Αποστολέας Θέμα: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......  (Αναγνώστηκε 5115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nompi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Παιδιά έχω ένα LINE 6 Flextone III και πήρα και την zoom G9.2tt παιδιά ο ήχος που βγαίνει είναι χάλι μαύρο και αυτό γιατί τα μοντέλα ενισχυτών και οι ρυθμίσεις ΕQ μπερδεύονται μεταξύ των 2 και τι να πώ απογοητεύτηκα
εντελώς ρε παιδιά προτείνετε μου κάτι για λύση.Μπορώ να συνδέω την πεταλιέρα και όλη η προενίσχυση να γίνεται απο αυτή??? Να γυρίσω πίσω την πεταλιέρα αν μπορω και να πάρω η ένα FBV που ο Flextone έχει μόνο ένα 4κάναλο η να πάρω όπως μου είπε ένας φίλο την ΕNGL Z12,Z10??
Παρακαλώ βοηθήστε με!!!

Ευχαριστώ,

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #1 στις: 18/02/08, 21:58 »
με μια μονο λεξη ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #2 στις: 18/02/08, 22:15 »
Και με λίγο περισσότερες λέξεις, βάλε τον ενισχυτή στο πιο καθαρό κανάλι με ουδέτερα EQ και ψάξε τις διάφορες ρυθμίσεις της πεταλιέρας. Λογικό είναι ότι αν προσπαθήσεις να συνδυάσεις τις διαφορετικές προσομοιώσεις ενισχυτή, καμπίνας και τα εφφέ από τα δύο μηχανήματα, το αποτέλεσμα θα είναι τουλάχιστον απογοητευτικό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #3 στις: 18/02/08, 22:32 »
Αυτό ακριβώς που λένε τα παιδιά.
Ξεκίνα minimalιστικά. Κλείσε τα πάντα, ότι κλείνει κλείστο.
Συνέδεσέ τα κανονικά και κλείσε προσομοιώσεις, καμπίνες, εφέ και άρχισε να πειραματίζεσαι προσθέτοντάς τα σιγά σιγά.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #4 στις: 19/02/08, 08:45 »
Και ακόμα καλύτερα θα πρότεινα να συνδέσεις την πεταλιέρα στο fx loop για να έχεις τελικά την προενίσχηση (δλδ και τη χροιά) απ την πεταλιέρα!!
έτσι παρακάμπτεις όσο περισσότερο γίνετε την προενίσχυση του ενισχυτή σου!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #5 στις: 19/02/08, 09:08 »
Και ακόμα καλύτερα θα πρότεινα να συνδέσεις την πεταλιέρα στο fx loop για να έχεις τελικά την προενίσχηση (δλδ και τη χροιά) απ την πεταλιέρα!!
έτσι παρακάμπτεις όσο περισσότερο γίνετε την προενίσχυση του ενισχυτή σου!! ;)
αρχισε απο αυτό που σου λεει ο απο πανω, και μετα πραξε οπως σου λεει ο καλος φιλος Heatseeker ..

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #6 στις: 19/02/08, 10:11 »
βασικά απότι θυμάμαι, αυτός ο ενισχυτής έχει αρκετό "πράμα".. :P επάνω από προσωμοιώσεις ενισχυτών, εφφέ κτλ...γιατί να χρησιμοποιείς πεταλιέρα??

anyway, προσπάθησε, όπως σου είπαν, ή να την συνδέσεις στο fx loop ή να βάλεις τον ενισχυτή σε ένα καθαρό κανάλι με flat eq και να παίξεις από εκεί...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #7 στις: 19/02/08, 11:36 »
Αν σου αρεσει ο βασικος ηχος του ενισχυτη (τα μοντελα ενισχυτων που εξομειωνονται δλδ) τοτε συνεδεσε την πεταλιερα στο effects loop κανονικα (το send του ενος στο return του αλλου κτλ). Κατοπιν διαλεξε ποιον ηχο θες απο τον ενισχυτη σου σαν βασικο ηχο και φτιαχτον οπως θες απο πλευρας gain, eq κτλ. Μετα φτιαξε ενα δικο σου preset στην πεταλιερα στο οποιο θα προσθετεις μονο οτι σου λειπει (πχ ενα chorus, reverb, compressor, graphic eq). ΕΤσι θα εχεις τον ηχο του ενισχυτη και τα εφφε της πεταλιερας... Αν τωρα θες να χρησιμοποιεις ΚΑΙ τα drive/modelling της πεταλιερας, τοτε πολυ κακως πηρες τον flextone ή την πεταλιερα αντιστοιχα... Γιατι υποτιθεται οτι αυτον τον ενισχυτη τον αγοραζεις για το οτι μπορει να "βγαζει" ηχους διαφορων ενισχυτων και σου δινει και μερικα βασικα εφφεδακια. Αν εσυ θες να βαλεις modelling πανω σε modelling ενισχυτη θα γινει ενας αχταρμας... Καλυτερα να πουλησεις τον flextone και να παρεις εναν αλλο που απλα να εχει 1-2 καναλια και effects loop για να συνδεεις πανω την πεταλιερα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #8 στις: 19/02/08, 15:32 »
Νομιζω οτι πριν αγορασεις πολοι απο εδω μεσα ειχαν προτεινει να μην βαλεις ψηφιακη μοντελινκ πεταλιερα πανω σε ψηφιακο μοντελινκ ενισχυτη, γιατι τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ ασχημα, αλλα ειπες οτι την πεταλιερα την θελεις για να μην κουβαλας τον ενισχυτη γυρω-γυρω... οποτε το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παιζεις σπιτι με τον ενισχυτη και εξω με την πεταλιερα.
Αν θες να φτιαξεις ηχους στην πεταλιερα σπιτι, συνδεσε την καπου αλλου αν μπορεις. Αν δεν εχεις καπου αλλου να την βαλεις (και γιατι αναλογα με το που την βαζεις ακουγεται διαφορετικα), βαλτη  στο return (FX loop) του ενισχυτη αν εχει. Αν δεν εχει βαλε στον ενισχυτη ενα καθαρο καναλι με ολο πιο ουδετερο ηχο γινεται. Επισης, σε χαμηλες εντασεις, αλλιως τα αποτελεσματα θα ειναι σιγουρα απογοητευτικα...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #9 στις: 20/02/08, 18:33 »
πάντως αφού είχες τέτοιο ενισχυτή δεν χρειαζόσουν πεταλιέρα!εκτός και αν θες να πειραματιστείς με άλλους ήχους!

τεσπα τώρα μπορείς να φτιάξεις ένα χαμό από ήχους!καταρχάς πάρε ένα midi καλώδιο ώστε να συνδέσεις την πεταλιέρα με τον ενισχυτή και να παίρνεις και ήχους από τον ενισχυτή(κυρίως τα amp models!) έτσι σε κάθε bank θα έχεις συνδυασμούς από ήχους!για μένα πρέπει να φτιάξεις τους εξής ήχους:

1) Μια ομάδα ήχων στην πεταλιέρα με εντελώς ξερό τον ενισχυτή ώστε να προέρχονται όλα από την πεταλιέρα με σκοπό να μπορεί να παίξει και σε κάποιον άλλο ενισχυτή.
2) Μια ομάδα ήχων από τον ενισχυτή σε συνδυασμό με την πεταλιέρα wah, volume, και ότι άλλο θες
3) Μια ομάδα ήχων με τα amp models του ενισχυτή που μάλλον είναι πολύ καλα!και θα εναλλάσσεις ήχους από την πεταλιέρα!

θα χρειαστείς ένα midi καλώδιο και πάρε και 2 μονοφωνικά ώστε να περάσεις και την πεταλιέρα στο fx loop αν θες!αυτά είναι τα εργαλεία του πειραματισμού!!!
δεν έχω ούτε την πεταλιέρα ούτε τον ενισχυτή αλλά αυτά που είπα νομίζω ότι στέκουν....
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Nompi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #10 στις: 21/02/08, 19:25 »
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας ευχαριστώ ειλικρινά γιατί στην αρχή που τα έχασα λίγο δεν περίμενα κανείς να με βοηθήσει περίμενα να μου πείτε ξερώ εγω εμείς στα λεγαμε να μην την πάρεις αλλα εσύ δεν μας άκουσες!!! νομίζω πώς θα ακολουθήσω τις συμβουλές του Βαγγέλη γιατι θα μπορώ και να εκμεταλεύομαι την πεταλιέρα αλλα και τον ενισχυτή επίσης είναι κρίμα να βάλω τέτοια πεταλιέρα στο FX loop οφείλω να πώ πως το δοκίμασα όμως και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.Τώρα κάτι που μου κίνησε την περιέργεια μπορώ να παίρνω είτε να στέλνω μέσω midi προσωμοιώσεις απο τον ενισχυτή στην πεταλιέρα??επίσης μπορώ απο πρόγραμμα για edit της line 6 να βάζω στην πεταλιέρα και το αντίθετο ή να κατεβάζω patch για τον Flextone και να βάζω στην πεταλιέρα??Αναπτύξτε μου λίγο το τι δυνατότητες έχω...
 ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #11 στις: 21/02/08, 19:39 »
μάλλον έγινε μπέρδεμα!
οτι software αφορά την πεταλιέρα είναι μόνο για αυτή...καλά θα κάνεις να το εγκαταστήσεις.
οτι software αφορά τον ενισχυτή είναι μόνο για αυτόν!

το midi του καθενός είναι για την χρήση του software(αν δεν υπάρχει usb - νομίζω η πεταλιέρα έχει!)
από κει και μετά σου ανέφερα το midi μόνο για τον εξής λόγο:
συνδέοντας το midi out της πεταλιέρας στο midi in του ενισχυτή θα μπορείς να αλλάξεις και συνδυασμούς εφέ

για να γίνομαι κατανοητός -> έστω στο κανάλι 1 έχεις 1 amp model<-reverb και στο κανάλι 1 της πεταλιέρας overdrive<-compressor τότε αν πατήσεις το κανάλι 1 στην πεταλιέρα θα ενεργοποιήσεις τον παραπάνω συνδυασμό!αν τώρα τα συνδέσεις και δεν τα έχεις προγραμματίσει θα πάρεις ότι να ναι!!!

σε ένα δεύτερο κανάλι μπορείς να έχεις amp model<-reverb<-delay<-chorus από ενισχυτή και από την πεταλιέρα μόνο compressor και wah!

τώρα δεν ξέρω ακριβώς πώς δουλεύουν τα μηχανήματα σου αλλά πιθανότατα να μπορείς να παρεμβάλεις στην αλυσίδα του ενός εφέ από το άλλο!αλλά σε μεγάλο περιορισμό αφού πιθανότατα αν το κάνεις τότε να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις στην ίδια αλυσίδα ξανά το ίδιο μηχάνημα!λεπτά γράμματα που δεν νομίζω ότι χρειάζονται στην προκειμένη φάση που βρίσκεσαι!

Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #12 στις: 21/02/08, 19:42 »
To midi είναι αποκλειστικά πρωτόκολλο ελέγχου, όχι μεταφοράς δεδομένων. Δε θα μεταφέρεις ήχους από την πεταλιέρα στον ενισχυτή ούτε το αντίστροφο, απλά θα μπορείς να ανακαλείς από την πεταλιέρα έναν ήχο του ενισχυτή και να τον συνδυάζεις με εφέ που θα παίρνεις από την πεταλιέρα. Το τελικό σήμα θα φεύγει από την πεταλιέρα και θα πηγαίνει στο effects loop του ενισχυτή. Δηλαδή η πεταλιέρα σου στέλνει midi σήμα στον ενισχυτή ποιο μοντέλο προσομοίωσης να διαλέξει και σε αυτό εφαρμόζει τα effects και το τελικό αποτέλεσμα το στέλνει πίσω στον ενισχυτή, στη λούπα για να πάει στο στάδιο τελικής ενίσχυσης.

Σκέψου το midi σαν τηλεκοντρόλ. Διαλέγεις preset στον ενισχυτή και μετά η πεταλιέρα κάνει τη δουλειά της με βάση το σήμα που της στέλνει ο ενισχυτής.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Nompi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #13 στις: 21/02/08, 20:03 »
Οκ, παιδιά γράψτε άκυρο κατάλαβα αλλα για να το κάνω θα πρέπει να έχω πάντα το midi καλώδιο πάντα συνδεδεμένο ή η πεταλιέρα θα αποθηκεύει την εντολή που δίνει στον ενισχυτή κάθε φορά.Επίσης μήπως ξέρετε κάποιο βιβλίο που να περιέχει όλα αυτά midi,εφέ εξήγήσεις για το τι κάνει ο ενισχυτής κάθε φορα που πηγαίνει το σήμα απο πια στάδια περνάει ένοιες όπως τελική προενίσχυση κτλ ελπίζω να καταλάβατε...Κάτι που να τα κάνει όλα αυτά κατανοητά στον τρόπο που λειτουργούν....Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Κακός συνδυασμός ή κάνω μεγαλη.......
« Απάντηση #14 στις: 22/02/08, 22:48 »
Λογικα το βιβλιαρακι του ζουμ θα σε οδηγει πως να το ρυθμισεις να στελνει μιντι εντολες στον ενισχυτη  :)
Οποτε σωνεις στην μνημη 1 του ενισχυτη τον ηχο που θες, στην μνημη 1 του ζουμ το εφε που θες π.χ. και τα ρυθμιζεις οταν πατας το κουμπακι Α π.χ. στην ζουμ να διαλεγεις αυτα τα δυο ταυτοχρονα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 22:04
από oatdp
8 Απαντήσεις
3775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/10, 06:56
από kuiper
13 Απαντήσεις
4352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 01:00
από Jezus
4 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 11:34
από neeckos
0 Απαντήσεις
4270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/12, 10:56
από STEFANOS604
18 Απαντήσεις
5847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/14, 00:23
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/15, 02:16
από ΠΟΙΟΣ
2 Απαντήσεις
2738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/21, 14:24
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/21, 13:03
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/22, 16:09
από Ioannis Anastassakis