Ψηφοφορία

Στηρίζουμε?

Ναι
Όχι
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Παρελάσεις  (Αναγνώστηκε 49140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #175 στις: 29/10/11, 17:50 »
Ορίστε για την ιστορία , το στέλεχος του ΠΑΣΟΚ που γρονθοκόπησε τον Μαγκούφη στα Τρίκαλα. Ούτε ΣΥΡΙΖΑ , ούτε ακροδεξιά. ΠΑΣΟΚ...

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=103622&catid=9
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #176 στις: 29/10/11, 18:25 »


Η σημερινη μερα ειναι αφιερωμενη στο ΟΧΙ που ειπε καποτε η ηγεσια της χωρας (καλη ή κακη, η συγκεκριμενη σταση ηταν απειρως πιο αντρικια απο αυτες που τηρησαν οι κυβερνησεις στη μεταπολιτευση) , αλλα ΚΑΙ συνολικα σε ολη την περιοδο του Β' Παγκοσμιου Πολεμου.
what what???Aρα φανταζομαι συμφωνουμε με Πλευρη,οτι δηλαδη σημερα τιμουμε το ΟΧΙ του εθναρχη Μεταξα.. 8) ..Και για μια καλυτερη γνωση της ιστοριας,οι πολιτικες του Μεταξα ηταν πολυ κοντυτερα σε αυτες των Γερμανο-Ιταλων αλλα η πιστη του στο βασιλια δεν τον αφηνε να δυασαρεστησεις του Αγγλους..Και μην ξεχναμε και την πιση απο τον Ελληνικο λαο.

Προσωπικα, δε μου λες κατι καινουργιο και στεκεσαι στο πρωτο μισο του ποστ μου που παραθετεις. Αυτο το ΟΧΙ, απο οποιο κι αν ειπωθηκε και για για τον οποιο λογο κι αν ειπωθηκε, σημανε την αντισταση της Ελλαδας στα κατοχικα στρατευματα. Μηπως να το αμφισβητησουμε κι αυτο? Μηπως δεν πεθανε κοσμος στα βουνα της Αλβανιας και στα στενα της Αθηνας στην κατοχη?

Συγχεεις δυο εντελως διαφορετικα πραγματα θελοντας η μη.Επειδη ειπε το οχι εκεινη η κυβερνηση δεν σημαινει οτι σημερα πρεπει ουτε στο 1/1000 την τιμουμε.Συμμαχος μας η ιστορια.Thats all.


Kι ομως, δε τα συγχεω...αν μπορω να το πω πιο απλα: Αλλο το "ΟΧΙ" κι αλλο ο Μεταξας, διοτι ο Μεταξας ηταν ενας πολιτικος, αρεστος σε καποιους, μη αρεστος σε καποιους αλλους, ομως νομιζω οτι το "ΟΧΙ" αντιπροσωπευε τη συντριπτικη πλειοψηφια του ελληνικου λαου και προσωπικα, ετσι νομιζω οτι το θυμομαστε και το τιμαμε κι οχι επειδη το ειπε ο Μεταξας.

Το μονο δεδομενο (+) που εδωσε στην τοτε κυβερνηση ηταν η πιο αντρικια σταση της σε σχεση με αυτες τις μεταπολιτευσης και σε αυτο νομιζω οτι δεν εχω αδικο.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #177 στις: 29/10/11, 18:34 »
Αντρικια με την εννοια οτι δεν χαλαγε χατηρακια σε Αγγλους Γαλλους κλπ..δεν διαφωναω..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #178 στις: 29/10/11, 18:49 »
Αντρικια με την εννοια οτι δεν χαλαγε χατηρακια σε Αγγλους Γαλλους κλπ..δεν διαφωναω..

Αυτο που με ενοχλει σε κατι τετοιες περιπτωσεις διαλογου, ειναι οτι το να λες το λογικο σε κανει να μοιαζεις οτι υπερασπιζεσαι τη μια πλευρα ακριβως οπως ο συνομιλητης υπερασπιζεται την αλλη...οποτε δε θα συνεχισω, γιατι ουτε υπερμαχος του Μεταξα ειμαι, ουτε καμια αναγκη εχω να αποδειξω το αυτονοητο. Αυτο που προκυπτει, βεβαια, ειναι οτι αυτος που δε μπορει να διαχωρησει πραγματα και τα συγχεει, δεν ειμαι εγω...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #179 στις: 29/10/11, 20:57 »
Το προβλημα ειναι οτι καθολου αυτονοητο δεν ειναι ουτε το μηνυμα του ΟΧΙ,ουτε το τι ''γιορταζουμε'' ουτε τιποτα απο αυτα αλλα δυστυχως συνεχιζουμε και παπαγαλιζουμε τα ιδια που μας ειπαν στο δημοτικο ακομα..Μην τα ριχνεις τωρα σε μενα, εσυ ξεκινησες με τιμες στις αντρικιες ηγεσιες του τοτε..Αν θες δειξε μου συγκεκριμενα που μπερδευτηκα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #180 στις: 29/10/11, 21:00 »
Έχει ενδιαφέρον η ιστορία.

Ο Έλληνας έχει ένα κάτι με τους νεκρούς. Να σας πω όμως κάτιτις; Πεθάνανε. Τέλος.
Για τους ζωντανούς που πολέμησαν και τώρα βλέπουν τα χάλια μας, τι έχουμε να πούμε;

Αυτοί οι νεκροί, δεν τιμούνται με σιγή όπως θα άρεζε σε πολλούς. Τιμούνται με ό,τι έγινε.
Σιχαθηκα τις ελληνικές μοιρολατρίες. Φτάνει πια. Όπως ειπώθηκε, ο Ελληνας είναι κολλημένος ακόμη και με 40 κρίσεις.
Τη δευτέρα παρουσία περιμένουν οι Ορθόδοξοι...

Α...
"Alors, c’est la guerre"

Αυτό είπε ο Μεταξάς.
Και αυτό είπαμε κι εμείς εχθές. Μη μπερδευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #181 στις: 30/10/11, 14:04 »
Πάντως Υπνοβάτη, μια και το θέμα αναφέρεται στον συμβολισμό κυρίως, η εμμονή των ιθυνόντων στα σύμβολα φτάνει στα όρια του σαδισμού!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #182 στις: 30/10/11, 14:47 »
Το προβλημα ειναι οτι καθολου αυτονοητο δεν ειναι ουτε το μηνυμα του ΟΧΙ,ουτε το τι ''γιορταζουμε'' ουτε τιποτα απο αυτα αλλα δυστυχως συνεχιζουμε και παπαγαλιζουμε τα ιδια που μας ειπαν στο δημοτικο ακομα..Μην τα ριχνεις τωρα σε μενα, εσυ ξεκινησες με τιμες στις αντρικιες ηγεσιες του τοτε..Αν θες δειξε μου συγκεκριμενα που μπερδευτηκα.

Μπορεις να τα παρουσιασεις οσες φορες θελεις, οπως ακριβως τα θελεις, το τι ειπα ειναι στα ποστ μου, οποτε δεν αλλαζει κατι. Αλλα να κανω διαλογο πανω σε πραγματα που λες εσυ οτι ειπα, ειναι χαζο...κι εσυ ξεκινησες, οχι εγω.

@Υπνοβατης: Συμφωνω μαζι σου, αλλα μην ξεχναμε οτι τοσα χρονια ολοι στη σιωπη ηταν...κανεις δεν παραπονεθηκε για τους ελλειματικους προυπολογισμους και για το που οδευει η χωρα...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #183 στις: 30/10/11, 15:15 »
papous, όταν λες ιθύνοντες εννοείς την κυβέρνηση;
Σοβαρά ρωτάω, μπερδεύτηκα.

Eagle, έχεις απόλυτο δίκιο αλλά τίθεται και ένα δεύτερο μεγάλο θέμα έτσι το οποίο είναι άσχετο με τις παρελάσεις.
Το κατά πόσο ήμασταν ενήμεροι για την πραγματική κατάσταση της χώρας, το γιατί δεν ήμασταν ενήμεροι και φυσικά το ότι αν βολέψουμε τον ποπουδάκο μας,
παύει να μας απασχολεί το οτιδήποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #184 στις: 30/10/11, 15:19 »
Eagle, έχεις απόλυτο δίκιο αλλά τίθεται και ένα δεύτερο μεγάλο θέμα έτσι το οποίο είναι άσχετο με τις παρελάσεις.
Το κατά πόσο ήμασταν ενήμεροι για την πραγματική κατάσταση της χώρας, το γιατί δεν ήμασταν ενήμεροι και φυσικά το ότι αν βολέψουμε τον ποπουδάκο μας,
παύει να μας απασχολεί το οτιδήποτε άλλο.

Ακριβως αυτο...ζουσαμε στον κοσμο μας κι οταν ακουγαμε για αναπροσαρμογες προυπολογισμων κλπ, λεγαμε ελα μωρε, αυτα ειναι για τους οικονομολογους...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #185 στις: 30/10/11, 15:24 »

Και πάλι, αυτοί που πραγματικά έφταιγαν για όλα αυτά (που δεν ήταν τόσο ο λαός όσο άλλα πράγματα) μένουν στ' αζήτητα.

Ο κρατικός μηχανισμός ήταν, είναι και θα είναι ανύπαρκτος.

end off topic

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #186 στις: 30/10/11, 18:47 »
Το προβλημα ειναι οτι καθολου αυτονοητο δεν ειναι ουτε το μηνυμα του ΟΧΙ,ουτε το τι ''γιορταζουμε'' ουτε τιποτα απο αυτα αλλα δυστυχως συνεχιζουμε και παπαγαλιζουμε τα ιδια που μας ειπαν στο δημοτικο ακομα..Μην τα ριχνεις τωρα σε μενα, εσυ ξεκινησες με τιμες στις αντρικιες ηγεσιες του τοτε..Αν θες δειξε μου συγκεκριμενα που μπερδευτηκα.

Μπορεις να τα παρουσιασεις οσες φορες θελεις, οπως ακριβως τα θελεις, το τι ειπα ειναι στα ποστ μου, οποτε δεν αλλαζει κατι. Αλλα να κανω διαλογο πανω σε πραγματα που λες εσυ οτι ειπα, ειναι χαζο...κι εσυ ξεκινησες, οχι εγω.

Παράθεση
Η σημερινη μερα ειναι αφιερωμενη στο ΟΧΙ που ειπε καποτε η ηγεσια της χωρας (καλη ή κακη, η συγκεκριμενη σταση ηταν απειρως πιο αντρικια απο αυτες που τηρησαν οι κυβερνησεις στη μεταπολιτευση) , αλλα ΚΑΙ συνολικα σε ολη την περιοδο του Β' Παγκοσμιου Πολεμου.
Eπειδη μου τη σπαει να προσπαθεις να βγαζεις τον αλλον τρελο...Μπορουσες απλα να πεις ''ναι ειπα μαλακια thats all'' παρα να παιζουμε τη κολοκυθια..Βαρετο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #187 στις: 30/10/11, 18:55 »
Το προβλημα ειναι οτι καθολου αυτονοητο δεν ειναι ουτε το μηνυμα του ΟΧΙ,ουτε το τι ''γιορταζουμε'' ουτε τιποτα απο αυτα αλλα δυστυχως συνεχιζουμε και παπαγαλιζουμε τα ιδια που μας ειπαν στο δημοτικο ακομα..Μην τα ριχνεις τωρα σε μενα, εσυ ξεκινησες με τιμες στις αντρικιες ηγεσιες του τοτε..Αν θες δειξε μου συγκεκριμενα που μπερδευτηκα.

Μπορεις να τα παρουσιασεις οσες φορες θελεις, οπως ακριβως τα θελεις, το τι ειπα ειναι στα ποστ μου, οποτε δεν αλλαζει κατι. Αλλα να κανω διαλογο πανω σε πραγματα που λες εσυ οτι ειπα, ειναι χαζο...κι εσυ ξεκινησες, οχι εγω.

Παράθεση
Η σημερινη μερα ειναι αφιερωμενη στο ΟΧΙ που ειπε καποτε η ηγεσια της χωρας (καλη ή κακη, η συγκεκριμενη σταση ηταν απειρως πιο αντρικια απο αυτες που τηρησαν οι κυβερνησεις στη μεταπολιτευση) , αλλα ΚΑΙ συνολικα σε ολη την περιοδο του Β' Παγκοσμιου Πολεμου.
Eπειδη μου τη σπαει να προσπαθεις να βγαζεις τον αλλον τρελο...Μπορουσες απλα να πεις ''ναι ειπα μαλ***α thats all'' παρα να παιζουμε τη κολοκυθια..Βαρετο.


Χαιρομαι...το "συγκεκριμενη σταση ηταν απειρως πιο αντρικια" εσυ το μετετρεψες σε "αντρικια ηγεσια". Δεν εξετασα την πολιτικη του Μεταξα και το τι εκανε συνολικα η κυβερνηση αυτη, μιλησα για τη συγκεκριμενη σταση. Τοσο δυσκολο ειναι να γινει κατανοητο δηλαδη?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #188 στις: 30/10/11, 19:01 »
Bρε αγορι μου καλο τι ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα?Ειπες αυτο που ειπες σχολιασα αυτη τη ''κοινη παραδοχη''(δεν το πιστευεις μονο εσυ απο το σχολειο αυτο μας πιπιλανε) λεγοντας το οτι και αυτος συμεφροντα εξυπηρετουσε και εσυ θυιγεσαι λες και σε ειπαμε υμνητη του Μεταξα.Οτι να ναι δηλαδη..


Εδω και οι οργισμενες δηλωσεις Παπουλια που 15 χρονω(11 λενε οι κακες γλωσσες) πολεμουσες το φασισμο. ???


Και δυο κειμενακια
ενας σχολιασμος για τον Καρολο
http://parallhlografos.wordpress.com/2011/10/30/%cf%88%cf%8c%cf%86%ce%b1-%ce%ba%ce%ac%cf%81%ce%bf%ce%bb%ce%b5/

Και μια αριστεροστροφη αναλυση περι των περιστατικων
http://wp.me/p1pa1c-dNt
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #189 στις: 30/10/11, 19:07 »
Bρε αγορι μου καλο τι ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα?Ειπες αυτο που ειπες σχολιασα αυτη τη ''κοινη παραδοχη''(δεν το πιστευεις μονο εσυ απο το σχολειο αυτο μας πιπιλανε) λεγοντας το οτι και αυτος συμεφροντα εξυπηρετουσε και εσυ θυιγεσαι λες και σε ειπαμε υμνητη του Μεταξα.Οτι να ναι δηλαδη..

Σε αυτο συμφωνουμε και νομιζω οτι ειναι ευρεως γνωστο το τι ηταν ο Μεταξας, για τις σχεσεις του με τους Αγγλους και τους Γερμανους (για Γαλλους δε γνωριζω), αλλα αυτο τι σημαινει? Οτι αν ελεγε παρεδιδε τη χωρα στους Ιταλους θα ηταν πιο μαγκας? Εγω αυτο δεν καταλαβαινω...οκ, ο Μεταξας πηρε αυτη την αποφαση λογω συμφεροντων, τι θα ηταν καλυτερο να κανει?

Μη μου πεις να μην ηταν δικτατορας, γιατι θα την ανοιξουμε πολυ τη συζητηση...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #190 στις: 30/10/11, 19:14 »
Η απόφαση καλώς ή κακώς πάρθηκε και απέβηκε μοιραία όχι τόσο γιατί χάσαμε τον πόλεμο αλλά γιατί μετά ήρθε ο εμφύλιος. Αυτό ήταν το "λάθος" του Μεταξά.
Δικτάτορας ή όχι, η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού (θεωρητικά πάντα) προτιμούσε να πάει σε πόλεμο παρά να υποστεί ζυγό από τον οποίο βγήκε μόλις πριν 30 χρόνια ολοκληρωτικά.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #191 στις: 30/10/11, 19:18 »
Bρε αγορι μου καλο τι ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα?Ειπες αυτο που ειπες σχολιασα αυτη τη ''κοινη παραδοχη''(δεν το πιστευεις μονο εσυ απο το σχολειο αυτο μας πιπιλανε) λεγοντας το οτι και αυτος συμεφροντα εξυπηρετουσε και εσυ θυιγεσαι λες και σε ειπαμε υμνητη του Μεταξα.Οτι να ναι δηλαδη..

Σε αυτο συμφωνουμε και νομιζω οτι ειναι ευρεως γνωστο το τι ηταν ο Μεταξας, για τις σχεσεις του με τους Αγγλους και τους Γερμανους (για Γαλλους δε γνωριζω), αλλα αυτο τι σημαινει? Οτι αν ελεγε παρεδιδε τη χωρα στους Ιταλους θα ηταν πιο μαγκας? Εγω αυτο δεν καταλαβαινω...οκ, ο Μεταξας πηρε αυτη την αποφαση λογω συμφεροντων, τι θα ηταν καλυτερο να κανει?

Μη μου πεις να μην ηταν δικτατορας, γιατι θα την ανοιξουμε πολυ τη συζητηση...
Eγω λεω απλα να ξεκολλησουμε απο τις αποφασεις της ηγεσιας και να δουμε τι πραγματικα μπορουμε να τιμησουμε απο τα γεγονοτα εκεινα(τις αποφασεις ηγεσιων?τον αντιφασιστικο αγωνα?τον εθνικοαπελευθερωτικο αγωνα?τους νεκρους?)..Αυτο θα γινει με μια λιγο διαφορετικη απο την συνηθισμενη αναγνωση της ιστοριας.Και ετσι ισως κατανοησουμε  και ποσο σημαντικος ειναι ο στιγματισμος της επετειου απο γεγονοτα σαν τα προχθεσινα.

Μην μπουμε σε συζητηση για τον εμφυλιο γιατι θα τραβηξει πολυ η ιστορια..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #192 στις: 30/10/11, 19:19 »
Δικτάτορας ή όχι, η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού (θεωρητικά πάντα) προτιμούσε να πάει σε πόλεμο παρά να υποστεί ζυγό από τον οποίο βγήκε μόλις πριν 30 χρόνια ολοκληρωτικά.

Αυτο ακριβως πιστευω κι εγω και γι' αυτο νομιζω οτι γιορταζουμε την 28η Οκτωβριου, ενω αντιθετα, δε συμβαινει το ιδιο με την αποφαση μας να εμπλακουμε στην Μικρασιατικη εκτστρατεια.
 
@Kiratzos: Οσα αναφερεις, γιατι ολα αυτα ηρθαν πακετο...η απουσια του ενος, μπορει να μην εφερνε και τα αλλα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #193 στις: 30/10/11, 19:23 »
Συγνωμη, κρινουμε την αποφαση του "τοτε", ενω τωρα παλι τις αποφασεις τις παιρνουν αλλοι για εμας? :p
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #194 στις: 30/10/11, 19:25 »
Συγνωμη, κρινουμε την αποφαση του "τοτε", ενω τωρα παλι τις αποφασεις τις παιρνουν αλλοι για εμας? :p

Αυτη τη δημοκρατια εχουμε εδω και χρονια, οπως γνωριζεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #195 στις: 30/10/11, 19:31 »
Κι ανησυχησα πως αλλαξε κατι τα τελευταια 70 χρονια :p
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #196 στις: 30/10/11, 19:32 »
Κι ανησυχησα πως αλλαξε κατι τα τελευταια 70 χρονια :p

Οχι, μπορεις να αλλαξεις κι εσυ πλευρο στον καναπε με την ησυχια σου...εχει και μπαλα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #197 στις: 30/10/11, 19:42 »
Kαι αυτό λέγαμε με τη μάνα μου πριν, ότι δεν θα αλλάξει κάτι και τα επόμενα 70 κ τρόμαξε όταν κατάλαβε ότι 23 χρονών το πιστεύω...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #198 στις: 30/10/11, 19:48 »
Δε τρομαξε με την παραδοχη πως τα επομενα 70 χρονια δε θα αλλαξει κατι, αλλα με την αισιοδοξη σκεψη πως θα προλαβουμε να ζησουμε επιπλεον 70 χρονια :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #199 στις: 30/10/11, 20:20 »
Δε τρομαξε με την παραδοχη πως τα επομενα 70 χρονια δε θα αλλαξει κατι, αλλα με την αισιοδοξη σκεψη πως θα προλαβουμε να ζησουμε επιπλεον 70 χρονια :P

Καλά ναι... :P

Όχι με την παραδοχή γενικότερα. Με την παραδοχή των νέων... Αυτό νομίζω είναι και η μεγαλύτερη ήττα όλων.