Αποστολέας Θέμα: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...  (Αναγνώστηκε 118061 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #175 στις: 25/08/07, 01:24 »


 Ρε gers χαλάρωσε επιτέλους!! Δεν εννοώ εσένα και μένα !!! Και φυσικά 'εχουν ακουστεί φωνές!!! Ποιός είπε τέτοιο πράγμα???????? Μιλάω για τους ανθρώπους που ετο σύνολο τους είναι αδιάφοροι για το περιβάλλον!!!!!!!!!!! Και ούτε κοκορεύτηκα ότι έχω κάνει σπουδαία πράγματα , ξεκόλλα!! Αλλά στην ηλικία που είμαι προσπαθώ να κάνω όσα μπορώ, όπως το να είμαι μέλος της greenpeace, να κάνω ανακύκλωση και γενικώς όσα μπορώ έστι ώστε να μην επιβαρύνω το περιβάλλον!! Δεν έιπα ποτέ να πάρει ο καθένας μας μια μάνικα και να τρέχει όπου βρει φωτιά για να την σβήσει!!!!!!!!!!!!!!


Ναι βρε πουλακι μου αλλα εδω μιλαμε για πυρκαγιες και οι απλοι πολιτες δεν μπορουν να κανουν κατι!!!
Δεμ μιλαμε για ανακυκλωση!
Στην τελικη τοσοι φοροι μπαινουν στα ταμεια του κρατους για την προστασια πολιτων-περιβαλλοντος.Αλλο το που πανε.

Το γεγονος οτι αρκει ενα ατομο για να καψει τα παντα καθιστα την προστασια των δασων αδυνατη.Οτι και να κανουμε...Αν θελει καποιος να κανει τη ζημια θα την κανει.

Και θα την πληρωσουμε ολοι.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #176 στις: 25/08/07, 01:32 »
Και τι θα αλλάξει ρε Raz? ::)
Όποια κυβέρνηση και να βγάλουμε, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι...   

Αυτή την αντίληψη που έχουν όλοι ότι ψηφίζουμε μόνο για κυβέρνηση δεν μπορώ να την καταλάβω... Επιτέλους, ψηφίζουμε ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ! Νομίζετε ότι θα ήταν ίδια η κατάσταση εάν υπήρχε δυνατή αριστερά στη βουλή, ή αν δεν είχε αυτοδυναμία κανένα κόμμα;

Και κάτι λίγο off topic, αλλά δεν αντέχω να μην το πω: Πριν λίγο σε εκπομπή της ΕΤ3 φάνηκε η ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ του ΚΚΕ. Διεξαγόταν (προγραμματισμένη) πολιτική συζήτηση, που αναγκαστικά πήγε στο θέμα των πυρκαγιών λόγω των εξελίξεων. Και την ώρα που ο εκπρόσωπος του Συ.Ριζ.Α. έλεγε για την αναθεώρηση του άρθρου 24, αντί να κοιτάξει να δείξει ο εκπρόσωπος του ΚΚΕ ότι σε τέτοια θέματα η Αριστερά πρέπει να είναι ενωμένη και να συμφωνήσει, πετάει την κλασσική σούπα του Μάαστριχ (μιας και δεν έχουν βρει τίποτα άλλο να καταλογίσουν στο ΣΥΝ...)! Εδώ ο κόσμος καίγεται... Ανακατεύτηκα τόσο που έριξα μια μούντζα και γύρισα κανάλι.

Παράθεση
Αρχίσω να πιστεύω πως τα αίτια των πυρκαγιών βρίσκονται εκτός χώρας, και το γεγονός ότι φωτιές ανάβουν καθημερινά σε ολόκληρη τη Μεσόγειο, με κάνει να το πιστεύω αυτό ακομη περισσότερο.. :-\

Α, εδώ είναι που κατηγορούμε τους Εβραίους; ::)


Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #177 στις: 25/08/07, 01:37 »
.
Παράθεση
Αρχίσω να πιστεύω πως τα αίτια των πυρκαγιών βρίσκονται εκτός χώρας, και το γεγονός ότι φωτιές ανάβουν καθημερινά σε ολόκληρη τη Μεσόγειο, με κάνει να το πιστεύω αυτό ακομη περισσότερο.. :-\

Α, εδώ είναι που κατηγορούμε τους Εβραίους; ::)

Όχι εδώ είναι που αρχίζουμε να κατηγορούμε τις μεγάλες δυνάμεις (ΗΠΑ) ότι εμμέσως προκαλούν τις πυρκαγιές, έτσι ώστε να μην μπορέι καμία χώρα να βόηθήει την άλλη και να αναγκαστούμε να νοικάσουμε πυροσβεστηκά αεροπλάνα από αυτές (που κάναμε δηλαδή με την Ρωσία...).......!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #178 στις: 25/08/07, 01:55 »
Πάει λοιπόν, τα φάγαμε τα ψωμιά μας...ή καλύτερα τα φάγαν τα ψωμιά μας...

Δεν έχω να πω κάτι καινούριο, απλά έχω σοκαριστεί με όσα έγιναν σήμερα.

Άκουσα στις ειδήσεις και για το αυτόν που είδαν να σταματάει ανά τακτά χρονικά διαστήματα και να βάζει φωτιές...
Μου φαίνεται αδιανόητο να υπάρχουν τέτοιου είδους "άνθρωποι"...για την ακρίβεια ΔΕΝ ΗΤΑΝ άνθρωπος αυτός ή αυτοί που πήραν σβάρνα όλη την Πελοπόνησσο και την υπόλοιπη Ελλάδα και την έκαψαν...
Σημαντικό και αυτό που είπε κάποιος πιο πάνω: ότι δηλαδή είναι πολύ πιθανόν να έβαλε τις φωτιές κάποιος από άλλη χώρα! Δεν είναι δυνατόν κάποιος που μένει στην Ελλάδα να έκανε τέτοιο κακό όσο μεγάλα και αν ήταν τα συμφέροντα!

Πάντως μέσα σε όλο αυτό τον πανικό μου έκανε αρκετή εντύπωση όταν έδειξε κάποια στιγμή τον Καραμανλή να μιλάει για τις πυρκαγές και φάνηκε πραγματικά στενοχωρημένος! Παρόλο που γενικά αντιπαθώ τους πολιτικούς και ειδικά αυτούς που κάθονται και λένε μεγάλα λόγια ή παίζουν θέατρο κάθε φορά που τους βλέπουμε, αυτός εδώ φάνηκε κάπως αληθινός αυτή τη στιγμή αν και τώρα πια δεν έχει κάποια σημασία...

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #179 στις: 25/08/07, 02:24 »
Παρακολούθησα για κάνα εικοσάλεπτο τηλεόραση έτσι να πάρω μυρωδιά του τί γίνεται (οχι ότι έμαθα κάτι καινούριο δηλαδή). Αυτό τον κύριο Σταμούλη ρε παιδιά (εκπρόσωπος του πυροσβεστικού σώματος) ποιός τον πληρώνει ρε παιδιά για να λέει αυτά που λέει. Κράταγα τα φρύδια (αυτά πάνω απο τα μάτια) και τα μαλλιά μου μαζί.
Δεν είμαστε λέει και επαγγελματίες δημοσιογράφοι, ερασιτέχνες είμαστε λέει τί περιμένετε? Άκουσον άκουσον δηλαδή.
Σε ερώτηση δε της κυρίας Έλλης μας για ποιο λόγο άργησε η εκκένωση των χωριών της γύρω περιοχής απάντησε πως ο επόπτης του σώματος, ο οποίος παρεπιπτόντως έκανε απο νωρίς το απόγευμα βόλτα στις γύρω περιοχές για να αντιληφθεί την σοβαρότητα της κατάστασης, έδωσε εντολή λέει στους κατοίκους να εκκενώσουν τα χωριά και δεν φέρει ευθύνη η πυροσβεστική που κάτι τέτοιο άργησε να γίνει.
ΕΛΕΟΣ όμως.

Και μην ακούω για γιωργοκωστάκηδες τέτοιες ώρες γιατί η κρατική μηχανή δεν περιμένει εντολές απο το υπουργείο ή τον πρωθυπουργό για να δράσει σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης.
Άκουγα το Γιωργάκη να μιλάει για συμπαράσταση των θυμάτων στις σέρρες και για την "ενός λεπτού σιγής" και κράταγα την κοιλιά μου μην ξεράσω βραδιάτικο (οχι τίποτα άλλο αλλά θα πήγαινε χαμένη και η βραδιά στην α λα παστερία).

Βεργής και τα μυαλά στα κάγκελα
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #180 στις: 25/08/07, 03:12 »
Παράθεση
Και μην ακούω για γιωργοκωστάκηδες τέτοιες ώρες γιατί η κρατική μηχανή δεν περιμένει εντολές απο το υπουργείο ή τον πρωθυπουργό για να δράσει σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης.
Άκουγα το Γιωργάκη να μιλάει για συμπαράσταση των θυμάτων στις σέρρες και για την "ενός λεπτού σιγής" και κράταγα την κοιλιά μου μην ξεράσω βραδιάτικο (οχι τίποτα άλλο αλλά θα πήγαινε χαμένη και η βραδιά στην α λα παστερία).
Καλά ντε δεν είπα τίποτα απλά μου έκανε εντύπωση αυτό που είδα :-\

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #181 στις: 25/08/07, 10:00 »
Παιδιά έχω κλείσει το τηλέφωνο και έχω μείνει αποσβωλομένη....!!!!!!!!! Οι συγγενείς μου που μένουν στην Αερόπολη μόλις μας είπαν ότι κάηκε ένα από τα σπίτια τους....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ξέρω τί άλλο να πώ....Τόσα θύματα, τόσοι νεκροί, τόσα καμμένα σπίτια.......
Πέρυσι είχαμε πάει εκεί για Πάσχα....Σε αυτό το σπίτι μας είχαν φιλοξενήσει οι θείοι μου..... Δεν ξέρω τί να γράψω πια.... Τελικά το κακό μας άγγιξε όλους....Και μας εδώ, και εκείνου εκεί και ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!
  Δεν φταίνε οι πυροσβέστες, τί να κάνουν και αυτοί πια?? Αυτά τα όλπα τους έδωσαν με αυτά πολεμούν...
Θα το πω ευθέως!!! Φταίμε εμείς!!! Να ναι εμείς!! Γιατί άν είχαμε λίγο μυαλό στο κεφάλι μας, δεν θα βγάζαμε 100 χρόνια σχεδόν αυτά τα κοπρόσκυλα να μας κυβερνούν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεβ θα βγάζαμε ανθρώπους που μας έχουν γεμίσει με στρατιωτικά και πολεμικά αεροπλάνα και δεν νοιάζονται καθόλου για πυροσβεστηκά, και γενικώς δεν κάνουν τίποτα για να κάνουν τη ζωή μας απλώς βιώσιμη!!!!!! Ούτε καν επίβιωσιμη.....
Τα χέρια μου τρέμουν....!! Κάηκε ένα σπίτι όπου εκεί είχα περάσει εύχαριστα παιδικά χρόνια....Οι αγαπημένοι μου συγγενείς έχουν μείνει άστεγοι....   Δεν ξέρω πραγματικά τί άλλο να γράψω....
   

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #182 στις: 25/08/07, 10:37 »
Μολις ξυπνησα..ανοιξα τηλεοραση..ενω ετρωγα εβλεπα..κοντεψα να ξερασω..και μπαινω εδω και σας βλεπω να προσπαθειτε να βρειτε τα αιτια..οπως το 902 που πρωι πρωι μας ελεγε οτι ειναι πολιτικο εργο οι φωτιες(λες και δεν το ξεραμε ρε γμτ..)..

Τι ειπες gers?Ο πολιτης δεν μπορει να κανει τπτ?Για την φωτια του Παρνωνα η ανακοινωση ειναι οτι καποιοι ντοπιοι προσπαθουσαν να αναψουν ενα φουρνο και η φωτια ξεφυγε απο τον ελεγχο τους..Οποτε τι λεμε...Αν ειμασταν συνηδητοποιημενοι θα καναμε τουλαχιστον την προληψη.

Απο την αλλη ειναι και οι αλλες φωτιες...Αντε να τελεειωνουν οι κωλοεκλογες να σταματησουν την προσπαθεια κλεισιμου της διαφορας τα παλιοζωα..

37 οι νεκροι..αρκετοι αγννοουμενοι και συνεχιζουμε..

Η πελλοπονησος πρεπει να κηακε τουλαχιστον η μιση φετος :-[ :-[ >:( >:( να εβλεπα εναν τετοιον να βαζει καμια φωτια..συριζα θα τον πηγαινα... ::) >:(
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #183 στις: 25/08/07, 10:44 »
Σύριζα ή μαλλον κατευθείαν θα τον έπνιγα.....! >:( >:( >:( >:(
Ειδικότερα αυτή την στιγμή....!!!

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #184 στις: 25/08/07, 11:12 »
Δράμα η κατάσταση.... :( Εγώ μένω καμια 10χλμ απο την Αμαλιάδα, και εδώ δεν κινδυνεύουμε...(ακόμα τουλάχιστον)  Χθές το βράδυ ο ορίζοντας ήταν κατακόκκινος και ο αέρας μύριζε φωτιά...

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΙΛΙΗΣ(ΧΟΥ. ΜΟΥ.)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
  • επανασταση
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #185 στις: 25/08/07, 11:33 »
...Οι νεκροι απ' τις φωτιες πρεπει να εχουν ξεπερασει τους 50 αυτη τη στιγμη...πραγματικα δν ξερω τι αλλο να πω...
"Πρεζες ηπαρχουν πολλες...δεν ειναι μονο η ηρωινη,η ηρωινη ομως σκοτωνει...αυτη ειναι η μονη
διαφορα..."

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #186 στις: 25/08/07, 11:43 »
...Οι νεκροι απ' τις φωτιες πρεπει να εχουν ξεπερασει τους 50 αυτη τη στιγμη...πραγματικα δν ξερω τι αλλο να πω...

Εγώ ξέρω...! Να πάμε μπροστά από τον καθρέφτη και να μας ρίξουμε ένα φτύσιμο...!!! Γιατί ποτέ δεν ανοίξαμε το στόμα μας να διαμαρτυρηθουμε πριν το κακό φτάσει μπροστά από το σπίτι μας....! Που όταν αναθεωρήθηκε το άρθρο 24 δεν ψηλιαστήκαμε που απέβλεπε..., που τώρα στις εκλογές θα βγάλουμε την ίδια κυβέρνηση που πάλι θα αγοράσει πολεμικά αεροπλάνα αντί για πυροσβεστικά....!!!!!!
Ορίστε που φτάσαμε... >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #187 στις: 25/08/07, 11:55 »
"Χθες η Παρνηθα,σημερα...?"
Νομιζω εχει απαντηθει, οτι και να λεμε θα ειναι περιττο...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #188 στις: 25/08/07, 12:03 »
, η λύση του προβλήματος των πυρκαγιών  δεν εξαρτάται από εμάς, τους απλούς πολίτες!!
Κι όμως. Τί είπαμε ότι έχουμε στις 16 Σεπτεμβρίου, gers? :P



Προφανώς εννοείς πως θα πρέπει να καταψηφίσουμε την παρούσα κυβέρνηση ως ανίκανη.

Σκέψου όμως κάτι.

Απόψε στις 01.00 η ώρα τέθηκαν δύο νέες εστίες στην Πελοπόννησο και μάλιστα σε δύσβατες περιοχές.
Ούτε δηλαδή οικόπεδα γίνονται εκεί, κιαν γίνουν δεν θα έχουν καμία αξία.

Γιατί οι εμπρηστές να κάψουν τέτοια μέρη;  ;)

Ποιοι είναι τελικά οι εμπρηστές;   ???

Προφανώς είναι κάποιοι που έχουν συμφέρον από τις φωτιές.  ::)
Αποκλείσαμε όμως τους οικοπεδοφάγους.

Από εκεί και πέρα οι μόνοι που έχουν συμφέρον είναι η Αντιπολίτευση,
διότι πέφτει η κυβέρνηση στα μάτια των πολιτών – ψηφοφόρων. ;)
Με λίγα λόγια έπεσες στην παγίδα τους. :(

Μακάρι να έχω άδικο, και να μην συνηθιστεί η εκάστοτε αντιπολίτευση
να βλάπτει την Ελλάδα για να μειώνει την εκάστοτε κυβέρνηση.
Γιατί τότε η Δημοκρατία θα αποδειχθεί επιζήμιο πολίτευμα.  

Όμως, ως γνωστόν, οι πολιτικοί δεν ενδιαφέρονται να πάει καλά η Ελλάδα,
αλλά να πάνε αυτοί καλά μέσα στην Ελλάδα,
εστω κι αν η Ελλάδα πάει κατά διαόλου. >:(

Έλα μωρέ, σου λέει.
Δάσος είναι σε λίγα χρόνια θα ξαναγίνει.
Εμείς όμως θα γίνουμε κυβέρνηση. ;)


Όταν έχεις 100+ μέτωπα φωτιάς ταυτόχρονα,
τι να σου κάνει η πυροσβεστική, τι να σου κάνει και το κράτος;

Εδώ μιλάμε για οργανωμένη επίθεση. >:( :'(
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #189 στις: 25/08/07, 12:09 »
...Οι νεκροι απ' τις φωτιες πρεπει να εχουν ξεπερασει τους 50 αυτη τη στιγμη...πραγματικα δν ξερω τι αλλο να πω...

 
Εγώ ξέρω...! Να πάμε μπροστά από τον καθρέφτη και να μας ρίξουμε ένα φτύσιμο...!!! Γιατί ποτέ δεν ανοίξαμε το στόμα μας να διαμαρτυρηθουμε πριν το κακό φτάσει μπροστά από το σπίτι μας....! Που όταν αναθεωρήθηκε το άρθρο 24 δεν ψηλιαστήκαμε που απέβλεπε..., που τώρα στις εκλογές θα βγάλουμε την ίδια κυβέρνηση που πάλι θα αγοράσει πολεμικά αεροπλάνα αντί για πυροσβεστικά....!!!!!!
Ορίστε που φτάσαμε... >:( >:(

Το άρθρο 24 δεν αναθεωρήθηκε τελικά, λόγω του οτι σήκωσε θύελλα αντιδράσεων. Ωστόσο, και μόνο η προσπάθεια αναθεώρησης, υποδηλώνει οτι οι κυβερνήσεις (είχαν γίνει κι άλλες τέτοιες προσπάθειες στο παρελθόν με άλλες κυβερνήσεις) δεν τα "πάνε καλά" με τα δάση, και θέλουν να τα δούν τσιμεντοποιημένα... Η τροποποίηση του άρθρου αφορά 40 εκατομμύρια στρέμματα. Όπως καταλαβαίνετε τα λεφτά είναι πολλά ...

Σας παραθέτω το άρθρο 24 αυτούσιο. Το άρθρο αναφέρει ρητά οτι είναι χρέος της πολιτείας και δικαίωμα του πολίτη η προστασία των δασών


**1. Η προστασία του φυσικού και πολιτιστικού περιβάλλοντος αποτελεί υποχρέωση του Κράτους και δικαίωμα του καθενός. Για τη διαφύλαξή του το Κράτος έχει υποχρέωση να παίρνει ιδιαίτερα προληπτικά ή κατασταλτικά μέτρα στο πλαίσιο της αρχής της αειφορίας. Νόμος ορίζει τα σχετικά με την προστασία των δασών και των δασικών εκτάσεων. Η σύνταξη δασολογίου συνιστά υποχρέω- ση του Κράτους. Απαγορεύεται η μεταβολή του προορισμού των δασών και των δασικών εκτάσεων, εκτός αν προέχει για την Εθνική Oικονομία η αγροτική εκμετάλλευση ή άλλη τους χρήση, που την επιβάλλει το δημόσιο συμφέρον.

**2. H χωροταξική αναδιάρθρωση της Xώρας, η διαμόρφωση, η ανάπτυξη, η πολεοδόμηση και η επέκταση των πόλεων και των οικιστικών γενικά περιοχών υπάγεται στη ρυθμιστική αρμοδιότητα και τον έλεγχο του Kράτους, με σκοπό να εξυπηρετείται η λειτουργικότητα και η ανάπτυξη των οικισμών και να εξασφαλίζονται οι καλύτεροι δυνατοί όροι διαβίωσης. Oι σχετικές τεχνικές επιλογές και σταθμίσεις γίνονται κατά τους κανόνες της επιστήμης. Η σύνταξη εθνικού κτηματολογίου συνιστά υποχρέωση του Κράτους.

3. Για να αναγνωριστεί μία περιοχή ως οικιστική και για να ενεργοποιηθεί πολεοδομικά, οι ιδιοκτησίες που περιλαμβάνονται σε αυτή συμμετέχουν υποχρεωτικά, χωρίς αποζημίωση από τον οικείο φορέα, στη διάθεση των εκτάσεων που είναι απαραίτητες για να δημιουργηθούν δρόμοι, πλατείες και χώροι για κοινωφελείς γενικά χρήσεις και σκοπούς, καθώς και στις δαπάνες για την εκτέλεση των βασικών κοινόχρηστων πολεοδομικών έργων, όπως νόμος ορίζει.

4. Nόμος μπορεί να προβλέπει τη συμμετοχή των ιδιοκτητών περιοχής που χαρακτηρίζεται ως οικιστική στην αξιοποίηση και γενική διαρρύθμισή της σύμφωνα με εγκεκριμένο σχέδιο, με αντιπαροχή ακινήτων ίσης αξίας ή τμημάτων ιδιοκτησίας κατά όροφο, από τους χώρους που καθορίζονται τελικά ως οικοδομήσιμοι ή από κτίρια της περιοχής αυτής.

5. Oι διατάξεις των προηγούμενων παραγράφων εφαρμόζονται και στην αναμόρφωση των οικιστικών περιοχών που ήδη υπάρχουν. Oι ελεύθερες εκτάσεις, που προκύπτουν από την αναμόρφωση, διατίθενται για τη δημιουργία κοινόχρηστων χώρων ή εκποιούνται για να καλυφθούν οι δαπάνες της πολεοδομικής αναμόρφωσης, όπως νόμος ορίζει.

6. Tα μνημεία, οι παραδοσιακές περιοχές και τα παραδοσιακά στοιχεία προστατεύονται από το Kράτος. Nόμος θα ορίσει τα αναγκαία για την πραγματοποίηση της προστασίας αυτής περιοριστικά μέτρα της ιδιοκτησίας, καθώς και τον τρόπο και το είδος της αποζημίωσης των ιδιοκτητών.

** Ερμηνευτική δήλωση: Ως δάσος ή δασικό οικοσύστημα νοείται το οργανικό σύνολο άγριων φυτών με ξυλώδη κορμό πάνω στην αναγκαία επιφάνεια του εδάφους, τα οποία, μαζί με την εκεί συνυπάρχουσα χλωρίδα και πανίδα, αποτελούν μέσω της αμοιβαίας αλληλεξάρτησης και αλληλοεπίδρασής τους, ιδιαίτερη βιοκοινότητα (δασοβιοκοινότητα) και ιδιαίτερο φυσικό περιβάλλον (δασογενές). Δασική έκταση υπάρχει όταν στο παραπάνω σύνολο η άγρια ξυλώδης βλάστηση, υψηλή ή θαμνώδης, είναι αραιά.

Άρθρα για την αναθεώρηση
http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/id=5506900
http://www.oikologos.gr/News2007/0368.html
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 12:12 από Vampovarotor »

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #190 στις: 25/08/07, 12:14 »
Vampovarotor , δυστυχώς τα βγάλαμε τα συμπεράσματα μας... :( :(
Τώρα τί θα θεωρήσουν ως δασική έκταση????? Τα καμμένα.....?????? >:( >:( :( :( :( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #191 στις: 25/08/07, 12:14 »
Αν υπηρχαν υποδομες(δασοφυλακες,δρομοι εκτακτης αναγκης,πυροσβεστικοι σταθμοι,ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ,ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ<ΟΧΗΜΑΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ κοκ) δεν θα γινονταν σε τετοιο βαθμο και δεν θα θρηνουσαμε τωρα καμια 50ρια νεκρους ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ...

Και τωρα που λεμε για νεκρους,περιμενετε να ριξουν και το στρατο στη μαχη(εντελως ανειδικευτοι με το αντικειμενο),η σφαγη του Δραμαλη θα γινει...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #192 στις: 25/08/07, 12:15 »
, η λύση του προβλήματος των πυρκαγιών  δεν εξαρτάται από εμάς, τους απλούς πολίτες!!
Κι όμως. Τί είπαμε ότι έχουμε στις 16 Σεπτεμβρίου, gers? :P



Προφανώς εννοείς πως θα πρέπει να καταψηφίσουμε την παρούσα κυβέρνηση ως ανίκανη.

Σκέψου όμως κάτι.

Απόψε στις 01.00 η ώρα τέθηκαν δύο νέες εστίες στην Πελοπόννησο και μάλιστα σε δύσβατες περιοχές.
Ούτε δηλαδή οικόπεδα γίνονται εκεί, κιαν γίνουν δεν θα έχουν καμία αξία.

Γιατί οι εμπρηστές να κάψουν τέτοια μέρη;  ;)

Ποιοι είναι τελικά οι εμπρηστές;   ???

Προφανώς είναι κάποιοι που έχουν συμφέρον από τις φωτιές.  ::)
Αποκλείσαμε όμως τους οικοπεδοφάγους.

Από εκεί και πέρα οι μόνοι που έχουν συμφέρον είναι η Αντιπολίτευση,
διότι πέφτει η κυβέρνηση στα μάτια των πολιτών – ψηφοφόρων. ;)
Με λίγα λόγια έπεσες στην παγίδα τους. :(

Μακάρι να έχω άδικο, και να μην συνηθιστεί η εκάστοτε αντιπολίτευση
να βλάπτει την Ελλάδα για να μειώνει την εκάστοτε κυβέρνηση.
Γιατί τότε η Δημοκρατία θα αποδειχθεί επιζήμιο πολίτευμα.  

Όμως, ως γνωστόν, οι πολιτικοί δεν ενδιαφέρονται να πάει καλά η Ελλάδα,
αλλά να πάνε αυτοί καλά μέσα στην Ελλάδα,
εστω κι αν η Ελλάδα πάει κατά διαόλου. >:(

Έλα μωρέ, σου λέει.
Δάσος είναι σε λίγα χρόνια θα ξαναγίνει.
Εμείς όμως θα γίνουμε κυβέρνηση. ;)


Όταν έχεις 100+ μέτωπα φωτιάς ταυτόχρονα,
τι να σου κάνει η πυροσβεστική, τι να σου κάνει και το κράτος;

Εδώ μιλάμε για οργανωμένη επίθεση. >:( :'(

Λογικό μου ακούγεται αυτό που λες αλλά δεν θέλω να το πιστεύω. Ελπίζω να μην είναι αλήθεια.

Παράθεση
Αποκλείσαμε όμως τους οικοπεδοφάγους.
Αυτό το λες για τις δύο εστίες που προανέφερες και όχι για τον εμπρησμό της μισής ελλάδας..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #193 στις: 25/08/07, 12:21 »
, η λύση του προβλήματος των πυρκαγιών  δεν εξαρτάται από εμάς, τους απλούς πολίτες!!
Κι όμως. Τί είπαμε ότι έχουμε στις 16 Σεπτεμβρίου, gers? :P



Προφανώς εννοείς πως θα πρέπει να καταψηφίσουμε την παρούσα κυβέρνηση ως ανίκανη.

Σκέψου όμως κάτι.

Απόψε στις 01.00 η ώρα τέθηκαν δύο νέες εστίες στην Πελοπόννησο και μάλιστα σε δύσβατες περιοχές.
Ούτε δηλαδή οικόπεδα γίνονται εκεί, κιαν γίνουν δεν θα έχουν καμία αξία.

Γιατί οι εμπρηστές να κάψουν τέτοια μέρη;  ;)

Ποιοι είναι τελικά οι εμπρηστές;   ???

Προφανώς είναι κάποιοι που έχουν συμφέρον από τις φωτιές.  ::)
Αποκλείσαμε όμως τους οικοπεδοφάγους.

Από εκεί και πέρα οι μόνοι που έχουν συμφέρον είναι η Αντιπολίτευση,
διότι πέφτει η κυβέρνηση στα μάτια των πολιτών – ψηφοφόρων. ;)
Με λίγα λόγια έπεσες στην παγίδα τους. :(

Μακάρι να έχω άδικο, και να μην συνηθιστεί η εκάστοτε αντιπολίτευση
να βλάπτει την Ελλάδα για να μειώνει την εκάστοτε κυβέρνηση.
Γιατί τότε η Δημοκρατία θα αποδειχθεί επιζήμιο πολίτευμα.  

Όμως, ως γνωστόν, οι πολιτικοί δεν ενδιαφέρονται να πάει καλά η Ελλάδα,
αλλά να πάνε αυτοί καλά μέσα στην Ελλάδα,
εστω κι αν η Ελλάδα πάει κατά διαόλου. >:(

Έλα μωρέ, σου λέει.
Δάσος είναι σε λίγα χρόνια θα ξαναγίνει.
Εμείς όμως θα γίνουμε κυβέρνηση. ;)


Όταν έχεις 100+ μέτωπα φωτιάς ταυτόχρονα,
τι να σου κάνει η πυροσβεστική, τι να σου κάνει και το κράτος;

Εδώ μιλάμε για οργανωμένη επίθεση. >:( :'(

Λογικό μου ακούγεται αυτό που λες αλλά δεν θέλω να το πιστεύω. Ελπίζω να μην είναι αλήθεια.

Παράθεση
Αποκλείσαμε όμως τους οικοπεδοφάγους.
Αυτό το λες για τις δύο εστίες που προανέφερες και όχι για τον εμπρησμό της μισής ελλάδας..
Ναι πολυ λογικο...Με διαλυμενη πυροσβεστικη τι περιμενετε ρε παιδια???Μην τα ριχνουμε και ολα στους "εμπρηστες"(δεν ξερουμε ακομα και ουτε θα μαθουμε ::))..Η κυβερνηση τι εκανε?Που ειναι η οργανωση?
Αλλωστε τα ειπαμε δεν ηταν ολες οι φωτιες οργανωμενες..τουλαχιστον απο τα στοιχεια που μας δινουν ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #194 στις: 25/08/07, 12:25 »
Παράθεση
Αυτό το λες για τις δύο εστίες που προανέφερες και όχι για τον εμπρησμό της μισής Ελλάδας..


Κοίτα. Πολλοί είναι αυτοί που θα θέλαν να κάψουν κάποια περιοχή.

Αλλά αυτή τη φορά οι φωτιές ήταν πάαααρα πολλές. !!!!!!!!!!!

Κάτι άλλο συμβαίνει, δε νομίζεις;  ::)

Άλλωστε δεν είναι μόνον αυτοί οι δύο εμπρησμοί που δεν έχουν οικοπεδοποιήσημη αξία …
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #195 στις: 25/08/07, 12:25 »
Πρώτα από όλα να πω οτι ελπίζω οι ανθρώπινες απώλειες να σταματήσουν στον αριθμό που βρίσκονται τώρα.

Κλείνοντας σ'αυτό το θέμα, θέλω να πω οτι όταν δεν υπάρχει εθνική στρατηγική για τις φωτιές, όταν δεν υπάρχει οργάνωση από το κράτος, όταν είναι όλα στο πόδι (κι αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο χώρο του περιβάλλοντος αλλά και σε άλλους χώρους, στο χώρο της υγείας πχ. γιατροί με φακελλάκια, στο χώρο της παιδείας πχ. δεν είναι δωρεάν (φροντηστήρια κλπ χαμηλό επίπεδο μαθημάτων στα δημόσια)  και σε όλους γενικά τους τομείς επικρατεί μπάχαλο)...
Ε όταν λοιπόν συμβαίνουν όλα αυτά και σεις ψηφίζετε πάντα τα 2 μεγάλα κόμματα εξουσίας, τότε μη περιμένετε να αλλάξουν και πολλά. ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΑΤΑ ΘΑ ΕΙΣΤΕ. Και φυσικά δεν έχετε το δικαίωμα να παραπονιέστε ...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 12:34 από Vampovarotor »

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #196 στις: 25/08/07, 12:30 »

Ναι πολυ λογικο...Με διαλυμενη πυροσβεστικη τι περιμενετε ρε παιδια???Μην τα ριχνουμε και ολα στους "εμπρηστες"(δεν ξερουμε ακομα και ουτε θα μαθουμε ::))..Η κυβερνηση τι εκανε?Που ειναι η οργανωση?
Αλλωστε τα ειπαμε δεν ηταν ολες οι φωτιες οργανωμενες..τουλαχιστον απο τα στοιχεια που μας δινουν ::)

Kiratzo συμφςνς μαζί σου με +1000000000
   Ε πάντως , απο τα στοιχέια που μας δίνουν σε λίγο θα ακούσουμε ότι έπεσε ένας κεραυνός και άναψε η φωτιά....
Ελληνικά μμε.... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #197 στις: 25/08/07, 12:43 »
Eιμαστε εν καιρω ειρηνης κ νιωθω οτι εχουμε πολεμο κ καποιος λεηλατει την χωρα μας.Μονο με τετοια κατασταση μπορω να συγκρινω αυτο που συμβαινει!!Ειναι η μεγαλυτερη εθνικη τραγωδια που εχουν δει τα ματια μου!
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #198 στις: 25/08/07, 12:47 »
Eιμαστε εν καιρω ειρηνης κ νιωθω οτι εχουμε πολεμο κ καποιος λεηλατει την χωρα μας.Μονο με τετοια κατασταση μπορω να συγκρινω αυτο που συμβαινει!!Ειναι η μεγαλυτερη εθνικη τραγωδια που εχουν δει τα ματια μου!

Ακριβώς.. :'( :'( :'( :'(
Εμένα μου κατέστρεψε τα παιδικά μου ευτυχισμένα καλοκαίρια  στην Αερόπολη.......

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #199 στις: 25/08/07, 12:56 »
Τέλεια!!! Καίγεται και ο Υμηττός!!! ΓΙΟΥΠΙ. Ρε παιδιά, πόσες φορές μπορεί να καεί ένα βουνό? νομίζω ξανακάηκε ή κάνω λάθος!?!?!? Η μυρωδιά 'εχει φτάσει στο σπιτάκι μου και γεμίζει με αγαλλίαση τα ρουθούνια μου. Είμαι τόσο χαρούμενος. Θέλω να πεθάνω από τη χαρά μου. ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ ΖΗΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΜΠΡΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!!! ΖΗΤΩ ΖΗΤΩ ΖΗΤΩ.
Ξέρετε τι θέλω τώρα? Να πέσει ένας κομήτης ακριβώς σε όλη την Ελλάδα και να σκοτώσει όλο τον πλυθησμό εκτός από καμια 10αριά που θα καλούνται να αναγεννήσουν το ελληνικό έθνος. Να πέσουν όλα τα κτήρια όλες οι πόλεις και να σωθεί μόνο η βλάστηση και αυτοί οι 10 άνθρωποι. Τίποτα άλλο.. Ίσωςείναι ο μόνος τρόπος να σωθεί η ελλάδα?? ???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/05, 17:51
από ENAS
4 Απαντήσεις
2149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 09:13
από FSL
0 Απαντήσεις
1434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/05, 11:21
από Stergios Kourou
4 Απαντήσεις
2328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 15:08
από Fusalida
55 Απαντήσεις
16195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 13:13
από UNPLAGGED
1 Απαντήσεις
1957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 06:43
από gkou
13 Απαντήσεις
3709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 09:07
από mantinada
5 Απαντήσεις
3024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 21:56
από armagedon
51 Απαντήσεις
14046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 11:41
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
2402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:15
από happydreamer