Αποστολέας Θέμα: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''  (Αναγνώστηκε 92932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #75 στις: 08/06/08, 17:15 »
Oυτως η αλλως επιτρεπεται η υιοθεσια σε μεμονωμενα ατομα. Τι εμποδιζει ενα ανυπαντρο ζευγαρι ομοφυλοφιλων να υιοθετησουν ενα παιδι ως ατομο ενας απο τους 2? Αρα μπορει να γινει ουτως η αλλως.

Μπορεί να γίνει,θεωρητικά.Πρακτικά,μεμονωμένο άτομο μπορεί να κάνει αίτηση για υιοθεσία,αλλά οι πιθανότητες να την δεχτεί το δικαστήριο είναι μια στις χίλιες,πόσο μάλλον την αίτηση ενός ομοφυλόφιλου.Θα μου πείς "το γράφει στο κούτελό τους;" Όχι,αλλά θα έπρεπε μια ζωή να κρύβονται,δεδομένου ότι σε αντίθετη περίπτωση θα τους παίρναν το παιδί εν ριπή οφθαλμού.
Το σύστημα υιοθεσίας στην Ελλάδα είναι πολύ αργό και πολύ επιφυλακτικό.

Αν οι κρατούντες σκεφτόντουσαν έξυπνα,θα κρατούσαν τον γάμο (θρησκευτικό και πολιτικό) για τα ετερόφυλα ζευγάρια και το σύμφωνο συμβίωσης για τους ομοφυλόφιλους.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #76 στις: 08/06/08, 17:16 »
γιατι τι τους εμποδιζει να κανουν καποια εξωσωματικη και χωρις φασαριες... το θεμα για τις υοθεσιες ειναι υποκινουμενο...τα ομοφυλα ζευγαρια εχουν τροπους να αποκτησουν παιδι...οπως και γινεται
αλλα δεν μπορω να σας καταλκαβω ρε παιδια..τι σχεση εχει ο γαμος με την υοθεσια..ειναι σαν να ειναι το θεμα ο καιρος και εσεις να μιλατε για την ακριβεια...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #77 στις: 08/06/08, 17:22 »
γιατι τι τους εμποδιζει να κανουν καποια εξωσωματικη και χωρις φασαριες... το θεμα για τις υοθεσιες ειναι υποκινουμενο...τα ομοφυλα ζευγαρια εχουν τροπους να αποκτησουν παιδι...οπως και γινεται
αλλα δεν μπορω να σας καταλκαβω ρε παιδια..τι σχεση εχει ο γαμος με την υοθεσια..ειναι σαν να ειναι το θεμα ο καιρος και εσεις να μιλατε για την ακριβεια...
Και η εξωσωματική εκτός γάμου πρέπει να καλυφθεί νομικά.Δεν είναι εύκολη...Ακόμα και για ένα ετερόφυλο ζευγάρι που δεν θέλει να παντρευτεί ζητούνται κάποιες νομικές προυποθέσεις.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #78 στις: 08/06/08, 17:42 »
Αντε και στα δικα σας κοριτσια ;D

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #79 στις: 08/06/08, 17:57 »
γιατι τι τους εμποδιζει να κανουν καποια εξωσωματικη και χωρις φασαριες... το θεμα για τις υοθεσιες ειναι υποκινουμενο...τα ομοφυλα ζευγαρια εχουν τροπους να αποκτησουν παιδι...οπως και γινεται
αλλα δεν μπορω να σας καταλκαβω ρε παιδια..τι σχεση εχει ο γαμος με την υοθεσια..ειναι σαν να ειναι το θεμα ο καιρος και εσεις να μιλατε για την ακριβεια...
Και η εξωσωματική εκτός γάμου πρέπει να καλυφθεί νομικά.Δεν είναι εύκολη...Ακόμα και για ένα ετερόφυλο ζευγάρι που δεν θέλει να παντρευτεί ζητούνται κάποιες νομικές προυποθέσεις.
εχ την εντυπωση οτι μπορει μια μητερα να την κανει χωρις να δωσει εξηγησεις...και να σου πω και ενα μηδαμισο λογο πυο εχω αυτην την εντυπωση, ο λογος που υπαρχουν οι τραπεζες σπερματος
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #80 στις: 08/06/08, 18:08 »
Η άποψή μου είναι ότι ο γάμος είναι πράξη που έχει αφετηρία την δημιουργία οικογένειας και απογόνων, έχει καθαρά θρησκευτική προέλευση κι έτσι πρέπει να μείνει. Συμβόλαια συμβίωσης μπορούν να κάνουν όσα θέλουν οι ομοφυλόφιλοι και να τα τιμήσουν όσο μπορούν, όμως όχι γάμο (τουλάχιστον Θρησκευτικό) επουδενί. Η γέννηση ενός παιδιού και το μεγάλωμά του είναι περισσότερο ένα κάλεσμα από την φύση (μητρικό ένστικτο κλπ) και ένα παιδί πρέπει να έχει στον χώρο που μεγαλώνει τα σωστά πρότυπα ΠΑΤΕΡΑ και ΜΗΤΕΡΑ. Με φοβίζει και μόνο η σκέψη έστω και σαν πείραμα η υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφυλους, αντιθέτως νομίζω ότι σαν ανάδοχοι σε παιδιά τρίτου κόσμου θα ήταν πιό χρήσιμοι.

Και μην ξεχνάτε ότι στο όνομα της καταπάτησης των ανθρώπινων δικαιωμάτων έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ανθρωπότητα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #81 στις: 08/06/08, 19:01 »
Προφανως το οτι θελουν να υιοθετησουν παιδια σημαινει οτι τους καλει κατι να μεγαλωσουν παιδι οπως λες.
Τωρα αν ο γαμος εχει καθαρα θρησκευτικη προελευση τοτε να καταργησουμε τον πολιτικο.

Εγω δεν πιστευω οτι επι της ουσιας τους ενδιαφερει να παντρευονται "νομιμα" τους ομοφφυλοφιλους. Ειναι πιο πολυ συμβολικο ζητημα για να τους αποδεχτει η κοινωνια αλλα και λιγο νομικο για να μπορουν να καλυφθουν και να παρουν καποια πλεονεκτηματα που εχουν οι εγγαμοι οπως για κληρονομιες κτλ. Στο κατω κατω κοινωνικη συμβαση ειναι ο γαμος στις μερες μας. Παντρευεσαι για να παρεις καποια νομικα δικαιωματα και για να "νομιμοποιησεις" την σχεση σου και το παιδι σου. Το συμβολαιο συμβιωσης ειναι κατι που αντικατοπτριζει ουσιαστικα τον γαμο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #82 στις: 08/06/08, 19:05 »
Υπέρ του ''γάμου''...

ΚΑΤΑ (και είμαι κάθετος σε αυτό) της ανατροφής παιδιών από gay!! >:(

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #83 στις: 08/06/08, 19:09 »
Εγώ πάντως εξακολουθώ να το θεωρώ ανώμαλο. Δηλαδή αν εγώ βγώ και πώ είμαι φορολογούμενος πολίτης, έχω δικαιώματα, και θέλω να παντρευτώ ένα ...σκύλο θα έχω δίκιο?
Έτσι το βλέπω εγώ..

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #84 στις: 08/06/08, 19:26 »
Ειναι πιο πολυ συμβολικο ζητημα για να τους αποδεχτει η κοινωνια αλλα και λιγο νομικο για να μπορουν να καλυφθουν και να παρουν καποια πλεονεκτηματα που εχουν οι εγγαμοι οπως για κληρονομιες κτλ.
οι εγγαμοι δεν εχουν μονο τις κληρονομιες ισα ισα νομικο ειναι το προβλημα φιλε ρουφους αφου ειναι μια κοινωνικη ομαδα χωρις δικαιωματα και θελουν μεσω του γαμου να τα αποκτησουν

και εχουν δικιο κατ'εμε να το κανουν.αν νομικα το δεχτει η κοινωνια τοτε συμβολικα δεν εχει νοημα να παντρευονται δλδ να κανουν γαμους ετσι για να κανουν.το αντιθετο δεν προκειται να γινει ;)
(δλδ να δεχτει η κοινωνια σαν συμβολο τον γαμο γκει και μετα να περασει στον νομο)


αν θελουμε να τους δωσουμε και το δικαιωμα υιοθεσιας τοτε θα πρεπει να αλλαξει ριζικα η αποψη μας για αυτους

αμα δεν τους θεωρησουμε εμεις σαν κατι λογικο τοτε μην περιμενουμε να το κανουν τα υιοθετημενα τους παιδια...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #85 στις: 08/06/08, 19:29 »
Εγώ πάντως εξακολουθώ να το θεωρώ ανώμαλο. Δηλαδή αν εγώ βγώ και πώ είμαι φορολογούμενος πολίτης, έχω δικαιώματα, και θέλω να παντρευτώ ένα ...σκύλο θα έχω δίκιο?
Έτσι το βλέπω εγώ..
Ανώμαλο, παραφυσικό είναι... κι αυτό δε μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς...

Το θέμα είναι πως δεν μπορείς (έτσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον) να απαγορέψεις στον άλλον να νομιμοποιήσει τη σχέση του!!
Και ναι, έχεις κάθε δικαίωμα να παντρευτείς τον σκύλο σου, αρκεί να αποδείξεις με κάποιον τρόπο πως το ίδιο θέλει και εκείνος!! 8) ;D :P ;)


Βασικά ένας λόγος που θέλουν να παντρευτούν είναι για θέματα νομικού χαρακτήρα (αποκτούν συγγένεια 1ου βαθμού με ό,τι αυτό συνεπάγεται)...

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #86 στις: 08/06/08, 19:44 »
Εγώ πάντως εξακολουθώ να το θεωρώ ανώμαλο. Δηλαδή αν εγώ βγώ και πώ είμαι φορολογούμενος πολίτης, έχω δικαιώματα, και θέλω να παντρευτώ ένα ...σκύλο θα έχω δίκιο?
Έτσι το βλέπω εγώ..

σίγουρα είναι μια παρρέκλιση..δε νομίζω να ναι το ιδιο  να συγκρίνεις ενα σκύλο με ένανν άν8ρωπο..
προς το γάμο δεν έχω προσωπικά κάποιο πρόβλημα..τώρα ως προς το να μεγαλώσουν κάποιο παιδί το 8εωρώ λίγο δύσκολο,,νομίζω πως το παιδί 8α μεγαλώσει με τρελά συμπλέγματα...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #87 στις: 08/06/08, 19:45 »
Παιδια, ας ημαστε λιγο ρεαλιστες...αν και για μενα ειναι λαθος ο γαμος μεταξυ ομοφυλοφιλων, δεν το θεωρω κακο και προβλημα της κοινωνιας! Ας παντρευτει ο καθενας οποιον θελει, δικαιωμα του ειναι...

Ομως το να μεγαλωσεις ενα παιδι ειναι πολυ διαφορετικο...δε γινονται αυτα τα πραγματα...θα ειναι προβλημα για το παιδι, τι θα ακουει στο σχολιο, απο παρεες κλπ...συν το πως θα μεγαλωσει στο σπιτι, με τι εικονες...τετοιες αξιωσεις ειναι εξωπραγματικες και καταστροφικες κατ' εμε...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #88 στις: 08/06/08, 19:48 »
Που ειναι το "παραφυσιν" ρε παιδια? Δεν σχολιαζω το γεγονος οτι και στο ζωικο βασιλειο βλεπουμε "ομοφυλοφιλικες" πραξεις. Αλλα εγω δεν καταλαβαινω ολοι αυτοι οι αρχαιολαγνοι/ελληνολαγνοι που βγαινουν και λενε οτι μας ντροπιαζουν και δεν συμαζευεται δεν ξερουν οτι στην αρχαια Ελλαδα ηταν κατοχυρωμενο δικαιωμα ειδικα στην Αθηνα να εχεις εραστη? Παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν ομοφυλοφιλοι, ειναι μεσα στην ζωη. Απλα καποτε δεν τους εβλεπες γιατι ειτε τους σκοτωναν ειτε τους καταπιεζαν να παντρευονται ετεροφυλοφιλα καιδ εν φαινοταν. Ποιο το νοημα να καταπιεζουμε ανθρωπους σε τετοιο βαθμο? Στο μπουντρουμι θα τους στειλουμε? Ειναι το κομπλεξ απλα της εποχης μας.

Παρα πολλοι ανρθωποι δεν θελουν να βλεπουν ετεροφυλοφιλα ζευγαρια να φιλιουνται στο δρομο τι πρεπει να γινει δηλαδη? Οτι κανουμε να το κανουμε μεσα στο σπιτι μας?

Οι ομοφυλοφιλοι υπαρχουν ειτε σας αρεσει ειτε οχι. Το κολλημα των περισσοτερων ειναι οι ομοφυλοφιλοι αντρες και ειμαι 100% βεβαιως για αυτο. Για αυτους γινεται το ολο θεμα, γιατι το θεωρουμε αηδιαστικο γιατι ειμαστε "αντρακλες" και τετοια. Κανενας σχεδον δεν λεει τιπτοα για τις γυναικες ομοφυλοφιλες σαν να μην υπαρχουν.

Επομενως ειναι πολυ συγκεκριμενο το προβλημα. Δεν θελετε να βλεπετε 2 αντρες να φιλιουνται ας πουμε. Ε τι να κανουμε τωρα που υπαρχουν και υπηρχαν απο παντα και παντα θα υπαρχουν οτι και να γινει. Αν θελετε να τους κλεισετε στο μπουντρουμι και εκει που δεν θα τους βλεπετε να κανουν οτι θελουν εμενα με βρισκεται αντιθετο καθετα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #89 στις: 08/06/08, 19:56 »
 Η ομοφυλοφυλία δεν είναι ανωμαλία. Είναι απλά μια διαφορετική σεξουαλική προτίμηση! Ανωμαλία είναι όταν κάποιος είναι νεκρόφιλος ή παιδεραστής.Σε αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε για ψυχική αρρώστεια και αναταραχή. Το να γεννηθεί όμως κάποιος ομοφυλοφιλος τις περισσότερες φορές συμβαίνει από κάποια επιπλοκή στην εγκυμοσύνη που προκαλεί μείωση των ορμονών τεστοστερόνης για τους αντρες ή την αντίστοιχη υπέρμετρη αύξηση τους στις γυναίκες.
 Και γενικά για οποιοδήποτε λόγο και αν κάποιος είναι ομοφυλόφιλος αυτό δεν τον κάνει ψυχικά άρρωστο!Είναι άνθρωποι που απλά προτιμούν να πηγαίνουν με άτομα του ίδιου φύλου! Δεν μπορω να καταλάβω με βάση ποιας προσπάθειας  ηθικοπλαστικής και δεν ξέρω εγω τι άλλου κομπλεξισμού δεν μπορούν να δεχτούν κάποιοι το διαφορετικό! Το ίδιο ακριβώς με τους ομοφυλόφιλους ισχύει και με τους εγχρωμους ή ακόμα και εκείνους που γεννιούνται με μία γεννετησια αναπηρία. Απλά έχουν διαφορετικά γονίδια ή χημικους δεσμούς ή δεν ξέρω εγω πως αλλιώς να το πω! Με αλλα λόγια δεν κινδυνεύει ο ανδρισμός σας με την ύπαρξη ομοφυλοφίλων ούτε με τον γάμο ομοφυλοφιλικών ζευαγαριών για σας τους αντρες που με κάθε τρόπο προσπαθείτε να διατρανώσετε τον ανδρισμό σας.. ::)
 Δεν μπορώ να καταλάβω επίσης γιατί σας ενοχλεί τόσο ο πολιτικός γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων! Μου μιλάτε για την προστασία της οικογένειας και ότι ο γάμος γίνεται με σκοπό την τεκνοποίηση και αλλες τέτοιες ηθικοπληκτες μπαρμπου**αλίες. Με την ίδια λογική θα πρέπει να καταργηθεί και ο πολιτικός γάμος. Ο πολιτικός γάμος γίνεται για καθαρά νομικούς λόγους. Ε τί διαφορα έχει ένας στην ουσία ''νομικός'' γάμος ,που δεν εχει καμία σχέση με την εκκλησία , να γίνεται κα ιστα ομοφυλόφιλα ζευγάρια!
 Και στο κάτω κάτω, ΠΟΙΟΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ οι ''φυσικοί'', οι ''νορμάλ'' και οι δεν ξέρω εγω που πρέπει να μας ζητάνε την άδεια άλλοι άθρωποι και να μας παρακαλάνε να τους δώσουμε δικαιώματα που είναι πανανθρώπινα και καθολικα? Επιτέλους , άνθρωποι είναι και αυτοί με σάρκα, αίμα και οστά! Δεν είναι άλιεν! Απλά εχουν διαφορετική σεξουαλική προτίμηση! Στο κρεβάτι του ο καθένας κανει ό,τι θέλει επιτέλους...!
 
 Τώρα σε σχέση με την υιοθέτηση παιδιών, εγω προσωπικά δεν έχω κατασταλλάξει αν είμαι υπέρ ή όχι και δεν φοβάμαι να το πω. Το ότι πιστεύω πως οι ομοφυλόφιλοι έχουν κάθε δικαίωμα να παντρευτούν δεν μπορεί να με πείσει και ότι ένα παιδί θα μπορούσε να μεγαλώσει ''υγιώς'' μέσα σε ένα μη αποδεκτό από την κοινωνία περιβαλλον. Και δεν λεχω κατασταλλάξει ακόμα όχι γιατί πιστεύω ότι ενα ομοφυλόφιλο ζευγάρι δεν θα μπορούσε να μεγαλώσει σωστά ένα παιδί ή ότι δεν θα έπαιρνε το παιδί τα ''κατάλληλα'' πρότυπα (μη χ**σω)  ώστε να αναπτύξει τον ''ορθό'' τρόπο σεξουαλικής προτίμησης. Ο καθενα όπως είπα και πριν κάνει ό,τι θέλει στο κρεβάτι του. Απλά με τέτοιες απόψεις που ακούω και εδω στο φόρουμ και γενικά από τον κόσμο αυτόν τον καιρό, πιστεύω ότι η κοινωνία μας στο θεμα τον ομοφυλοφίλων ζει στο μεσαίωνα και έχει τόσα κόμπλεξ και κολλήματα που θα έκανε κόλαση η ίδια τη ζωή ενός παιδιού που θα μεγάλωνε σε ομοφυλοφιλική οικογένεια. Δηλαδή θα το παιδί από την πρώτη στιγμή που υιοθετηθεί θα αποκτήσει μια ταμπέλα πάνω από το κεφάλι του, θα κοροιδευτεί, θα περιοθωριοποιηθεί και τα λοιπά γνωστά ωραία που κάνουμε εμείς οι ''φυσιολογικοί'' στους ''ανώμαλους''....
 Γιαυτό ακριβώς τον λόγο και δεν ξέρω αν συμφωνώ με την υιοθετηση παιδιων από ομοφυλόφιλους, γιατί είναι κρίμα να πέσει όλο το μαίνος της βλακείας της κοινωνίας μας πανω τους..
 
 

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #90 στις: 08/06/08, 20:01 »
Που ειναι το "παραφυσιν" ρε παιδια? Δεν σχολιαζω το γεγονος οτι και στο ζωικο βασιλειο βλεπουμε "ομοφυλοφιλικες" πραξεις. Αλλα εγω δεν καταλαβαινω ολοι αυτοι οι αρχαιολαγνοι/ελληνολαγνοι που βγαινουν και λενε οτι μας ντροπιαζουν και δεν συμαζευεται δεν ξερουν οτι στην αρχαια Ελλαδα ηταν κατοχυρωμενο δικαιωμα ειδικα στην Αθηνα να εχεις εραστη? Παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν ομοφυλοφιλοι, ειναι μεσα στην ζωη. Απλα καποτε δεν τους εβλεπες γιατι ειτε τους σκοτωναν ειτε τους καταπιεζαν να παντρευονται ετεροφυλοφιλα καιδ εν φαινοταν. Ποιο το νοημα να καταπιεζουμε ανθρωπους σε τετοιο βαθμο? Στο μπουντρουμι θα τους στειλουμε? Ειναι το κομπλεξ απλα της εποχης μας.

Παρα πολλοι ανρθωποι δεν θελουν να βλεπουν ετεροφυλοφιλα ζευγαρια να φιλιουνται στο δρομο τι πρεπει να γινει δηλαδη? Οτι κανουμε να το κανουμε μεσα στο σπιτι μας?

Οι ομοφυλοφιλοι υπαρχουν ειτε σας αρεσει ειτε οχι. Το κολλημα των περισσοτερων ειναι οι ομοφυλοφιλοι αντρες και ειμαι 100% βεβαιως για αυτο. Για αυτους γινεται το ολο θεμα, γιατι το θεωρουμε αηδιαστικο γιατι ειμαστε "αντρακλες" και τετοια. Κανενας σχεδον δεν λεει τιπτοα για τις γυναικες ομοφυλοφιλες σαν να μην υπαρχουν.

Επομενως ειναι πολυ συγκεκριμενο το προβλημα. Δεν θελετε να βλεπετε 2 αντρες να φιλιουνται ας πουμε. Ε τι να κανουμε τωρα που υπαρχουν και υπηρχαν απο παντα και παντα θα υπαρχουν οτι και να γινει. Αν θελετε να τους κλεισετε στο μπουντρουμι και εκει που δεν θα τους βλεπετε να κανουν οτι θελουν εμενα με βρισκεται αντιθετο καθετα.

Aυτο για το κατοχυρωμενο δικαιωμα το εχεις διαβασει καπου???
Το οτι στο ζωικο βασιλειο βλεπουμε ομοφυλοφιλικες τασεις δε σημαινει αυτοματα πως το ιδιο πρεπει να συμβαινει κ στους ανθρωπους...τα ζωα λειτουργουν με βαση το ενστικτο και μονο, δεν εχουν συναισθηματα και λογικη...

Περαν τουτου, σιγουρα ειναι δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει...εγω τουλαχιστον δε θα τον εμποδισω...

Δεν ξερω για σενα Roufus, αλλα εμενα δυο gay να φιλιουνται στο δρομο μου προσβαλουν την αισθητικη...για τις γυναικες ομοφυλοφιλες ακομα και γυναικες αν ρωτησεις, δεν τις θεωρουν τοσο αισθητικα προσβλητικες οσο τους αντρες...αυτα μου λεει η προσωπικη μου εμπειρια...

Αλλα οπως προανεφερα, ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει ομοφυλοφιλικη προτιμηση...για το θεμα ομως της ανατροφης ενος παιδιου δεν πιστευεις κι εσυ οτι υπαρχει προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #91 στις: 08/06/08, 20:03 »
Η ομοφυλοφυλία δεν είναι ανωμαλία. 

Οπως και να το κανεις ειναι...η φυση εχει καθορισμενους τους ρολους του αρσενικου και του θυληκου...απο την αναπαραγωγη μεχρι τα ηλεκτρονια και τα πρωτονια...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #92 στις: 08/06/08, 20:18 »
Η ομοφυλοφυλία δεν είναι ανωμαλία. 

Οπως και να το κανεις ειναι...η φυση εχει καθορισμενους τους ρολους του αρσενικου και του θυληκου...απο την αναπαραγωγη μεχρι τα ηλεκτρονια και τα πρωτονια...

Δεν διαφωνώ σε αυτό. Αλλά το ότι βάση κάποιας επιπλοκής γεννιούνται ομοφυλόφιλοι δεν μας δίνουν το δικαίωμα να τους λέμε ''ανώμαλους''. Δηλαδή είναι απλά τόσο απαξιωτικό για τον άνθρωπο αυτός ο χαρακτηρισμός! Στο κάτω κάτω η ιστορία έχει δειξει ότι υπήρξαν πολλοί μεγάλοι ''ανώμαλοι'' που ήταν κατα χιλιάδες φορές καλύτεροι από τους ''ομαλούς''. Από τον Αχιλλέα και τον Μεγαλέξανδρο έως τον Όσκαρ Ουάιλντ, τον Χατζιδάκη και τον Φρέντι Μέρκιουρι  , η ιστορία μετράει χιλιάδες  μεγάλους διανοητικά ''ανωμαλους'' .
 Με άλλα λόγια είναι άνθρωποι με απλά διαφορετική σεξουαλική προτίμηση και τίποτα άλλο. Γιαυτό και πραγματικά θεωρώ κομπλεξικούς τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς που απλά έχουν να κάνουν με το πόσο ο άλλος θέλει να διατρανώσει την ''φυσιολογική'' του ύπαρξη γιατί φοβάται μην τυχόν μιαστεί από τους ''ανώμαλους''.
 
 Επίσης, θα ήθελα να πληροφορήσω τους προγονολάγνους και ελληναραδες του φόρουμ που συνέχεια αναφέρουν ότι καταγόμαστε απευθείας από τον Σωκράτη και τον Περικλή, ότι στην Αρχαία Ελλάδα ή γυναίκα θεωρούνταν res, δηλαδή πράγμα, αντικείμενο. Οι άντρες , ώς ανώτερα όντα (μη χε**ω),  δεν καταδέχονταν να κάνουν έρωτα μαζί τους για ευχαρίστηση παρα μονο για τεκνοποίηση. Για ευχαρίστηση, σχεδόν όλοι πήγαιναν με ομοφυλους τους. Και αν δεν σας αρκεί αυτό που λέω, ψάξτε και τη μυθολογία ακόμα και θα βρείτε οτι ο Ηρακλής είχε εραστή τον Ιόλαο...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #93 στις: 08/06/08, 20:38 »
To γενικότερο θέμα θα το σχολιάσω μόλις διαβάσω ολόκληρο το θέμα όμως τώρα θέλω μόνο να σχολιάσω κάτι που πήρε το μάτι μου παραπάνω...
Πείτε όποιο επιχείρημα θέλετε για το να μεγαλώσουν παιδιά ομοφυλόφιλοι τίποτα όμως περί προτύπων  και συμπλεγμάτων κλπ...θα προτιμούσα να μεγαλώσει ένα παιδί με 2 άντρες ή 2 γυναίκες παρά με ένα ζευγάρι που θα το χει κάνει "κατά λάθος",δε θα ναι ικανό να το μεγαλώσει,θα το κακοποιεί σωματικά ή ψυχικά κλπ.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #94 στις: 08/06/08, 21:00 »
To γενικότερο θέμα θα το σχολιάσω μόλις διαβάσω ολόκληρο το θέμα όμως τώρα θέλω μόνο να σχολιάσω κάτι που πήρε το μάτι μου παραπάνω...
Πείτε όποιο επιχείρημα θέλετε για το να μεγαλώσουν παιδιά ομοφυλόφιλοι τίποτα όμως περί προτύπων και συμπλεγμάτων κλπ...θα προτιμούσα να μεγαλώσει ένα παιδί με 2 άντρες ή 2 γυναίκες παρά με ένα ζευγάρι που θα το χει κάνει "κατά λάθος",δε θα ναι ικανό να το μεγαλώσει,θα το κακοποιεί σωματικά ή ψυχικά κλπ.

Περιμενα να τη διαβασω αυτη την αποψη καποια στιγμη εδω...συμφωνω με το οτι ενα ετεροφυλο ζευγαρι που εκανε κατα λαθος παιδι, ή ακμα και να το ηθελε αλλα δεν εχει την ωριμοτητα και την αγαπη να το μεγαλωσει ειναι ασχημο και θα εχει κατα πασα πιθανοτητα ασχημο αποτελεσμα...Ομως αυτο δε σημαινει οτι ενε ομοφυλο ζευγαρι που αγαπιεται ειναι καλυτερο...γνωμη μου παντα...

@ Μικα: Δε νομιζω οτι αυτα που λες ισχυουν...εχω διαβασει αρκετη ιστορια και μυθολογια και πουθενα δεν ειδα κατι τετοιο να λεγεται ξεκαθαρα...αλλα τι σχεση εχει το ποσο γνωστος και μεγαλος εγινε ενας ομοφυλοφιλος με το θεμα μας??? Σημασια εχει αν μπορει ενα τετοιο ζευγαρι να συνυπαρξει με την κοινωνια μας κι αν, σε περιπτωση που θελησει να μεγαλωσει ενα παιδι δε θα του δημιουργησει συπλεγματα και προβληματα χλευασμου και απορριψης...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #95 στις: 08/06/08, 21:08 »
Και αν δεν σας αρκεί αυτό που λέω, ψάξτε και τη μυθολογία ακόμα και θα βρείτε οτι ο Ηρακλής είχε εραστή τον Ιόλαο...

Έστω κι έτσι,στη μυθολογία δε λέει πουθενά πως ο Ηρακλής ήθελε να έχει παιδιά με τον Ιόλαο ή να τον παντρευτεί  ;D
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #96 στις: 08/06/08, 21:13 »
Και αν δεν σας αρκεί αυτό που λέω, ψάξτε και τη μυθολογία ακόμα και θα βρείτε οτι ο Ηρακλής είχε εραστή τον Ιόλαο...

Έστω κι έτσι,στη μυθολογία δε λέει πουθενά πως ο Ηρακλής ήθελε να έχει παιδιά με τον Ιόλαο ή να τον παντρευτεί ;D

Δεν ειχε λεφτα για να κλεισει το ναo ρε, γι' αυτο... :P ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #97 στις: 08/06/08, 21:17 »
To γενικότερο θέμα θα το σχολιάσω μόλις διαβάσω ολόκληρο το θέμα όμως τώρα θέλω μόνο να σχολιάσω κάτι που πήρε το μάτι μου παραπάνω...
Πείτε όποιο επιχείρημα θέλετε για το να μεγαλώσουν παιδιά ομοφυλόφιλοι τίποτα όμως περί προτύπων  και συμπλεγμάτων κλπ...θα προτιμούσα να μεγαλώσει ένα παιδί με 2 άντρες ή 2 γυναίκες παρά με ένα ζευγάρι που θα το χει κάνει "κατά λάθος",δε θα ναι ικανό να το μεγαλώσει,θα το κακοποιεί σωματικά ή ψυχικά κλπ.

μα δε μιλάμε για το πως 8α φέρονται οι γονείς στο παιδί,και οι ομοφυλόφιλοι μπορούν να το αγαπάνε το παιδί
δε μιλάμε  για την συμπεριφορά προς το παιδί..γενικότερα μιλάμε...και βέβαια 2 ετεροφυλόφιλοι μπορούν να ναι καταστρεπτικοί για ένα παιδί... πάρε πρόσφατο παράδειγμα τους 2 τσιγγάνους που πούλησαν 2 παιδιά τους και ύστερα δηλώσαν στην αστυνομία ότι εχουν χα8εί..

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #98 στις: 08/06/08, 21:24 »
Μία απορία: Αν, όπως ισχυρίζονται πολλοί από τους κύκλους της εκκλησίας κυρίως, ο γάμος ομοφύλων είναι καταδικαστέος επειδή ο γάμος έχει και καλά στόχο την τεκνοποίηση και τη δημιουργία οικογένειας, δεν θα έπρεπε να απαγορεύεται και ο γάμος ηλικιωμένων ή αυτών που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά;

Υπερφαλαγγίζοντας αυτήν την σκέψη, τόσοι και τόσοι γάμοι που γίνονται ξεκάθαρα για οικονομικά συμφέροντα είναι καλύτεροι; Εφόσον ο θεσμός του γάμου είναι πλέον μια καθαρά τυπική διοικητική πράξη, δεν θα έπρεπε και θεσμικά να επεκταθεί; Εννοώ ότι κι εγώ που είμαι ετεροφυλόφιλος μπορεί να αγαπάω και να εμπιστεύομαι τόσο πολύ κάποιον φίλο μου, που να θέλω να αποκτήσω συγγένεια 1ου βαθμού με αυτόν, χωρίς απαραίτητα να νιώθω κάποια ερωτική έλξη. Γιατί να μου το απαγορεύει αυτό η πολιτεία;
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #99 στις: 08/06/08, 22:41 »

Aυτο για το κατοχυρωμενο δικαιωμα το εχεις διαβασει καπου???
Το οτι στο ζωικο βασιλειο βλεπουμε ομοφυλοφιλικες τασεις δε σημαινει αυτοματα πως το ιδιο πρεπει να συμβαινει κ στους ανθρωπους...τα ζωα λειτουργουν με βαση το ενστικτο και μονο, δεν εχουν συναισθηματα και λογικη...

Περαν τουτου, σιγουρα ειναι δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει...εγω τουλαχιστον δε θα τον εμποδισω...

Δεν ξερω για σενα Roufus, αλλα εμενα δυο gay να φιλιουνται στο δρομο μου προσβαλουν την αισθητικη...για τις γυναικες ομοφυλοφιλες ακομα και γυναικες αν ρωτησεις, δεν τις θεωρουν τοσο αισθητικα προσβλητικες οσο τους αντρες...αυτα μου λεει η προσωπικη μου εμπειρια...

Αλλα οπως προανεφερα, ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει ομοφυλοφιλικη προτιμηση...για το θεμα ομως της ανατροφης ενος παιδιου δεν πιστευεις κι εσυ οτι υπαρχει προβλημα?
Ρε καμελτ ιστορια σπουδαζω. Απο τα 25 και μετα ο πολιτης ανδρας αθηναιος ειχε δικαιωμα να εχει εραστη. Πριν τα 25 ησουν εραστης. Οι ομοφυλοφιλικες ερωτικες πραξεις μεταξυ ανδρων ηταν κατι παρα πολυ συνηθισμενο στηναρχαια αθηνα και μπορεις να το δεις και σε αγγεια ακομα.

Το οτι υπαρχουν ομοφυλοφιλικες τασεις στο ζωικο βασιλειο εμενα μου δειχνει ότι αυτοματα θα εχει και ο ανθρωπος αφου πρωτα απο ολα ειναι ζωο. Και το οτι εχει συναισθημα σημαινει οτι μπορει καλλιστα καποιος να ερωτευτει καποιον του ιδιου φυλου ή να αγαπησεικαποιον του ιδιου φυλου οποτε περισσοτερο ενισχυει την αποψη μου αυτο που λες ::)

Το γεγονος και μονο οτι οι ομοφυφλοφιλες γυναικες δεν τις θεωρεις προσβλητικες αισθητικα, και οχι μονο εσυ, δειχνει την απολυτη προκαταληψη της εποχης μας. Οτι υπαρχει ο φοβος μηπως καποιος γινει "αδελφη" και για αυτο υπαρχει τετοια απεχθεια για τους ομοφυφλοφιλους ανδρες. Ειναι κατι που θεωρουμε ντροπη και πιστευω οτι ειναικαταλοιπο παλιοτερης εποχης. Ναι μην ειναι καποιος δηλαδη αντρας βαρβατος. Το προβλημα λοιπον εγκειται αποκλειστικα και μονο στους ομοφυλοφιλους αντρες και ας το συζητησουμε ως τετοιο αν ειναι.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
5386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 12:28
από ilektrojohn
11 Απαντήσεις
23952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 00:29
από Αλκιβιαδης
0 Απαντήσεις
2046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/10, 08:19
από fifi
4 Απαντήσεις
6185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 18:52
από denisgiann
7 Απαντήσεις
5032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 11:19
από ScorpionsManiac
6 Απαντήσεις
4265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 04:47
από Snowy
2 Απαντήσεις
24358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/13, 23:05
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/14, 16:37
από modfori
23 Απαντήσεις
8614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/16, 00:15
από saved
0 Απαντήσεις
10610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/18, 14:20
από STEFANOS604