Αποστολέας Θέμα: Χακερίστικη Ερώτηση  (Αναγνώστηκε 3646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Χακερίστικη Ερώτηση
« στις: 11/10/07, 08:38 »
Έχω έναν υπολογιστή στη δουλειά και για κάποιους λόγους, μου έχουν κλειδώσει τα USB όσον αφορά τη λειτουργία των flashdisks.

Δοκίμασα να τα ενεργοποιήσω από τη registry αλλάζοντας το ανάλογο flag (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή σε ποιά registry value ήταν, αλλά αν αυτό σας βοηθάει, πείτε μου να το ξαναψάξω).

Το θέμα είναι ότι ψάχνοντας, βρήκα ότι όσα στικάκια είχαν εγκατασταθεί πριν από το κλείδωμα, μπορούν να δουλέψουν, όπως ισχύει και για τον εκτυπωτή, ο οποίος λειτουργεί κανονικά μέχρι και σήμερα.

Ο υπολογιστής αυτός είναι αυτόνομος (δεν ειναι σε server δηλαδή και δεν έχει πρόσβαση στο internet) και το βασικότερο, έχω administrator rights, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω, μιας και δεν φαίνεται από τη διαχείριση χρηστών ότι είναι κάποιος άλλος administrator και ούτε μου ζητείται login κατά την εκκίνηση.

Καμιά ιδέα;
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Χακερίστικη Ερώτηση
« Απάντηση #1 στις: 11/10/07, 12:54 »
Φίλε μου τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι στο έχουν κλειδώσει??

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Χακερίστικη Ερώτηση
« Απάντηση #2 στις: 11/10/07, 14:46 »
Εννοώ, ότι καλέσανε κάποιο τεχνικό και έκανε αυτή τη δουλειά. Δεν είδα τί έκανε και πώς το έκανε, πάντως το θέμα είναι ότι όταν βάζω το στικάκι μου στη θύρα usb (σε όποια να 'ναι και ακόμα σε θύρα που συγκεκριμένα λειτουργεί ο εκτυπωτής) και ενώ πάει να το διαβάσει, τελικά μου βγάζει μήνυμα ότι αυτό "απαγορεύεται".

Επίσης λέω ότι συγκεκριμένες μάρκες από στικάκια τα οποία και δεν κατέχω αυτήν την στιγμή, επειδή ήταν εγκατεστημένα πριν από το "κλείδωμα", λειτουργούν κανονικά (αυτό το είδα από τις καταχωρήσεις στην registry)
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Χακερίστικη Ερώτηση
« Απάντηση #3 στις: 14/10/07, 03:12 »
Δεν γίνεται να σου κλειδώσουν τις USB! Τσέκαρα στον πίνακα ελέγχου -> σύστημα -> υλικό, και δες αν μερικά Bus είναι απενεργοποιημένα. Επίσης τσέκαρε και τις USB, όλα εκεί είναι. Και πάλι, πρώτη φορά ακούω να κλειδώνουν USB! Γιατί να το κάνει κάποιος αυτό?!?!?!?!?!?!?!?

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Χακερίστικη Ερώτηση
« Απάντηση #4 στις: 14/10/07, 03:34 »
Δεν αποκλείεται αυτό ακριβώς το άρθρο της Microsoft να σε βοηθήσει. (και στα Ελληνικά)

Το ζήτημα είναι πως υπάρχουν και συγκεκριμένα software, όπως αυτό ή αυτό. Δεν ξέρω λοιπόν τι μπορεί να χρησιμοποίησε ο εν λόγω τεχνικός.

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Χακερίστικη Ερώτηση
« Απάντηση #5 στις: 15/10/07, 21:57 »
Δεν γίνεται να σου κλειδώσουν τις USB! Τσέκαρα στον πίνακα ελέγχου -> σύστημα -> υλικό, και δες αν μερικά Bus είναι απενεργοποιημένα. Επίσης τσέκαρε και τις USB, όλα εκεί είναι. Και πάλι, πρώτη φορά ακούω να κλειδώνουν USB! Γιατί να το κάνει κάποιος αυτό?!?!?!?!?!?!?!?


Θα σου απαντήσω στο τελευταίο με μουσικό τρόπο:

You 're in the army now, Oh Oh Oh, you 're in the army, now....

Δεν αποκλείεται αυτό ακριβώς το άρθρο της Microsoft να σε βοηθήσει. (και στα Ελληνικά)


Μάλλον κάτι τέτοιο έκανε ο τύπος. Θα δοκιμάσω να αναστρέψω την επιλογή από τη Registry και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Πάνω σε αυτό να κάνω και μία άλλη ερώτηση που μου ήρθε μόλις τώρα;

Πρόσφατα έκανα εκκίνηση στον προσωπικό μου υπολογιστή,σε safe mode προκειμένου να κάνω ένα σωστότερο virus scan και διαπίστωσα ότι κατά το login μου έβγαλε δύο λογαριασμούς (administrator και user), ενώ εγώ δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο και είμαι κανονικά administrator.

Δοκιίμασα λοιπόν να κάνω login στο λογαριασμό administrator και ενώ προχωρούσε κανονικά, κάπου κόλλησε και αναγκάστικα να κάνω επανεκκίνηση.

Στη δεύτερη προσπάθεια σε safe mode επέλεξα το δικό μου λογαριασμό και όλα πήγαν καλά.

Πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό και τελικά μήπως υπάρχει κανένας κρυφός λογαριασμός administrator σε όλα τα μηχανήματα για εργοστασιακούς λόγους (ότι αυτό μπορεί να σημαίνει);

ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Χακερίστικη Ερώτηση
« Απάντηση #6 στις: 21/10/07, 13:55 »
Σε ολες τις εγκαταστασεις xp, δημιουργειται αυτοματα administrator λογαριασμος . Σου ζηταει password κατα την εγκατασταση. Αν δεν βαλεις, εχεις εναν administrator λογαριασμο χωρις password, με οτι συνεπαγεται αυτο.
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
11199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/02, 13:26
από bluewind
8 Απαντήσεις
4548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/03, 11:31
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
11576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/02, 00:35
από pityian
9 Απαντήσεις
5013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/03, 16:26
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
19 Απαντήσεις
8472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 15:34
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
25 Απαντήσεις
10496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/06, 11:57
από Fys
6 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/06, 16:37
από _akis_
21 Απαντήσεις
7642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 15:33
από fake7
23 Απαντήσεις
8347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:31
από ibanezbass
23 Απαντήσεις
9062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/07, 22:07
από Jezus