάποιον συντονιστή ή διαχειριστή.



Καλη η τυπολατρεια αλλα εδω περα κυριαρχει η γελοιοτητα..Ο αλλος γραφτηκε και εκανε ποστ μονο σε αυτο το θεμα,ο αλλος εχει παρει την σημαια του τρολ και ολοι πρεπει να τον σεβομαστε για αυτο και ο αρχοντας ψαχνει ικανους συνομιλητες(οι οποιοι πρεπει να απαντανε και οχι να ρωτανε) αλλα και συνεργατες..Gratz

Κατα τα αλλα ο Ελληνας μικροαστος ξυπνησε ;D ..Συγκρινω την Αννουλα με τους χρηστες του κιθαρα και βλεπω προσωπα γνωριμα
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/11, 18:55 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #748 στις: 08/10/11, 19:31 »
Κατα τα αλλα ο Ελληνας μικροαστος ξυπνησε
Ναι, ξύπνησε, έχεις πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #749 στις: 08/10/11, 19:49 »
Κατα τα αλλα ο Ελληνας μικροαστος ξυπνησε
Ναι, ξύπνησε, έχεις πρόβλημα?
Ναι προσεχε το ποτηρακι με τη μασελα μονο
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ