Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 102129 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Τους αλκοολικους ας πουμε δεν ειδα κανενας να τους αποκαλει κοινωνικη ομαδα. Μην κανουμε το τσιγαρο και θεο μας.

Παρ' όλα αυτά η κατανάλωση αλκοόλ επιτρέπεται σε σχεδόν όλους τους δημόσιους χώρους...
Με το αλκοόλ δεν επηρεάζεις (άμεσα τουλάχιστον) την υγεία του άλλου... Πίνεις και βλάπτεις ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...!!!

Πες το στους 40+ νεκρούς κάθε Σαββατοκύριακο από αυτοκινητιστικά  ::)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Τους αλκοολικους ας πουμε δεν ειδα κανενας να τους αποκαλει κοινωνικη ομαδα. Μην κανουμε το τσιγαρο και θεο μας.

Παρ' όλα αυτά η κατανάλωση αλκοόλ επιτρέπεται σε σχεδόν όλους τους δημόσιους χώρους...
Με το αλκοόλ δεν επηρεάζεις (άμεσα τουλάχιστον) την υγεία του άλλου... Πίνεις και βλάπτεις ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...!!!

Πες το στους 40+ νεκρούς κάθε Σαββατοκύριακο από αυτοκινητιστικά  ::)

ω ναι.....+10000
Παράθεση
''Μαγαζιά για μη καπνιστές''... Και μόνο να το διαβάσεις, είναι γελοίο όσο δεν πάει...


όντως είναι γελοιο.....θα κλείσουν μέσα σε έναν χρόνο....δεν θα πατάει ψυχή.....


Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Συνεχίζετε να μην καταλαβαίνετε ότι δεν είναι λύση το να απαγορέψουν το αλκοόλ αλλά να δώσουν στον κόσμο να καταλάβει τις συναίπειες (αυτό λέγεται παιδεία).

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ίσως έπρεπε να βάλω το ''άμεσα τουλάχιστον'' με bold γράμματα, υπογράμμιση κλπ κλπ μιας και πέρασε λίγο απαρατήρητο... :P

Επίσης για τσέκαρε λίγο τι είπε ο Arg0... Μίλησε για κατανάλωση και ΟΧΙ υπερκατανάλωση, επίσης δεν αναφέρθηκε σε οδηγούς... Οπότε τι καθόμαστε και συζητάμε?

Ακόμη, μην πετάμε έτσι νούμερα στον αέρα... Και για όλα τα αυτοκινητιστικά δεν ευθύνονται οι αλκοολικοί... Ας μην ξεφεύγουμε όμως.. Δεν υπερασπίζομαι το αλκοόλ, ούτε είναι αυτό το θέμα μας...

Υ.Γ. Από το σαββατοκύριακο και μετά λέω να κυκλοφορώ με ειδική τσιγαροκατασκευή που θα εκπέμπει μονοξείδιο του άνθρακα... για αρχή... δικαίωμά μου...
 :)

 

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Ίσως έπρεπε να βάλω το ''άμεσα τουλάχιστον'' με bold γράμματα, υπογράμμιση κλπ κλπ μιας και πέρασε λίγο απαρατήρητο... :P

Επίσης για τσέκαρε λίγο τι είπε ο Arg0... Μίλησε για κατανάλωση και ΟΧΙ υπερκατανάλωση, επίσης δεν αναφέρθηκε σε οδηγούς... Οπότε τι καθόμαστε και συζητάμε?

Ακόμη, μην πετάμε έτσι νούμερα στον αέρα... Και για όλα τα αυτοκινητιστικά δεν ευθύνονται οι αλκοολικοί... Ας μην ξεφεύγουμε όμως.. Δεν υπερασπίζομαι το αλκοόλ, ούτε είναι αυτό το θέμα μας...

Υ.Γ. Από το σαββατοκύριακο και μετά λέω να κυκλοφορώ με ειδική τσιγαροκατασκευή που θα εκπέμπει μονοξείδιο του άνθρακα... για αρχή... δικαίωμά μου...
 :)

 

Αν το πρόβλημα είναι η δηλητηρίαση του κόσμου, τότε ας το απαγορεύσουν, δηλαδή να απαγορεύσουν την πώληση, διανομή και τα σχετικά.

Και πάλι, υποκειμενικές ελευθερίες, τίποτα καινούργιο... ας απαγορέψουνε και τα αυτοκίνητα όμως, καθώς μου τη δίνουν στα νεύρα επειδή διπλοπαρκάρουν, βγάζουν επίσης δηλητήριο, και είναι και θανατηφόρα στο κάτω κάτω...

Ξανα... περιμένω λογικές απαντήσεις, και φυσικά με βάση την ελευθερία, έτσι; και δικαιώματα κλπ κλπ...
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Ασχετα με την αποψη μου παραδεχτειτε τουλαχιστον οτι το φυσιολογικο ειναι το μη-καπνισμα..Οπως επισης το φυσιολογικο ειναι το να μην πιεις κλπ..Αν κανετε αυτη τη σωτηρια σκεψη θα καταλαβετε και γιατι οι συνομιλητες σας θεωρουν πιο λογικο το αιτημα να αναπνεουν αερα χωρις καπνο αφησε το τσιγαρο σας η εσεις.

Ας μην πηγαινουμε σε ατοπα παραδειγματα περι αυτοκινητων κλπ..Ξερουμε οτι δεν εχουν καμια σχεση.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Ασχετα με την αποψη μου παραδεχτειτε τουλαχιστον οτι το φυσιολογικο ειναι το μη-καπνισμα..Οπως επισης το φυσιολογικο ειναι το να μην πιεις κλπ..Αν κανετε αυτη τη σωτηρια σκεψη θα καταλαβετε και γιατι οι συνομιλητες σας θεωρουν πιο λογικο το αιτημα να αναπνεουν αερα χωρις καπνο αφησε το τσιγαρο σας η εσεις.

Ας μην πηγαινουμε σε ατοπα παραδειγματα περι αυτοκινητων κλπ..Ξερουμε οτι δεν εχουν καμια σχεση.

Το φυσιολογικό είναι επίσης μή αυτοκίνητο, μη τσιμεντένια κτήρια κλπ κλπ... μπορώ να το συνεχίσω αυτό για πάντα ξέρεις... μη αναφέρεις το φυσιολογικό έτσι απλά αυθαίρετα
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Δηλαδη πιστευεις οτι επειδη καποιοι(πολλοι) προσαρμοσαν και εκαναν μερος της ζωης τους κατι που κανει κακο στους ιδιους(δικαιωμα τους) και στους γυρω τους(οχι δικαιωμα τους) ΑΜΕΣΑ πρεπει να θεωρηθει το ιδιο φυσιολογικο?
Αυτος που πινει και οδηγαει(ετσι μπορει να προκαλεσει κακο στους αλλους) τρωει προστιμο..

Οσον αφορα αυτοκινητα κτιρια κλπ ειναι τα σημαντικοτερα στοιχεια της ανθρωπινης κοινωνιας και της εξελιξης της..Ποσο σχεση μπορει να εχουν με το καπνισμα?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Δηλαδη πιστευεις οτι επειδη καποιοι(πολλοι) προσαρμοσαν και εκαναν μερος της ζωης τους κατι που κανει κακο στους ιδιους(δικαιωμα τους) και στους γυρω τους(οχι δικαιωμα τους) ΑΜΕΣΑ πρεπει να θεωρηθει το ιδιο φυσιολογικο?
Αυτος που πινει και οδηγαει(ετσι μπορει να προκαλεσει κακο στους αλλους) τρωει προστιμο..

Οσον αφορα αυτοκινητα κτιρια κλπ ειναι τα σημαντικοτερα στοιχεια της ανθρωπινης κοινωνιας και της εξελιξης της..Ποσο σχεση μπορει να εχουν με το καπνισμα?

Έχει σχέση. Από τη στιγμή που η δικιά μου ελεύθερη αναπνοή μολύνεται από τα αυτοκίνητα, κατά τα δικά σου λεγόμενα είμαι στην ίδια μοίρα με τον μη- καπνιστή. Πού είναι το δικαίωμα μου της απαγόρευσης της κυκλοφορίας; Αν μου πεις ότι αν δε γουστάρω τα αυτοκίνητα να πάρω τα βουνά, λέω από τώρα, αν κάποιος δε γουστάρει το τσιγάρο, ας πάρει τα λαγκάδια... εύκολο είναι.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν το πρόβλημα είναι η δηλητηρίαση του κόσμου, τότε ας το απαγορεύσουν, δηλαδή να απαγορεύσουν την πώληση, διανομή και τα σχετικά.
Τσου. Σπίτι σου κάνε ό,τι θες, δε με ενδιαφέρει.. Άρα δεν υπάρχει και λόγος να καταργηθεί η νομιμότητα του τσιγάρου...
Δεν έχεις κανένα όμως δικαίωμα να καταστρέφεις και τα πνευμόνια του άλλου επειδή εσύ για κάποιο λόγο μισείς τα δικά σου... ::)

Και πάλι, υποκειμενικές ελευθερίες, τίποτα καινούργιο...
Ωραία τα λες!!! ;D Υποκειμενική ελευθερία το δικαίωμα για υγεία!! :D

ας απαγορέψουνε και τα αυτοκίνητα όμως, καθώς μου τη δίνουν στα νεύρα επειδή διπλοπαρκάρουν, βγάζουν επίσης δηλητήριο, και είναι και θανατηφόρα στο κάτω κάτω...
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τις διαφορές αυτοκινήτου-τσιγάρου, τότε δε φταίει κανείς... Δε θα κάτσω να γράψω κατεβατά για τα τουτού, απλά επειδή σκέφτηκες αυτήν την πετυχημένη παρομοίωση... ::)
Το αυτοκίνητο είναι μέσο μεταφοράς.. Το τσιγάρο τι είναι? Μη μου πεις ''μέσο διασκέδασης'', αρκετά την ξεφτιλίσαμε την κουβέντα... ;D

Ξανα... περιμένω λογικές απαντήσεις, και φυσικά με βάση την ελευθερία, έτσι; και δικαιώματα κλπ κλπ...
:)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Όσα και να πούμε, κάποιοι δεν (θέλουν να) καταλάβουν απλά πράγματα. Ας δώσω άλλο ένα παράδειγμα μήπως γίνει πιο κατανοητό: Έχω το δικαίωμα να κατουρηθώ πάνω μου ή να κατουρήσω στο σαλόνι μου, αλλά δεν το έχω για να κατουρήσω στο μπατζάκι του διπλανού μου ή στο σαλόνι του. Έχω το δικαίωμα να χαπακωθώ/μεθύσω/συνουσιαστώ/κλπ σε μια συναυλία, αλλά δεν έχω δικαίωμα να υποχρεώσω τον διπλανό μου να κάνει το ίδιο. Έχω το δικαίωμα να κάνω κακό στον εαυτό μου με όποιον τρόπο γουστάρω, αλλά δεν έχω δικαίωμα να απαιτώ από τον διπλανό μου να πληρώσει για την αποκατάσταση της υγείας μου που εγώ κατέστρεψα.

Εκτός από τις κοινωνικές διαστάσεις του προβλήματος του καπνίσματος, υπάρχουν και οι οικονομικές: Το σύστημα υγείας υποχρεώνεται να πληρώνει για την θεραπεία ασθενών από ασθένειες που προκλήθηκαν από το κάπνισμα. http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=120878&ct=75&dt=02/04/2000

(Και βέβαια υπάρχουν κι άλλα πράγματα που κάνουμε στον εαυτό μας και είναι κακά για τα οποία μετά ζητούμε περίθαλψη, πχ. παχυσαρκία κλπ. αλλά το κάπνισμα είναι αυτό που αφορά ένα τεράστιο ποσοστό του πληθυσμού)

''Μαγαζιά για μη καπνιστές''... Και μόνο να το διαβάσεις, είναι γελοίο όσο δεν πάει...


όντως είναι γελοιο.....θα κλείσουν μέσα σε έναν χρόνο....δεν θα πατάει ψυχή.....


Ο μισός αντρικός πληθυσμός και τα δύο τρίτα του γυναικείου, που δεν είναι καπνιστές, ζητούν το δικαίωμα σε αυτήν την "γελειότητα", ένα δικαίωμα που δεν είχαν ποτέ. Προσθέστε σε αυτόν τον πληθυσμό και τους καπνιστές που σέβονται από μόνοι τους τον συνάνθρωπό τους και συγκρατούν τον εθισμό τους για το μικρό χρονικό διάστημα που βρίσκονται σε χώρο με μη-καπνιστές κι έτσι μπορούν να συνυπάρχουν ειρηνικά. Ναι, αυτό μπορούν να το κάνουν ακόμη και οι φανατικότεροι καπνιστές, απόδειξη είναι πχ. τα ταξίδια με αεροπλάνο, τα νοσοκομεία, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Αν το πρόβλημα είναι η δηλητηρίαση του κόσμου, τότε ας το απαγορεύσουν, δηλαδή να απαγορεύσουν την πώληση, διανομή και τα σχετικά.
Τσου. Σπίτι σου κάνε ό,τι θες, δε με ενδιαφέρει.. Άρα δεν υπάρχει και λόγος να καταργηθεί η νομιμότητα του τσιγάρου...
Δεν έχεις κανένα όμως δικαίωμα να καταστρέφεις και τα πνευμόνια του άλλου επειδή εσύ για κάποιο λόγο μισείς τα δικά σου... ::)

Και πάλι, υποκειμενικές ελευθερίες, τίποτα καινούργιο...
Ωραία τα λες!!! ;D Υποκειμενική ελευθερία το δικαίωμα για υγεία!! :D

ας απαγορέψουνε και τα αυτοκίνητα όμως, καθώς μου τη δίνουν στα νεύρα επειδή διπλοπαρκάρουν, βγάζουν επίσης δηλητήριο, και είναι και θανατηφόρα στο κάτω κάτω...
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τις διαφορές αυτοκινήτου-τσιγάρου, τότε δε φταίει κανείς... Δε θα κάτσω να γράψω κατεβατά για τα τουτού, απλά επειδή σκέφτηκες αυτήν την πετυχημένη παρομοίωση... ::)
Το αυτοκίνητο είναι μέσο μεταφοράς.. Το τσιγάρο τι είναι? Μη μου πεις ''μέσο διασκέδασης'', αρκετά την ξεφτιλίσαμε την κουβέντα... ;D

Ξανα... περιμένω λογικές απαντήσεις, και φυσικά με βάση την ελευθερία, έτσι; και δικαιώματα κλπ κλπ...
:)

Πάλι τίποτα καινούργιο, μπορώ να κάνω πάρα πολλές όχι απλά πετυχημένες παρομοιάσεις αλλά που απλά λένε κάτι που δεν μπορείς να δεχθείς. Γιατί η ελευθερία σου να είσαι με το αυτοκίνητο του οποίου τα καυσαέρια μπαίνουν μέσα στο σπίτι μου είναι καλύτερη από κάποιου άλλου που θέλει να καπνίσει μέσα σε ένα μαγαζί στο οποίο εθελοντικά πήγες;
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Όσα και να πούμε, κάποιοι δεν (θέλουν να) καταλάβουν απλά πράγματα. Ας δώσω άλλο ένα παράδειγμα μήπως γίνει πιο κατανοητό: Έχω το δικαίωμα να κατουρηθώ πάνω μου ή να κατουρήσω στο σαλόνι μου, αλλά δεν το έχω για να κατουρήσω στο μπατζάκι του διπλανού μου ή στο σαλόνι του. Έχω το δικαίωμα να χαπακωθώ/μεθύσω/συνουσιαστώ/κλπ σε μια συναυλία, αλλά δεν έχω δικαίωμα να υποχρεώσω τον διπλανό μου να κάνει το ίδιο. Έχω το δικαίωμα να κάνω κακό στον εαυτό μου με όποιον τρόπο γουστάρω, αλλά δεν έχω δικαίωμα να απαιτώ από τον διπλανό μου να πληρώσει για την αποκατάσταση της υγείας μου που εγώ κατέστρεψα.

Εκτός από τις κοινωνικές διαστάσεις του προβλήματος του καπνίσματος, υπάρχουν και οι οικονομικές: Το σύστημα υγείας υποχρεώνεται να πληρώνει για την θεραπεία ασθενών από ασθένειες που προκλήθηκαν από το κάπνισμα. http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=120878&ct=75&dt=02/04/2000

(Και βέβαια υπάρχουν κι άλλα πράγματα που κάνουμε στον εαυτό μας και είναι κακά για τα οποία μετά ζητούμε περίθαλψη, πχ. παχυσαρκία κλπ. αλλά το κάπνισμα είναι αυτό που αφορά ένα τεράστιο ποσοστό του πληθυσμού)

''Μαγαζιά για μη καπνιστές''... Και μόνο να το διαβάσεις, είναι γελοίο όσο δεν πάει...


όντως είναι γελοιο.....θα κλείσουν μέσα σε έναν χρόνο....δεν θα πατάει ψυχή.....


Ο μισός αντρικός πληθυσμός και τα δύο τρίτα του γυναικείου, που δεν είναι καπνιστές, ζητούν το δικαίωμα σε αυτήν την "γελειότητα", ένα δικαίωμα που δεν είχαν ποτέ. Προσθέστε σε αυτόν τον πληθυσμό και τους καπνιστές που σέβονται από μόνοι τους τον συνάνθρωπό τους και συγκρατούν τον εθισμό τους για το μικρό χρονικό διάστημα που βρίσκονται σε χώρο με μη-καπνιστές κι έτσι μπορούν να συνυπάρχουν ειρηνικά. Ναι, αυτό μπορούν να το κάνουν ακόμη και οι φανατικότεροι καπνιστές, απόδειξη είναι πχ. τα ταξίδια με αεροπλάνο, τα νοσοκομεία, κλπ.


Χαλαρά η λογική απάντηση. Ευχαριστώ. Να μιλήσουμε για την ελευθερία του μή-καπνιστή, χωρίς όμως την καταπίεση κάποιου που του αρέσει το κάπνισμα.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Το αυτοκινητο ειναι μεσο μεταφορας και ενα απο τα μεγαλυτερα επιτευγματα του 19-20 ου αιωνα..Χωρις αυτοκινητο δεν κανεις τιποτα..Χωρις τσιγαρο κανεις...Χωρις ποτο κανεις..Χωρις PS3 κανεις..Το τσιγαρο ειναι για προσωπικη σου ευχαριστηση και μονο..
ΟΦ ΤΟΠΙΚ Για να κλεινει η παρωδια συζητηση της συγκρισης..Εχουμε καταλαβει τι τα αυτοκινητα κανουν κακο στην υγεια του ανθρωπου..Για αυτο υπαρχει ο δακτυλιος,τα αυτοκινητα χαμηλης καταναλωσης και ολα αυτα..Θα μπορουσαν να υπαρχουν και αλλα μετρα αν δεν υπηρχαν οι εταιριες(και με σωστη ενημερωση)../ΟΦ ΤΟΠΙΚ
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Το αυτοκινητο ειναι μεσο μεταφορας και ενα απο τα μεγαλυτερα επιτευγματα του 19-20 ου αιωνα..Χωρις αυτοκινητο δεν κανεις τιποτα..Χωρις τσιγαρο κανεις...Χωρις ποτο κανεις..Χωρις PS3 κανεις..Το τσιγαρο ειναι για προσωπικη σου ευχαριστηση και μονο..
ΟΦ ΤΟΠΙΚ Για να κλεινει η παρωδια συζητηση της συγκρισης..Εχουμε καταλαβει τι τα αυτοκινητα κανουν κακο στην υγεια του ανθρωπου..Για αυτο υπαρχει ο δακτυλιος,τα αυτοκινητα χαμηλης καταναλωσης και ολα αυτα..Θα μπορουσαν να υπαρχουν και αλλα μετρα αν δεν υπηρχαν οι εταιριες(και με σωστη ενημερωση)../ΟΦ ΤΟΠΙΚ

Εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου, αν θέλεις να ζήσεις για να διασκεδάζεις, και βρίσκεις τη διασκέδασή σου στο τσιγάρο, χαλαρά το θέλεις περισσότερο από το αυτοκίνητο. Όλα είναι υποκειμενικά. Και δεν είναι off-topic, όλοι ξέρουμε ότι το τσιγάρο βλάπτει την υγεία των ανθρώπων και έχει φυσικά και την απαραίτητη αναγραφή στο πακέτο, αλλά δε βλέπω κάτι τέτοιο στα αυτοκίνητα. Υπάρχει η απαγόρευση διαφημίσεων τσιγάρου, σωστά φυσικά, αλλά άνοιξε ένα οποιοδήποτε κανάλι και είναι τίγκα στις διαφημίσεις αυτοκινήτων, κινητής τηλεφωνίας, ποτών, δηλαδή το μόνο που δε βλάπτει είναι οι σερβιέτες! Δέ βλέπω καμιά απαγόρευση σε αυτά...

Υποκειμενική ελευθερία


ΥΓ. Χαλαρά μόλις ανάφερα τον τίτλο του επόμενου τραγουδιού μου!
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@ Gear...

Το αυτοκίνητο το χρειάζομαι για να κινούμαι... Και στην τελική, μιλάς με το ''λάθος'' άτομο γιατί ούτε αυτοκίνητο έχω (λογικό και λόγω ηλικίας), ούτε είμαι υπέρ της χρήσης του σε κοντινές διαδρομές...
Είμαι όμως υπέρ της χρήσης του εκεί που είναι απαραίτητο!! Και μη μου πεις ότι δεν είναι απαραίτητο και ότι παλαιότερα κινούμασταν χωρίς αυτοκίνητα... Εξελισσόμαστε σαν είδος και λογικό είναι να έχουμε ανάγκη όλο και περισσότερα τεχνολογικά επιτεύγματα...

Βλέπεις όμως ότι γίνονται προσπάθειες για τη μείωση των ρύπων στο ελάχιστο.. Και η πρόοδος των τελευταίων χρόνων στον τομέα αυτό είναι μεγάλη..
Επίσης, μήπως ήρθε κανείς να βάλει μπρος τη σακαράκα του μπροστά στη μάπα σου? Εμένα μόνο με τους καπνιστές μου συμβαίνει αυτό!!

Η μόνη λειτουργία του τσιγάρου είναι να βλάπτει τους οργανισμούς που εισπνέουν τον καπνό του... Θες να βλάψεις τον εαυτό σου? Βλάψε ΜΟΝΟ τον εαυτό σου!!


Και προς θεού, μην αρχίζετε πάλι τα βλακώδη επιχειρήματα... Είναι δικαίωμά μου να ζω υγιής, τέλος.-

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
@ Gear...

Το αυτοκίνητο το χρειάζομαι για να κινούμαι... Και στην τελική, μιλάς με το ''λάθος'' άτομο γιατί ούτε αυτοκίνητο έχω (λογικό και λόγω ηλικίας), ούτε είμαι υπέρ της χρήσης του σε κοντινές διαδρομές...
Είμαι όμως υπέρ της χρήσης του εκεί που είναι απαραίτητο!! Και μη μου πεις ότι δεν είναι απαραίτητο και ότι παλαιότερα κινούμασταν χωρίς αυτοκίνητα... Εξελισσόμαστε σαν είδος και λογικό είναι να έχουμε ανάγκη όλο και περισσότερα τεχνολογικά επιτεύγματα...

Βλέπεις όμως ότι γίνονται προσπάθειες για τη μείωση των ρύπων στο ελάχιστο.. Και η πρόοδος των τελευταίων χρόνων στον τομέα αυτό είναι μεγάλη..
Μήπως ήρθε κανείς να βάλει μπρος τη σακαράκα του μπροστά στη μάπα σου? Εμένα μόνο με τους καπνιστές μου συμβαίνει αυτό!!

Η μόνη λειτουργία του τσιγάρου είναι να βλάπτει τους οργανισμούς που εισπνέουν τον καπνό του... Θες να βλάψεις τον εαυτό σου? Βλάψε ΜΟΝΟ τον εαυτό σου!!


Και προς θεού, μην αρχίζετε πάλι τα βλακώδη επιχειρήματα... Είναι δικαίωμά μου να ζω υγιής, τέλος.-

Αν το αυτοκίνητο είναι μια φορά πρόοδος, το περπάτημα πιστεύω ότι είναι δέκα. Είμαι αναγκασμένος να περπατάω και να αναπνέω τον καπνό του κάθε βλαμμένου που χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του αντί για τα μέσα μαζικής μεταφοράς, καθώς εξασκώ την πρόοδό μου στην εξέλιξη του να περπατάω και αναγκάζομαι να αναπνέω τα καυσαέριά του. Από την άλλη, πάει κάποιος σε ένα μπαρ, και αναπνέει κακώς (κακώς πάει, κακώς δεν απαιτεί καλύτερο εξαερισμό από το κατάστημα κλπ κλπ) τον καπνό κάποιου άλλου, του οποίου η ελευθερία εκφράζεται με το δικαίωμά του να καπνίζει γιατί έτσι επίσης θέλει, και έτσι αυτοπροσδιορίζεται, λοιπόν η δική του ελευθερία είναι καλύτερη να απαγορέψει κάτι από τη δική μου; έλεος τώρα...

και παράλληλα και για τα τσιγάρα γίνονται πολλά πράγματα, το ποσό νικοτίνης και πίσσας έχει μειωθεί δραστικά, η ορθή απαγόρευση του σε χώρους που έχουν προαναφερθεί, και φυσικά η πάταξη της διαφήμισής τους. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρομαι που έφυγαν (όχι από όλα δυστυχώς) από τα περίπτερα οι διαφημίσεις τους.

Θέλει κανείς να οδηγήσει; να πάει στο χωράφι του. επίσης απλό, έχω το δικαίωμα να είμαι υγιείς.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Χαλαρά η λογική απάντηση. Ευχαριστώ. Να μιλήσουμε για την ελευθερία του μή-καπνιστή, χωρίς όμως την καταπίεση κάποιου που του αρέσει το κάπνισμα.

Αν τυχόν συναντηθούμε και με πιάσει κατούρημα, θα κατουρήσω πάνω σου. Γιατί να καταπιέζω τη φούσκα μου; Μπορεί να πάθω ζημιά! Άλλωστε, και το κατούρημα είναι απόλαυση! Για να μη πω και για τις πορδές! Γιατί να τις συγκρατώ; Άλλωστε, οι δικές μου σε μένα δεν μυρίζουν άσχημα! Δεν με νοιάζει αν εσύ τις βρίσκεις βρωμερές.

Τέλος πάντων, παρόμοιες ιδέες με τις δικές σου έχουν πει κι άλλοι καπνιστές στην παρούσα συζήτηση, ας μην αναλωνόμαστε στα ίδια. Δεν πρόκειται να συννενοηθούμε ποτέ. Αποχωρώ διακριτικά από τη συζήτηση προσθέτοντας: Η δική σου "καταπίεση" σε συγκεκριμένους χώρους, για μικρό χρονικό διάστημα, είναι η υγεία των διπλανών σου, για πάντα.

Όσο για το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα (και πολλά άλλα πράγματα που "κάνουν κακό" και χρησιμεύουν ως δικαιολογία για να συνεχίζει να υπάρχει το τσιγάρο, μέχρι να πάψουν να υπάρχουν όλα τα υπόλοιπα), δεν έχω δει κανέναν (ακόμα) να απαιτεί να μπαίνει με το αυτοκίνητό του μέσα σε κλειστούς δημόσιους χώρους και να μαρσάρει επειδή του αρέσουν τα γκάζια.


"Δύστυχοι" και "καταπιεσμένοι" ευρωπαίοι πολίτες, ελάτε στην Ελλάδα να φχαριστηθείτε κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους, όσο προλαβαίνετε! Σύντομα η "στέρηση" αυτής μας της "ελευθερίας έκφρασης μέσω του καπνίσματος" θα έρθει κι εδώ. Αφήστε τις "ξενέρωτες" καφετέριές σας (που παραδόξως λειτουργούν και χωρίς καπνό) και ελάτε να αγωνιστούμε μαζί για το δικαίωμα στον καφέ με τσιγάρο! (τον οποίο θα πληρώσετε πολύ ακριβότερα από την πατρίδα σας, αλλά σας προσφέρουμε ευχάριστο ομιχλώδες περιβάλλον). Η οξυγονοκρατία δεν θα περάσει!

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Χαλαρά η λογική απάντηση. Ευχαριστώ. Να μιλήσουμε για την ελευθερία του μή-καπνιστή, χωρίς όμως την καταπίεση κάποιου που του αρέσει το κάπνισμα.

Αν τυχόν συναντηθούμε και με πιάσει κατούρημα, θα κατουρήσω πάνω σου. Γιατί να καταπιέζω τη φούσκα μου; Μπορεί να πάθω ζημιά! Άλλωστε, και το κατούρημα είναι απόλαυση! Για να μη πω και για τις πορδές! Γιατί να τις συγκρατώ; Άλλωστε, οι δικές μου σε μένα δεν μυρίζουν άσχημα! Δεν με νοιάζει αν εσύ τις βρίσκεις βρωμερές.

Τέλος πάντων, παρόμοιες ιδέες με τις δικές σου έχουν πει κι άλλοι καπνιστές στην παρούσα συζήτηση, ας μην αναλωνόμαστε στα ίδια. Δεν πρόκειται να συννενοηθούμε ποτέ. Αποχωρώ διακριτικά από τη συζήτηση προσθέτοντας: Η δική σου "καταπίεση" σε συγκεκριμένους χώρους, για μικρό χρονικό διάστημα, είναι η υγεία των διπλανών σου, για πάντα.

Όσο για το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα (και πολλά άλλα πράγματα που "κάνουν κακό" και χρησιμεύουν ως δικαιολογία για να συνεχίζει να υπάρχει το τσιγάρο, μέχρι να πάψουν να υπάρχουν όλα τα υπόλοιπα), δεν έχω δει κανέναν (ακόμα) να απαιτεί να μπαίνει με το αυτοκίνητό του μέσα σε κλειστούς δημόσιους χώρους και να μαρσάρει επειδή του αρέσουν τα γκάζια.


"Δύστυχοι" και "καταπιεσμένοι" ευρωπαίοι πολίτες, ελάτε στην Ελλάδα να φχαριστηθείτε κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους, όσο προλαβαίνετε! Σύντομα η "στέρηση" αυτής μας της "ελευθερίας έκφρασης μέσω του καπνίσματος" θα έρθει κι εδώ. Αφήστε τις "ξενέρωτες" καφετέριές σας (που παραδόξως λειτουργούν και χωρίς καπνό) και ελάτε να αγωνιστούμε μαζί για το δικαίωμα στον καφέ με τσιγάρο! (τον οποίο θα πληρώσετε πολύ ακριβότερα από την πατρίδα σας, αλλά σας προσφέρουμε ευχάριστο ομιχλώδες περιβάλλον). Η οξυγονοκρατία δεν θα περάσει!

Τις συγκρατείς γιατί θέλεις, όπως μπορεί και κάποιος καπνιστής να συγκρατήσει το κάπνισμα πηγαίνοντας σε ένα χώρο μη καπνιστών. Δεν είναι απαγορευμένες από νόμο όμως...

Παρομοίως δεν έχω δει κανέναν να φυσάει τον καπνό στη μούρη κάποιου άλλου μέσα στο δρόμο. Οποιοσδήποτε σε διάβαση που μάρσαρε ταξί, θα με καταλάβει...
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Το μέτρο παρά τις αντιδράσεις θα εφαρμοστεί, γιατί η Ελλάδα έχει κατεβάσει τα παντελόνια προ πολλού στην Ευρωπαική Ένωση είτε για καλές , είτε για κακές οδηγίες. Αυτό που περιμένω εγώ είναι να δω προς τα που θα πάει η διασκέδαση, γιατί σίγουρα θα αλλάξουν τα πράγματα. Δεν μπορεί να μιλάμε για τα μαγαζιά έτσι όπως τα ξέρουμε μέχρι σήμερα.Προβλέπω το χειμώνα ο κόσμος να κλείνετε ως επί το πλείστον στο σπίτι του και το καλοκαίρι να γίνονται αρκετές ανοιχτές εκδηλώσεις, πράγμα όχι και τόσο κακό , γιατί πιστεύω ότι θα δώσει ώθηση στο ροκ που είναι καθαρά συναυλιακό είδος.
Όλα αυτά θα έχουνε τις παρενέργειές τους , οικονομικές και κοινωνικές , όπως κάθε καινοτομία. Προβλέπω μία μικρή αύξηση σε παράνομες μέχρι τώρα ουσίες, καθώς και στο αλκοόλ. Επίσης ο χειμερινός εγκλεισμός στα σπίτια , θα μας κάνει και πιο παραγωγικούς, στις εργασίες μας, γιατί θα κοιμόμαστε νωρίς. Η τηλεόραση θα παίξει ακόμα πιό σημαντικό ρόλο στην "ενημέρωσή" μας , μιας και θα περνάμε περισσότερες ώρες μπροστά σε αυτή.
Σε αντίδραση για το μέτρο αυτό προτείνω την υπερκατανάλωση  σε σπληνάντερο και κοκορέτσι, τα οποία επίσης έχει απαγορεύσει η Ε.Ε , αλλά οι Έλληνες ελεγκτές και ελεγχόμενοι, είναι τόσο εθισμένοι σε αυτά (χειρότερα και από το τσιγάρο), που δεν τα ακουμπάει τίποτα.
Τέλος , έχω να πω το εξής. Τα τελευταία 30 χρόνια με αύξηση του καπνίσματος ανά χρόνο, με πολύ φαί, με κρασιά, ρακές, τσίπουρα και όλα τα σχετικά, το προσδόκιμο ζωής του Έλληνα έφτασε στα 79 χρόνια. Φέτος για πρώτη φορά, έπεσε ένα χρόνο δηλαδή στα 78.Έχουμε δαιμονοποιήσει το κάπνισμα, ενώ μας σκοτώνουν πολλά περισσότερα και πάνω απ'όλα ο σύγχρονος Ευρωπαικός τρόπος ζωής. Όλοι οι γιατροί που έχω κάποια φιλική σχέση και έχω μιλήσει μαζί τους, μου έχουνε πει ότι ο Νο 1 κίνδυνος της υγείας είναι το άγχος. Το τσιγάρο έπεται και του άγχους και της διατροφής και των χημικών στα οποία μας έχουνε εκθέσει όλοι αυτοί οι "λαμπροί, "μορφωμένοι", "αλλαζόνες" επιστήμονες εδώ και 60 χρόνια...Περαστικά μας λοιπόν και εις άλλα με υγεία! ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Μακαρι ο νομος περι απαγορευσης του καπνισματος σε καθε κλειστο χωρο να ισχυσει και στην Ελλαδα...
Εκτος απο θεμα υγειας ειναι και θεμα αισθητικης. Αν σε καποιους και καποιες αρεσει να βρωμανε τα μαλλια, τα δαχτυλα, το στομα και τα ρουχα τους συγγνωμη αλλα δεν το συμμεριζομαι... Εχω μεγαλη περιεργεια να δω πως θα ειναι η μερα που θα γυρισω σπιτι μου μετα απο νυχτερινη εξοδο και δε θα βρωμαω τσιγαριλα. Εκτος αυτου (και πειτε με περιεργο η και φλωρο δε με νοιαζει) το θεαμα ενος τασακιου γεμισμενο με αποτσιγαρα μου προκαλει αναγουλα.
Κατι ομως μου λεει οτι εμεις οι Ελληναρες (οι ιδιοι που ειμαστε πρωτοι σε θανατους απο τρακαρισματα στο δρομο) ολο και καποια παραθυρακια θα βρουμε... Εξαλλου, για εμας τα δεκα εκατομμυρια, οι 20.000 νεκροι ετησιως απο το καπνισμα ειναι απλα ενας αριθμος...


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Επειδη οπως ειπα δεν ειναι ευκολο να γινει συννενοηση μεταξυ καπνιστων και αντικαπνιστων, ας το ριξουμε στην πλακα. Επετρεψε μου φιλε MACMISIAS να σχολιασω με καλοηθη αισθηση χιουμορ:

Αυτό που περιμένω εγώ είναι να δω προς τα που θα πάει η διασκέδαση, γιατί σίγουρα θα αλλάξουν τα πράγματα. Δεν μπορεί να μιλάμε για τα μαγαζιά έτσι όπως τα ξέρουμε μέχρι σήμερα.Προβλέπω το χειμώνα ο κόσμος να κλείνετε ως επί το πλείστον στο σπίτι του ........

Μειζον κοινωνικο ζητημα δηλαδη! Οι ανθρωπινες σχεσεις πλεον θέτονται σε νεα βαση! Οι ανθρωποι δεν θα εχουν πια λογο να βγαινουν το χειμωνα για διασκεδαση, γιατι τους στερειται το βασικοτερο στοιχειο αυτης: το καπνισμα.
(Το οτι οι ευρωπαιοι συνεχιζουν να διασκεδαζουν σε μαγαζια και τον χειμωνα δεν μας απασχολει. Τι ξερουν αυτοι απο διασκεδαση; )

[σοβαρά] Προσωπικα δεν βγαινω τον χειμωνα σε μπαρ. Δηλαδη καταπιεζομαι, οχι γιατι "δεν περναει το γουστο μου" αλλα γιατι με την τσιγαριλα ασφυκτιω, πονανε ματια και λαιμος, βρωμαω πατοκορφα και μου'ρχεται αναγουλα [/σοβαρά]

Όλα αυτά θα έχουνε τις παρενέργειές τους , οικονομικές και κοινωνικές , όπως κάθε καινοτομία.

Νεα κριση στην οικονομια! Αλιμονο μας!

Προβλέπω μία μικρή αύξηση σε παράνομες μέχρι τώρα ουσίες, καθώς και στο αλκοόλ.

Επισης, προβλεπω αυξηση και στις αυτοκτονιες, γιατι η ψυχολογικη καταπιεση του καπνιστη στους κλειστους χωρους θα ειναι τρομακτικη.

Επίσης ο χειμερινός εγκλεισμός στα σπίτια , θα μας κάνει και πιο παραγωγικούς, στις εργασίες μας, γιατί θα κοιμόμαστε νωρίς. Η τηλεόραση θα παίξει ακόμα πιό σημαντικό ρόλο στην "ενημέρωσή" μας , μιας και θα περνάμε περισσότερες ώρες μπροστά σε αυτή.

Αν πεφτουμε στο κρεβατι πιο νωρις, θα'χουμε χρονο για περισσοτερο σεξ, αρα θα μειωθει η υπογεννητικοτητα.

Έχουμε δαιμονοποιήσει το κάπνισμα, ενώ μας σκοτώνουν πολλά περισσότερα και πάνω απ'όλα ο σύγχρονος Ευρωπαικός τρόπος ζωής. Όλοι οι γιατροί που έχω κάποια φιλική σχέση και έχω μιλήσει μαζί τους, μου έχουνε πει ότι ο Νο 1 κίνδυνος της υγείας είναι το άγχος. Το τσιγάρο έπεται και του άγχους και της διατροφής και των χημικών στα οποία μας έχουνε εκθέσει όλοι αυτοί οι "λαμπροί, "μορφωμένοι", "αλλαζόνες" επιστήμονες εδώ και 60 χρόνια...

Επισης, δεν χρειαζεται να προσεχει κανεις την διατροφη του αφου υπαρχουν παιδια στην Αφρικη που πεθαινουν απο πεινα. Δεν χρειαζεται να φτιαξουμε ασφαλεστερα αεροπλανα αφου τα περισσοτερα δυστυχηματα γινονται με αυτοκινητα. Μπορουμε να πεταμε τα σκουπιδια μας στον δρομο αφου τα εργοστασια μολυνουν περισσοτερο. Μπορουμε να κλεψουμε μερικα λεφτακια αφου καποιοι κλεβουν πολλα. Κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Τους αλκοολικους ας πουμε δεν ειδα κανενας να τους αποκαλει κοινωνικη ομαδα. Μην κανουμε το τσιγαρο και θεο μας.

Παρ' όλα αυτά η κατανάλωση αλκοόλ επιτρέπεται σε σχεδόν όλους τους δημόσιους χώρους...
Με το αλκοόλ δεν επηρεάζεις (άμεσα τουλάχιστον) την υγεία του άλλου... Πίνεις και βλάπτεις ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...!!!

Πες το στους 40+ νεκρούς κάθε Σαββατοκύριακο από αυτοκινητιστικά  ::)

Αυτό είναι παράνομο ήδη βάσει νόμου (don't drink and drive...)
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Αναμφίβολα το τσιγάρο μπορεί να προκαλέση πολλά και διάφορα άσχημα.

Οι εμπειρείες εδώ στην Γερμανία είναι πως στις μικρές μπυραρίες διαπιστώθηκε μια μείωση του τζίρου τους, οπότε άλλαξε ο σχετικός νόμος και αν δεν απατούμε σε μαγαζίά που δεν υπερβαινουν τα 75 τετραγωνικά ΚΑΙ είναι κυρίως ποτατζίδικα επιτρέπεται πάλι το κάπνισμα.

Εγώ, επειδή ήμουν παθιασμένος καπνιστής, και τώρα είμαι ένας καπνιστής που δεν κάπνιζει, έχω να πω πως πέρα απο τήν διαπίστωση πως ο καφές είναι ΠΙΟ νόστιμος από ότι ήταν, αποφέυγω να μπαίνω σε τέτοια μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα, μαζί με μένα το κάνουν και πολλοί φίλοι καπνιστές αυτό.

Από εκεί και πέρα, όποιος χάσει κάποιον δικό του απο καρκίνο του πνευμωνα, και ζήσει την οδύσσεια ετούτη, ίσως να μην έγραφε αυτα που διάβασα παραπάνω, για το τσιγάρο.

Ωραίο πράγμα πάντως να πηγαίνω σε μαγαζιά κα μετά να μην βρωμάω τσιγαρίλα.



Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Φίλε Gear, και εμένα μου αρέσει το κάπνισμα και μάλιστα δεν ντρέπομαι να το πω ότι όταν μερικές φορές χρειάστηκε να μην καπνίσω λόγω του γεγονότος ότι κάποιος από την παρέα μου το ζήτησε (ευγενικά μεν), δεν ξαναβγήκα με το συγκεκριμένο άτομο σε κλειστό χώρο (βρήκα μια κάποια μέση λύση).. Δεν υπάρχει λόγος να πείσεις κανέναν γιατί το κάπνισμα είναι απόλαυση (detrimental βέβαια, αλλά είναι).. Όσοι καπνίζουν το καταλαβαίνουν, όσοι δεν καπνίζουν, το θεωρούν απλά ηλίθιο (και δεν τους κατηγορώ).. Είναι σαν να έχεις ένα χόμπι (π.χ. συλλογή γραμματοσήμων), να την βρίσκεις τρελά συντηρώντας τη συλλογή σου και να έρθει κάποιος να σου πει ότι αυτό που κάνεις είναι εντελώς χαζό.. Δεν πρόκειται ποτέ να τον πείσεις.. Προσωπικά πιστεύω ότι μερικές στιγμές είναι μισές χωρίς τσιγάρο, αλλά από την άλλη ούτε περιμένω από κάποιον να συμφωνήσει μαζί μου αλλά ούτε και να με πείσει για το αντίθετο..

Από την άλλη όμως, το να λες ότι το αυτοκίνητο πρέπει να απαγορευθεί επειδή θα απαγορευθεί το κάπνισμα δεν με βρίσκει σύμφωνο.. Αν υπήρχε κάποιος τρόπος να υπολογίσεις μαθηματικά το λόγο "Προτερήματα : Μειονεκτήματα" των 2 αυτών πραγμάτων τότε το κάπνισμα θα είχε λόγο κοντά στο 1 και το αυτοκίνητο στο 1000.. Με το αυτοκίνητο εκμηδενίζεις τις αποστάσεις, αυξάνεις τον διαθέσιμο σου χρόνο και γενικά κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη..

Θεωρώ πιο λογική τη σύγκριση του αλκοόλ με το κάπνισμα παρά του τελευταίου με το αυτοκίνητο.. Αν και μου αρέσει (όπως και στους περισσότερους) το αλκοόλ, εν τούτοις προκαλεί πολλές αρνητικές συνέπειες οι οποίες μερικές είναι εξώφθαλμες (drink + drive) και μερικές πιο κρυμμένες όπως το να παραφέρεσαι όταν είσαι μεθυσμένος, το να κακομεταχειρίζεσαι τους γύρω σου (πολλά μακελειά έχουν γίνει υπό την επήρρεια αλκοόλ), κ.λπ.. Γι' αυτό το λόγο, αν και είμαι εντελώς off-topic, πιστεύω ότι όπως τα νέα μέτρα απαγορεύουν το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους, θα πρέπει να βάλουν και λίγο φρένο στην κατανάλωση αλκοόλ από τους θαμώνες.. Όταν κάποιος (σερβιτόρος, barman) βλέπει ότι μια παρέα έχει καταναλώσει μεγάλη ποσότητα αλκοόλ, να τους απαγορεύει το επόμενο ποτό.. Θα μου πείτε, ότι η συγκεκριμένη παρέα μπορεί να πάει να συνεχίσει αλλού, αλλά αν δεν μπορεί ένας barman που πρωτοβλέπει μια παρέα, να καταλάβει αν κάποιος είναι σουρωμένος, τότε δεν κάνει καλά τη δουλειά του.. Τέλος πάντων, το implementation αυτής της ιδέας είναι δύσκολο αλλά κάτι μπορεί να βρεθεί..

Εν κατακλείδει, σαν ενδιάμεση λύση, πιστεύω ότι ένας καλός εξαερισμός θα λύσει αρκετά από τα προβλήματα.. Έχω πάει σε μαγαζιά στα οποία κάπνιζε ένα μεγάλο ποσοστό των θαμώνων και δεν μύριζες τίποτα και μερικά "καταγώγια" όπου ο καπνός που συσσωρευόταν, θύμιζε την είσοδο του Σφακιανάκη στο δεύτερο πρόγραμμα.. Αν θεσπίσουν ειδικές προδιαγραφές για τα συστήματα εξαερισμού δεν νομίζω να υπάρχει και τότε τεράστιο πρόβλημα..
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/09, 10:32 από faser »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
49763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
51576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos