Αποστολέας Θέμα: Παναθηναϊκος  (Αναγνώστηκε 138080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #450 στις: 02/03/10, 17:10 »
Μπορείς αν θες να δώσεις κάποιο link για τη φάση για να με διαψεύσεις..

Οχι φιλε Gers...Δε θα μπω στον κοπο. Εχουμε ο καθενας την αποψη του, διαφωνουμε, αλλα σεβομαι τη γνωμη σου. Αλλωστε πισευω πως ο χρονος και των δυο μας ειναι πολυτιμος για να ψαχνουμε στο youtube φασεις και να σχολιαζουμε για κιτρινες και κοκκινες καρτες...
Ας μην κανουμε ''τσιρκο'' ενα θεμα που αφορα στον Παναθηναικο με ακυρα αλλα και ακαιρα μηνυματα.


Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #451 στις: 02/03/10, 23:42 »
Για να κλείσω τις τοποθετήσεις μου πάνω στη διαιτησία και να μη γίνω κουραστικός παραθέτω ένα άρθρο του Α. Πανούτσου, το οποίο με βρίσκει τελείως σύμφωνω και θα βοηθήσει να καταλάβετε τί εννούσα πριν.





''Ολα τριγύρω αλλάζουνε, αλλά τα κόζια μένουν και ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν οδοστρωτήρας από τη Νέα Σμύρνη και ο Μέλμπεργκ πάτησε σαν οδοστρωτήρας τον Σαγκανόφσκι και ο Μαϊστόροβιτς κατεδάφισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Λεάλ.

Του Αντώνη Πανούτσου

Και φυσικά parakeets και papagali θα τρέξουν να πουν ότι στο πέναλτι που κερδίζει ο Νίνης υπάρχει επαφή (υπάρχει), ότι ο Γιάχος δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του Νταρμπισάιρ (θα μπορούσε) και ότι η ΑΕΚ έχει φάει ουκ ολίγες πιστολιές σε προηγούμενα ματς (που έχει). Θα ρωτήσω, όμως, εγώ με το φτωχό μου το μυαλό: πόσες φορές έχει τύχει οι τρεις μεγάλες ομάδες του κέντρου να ευνοηθούν την ίδια αγωνιστική όταν δεν παίζουν μεταξύ τους και πόσες πιθανότητες υπάρχουν ο Πανιώνιος, ο Ατρόμητος και ο Εργοτέλης να παίζουν με τους μεγάλους και να ευνοηθούν και οι τρεις; Το δεύτερο μην το σκέφτεστε, είναι περίπου σαν να βγείτε στο μπαλκόνι και να βρείτε έναν εξωγήινο να ποτίζει τις γλάστρες.

Ολα τα ανωτέρω όχι επειδή θα διεκδικήσουν δάφνες πρωτοτυπίας, αλλά σαν τροφή για σκέψη για τα έργα και τις ημέρες της φετινής ΕΠΟ και τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τη διαιτησία. Οτι πρόβλημα είναι όταν ένας μεγάλος αδικείται σε μια αγωνιστική που ο άλλος μεγάλος ευνοήθηκε, αλλά δεν είναι πρόβλημα αν την ίδια αγωνιστική ευνοηθούν και οι δύο. Ψάχνουμε να βρούμε αν τα κόζια άλλαξαν επειδή ο Παναθηναϊκός πήρε μισό σφύριγμα περισσότερο από τον Ολυμπιακό και δεν βλέπουμε ότι και οι δύο παίρνουν μισό καράβι σφυρίγματα περισσότερα απ' όλους τους άλλους. Και θέλω να ρωτήσω πώς αντιλαμβάνονται στην Επιτροπή Διαιτησίας της ΕΠΟ τους οπαδούς των άλλων ομάδων.

Σαν καλούς χριστιανούς που επί γης θα μαρτυράνε να βλέπουν τους Καλόπουλους και τους Γιάχους να τους πιστολίζουνε, αλλά στη μετά θάνατον ζωή άγγελοι εξ ουρανού θα λυσσάξουν να σφυρίζουν πέναλτι κατά του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού;

Φέτος, πάντως, χάρη στη νέα ΕΠΟ είμαστε στο «ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός να κερδάνε και οι άλλοι να πάνε να πηδηχτούνε». Απόδειξη για το πόσο λίγο ρόλο παίζει η διαιτησία είναι ότι οι φωνές του Πατέρα για τα παπαγαλάκια δεν αφορούσαν τις σφυρίχτρες, αλλά  το ότι λέγανε ότι ο Μάκης Ψωμιάδης δεν θα παίξει το ματς.

Οπως και οι φωνές των παπαγκάγιος ήταν για το ότι ο Ολυμπιακός αποκοιμήθηκε και νόμισε ότι ο Εργοτέλης δεν θα χτυπήσει το ματς. Το πόσο κακομαθημένοι είναι φέτος και οι δύο θα φανεί στο μεταξύ τους ματς, όταν όποιος δεν πάρει αποτέλεσμα θα ψάχνει να βρει τη φάση που τον ενόχλησε. Σκεφτείτε το και σκεφτείτε να είσαστε οπαδός του Πανιωνίου ή του Εργοτέλη και να παρακολουθείτε στην τηλεόραση να γίνεται ανάλυση του πιο ασήμαντου πλαγίου, όταν στο δικό σας ματς ακουγόντουσαν τα κουμπούρια της Μάλαμως. Το κόβετε το γήπεδο; Το κόβετε, όπως τόσοι άλλοι το έχουν κόψει.

 

Aυτό που ακούστηκε στη ΝΕΤ προχθές το βράδυ θύμιζε το «δεν είμαι ρατσιστής. Αυτός είναι αράπης». Είναι η φράση που λέει ο ρεπόρτερ του Πανιωνίου όταν ο «Πουρουπουπού» τον ρωτάει αν ακούστηκαν ρατσιστικά συνθήματα κατά του Νίνη και απαντάει «ναι μεν αποδοκιμάστηκε ο Νίνης, αλλά δεν προκύπτει θέμα ρατσιστικών συνθημάτων, όπως όταν κάποιος είναι νέγρος». Το σύνθημα ήταν το γνωστό «δεν θα γίνεις Ελληνας ποτέ, Αλβανέ, Αλβανέ». Το οποίο πρέπει να είναι το πιο ηλίθιο σύνθημα που έχει ακουστεί στα γήπεδα διότι αν υπήρξε ράτσα που προσαρμόστηκε αμέσως στην ελληνική πραγματικότητα, με τα καλά και τα κακά της, ήταν οι Αλβανοί.

Με «τα κακά της» επειδή και ο Νίνης γρήγορα έμαθε ότι όταν είσαι παίκτης μεγάλης ομάδας και βουτάς κάτι καλό θα σου συμβεί. Μετά το πέσιμο με τη Ρόμα, που πέναλτι πρέπει να ήταν, ήρθε το πέσιμο στο ματς με τον Πανιώνιο που πέναλτι δεν ήταν. Μπορούσε να δοθεί; Φυσικά, όπως σε κάθε περίπτωση που παίκτης μιας ομάδας ακουμπάει αντίπαλο παίκτη μέσα στην περιοχή, αλλά, σύμφωνα με τον χρυσό κανόνα Πανούτσου πέναλτι είναι μόνο η φάση που ο παίκτης πέφτει ενώ δεν θα μπορούσε να μείνει όρθιος. Αν πει κάποιος ότι υπάρχουν και πέναλτι που ο παίκτης μένει όρθιος, η απάντηση είναι «ας μείνει και είναι στην κρίση του διαιτητή να αποφασίσει αν θα το δώσει».

Αυτό που γίνεται στη φάση με τον Πανιώνιο είναι ότι ο Κοντοές ακουμπάει το πόδι του Νίνη, ο Νίνης κάνει ένα ακόμα βήμα και όταν καταλαβαίνει ότι η μπάλα πάει να βγει έξω βουτάει. Τώρα όλοι οι ευφημισμοί «το κέρδισε», «το πήρε έξυπνα» και «επωφελήθηκε από...» είναι ελληνικές απατεωνιές που έχουμε εφεύρει για να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα. Πέναλτι είναι αυτό που μοιάζει με πέναλτι και δεν χρειάζονται 10 ριπλέι και τρεις καθηγητές για να αποδειχτεί ότι ο διαιτητής μπορούσε και να το δώσει. Και η δήλωση του Νίνη ότι το πέναλτι ήταν δείχνει πόσο γρήγορα έμαθε να επωφελείται από τις αβάντες που έχουν οι παίκτες των μεγάλων ομάδων.

Θα μου πεις ο Νίνης που μεγάλωσε στην Ελλάδα δεν θα το μάθαινε, όταν ο Μέλμπεργκ που δεν έχει κλείσει χρόνο έμαθε να λέει τα σωστά πράγματα. Από τσιγκέλι να τον είχες κρεμάσει τον Σαγκανόφσκι, δεν θα μπορούσε να σταθεί όρθιος μετά το κλάδεμα του Μέλμπεργκ, αλλά ο Σουηδός αδάμας. Οταν τον ρώτησαν αν υπήρχε πέναλτι, το μόνο που απάντησε κατηγορηματικά ήταν «όχι».

Οσοι αναρωτιούνται γιατί οι παίκτες όταν έχουν κερδίσει παραμύθι πέναλτι δεν λένε μετά το ματς την αλήθεια, ο λόγος είναι η εκδίκηση. Οι διαιτητές είναι σαν τους ελέφαντες και δεν ξεχνούν τίποτα, όπως μπορούν να καρφώνουν ο ένας τον άλλον, αλλά αν είναι να τον καρφώσει ποδοσφαιριστής τον έχουν τελειώσει. Ας πούμε λοιπόν ότι ο Νίνης έλεγε μετά το ματς ότι πέναλτι δεν υπήρξε ή ότι ο Μέλμπεργκ έλεγε ότι υπήρξε. Από τη στιγμή που το έκαναν, μαύρο αίμα να έβγαζε ο πρώτος πέναλτι στο μέλλον δεν θα έπαιρνε και στο αυτί να φύσαγε τον αντίπαλο ο Σουηδός, ο διαιτητής θα έδειχνε τη βούλα.

Το θέμα της διαιτησίας στην Ελλάδα, όμως, θα λυθεί όταν σταματήσουμε να σκεφτόμαστε ποιους αφορά η φάση και εξετάζουμε μόνο τη φάση. Θα φέρω ως παράδειγμα το ματς του Ολυμπιακού με την Μπορντό. Είναι η τελευταία φάση πέναλτι ή επιθετικό φάουλ; Κατά τη γνώμη μου το δεύτερο, αφού και σπρωξιά να έχει φάει ο Νταρμπισάιρ μαγκώνει καταχαρούμενος τη φανέλα του τερματοφύλακα. Αλλά ας πούμε ότι έχω λάθος και ισχύει το πρώτο. Σε μια τέτοια περίπτωση έχουμε δικαίωμα για μια αμφισβητούμενη φάση να λέμε ότι ο Αγγλος διαιτητής ήταν από πιασμένος μέχρι μεθυσμένος;

Αν η ίδια φάση γινόταν στην άλλη πλευρά του γηπέδου θα ωρυόμασταν για το αίσχος; Μην ακούσω το επιχείρημα ότι θα ωρυόντουσαν οι Γάλλοι, διότι πρώτον δεν θα ίσχυε, δεύτερον και να ίσχυε θα ήταν σε κάποιο από τα ταμπλόιντ με τις σοβαρές εφημερίδες να μένουν απέξω και τρίτον ακόμα και να το κάνανε γιατί να το κάνουμε εμείς; Δημοσιογράφοι είμαστε και όχι υπερασπιστές των ελληνικών συμφερόντων. Τουλάχιστον αυτό θα έπρεπε να είμαστε...

Και η φάση με τον Νταρμπισάιρ στο ματς με την Μπορντό αναμένεται να είναι παρανυχίδα μπροστά στο τι προβλέπεται να γίνει στο Παγκόσμιο Κύπελλο τον Ιούνιο, όταν τα πειρατικά και τα μεροκάματα θα ταξιδεύουν πλάι πλάι. Εδώ χάρη στον πρίγκιπα του Λουξεμβούργου είχαμε γίνει η ομάδα με τα ωραιότερα σφυρίγματα στην Ευρώπη, γίναμε η πρώτη ομάδα που καταφέρνει να αποβληθεί προπονητής των Δανών επειδή δεν άντεξε τη διαιτησία και μία λάθος αποβολή έδωσε ο Ντε Μπλέκερε και τον κάναμε ορκισμένο ανθέλληνα και παρουσιάσαμε την Εθνική σαν την κυνηγημένη ομάδα της Ευρώπης. Για τη Νότιο Αφρική από τώρα προβάρουν τις φουστανέλες για τις μεταδόσεις.''
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #452 στις: 03/03/10, 00:19 »
Καλά τα λέει ο πανούτσος αλλά αυτό "σύμφωνα με τον χρυσό κανόνα Πανούτσου πέναλτι είναι μόνο η φάση που ο παίκτης πέφτει ενώ δεν θα μπορούσε να μείνει όρθιος" είναι πολύ μεγάλη μ@λ@κία!!!!!
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #453 στις: 03/03/10, 00:27 »
Καλά τα λέει ο πανούτσος αλλά αυτό "σύμφωνα με τον χρυσό κανόνα Πανούτσου πέναλτι είναι μόνο η φάση που ο παίκτης πέφτει ενώ δεν θα μπορούσε να μείνει όρθιος" είναι πολύ μεγάλη μ@λ@κία!!!!!
Ο Πανούτσος έχει καλή "πένα", αλλά είναι τρομερά δογματικός.. Προσωπικά όταν κοιτάζω καμιά φορά την αρθρογραφία του είναι σαν να διαβάζω βιβλίο επιστημονικής φαντασίας.. Με συνεπαίρνει το σενάριο και η αγωνία που εκπέμπει, αλλά δεν πιστεύω τίποτε από όλα όσα γράφει μέσα..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #454 στις: 03/03/10, 00:29 »
Χωρίς να θυμάμαι να έχω διαβάσει άλλα άρθρα του Πανούτσου (που λογικά το έχω κάνει χωρίς όμως να θυμάμαι ότι τα έγραψε αυτός), στο συγκεκριμένο μπορώ να πω ότι συμφωνώ 100%!!!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #455 στις: 03/03/10, 00:32 »
Ναι κι εγώ γενικά θέλω να τον σφαλιαρίσω ώρες ώρες, αλλά εδώ με βρίσκει τελείως σύμφωνο. Στην ένσταση του sakman συμφωνώ κι εγώ. Αυτό είναι το πέναλτυ όταν όλοι οι παίκτες σέβονται χίλια τοις εκατό την έννοια του fair play. Αλλά κανείς δε τους αναγκάζει να δώσουν μάχη για να μείνουν όρθιοι όταν δέχονται δυνατό μαρκάρισμα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #456 στις: 21/03/10, 22:13 »
Πέρα από το "άτυχος" και τα "κοιμήθηκε ο θεός" που θα ακουστούν/γραφούν αύριο στα ραδιόφωνα και στις εφημερίδες, για μια ακόμη φορά παρατηρήσαμε έναν ανήμπορο ΠΑΟ όχι μόνο να μην μπορεί να κερδίσει έναν υποδεέστερο αντίπαλο, αλλά μάλιστα να χάνει..

Μιλώντας ποδοσφαιρικά, είναι αδιανόητο μια τέτοια ομάδα όπως είναι ο φετινός ΠΑΟ να μην μπορεί στο γήπεδο του να νικήσει την ΑΕΚ και να χάνει από τον μισό ΟΣΦΠ.. Εν τέλει, αυτή η ήττα δεν έχει τόσο μεγάλη βαθμολογική σημασία (ας όψεται ο Μπλάνκο και ο Χαλκιάς) αλλά για τους παίχτες και τους οπαδούς της ήταν μια ανώμαλη προσγείωση.. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση (ΑΕΚ, Σταντάρ, ΟΣΦΠ)..

Τα λάθη είναι πολλά και μεγάλα.. Δεν μπορεί ο Νίνης, ο καλύτερος παίχτης του ΠΑΟ αυτή τη στιγμή, να είναι στον πάγκο στο 90% των φετινών παιχνιδιών.. Δεν μπορεί να χρειάζεται να τραυματιστεί μπακ για να μεταφερθεί εκεί ο Κατσουράνης και να ξεκινήσει (επιτέλους) ο Σιμάο στα χαφ.. Δεν μπορεί να μπαίνει ο άπειρος (αλλά και προσωπικά, λιγός) Ρουκάβινα για να γυρίσει το παιχνίδι στο 75'.. Δεν μπορεί ο πρώτος σου αριστεροπόδαρος αμυντικός να είναι ο...Σπυρόπουλος και ο δεύτερος ο Δάρλας και φυσικά, last but not least, δεν μπορεί ο Σαριέγκι με τον Καντέ να είναι τα βασικά μπακ μιας ομάδας που έχει μπροστά έναν παίχτη που ονομάζεται Σισέ..

Για το σημερινό παιχνίδι δεν μπορείς να πεις πολλά πράγματα.. Μπροστά μία από τα ίδια (10+ τελικές στο Α' ημίχρονο, κανένα γκολ).. Αν ο αντίπαλος καταφέρει με man-to-man και αλληλοβοήθειες και κλείσει τον Σισέ, οι υπόλοιποι δεν βάζουν γκολ ούτε αν παίζεται η ζωή τους.. Ο Λέτο δεν μπορεί να τελειώσει φάσεις, ο Σάλπι έχει το μυαλό του στο μουντιάλ και σε ποια ομάδα θα πάρει μεταγραφή και ο Καραγκούνης πως θα πέσει πιο αληθοφανώς και πως θα μουντάρει τον Μαρέσκα.. Για πίσω δεν χρειάζεται να μιλήσω.. Σε όλα τα παιχνίδια του ΠΑΟ, οι διακριθέντες παίχτες των αντιπάλων είναι οι επιθετικοί τους (όπως κατά αντιστοιχία είναι οι μέσοι στα παιχνίδια του Ολυμπιακού).. Η διοίκηση δεν βοήθησε την ομάδα το καλοκαίρι, αλλά και το χειμώνα και φυσικά ο Αντωνίου δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο του.. Για τον Νιόπλια νομίζω ότι αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη λύση (αν και λίγο άτολμος) αλλά μέχρι να συζητηθεί κανένα όνομα όπως Χίντιγκ, Τερίμ και λοιπά, ο Νιόπλιας είναι 1000 φορές καλύτερος από όλους τους ΤεσεϊροΜαλεζανοΜουνιοθΤενκατάδες..

Εν κατακλείδει: Το πρωτάθλημα δεν χάνεται.. Στο χέρι της διοίκησης είναι να διορθώσει τα λάθη που έκανε φέτος και να πάρει παίχτες εκεί που η ομάδα πονάει.. Επίσης θα πρέπει να απελευθερώσει τον Νιόπλια από ιδέες του τύπου ο Κατσουράνης κόστισε Χ εκατ., άρα δεν μπορείς να τον αφήνεις στον πάγκο, ή ο Καραγκούνης είναι ο άρχοντας των αποδυτηρίων οπότε δεν πρέπει να βγαίνει πριν το 75'.. Ο Νιόπλιας φαίνεται άνθρωπος με καλό ποδοσφαιρικό υπόβαθρο και να σας πω και κάτι.. 15-20 χρόνια αν κάτσεις και ασχοληθείς σοβαρά με το ποδόσφαιρο (αλλά σοβαρά όχι όντας βοηθός προπονητής στην Μπαρτσελόνα βάζοντας τις κορίνες της προπόνησης στη θέση τους, κλπ.), αν δεν καταφέρεις να μάθεις τα μυστικά του αθλήματος τότε είσαι μάλλον ηλίθιος σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής σου (άρα και στο ποδόσφαιρο) και όχι απλά άσχετος προπονητής.. Ο Νιόπλιας αποδεδειγμένα έχει δείξει ότι είναι λάτρης της τεχνικής και όσοι βγουν και πουν ότι ο Μπάντοβιτς του έκανε ματ, απλά θα είναι για γέλια.. Ο τελευταίος έβγαλε τον πιο υγιή του ανασταλτικό κεντρώο και άφησε μέσα τους παππούδες Στολτίδη, Μαρέσκα.. Το γεγονός ότι πέτυχε ένα γκολ, άλλαξε τα δεδομένα, την ψυχολογία και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.. Αν ο ΠΑΟ είχε προηγηθεί από το ημίχρονο (με βάση την εικόνα του αγώνα) ο Μπάντοβιτς δεν θα έβλεπε παρέλαση..

Αυτά σε γενικές γραμμές, για μια χρονιά που κλείνει με άσχημο τρόπο.. Μέσα σε 10 μέρες ο ΠΑΟ έχασε 2 φορές από την μέτρια Σταντάρ και από τον ΟΣΦΠ στο ίδιο του το σπίτι.. Δικαιολογίες δεν χρειάζονται.. Μερικές κινήσεις ουσίας θέλει και ο ΠΑΟ μπορεί του χρόνου να γίνει ακόμα πιο ανταγωνιστικός (γιατί κακά τα ψέμματα, χειρότερο ΟΣΦΠ δεν πρόκειται να ξαναβρεί)..

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #457 στις: 21/03/10, 23:44 »
Τα λάθη είναι πολλά και μεγάλα.. Δεν μπορεί ο Νίνης, ο καλύτερος παίχτης του ΠΑΟ αυτή τη στιγμή, να είναι στον πάγκο στο 90% των φετινών παιχνιδιών.. Δεν μπορεί να χρειάζεται να τραυματιστεί μπακ για να μεταφερθεί εκεί ο Κατσουράνης και να ξεκινήσει (επιτέλους) ο Σιμάο στα χαφ.. Δεν μπορεί να μπαίνει ο άπειρος (αλλά και προσωπικά, λιγός) Ρουκάβινα για να γυρίσει το παιχνίδι στο 75'.. Δεν μπορεί ο πρώτος σου αριστεροπόδαρος αμυντικός να είναι ο...Σπυρόπουλος και ο δεύτερος ο Δάρλας και φυσικά, last but not least, δεν μπορεί ο Σαριέγκι με τον Καντέ να είναι τα βασικά μπακ μιας ομάδας που έχει μπροστά έναν παίχτη που ονομάζεται Σισέ..



αυτο...

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #458 στις: 22/03/10, 01:38 »
Δεν μπορεί ο Νίνης, ο καλύτερος παίχτης του ΠΑΟ αυτή τη στιγμή, να είναι στον πάγκο στο 90% των φετινών παιχνιδιών..

αυτό είναι και για μένα το βασικότερο λάθος του νιόπλια... δεν ξέρω αν έχει εντολές από "ανώτερους" και αν παίζονται παιχνίδια κάτω από το τραπέζι για τον νίνη αλλά όσες φορές στα τελευταία παιχνίδια δεν τον ξεκίνησε πάντα η ομάδα είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη και έλλειψη από καλές μπαλιές....
τέσπα.... μας ζόρισε σήμερα αυτό το αποτέλεσμα αλλά θα το καταπιούμε και αυτό....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #459 στις: 22/03/10, 19:32 »
Eγω το ειπα κ οταν διωξανε τον Τεν Κατε και το ξαναλεω κ τωρα...ο Νιοπλιας δεν κανει!! Πως θα γινει δηλαδη, αφου δεν το κατεχει το σπορ το παληκαρι...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #460 στις: 22/03/10, 21:38 »
Δυστυχως ομως....υπαρχει κι αυτη η πλευρα:

http://www.in.gr/sports/article.asp?lngEntityID=1118742&lngDtrID=1101

Και δεν αφορα μονο τους θερμοκεφαλους του ΠΑΟ, αλλα γενικα ολους αυτους που μετατρεπουν ενα παιχνιδι σε πεδιο μαχης.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #461 στις: 22/03/10, 21:41 »
Μήπως έβγαλε κανείς τι έλεγε το πανό που ανοίξανε στη 13 στην αρχή του 2ου ημιχρόνου??? Σε μήκος έπιανε όλη σχεδόν τη 13 (τις 35,1 βασικά), και ήταν με λευκό φόντο και μαύρα γράμματα.. Δυστυχώς, με τα καπνογόνα δεν μπόρεσα να καταλάβω τι έλεγε... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/10, 22:05 από gers »

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #462 στις: 23/03/10, 22:43 »
Δυστυχως ομως....υπαρχει κι αυτη η πλευρα:

http://www.in.gr/sports/article.asp?lngEntityID=1118742&lngDtrID=1101

Και δεν αφορα μονο τους θερμοκεφαλους του ΠΑΟ, αλλα γενικα ολους αυτους που μετατρεπουν ενα παιχνιδι σε πεδιο μαχης.


αυτά είναι πραγματικά τραγικά πράγματα!!!!! κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους με τις φωτοβολίδες και όλες αυτές τις μαλ***ες στα γήπεδα.... αλλά όσο οι διοικήσεις των ομάδων και οι ΕΠΟ, ΟΠΑΠ κτλ τα συγκαλύπτουν και όχι μόνο, δυστηχώς θα συνεχίσουν να γίνονται....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #463 στις: 23/03/10, 23:45 »
Eγω το ειπα κ οταν διωξανε τον Τεν Κατε και το ξαναλεω κ τωρα...ο Νιοπλιας δεν κανει!! Πως θα γινει δηλαδη, αφου δεν το κατεχει το σπορ το παληκαρι...

Δεν το κατεχει το σπορ; Aν δεν το κατεχει αυτος ποιος το κατεχει τοτε; Με ποιο κριτηριο το λες αυτο για εναν ανθρωπο που, ενω μεν ειναι απειρος, ολοι γνωριζουμε το μεγεθος της τεχνικης γνωσης που εχει και που πηρε την ομαδα στα μισα διαλυμενη (γιατι αυτο που ειχαμε με τον Τεν Κατε δε λεγοταν ομαδα αλλα το ); Γιατι απ'οτι ξερω ο ανθρωπος αυτος ζητησε στοπερ τη μεταγραφικη περιοδο του ιανουαριου αλλα οσο στοπερ ειδες εσυ ειδα κι εγω. Για 'μενα ο αρχοντας στην ομαδα θα πρεπει να ειναι ο προπονητης και δυστυχως ολα τα σφαλματα ξεκινανε απο τη διοικηση. Aν η διοικηση αδυνατει να κανει πραξη τα θελω του προπονητη τοτε δε φταιει κανενας προπονητης επειδη δεν πραγματοποιηθηκαν οι επιλογες του.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #464 στις: 24/03/10, 00:46 »
Eγω το ειπα κ οταν διωξανε τον Τεν Κατε και το ξαναλεω κ τωρα...ο Νιοπλιας δεν κανει!! Πως θα γινει δηλαδη, αφου δεν το κατεχει το σπορ το παληκαρι...

Δεν το κατεχει το σπορ; Aν δεν το κατεχει αυτος ποιος το κατεχει τοτε; Με ποιο κριτηριο το λες αυτο για εναν ανθρωπο που, ενω μεν ειναι απειρος, ολοι γνωριζουμε το μεγεθος της τεχνικης γνωσης που εχει και που πηρε την ομαδα στα μισα διαλυμενη (γιατι αυτο που ειχαμε με τον Τεν Κατε δε λεγοταν ομαδα αλλα το ); Γιατι απ'οτι ξερω ο ανθρωπος αυτος ζητησε στοπερ τη μεταγραφικη περιοδο του ιανουαριου αλλα οσο στοπερ ειδες εσυ ειδα κι εγω. Για 'μενα ο αρχοντας στην ομαδα θα πρεπει να ειναι ο προπονητης και δυστυχως ολα τα σφαλματα ξεκινανε απο τη διοικηση. Aν η διοικηση αδυνατει να κανει πραξη τα θελω του προπονητη τοτε δε φταιει κανενας προπονητης επειδη δεν πραγματοποιηθηκαν οι επιλογες του.

Φιλε metalmike, θα σου εξηγησω ακριβως το σκεπτικο μου:

ΤΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΙΟΠΛΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΤΕΝ ΚΑΤΕ?? ΚΑΜΙΑ

Απορω πως δν το εχει δει κανεις αυτο...ο ΠΑΟ παιζει με το ιδιο ακριβως συστημα κ τουσ ιδιους παικτες...τι να λεμε λοιπον...συν τις αλλοις, απαραδεκτο για μενα να ξεκουραζεις παικτες σε ευρωπαϊκο παιχνιδι για να παρεις τον Αστερα Τριπολης κ λεγεσαι Παναθηναϊκος...ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ ΤΟΣΟ ΦΤΗΝΑ το οποιο ενδεχομενο ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ...

Δεν εισαι στην Ανω ΡΑχουλα, ελεος δηλαδη...Οσο για τις αλλαγες του, στα περισσοτερα ματς ειναι παραπανω απο προβλεψιμες και ειδικα στο derby, δν του βγηκε καμια...μονο ο Νινης κατι παλεψε...

Αυτα κ πολλα αλλα, αν 8ες τα λεμε κ απο πμ, μη χαλαμε το θεμα....οπως κ να εχει, δε γινεται να μαθει την προπονητικη ο Νιοπλιας στον παγκο του ΠΑΟ
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/10, 00:48 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #465 στις: 24/03/10, 02:10 »
1) Τι αλλαγες περιμενες εσυ να κανει σε τοσο μικρο διαστημα; Nα σου πω εγω μια αλλαγη σημαντικη; Παιζουμε πολυ καλυτερη μπαλα απο τοτε που ηρθε, αυτο και μονο για 'μενα αρκει (και οτι ειναι σοβαρος ανθρωπος οχι κανας καραγκιοζης). Ζητησε στοπερ και δεν του πηραν και τη στιγμη που ανελαβε τον Παναθηναικο το ξερεις κι εσυ πως με αυτους τους παικτες που ειχε θα προσπαθουσε να κανει καλυτερη δουλεια, δηλαδη θες δεν θες δε μπορεις να κανεις πολλα, απλα με αυτους που εχεις προσπαθεις να βγαλεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. Απο εκει και περα αν μεινει το καλοκαιρι και προπαντως αν η διοικηση του παρει τους παιχτες που θα ζητησει και βγαλει ολη τη σεζον τον κρινουμε καλυτερα στο τελος της, τοτε που θα ειναι και το πιο σωστο για 'μενα. Εξαλλου και ο καλυτερος προπονητης του κοσμου να ερθει στον Παναθηναικο δε σημαινει πως η δουλεια του θα πιασει 100%, εξαλλου εχουν ερθει παλιοτερα προπονητες που δεν εκαναν τιποτα απολυτως ενω σε αλλες ομαδες διακριθηκαν, αυτο δεν σου λεει κατι;

2)Αν δεν κανω λαθος ο Νιοπλιας συνηθως παιζει 4-3-3 ή 4-1-4-1 και οχι 4-3-1-2 ή 4-2-3-1 που επαιζε ο Τενκ Κατε.

3)Δεν ξεκουρασε κανεναν παιχτη, Σπυροπουλος, Σαριεγκι, Δαρλας, Μαρινος ηταν τραυματιες, ολοι οι αλλοι παικτες που επαιξαν θεωρουνται βασικοι. Θα μου πεις οπως σωστα αναφερθηκε και πιο πανω γιατι δεν εβαζε απο την αρχη το Νινη που εχει την καλυτερη πασα προς το Σισε και θα σου πω μαζι σου αλλα ειναι πολυ ασταθης και οποτε παιζει απο την αρχη συνηθως δεν κανει τιποτα ιδιαιτερο, εχει συμβει πολλακις αυτο.

4)Σε ποιο προπονητη βγαινουν οι αλλαγες σε ΟΛΑ τα παιχνιδια και δεν το ξερω εγω;

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΙΟΠΛΙΑ ΠΡΙΝ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΝΑΝ ΤΡΑΓΙΚΟ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ;D

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #466 στις: 24/03/10, 09:21 »
ελα μωρε καμελοτ (ποσο καιρο εχω να σε πω ετσι :P ) ο νιοπλιας ειναι κλασης ανωτερος απο τον τεντά...
εχει κανει λαθη δεν λεω... και τα ειπαμε πιο πανω, αλλα πες μου... οταν παιζει για 6 και παει για 7 σεζον ο βυντρα μεσα... μας φταιει ο νιοπλιας?? για το πρωτο ματς με την στανταρ εχεις δικιο... αλλα φαινεται ξεκαθαρα οτι σε πολλους αγωνες δεν θα μπορουσε να κανει κατι παραπανω, παρα να εχει αλλους παιχτες :P

οφ τοπικ metalmike παιζεις στους in vein??

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #467 στις: 24/03/10, 10:00 »
3)Δεν ξεκουρασε κανεναν παιχτη, Σπυροπουλος, Σαριεγκι, Δαρλας, Μαρινος ηταν τραυματιες, ολοι οι αλλοι παικτες που επαιξαν θεωρουνται βασικοι. Θα μου πεις οπως σωστα αναφερθηκε και πιο πανω γιατι δεν εβαζε απο την αρχη το Νινη που εχει την καλυτερη πασα προς το Σισε και θα σου πω μαζι σου αλλα ειναι πολυ ασταθης και οποτε παιζει απο την αρχη συνηθως δεν κανει τιποτα ιδιαιτερο, εχει συμβει πολλακις αυτο.
Το παραπάνω τείνει να γίνει λίγο urban legend.. Μπορώ να θυμηθώ τουλάχιστον 2 πρόσφατα παιχνίδια (Πανιώνιος, Ρόμα) όπου ο Νίνης ξεκίνησε βασικός και έπαιξε πολύ καλά.. Σε γενικές γραμμές δεν παίζει βασικός και έτσι δεν μπορούμε να τον κρίνουμε.. Με την Σταντάρ που θυμάσαι και ήταν όντως αρνητικός να σου θυμίσω ότι το σκορ ήταν 0-2 στο 15' οπότε κανένας δεν είχε τη διάθεση να κόψει στο κέντρο για να πάρει τη μπάλα ο Νίνης και να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα.. Να δημιουργεί παιχνίδι και να βγάζει κάθετες πάσες.. Ο Νίνης δεν είναι ο παίχτης τύπου Ballack που θα μαρκάρει σαν σκύλος, θα κλέψει στο κέντρο και μετά θα κάνει τη διαστημική μπαλιά για τον Ντρογκμπά.. Μπορεί να δημιουργεί αλλά με την προϋπόθεση ότι κάποιος άλλος θα κάνει τη βρώμικη δουλειά στον ΠΑΟ.. Όταν αποδεδειγμένα ο Κατσουράνης και ο Σίλβα δεν κόβουν ιδιαίτερα αποτελεσματικά και ο Σιμάο είναι γενικά παγκίτης, τότε ο Νίνης δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα.. Το δίδυμο Σιμάο-Νίνης στην Ελλάδα είναι αχτύπητο.. Και ο δύο παίχτες δεν είναι για πάγκο.. Ας το καταλάβουν αυτό στον ΠΑΟ, διότι σε 1-2 χρόνια δεν θα παίζει κανένας τους εδώ αλλά στο εξωτερικό..

Από την άλλη και εγώ συμφωνώ ότι ο Νιόπλιας είναι ο καλύτερος προπονητής των τελευταίων ετών σε σχέση με όλους τους άλλους που προσλάβανε, αλλά δεν σημαίνει ότι και αυτός δεν κάνει λάθη.. Το derby για παράδειγμα της Κυριακής το έχασε μόνος του.. Έκανε άπειρα λάθη στο διάβασμα του παιχνιδιού (αν θέλεις μπορούμε να τα αναλύσουμε κιόλας, αλλά έβγαλαν μάτι οπότε κάνω skip το συγκεκριμένο) και γενικά επειδή είναι νέος και θέλει να καθιερωθεί, πρώτα κοιτάζει να τα έχει καλά με τους εργοδότες του, και μετά με τους παίχτες, κόσμο, κλπ.. Λογικό μέχρι ένα σημείο.. Εμμένω στην άποψη μου, ότι μέχρι να έρθει κάποιος καταξιωμένος προπονητής, δεν πρέπει να γίνεται κουβέντα για Νιόπλια.. Κακό και στον ίδιο κάνει, αλλά κυρίως στην ομάδα..

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #468 στις: 24/03/10, 14:08 »
Γενικα φιλε faser σε βρισκω σωστο και μετρημενο και απο τα προηγουμενα ποστ σου που διαβασα συμφωνω σχεδον σε ολα οσα λες :)

Φιλε Neikos ναι, στειλε pm να μου πεις ;)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #469 στις: 24/03/10, 15:43 »
Διαφωνω καθετα με την επιλογη Νιοπλια...το οτι παιζουμε καλυτερη μπαλα ειναι επειδη οι παικτες δε γουσταραν Τεν Κατε κ θελαν να τον στειλουν...για το συστημα προφανως κ δεν ισχυουν αυτα που λες φιλε metalmike...ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΤΕΝ ΚΑΤΕ ΚΑΝΕΙ Κ Ο ΝΙΟΠΛΙΑΣ...4 αμυντικοι, 2 αμυντικα χαφ, 3 πιο μπροστα κ ο Σισε μονος...το αν θα το πουμε 4-5-1, 4-3-3, 4-2-3-1 κλπ δν αλλαζει τιποτα ουσιαστικο...κ προς θεου ρε Neikos, μη τα μπλεκουμε...δε στηριζω Τεν Κατε επειδη κραζω τον Νιοπλια...

« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/10, 15:51 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #470 στις: 24/03/10, 15:51 »
Μια ειναι η λυση φιλτατα βαζελακια...



Παρτε τον να δειτε λιγη μπαλιτσααα...


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #471 στις: 24/03/10, 15:57 »
Πάντως είμαστε εντελώς τραγικοί!!!

Εμείς έπρεπε να περιμένουμε 1 1/2 χρόνο και να κατέβουμε με τον Γκάμπριελ αριστερό εξτρεμ στο ντέρμπι για να καταλάβουμε ότι ο Τεν Κάτε είναι πολύ λίγος προπονητής.. Στο Κατάρ μέσα σε 1 1/2 μήνα τον είχαν "καθαρίσει"... ::)

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #472 στις: 24/03/10, 16:48 »
Στο Κατάρ μέσα σε 1 1/2 μήνα τον είχαν "καθαρίσει"... ::)

αφού έφαγε μια ωραιότατη 5άρα σε ντέρμι  ;D ;D ;D
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #473 στις: 24/03/10, 18:54 »
Στο Κατάρ μέσα σε 1 1/2 μήνα τον είχαν "καθαρίσει"... ::)

αφού έφαγε μια ωραιότατη 5άρα σε ντέρμι  ;D ;D ;D

Aκριβως...εδω αν καθαριζαμε προπονητη σε 1,5 μηνα θα λεγαμε οτι δεν του εδωσε χρονο η διοικηση κλπ...Ελληναρες. Οποτε ας μην παραπονιομαστε, παιρνουμε οτι μας αξιζει...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #474 στις: 13/04/10, 16:11 »
Κοτζαμ πρωταθλημα πηραμε, ορε και κανενας δε βρηκε να ποσταρει κατι...εμεις οι πρασινοι τελικα ειμαστε πολυ υπερανω...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
22887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 09:37
από faser
0 Απαντήσεις
3041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/10, 16:41
από sofitia