Αποστολέας Θέμα: ΕΝΤΡΟΠΙΑ  (Αναγνώστηκε 20542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #25 στις: 20/03/08, 11:49 »
αυτο ειναι το μονο σιγουρο 8)

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #26 στις: 20/03/08, 11:59 »
Κατ' αναλογία -και με "ελαστική" ερμηνεία της έννοιας της εντροπίας- η διανόηση είναι το πνευματικό ισοδύναμο της βιολογικής ζωής.
χωρις την εννοια της εντροπιας ομως...τουλαχιστον δεν μπορω να σκεφτω αυτη την στιγμη καποιον συσχετισμο

Τον κομπρέσσορα να τον βάλεις μετά το fuzz και πριν το distortion. Αν παίζεις με active μαγνήτες, μπορείς να τον βάλεις και πρώτο πρώτο.
;Dναι αλλα πριν η μετα το EQ?(για μιξη ρωταω και οχι μονο για κιθαρα)...αλλοι λενε μετα, αλλοι πριν, αλλοι οπου χρειαζεται και αλλοι πριν και μετα μισο-μισο ;Dτι να πεις... ηχοληψια σου λεει μετα ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/08, 12:11 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #27 στις: 20/03/08, 12:05 »
No comments! :S
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #28 στις: 20/03/08, 12:11 »
Παραδίνομαι... ;D ;D ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #29 στις: 20/03/08, 12:36 »
Παράθεση
δεν θα σου μιλησω θερμοδυναμικα αλλα λογικα...οπως πολυ σωστα ειπες η εντροπια ειναι το μετρο αταξιας ενος συστηματος...οταν αυτο το μετρο αταξιας φτασει στο απειρο καταλαβαινεις οτι αυτο το συστημα δεν εχει την απαιτουμενη οργανωση για να παραγει εργο(αυτος ειναι ο προορισμος καθε συστηματος στην φυση)...απο την φυση δηλαδη καθε συστημα με απειρη την εντροπια καταστρεφεται...το ιδιο συμβαινει με τον ανθρωπο οταν πεθαινει... το ιδιο συμβαινει μ'εναν πλανατη οταν καταστεφεται.... η εντροπια γινεται απειρη και το συστημα φτανει σε θερμοδυναμικη ισσοροπια με το περιβαλλον του...δεν ειναι τοσο απλη η εννοια της εντροπιας..εμενα προσωπικα μου πηρε 3-4 χρονια να κατανοησω τη σημασια της...και αυτα που γραφω δεν τα διαβασα καπου στο internet...τα εχω σπουδασει

Η υψηλή εντροπία είναι επιθυμητή σε πολλές περιπτώσεις. Προσοχή! Μην μπερδεύεσαι. Αυξημένη εντροπία σημαίνει απομάκρυνση από την ισορροπία αλλά αυτό ΔΕΝ είναι ΠΑΝΤΑ κακό! Και όχι δεν είναι τόσο απλή έχεις δίκιο...Τι σπούδασες αν επιτρέπεται?

Το θέμα μ αρέσει, έχει τεθεί με πολύ χιούμορ και όρεξη για συζήτηση και ζοχάδιασμα ( ο kk.roukou τα σπασε)
και δεν είναι κανένας αναγκασμένος να συμμετέχει... Αρνητικά σχόλια και υβρολογίες δεν έχουν θέση. Το παληκάρι δε σκότωσε κανέναν. Αντίθετα προσπαθήστε να καταλάβει τί λεει και που τοποθετείται...Αυτό είναι το καθήκον ενός έξυπνου ανθρώπου και όχι να καταλάβει τι είναι η εντροπία που στο κάτω κάτω θέλει μια α γνώση παραπάνω.
Αντε λίγο να μαζευόμαστε...

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #30 στις: 20/03/08, 13:04 »
thanx υπνοβατη για την παρεμβαση και για τα σχολια..και γω αυτο ακριβως ηθελα να φτιαξω ενα φιλοσοφικο θεμα με αρκετη δοση χιουμορ ;)
μηχανολογος μηχανικος στο ΕΜΠ εχω τελειωσει οποτε καταλαβαινεις την μανια μου με την εντροπια μετα απο τοση θερμοδυναμικη :)
προφανως βοηθαει σε πολλες περιπτωσεις η αυξηση της...μακροπροθεσμα ομως η εντροπια λειτουργει σε βαρος του συστηματος

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #31 στις: 20/03/08, 13:06 »
Μετα απο πολλα posts καταλαβα πως θα επρεπε να ξεχασω τελειως την επιστημονικη εννοια της εντροπιας και να επικεντρωθω σε κειμενα στυλ "Ζουραρη"..Οχι, δεν θα κανω το λαθος :D Θα μεινω ανενεργος.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #32 στις: 20/03/08, 13:17 »
xαχα!!!Κάντο κάντο με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου! αλλά όχι σε ζουράρης style!χαχαχαχα!
Τίποτα Χάρη μην το συζητάς!

Στέλιος

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #33 στις: 20/03/08, 13:27 »
Μιας κ το θεμα ειναι φιλοσοφοκαλλιτεχνοεπιστημονικο δεν μπορω παρα να συμμετασχω συμβαλλοντας αφενος στην αυξηση της εντροπιας (με ο,τι αυτη συνεπαγεται : μαυρες τρυπες,μαυρες μαγιονεζες,bad sectors,εγκυμοσύνη της Τσιτάρας,καψιμο βιντεο κ αλλα αστρονομικα φαινομενα) κ αφετερου στη μεταφορα στον καδο.

Θα γραψω ενα ποιημα που θα χρησιμοποιει εννοιες φυσικης κ αμα μου την πει κανεις θα του την πω κ εγω κ θα τον παραπεμψω να το ξαναδιαβασει γιατι θα ισχυριστω οτι δεν το εχει καταλαβει.


κοιταζω τα τοπια
και αυξανεται η εντροπια

ο ερως μας μοναδικος
γιατι ειναι ερμιτιανός

το "μ'αγαπας" να μου το πεις
γιατι θα δρασει τελεστης

μου τα πηρες ολα
εμεινα πανι με πανι
μου βγαινει μηδεν
ακομα και η Λαγκραντζιανη


Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #34 στις: 20/03/08, 15:58 »
Ρε Σίμο μια χαρά το ξεκίνησες γιατί μου το γύρισες στην πορεία;; Κάθεστε και δίνετε σημασία στο παραλήρημα του καθενός!  :o Έχουμε ένα κείμενο μπροστά μας το οποίο ξεκίνησε από το γιατί υπάρχω, περνάει στους δεινόσαυρους οι οποίοι χέσαν τον κόσμο και καταστραφήκαν, συνεχίζει με την επιστήμη η οποία αντιτίθεται στην φύση και καταλήγει να μου ρίχνει εμένα ευθύνες ότι βαραίνω το κάρμα του πλανήτη κάθε φορά που χασμουριέμαι και που ρεύομαι (για κλάσιμο, χέσιμο να μην μιλήσω γιατί φαντάζεστε να έχω και τίποτα εντερικά;;)  ;D Για όνομα του Θεού δηλαδή πρωινιάτικα!!
Κοίτα να δεις, μπορεί να είναι πραγματικά θλιβερό που δεν γενήθηκες μυρμίγκι. Γιατί αν ήσουν μυρμίγκι δε θα είχες την απαίτηση να κατανοήσεις τον ρόλο σου στην τροφική αλυσίδα και να βρεις απαντήσεις στα υπαρξιακά σου λόγω μειωμένου εγκεφαλικού, διανοητικού και πνευματικού επιπέδου. Είμαι μυρμίγκι και δε μου κόβει ρε παιδί μου, τι να κάνουμε; Ενώ τώρα που είσαι άνθρωπος, έχεις τη δυνατότητα να σκεφτείς, να προβληματιστείς και όλοι έχουμε στην οθόνη μας το αποτέλεσμα. Επίσης, δεν ξέρω αν έχεις ακουστά αλλά έχει αρχίσει ήδη η προπώληση οικοπέδων στον Άρη και στη Σελήνη. Σε λίγα χρόνια θα είναι 2 τσιγάρα δρόμος από εδώ. Θες να πας να μείνεις εκεί γιατί σε βλέπω και ζορίζεσαι και είναι κρίμα μωρέ.. Εκεί είναι ακόμα παρθένο έδαφος, αμόλυντο, η επιστήμη και ο άνθρωπος δεν το έχουν καταπατήσει ακόμα. Γι' αυτό΄πήγαινε τώρα που θα είσαι μόνος σου γιατί όπου να 'ναι θα πλακώσει λαός..
Και για να τελειώνουμε... Πόσο ανέβασες τα επίπεδα της εντροπίας για να γράψεις όλο αυτό το συνονθύλευμα βλακείας;; Και ακόμα χειρότερα; Πόσο ανέβασες τα σχετικά επίπεδα για να το γράψεις; Να μια καλή ερώτηση που θα ήθελα να μου την απαντήσεις με αριθμούς σε παρακαλώ.. Ευχαριστώ!

ρε παιδιά αν δεν σας αρέσει το θέμα τι σπαταλάτε το χρόνο σας?

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #35 στις: 20/03/08, 19:24 »
Γιατί φίλε μου δεν μπορεί σε ένα μουσικό site να μπαίνει ο καθένας και να εκφράζει την τρέλα που κουβαλάει. Υπάρχνουν ωραιότατα blogs να γράψεις ό,τι άρες μάρες κουκουνάρες θες και μάλιστα να το διαβάσει όποιος θέλει. Αλλά όταν εγώ βλέπω 8.30 το πρωί post με τέτοιο τίτλο μου είναι αδύνατο να μην αφήσω ένα σχόλιο. Εντάξει, τι να κάνουμε; Αδυναμίες είναι αυτά.. ;D
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #36 στις: 20/03/08, 19:38 »
έχω την εντύπωση ότι στην κατηγορία άνθρωπος και ζωή αυτά τα θέματα μπαίνουν...
Και στην τελική ο τρόπος σου είναι απαίσιος ξεκόλλα και άσε το θέμα να προχωρήσει πόσο πιο ευγενικά να σου το πούνε?
Και βέβαια να αφήσεις ένα σχόλιο, και ένα και δυο και τρία και τέσσερα και χίλια. Αλλά η ειρωνία δεν είναι σχόλιο, εξυπνάδες είναι.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #37 στις: 20/03/08, 21:12 »
να σου πω τη αλήθεια υπνοβάτη, έχεις δίκιο σε αυτά που λές και είμαι λάθος αν το δείς έτσι. Αλλά...όταν ξεκινώ εγώ τουλάχιστον να ποστάρω κάτι προσπαθώ να έχω ψάξει έστω και λίγο αυτά που γράφω...Αν μπω και γράφω μπαρούφες μπορεί ο οποιοσδήποτε να έρθει και να μου την πει. Και αν δεν καταλάβω ότι λέω βλακείες και του την ξαναπώ την βλακεία είμαι άξιος της μοίρας μου.
Είχα καιρό να γράψω flames και γενικά οτιδήποτε που δικαιολογέι τον τίτλο καμμένος ( τον έχω κερδίσει επάξια ) αλλά εν μέσω εξεταστικής να διαβάζω τέτοια ποστ, μου αυξάνει την εντροπία στον μέγα τραπεζοειδή. λαϊκιστί  με τρώει ο κώλος μου...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #38 στις: 20/03/08, 21:30 »
Symeon δεν είπα τίποτα σε σένα αν και υποννόησα με το παρακάτω:
Παράθεση
Αντίθετα προσπαθήστε να καταλάβει τί λεει και που τοποθετείται...Αυτό είναι το καθήκον ενός έξυπνου ανθρώπου και όχι να καταλάβει τι είναι η εντροπία που στο κάτω κάτω θέλει μια α γνώση παραπάνω.
Αντε λίγο να μαζευόμαστε...


Θέλω να πω ότι με σένα υπήρξε η διαφωνία, ρωτησες, έμαθες, απάντησες είπες την άποψή σου και τελείωσε το θέμα...
Δε σε κρίνω αλλά σε βρήκα πολύ λογικό. Τουλάχιστον προσπάθησες να το δεις από την πλευρά του άλλου αντί να flamιασεις! κατάλαβες τι θέλω να πω?

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #39 στις: 20/03/08, 22:14 »
Ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσα να απαντήσω σε αυτό που διάβασα. Όταν εκθέτουμε ένα κείμενο, μια σκέψη, ένα ποίημα σε δημόσιο forum η ακόμα και σε ένα blog δίνουμε αυτομάτως το δικαίωμα στον καθένα να εκφράσει την γνώμη του, να σχολιάσει, να ειρωνευτεί να πει ότιδήποτε. Στο κάτω κάτω αγαπητέ μου υπνοβάτη εγώ δεν έθιξα ούτε την σεξουαλική ζωή κανενός, ούτε έκανα αυθέρετες υποθέσεις για την ερωτική ζωή κάποιου και θα έλεγα ότι ήμουν και πολύ ευγενικός. Επίσης, δεν καταλαβαίνω με ποιον τρόπο εμποδίζω εγώ σχολιάζοντας τα όσα διαβάζω την εξέληξη της κουβέντας. Ούτε άσχετα πράγματα πετάω, ούτε αποσπώ την προσοχή και αλλάζω θέμα. Καλύτερα λοιπόν να είμαστε πιο προσεκτικοί σε ό,τι postάρουμε και ακόμα καλύτερα, να είμαστε πιο ανεκτικοί στα σχόλια του καθενός. Άντε γιατί προσπάθησα να μην το σοβαρέψω αλλά σας τρώει..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #40 στις: 20/03/08, 23:49 »
Ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσα να απαντήσω σε αυτό που διάβασα. Όταν εκθέτουμε ένα κείμενο, μια σκέψη, ένα ποίημα σε δημόσιο forum η ακόμα και σε ένα blog δίνουμε αυτομάτως το δικαίωμα στον καθένα να εκφράσει την γνώμη του, να σχολιάσει, να ειρωνευτεί να πει ότιδήποτε. Στο κάτω κάτω αγαπητέ μου υπνοβάτη εγώ δεν έθιξα ούτε την σεξουαλική ζωή κανενός, ούτε έκανα αυθέρετες υποθέσεις για την ερωτική ζωή κάποιου και θα έλεγα ότι ήμουν και πολύ ευγενικός. Επίσης, δεν καταλαβαίνω με ποιον τρόπο εμποδίζω εγώ σχολιάζοντας τα όσα διαβάζω την εξέληξη της κουβέντας. Ούτε άσχετα πράγματα πετάω, ούτε αποσπώ την προσοχή και αλλάζω θέμα. Καλύτερα λοιπόν να είμαστε πιο προσεκτικοί σε ό,τι postάρουμε και ακόμα καλύτερα, να είμαστε πιο ανεκτικοί στα σχόλια του καθενός. Άντε γιατί προσπάθησα να μην το σοβαρέψω αλλά σας τρώει..
Τίποτα.. φίλε  δε λες τίποτα....η ουσία, που παραδέχεσαι και ο ίδιος, είναι οτι μπαίνεις σε ένα θέμα που δεν σε ενδιαφέρει για δικούς σου λόγους, και απλά το κάνεις μαντάρα. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ, αν δε σε ενδιαφέρει το θέμα μην ασχολείσαι
Ένα θέμα ξεκινά κατόπιν  μιας πρωτοβουλίας κάποιου, άνοιξε δικό σου θέμα και αν μας ενδιαφέρει μετα χαράς να εμφανισθούμε. Αυτό στο λέω ως προς το σχόλιο του οτι μας τρώει κλπ κλπ.
Βέβαια δεν θα έπρεπε να ακουστούν και σεξουαλικά υπονοούμενα γιατί χαλάν το κλίμα εξίσου αλλά και αυτά που το ξαναλέω κακώς ειπώθηκαν δεν θα υπήρχαν αν συνέχιζε η συζήτηση κανονικά.
thanks!!!! Βαγγελής.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #41 στις: 21/03/08, 07:49 »
Συγνώμη, δεν έχω το δικαίωμα να ασκήσω κριτική σε κάτι που διαβάζω;; Έλα μη χειρότερα..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #42 στις: 21/03/08, 09:40 »
σορρυ κιολας ρε συ πα...αλλα την συξουαλικη σου ζωη δεν την εθιξα εγω...μονος σου την εθιξες...οταν η δουλεια σου ειναι να ψαξεις να απαντησεις σ'ενα post μονο και μονο για να τα χωσες σε καποιον...εγω συμπαιρενω οτι δεν εχεις και πολλα πραγματα να ασχοληθεις στην ζωη σου...βρες μια δουλεια ξεκινα καταδυσεις ή καρατε...ψαξτο λιγο και μην ασχολησε με post που σου ειναι αδιαφορα....ξερεις ποσο μεγαλη διαφορα εχει να κριτικαρεις καποιον με επιγχειρηματα απο το σκασεις μυτη σενα ποστ και σαν ιερα εξεταση να αρχιζεις να προσβαλεις ανθρωπους και αποψεις? και τι νομιζες στην τελικη οτι θα καθομαι να ακουω τις προσβολες σου? δεν εισαι ο μονος που μπορει να μιλαει ασχημα εδω...

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #43 στις: 21/03/08, 09:50 »
Μετα απο πολλα posts καταλαβα πως θα επρεπε να ξεχασω τελειως την επιστημονικη εννοια της εντροπιας και να επικεντρωθω σε κειμενα στυλ "Ζουραρη"..Οχι, δεν θα κανω το λαθος :D Θα μεινω ανενεργος.

και ο einstein ο ζουραρης της επιστημονικης ηταν...και αν δεν τον επαιρνε στα σοβαρα το ιερο τερας της φυσικης ο planck (ο οποιος ηταν και ο μοναδικος που τον πηρε στα σοβαρα πριν καθιερωθει η θεωρια της σχετικοτητας) θα ειχε παραμεινει ζουραρης...δεν λεω η διαφορα μεταξυ φυσικης φιλοσοφιας και αλχημειας ειναι τεραστια...αφου η φυσικη ειναι φιλοσοφια τεκμηριωμενη με μαθηματικη λογικη (που αποτελει μεγιστη ασφαλιστικη δικλειδα)...αλλα το να διατυπωνεις το διαφορετικο στα ορια του παραλογου οχι απλα εχει την πλακα του αλλα αρκετες φορες εχει συνεισφερει τα μεγιστα στην ανθρωποτητα...οποτε το συμπερασμα για μενα freemind  ειναι ζητω οι καμενες συζητησεις...ειναι σαν το λοττο...και αν σου κατσει?? ;D

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #44 στις: 21/03/08, 09:56 »
ρε συ χάρη...καλημέρα κιόλας. Μπορείς να μου εξήγήσεις ένα δυο πραγματάκια;;
πως επηρεάζει το συμπαν ο πλανήτης μας;
ο πλανήτης πως καταστρέφεται;;;
μου μιλάς για θερμοδυναμικούς κύκλους;;; που στην φύση;; δηλαδή η κλανιά μου είναι αδιαβατικός κύκλος carnot και η τρίχα το έμβολο; Πες μου μία αυθόρμητη διαδικασία στην φύση που είναι κύκλος;;
όσο για το ρευμα, πιστέυεις οτι θα είχε γίνει η τουλάχιστον θα είχε καθιερωθεί η εφευρεση αν δεν ήταν χρήσιμη;;;
όσο για τον Einstein όλοι τον πηραν σοβαρά μέχρι να καθιερωθεί η θεωρία της σχετικότητας. μετά τον είχαν γραμμένο.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #45 στις: 21/03/08, 09:59 »
σορρυ κιολας ρε συ πα...αλλα την συξουαλικη σου ζωη δεν την εθιξα εγω...μονος σου την εθιξες...οταν η δουλεια σου ειναι να ψαξεις να απαντησεις σ'ενα post μονο και μονο για να τα χωσες σε καποιον...εγω συμπαιρενω οτι δεν εχεις και πολλα πραγματα να ασχοληθεις στην ζωη σου...βρες μια δουλεια ξεκινα καταδυσεις ή καρατε...ψαξτο λιγο και μην ασχολησε με post που σου ειναι αδιαφορα....ξερεις ποσο μεγαλη διαφορα εχει να κριτικαρεις καποιον με επιγχειρηματα απο το σκασεις μυτη σενα ποστ και σαν ιερα εξεταση να αρχιζεις να προσβαλεις ανθρωπους και αποψεις? και τι νομιζες στην τελικη οτι θα καθομαι να ακουω τις προσβολες σου? δεν εισαι ο μονος που μπορει να μιλαει ασχημα εδω...

Εγώ τώρα δλδ τι πρέπει να σου απαντήσω που παραδέχεσαι ότι βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για κάποιον που δεν γνωρίζεις ούτε στο ελάχιστο. Και να σημειώσουμε ότι δεν έψαξα ιδιαίτερα να βρω το θεματάκι σου, απλά ήταν φάτσα κάρτα στα μη αναγνωσμένα μνμ μου. Συγνώμη κιόλας..
Ρε Σίμο, ακόμα προσπαθείς να αντιπαραβάλεις σοβαρή επιχειρηματολογία;;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #46 στις: 21/03/08, 10:04 »
ναι ρε συ. αφού μπήκα στο χορό, θα χορέψω..όσο αντέχει η υπομονή μου και ο διαθέσιμος χρόνος μου...είπαμε ..εξεταστική...νεφέλη, χωσε ρε! :D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #47 στις: 21/03/08, 10:18 »
τι να πω...τα λες εσύ για εμένα!
διαβάζω για εντροπία και καταστροφή και φρίττω! έχω μια λατρεία με την εντροπία και με αυτά που διαβάζω...τι να πω, έχω μείνει άφωνη!
αλλά θέλω να δω πού θα καταλήξει! με τρώει η περίεργεια! lol!
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #48 στις: 21/03/08, 10:23 »
Τι να πω πια...
Σίμο πάρε την ανακύκλωση του νερού στη φύση.
Δε θα σου πω τίποτα άλλο.
Χάρη έχει ένα ωραίο βιβλίο που ονομάζεται "Κατάρρευση" και ασχολείται με την κατάρρευση των ανθρώπινων
κοινωνιών συν το χρόνω... Ασχολείται με πάρα πολλά θέματα καθότι ο συγγραφέας πιστεύει ότι τα άιτια που οδηγούν στην κατάρευση είναι πάντα συγκεκριμένα αλλά εκφράζονται με διάφορους τρόπους...
Σου προτείνω να το δεις. Δεν το έχω διαβάσει όλο λόγω έλλειψης χρόνου αλλά μέχρι στιγμής είναι τρομερά ενδιαφέρον. Jared Diamond ο συγγραφέας.

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #49 στις: 21/03/08, 10:27 »
επειδή θα σκάσω αν δεν το πω, συγγνώμη kamelot, αλλά θέλω να διορθώσω κάτι:
το σύμπαν δεν πρόκειται να αρχίσει να συρρικνώνεται. ειναι επίπεδο, χωρίς καμπύλη και θα διαστέλεται επ άπειρον.
συγγνώμη που σου κάνω τη διόρθωση, αλλά έχω ένα κόλλημα να μη συγκρατούμαι όταν βλέπω κάποιο λάθος σχετικά με αυτό το ζήτημα. sorry ε! :-[
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...