Αποστολέας Θέμα: savopoulos  (Αναγνώστηκε 11464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:savopoulos
« Απάντηση #25 στις: 20/10/04, 01:33 »
ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ – ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΓΛΟΥ – ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ
ΤΣΙΡΚΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ
CINE ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ

Θέατρο τραγουδιών και φιλμικών ονείρων
Για μουσικούς και τραγουδιστές.
Εναέριους χορευτές, ακροβάτες και μάγους.

Από την Πέμπτη 28 Οκτωβρίου
Για μικρούς και μεγάλους.


«Σε μια στιγμή ανάβουν τα φώτα κι η μουσική, μας φέρνει τους μάγους στη σκηνή…»
(Δ. Σαββόπουλος, «Οι Μάγοι» - 1966)

«Ωχ! Πηδώ, χοροπηδώ κι έχω ένα τσίρκο ηλεκτρικό μες το μυαλό μου».
(Δ. Σαββόπουλος, «Ο Μπάλλος» - 1971)

«Είμαστε πρώτοι και τελευταίοι, ακροβάτες και λαθραίοι…».
(Ν. Πορτοκάλογλου, «Βαλκανιζατέρ» - 1997)



Την παιδική του εμμονή, τη μαγεία του τσίρκου και τον παράξενο κόσμο του κλόουν, του μάγου, του ακροβάτη και της «φουκαριάρας μαϊμούς» ανεβάζει τώρα στη σκηνή, τέσσερις δεκαετίες μετά το «Φορτηγό», ο Διονύσης Σαββόπουλος.
«Τσίρκο Ηλεκτρικό» είναι ο τίτλος της μεγάλης παραγωγής η οποία κάνει πρεμιέρα την Πέμπτη 28 Οκτωβρίου στη σκηνή του CINE Κεραμεικός. Όπως λένε οι συντελεστές της παράστασης «Τσίρκο είναι ο χώρος όπου όλα γίνονται ένα. Μια άλλη λέξη για τη γιορτή».
Ο Σαββόπουλος αποκαλεί τον Νίκο Πορτοκάλογλου «καλλιτεχνικό του αδελφό» και τον ανταμώνει επί σκηνής στα «δικά τους» και στα «ηλεκτρικά» τους σ’ ένα συνεχή διάλογο. Ειδικά για τη φετινή τους συνάντηση, ο Νίκος Πορτοκάλογλου έγραψε ένα τραγούδι με τίτλο «Πάμε άλλη μια φορά» το οποίο ερμηνεύουν οι δυο τους στην έναρξη της παράστασης. Εν συνεχεία υποδέχονται τον «αταίριαστο συγκάτοικό τους, στο ελληνικό τραγούδι», τον αυθεντικό λαϊκό ερμηνευτή Γιώργο Μαργαρίτη.
Πρόκειται για μια φαντασμαγορία τραγουδιών, όπου Σαββόπουλος, Πορτοκάλογλου και Μαργαρίτης τραγουδούν, συζητούν, διαφωνούν και κάποια στιγμή… εξαφανίζονται από τη σκηνή, χάρη στα «μαγικά» που μόνον τα αθώα πλάσματα του τσίρκου ξέρουν να κάνουν.


Συμμετέχουν: Οδυσσέας Τσάκαλος, Άσπα Θεοφίλου, Βασιλική Καρακώστα, Ομάδα «Χρυσαλίς» και ο Μάγος Manolo.

Κίνηση και διδασκαλία χορού: Πατρικία Λάζου
Ενορχηστρώσεις: Ορέστης Πλακίδης
Διεύθυνση ήχου: Βαγγέλης Λάππας, Κώστας Βάμβουκας
Φωτισμοί: Κώστας Μπλουγουράς
Σκηνικά και κοστούμια: Κωνσταντίνος Ζαμάνης
Επιμέλεια ταινιών αρχείου: Γιώργος Φίλης
Σενάριο: Διονύσης Σαββόπουλος, Κώστας Μπλιάτκας
Σκηνοθεσία: Διονύσης Σαββόπουλος

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ανανεωμένη αίθουσα του CINE Κεραμεικός απέκτησε μπαρ και θέσεις ορθίων. Ό,τι πρέπει για τη νεότητα ανεξαρτήτων ηλικίας.

Μετά το τέλος της παράστασης «Τσίρκο Ηλεκτρικό» των Σαββόπουλου, Πορτοκάλογλου, Μαργαρίτη, ακολουθεί κανονικό after με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μαργαρίτη.

Οργάνωση παραγωγής:

CINE ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
Κεραμεικού 56 & Μαραθώνος
Τηλ: 210/5222222
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:savopoulos
« Απάντηση #26 στις: 05/11/04, 22:22 »
Δηλαδή ο Σαββης συνεργάστηκε με τον μαργαρίτη;;; ΈΠΕΣΕ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ;;;;   >:( >:(
Πάρε εθνικό μουσικο...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:savopoulos
« Απάντηση #27 στις: 13/11/04, 02:07 »
Μονο και μονο για το "Δημοσθενους Λεξις" τον θεωρω ως τον κορυφαιο συνθετη της εποχης του...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:savopoulos
« Απάντηση #28 στις: 14/11/04, 10:39 »
Δηλαδή ο Σαββης συνεργάστηκε με τον μαργαρίτη;;; ΈΠΕΣΕ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ;;;;   >:( >:(
Πάρε εθνικό μουσικο...

Και γιατι παρακαλω ο Μαργαριτης ειναι τοσο χαμηλα??? ειναι απο τους πιο γνησιους εκπροσωπους του βαριου λαικου τραγουδιου...δεν ειναι ''χαμηλα''  ...καλυτερα εμεις να κατεβουμε απο τους θρονους μας και να κρινουμε με μεγαλυτερη συνεση... γιατι φανταζομαι οτι οταν θα εκανε και το ζεμπεκικο με την μπελλου να βρεθηκαν παλι μερικοι ''κριτικοι'' που να τον κατηγορησαν για συνεργασια με το λαικο...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος wizofcom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:savopoulos
« Απάντηση #29 στις: 14/11/04, 22:33 »
Να σεβαστώ έναν γεροπ**τανιάρη? Χαχαχαχαχαχα... καλό... και μην μου πείτε ότι δεν είναι.. Πρέπει να τον γνωρίσετε από κοντά να δείτε πως μιλάει και πως κοιτάζει κοριτσάκια... Τα σάλια του τρέχουν στην κυριολεξία!!!!
Νομίζετε την Καλομοίρα την ανέβασε για το ταλέντο της??? Χαχαχαχαχαχα ... ή για τα όμορφα μάτια της (όπως δήλωσε ο ίδιος..)

Τι εννοείς με το Εθνικος Μουσικός???



1. Δε μπορώ να σεβαστώ έναν άνθρωπο που έβγαλε την ΚΑΛΟΜΟΙΡΑ στο ΗΡΩΔΕΙΟ
2. Δε μπορώ να σεβαστώ έναν άνθρωπο που αλλάζει ιδεολογία κάθε 2μηνο.
3. Δε μπορώ να σεβαστώ έναν άνθρωπο που ζήτησε συγγνώμη από τον υπουργό εθνικής άμυνας γιατί δε πήγε στρατό.
4. Ο Πουλικάκος έχει δήλώσει ότι ο Σαββόπουλος έχει κλέψει την ιδέα του να μεταφραστούν οι στίχοι του Wicked messenger στα ελληνικά.
5. Στην πρώτη έκδωση του βρόμικου ψωμιού δεν αναγραφόταν ότι το αγγελος εξξάγγελος είναι του ντίλαν.

Θέλετε κι άλλα; Εχω!

Επειδή έχω ακούσει πάρα πολλά παρόμοια....
Έχω να κάνω μια ερώτηση
ΓΙΑΤΙ δεν είσαι εσύ στην θέση του???  
ΓΙΑΤΙ όλοι εσείς που τον βρίζετε δεν μπορείτε πραγματικά να κάνετε ούτε το 1/10 αυτών που έκανε αυτός

Στο τέλος τέλος
ΓΙΑΤΙ δεν έγινες εσύ σύμβολο ρε φίλε??  

Όσον αφορά την ιδεολογία τώρα...
 τι λέτε όλοι?
πάντα πιστεύατε και λατρεύατε τα ίδια πράγματα???
Από την αρχή της ζωής σας έως τώρα είστε κολλημένοι στις ίδιες απόψεις??
(τότε νομίζω έχετε σπουδαία πράγματα να πείτε για τον σούπερμαν)  

νομίζω πώς έχω μια απάντηση σε όλα αυτά...


άπλα γιατί

όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια


Απλά γιατί εμείς οι Έλληνες δεν μπορούμε να βάλουμε κάποιον σε υψηλότερη θέση από τον εαυτό μας στην αντίληψη μάς, νομίζω…

αυτα...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/04, 22:45 από wizofcom »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:savopoulos
« Απάντηση #30 στις: 15/11/04, 08:42 »
1ον) Πως ξέρεις ότι δεν θα γίνω?

2ον) Στη θέση του? Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η θέση του είναι καλύτερη από την δικιά μου?

3ον) Ποιος σου είπε ότι θα ήθελα να κάνω έστω και το 1/10 από όσα έχει κάνει αυτός?

Το να αντιπροσωπεύει εσένα μην νομίζεις ότι πρέπει να μας αντιπροσωπεύει και όλους μας. Και σταματήστε επιτέλους να τα ρίχνετε όλα στην "ελληνική ιδιοτροπία". Δλδ όταν δεν μας αρέσει κάτι και το κατακρίνουμε (όπως επικρίνουμε και ότι μας αρέσει) σημαίνει πως ήμαστε στενόμυαλοι Έλληνες που ζηλεύουμε ότι έχει κάνει ο δίπλα μας? Ας σοβαρευτούμε λίγο, μεγάλα παιδιά είμαστε.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος wizofcom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:savopoulos
« Απάντηση #31 στις: 15/11/04, 12:43 »
1ον) Πως ξέρεις ότι δεν θα γίνω?


Δεν ξερω! Και πραγματικά στο εύχομαι...
Απλά μιλάμε με βάση τις τωρινές συνθήκες και όχι του μέλλοντος ούτε των ονείρων μας...

Στο τέλος-τέλος ε, μου φαίνεται πολύ άθλιο το <<ΕΓΩ? δεν με ξέρεις εμένα τώρα, δεν με ξέρει κανείς αλλά ΕΓΩ θα γ**ήσω και θα δείρω μεθαύριο...
Θα Γίνω ο ένας και μοναδικός!!!
Θα ΓΑΜ******ΣΩ!!!!>>

Μάλλον επαληθεύεται ο τίτλος κάτω από το καρχαρίας...




2ον) Στη θέση του? Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η θέση του είναι καλύτερη από την δικιά μου?

Πολύ απλά γιατί εγώ και οι φίλοι μου(και πολύς κόσμος που εγώ τουλάχιστον θεωρώ σοβαρό) τον ξέρουμε ως κάτι σημαντικό(και όταν λέω κάτι σημαντικό εννοώ κάτι σοβαρό με νόημα, ήθος και ΘΑΡΡΟΣ πράγμα σπάνιο στις μέρες μας) ενώ εσένα ως μέλος του kithara.gr
Γιατί έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που <<βγήκε>> και όμως συνεχίζει να μας συγκινεί

Βέβαια αυτές είναι απόψεις του κάθε'νός



Κλείνοντας θέλω να πω ο,τι το θράσος δεν είναι θάρρος και δεν νομίζω ότι είναι μαγκιά να βρίζεις κάτι που κάποιος θεωρεί ιερό και έχει ως πρότυπο...  
Κάνε λίγο υπομονή. Ξέρω ότι σε ενοχλεί πάρα πολύ αλλά περίμενε, μόλις γίνεις Βασιλιάς του κόσμου εξαφάνισε τον...


« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/04, 12:46 από wizofcom »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:savopoulos
« Απάντηση #32 στις: 15/11/04, 13:16 »
Όχι.. δεν νομίζω να έχω πει ποτέ ότι θα γίνω ο ένας και μοναδικός, ούτε και έχω την εντύπωση ότι θα καταφέρω κάτι τέτοιο. Είμαι περισσότερο προσγειωμένος από ότι φαντάζεσαι. Απλά δεν έχω τα χρόνια του Σαββόπουλου, με παίρνει ακόμα. Ούτως ή άλλως σήμερα δεν θέλει πολύ για να γίνεις "κάτι", για το χειριστείς θέλει όμως.

Ωστόσο σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου.


Για εσένα και τους φίλους εύχομαι να παραμείνω ένα μέλος του kithara.gr και τίποτα άλλο. Θα με θυμάσαι σαν μια λογομαχία για τον αγαπημένο σου Διονύση.

Τέλος να περιαυτολογήσω λίγο, μπορώ με άνεση να παρακολουθήσω μια οποιαδήποτε νορμάλ τσόντα, άντρας με γυναίκα, γυναίκα με γυναίκα, γυναίκα με ζώα, άντρας με ζώα. Άντρα με άντρα δεν μπορώ δεν μπορώ να δω. (πόσο μάλιστα παπού να την πέφτει σε οτιδήποτε θυληκό βρίσκει μπροστά του, βλ. Σαββόπουλο - το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία και εγώ και οι... φίλοι μου, να το πω έτσι)

Μια οποιαδήποτε splash movie από νυστέρια μέχρι ακρωτηριασμούς, ξέβγαλμα αντεριάς, σπλήνας, συκώτι, μάτι στα κάρβουνα και λοιπά. Ενέσεις δεν μπορώ να βλέπω.

Ακόμα μπορώ να φάω σε οτιδήποτε συνθήκες, δεν μου κόβετε η όρεξη αν ξερνάει ο δίπλα, αν κάνει την ανάγκη του, αν βρίσκομαι σε υπόνομο, μαζί με πεθαμένο, μυρουδιά από ψoφήμια κτλ. Τα σκουλήκια όμως δεν μπορώ να τα αντικρίσω καν.

Και ανακεφαλαιώνω: gay, ενέσεις, σκουλήκια και τον Σαββόπουλο δεν μπορώ να βλέπω.

Αλλά σίγουρα ο γ**άουα δεν το παίζω.
Και όταν είμαι αφοσιωμένος σε κάτι δεν το ξεφτυλίζω για την οποιαδήποτε βρεθεί μπροστά μου.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:savopoulos
« Απάντηση #33 στις: 15/11/04, 17:09 »
Δηλαδή ο Σαββης συνεργάστηκε με τον μαργαρίτη;;; ΈΠΕΣΕ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ;;;;   >:( >:(
Πάρε εθνικό μουσικο...

Εδώ συνεργάστηκε με τη Καλομοίρα  ...ο Μαργαρίτης του έριξε το επίπεδο ? ::)
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

lemonc

  • Επισκέπτης
Re:savopoulos
« Απάντηση #34 στις: 15/11/04, 17:19 »
Παιδιά μην το κάνουμε θέμα....η Καλομοίρα βγήκε από μιά τούρτα δεν τραγούδησε «τα πουλιά της δυστυχίας» αλλά happy birthday.

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:savopoulos
« Απάντηση #35 στις: 15/11/04, 17:39 »
Παιδιά μην το κάνουμε θέμα....η Καλομοίρα βγήκε από μιά τούρτα δεν τραγούδησε «τα πουλιά της δυστυχίας» αλλά happy birthday.

Ναι...να μη κάνουμε θέμα που σε συναυλία του Νιόνιου στο Ηρώδειο ξεπήδησε από μια τούρτα η Καλομοίρα και τραγούδησε ''happy birthday'',σαν άλλη Μarylin Monroe...και να κάνουμε θέμα τη συνεργασία του με το Μαργαρίτη !!!  ::)
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:savopoulos
« Απάντηση #36 στις: 16/11/04, 08:34 »
Δηλαδή ο Σαββης συνεργάστηκε με τον μαργαρίτη;;; ΈΠΕΣΕ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ;;;;   >:( >:(
Πάρε εθνικό μουσικο...

Εδώ συνεργάστηκε με τη Καλομοίρα  ...ο Μαργαρίτης του έριξε το επίπεδο ? ::)

Ε όχι και χαμηλά ο Μαργαρίτης... μην λέμε ότι θέλουμε.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:savopoulos
« Απάντηση #37 στις: 16/11/04, 08:54 »

Τι έγινε ρε παιδιά? Ποιοί είστε όλοι εσείς που χάριν της ανωνυμίας ξυπνάτε ένα πρωί και σαν ιερά εξέταση ρίχνετε στην πυρά κάτι καλλιτέχνες σαν τον Γιώργο Μαργαρίτη? Για τον Σαββόπουλο δεν σχολιάζω αλλά για τον Μαργαρίτη τι βρήκατε να πείτε?
Το δικό σας έργο στα μουσικά δρώμενα ποιο είναι?
Για τον Μαργαρίτη μιλάμε, χαλαρώστε λίγο!

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:savopoulos
« Απάντηση #38 στις: 19/12/04, 18:12 »
Προς Dave:
Συγκρίνεις Μπέλλου με Μαργαρίτη;
Προς Wizofcom
Για κάτσε! Θες να μας πεις ότι μαγκιά του που έφτασε εκει που έφτασε και ας τα έκανε όλα αυτα; Με αυτή τη λογική πρέπει να εκτιμήσουμε και τον Bush - τη !
 Το ότι δεν βάζω το Σαββόπουλο πάνω από μένα δε σημαίνει ότι δε βάζω κανέναν άλλον. Η Λίστα είναι τεράστια: Γιώργος Παυλίδης, Σιδηρόπουλος, Αγγελάκας κι άλλοι πολλοί που αν τους γράψω δε θα τελειώσω ούτε αύριο.
 Και, όσο παράξενο και να σου φένεται, ΔΕ ΘΕΛΩ να φτάσω εκεί που είναι και, ω τι παράξενο, δε θα ήθελα νε είμαι ΄΄ενας τύπος που βγάζει την καλομοίρα στο ηρώδειο, προσβάλλοντας κάθε αξία, μουσική και μη και προσβάλλοντας όλους τους θαυμαστές του και όλους αυτούς που ήρθαν να τον δουν περιμένωντας να ακο΄΄υσουν μουσική κι όχι τον θυληκό Βοσκόπουλο.
 Ο σαββόπουλος μπορεί να έχει γράψει ύμνους αλλά οι πράξεις του και οι μετέπειτα στίχοι του ( μιλάω για το "μη πετάξεις τίποτα" ) δε του δίνουν το δικαίωμα να υπερυφανεύετε γι αυτους.
reveduncurieux.blogspot.com