Αποστολέας Θέμα: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''  (Αναγνώστηκε 6963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Επίσημη ανακοίνωση για το πρώτο Best of των DT που τελικά θα κυκλοφορήσει 1 Απριλίου

http://www.mikeportnoy.com/forum/tm.aspx?m=1918763&mpage=1&key=&#1918763

και σχετικό σχόλιο του Portnoy

Trust me gang, even if you already have the entire DT catalog, I've made this release worth picking up....
 
In addition to the 3 new remixes (only available here), the radio edits are pretty rare (yes, I know a bit sacriligious - but at least it's something "different") and most of the versions have slight subtle differences (like "clean" starts and stops that normally segue on the studio versions - like "The Test...", "As I Am", "I Walk Beside You", "The Answer Lies Within", etc.) 
 
Not to mention Hugh Syme's most clever cover art since Rush's Signals and exclusive liner notes by Rich Wilson and yours truly!   
 
MP
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #1 στις: 12/01/08, 15:22 »
Παλι καλα που υπαρχουν σημαδια δισταγμου&αυτογνωσιας!!..Εκτος κ αν ακουγεται ετσι σε εμενα μονο!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #2 στις: 12/01/08, 15:25 »
εχει ομως ωραιο τιτλο!:)
το greatest hit λογικα θα ειναι το....
..
.
.
..
.
.
..
pull me under?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #3 στις: 12/01/08, 15:33 »
κι αλλη συλλογη???

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #4 στις: 12/01/08, 15:37 »
Nαι ναι αυτό είναι.

Όσο για το αν διστάζουν τι να σου πω. Το cd το βγάζει η Rhino Records που κατέχει ακομα κάποια απ τα βασικά δικαιώματα των DT. Αυτοί θα βγάζανε κάτι σχετικό με τους DT και ρωτήσανε τον Portnoy αν θα ήθελε να τους βοηθήσει και δέχτηκε για να μην αφήσει τη Rhino να κάνει ό,τι της κατέβει. Πάντως αφού βάλανε remixes, radio edits και demos τουλάχιστον δεν τρώνε απ τα έτοιμα και βγάζουν κάτι σχετικά ''καινούριο''.

κι αλλη συλλογη???

Γιατί πότε βγάλανε κι άλλη συλλογή??
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #5 στις: 12/01/08, 16:01 »
αυτο μας εστειλε ο MP στο myspace..



    DREAM THEATER COLLECT THEIR GREATEST HIT
(…& 21 other pretty cool songs)

The Acclaimed Band’s First-Ever Best-Of Compilation Spans 14 Years of Progressive Hard Rock and Includes Rare Edits and B-Sides

Features Three New Remixes by Kevin Shirley of
“Pull Me Under,” “Take The Time” and “Another Day”

Two-Disc Set Available April 1 from Rhino

LOS ANGELES – After recently celebrating the band’s 20-year anniversary, Dream Theater returns with its first-ever best-of collection. Spanning 1991-2005, the two-disc set contains rare single edits, B-sides and a trio of new remixes that spotlight that band’s nonpareil musicianship, complex arrangements and amazing songwriting. Dream Theater’s GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs) will be available from Rhino on April 1 at all physical retail outlets and www.rhino.com for a suggested retail price of $19.98 and at all digital retail outlets for a suggested retail price of $12.99.

Referring to Dream Theater’s first and only major radio hit, “Pull Me Under,” the compilation’s tongue-in-cheek title is a testament not only to the band’s sense of humor but also highlights the acclaimed New York-based quintet’s ability to make music and cultivate a legion of fans on its own terms, without help from radio or MTV. The collection features more than two hours of progressive hard rock from James LaBrie (vocals), John Myung (bass), John Petrucci (guitar/vocals), Mike Portnoy (drums/vocals) and Jordan Rudess (keyboards).

The collection contains three newly remixed versions of tracks from Dream Theater’s breakout 1992 album, Images And Words: the aforementioned “Pull Me Under” as well as “Take The Time” and “Another Day.” Portnoy says this album presented the perfect opportunity to give the songs a bit of a facelift. “The original mixes always sounded a bit ’80s’ to me, so we had our good friend and longtime mixer Kevin Shirley give the tracks a bit of an update to sound more like the rest of the Dream Theater catalog. The songs remain the same (no pun intended—Kevin just mixed that album as well), but there are little nuances in the tracks that I forgot were originally there, and it’s very cool to hear them again.”

The collection’s 22 songs are split evenly between two discs, which are divided into “The Dark Side” (the metallic) and “The Light Side” (the melodic). Filled with some of the band’s most sinister sounds, the first disc lives up to the billing of “The Dark Side.” Longtime fans will appreciate the abundance of alternative versions of classic tracks, including single edits of “Lie,” “Home,” and “Misunderstood.” Disc One concludes with two tracks from the band’s 2005 album Octavarium: “The Root Of All Evil” and “Sacrificed Sons.”

The second disc, “The Light Side,” spotlights the band’s melodic side and features an alternate mix of “Through Her Eyes,” a single edit of “Solitary Shell” and “To Live Forever,” a 1994 B-side from the U.K.-only single of “Lie.”

A grassroots phenomenon for 20 years, Dream Theater continues to record studio albums acclaimed for award-winning musicianship as well as artistic vision. To meet the demands of a demanding global fan base, the band also maintains an active touring schedule that regularly includes sold-out performances around the world.

Dream Theater has currently been on the road since June 2007, traveling the globe in support of their latest studio album Systematic Chaos. Their world tour will conclude with a final run throughout North America in May as they premiere their “Progressive Nation” package tour with Opeth, Between The Buried And Me, and 3 supporting.

DREAM THEATER’S GREATEST HIT
(…& 21 other pretty cool songs)

Track Listing

Disc 1: (The Dark Side)
1. “Pull Me Under” (2007 Remix)
2. “Take The Time” (2007 Remix)
3. “Lie” (Single Edit)
4. “Peruvian Skies”
5. “Home” (Single Edit)
6. “Misunderstood” (Single Edit)
7. “The Test That Stumped Them All”
8. “As I Am”
9. “Endless Sacrifice”
10. “The Root Of All Evil”
11. “Sacrificed Sons”

Disc 2: (The Light Side)
1. “Another Day” (2007 Remix)
2. “To Live Forever”
3. “Lifting Shadows Off A Dream”
4. “The Silent Man”
5. “Hollow Years”
6. “Through Her Eyes” (Alternate Album Mix)
7. “The Spirit Carries On”
8. “Solitary Shell” (Single Edit)
9. “I Walk Beside You”
10. “The Answer Lies Within”
11. “Disappear”
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #6 στις: 12/01/08, 20:23 »
Αυτό ακριβώς πόσταρα στην αρχή με λινκ για το φόρουμ του, όπου έχει την ίδια ακριβώς ανακοίνωση... ;)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #7 στις: 13/01/08, 03:54 »
α ναι δεν το προσεξα...σορρυ.. :-[
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #8 στις: 13/01/08, 04:07 »
Aσυγχώρητος... :P
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #9 στις: 13/01/08, 14:13 »
για αυτους που δεν εχουν ακουσει και πολυ theater καλο ειναι.για τους οπαδους του συγκροτηματος δεν βλεπω και καμια χρησιμοτητα

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #10 στις: 13/01/08, 20:56 »
Ναι πραγματικά είναι ό,τι πρέπει για να τους μάθει κανείς.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #11 στις: 13/01/08, 22:29 »
Βασικα δεν νομιζω οτι υπαρχει καμια χρησιμοτητα των συλλογων γενικως απο τη στιγμη που υπαρχει το νετ για την πρωτη επαφη...Η μονη περιπτωση πουπου με βοηθησε μια συλλογη ηταν το edward the great επειδη δεν ειχα ακουσει τιποτα μεχρι τοτε και με εβαλε στο μεταλ..Και βεβαια συλλογες απο αγνωστα παλιοτερα  συγκροτηματα των οποιων τα δικαιωματα των δισκων ανηκουν σε κατι εταιριες οτι να ναι..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #12 στις: 14/01/08, 00:56 »
Ναι, αλλά αν ας πούμε θέλει να ακούσει τι στυλ είναι οι DT και τύχει να ακούσει κυρίως τις μπαλάντες τους ή κυρίως τα βαριά τους κομμάτια θα σχηματίσει λάθος εικόνα. Αυτή η συλλογή νομίζω είναι αρκετά περιγραφική του στυλ τους.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #13 στις: 15/02/08, 13:14 »
Oρίστε και το εξώφυλλο. Προσέξτε τα κοκκινα γράμματα ;D   http://community.livejournal.com/_dream_theater_/994318.html
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #14 στις: 06/03/08, 17:42 »
nuts...να και κάτι έξυπνο!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #15 στις: 20/03/08, 23:03 »
Ορίστε και listening party! ;D

http://www.mikeportnoy.com/forum/tm.aspx?m=1981483
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #16 στις: 08/04/08, 12:50 »
Οριστε κ μια απλη κριτικη!!
Οχι για fans,
Ναι για επιδοξους fans!

Τα remixes ενας οπαδος σαν κ μενα κ ανω, ειτε τα εχει ακουσει ολα, ειτε ειναι κοψε-ραψε για να μικρυνει το τραγουδι, ειτε με λιγες αλλαγες στον ηχο (στα τραγουδια απ το Images&Words), στα οποια η κιθαρα εχει βαρυνει, κ τα πληκτρα βαθυνει! :P
Το πρωτο cd τους που αντανακλαστικα κατεβασα, οχι αγορασα, κ δεν μετανιωνω! Θα παιξει αρκετες φορες βεβαια, αλλα αντι ενος cd που θα μπορουσα κ μονος μου να φτιαξω!

Οσοι θελετε να ακουσετε theater γενικα κ οσο πιο συνολικα γινεται, σας λεω οτι δε θα απογοητευτειτε! Ωραια τραγουδια, διατρεχουν ολο το φασμα της μουσικης τους, οι υπομονετικοι progressive-φιλοι θα θελησουν να βρουν κ τα ολοκληρωμενα τραγουδια, οι ανυπομονοι θα ικανοποιηθουν ετσι κ αλλιως!! ;) Καλη συλλογη παντως, και αριθμητικα, μια συλλογη μετα απο 9 1/2 δισκους, δεν ειναι και κακη αναλογια!  :P

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #17 στις: 08/04/08, 13:07 »
Οριστε κ μια απλη κριτικη!!
Οχι για fans,
Ναι για επιδοξους fans!

Τα remixes ενας οπαδος σαν κ μενα κ ανω, ειτε τα εχει ακουσει ολα, ειτε ειναι κοψε-ραψε για να μικρυνει το τραγουδι, ειτε με λιγες αλλαγες στον ηχο (στα τραγουδια απ το Images&Words), στα οποια η κιθαρα εχει βαρυνει, κ τα πληκτρα βαθυνει! :P
Το πρωτο cd τους που αντανακλαστικα κατεβασα, οχι αγορασα, κ δεν μετανιωνω! Θα παιξει αρκετες φορες βεβαια, αλλα αντι ενος cd που θα μπορουσα κ μονος μου να φτιαξω!

Οσοι θελετε να ακουσετε theater γενικα κ οσο πιο συνολικα γινεται, σας λεω οτι δε θα απογοητευτειτε! Ωραια τραγουδια, διατρεχουν ολο το φασμα της μουσικης τους, οι υπομονετικοι progressive-φιλοι θα θελησουν να βρουν κ τα ολοκληρωμενα τραγουδια, οι ανυπομονοι θα ικανοποιηθουν ετσι κ αλλιως!! ;) Καλη συλλογη παντως, και αριθμητικα, μια συλλογη μετα απο 9 1/2 δισκους, δεν ειναι και κακη αναλογια!  :P
Όντως θα ήταν μια καλή αναλογία......αν δεν είχαν προηγηθεί και 4 live albums βέβαια :D.. Όπως και να έχει, τα best of συνήθως σηματοδοτούν μια αλλαγή για το συγκρότημα ή την παύση του (εδώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο).. Επί του προκειμένου, το ίδιο το συγκρότημα δεν παρουσιάστηκε πολύ θετικό στην ιδέα ενός best of και προς τιμήν τους, έπεσαν πάνω στα κομμάτια και τα άλλαξαν (απ'ότι λέγεται, δεν την έχω ακούσει ακόμα τη συλλογή), αντί να μας πετάξουν στα μούτρα 20 κομμάτια ίδια και απαράλλαχτα, copy - paste από τους δίσκους τους.. Όλα αυτά σαφώς έγιναν για τα χρήματα από τη πλευρά της δισκογραφικής τους οπότε το συγκρότημα δεν φέρει ευθύνη.. Άλλωστε και το "As I Am" περιγράφει την κατάσταση του milk out των συγκροτημάτων από τις δισκογραφικές και πραγματικά μου κάνει εντύπωση πως το συγκεκριμένο κομμάτι συμπεριελήφθη στην εν λόγω συλλογή :)..

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #18 στις: 08/04/08, 13:25 »
Βασικά το κομμάτι αυτό μιλάει για την κριτική που ασκούσε ο κόσμος αλλά και άλλες μάντες στους DT όταν άρχισαν να γίνονται γνωστοί. Για πιο αναλυτικά δες στο dtfaq. το καινούριο url  του το χω ποστάρει στο θέμα για τους DT στον πίνακα Σύνδεσμοι Συγκροτημάτων.

Για αυτό που λες μιλάνε άλλα κομμάτια, όπως το Just Let Me Breath και το Only a Matter of Time.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/08, 13:28 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #19 στις: 08/04/08, 13:46 »
Βασικά το κομμάτι αυτό μιλάει για την κριτική που ασκούσε ο κόσμος αλλά και άλλες μάντες στους DT όταν άρχισαν να γίνονται γνωστοί. Για πιο αναλυτικά δες στο dtfaq. το καινούριο url  του το χω ποστάρει στο θέμα για τους DT στον πίνακα Σύνδεσμοι Συγκροτημάτων.

Για αυτό που λες μιλάνε άλλα κομμάτια, όπως το Just Let Me Breath και το Only a Matter of Time.
ΟΚ.. Thanks Joevaicci ;).. Το είχα τσεκάρει το faq που παρέθεσες και μου φάνηκε άκρως ενδιαφέρον :D.. Μάλλον δεν θα πρόσεξα την ερμηνεία του As I am.. Πάντως το συγκεκριμένο που αναφέρω το έχω διαβάσει από κάποιο link που μου φάνηκε σοβαρό, αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρώ.. Τι να πω.. Λάθος πληροφορίες.. :(

Πάντως το Just let me breathe μάλλον μιλάει για το νέο ρεύμα μουσικής που θέλουν να προωθήσουν οι δισκογραφικές παρά για την πίεση που ασκουν οι τελευταίες στις μπάντες ώστε να αλλάξουν το στυλ τους σε κάτι πιο εμπορικό..

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #20 στις: 08/04/08, 17:53 »
ποτε ερχεται ελλαδα ρε παιδια?

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #21 στις: 21/04/08, 14:20 »
Να σου πώ την αλήθεια, γι' αυτούς που αρχίζουν να ακούν D.T., καλό είναι.
Απλά έχει αρκετά κομμάτια που δέν λένε και πολλά... :-\
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος little les paul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #22 στις: 29/04/08, 14:52 »
το tracklist ειναι απλα απαραδεκτο!!Καλυτερα για καποιον που δεν τους ξερει να παρει το live στη Νεα Υορκη (αν κυκλοφορει ακομα),ή καποιο αλλο live εκτος απο το τελευταιο που ηταν επισης απαραδεκτο..Γενικως παντως εχω συχαθει και τον portoy και τις αρπαχτες του!!
elele...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater ''GREATEST HIT (…& 21 other pretty songs)''
« Απάντηση #23 στις: 29/04/08, 15:15 »
Παιδιά τα live albums των DT δεν είναι σαν αυτά πχ των Maiden. Κάθε live album που έχει βγει είναι ξεχωριστό και ο κόσμος θέλει να τα αγοράζει. Το live at the Marquee ήταν το πρώτο τους μεγάλο ευρωπαϊκό gig, το live in tokyo ήταν απ'  το πρώτο τους τουρνέ στην Ασία και γενικώς το πρώτο πολύ πετυχημένο τουρνέ τους. Το once in a livetime είναι διάφορα live κομμάτια από διάφορα τουρνέ που γίνανε μέσα σε πέντε χρόνια. Μετά το live scenes from New York ήταν η live εκτέλεση του concept album, scenes from a memory. Επίσης  το live at Budokan το βγάλανε επειδή είναι ιστορικό αυτό το στάδιο και το να παίξεις εκεί σημαίνει καταξίωση για μια μπάντα. Τέλος το Score γιατί είνια άθλιο? Έχει ένα κομμάτι από κάθε άλμπουμ, καλύπτονται όλες οι δουλειές τους και υπάρχουν και οι εκτελέσεις κομματιών με ορχήστρα καθώς και η εκτέλεση ολόκληρου του 45λεπτου κομματιού Six Degrees of Inner Turbulence.

Aπό κει και πέρα σε ό,τι αφορά το best of δεν ήτανε πρωτοβουλία των Dream Theater, αλλά της προηγούμενης δισκογραφικής τους, της Rhino Records που έχει τα δικαιώματα όλων των άλμπουμς μέχρι το Octavarium και ζητήσανε απ' τον Portnoy να τους βοηθήσει για δύο λόγους. 1ον, για να μην δυσαρεστηθουν οι ίδιοι οι DT με το αποτέλεσμα και 2ον για να υπάρχει και το όνομα του Portnoy στο προιόν, να πλασαριστεί σα κυκλοφορία των Dream Theater και να πουλήσει καλύτερα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 11:15
από Stergios Kourou
50 Απαντήσεις
15209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 01:02
από draned
9 Απαντήσεις
3958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 18:42
από GEOLOU
0 Απαντήσεις
1625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/10, 16:52
από GEOLOU
20 Απαντήσεις
10262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/11, 13:37
από Eagle Of Kamelot
123 Απαντήσεις
35916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/11, 20:05
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
5610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 03:31
από truepiece
8 Απαντήσεις
4209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 21:58
από the bard
0 Απαντήσεις
2513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/11, 16:24
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
2682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 21:46
από Ibanezos