Αποστολέας Θέμα: Εθνικιστική πορεία με προτροπή του Μητροπολίτη Άνθιμου!!!  (Αναγνώστηκε 34937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε καποιο αλλο θεμα ειχα αναρρωτηθει για ποιο λογο τα Σκοπια να μην μετονομαστουν σε Μακεδονια. Η απαντηση στο ερωτημα ειναι οτι πισω απο αυτην την ιστορια παιζονται παιχνιδια. Δεν ειναι τυχαιο οτι σε διαδηλωσεις στα Σκοπια, εμφανιζονται χαρτες που δειχνουν μια ενιαια Μακεδονια, συμπελαμβανομενων και ελληνικων εδαφων. Τετοιου ειδους επεκτατικες βλεψεις ειναι εντελως απαραδεκτες, επικυνδινες, και μπορει να μην εκφραζονται επισημως, αλλα δειχνουν το εθνικιστικο κλιμα που επικρατει στην γειτονικη χωρα. Οποτε ανεξαρτητως του ονοματος, θα πρεπει να διασφαλιστει οτι τετοια (επεκτατικα) ενδεχομενα θα εχουν αποκλειστει.
Οσον αφορα το ονομα, προσωπικα θα συμφωνησω με καποιες θεσεις πολιτικων αρχηγων της αριστερας που τεινουν σε ονοματα οπως "Ανω Μακεδονια", ή "Βορειος Μακεδονία" με το σκεπτικο οτι υπηρξε καποτε σε εκεινα τα εδαφη μια χωρα με το ονομα Μακεδονια, και στο οτι δεν μπορεις να εμποδισεις καποιον να (αυτο)αποκαλειται, οπως εκεινος θελει εκτος κι αν θιγει κυριαρχικα δικαιωματα αλλων.
Σε περιπτωση που τα Σκοπια επιμεινουν στην οποιαδηποτε αλλη ονομασια, δεν υπαρχει καποια αλλη επιλογη απο το ασκησουμε βετο και στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ.
Τελος οσον αφορα τη προταση Νιμιτς αυτη κρινεται ως επιοικως απαραδεκτη, πρωτον γιατι ειναι ηλιθιο να αποκλειεις στους κατοικους της βορειας Ελλαδας να χρησιμοποιουν τη λεξη Μακεδονια, οταν ο ιδιος ο νομός τους λεγεται ετσι, και δευτερον και σημαντικοτερον γιατι οι ΗΠΑ, οι οποιες χειριζονται το θεμα, ποτε δε τα πηγαιναν καλα με την ιστορια  :-\

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
1.Γιατι ο "επιστημονας" λοιπον βρηκε τωρα να ερευνησει το ζητημα τσαμουρια?αυτο θα επρεπε να αναρωτηθεις
2.Ο Θεωδορακης δεν ειπε οτι ειμαστε αποκομενοι αλλα να αποκοπουμε...αυτη την στιγμη θεωρητικα ειμαστε συμμαχοι των ηπα αλλα πρακτικα δεν τους κανουμε οσα χατηρια θα ηθελαν...και επειδη δεν ειδα κανενα ελληνα να χορευει στους δρομους με αμερικανικη σημαια αντιθετως το ειδα απο αλβανους σκοπιανους και τουρκους...αυτο για τους αμερικανους σημαινει πολλα...οτι στην περιοχη των βαλκανιων απο την ελλαδα εχουν να παρουν τα λιγοτρερα...γνωριζουν πολυ καλα οτι απο τον ελληνικο λαο ειναι εντελως ανεπιθυμιτοι και αυτο επισης σημαινει πολλα γι' αυτους...και πιστευω οτι αν ηθελαν να χτυπησουν καποιον περισσοτερο στην περιοχη αυτοι θα ειμασταν εμεις
3.ΑΛΛΟ ΤΙ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ...ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥΣ...ΤΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΑΦΑΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΗΤΑΝ Η ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...δεν τα κανεις αυτα για εναν λαο που ειναι του χεριου σου
4.Τωρα για τα φυλετικα που ειπες...στην τελικη αν δεν νιωθεις Ελληνας μετα απο τοσο μπασταρδεμα που επεσε στο περασμα των χρονων φροντισε τουλαχιστον να τιμας την ιστορια αυτου του τοπου που ζεις...γιατι ισως να κουβαλαει την πιο βαρεια ιστορια παγκοσμιως...αλλιως αν σ'αρεσει τοσο πολυ να φιλοσοφεις για την αντικειμενικοτητα της ιστοριας και της πιθανοτητες αποδειξης ενος ντοκουμεντου υπαρχουν πολυ ωραια κρατιδια με συγχρονο δυτικο πνευμα και πλουσια οικονομια που σου δινουν την δυνατητα να κρατησεις μια αναλογη σταση ζωης...μια καλη προταση για εσας τους φιλοσοφους-αναγεννησιακους τυπους θα ηταν για παραδειγμα το λουξεμβουργο...αφηστε εμας τους υπολοιπους να τσιτονομαστε λιγο παραπανω γι'αυτον τον τοπο...και κυριως να τιμουμε την εθνικη πατεντα σε τετοιες περιπτωσεις...την ΜΟΥΝΤΖΑ
5.Αυτα λοιπον δεν μου τα μαθαν τα βιβλια ιστοριας του δημοτικου....Μου τα μαθαν οι γερμανοι φετος το καλοκαιρι...Καταγωγη μου ειναι απο την πραγματικη πολη του φωτος...την Αρχαια Ολυμπια...οταν ειδα μετα τις πυρκαγιες ολοκληρο τον γερμανικο μηχανισμο να κινητοποιηται για την αναδασωση της συνειδητοποιησα ποιος ειναι ο τοπος Ελλαδα...
6.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ:μην ειστε και τοσο ανοιχτομυαλοι σε λαθος χρονικες στιγμες..δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το συζητησουμε σε αλλη περιοδο για το τι πραγματικα εγινε ιστορικα...αλλα οχι τωρα...τωρα εχει ΜΟΥΤΖΑ στους σκοπιανους-αλβανους και αμερικανους φιλε μου και οποιος θελει ας ερθει...πριν χιλιαδες χρονια καποιος πολυ τρελος ειπε: μολων λαβε...εγω σημερα θα τους ελεγα: αν εχετε @ρχ**ια ελατε

Όσο συμφωνώ με όλη αυτήν την λογική και πεποίθηση, άλλο τόσο διαφωνώ...

Πρώτα απ' όλα ειλικρινά, ακριβώς επειδή θέλω να σεβαστώ κάθε είδους άποψη, συμπεριλαμβανομένης της δικής σου, παρακαλώ ειλικρινά να κρατήσεις χαρακτήρα ΑΚΟΜΑ και σε αυτό το θέμα. Και πρωτού να με εξωστρακίσεις όπως τον TheTr00p3r για την "παιδική ανοιχτομυαλιά" και τύφλα, διάβασε παρακαλώ και τα υπόλοιπα. Θεωρώ πραγματικά ένα απο τα πιο εκνευριστικά πράγματα να μιλάει κανείς με ύφος "εντάξει, τώρα είσαι χαζός, όταν μεγαλώσεις και δείς κάποια πράγματα θα μάθεις", γιατί το κέρατό μου, είπε την άποψή του, αν θέλεις να "μάθει", επιχειρηματολόγησε σεβούμενος τον αντιδραστικό χαρακτήρα αυτής της ηλικίας. Αν βλέπεις οτι κάποιος δεν ανταποκρίνεται όπως θα ήθελες, μην πέφτεις στο επίπεδο που ο ίδιος κατακρίνεις. Απλά καταντάει εκνευριστικό κάθε φορά να προσπαθώ να διακρίνω τα επιχειρήματα απο τα συναισθηματικά ξεσπάσματα, γιατί δεν με ενδιαφέρει να με πείσεις αγγίζοντας πτυχές που φυσικά θίγονται και σε μένα και σε οποιονδήποτε -και μάλιστα μερικοί αντιδράνε ακραία όταν εντοπίζουν αυτήν την προσπάθεια- αλλά να μου παραθέσεις τις δικές σου ενδείξεις, συμπεράσματα, πορίσματα κτλ κτλ.

Δεύτερον, για να τελειώνω με την "εισαγωγή", έχω απλά σιχαθεί να βλέπω όλους μα όλους να λένε "μάθε ιστορία" και "αν ήξερες έστω και λίγο ιστορία θα..." κτλ κτλ. Αναρωτιέμαι ΠΟΣΟΙ απο εσάς που χρησιμοποιείτε συνεχώς αυτές τις (άκρως επιθετικές και προκλητικές) ατάκες έχετε όντως ασχοληθεί βρίσκοντας έναν ικανοποιητικό αριθμό πηγών και απόψεων για να φτάσετε στα συμπεράσματά σας. Και δεν εννοώ ενα βιβλίο το οποίο προσφέρει "αποκαλυπτικά ντοκουμέντα" αλλά κάμποσα βιβλία που το ισχυρίζονται αυτό, και η διασταύρωσή τους. ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ πιστεύω πως κανείς μπορεί να πεί οτι έχει επαρκείς ιστορικές γνώσεις για να υποστηρίξει το θέμα με αυτό το επιχείρημα, που και πάλι θα το θεωρήσω εντελώς λάθος να προσπαθεί να την πεί στον άλλον ώς ξερόλας, μιας και είναι απίστευτα ρευστά όλα αυτά τα "γεγονότα".
Όταν λοιπόν εγώ πιστεύω στην "ψυχραιμία" σε τέτοιο θέμα προσωπικά δεν εννοώ το να επαναπαύομαι. Θεωρώ επίσης προφανές οτι όταν υπάρχει μια πολύ σαφής ένδειξη κινδύνου δεν θα πρεπε να κάθεσαι και να αμπελοφιλοσοφείς για καταστάσεις που συνήθως ούτε που σκέφτεσαι ή θυμάσαι. Παρ' όλα αυτά είμαι 100% υπέρ της συνεχής αναθεώρησης, έτσι ώστε οποιοδήποτε επιχείρημα που θέτεις, να έχει μια βάση και μια δύναμη, να είναι δοκιμασμένο και ελεγμένο όσο γίνεται. Ψυχραιμία λοιπόν όχι ώς προς το οτι θα αφήσεις το θέμα στο ντούκου, αλλά ώς προς το οτι κάθε κίνηση πρέπει να είναι υπολογισμένη όσο περισσότερο γίνεται και με τις λιγότερες δυνατές παρορμήσεις. Άλλωστε, δεν είναι μόνο στο τι θα γίνεται ΤΩΡΑ, αλλά πάρα, πάρα πολύ  στο τι θα γίνει ακριβώς ΜΕΤΑ το ΤΩΡΑ, την ώρα που ο πανικός και η έξαρση δεν θα επιτρέψει σε μελετημένες και προσεκτικές κινήσεις, εκεί είναι που θα βρεθεί ακόμα κάποιος να εκμεταλλευτεί όλη την φόρα για να κάνει τα πράγματα ακόμα χειρότερα (γιατί ΕΚΕΙ στοχεύουν κατα την γνώμη μου όσοι σύμφωνα με τις θεωρίες συνωμοσίας στοχεύουν στο "κακό μας").

Τώρα, όσον αφορά το θέμα (που ούτως ή άλλως έχει ξεφύγει απο το μισό της πρώτης σελίδας ακόμα). Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά οι πιο πολλοί είναι ενάντια στο να ονομαστούν τα Σκόπια Μακεδονία. Ωραία, έστω πως είναι έτσι. Τι ακριβώς προτείνετε αντί για αυτό? Γιατί δεν αρκεί μόνο η συνεχής και ανούσια διένεξη περί παρενθέσεων, εδαφίων, εδαφών και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Τι μηχανισμούς κινητοποίησης ας πούμε πως προτείνετε για την αποτροπή αυτού που τόσο καταδικάζετε? Γιατί σίγουρα, δεν αρκούν απλά μερικές πορείες, άσχετα με το μέγεθός τους. Και κάτι άλλο: Ας εκμεταλλευτούμε το γεγονός οτι έχουμε π.χ. τον Άρη που οι σπουδές του αφορούν ιστορία, όπως και οποιοσδήποτε έχει με κάποιον τρόπο μια ειδική γνώση επί του θέματος, ας την προβάλλει (για άλλη μια φορά παρακαλώ, όσο γίνεται ψύχραιμα γιατί δεν βγάζουμε άκρη αλλιώς), για να την σχολιάσουμε. Ας κάνουμε μια αληθινά εποικοδομητική συζήτηση να πάρει ο διάολος, βαρέθηκα.

Ζητάω πολλά? Μάλλον... Αλλά ας κάνουμε μια προσπάθεια και ό,τι προκύψει.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/08, 04:46 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
φυσικά και δεν είναι όλα θέμα εθνικισμού, άλλωστε κανένας δε πιστεύω να ονομάζει εθνικιστές ανθρώπους που πονούν για τα γεγονότα που ανέφερες, απλά τα γεγονότα του 1922 μετατρέπονται σε γκρίνια όταν το αναφέρεις σε ένα τοπικ σαν αυτό που καμία σχεση δεν έχει..
τι σχέση έχει το "πηγαν να μας πάρουν το όνομα και το σπίτι" των σκοπιανών, με το "πηγαν να μας πάρουν το ονομα και το σπίτι" των τουρκων (και των ελλήνων αντίστοιχα) το '22 που εσύ τα ξέρεις καλύτερα?
καμια σχέση δεν έχουν γιατί το πρώτο δεν είναι υλικό..
και εμένα με ενοχλει η διαστρέβλωση της ιστορίας αλλά ο καθένας λέει όποια αληθεια θέλει, στη χώρα του.

Μαλλον κατι δεν εκφραζω σωστα αυτη τη στιγμη και σου ζητω συγνωμη γιατι αλλο παω να πω κι αλλο καταλαβαινεις.......απο τη μια η κουραση απο την αλλη ετοιμαζομαι για συναυλια ....επετρεψε μου να επιστρεψω αυριο με πιο καθαρο κεφαλι, λιγοτερα νευρα και λιγοτερη κουραση.

....Λοιπον κατσε να επαναδιατυπωσω,

Οταν αναφερομαι στη Θρακη ή στη Κυπρο , δεν μιλω για πολιτικες ηγεσιες , ουτε για "μεγαλη Ελλαδα" , ουτε για να ξανακανουμε πολεμο και να τα παρουμε πισω, κλπ κλπ, .....μιλαω για το απλο γεγονος οτι και τοτε οπως και τωρα , μας φαινεται αδιανοητο οτι μπορει καποιος με προσχημα ενα ονομα να εχει εδαφικες απαιτησεις μετα....ελα που ομως εχει ηδη συμβει 2 φορες στην συγχρονη ελληνικη ιστορια αυτο το πραγμα και παει να συμβει και τριτη.

Κατα την γνωμη μου το προβλημα δεν ειναι το ονομα αλλα τα παρελκομενα αυτου....και σε ρωταω παλι, ξερεις τι ισχυριζονται οι σκοπιανοι για τον Φιλιππο και τον Αλεξανδρο? ......τι γνωμη εχουν για την μακεδονικη μειονοτητα που ειναι προσαρτημενη στην Ελληνικη επικρατεια?
......Οι καλοι αμερικανοι πηγαν στο Κοσσοβο για να βοηθησουν την αλβανικη μειονοτητα της περιοχης.....μετα απο ποσα χρονια νομιζεις οτι θα αρχισουν τα επεισοδια μεταξυ Ελλαδας και Σκοπιων για την Μακεδονικη μειονοτητα? 20 -30 χρονια?

Οταν καποτε πριν αλλα τοσα χρονια αρχισαν οι Σκοπιανοι να μιλανε για Μακεδονια κι οτι ο Φιλιππος ηταν σλαβος, κλπ-κλπ , οι τοτε πολιτικοι μας αλλα κι ο απλος κοσμος γελουσαν κι ελεγαν οτι ειναι αστειο να μιλαμε για τετοια πραγματα....οταν οι δημοσιογραφοι ρωτουσαν τους πολιτικους μας τι θα κανουν με το "μακεδονικο προβλημα" , απαντουσαν οτι δεν υπαρχει "μακεδονικο προβλημα" ....αυτη ηταν η σταση της εξωτερικης πολιτικης στην Ελλαδα.....αν ανοιξεις σημερα εναν παγκοσμιο χαρτη θα δεις οτι τα σκοπια αναγραφονται ως Μακεδονια κι ας μην εχουν παρει ακομα επισημα το ονομα....πιστευω λοιπον οτι αν τελικα το παρουν κι επισημα, θα χουμε με τα χρονια πολυ μεγαλυτερα προβληματα απο το να τσακωνομαστε για το πως θα βαφτιστουν οι Σκοπιανοι.
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Λοιπον, κατ' αρχας εγω προσωπικα αισθανομαι θιγμενος απο διαφορες παρατηρησεις που εγιναν για ανθρωπους με διαφορετικη αποψη, με πρωτη και καλυτερη κατι που γραφτηκε του στυλ "οποιος δεν γουσταρει, ας παει στα Σκοπια." η κατι τετοιο. Το μονο που δειχνει καποιος ετσι ειναι οτι θεωρει οτι εχει την απολυτη αληθεια στο μυαλο του και δεν δεχετε οχι μονο συζητηση, αλλα ουτε καν την εκφραση αλλων αποψεων. Και καλο θα ηταν να μην θεωρει κανεις δεδομενα καποια πραγματα: προσωπικα δεν υπεγραψα κανενα συμβολαιο οτι θα στηριζω οτι κι αν κανει η χωρα μου επειδη γεννηθηκα εδω.
Εαν θιχτηκες απο την προταση μου "οποιου δεν του αρεσει, να παει να μεινει στα Σκοπια", μπορεις να θιχτεις ακομα περισσοτερο εαν ελεγα "Μακαρι να ειχες γεννηθει και στα Σκοπια"
Επειδη ομως, αναφερθηκες στο ζητημα, θα ηθελα να σου θυμισω, πως ενω δεν παλευεις για τα εξωτερικα συμφεροντα της χωρας ( στην οποια τελικα εισαι φιλοξενουμενος, εαν κρινω απο τη λογικη σου ), θυμασαι να παλεψεις για τα συμφεροντα των εργατων, των συνταξιουχων, κλπ..Ή μηπως και αυτο τελικα, ειναι μια προφαση, απεναντι στον "ωχαδερφισμο" και "διεθνισμο" που διακατεχει καποιους ανθρωπους.

Μην ξεχνας, πως εαν θιχτει γεωγραφικα η χωρα που κατοικεις, θα εχει επιπτωση στην οικονομια της ( και αμεσα στη δικη σου ). Και τονιζω μονο την οικονομια, γιατι καποιοι εχουν αποδειξει πως μονο αυτο σκεπτονται στο κατω κατω. Πισω απο ενα ομορφο πεπλο "διεθνισμου" και "ειρηνης μεταξυ των λαων", προωθουν ισοπεδωτικα συμφεροντα οικονομιας και Μεγαλων Δυναμεων.

Βεβαια, εμεις ειμαστε αυτοι που φανταζομαστε τη Μεγαλη Αλβανια, τη Μεγαλη Βουλγαρια και δεν ξερω τι αλλες μεγαλες ιδεες υπαρχουν..
Να μου θυμισει καποιος ποτε ειπαμε "οκ, παμε λιγο προς τα εκει, λιγο προς τα εδω", τα τελευταια 20 χρονια.
Η οικονομικη επεκταση στα Βαλκανια, ειναι σημαδι ιμπεριαλισμου;
Δηλαδη εαν εμεις ειμαστε οι πραγματικοι ιμπεριαλιστες, οι ΗΠΑ, τι ειναι; Ο αυτοκρατορας του Star Wars? Οκ, τοτε εμεις ειμαστε ο Darth Vader και με το φωτοσπαθο μας, κατακτουμε ολα τα Βαλκανια..

May the force be with us!  ::)

Και βεβαια, δεν θα μπω στη θεση κανενος ανθρωπου που εχει παραποιησει την ιστορια του, για να αποκτησει οντοτητα σε ενα χωρο που υπηρξε μονο σαν "φυλη" και οχι σαν "χωρα" ( δεν ειναι υποτιμητικο, αν και το τελευταιο καιρο διαπιστωνω πως οι "φυλες" πιο ευκολα αποκτουν χωρα ).
Παντως, δεν θα ηθελα οντως να ημουν Σκοπιανος, γιατι θα επρεπε να παραδεχτω πως η γλωσσα μου προερχεται απο 2 Βυζαντινους...Αν και φανταζομαι πως αυτο δεν το μαθαινουν οι "φιλοι" μας.. ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/08, 15:00 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GermanRock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πλεον Μεταπτυχιακοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Εγω βαζω παντως στοιχημα οτι αυτοι που αναφερθηκαν σε τεστ DNA, εθνικισμο, κλπ-κλπ περα απο πιτσιρικια ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι κι απο Βορεια Ελλαδα.....και δεν παω να δημιουργησω καυγα Βορρα-Νοτου απλα κανω για ακομα μια φορα τη θλιβερη διαπιστωση οτι για καποιους Ελλαδα θα ναι παντα μονο η Αθηνα μεσα στο φτωχο μυαλουδακι τους.

Πεστα ρε chorrer... Εχει παραγινει πια το κακο! >:(

Οσο αφορα το σκοπιανο... Ακομα κ εγω που δεν ειμαι καν Ελληνιδα αγανακτω με την ολη κατασταση! Ειναι καιρος οι Ελλαδα να σταματησει να καταπινει τα πραγματα αμασητα, υπαρχουν πραγματα, για τα οποια δεν θα'πρεπε ουτε καν στην πλακα να τιθεται θεμα διαπραγματευσης κ αντι γιαυτο η Αθηνα καθεται κ συζητα το ενδεχομενο συμβιβασμου! Κ παλι ευτυχως που φανηκε κ το θρασος των Σκοπιανων για μια ακομα φορα κ ηθελαν κ παραπανω, αλλιως θα ειχαν το ονομα τωρα (εστω κ με το "ανω" μπροστα) κ μαλιστα απο δικη μας ηλιθιοτητα! >:(

κ για να μην ξεχνιομαστε... δεν ειναι μονο το ονομα... Θυμηθειτε τη σημαια με το Λευκο Πυργο κ καποιες δηλώσεις περι "απλευθερωσης της σκλαβωμενης απο την Ελλαδα Μακεδονιας". (ας μη σχολιασω καλυτερα). Επισης  οποιος εχει παει Σκοπια θα εχει δει σ'ενα σημειο λιγο μετα τα συνορα μια ταμπελα με τον χαρτη των Βαλκανιων που εχει πανω τη Μακεδονια ενωμενη με τα Σκοπια σε κοκκινο χρωμα...

Μηπως αν ερθουν αυριο-μεθαυριο κ απαιτησουν να τους δοθει η Μακεδονια γιατι τους ανηκει δικαιωματικα να αρχισουμε να το συζηταμε και αυτο?

ΕΛΕΟΣ! >:(
I can't sleep alone anymore Need someone here with me,All I ever wanted and more My dreams are fighting for ...Never Ending Nightmare,Always there instead of you...MSG

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Εχω παρατηρησει πως οταν μιλας για "Ελλαδα" "συνορα" "εθνικη παρουσια", θεωρεισαι "γραφικος" "εθνικιστης" "επικινδυνο στοιχειο", "χρυσαυγιτης", κλπ...

Αν κι εγω ειμαι κατοικος Αθηνας, προτεινω σε αυτα τα "πιτσιρικια" που αισθανονται πνιγμενα απο τη "χουντα" των ακροδεξιων ( !!! ) να κανουν μια επισκεψη στα ομορφα μερη της Μακεδονιας μας, ωστε να δουν για τι πραγμα "ξερογλειφονται" ολοι οι βορειοι "φιλοι" μας.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Εχω παρατηρησει πως οταν μιλας για "Ελλαδα" "συνορα" "εθνικη παρουσια", θεωρεισαι "γραφικος" "εθνικιστης" "επικινδυνο στοιχειο", "χρυσαυγιτης", κλπ...


Αυτό πραγματικά δεν αντέχετε άλλο ,φίλε freemind και πρέπει να καταλάβουν κάποια στιγμή ,ότι εκτός ότι μας προσβάλλουν ,χάνουν και τα δίκια τους...Εκτός και αν βρίσκονται σε μια εντελώς αντίπερα όχθη,οπότε σεβαστή η άποψη τους ,αλλά φυσικά και μη αποδεκτή...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Sorry gia ta greeklish alla sas milaw apo to pc tou xenodoxeiou sto Verolino!

Vlepw oti to thema mou kala kratei ;D! Egw pros to paron tha pw oti symfwnw me ton arh kai ton klh kai oti otan gyrisw tha pws plhrws thn apopsh mou xwris greeklish  ;D

Epeidh eimai ektos gia epite ligo ti ginetai ekei katw!Egine telika h poreia?

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Sorry gia ta greeklish alla sas milaw apo to pc tou xenodoxeiou sto Verolino!

Vlepw oti to thema mou kala kratei ;D! Egw pros to paron tha pw oti symfwnw me ton arh kai ton klh kai oti otan gyrisw tha pws plhrws thn apopsh mou xwris greeklish  ;D

Epeidh eimai ektos gia epite ligo ti ginetai ekei katw!Egine telika h poreia?

τετάρτη είναι

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
ρε παιδια συμετεχω και στο αλλο παρομοιο θεμα...και εγω διαφωνω και δεν θα συμμετεχω στο τσακωμο "εθνικιστων"-"μη ελληνων" (ελα πλακα κανω ψαρωσατε :P)...σε αυτο το θεμα θα παω την πολυ απλη και "παιδικη" ( ???!) μυ γνωμη..ειναι λογικο μια χωρα να εχει το ονομα μιας πολης μιας άλλης χώρας;!
ΕΠΙΣΥΜΑΣΝΗ:ειμαι κατα των αποψεων η ιστορια μας κτλπ κτλπ... :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Εγω βαζω παντως στοιχημα οτι αυτοι που αναφερθηκαν σε τεστ DNA, εθνικισμο, κλπ-κλπ περα απο πιτσιρικια ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι κι απο Βορεια Ελλαδα.....και δεν παω να δημιουργησω καυγα Βορρα-Νοτου απλα κανω για ακομα μια φορα τη θλιβερη διαπιστωση οτι για καποιους Ελλαδα θα ναι παντα μονο η Αθηνα μεσα στο φτωχο μυαλουδακι τους.

Πεστα ρε chorrer... Εχει παραγινει πια το κακο! >:(

Οσο αφορα το σκοπιανο... Ακομα κ εγω που δεν ειμαι καν Ελληνιδα αγανακτω με την ολη κατασταση! Ειναι καιρος οι Ελλαδα να σταματησει να καταπινει τα πραγματα αμασητα, υπαρχουν πραγματα, για τα οποια δεν θα'πρεπε ουτε καν στην πλακα να τιθεται θεμα διαπραγματευσης κ αντι γιαυτο η Αθηνα καθεται κ συζητα το ενδεχομενο συμβιβασμου! Κ παλι ευτυχως που φανηκε κ το θρασος των Σκοπιανων για μια ακομα φορα κ ηθελαν κ παραπανω, αλλιως θα ειχαν το ονομα τωρα (εστω κ με το "ανω" μπροστα) κ μαλιστα απο δικη μας ηλιθιοτητα! >:(

κ για να μην ξεχνιομαστε... δεν ειναι μονο το ονομα... Θυμηθειτε τη σημαια με το Λευκο Πυργο κ καποιες δηλώσεις περι "απλευθερωσης της σκλαβωμενης απο την Ελλαδα Μακεδονιας". (ας μη σχολιασω καλυτερα). Επισης  οποιος εχει παει Σκοπια θα εχει δει σ'ενα σημειο λιγο μετα τα συνορα μια ταμπελα με τον χαρτη των Βαλκανιων που εχει πανω τη Μακεδονια ενωμενη με τα Σκοπια σε κοκκινο χρωμα...

Μηπως αν ερθουν αυριο-μεθαυριο κ απαιτησουν να τους δοθει η Μακεδονια γιατι τους ανηκει δικαιωματικα να αρχισουμε να το συζηταμε και αυτο?

ΕΛΕΟΣ! >:(

Δηλαδή ας πούμε είσαι Υπουργός, Πρωθυπουργός κτλ. κτλ.  ΤΙ ακριβώς πιστεύεις οτι πρέπει να γίνει? Γιατί πολύ εύκολο είναι να λέμε οτι δεν θα περάσει και τα λοιπά πατριωτικά ξεσπάσματα, αλλά είναι δυνατόν να έχουμε την πεποίθηση οτι απλά και μόνο λέγοντας οτι δεν συμβιβαζόμαστε λύθηκε? Δηλαδή οι Σκοπιανοί να πάνε να πνιγούνε, να μην βρεθεί ένα όνομα? Ή αυτό πια "δεν είναι δική μας δουλειά"?

Σκεφτείτε λίγο τις πιέσεις που ασκούνται, τα συμφέρονται που μπλέκονται και μιλήστε λίγο ρεαλιστικά... ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ.

Εχω παρατηρησει πως οταν μιλας για "Ελλαδα" "συνορα" "εθνικη παρουσια", θεωρεισαι "γραφικος" "εθνικιστης" "επικινδυνο στοιχειο", "χρυσαυγιτης", κλπ...


Αυτό πραγματικά δεν αντέχετε άλλο ,φίλε freemind και πρέπει να καταλάβουν κάποια στιγμή ,ότι εκτός ότι μας προσβάλλουν ,χάνουν και τα δίκια τους...Εκτός και αν βρίσκονται σε μια εντελώς αντίπερα όχθη,οπότε σεβαστή η άποψη τους ,αλλά φυσικά και μη αποδεκτή...

ΟΚ, μόλις έχασα κάθε ελπίδα για αυτό που είχα. Απλά, δεν αντέχω άλλο αυτό το πράγμα. Ειλικρινά απο εδώ και πέρα όσο και να θέλω δεν πρόκειται να συζητήσω άλλο γιατί είναι ανούσιο και δυστυχώς επιβεβαιώνεται το πόσο κολλημένοι είναι οι άνθρωποι και πόσο δεν μπορούν να απαντήσουν φυσιολογικά και να προχωρήσουν τέτοιες συζητήσεις. Να πώς πιάνονται οι 70 σελίδες σε τέτοια θέματα...

ΝΙΩΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!! (για περισσότερες πληροφορίες πρίν με στείλετε στην πυρά ανατρέξτε στο προηγούμενό μου post που είτε δεν διαβάσατε ή αγνοήσατε επιδεικτικά)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/08, 01:32 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Klis klis, το θεμα δεν ειναι ακριβως τοσο απλο.
Στην Ελλαδα, ειναι πιο ευκολο τελικα να μιλησεις για "δικαιωματα εργατων, ελευθερια απο τη χουντα της κυβερνησης, κλπ" και να κανεις πορειες γι'αυτο, παρα να δεχτεις πως υπαρχουν και καποιοι ανθρωποι που ενδιαφερονται για το εθνικο συμφερον της χωρας που μενουν και κανουν μια πορεια γι'αυτο ( το Β προσωπο ειναι θεμα προτασης και οχι προσωπικα προς εσενα ).

Να ξερουν ομως, πως αυτοι που δηλωνουν "φιλελευθεροι" και "υπερ του λαου", καταργουν οτιδηποτε πιστευουν οταν ουσιαστικα ΑΠΑΞΙΩΝΟΥΝ και ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ( στα λογια ) να ακουστει η αντιθετη αποψη και να διαδηλωσει καποιος γι'αυτη!

Επειδη, καποιοι ανθρωποι ζουν σε αυτη τη χωρα και συμπεριφερονται σαν παρασιτα, αναμεσα απο "φιλελευθερες" ιδεες και βεβαια δεν εχουν καμια ορεξη να παλεψουν γι'αυτη τη χωρα, παρα μονο οταν αφορα την τσεπουλα και τον καναπε τους, δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν και οι "αντιθετοι" που θεωρουν σημαντικο να μεινει γεωγραφικα και ιστορικα αλωβητη η χωρα του.

Τελικα, αυτη η χουντα "οχι, εσεις δεν εχετε κανενα δικαιωμα να κανετε συναλλητηριο" ειναι χειροτερη ( ιδεολογικα ) απο τη χουντα που περασε η Ελλαδα το 70...Προσεξτε, γιατι κρινεστε γι'αυτες τις "ιδεες" σας παιδια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GermanRock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πλεον Μεταπτυχιακοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Δηλαδή οι Σκοπιανοί να πάνε να πνιγούνε, να μην βρεθεί ένα όνομα? Ή αυτό πια "δεν είναι δική μας δουλειά"?
Παράθεση

Συγγνωμη, αλλα πρωτου οικειοποιηθουν το "Μακεδονια", ονομα δεν ειχαν? Κ στο κατω-κατω της γραφης, θα παθουν κατι αν βρουν αλλο ονομα? Τοση πια ελλειψη φαντασιας εχουν? Και ναι, δεν ειναι δικη μας δουλεια, αν το μονο προβλημα ειναι το να βρεθει ενα ονομα. Αν ηταν να νιωσω συμπονοια για την εξαθλιωση μεσα στην οποια ζουν κλπ, ναι, να το κανω, ναι εκει πρεπει οντως να ευαισθητοποιηθουμε. Αλλα να τους συμπονεσω γιατι θελεουν να παρουν ενα ονομα που δεν τους ανηκει, ε οχι! Τονιζω: δεν μου φταιει ο απλος κοσμακης, αλλα οι πολιτικοι τους που το καναν ζητημα.
I can't sleep alone anymore Need someone here with me,All I ever wanted and more My dreams are fighting for ...Never Ending Nightmare,Always there instead of you...MSG

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Δηλαδή οι Σκοπιανοί να πάνε να πνιγούνε, να μην βρεθεί ένα όνομα? Ή αυτό πια "δεν είναι δική μας δουλειά"?

Συγγνωμη, αλλα πρωτου οικειοποιηθουν το "Μακεδονια", ονομα δεν ειχαν? Κ στο κατω-κατω της γραφης, θα παθουν κατι αν βρουν αλλο ονομα? Τοση πια ελλειψη φαντασιας εχουν? Και ναι, δεν ειναι δικη μας δουλεια, αν το μονο προβλημα ειναι το να βρεθει ενα ονομα. Αν ηταν να νιωσω συμπονοια για την εξαθλιωση μεσα στην οποια ζουν κλπ, ναι, να το κανω, ναι εκει πρεπει οντως να ευαισθητοποιηθουμε. Αλλα να τους συμπονεσω γιατι θελεουν να παρουν ενα ονομα που δεν τους ανηκει, ε οχι! Τονιζω: δεν μου φταιει ο απλος κοσμακης, αλλα οι πολιτικοι τους που το καναν ζητημα.

Χμμμ όχι, δεν είχαν όνομα! Αυτό είναι και όλη η ιστορία! Εδώ και τουλάχιστον 50ετία ψάχνουν ένα. Και φυσικά δεν είναι η έλλειψη φαντασίας, είναι η πεποίθηση οτι δικαιωματικά η περιοχή τους ονομάζεται Μακεδονία. Το οτι δεν τους ανήκει, είναι πεποίθηση της μιας πλευράς, ΕΚΕΙ δηλαδή είναι το πεδίο διαφωνίας! Πόσες ακριβώς φορές πρέπει να αναφερθεί για να σταματήσουν τα posts τύπου "Να πάνε να βρούν άλλο όνομα και να αφήσουν την Μακεδονία ήσυχη"? Δεν. Λέγεται. Λύση. Λέγεται γκρίνια.

Και αν πούμε οτι δεν είναι δική μας δουλειά, θα ξαναγυρίσουν και θα πούν 'ά ωραία, το ονομάζουμε λοιπόν όπως θέλουμε' και ξαναγυρίζει η συζήτηση περί Μακεδονίας, διότι δεν γίνεται να καιγόμαστε για το όνομα και όταν πια φτάσει στο "ωραία, τότε πώς προτείνετε να το ονομάσουμε?" να σφυρίζουμε αδιάφοροι... Φαύλος κύκλος. Πόσο πιο λιανά να το κάνω?

Όσο για το υπόλοιπο post εκτός της φράσης "δεν είναι δική μας δουλειά?", πάλι αγνοήθηκε?...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/08, 13:08 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ πιστός στην λογική των Σκοπιανών λέω να ονομαστούν FYRO Rome πάντως. Και στην Ρωμαική αυτοκρατορία ανήκαν κάποτε ;D ;D ;D Ας τα βρουν με τους Ιταλους ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Δηλαδή οι Σκοπιανοί να πάνε να πνιγούνε, να μην βρεθεί ένα όνομα? Ή αυτό πια "δεν είναι δική μας δουλειά"?
Παράθεση

Συγγνωμη, αλλα πρωτου οικειοποιηθουν το "Μακεδονια", ονομα δεν ειχαν? Κ στο κατω-κατω της γραφης, θα παθουν κατι αν βρουν αλλο ονομα? Τοση πια ελλειψη φαντασιας εχουν? Και ναι, δεν ειναι δικη μας δουλεια, αν το μονο προβλημα ειναι το να βρεθει ενα ονομα. Αν ηταν να νιωσω συμπονοια για την εξαθλιωση μεσα στην οποια ζουν κλπ, ναι, να το κανω, ναι εκει πρεπει οντως να ευαισθητοποιηθουμε. Αλλα να τους συμπονεσω γιατι θελεουν να παρουν ενα ονομα που δεν τους ανηκει, ε οχι! Τονιζω: δεν μου φταιει ο απλος κοσμακης, αλλα οι πολιτικοι τους που το καναν ζητημα.
Καλα γιατι κανενας δεν μπροει να πιασει την ουσια των πραγματων. Αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα να βρουν ενα ονομα δεν θα το κανανε? Για μαλακες ψαχνεις? Ποτε θα καταλαβετε οτι ενα εθνος αν δεν θελει να διαλυθει χρειαζεται μια ιστορια? Ποσω δεν μαλλον τα σκοπια που ειναι πολυφυλετικο εθνος και δεν εχει κανεναν κοινο δεσμο μεταξυ των πολιτων του. Χρειαζεται λοιπον ΚΑΤΙ για να ενωσει τον λαο και να συγκρατηση την χωρα για να μην υπαρξουν κι αλλα "κοσσοβα". Υπαρχουν Σ Υ Μ Φ Ε Ρ Ο Ν Τ Α ποτε θα το καταλαβετε?


Α και σε οτι εχει να κανει για σποντες που ακουστηκαν παραπανω, ποσως με ενδιαφερει το εθνικο συμφερον οποιασδηποτε χωρας... Με ενδιαφερει η αποκατασταση της ιστοριας αλλα αυτος ειανι και ο μοναδικος λογος να διαφωνησω στην ονομασια των σκοπιων σε μακεδονια. Απο κει και περα δεν μπορω να παρω την πλευθρα καμιας χωρας γιατι πρωτων δεν προκειτια να στηριξω καμια εξουσια και κανενα κρατος και δευτερον ολα ειναι αμερικανικα συμφεροντα οποτε ακομα χειροτερα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Αφού μιλάμε για ιστορία ,η ιστορία λέει ότι ο Τίτο ο ηγέτης της Γιουγκοσλαβίας δηλαδή μετά τον Β' παγκόσμιο πόλεμο ,ονόμασε το συγκεκριμένο κομμάτι της χώρας του Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας ,μόνο και μόνο για να δημιουργήσει θέμα επεκτατισμού στο μέλλον εφόσον του δινόταν η ευκαιρία προς την Ελλάδα.Δεν θα επεκταθώ ποιές συνθήκες του επέτρεπαν να κάνει τέτοια όνειρα ,γιατί θα έχουμε άλλο γύρο διαξιφισμών.Στήθηκε μάλιστα ολόκληρη ,προπαγάνδα -παιδεία, για να πειστούν οι έρημοι οι Σκοπιανοί ότι είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου και των αρχαίων Μακεδόνων .Σε αυτό υπήρχε και η αλήθεια του ότι όντως γεωγραφικά ,ένα μεγάλο κομμάτι ανήκε στη Μακεδονία.Το μεγαλύτερο κομμάτι ήταν η Παιονία ,όπως ονομαζόταν και οι Παίονες δεν ήταν ελληνικό φύλο (μη ελληνική γλώσσα ,μη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς αγώνες κλπ.).Φανταστείτε τώρα ,κάποιος να σας πει ότι τα περί αρχαίας Ελλάδας που ξέρουμε εμείς είναι μια μπούρδα και μισή. Θα τον πιστεύατε ;Το ίδιο ισχύει και για τον λαό των Σκοπίων .Το ζήτημα είναι αυτοί που ενώ ξέρουν την αλήθεια προσπαθούν να επιβάλλουν τα ψέμματα σε εμάς .Το γιατί η Δύση θέλει να τελειώσει το θέμα εις βάρος μας .Το τί κάναμε εμείς ως εξωτερική πολιτική ,για να μην συμβεί αυτό.Το τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα .Και ναι υπάρχουν ακόμα εθνικά ζητήματα ,όσο και αν θέλει η προπαγάνδα της παγκοσμιοποίησης να καταργήσουμε αν είναι δυνατόν ,ακόμα και την ίδια τη λέξη έθνος. Που στο κάτω κάτω είναι μια οικογένεια ανθρώπων με πάρα πολλά κοινά χαρακτηριστικά.Δεν είναι για δαιμονοποίηση ,δεν έχει σχέση με τον Χίτλερ,δεν έχει σχέση με αυτά που πρεσβεύουν οι ακροδεξιοί .Είναι απλά μια οικογένεια ,κομμάτι της μεγάλης οικογένειας που είναι η ίδια η ανθρωπότητα...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/08, 21:32 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, δεν προλαβαίνω. Εγώ αυτό που έχω να πω, αφού άκουσα και τις δηλώσεις του Θοδωράκη, είναι να κάνετε τον σταυρό σας μη μπούνε στην κουβέντα τα όπλα. Γιατί πέρα από τα Σκόπια, είναι και η ιδέα της μεγάλης Αλβανίας που διεκδικεί εδάφη μέχρι την Άρτα σχεδόν. Ο Θεός να βάλει το χέρι του γιατί αν γίνει κανένα μπαμ στα Βαλκάνια πάλι, στην καλύτερη περίππτωση θα εμπλακούμε και στη χειρότερη, μια γειτονιά είμαστε.. Στην τελευταία Βαλκανική σύραξη είχαν βρεθεί και ενδείξεις πυρηνικών αν δεν κάνω λάθος.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν το είδατε σήμερα στις ειδήσεις, αλλά ο αγαπητός μας Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος πρότεινε μια αντι-πορεία σε εκείνες που γίνονται στη Σερβία, απο εμας τους ''Μακεδόνες'' ώστε να δείξουμε τη δυσαρέσκεια μας έναντι στο ότι τα Σκόπια πρόκειται να πάρουν το όνομα ''Μακεδονια''!! Σε αυτή την πορεία πρέπει φυσικά να συμμετάσχουν όλοι όσοι θεωρούν τον εαυτό τους ''πατριώτη'' και καλό χριστιανό! Και να οι προσωπικές μου θέσεις επι του θέματος :

1) Για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται πόσο μεγάλη επίδραση έχει η εκκλησία στο κράτος!Για ακομα μια φορά η εκκλησία επεμβαίνει σε κρατικά θέματα, που στην ουσία είναι έξω από τα όρια της εξουσίας της, που καταχρόντας την, τη μετατρέπει σε κοσμική!

2) Αυτή η πορεία είναι μια αισχρή εθνικιστική προπαγάνδα υποκινούμενη από τους έλληνες και ξένους κυβερνωντες έτσι ώστε να θολωθεί με εθνικιστικές φανφάρες το μυαλό τον πολιτών και να αποπροσανατολιστουν από τη σοβαρότητα του προβλήματος ,μένοντας μόνο στις εθνικιστικές παρυφες! Με άλλα λόγια, αυτή η ''διαμαρτυρία'' έρχεται να υποσκάψει περισσότερο τα πράγματα και να μεγαλώσει το χάσμα μεταξύ όχι μόνο ελλήνων και Σέρβων αλλά και ελλήνων εθνικιστικών και αντιφρονούντων!

3) Και πέρα από την εθνικιστική μέθη που προωθεί η πορεία, είναι σίγουρο ότι θα γίνουν τα ίδια επεισόδια που εγιναν και στη Σερβία! Στην ουσία η ποιότητα μυαλού των ανθρωπων που συμμετέχουν στις 2 πορείες δε διαφέρει και πολύ! Και προ πάντων, εαν στην πορεία αυτή σημειωθούν τα ίδια επεισόδια όπως έγιναν στην αντίστοιχη των Σκοπιανών, τότε θα αμαυρωθεί το όνομα μας ακόμα περισσότερο και θα αποδείξουμε επιτέλους ότι είμαστε μια τριτοκοσμική χώρα όπου η δημοκρατία στην ουσία χάσκει απο παντού  και ότι οι πολίτες της βρίσκονται ακόμα σε επίπεδο νεάτερνταλ που δεν μπορούν να λύσουν μόνοι τους ενα διπλωματικό ζήτημα παρα προβαίνουν σε ηλίθιες και άσκοπες ακρότητες!!

Προσωπικά τη άποψη μου για διαχωρισμό κρατους-εκκλησίας την εχω εκφράσει σε άλλο θρεντ.Είναι ανεπίτρεπτο να έχει λόγο σε ζητήματα του κράτους κεφαλή της εκκλησίας! Γιατί αυτή η ενέργεια μόνο αθώα και πατριωτική δεν μπορεί να είναι! Και ,πάνω από όλα ,μέσα απο αυτή βλασταίνει ο άκρατος εθνικισμός  και μια ψεύτικη σχέση  με την εκκλησία που καταστρατηγεί την ανθρώπινη σκέψη και βούληση προβάλλοντας τη διαμάχη μεταξύ των λαών και όχι την ειρηνική συνεύρεση και επίλυση προβλημάτων!!! Ώς πότε λοιπόν θα ανεχόμαστε τον Άνθιμο και τον κάθε Άνθιμο να χειραγωγεί το ποίμνιο και να επεμβαίνει σε εντελώς άσχετα με την εκκλησία ζητήματα???

Eθνικιστικο τα να διαμαρτυρεσαι επειδη ονομαζουν τα ΣΚΟΠΙΑ σε ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ? Οσο για το ζητημα της εκκλησιας, εχω βαρεθει να τα λεω...εσυ αν μαζευτεις με 15 ατομα και διαμαρτυρηθεις για το ασφαλιστικο δεν ανακατευεσαι σε πολιτικο ζητημα? Οπως σε βολευει τα λες! Αλλο πολιτικο, αλλο εθνικο και αλλο εθνικιστικο!!!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, δεν προλαβαίνω. Εγώ αυτό που έχω να πω, αφού άκουσα και τις δηλώσεις του Θοδωράκη, είναι να κάνετε τον σταυρό σας μη μπούνε στην κουβέντα τα όπλα. Γιατί πέρα από τα Σκόπια, είναι και η ιδέα της μεγάλης Αλβανίας που διεκδικεί εδάφη μέχρι την Άρτα σχεδόν. Ο Θεός να βάλει το χέρι του γιατί αν γίνει κανένα μπαμ στα Βαλκάνια πάλι, στην καλύτερη περίππτωση θα εμπλακούμε και στη χειρότερη, μια γειτονιά είμαστε.. Στην τελευταία Βαλκανική σύραξη είχαν βρεθεί και ενδείξεις πυρηνικών αν δεν κάνω λάθος.
:-\αυτο προσπαθησαν να κανουν οταν δεχτηκαν την ανεξαρτητοποιηση του φυρομ ,να απομακρυνουν τα συνορα της αλβανιας..αν και ολα αυτα τα μεγαλα λογια πιστευω οτι ειναι ψευτικα...καποιοι μας θελουν εξαγριωμενους και τα πλασαρουν (προσωπικη μου αποψη αρνουμε να δεχτω οτι ο καθε πολιτης της καθε χωρας σημερα θελει εστω ενα μετρο γης απο μια αλλη χωρα.... :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αυτο προσπαθησαν να κανουν οταν δεχτηκαν την ανεξαρτητοποιηση του φυρομ ,να απομακρυνουν τα συνορα της αλβανιας..αν και ολα αυτα τα μεγαλα λογια πιστευω οτι ειναι ψευτικα...καποιοι μας θελουν εξαγριωμενους και τα πλασαρουν (προσωπικη μου αποψη αρνουμε να δεχτω οτι ο καθε πολιτης της καθε χωρας σημερα θελει εστω ενα μετρο γης απο μια αλλη χωρα.... :-\
Κανεις λαθος εδω! Δεν ειδες χαρτες των Σκοπιων που δειχνουν ενιαια μακεδονια συμπεριλαμβανομενων και ελληνικων εδαφων?

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
αυτο προσπαθησαν να κανουν οταν δεχτηκαν την ανεξαρτητοποιηση του φυρομ ,να απομακρυνουν τα συνορα της αλβανιας..αν και ολα αυτα τα μεγαλα λογια πιστευω οτι ειναι ψευτικα...καποιοι μας θελουν εξαγριωμενους και τα πλασαρουν (προσωπικη μου αποψη αρνουμε να δεχτω οτι ο καθε πολιτης της καθε χωρας σημερα θελει εστω ενα μετρο γης απο μια αλλη χωρα.... :-\
Κανεις λαθος εδω! Δεν ειδες χαρτες των Σκοπιων που δειχνουν ενιαια μακεδονια συμπεριλαμβανομενων και ελληνικων εδαφων?
μα δεν ειπα το αντιθετο.. :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως τουλάχιστον τώρα έστω και απο την μικρή αυτή συζήτηση θίχτηκε και ένα μεγάλο ζήτημα που αφορά τη δημοκρατία...πορεία για την παιδεία,ασφαλιστικό,για τους ομοφυλλόφιλους  κλπ κλπ ίσων με φωνή λαού και αναυθέρετο δημοκρατικό δικαίωμα, πορεία για εθνικά ζητήματα και δη το σκοπιανό ισων φασισμός..... αυτη είναι κύριοι η δημοκρατία του κατα το δοκούν,και μη ξεχνάμε οι αρχαίοι Ελλήνες είπαν πρώτοι το διαίρειν και βασίλευε αλλά το εφάρμοσαν  πρώτοι αυτοί που κυβερνούν τον κόσμο τώρα.
Γιατί το λέω αυτό? Καταρχήν ποιός για παράδειγμα διοικεί όλους του παγκόσμιους οργανισμούς πχ ΟΠΕΚ,ΟΗΕ  ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ,ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ, κλπ κλπ.Το ξέρατε οτι στις αρχές του αιώνα οι πρώτοι Τραπεζίτες στο κόσμο ήταν οι Αρμένιοι δεύτεροι οι Έλληνες και τρίτοι οι Εβραίοι? και συμπτωματικά μετά τα γνωστά μικρασιατικά του '22 μείναν μόνο οι τρίτοι?
Μήπως τελικά μας βάζουν και τρωγόμαστε για να περάσουν αυτά που θέλουν? Δηλαδή ρε παιδιά δε μπορώ να πιστέψω πως αυτοί οι σκοπιανοί απο μόνοι τους μες την πείνα και την αθλιότητα τους, δεν έιχαν και άλλη έννοια τους έκαιγε  η ονομασία?
Ήρθε μετά ο  ο Τιτο και τη Βαρντάσκα την Βάπτισε Μακεδονία, όνομα είχε ο τόπος τους και μπορούσε να βρει και κάτι πιο κατάλληλο, όπως έστω και κάτι σε Σλαβομακεδονία, που στο τέλος τέλος νομίζω πως θα το συγχωρούσαν οι Έλληνες και η Ελλάδα γιατί διαφαίνεται η Σλαβική καταγωγή που εμφανίστηκε μετά το 1100 μχ στη περιοχή και εντάξει ρε γείτονες μένετε στο βόρειο κομμάτι της Μακεδονίας αντε να σας βγάλουμε Σλαβική βόρεια Μακεδονία και να είμαστε και αγαπημένοι.
Αλλά   ΟΧΙ...... ασε να ανακατέψουμε τα πράγματα να τους έχω όλους στο χέρι να του πείσω οτι ο Μ.Αλέξανδρος ηταν σλάβος και ο Βουκεφάλας...... ζάσταβα να ονομάσω και τα μισά σκόπια Φίλιππος Αλέξανδρος κλπ κλπ να βγάλω και ένα χάρτη που φθάνει στο Αγιο Όρος και να βάλω και τους εδώ δικούς μου πολίτικούς να κάνουν τον κινέζο δηλαδή να σιωπούν εντέχνως (η οχι? εγώ πάντως το χάρτη αυτό τον έχω δει πρίν 20 χρόνια οι πολιτικοί μας οχι?)  η μήπως ξέχασαν οι Αμερικάνοι οτι οι Τούρκοι, Αλβανοί, πολέμησαν στο πλευρό των Γερμανών στο β΄παγκόσμιο πόλεμο και απλά τους συγχώρεσαν? ,  απλά δεν τους εξυπηρετεί σε παρούσα φάση και σε άλλη φάση μπορεί να το θυμηθούν όπως θυμήθηκαν τον Οσάμα που ήταν και δημιούργημα τους.
Επίσης οφείλω να επισημάνω οτι ο πραγματικός σύμμαχος σε τέτοιες καταστάσεις έιναι η μόνο η  ιστορία και η αντίσταση.
Δέστε γιατί λέω ιστορία, οι Βρετανοί έφαγαν πόρτα στην προσπάθεια εισόδου στην Ε.Ε σαν Μ.Βρετανία απο τους Γάλλους απλά και μόνο γιατί υπάρχει περιοχή Βρετάνη στην Γαλλία.  Να  μάνι μάνι ένα επιχείρημα στο πλευρό μας και ένας  σύμμαχος..... οι Γάλλοι.
Η δείτε ένα κοντινό παράδειγμα ποιοί λαοί πρόσφατα τους προπαγανδίζουν ανελέητα? Οι Αμερικάνοι και οι Σκοπιανοί γιατί? Δεν έχουν ιστορία!!

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Πάντως τουλάχιστον τώρα έστω και απο την μικρή αυτή συζήτηση θίχτηκε και ένα μεγάλο ζήτημα που αφορά τη δημοκρατία...πορεία για την παιδεία,ασφαλιστικό,για τους ομοφυλλόφιλους  κλπ κλπ ίσων με φωνή λαού και αναυθέρετο δημοκρατικό δικαίωμα, πορεία για εθνικά ζητήματα και δη το σκοπιανό ισων φασισμός..... αυτη είναι κύριοι η δημοκρατία του κατα το δοκούν,και μη ξεχνάμε οι αρχαίοι Ελλήνες είπαν πρώτοι το διαίρειν και βασίλευε αλλά το εφάρμοσαν  πρώτοι αυτοί που κυβερνούν τον κόσμο τώρα.
Γιατί το λέω αυτό? Καταρχήν ποιός για παράδειγμα διοικεί όλους του παγκόσμιους οργανισμούς πχ ΟΠΕΚ,ΟΗΕ  ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ,ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ, κλπ κλπ.Το ξέρατε οτι στις αρχές του αιώνα οι πρώτοι Τραπεζίτες στο κόσμο ήταν οι Αρμένιοι δεύτεροι οι Έλληνες και τρίτοι οι Εβραίοι? και συμπτωματικά μετά τα γνωστά μικρασιατικά του '22 μείναν μόνο οι τρίτοι?
Μήπως τελικά μας βάζουν και τρωγόμαστε για να περάσουν αυτά που θέλουν? Δηλαδή ρε παιδιά δε μπορώ να πιστέψω πως αυτοί οι σκοπιανοί απο μόνοι τους μες την πείνα και την αθλιότητα τους, δεν έιχαν και άλλη έννοια τους έκαιγε  η ονομασία?
Ήρθε μετά ο  ο Τιτο και τη Βαρντάσκα την Βάπτισε Μακεδονία, όνομα είχε ο τόπος τους και μπορούσε να βρει και κάτι πιο κατάλληλο, όπως έστω και κάτι σε Σλαβομακεδονία, που στο τέλος τέλος νομίζω πως θα το συγχωρούσαν οι Έλληνες και η Ελλάδα γιατί διαφαίνεται η Σλαβική καταγωγή που εμφανίστηκε μετά το 1100 μχ στη περιοχή και εντάξει ρε γείτονες μένετε στο βόρειο κομμάτι της Μακεδονίας αντε να σας βγάλουμε Σλαβική βόρεια Μακεδονία και να είμαστε και αγαπημένοι.
Αλλά   ΟΧΙ...... ασε να ανακατέψουμε τα πράγματα να τους έχω όλους στο χέρι να του πείσω οτι ο Μ.Αλέξανδρος ηταν σλάβος και ο Βουκεφάλας...... ζάσταβα να ονομάσω και τα μισά σκόπια Φίλιππος Αλέξανδρος κλπ κλπ να βγάλω και ένα χάρτη που φθάνει στο Αγιο Όρος και να βάλω και τους εδώ δικούς μου πολίτικούς να κάνουν τον κινέζο δηλαδή να σιωπούν εντέχνως (η οχι? εγώ πάντως το χάρτη αυτό τον έχω δει πρίν 20 χρόνια οι πολιτικοί μας οχι?)  η μήπως ξέχασαν οι Αμερικάνοι οτι οι Τούρκοι, Αλβανοί, πολέμησαν στο πλευρό των Γερμανών στο β΄παγκόσμιο πόλεμο και απλά τους συγχώρεσαν? ,  απλά δεν τους εξυπηρετεί σε παρούσα φάση και σε άλλη φάση μπορεί να το θυμηθούν όπως θυμήθηκαν τον Οσάμα που ήταν και δημιούργημα τους.
Επίσης οφείλω να επισημάνω οτι ο πραγματικός σύμμαχος σε τέτοιες καταστάσεις έιναι η μόνο η  ιστορία και η αντίσταση.
Δέστε γιατί λέω ιστορία, οι Βρετανοί έφαγαν πόρτα στην προσπάθεια εισόδου στην Ε.Ε σαν Μ.Βρετανία απο τους Γάλλους απλά και μόνο γιατί υπάρχει περιοχή Βρετάνη στην Γαλλία.  Να  μάνι μάνι ένα επιχείρημα στο πλευρό μας και ένας  σύμμαχος..... οι Γάλλοι.
Η δείτε ένα κοντινό παράδειγμα ποιοί λαοί πρόσφατα τους προπαγανδίζουν ανελέητα? Οι Αμερικάνοι και οι Σκοπιανοί γιατί? Δεν έχουν ιστορία!!


Απλά. Τα είπες όλα.

Για να μην τα πάρω και αρχίζω και πετάω απο τσαντίλα πράγματα για πολλούς σε αυτό το topic που μετά ίσως τα μετανιώσω, θα πώ για μια τελευταία φορά:

Σταματήστε να τρώγεστε για ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ, και αποφασίστε επιτέλους τι θα κάνετε. Όλοι μαζί. Φυσιολογικά. Ανθρώπινα. Έλεος.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/08, 23:42 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Μπράβο ρε Sweet Strings, επιτελους ένας που ξέρει να μιλάει χωρίς γενικότητες και λοιπές ασυναρτησίες...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/07, 22:27
από sakisarabatzis
11 Απαντήσεις
4333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/06, 14:21
από Fusalida
35 Απαντήσεις
13882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:02
από HeavyHead
1 Απαντήσεις
2355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 17:53
από voulitsa
22 Απαντήσεις
6357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:05
από Stel Andre
27 Απαντήσεις
11887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/17, 22:17
από kkmspm (φλουτσ)