Αποστολέας Θέμα: emg 81  (Αναγνώστηκε 11611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #25 στις: 01/02/08, 12:51 »
στην εμμανουήλ μπενάκη...
ο καγμακης στο νουμερο 36, ο Δημου 38...
]αυτό αποκλείεται καθως ειναι απέναντι το ενα με το άλλο, οποτε ενας απο τους δύο πρεπει να έχει μονο νούμερο.

ετσι νομίζω...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Jizzzm

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #26 στις: 01/02/08, 16:17 »
νταξ μωρε...σιγά ή 35 ή 37 :P

Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs_xm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • silenceeeeee i'll kill you
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #27 στις: 03/02/08, 22:28 »
Πολυ καλος μαγνητης ο emg85 παιδια.Τρομερος για καθαρα αλλα κ στο distrotion δινει πολυ ογκο......κ ας μην κανω λογο για το sustain του.απλα τρομερο
birth is pain,life is pain,death is pain.it's all the same

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #28 στις: 17/05/08, 22:13 »
οκ οί emg φοβεροί αλλά το σετάρισμα ζόρικο δέν είναι γιά κιθάρα που δέν έχει active μαγνήτες?
θέλω να πώ...ολόκληρο σκάψημο δεν είναι?έχω ακούσει ότι δεν είναι και τόσο καλό ???
πόσα σου πήραν γιά να στους βάλουν φίλε?
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #29 στις: 18/05/08, 18:33 »
οκ οί emg φοβεροί αλλά το σετάρισμα ζόρικο δέν είναι γιά κιθάρα που δέν έχει active μαγνήτες?
θέλω να πώ...ολόκληρο σκάψημο δεν είναι?έχω ακούσει ότι δεν είναι και τόσο καλό ???
πόσα σου πήραν γιά να στους βάλουν φίλε?

Εξαρταται απο την κιθαρα..

Αν μια κιθαρα δεν εχει ηδη ακτιβ μαγνητες, και θελεις να βαλεις εσυ, πρεπει να βρεις χωρο για την μπαταρια των ακτιβ. Τωρα, αν η μπαταρια χωραει καπου μεσα στα καβιτις των κοντρολ η των ηλεκτρικων γενικα, τοτε εισαι κυριος. Αν ομως δεν χωραει, και εσυ θες σωνει και καλα ακτιβ, τοτε πρεπει να την σκαψεις σε καποιο μερος, απο λιγο εως πολυ, ωστε να σου χωρεσει τη μπαταρια, η οποια παρεπιπτοντως ειναι μια πλακε των 9 βολτ.

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #30 στις: 19/05/08, 13:27 »
εγώ πάντως έβαλα Emg 81 + emg 85 σε μία squier, με ξεχωριστή μπαταρία για τον καθένα,
και τα χώρεσε όλα μία χαρά χωρίς σκάψιμο..
Στον Δήμου εννοείται..

Ο ήχος σκίζει, και ουτε ο παραμικρός θόρυβος..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: emg 81
« Απάντηση #31 στις: 19/05/08, 23:53 »
Συνηθως χωραει καπου η μπαταρια, αλλα και να μην χωραει κανεις μια πατεντα και την βαζεις εξω  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #32 στις: 27/05/08, 13:50 »
Γιατι απο αθηνα;;; Κλεφτες ειναι ολοι... Παρε απο thomann με 85 Ευρω... Ψαχνε συχνα, καθως διοργανονονται παραγγελιες και γλυτωνεις 20 Ευρω μεταφορικα...  ;D ;D Να και το λινκ http://www.thomann.de/gr/emg_81.htm

απο μικρό και τρελό μαθαίνεις την αλήθεια
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #33 στις: 27/05/08, 13:55 »
Στόν νάκκα δουλεύει φίλη φίλου μου(έλεος ;D ::))και πάω σε αυτόν γιά σέρβις και διάφορα
αν του πάω active 8α γνωρίζει να τον βάλει ή θα αρχίσει χριστοπαναγίες που δέν πηρα dimarzio?
καλά δέν πιστεύω να μήν γνωρίζει θα του πάω την κιθάρα και θα δούμε
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #34 στις: 28/05/08, 03:30 »
Παράθεση
εγώ πάντως έβαλα Emg 81 + emg 85 σε μία squier, με ξεχωριστή μπαταρία για τον καθένα,

αυτό πάλι ποιος ο λόγος που το έκανες ?
την ώρα που παίζεις και έχεις επιλέξει τον 81, ο 85 εξακολουθεί να καταναλώνει την δεύτερη μπαταριά !!!
Δυο μπαταριές βαζουν αυτοί που θέλουν να τις δουλέψουν εν σειρά δηλαδή στα 18Volt.
Η καλύτερη λύση αν θες να γλυτώσεις κατανάλωση (σιγά την κατανάλωση δηλαδή, 3000 ώρες βγάζουν, αλλά λεμέ τώρα)
είναι να βάλεις 2 διακόπτες (πχ puss-pull) ένα για κάθε μαγνήτη έτσι ώστε να ανοίγεις μόνο αυτών που παίζεις!!!
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #35 στις: 28/05/08, 18:38 »
Είναι παράξενη σύνδεση..
Έχω βάλει και έναν passive μέσα,
Τέσπα το θέμα είναι ότι ο καθένας παίρνει από δική του μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος giannis4119

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #36 στις: 09/11/09, 20:05 »
πόσα σου πήρε φίλε για τον μαγνήτη?

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: emg 81
« Απάντηση #37 στις: 09/11/09, 22:06 »
Ο 85 σπέρνει και σε γέφυρα. Γεμίζει λίγο μεσαίες/χαμηλομεσαίες. Αντιθέτως ο 81 δέν είναι κατι το ιδιαίτερο στο neck.

Το έχουμε πεί 1000 φορες.....
85 / 85  στα 18V.-

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #38 στις: 11/11/09, 16:11 »
Εγω εχω αποφασισει να βαλω πανω στην Jackson PS-4 Performer μου να βαλω Ντανκαν μαγνητες.Εμφανισιακα ομως μου αρεσουν οι EMG.Τελικα τι απο τα 2 να κανω για να προσεγγισω ηχο απο Μαιντεν Μεταλλικα και χαρντ ροκ γενικοτερα?Εχω ακουσει οτι οι EMG δεν φτουρανε μια στα καθαρα γι αυτο ρωταω.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #39 στις: 11/11/09, 16:52 »
Εγω εχω αποφασισει να βαλω πανω στην Jackson PS-4 Performer μου να βαλω Ντανκαν μαγνητες.Εμφανισιακα ομως μου αρεσουν οι EMG.Τελικα τι απο τα 2 να κανω για να προσεγγισω ηχο απο Μαιντεν Μεταλλικα και χαρντ ροκ γενικοτερα?Εχω ακουσει οτι οι EMG δεν φτουρανε μια στα καθαρα γι αυτο ρωταω.

Λοιπόν, νομίζω ότι είναι η ώρα να εξηγηθεί το τι είναι ένας active μαγνήτης και γιατί ο ήχος του είναι έτσι όπως είναι, γιατί έχουνε δει τα μάτια μου την κοτσάνα του κερατά κατά καιρούς (no offence Jacksonman)...

Ένας active μαγνήτης δεν είναι κάτι εξωτικό. Είναι ένας κανονικός μαγνήτης απλά έχει πολύ χαμηλή αντίσταση από κατασκευής του κι έτσι ενσωματώνουν ένα προενισχυτή κι ένα EQ για να δυναμώσουν και να διαμορφώσουν το σήμα πριν βγεί από την κιθάρα.

Τώρα τα καθαρά ενός active δεν είναι κατ' ανάγκη χάλια κι ούτε οι active είναι μόνο για metal... Δηλαδή ο Gilmore έχει χάλια καθαρά ή βαρβάτο distortion και φοραεί EMG στις κιθάρες του?

Ας μην γενικολογούμε άσκοπα σας παρακαλώ...

Τώρα στο προκείμενο Jacksonman, το να βάλεις έναν μαγνήτη επειδή σου αρέσει εμφανισιακά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα...  :-\
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #40 στις: 11/11/09, 17:11 »
Εγω εχω αποφασισει να βαλω πανω στην Jackson PS-4 Performer μου να βαλω Ντανκαν μαγνητες.Εμφανισιακα ομως μου αρεσουν οι EMG.Τελικα τι απο τα 2 να κανω για να προσεγγισω ηχο απο Μαιντεν Μεταλλικα και χαρντ ροκ γενικοτερα?Εχω ακουσει οτι οι EMG δεν φτουρανε μια στα καθαρα γι αυτο ρωταω.

Λοιπόν, νομίζω ότι είναι η ώρα να εξηγηθεί το τι είναι ένας active μαγνήτης και γιατί ο ήχος του είναι έτσι όπως είναι, γιατί έχουνε δει τα μάτια μου την κοτσάνα του κερατά κατά καιρούς (no offence Jacksonman)...

Ένας active μαγνήτης δεν είναι κάτι εξωτικό. Είναι ένας κανονικός μαγνήτης απλά έχει πολύ χαμηλή αντίσταση από κατασκευής του κι έτσι ενσωματώνουν ένα προενισχυτή κι ένα EQ για να δυναμώσουν και να διαμορφώσουν το σήμα πριν βγεί από την κιθάρα.

Τώρα τα καθαρά ενός active δεν είναι κατ' ανάγκη χάλια κι ούτε οι active είναι μόνο για metal... Δηλαδή ο Gilmore έχει χάλια καθαρά ή βαρβάτο distortion και φοραεί EMG στις κιθάρες του?

Ας μην γενικολογούμε άσκοπα σας παρακαλώ...

Τώρα στο προκείμενο Jacksonman, το να βάλεις έναν μαγνήτη επειδή σου αρέσει εμφανισιακά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα...  :-\



Βασικα επειδη δεν εχω την εμπειρια για να ξεχωρισω τον ηχο των μαγνητων γι αυτο ρωταω.Εμενα μου ακουστηκαν παρομιοι οιδυο μαγνητες απλαοι Ντανκαν ηταν λιγο καλυτεροι στα καθαρα.Τελικα τι προτεινεις για να καταλαβω και γω για να μην κανω την κοτσανα του κερατα( :D :D :D) οπως λες?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: emg 81
« Απάντηση #41 στις: 11/11/09, 18:02 »
Οπως τα ειπε ο Arg0 ειναι. Αν ακουσες καποιους Χ μαγνητες και δεν καταλαβες διαφορα (ουτε στα καθαρα ουτε στα βρωμικα κτλ) σημαινει οτι ειναι καλυτερα να αφησεις για λιγο καιρο την αναβαθμιση στους μαγνητες, μεχρι να μπορεσεις να ξεχωριζεις τι σου αρεσει και τι οχι, ωστε μετα να σκασεις χρηματα σε μια αγορα που πραγματικα θα σε ικανοποιει. No offense ε; Δεν προσπαθω να την πω σε κανεναν, ουτε να το παιξω "εγω ξερω, εσεις οχι" κτλ, απλα επειδη εχω περασει απο τετοια σταδια οταν ημουν αρκετα αρχαριος στην κιθαρα, πηγαινα κι εσκαγα χρηματα για οτι μλκια μου ελεγαν οι αλλοι (γνωστοι, περιοδικα του χωρου κτλ) οτι ηταν καλο για το ταδε ειδος μουσικης κτλ... Μετα απο αρκετα χρονια, δοκιμες, εμπειρια (που δεν σταματαει ποτε η εξελιξη της), αποτυχιες και "πεταμενα" λεφτα, καταλαβα οτι απλα ξεκινησα πολυ νωρις να ασχολουμαι με ολα αυτα, χωρις πρωτα να εχω παρει πραγματικη "μυρωδια" για το τι κανω, πως το κανω, γιατι το κανω, τι αποτελεσμα θα εχει και πως θα συνδυαστει με τα υπολοιπα (με την κιθαρα μου, τον ενισχυτη μου, τα χερια μου, τα ηχεια μου).
Ξερω οτι οι πειρασμοι ειναι πολλοι, αλλα αν θελετε να γλυτωσετε χρηματα και χρονο, καλυτερα προσπαθηστε σε καθε ευκαιρια να παιζετε με οσο πιο πολλα οργανα και εξοπλισμο μπορειτε (απο φιλους, γνωστους, μαγαζια), ωστε να διαμορφωσετε πραγματικα δικη σας αποψη για το τι σας κανει και τι οχι και οχι απλα να επαναλαμβανετε οτι λενε αυτοι που "ξερουν". Η μουσικη ειναι ενας χωρος που δεν υπαρχουν πρεπει, δεν πρεπει, γινεται και δεν γινεται...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...