Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 102148 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Επειδη οπως ειπα δεν ειναι ευκολο να γινει συννενοηση μεταξυ καπνιστων και αντικαπνιστων, ας το ριξουμε στην πλακα. Επετρεψε μου φιλε MACMISIAS να σχολιασω με καλοηθη αισθηση χιουμορ:

Αυτό που περιμένω εγώ είναι να δω προς τα που θα πάει η διασκέδαση, γιατί σίγουρα θα αλλάξουν τα πράγματα. Δεν μπορεί να μιλάμε για τα μαγαζιά έτσι όπως τα ξέρουμε μέχρι σήμερα.Προβλέπω το χειμώνα ο κόσμος να κλείνετε ως επί το πλείστον στο σπίτι του ........

Μειζον κοινωνικο ζητημα δηλαδη! Οι ανθρωπινες σχεσεις πλεον θέτονται σε νεα βαση! Οι ανθρωποι δεν θα εχουν πια λογο να βγαινουν το χειμωνα για διασκεδαση, γιατι τους στερειται το βασικοτερο στοιχειο αυτης: το καπνισμα.
(Το οτι οι ευρωπαιοι συνεχιζουν να διασκεδαζουν σε μαγαζια και τον χειμωνα δεν μας απασχολει. Τι ξερουν αυτοι απο διασκεδαση; )

[σοβαρά] Προσωπικα δεν βγαινω τον χειμωνα σε μπαρ. Δηλαδη καταπιεζομαι, οχι γιατι "δεν περναει το γουστο μου" αλλα γιατι με την τσιγαριλα ασφυκτιω, πονανε ματια και λαιμος, βρωμαω πατοκορφα και μου'ρχεται αναγουλα [/σοβαρά]

Όλα αυτά θα έχουνε τις παρενέργειές τους , οικονομικές και κοινωνικές , όπως κάθε καινοτομία.

Νεα κριση στην οικονομια! Αλιμονο μας!

Προβλέπω μία μικρή αύξηση σε παράνομες μέχρι τώρα ουσίες, καθώς και στο αλκοόλ.

Επισης, προβλεπω αυξηση και στις αυτοκτονιες, γιατι η ψυχολογικη καταπιεση του καπνιστη στους κλειστους χωρους θα ειναι τρομακτικη.

Επίσης ο χειμερινός εγκλεισμός στα σπίτια , θα μας κάνει και πιο παραγωγικούς, στις εργασίες μας, γιατί θα κοιμόμαστε νωρίς. Η τηλεόραση θα παίξει ακόμα πιό σημαντικό ρόλο στην "ενημέρωσή" μας , μιας και θα περνάμε περισσότερες ώρες μπροστά σε αυτή.

Αν πεφτουμε στο κρεβατι πιο νωρις, θα'χουμε χρονο για περισσοτερο σεξ, αρα θα μειωθει η υπογεννητικοτητα.

Έχουμε δαιμονοποιήσει το κάπνισμα, ενώ μας σκοτώνουν πολλά περισσότερα και πάνω απ'όλα ο σύγχρονος Ευρωπαικός τρόπος ζωής. Όλοι οι γιατροί που έχω κάποια φιλική σχέση και έχω μιλήσει μαζί τους, μου έχουνε πει ότι ο Νο 1 κίνδυνος της υγείας είναι το άγχος. Το τσιγάρο έπεται και του άγχους και της διατροφής και των χημικών στα οποία μας έχουνε εκθέσει όλοι αυτοί οι "λαμπροί, "μορφωμένοι", "αλλαζόνες" επιστήμονες εδώ και 60 χρόνια...

Επισης, δεν χρειαζεται να προσεχει κανεις την διατροφη του αφου υπαρχουν παιδια στην Αφρικη που πεθαινουν απο πεινα. Δεν χρειαζεται να φτιαξουμε ασφαλεστερα αεροπλανα αφου τα περισσοτερα δυστυχηματα γινονται με αυτοκινητα. Μπορουμε να πεταμε τα σκουπιδια μας στον δρομο αφου τα εργοστασια μολυνουν περισσοτερο. Μπορουμε να κλεψουμε μερικα λεφτακια αφου καποιοι κλεβουν πολλα. Κ.ο.κ.
Δυστυχώς Βραζίλη για ακόμα μία φορά δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε , εμείς οι δύο...Δεν καταλαβαίνεις σχεδόν ποτέ τι λέω.Τελείως διαφορετικό μήκος κύματος...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
προτείνω να ποινικοποιηθεί ο καπνός
καθώς και το αλκοόλ αλλά και τα λιπαρά φαγητά

μεταξύ σοβαρού και αστείου αυτά και χωρίς εμπλέκομαι στα λεγόμενά σας
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/09, 13:48 από ΧΩΡΙΑΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Επειδή το όνομα μου και το τι εννοούσα με το post μου αναφέρθηκε και συζητήθηκε είναι καιρός να εκθέσω μάλλον την άποψή μου, με την οποιαδήποτε αξία (τα 2 cents του δολλαρίου τώρα πία με την κρίση αποκτήσανε κι αυτά αξία :P) έχει...

Προσωπικά είμαι κατά της απαγόρευσης του καπνίσματος σε όλους τους χώρους διασκέδασης. Για άλλου είδους δημόσιους χώρους δεν θα αναφερθώ με λεπτομέριες, απλά θα πώς οτι σε μερικές περιπτώσεις είμαι υπέρ και μερικές κατά.

Θεωρώ οτι η κλασσική δικαιολογία ότι αν επιτραπεί στους μαγαζάτορες να διαλέγουν αυτοί το αν θα είναι smoking ή no smoking το μαγαζί τους θα οδηγήσει σε κλείσιμο των non smoking μαγαζιών είναι υπερβολική.

Εφ' όσων οι μη καπνιστές είστε τόσοι όσοι έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα posts τότε λογικά θα αποτελείτε μία αρκετά μεγάλη μερίδα της συνολικής πελατείας των καταστημάτων αυτών και άρα θα μπορείτε να συντηρήσετε non smoking καταστήματα, όπως και οι καπνιστές θα μπορούν να συντηρήσουν smoking καταστήματα.

Όποτε έχω θέσει το ερώτημα αυτό η απάντηση των μη καπνιστών είναι οτι δεν μπορούν να αποκοπούν από την παρέα τους που αποτελείται από καπνιστές ή να τσακωθούν με τους φίλους τους που είναι καπνιστές για το που θα πάνε. Να σας ρωτήσω όμως το εξής: Με την κατάσταση που επικρατεί τώρα δεν καταπιέζεστε εσείς που πάτε σε μαγαζιά που καπνίζουν? Προφανώς θεωρείτε οτι η λύση για να μην καταπιέζεστε εσείς είναι να καταπιέσετε τους άλλους και για μένα κάπου χωλαίνει αυτή η λογική.

Δεν αρνούμαι οτι το κάπνισμα βλάπτει και εμένα και τους γύρω μου, και προφανώς δεν θέλω να τους βλάπτω αλλά το γεγονός παραμένει οτι εφ' όσων το κράτος μου παρέχει το δικαίωμα να αγοράζω το προϊόν και μάλιστα κερδοφορεί αρκετά από την συνήθεια/εξάρητηση μου αυτή, γιατί κακά τα ψέματα οι αυξήσεις σε τσιγάρα και ποτά είναι ο "ασφαλέστερος" φόρος που μπορεί να επιβάλει, δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να έχει και το δικαίωμα να μου απαγορεύσει την χρήση ενός νόμιμου (το ξανατονίζω) προϊόντος χωρίς να με ρωτήσει και σίγουρα χωρίς να μπορεί να είναι ισο και προς εμένα και προς αυτούς που δεν συμμερίζονται την συνήθεια/εξάρτηση μου.

Συνεχίζοντας το σκεπτικό μου, να αναφερθώ στο γιατί έθεσα το παράδειγμα με το αλκοόλ. Μπορεί ο αντίλογος να είναι ότι το αλκοόλ βλάπτει μόνο τον χρήστη αλλά αυτό είναι λάθος και όσοι έχουν ζήσει στην Αγγλία μπορούν να το αντιληθφούν μόνο και μόνο από τις συναντήσεις τους με τους χιλιάδες μεθυσμένους Άγγλους που κυκλοφορούν και σε πολλές περιπτώσεις βιαιόπραγούν. Αναλόγως βέβαια μπορούν να καταθέσουν και όλοι αυτοί που δυστυχώς έχουν χάσει κάποιον δικό τους από μεθυσμένο οδηγό. Όμως η κατανάλωση αλκοόλ δεν απαγορεύεται γιατί θεωρείται ότι η βλάβη προς το κοινωνικό σύνολο δεν είναι εφάμιλη. Πολύ πιθανό να μην είναι σε απόλυτα νούμερα αλλά αν βασιζόμαστε στα νούμερα μόνο τότε θεωρητικά μπορούμε να απαγορεύσουμε και πολλά άλλα πράγματα.

Τέλος, για να μην αερολογώ μόνο, πιστεύω ότι θα μπορούσαν κάλλιστα να επιβληθούν πολλά άλλα μέτρα. Από την επιβολή του να υπάρχει διαχωρισμός του καταστήματος σε smoking και non smoking και να υπάρχει ο κατάλληλος εξαερισμός (ο οποίος κάλλιστα θα μπορούσε να επιδοτηθεί από το κράτος) μέχρι την απαγόρευση της πώλησης τσιγάρων τελείως. Μάλιστα το τελευταίο το βρίσκω πολύ πιο εύκολο να εφαρμοστεί και πιο πρακτικό και αποδοτικό, εφ' όσων όπως λένε ο σκοπός του αντι-καπνιστικού μέτρου είναι να προφυλάξει την υγεία όλων των πολιτών.





If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Gear... για άλλη μια φορά... η παρομοίωση τσιγάρου-αυτοκινήτου ήταν άστοχη...,

''Τι σας πειράζει το τσιγάρο? Όταν μαγειρεύετε με την ηλεκτρική κουζίνα, καίτε ρεύμα! Το ρεύμα παράγεται σε εργοστάσια! Τα εργοστάσια εκπέμπουν θανατηφόρους ρύπους! Οι ρύποι αυτοί μολύνουν την ατμόσφαιρα στην οποία ζούμε! Κόψτε το μαγείρεμα με το ηλεκτρικό και θα κόψουμε κι εμείς το τσιγάρο!''

Αν εσύ θεωρείς πως το τσιγάρο έχει την ίδια χρησιμότητα με το αυτοκίνητο, την ηλεκτρική κουζίνα, τις λάμπες, το ψυγείο κλπ κλπ τότε καλά κάνεις κι επιμένεις στην άποψή σου!! ::)

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Gear... για άλλη μια φορά... η παρομοίωση τσιγάρου-αυτοκινήτου ήταν άστοχη...,

''Τι σας πειράζει το τσιγάρο? Όταν μαγειρεύετε με την ηλεκτρική κουζίνα, καίτε ρεύμα! Το ρεύμα παράγεται σε εργοστάσια! Τα εργοστάσια εκπέμπουν θανατηφόρους ρύπους! Οι ρύποι αυτοί μολύνουν την ατμόσφαιρα στην οποία ζούμε! Κόψτε το μαγείρεμα με το ηλεκτρικό και θα κόψουμε κι εμείς το τσιγάρο!''

Αν εσύ θεωρείς πως το τσιγάρο έχει την ίδια χρησιμότητα με το αυτοκίνητο, την ηλεκτρική κουζίνα, τις λάμπες, το ψυγείο κλπ κλπ τότε καλά κάνεις κι επιμένεις στην άποψή σου!! ::)

Αυτό που λέω είναι ότι άλλη η δική σου άποψη περί ελευθερίας και δικαιώματος, άλλη κάποιου τρίτου... Απλά. Αν το παράδειγμά μου σου φαίνεται άστοχο, δες τι γράφεις εσύ περι του τσιγάρου... Sorry αλλά υποκειμενικές αλήθειες είναι απλά ένα βήμα πριν το φασισμό. Μετά θα κρίνουμε και θα απαγορεύουμε μουσική, εμφάνιση κλπ κλπ
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Όποτε έχω θέσει το ερώτημα αυτό η απάντηση των μη καπνιστών είναι οτι δεν μπορούν να αποκοπούν από την παρέα τους που αποτελείται από καπνιστές ή να τσακωθούν με τους φίλους τους που είναι καπνιστές για το που θα πάνε. Να σας ρωτήσω όμως το εξής: Με την κατάσταση που επικρατεί τώρα δεν καταπιέζεστε εσείς που πάτε σε μαγαζιά που καπνίζουν? Προφανώς θεωρείτε οτι η λύση για να μην καταπιέζεστε εσείς είναι να καταπιέσετε τους άλλους και για μένα κάπου χωλαίνει αυτή η λογική.

Τι από αυτό:
Όχι γιατί υπάρχει η (πολύ απλή) διαφορά: Εγώ δεν καπνίζω δίπλα σου -> δεν σε βλάπτω   Εσύ καπνίζεις δίπλα μου -> με βλάπτεις (όχι με καταπιέζεις...). Ότι και να λένε οι μεν και οι δε, αυτό δεν αλλάζει.

δεν καταλαβαίνετε?

Συνεχίζοντας το σκεπτικό μου, να αναφερθώ στο γιατί έθεσα το παράδειγμα με το αλκοόλ. Μπορεί ο αντίλογος να είναι ότι το αλκοόλ βλάπτει μόνο τον χρήστη αλλά αυτό είναι λάθος και όσοι έχουν ζήσει στην Αγγλία μπορούν να το αντιληθφούν μόνο και μόνο από τις συναντήσεις τους με τους χιλιάδες μεθυσμένους Άγγλους που κυκλοφορούν και σε πολλές περιπτώσεις βιαιόπραγούν. Αναλόγως βέβαια μπορούν να καταθέσουν και όλοι αυτοί που δυστυχώς έχουν χάσει κάποιον δικό τους από μεθυσμένο οδηγό. Όμως η κατανάλωση αλκοόλ δεν απαγορεύεται γιατί θεωρείται ότι η βλάβη προς το κοινωνικό σύνολο δεν είναι εφάμιλη. Πολύ πιθανό να μην είναι σε απόλυτα νούμερα αλλά αν βασιζόμαστε στα νούμερα μόνο τότε θεωρητικά μπορούμε να απαγορεύσουμε και πολλά άλλα πράγματα.

Το παράδειγμα με το ποτό θα μπορούσε να είναι συγκρίσιμο αν γινόταν το εξής:
Είμαι εγώ με ένα ποτήρι ουίσκι δίπλα σου. Πίνω μια γουλιά και μετά ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ σου ανοίγω το στόμα και σου δίνω και σένα μία (όπως εγώ αναπνέω τον καπνό της τζούρας του καπνιστή).
Για την υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ που είναι αυτή που οδηγεί στα παραδείγματα που αναφέρεις συμφωνώ ότι θα έπρεπε να απαγορεύεται με κάποιους τρόπους και όσον αφορά την οδήγηση, απαγορεύεται ήδη (και θα έπρεπε να ελέγχεται περισσότερο).
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό που λέω είναι ότι άλλη η δική σου άποψη περί ελευθερίας και δικαιώματος, άλλη κάποιου τρίτου... Απλά.
Όντως, άλλη άποψη έχει και ένας δολοφόνος για τα εγκλήματα, άλλη ένας κοινός άνθρωπος...

Αν το παράδειγμά μου σου φαίνεται άστοχο, δες τι γράφεις εσύ περι του τσιγάρου...
Τι γράφω εγώ περί τσιγάρου?

Sorry αλλά υποκειμενικές αλήθειες είναι απλά ένα βήμα πριν το φασισμό.
Θέλω να μου πεις ΑΚΡΙΒΩΣ ποια είναι η υποκειμενική αλήθεια...

Μετά θα κρίνουμε και θα απαγορεύουμε μουσική, εμφάνιση κλπ κλπ
Η μουσική, η εμφάνιση κλπ είναι στοιχεία που δε βλάπτουν την υγεία του άλλου!!!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
King Lui, το πήρες προσωπικά το θέμα και δεν έπρεπε...  :)

Εξάλλου μπορεί να αντιτείθομαι στο μέτρο αλλά δεν είμαι από τους καπνιστές που δεν σέβονται τους αντικαπνιστές... ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Εξάλλου μπορεί να αντιτείθομαι στο μέτρο αλλά δεν είμαι από τους καπνιστές που δεν σέβονται τους αντικαπνιστές... ;)


μα δεν σημαινει ότι όλοι όσοι είμαστε αντιθετοι στο μέτρο δεν σεβόμαστε τους αντικαπνιστές....απλά θέλουμε να βρούμε μια μέση λύση....αντιθέτως απο ότι βλέπω οι αντικαπνιστές είναι αυτοί που "πορώνονται" τόσο με το όλο ζήτημα....

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Sorry αλλά υποκειμενικές αλήθειες είναι απλά ένα βήμα πριν το φασισμό.
Θέλω να μου πεις ΑΚΡΙΒΩΣ ποια είναι η υποκειμενική αλήθεια...

Μετά θα κρίνουμε και θα απαγορεύουμε μουσική, εμφάνιση κλπ κλπ
Η μουσική, η εμφάνιση κλπ είναι στοιχεία που δε βλάπτουν την υγεία του άλλου!!!

Η υποκειμενική αλήθεια είναι η δεύτερή σου δήλωση. Και η μουσική αλλά και η εμφάνιση επηρεάζουν τον ψυχισμό κάποιου ανθρώπου το οποίο είναι άμεσα συνδεδεμένο με την υγεία του. Το ότι δεν το δέχονται κάποιοι και προτιμούν να βλέπουν μόνο τη μια όψη του νομίσματος... ε τι να πω

Ας βάλουν όλους τους καπνιστές στα στρατόπεδα, να ανοίξουνε τα ντούζ και να τελειώνει η υπόθεση...  ::)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1) Ο Α βγάζει το περίστροφο και η σφαίρα πετυχαίνει τον Β.

2) Ο Α καπνίζει και ο καπνός του πάει στον Β.

3) Ο Α ντύνεται κακόγουστα και τον βλέπει ο Β.


Και στις 3 περιπτώσεις βλάπτεις την υγεία του άλλου (σύμφωνα με εσένα)... Μόνο που...

1ον) Υπάρχει μια διαβάθμιση και
2ον) και βασικότερο(!!!) : το ''κακόγουστο'' είναι κάτι το υποκειμενικό ενώ το τσιγάρο και η σφαίρα, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΑ και ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ, καταστρέφουν την υγεία!!



Gear... με όλο το θάρρος... σταμάτα με αυτά τα γελοία επιχειρήματα... δεν οδηγούν πουθενα!! :-\

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
1) Ο Α βγάζει το περίστροφο και η σφαίρα πετυχαίνει τον Β.

2) Ο Α καπνίζει και ο καπνός του πάει στον Β.

3) Ο Α ντύνεται κακόγουστα και τον βλέπει ο Β.


Και στις 3 περιπτώσεις βλάπτεις την υγεία του άλλου (σύμφωνα με εσένα)... Μόνο που...

1ον) Υπάρχει μια διαβάθμιση και
2ον) και βασικότερο(!!!) : το ''κακόγουστο'' είναι κάτι το υποκειμενικό ενώ το τσιγάρο και η σφαίρα, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΑ και ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ, καταστρέφουν την υγεία!!

1ον) ποιός καθορίζει τη διαβάθμιση; γιατί ο Α και όχι ο Β;
2ον) Η ψυχική υγεία που διαταράσσεται, φυσικά και βλάπτει την σωματική υγεία. Απλά δες πόσα αγχολυτικά παίρνει ο κόσμος. Επειδή δεν είναι της μόδας να ασχολούμαστε με αυτό, δε σημαίνει ότι συμβαίνει.

Μη χρησιμοποιείς λέξεις που δεν μπορείς να υποστηρίξεις, δεν κάνει
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Θα αναφερω απλα μια εμπειρια μου πριν απο μερικες μερες.
Ειχα παει με χαρα να δω τους Sad Lovers And Giants live, ειχα σκασει αρκετα για το εισιτηριο, και λιγο μετα τις 9 που ανοιξαν οι πορτες ημουν μεσα στον συναυλιακο χωρο. Το συγκροτημα βγηκε σχεδον 2 ωρες αργοτερα, ο κοσμος περιμενωντας συζητουσε και καπνιζε ασταματητα. Λιγο μετα που βγηκε το συγκροτημα εγω αναγκαστηκα να φυγω απο τη συναυλια γιατι πλεων δεν αντεχα αλλο, δεν μπορουσα να αναπνευσω. (Πνιγομουν και εφυγα, δεν ανησυχουσα για την υγεια μου η τιποτα αλλο παρομοιο).
Τα σχολια δικα σας.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Παρομοια εμπειρια σε συναυλιακο χωρο.Παιζαν τα Κρινα.Η καπνιλα βεβαια περιειχε και χαρμανι.Οποτε λιγο ο κανονικος καπνος..λιγο ο φομπας..δεν την παλεψα..και γεια σας μια ωρα μετα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Μα φυσικά κανείς δε λέει ότι δεν έχει ο μη-καπνιστής το δικαίωμα να απολαύσει ένα χώρο, μία συναυλία κλπ χωρίς να έχει να ανέχεται τον καπνό του άλλου. Απλά από το ένα άκρο δεν είναι να πηγαίνουμε στο άλλο...

Γιατί π.χ. να μην αναγκαστούν οι συναυλιακοί χώροι να έχουν εξαερισμό της προκοπής; Γιατί να μην προσφέρουν ξεχωριστούς χώρους για καπνιστές και μη; Θα τους βγούνε τα έξοδα πολλά;
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Συμφωνω με το θεμα του εξαερισμου, ειμαστε απαραδεκτοι στην ελλαδα ΚΑΙ σε αυτο το θεμα.
Απλα ενας καπνιστης μπορει να δει τη συναυλια χωρις να καπνισει (μπορει να μην την ευχαριστηθει το ιδιο ισως, αλλα στην αγγλια π.χ. μια χαρα διασκεδαζουν την τελευταια φορα που πηγα), ενω ενας με αναπνευστικα προβληματα αυτη τη στιγμη ειναι αποκλεισμενος απο τους περισοτερους χωρους διασκεδασης.
Δεν ξερω αν η απαγορευση ειναι σωστο μετρο, παντως καποιο μετρο για εξαερισμους κτλ πρεπει να ληφθει επειγωντος και να τηρηθει απολυτως.
Αν και στην ελλαδα καλη θεληση υπαρχει απο λιγους, στους περισοτερους πρεπει να επιβληθει κατι για να ακολουθησουν καποια πραγματα. Ακομα και στην γειτονα Ιταλια που η κατασταση ηταν οπως εδω, τα πραγματα αλλαξαν και οποιος εχει παει ενα ταξιδι ή ζει εκει εχει μια ιδεα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν θα μπορεί να κάνει κανείς "ότι του καπνίσει"!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Και στην Ιταλία το μέτρο έπιασε μια χαρά από το 03 αν θυμάμαι καλά, και στην Αγγλία φυσικά ήταν πιο εύκολο με το πακέτο να κάνει 7 λίρες περίπου. Βέβαια το Νοέμβριο στο Astoria 2, δεν είδα το λόγο γιατί δε θα μπορούσαν να διαχωρίσουν το πατάρι σε καπνιστών, ο χώρος είναι μια χαρά αλλά τέλως πάντων, για μένα ότι έχει να κάνει με απαγορεύσεις είναι μία ακρότητα. Βέβαια σεβασμός πάνω από όλα στην ελευθερία του άλλου, αλλά στην ελευθερία όλων.

Βέβαια συνεχίζω να πιστεύω ότι θα είναι μέτρο 3-4 μηνών, δεν πρόκειται να παραμείνει (δηλαδή θα παραμείνει στα χαρτιά αλλά δε θα εφαρμόζεται) όπως και άλλοι νόμοι της μπανανίας. Μακάρι να εφαρμοστεί γιατί όντως καλύτερο εξαερισμό ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα δε θα δούμε (μη μιλήσουμε φυσικά για το πόσα άτομα πρέπει να είναι σε κάθε χώρο και πόσα βάζουνε, κάποια στιγμή θα πιάσει καμιά φωτιά και θα κλαίμε πολλά θύματα).
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
King Lui, το πήρες προσωπικά το θέμα και δεν έπρεπε...  :)

Εξάλλου μπορεί να αντιτείθομαι στο μέτρο αλλά δεν είμαι από τους καπνιστές που δεν σέβονται τους αντικαπνιστές... ;)

Όχι δεν το πήρα προσωπικά, εξάλλου ποτέ δεν νόμιζα ότι είσαι κάποιος που δεν σέβεται αφού σε έχω γνωρίσει και προσωπικά  :).


** ένα κακό με την γραπτή επικοινωνία είναι ότι δεν μπορείς να ακούσεις τον τόνο του άλλου  ;D**
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Jesus, bassman, παρόμοια ασφυξία κλπ ένιωθα κι εγώ στη συναυλία των Γενιά του Χάους, κι ας καθόμουν κοντά στην πόρτα. Σκεφτόμουν συνέχεια να φύγω, αλλά πίεσα τον οργανισμό μου για να ανεχθεί το τοξικό νέφος :(

Νιώθω σαν ατομο με πρόβλημα κινητικότητας: Δεν μπορώ να πάω όπου θέλω γιατί δεν υπάρχουν αρκετές ράμπες για ανάπηρους και επίσης κάποιοι τις κλείνουν με τα αυτοκίνητά τους (που το κράτος τους έδωσε άδεια να τα κυκλοφορούν αλλά όχι για να με εμποδίσουν ή να με πατήσουν). Να φτιάξουν λοιπόν "πάρκινγκ" για καπνιστές (χώρους καπνιζόντων ή/και καπνιστήρια (όπως πχ. σε αεροδρόμια του εξωτερικού)) για να μπορούν και οι μη-καπνιστές να κυκλοφορούν ελεύθερα.

Αλλά το πρόβλημα δεν θα λυθεί απλά με την ψήφιση ενός νόμου. Υπάρχουν και οργανωτικά και ηθικά ζητήματα στην Ελλάδα, γενικά: Το κράτος αφήνει παραθυράκια σε νόμους, δεν ελέγχει την εφαρμογή τους (στραβά μάτια), τα ίδια τα όργανά του τον καταπατούν. Από την άλλη, οι πολίτες ψάχνουν ή/και απαιτούν κάποιο παραθυράκι, δυσανασχετούν όταν ελέγχονται, δεν συμβαδίζουν με τον νόμο γιατί προσωπικά τον θεωρούν άδικο ή βάζουν την ατομικότητα πάνω από την συλλογικότητα. Η μια πλευρά επηρεάζει την άλλη σε έναν φαύλο κύκλο με σκοπό το μέγιστο ατομικό ή συντεχνιακό συμφέρον. Μέχρι να σπάσει αυτό το κατεστημένο, θα γίνονται ατελείωτες συζητήσεις όπως αυτή, όπου το πρόβλημα φαίνεται να έχει ως βάση την "στέρηση ατομικών ελευθεριών" και όχι "εξεύρεση λύσης για κοινωνική συνύπαρξη". Στις κοινωνίες υπό κρίση (κοινωνική, οικονομική, πολιτική, ηθική) ο ατομικισμός θεριέυει: Ο σώζων εαυτόν σωθήτο!

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν θα μπορεί να κάνει κανείς "ότι του καπνίσει"!

Χαχα! καλό! ;)

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ειναι πραγματικα διασκεδαστικο το μενος των αντικαπνιστων..

Καθεστε κ μιλατε για τις συναυλιες που ο ενας ειναι πανω στον αλλον που ολοι αλληλοσπρωχνονται, πατιουνται, ιδροκοπανε, συνηθως φευγεις απ αυτες με ολο το κεφαλι σου να βουιζει..
Κ μετα απορειτε γιατι βγαινεται σα ζαβλακωμενοι απο τους συναυλιακους χωρους.
ΑΑΑΑ ναι!!!!!!!!! δεν απορειτε!!! ξερετε οτι φταιει το τσιγαρο!!!:))
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
ειναι πραγματικα διασκεδαστικο το μενος των αντικαπνιστων..

η μποχα που βγαζουμε και τους αναγκαζουμε να ρουφανε σε κλειστες καφετεριες κλπ δεν ειναι καθολου διασκεδαστικη ομως  ;)

τελοσπαντων, βασικα το θετικο με την απαγορευση (που εχει επιβεβαιωθει και απο τις χωρες που εφαρμοεζετε), ειναι πως μειωνεται in the long term ο αριθμος των καπνιστων.
καπου το εγραψε και καποιος παραπανω και συμφωνω, σε βοηθαει να το κοψεις το ρημαδι!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/09, 12:01 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στις καφετερειες???????????? μα εκει πανε μονο αλητες, ρεμπελοι και αργοσχολοι!!!!
τι δουλεια εχουν εκει οι μη-καπνιστες που σε αυτους ξεχειλιζει ο σεβασμος απ τα μπατζακια? ? ?
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Ενταξει βρε Ξανθοπουλε μην ζοριζεσαι...θα τον βρουμε τον πατερα! ;D
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ποιο πατερα το Προεδρο????
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
49770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
51580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos