Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 102141 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επειδή το όνομα μου και το τι εννοούσα με το post μου αναφέρθηκε και συζητήθηκε είναι καιρός να εκθέσω μάλλον την άποψή μου, με την οποιαδήποτε αξία (τα 2 cents του δολλαρίου τώρα πία με την κρίση αποκτήσανε κι αυτά αξία :P) έχει...

Προσωπικά είμαι κατά της απαγόρευσης του καπνίσματος σε όλους τους χώρους διασκέδασης. Για άλλου είδους δημόσιους χώρους δεν θα αναφερθώ με λεπτομέριες, απλά θα πώς οτι σε μερικές περιπτώσεις είμαι υπέρ και μερικές κατά.

Θεωρώ οτι η κλασσική δικαιολογία ότι αν επιτραπεί στους μαγαζάτορες να διαλέγουν αυτοί το αν θα είναι smoking ή no smoking το μαγαζί τους θα οδηγήσει σε κλείσιμο των non smoking μαγαζιών είναι υπερβολική.

Εφ' όσων οι μη καπνιστές είστε τόσοι όσοι έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα posts τότε λογικά θα αποτελείτε μία αρκετά μεγάλη μερίδα της συνολικής πελατείας των καταστημάτων αυτών και άρα θα μπορείτε να συντηρήσετε non smoking καταστήματα, όπως και οι καπνιστές θα μπορούν να συντηρήσουν smoking καταστήματα.

Όποτε έχω θέσει το ερώτημα αυτό η απάντηση των μη καπνιστών είναι οτι δεν μπορούν να αποκοπούν από την παρέα τους που αποτελείται από καπνιστές ή να τσακωθούν με τους φίλους τους που είναι καπνιστές για το που θα πάνε. Να σας ρωτήσω όμως το εξής: Με την κατάσταση που επικρατεί τώρα δεν καταπιέζεστε εσείς που πάτε σε μαγαζιά που καπνίζουν? Προφανώς θεωρείτε οτι η λύση για να μην καταπιέζεστε εσείς είναι να καταπιέσετε τους άλλους και για μένα κάπου χωλαίνει αυτή η λογική.

Δεν αρνούμαι οτι το κάπνισμα βλάπτει και εμένα και τους γύρω μου, και προφανώς δεν θέλω να τους βλάπτω αλλά το γεγονός παραμένει οτι εφ' όσων το κράτος μου παρέχει το δικαίωμα να αγοράζω το προϊόν και μάλιστα κερδοφορεί αρκετά από την συνήθεια/εξάρητηση μου αυτή, γιατί κακά τα ψέματα οι αυξήσεις σε τσιγάρα και ποτά είναι ο "ασφαλέστερος" φόρος που μπορεί να επιβάλει, δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να έχει και το δικαίωμα να μου απαγορεύσει την χρήση ενός νόμιμου (το ξανατονίζω) προϊόντος χωρίς να με ρωτήσει και σίγουρα χωρίς να μπορεί να είναι ισο και προς εμένα και προς αυτούς που δεν συμμερίζονται την συνήθεια/εξάρτηση μου.

Συνεχίζοντας το σκεπτικό μου, να αναφερθώ στο γιατί έθεσα το παράδειγμα με το αλκοόλ. Μπορεί ο αντίλογος να είναι ότι το αλκοόλ βλάπτει μόνο τον χρήστη αλλά αυτό είναι λάθος και όσοι έχουν ζήσει στην Αγγλία μπορούν να το αντιληθφούν μόνο και μόνο από τις συναντήσεις τους με τους χιλιάδες μεθυσμένους Άγγλους που κυκλοφορούν και σε πολλές περιπτώσεις βιαιόπραγούν. Αναλόγως βέβαια μπορούν να καταθέσουν και όλοι αυτοί που έχουν χάσει δυστυχώς κάποιον δικό τους από μεθυσμένο οδηγό. Όμως η κατανάλωση αλκοόλ δεν απαγορεύεται γιατί θεωρείται ότι η βλάβη προς το κοινωνικό σύνολο δεν είναι εφάμιλη. Πολύ πιθανό να μην είναι σε απόλυτα νούμερα αλλά αν βασιζόμαστε στα νούμερα μόνο τότε θεωρητικά μπορούμε να απαγορεύσουμε και πολλά άλλα πράγματα.

Τέλος, για να μην αερολογώ μόνο, πιστεύω ότι θα μπορούσαν κάλλιστα να επιβληθούν πολλά άλλα μέτρα. Από την επιβολή του να υπάρχει διαχωρισμός του καταστήματος σε smoking και non smoking και να υπάρχει ο κατάλληλος εξαερισμός (ο οποίος κάλλιστα θα μπορούσε να επιδοτηθεί από το κράτος) μέχρι την απαγόρευση της πώλησης τσιγάρων τελείως. Μάλιστα το τελευταίο το βρίσκω πολύ πιο εύκολο να εφαρμοστεί και πιο πρακτικό και αποδοτικό, εφ' όσων όπως λένε ο σκοπός του αντι-καπνιστικού μέτρου είναι να προφυλάξει την υγεία όλων των πολιτών.







Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις.
Αλλά ακόμα κι αν δεν συμφωνούσα, θα έλεγα ότι χαίρομαι που εκφράζεις την άποψή σου πολιτισμένα - κάτι που σπάνια συμβαίνει σ' αυτόν τον πίνακα. Η ύπαρξη του πίνακα δεν με ενοχλεί, καλώς υπάρχει. Με ενοχλεί όμως το γεγονός ότι κάποιοι τον έχουν μετατρέψει σε πεδίο μάχης.
Και δυστυχώς έχω χάσει κάποιον δικό μου από μεθυσμένο οδηγό: ένα μαθητή μου και μάλιστα μέρα μεσημέρι. Ο οδηγός ήξερε ότι απαγορεύεται να οδηγεί μεθυσμένος. Επίσης ήξερε ότι δεν θα μείνει ατιμώρητος. Ωστόσο ούτε απαγορεύσεις ούτε νόμοι τον εμπόδισαν να αφαιρέσει τη ζωή ενός παιδιού.
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
ποιο πατερα το Προεδρο????

Οχι αυτο ειναι κλασσικη ατακα Ξανθοπουλου.Του αδικημενου βιοπαλαιστη που ξεσπαει απο την αγανακτηση.Με αλλα λογια σημαινει Don't worry-be happy..και μην δινεις υπερβολικη σημασια σε πραγματα που δεν αξιζουν.Θα την βρουμε την ακρη...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το καταλαβε ρει... :)
εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες!!!!! Απλα χωρις να θελω να γινομαι υπερμαχος του καπνισματος (ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΙΛΑΩ) με ενοχλει που τοσος κοσμος περιμενε απο την επιβολη του αγγλοσαξωνικου απανθρωπου συστηματος για να βγαλει τα αποθυμενα του τα οποια εχουν πολυδιαστατες προεκτασεις... προεκτασεις που εχουν να κανουν με πολιτες 2 ταχυτητων.
Το μετρο ειναι πλεον χωροταξικο...με την ακριβη εννοια της συνθετης αυτης λεξης. :(
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
τωρα που ειπε ο γειτονας για το αγγλοσαξωνικο συστημα, να πω «παλι καλα που δεν βαζουν καπνομετρα στα σπιτια μας...» :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μην ανησυχεις γειτονισσα...  μπορει καποτε να βγαλουν και τυποποιημενα γυαλια ηλιου (σχεδιασμενα απο παρομοιες ευαισθητες αρχες) ετσι ωστε να φοραμε ολοι τα ιδια κ ετσι να αποτρεπονται τα ατυχηματα λογω..... γκαβωμαρας!!!!:))

και παλι θα βρεθουν αρκετοι που θα πουν....... επιτελους.
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
ειναι πραγματικα διασκεδαστικο το μενος των αντικαπνιστων..

Καθεστε κ μιλατε για τις συναυλιες που ο ενας ειναι πανω στον αλλον που ολοι αλληλοσπρωχνονται, πατιουνται, ιδροκοπανε, συνηθως φευγεις απ αυτες με ολο το κεφαλι σου να βουιζει..
Κ μετα απορειτε γιατι βγαινεται σα ζαβλακωμενοι απο τους συναυλιακους χωρους.
ΑΑΑΑ ναι!!!!!!!!! δεν απορειτε!!! ξερετε οτι φταιει το τσιγαρο!!!:))


Χμμμ, στη συναυλια που αναφερω παραπανω δεν υπηρχε τιποτα απο οσα αναφερεις (αλληλοσπρωχνονται, πατιουνται, ιδροκοπανε, συνηθως φευγεις απ αυτες με ολο το κεφαλι σου να βουιζει...). Οπως και στις περισοτερες συναυλιες που παω, τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα. Δεν καταλαβαινω γιατι το πας εκει το θεμα... και επισης οπως ειπαν και αλλοι πιο πανω "ενταξυ ολα στραβα ειναι, ενα παραπανω τους μαρανε?"  :-\
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Aρχισε η εφαρμογη του νομου απο χτες.Για να δουμε λοιπον...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Λοιπον παιδες.
Οπως ηδη οι περισσοτεροι γνωριζετε η εφαρμογη ηδη μετρα τις πρωτες της ωρες.
Τι?????? Πηγατε σε καφετερια και δεν το καταλαβατε?
Πηγατε σε κλαμπ και δεν το καταλαβατε?
Πηγατε σε μπυραρια και δεν το καταλαβατε?
Μα αφου ειπαμε, καπνιζοντες επιτρεπονται πλεον ΜΟΝΟ σε μαγαζια με τη σχετικη αδεια (η οποια βγαινει απλα με μια δηλωσγ του μαγαζιου ως καπνιζοντων στο δημο).
Ετυχε να πατε στα μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου που ειχαν προμηθευτει την αδεια???? Ουααααου........!!!!!! ;D

I've got news for you.
Πλεον συχναζετε σε μαγαζια καπνιζοντων!
1η Ιουλιου, μια μερα ιστορικη για την Ελλαδα!!!  Ολλλλεεεεεεε!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/09, 15:03 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Εγω παντως χτες στην μπυραρια που πηγα μεσα ειχαν βαλει παντου καρτελακια no smoking και δεν αφηναν κανεναν να καπνιζει. Εποεμνως, για την ωρα μια χαρα μου φανηκε ::) :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Δε λεω μακαρι.
Αλλα ας περιμενουμε να δουμε για καμια 15αρια μερες και μετα να κρινουμε.
(Μεχρι δηλαδη να προμηθευτουν ολα τα μαγαζια την αδεια..!   ;D  )


Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Θελω πραγματικα να δω πως θα εξελιχθει η ολη κατασταση.Για μενα προσωπικα το να βγω απο κλειστο μαγαζι χωρις να βρωμαω καπνο η να εχω χαρμανιασει προσπαθωντας να εχω καθαρο αερα μου φαινεται ουτοπια.Βεβαια το ολο μετρο για τους "εξαρτημενους" φανταζει πολυ χουντικο οπως ειναι φυσικο και επομενο.Με γνωμονα ομως την υγεια μου και την υγεια του κοσμου θα πρεπει να πω οτι πραγματικα ειμαι υπερ της ολης απαγορευσης.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Πρόταση:
Να συσταθεί εθελοντικό σώμα ρουφιάνων, το οποίο θα συνδράμει τους ελεγκτές Δημ. Υγείας. Εάν κιόλας παίρνουν και ποσοστά από τα πρόστιμα θα δείτε γαι πότε θα εφαρμοστεί πλήρως το μέτρο, αλλά και το ρευστό που θα εισρεύσει στα Δημ. Ταμεία!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Δεν θα επιχειρηματολογήσω υπέρ της συγκεκριμένης ρύθμισης.  Μέσα στις 11 σελίδες (που δεν έχω διαβάσει ολόκληρες) κάποιοι θα είπαν πάνω κάτω τα ίδια που θα έλεγα κι εγώ ,  και άλλοι θα αντέκρουαν τις απόψεις αυτές αναφέροντας άκυρα παραδείγματα με την ρύπανση του περιβάλλοντος από την χρήση ηλεκτρικών συσκευών,  αυτοκινήτων και διάφορα άλλα*. 
Όμως απ'όσο ξέρω η ρύθμιση έχει κάπως έτσι.  Τα μαγαζιά που είναι μικρότερα των 70 (νομίζω) τμ μπορούν να προμηθευτούν άδεια χώρου καπνίσματος,  ενώ τα μεγαλύτερα πρέπει να έχουν διαχωριστικό αν θέλουν να επιτρέπεται το κάπνισμα.  Εφόσον ισχύει αυτό που είπα (σε ειδησεογραφικό δελτίο τ'ακουσα,  αλλά δεν πρόσεχα) δεν υπάρχει λόγος για γκρίνια.  Τα μικρά μαγαζιά είναι προφανές ότι δεν μπορούν να έχουν αποτελεσματικό διαχωρισμό χώρου,  και τα μεγαλύτερα πρέπει να αποκτήσουν.  Δεν καταπατάται το δικαίωμα κανενός παρά μόνο των μη καπνιστών στα μικρότερα μαγαζιά.  Τώρα αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να βγάλει άδεια,  ή να μπει στον κόπο να χωρίσει τον χώρο του,  οι καπνιστές θα πρέπει να έχουν πρόβλημα μ'αυτόν και όχι με τον νόμο.  Σειρά τους να μποϊκοτάρουν  ;).

*Ε σταματήστε να χρησιμοποιείτε τόσο τα αυτοκίνητά σας,  σβήνετε τις ηλ.  συσκευές όταν δεν τις χρησιμοποιείτε (όχι standby),  κάντε ανακύκλωση και βρείτε κάτι πιο σοβαρό να πείτε από αυτά.  Ναι, βλάπτουν τους ανθρώπους,  και πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε.  Όχι να αφήνουμε ό,τι μας βολεύει γιατί υπάρχουν άλλα χειρότερα.  Έλεος,  τι υποκρισία...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Πρόταση:
Να συσταθεί εθελοντικό σώμα ρουφιάνων, το οποίο θα συνδράμει τους ελεγκτές Δημ. Υγείας. Εάν κιόλας παίρνουν και ποσοστά από τα πρόστιμα θα δείτε γαι πότε θα εφαρμοστεί πλήρως το μέτρο, αλλά και το ρευστό που θα εισρεύσει στα Δημ. Ταμεία!!!


E βέβαια...όύτως η άλλως η ρουφιανιά είναι εθνικό επάγγελμα......γιατί να μην δημιουργησουμε μερικούς ρουφιάνους ακόμα...?



όσον αφορά το μετρό....εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα.....έξω καθόμουν όπου και να έκατσα οπότε χαλαρα....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
*Ε σταματήστε να χρησιμοποιείτε τόσο τα αυτοκίνητά σας,  σβήνετε τις ηλ.  συσκευές όταν δεν τις χρησιμοποιείτε (όχι standby),  κάντε ανακύκλωση και βρείτε κάτι πιο σοβαρό να πείτε από αυτά.  Ναι, βλάπτουν τους ανθρώπους,  και πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε.  Όχι να αφήνουμε ό,τι μας βολεύει γιατί υπάρχουν άλλα χειρότερα.  Έλεος,  τι υποκρισία...

φίλε, συγγνώμη, τι ανατρεπτικές ιδέες είναι αυτές που πετάς? Να ξέρεις όμως ότι η IP  σου καταγράφεται!

Έχεις σκεφθεί που θα καταλήξει η χώρα αν σταματήσουμε να καπνίζουμε (τέρμα ο φόρος καπνού), να πίνουμε (τέρμα ο φόρος οινοπνεύματος), να ταξιδεύουμε με το αυτοκίνητο (τέρμα ο φόρος καυσίμων), να καταναλώνουμε γενικώς (τέρμα ο φόρος ταξινόμησης, ΦΠΑ κλπ), αν αρχίσουμε να είμαστε νόμιμοι (τέρμα τα πρόστιμα), να μην ξοδεύουμε ηλεκτρικό ρεύμα (τέρμα τα κέρδη της ΔΕΗ), να μην χρησιμοποιούμε κινητά (τέρμα ο φόρος κινητής τηλεφωνίας), να ανακυκλώνουμε (τέρμα εισαγωγές, εξορύξεις)?

Κοίτα να δεις... Έχω ακούσει ανατρεπτικές απόψεις αλλά αυτή ξεπερνάει τα όρια! Είσαι δημόσιος κίνδυνος φίλε μου!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Ναι το ξέρω,  και με θεωρούν ήρεμο άτομο.  Είμαι σιγανοπαπαδιά.  Γιατί νομίζεις ότι το nick μου είναι sneakysneaky? ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
χαχαχα οτι να ναι..
Εγω παντως που χα βγει χτες...αφησε καποιυς απο την παρε απου ηθελαν να καπνισουν(κρυφα και καλα)..Χαρα=0 για μας :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Κάτι από τα οποία σίγουρα πάσχει ο Δυτικός πολιτισμός, είναι σίγουρα η έλλειψη μέτρου...Όπου υπάρχουν απαγορεύσεις, υπάρχει και έξαρση των φαινομένων καθώς και έξαρση της εγκληματικότητας γύρω από αυτό. Στην Ελλάδα παραδοσιακά, ζούσαμε πάντα πιο χαλαρά. Ο παππούς δεν είχε κανένα πρόβλημα για παράδειγμα να βάλει ένα ποτήρι μπύρα στον 14χρονο εγγονό και να τη πιούνε παρέα.Ήταν και λίγο σαν μιά "μικρή τελετή ενηλικίωσης". Στη Δύση αυτό θεωρούνταν και θεωρείτε απαράδεκτο. Συγκρίνετε το πρόβλημα του αλκοολισμού σε αυτούς και σε εμάς. Εμείς από παιδιά βγαίναμε , κάναμε τις βόλτες μας , μαθαίναμε σιγά σιγά και τη διασκέδαση και τα όριά της . Τα Αγγλάκια έρχονται ένα καλοκαίρι στο Φαληράκι στη Ρόδο και "ξεσκίζονται" σε όλα.Σεξ στο δρόμο, πρέζα, αλκοόλ μέχρι λιποθυμίας, ξύλο μέχρι θανάτου. Τα ναρκωτικά ήταν πάντα για τον Έλληνα μιά κατάσταση του περιθωρίου. Στην Αμερική δηλώνει ότι έχει κάνει χρήση τουλάχιστον μαριχουάνας το 80%.Για να μη μιλήσουμε για το τι ακραίες μαλ***ες κάνουνε στα college για 4 χρόνια όλοι αυτοί οι αργότερα εκκολαπτόμενοι πουριτανοί ,συντηριτικοί γιάππις... Τι θέλω να πω με όλα αυτά.
Το να είσαι ενάντιος σε κάτι που κάνει κακό στην υγεία ,μαθαίνοντας ταυτόχρονα στα παιδιά σου το μέτρο, είναι κάτι σωστό. Το να μιμείσαι απλά κάποιους άλλους και να αμολάς απαγορεύσεις, προς χάριν κάποιου "πολιτισμού", είναι ολέθριο και μακροπρόθεσμα θα σε φέρει μπροστά σε άλλα προβλήματα. Ξέρω ότι αυτά που γράφω τώρα ακούγονται αρλούμπες μιάς και οι περισσότεροι έχουνε μάθει να κοιτάνε το "δέντρο'. Το "δάσος" όμως είναι το μέτρο. Σε αυτή τη χώρα η έξαρση του καρκίνου, άρχισε σιγά σιγά από το 60 και μετά. Αν η σχέση καρκίνου και τσιγάρου είναι το πρόβλημα, τότε ναι μας δουλεύουνε. Όχι γιατί το τσιγάρο δεν κάνει κακό, αλλά γιατί είναι πολλά περισσότερα τα άλλα που ευθύνονται. Όσες μελέτες και να μου αντιπαραθέσει κάποιος , εγώ μόνο τη κοινή λογική μου έχω να επικαλεστώ, η οποία μου λέει, ότι οι παππούδες που τρώγανε καλά και ήταν στον καθαρό αέρα, χωρίς άγχος και αγωνίες, πίνανε και τσιπουράκια, καπνίζανε και τα τσιγαράκια τους (με μέτρο πάντα)  φτάσανε 80 και 90. Εγώ είμαι 40 και έχω ζήσει μέχρι στιγμής 4 περιπτώσεις καρκινοπαθών στο κύκλο μου. 2 καπνιστές και 2 μη καπνιστές. Αν τώρα κάποιοι θέλουν να το ρίξουν στο παθητικό κάπνισμα, ας το ρίξουν, μπορώ εγώ να τους αλλάξω τα μυαλά;
Δεν ζούμε πια σαν άνθρωποι, παιδιά. Ζούμε σαν καταναλωτές. Είμαστε τα πειραματόζωα τους από το 50 και δώθε και μας δηλητηριάζουνε μέρα με τη μέρα. Σκίζουν τα ιμάτιά τους για το τσιγάρο και έχουνε γεμίσει το κόσμο κρακ,έκσταση,απεμπλουτισμένο ουράνιο,μεταλλαγμένα, και δεν συμμαζεύετε.Απαγορέψτε ότι θέλετε, κάντε όποιους νόμους θέλετε, ελεύθερα, ποιός θα σας εμποδίσει;

« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/09, 18:41 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Για ενημέρωση...στα last minute changes της σχετικής διάταξης (που ήταν όσο last minute γίνεται, μία μέρα πριν την εφαρμογή δηλαδή, για να τρέχουν οι μαγαζάτορες σαν παλαβοί για άδειες κλπ.) ισχύουν τα εξής:

1) Χώροι ως 70 τ.μ. επιλέγουν αν θα είναι καπνιζόντων ή μη καπνιζόντων. Κουλ, αυτό το ξέραμε.
2) Χώροι από 70 τ.μ. έως 300 τ.μ. δικαιούνται να διαθέτουν χώρο καπνιζόντων, έως 30% της συνολικής επιφανείας του καταστήματος, κατόπιν αιτήματος στο δήμο κλπ..

Τα καινούρια και ωραία τώρα (παραθέτω από το ΦΕΚ του Υπουργού, υπογραμμίσεις δικές μου):

"3. Κέντρα διασκέδασης, με ζωντανή έγχορδη μουσική, άνω των τριακοσίων τετραγωνικών μέτρων (300 τ.μ.) δύνανται να δημιουργούν χώρο για καπνίζοντες, με εμβαδό ίσο, κατά μέγιστο, με το 40% του συνολικού χώρου του καταστήματος. Ο χώρος καπνιζόντων διαχωρίζεται από το υπόλοιπο κατάστημα με διαχωριστικό που έχει ελάχιστο ύψος δύο (2) μέτρα."

Μετάφραση: στις μεγάλες πίστες (λέγε με σκυλάδικο) αυξάνεται η επιφάνεια όπου επιτρέπεται το κάπνισμα, και το διαχωριστικό δε χρειάζεται να απομονώνει πλήρως τους καπνιστές (μπορεί να είναι στο ύψος ενός ψηλού ανθρώπου)- ενώ το μέσο καφέ-μπαρ ή το μεσαίο λαϊβάδικο πρέπει να έχει τους καπνιστές σε ένα μικρό γυάλινο κλουβί.

Α, και φυσικά τα καζίνο εξαιρούνται γενικώς από το νόμο.  ;D
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Συμπερασμα απο τα παραπανω...
Αν θες να κανεις κατι κανε το καλα. Η μην το κανεις γιατι γινεσαι ρεζιλι... ::)

Μου θυμιζει τις χοντρες που κανουν διαιτα και στεκονται πανω απο το κεικ και γλειφουν τη σοκολατα.
Αφου θα το τσακισεις που θα το τσακισεις το κεικ. Φατο μια και καλη, μη μας ταλαιπωρεις...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Α, και φυσικά τα καζίνο εξαιρούνται γενικώς από το νόμο.  ;D
γιατί? επειδή υποτίθεται πως το μέτρο έγινε για τους ανήλικους και εκεί δν πατάνε??

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Η απαγόρευση δεν ήρθε γιατί κάποιοι έχουν χόμπυ να φτιάχνουν νόμους, αλλά γιατί στην σύγχρονη κοινωνία μας χάθηκε το μέτρο, το φιλότιμο, η αθωότητα, η καλοσύνη, η συνείδηση, ...
Όταν στην συγκεκριμένη περίπτωση αυξάνει το ποσοστό καπνιζόντων από όλο και μικρότερες ηλικίες, και κατά συνέπεια και τα προβλήματα υγείας τους και των γύρω τους τα οποία πρέπει μετά το κράτος να πληρώσει για να θεραπεύσει, τότε ναι, πρέπει να κάνεις κάτι για αυτό... εκστρατείες ενημέρωσης, και νόμους.
(Ας μην αναλωθούμε ξανά σε συζητήσεις του στυλ "μα, τόσα πράγματα μας δηλητηριάζουν, το τσιγάρο τους πείραξε;")

Βέβαια, είναι λυπηρό ότι πολλοί νόμοι στην Ελλάδα (όπως και ο εν λόγω νόμος) είναι φτιαγμένοι στο πόδι, ή/και εξυπηρετούν συμφέροντα λίγων.

"3. Κέντρα διασκέδασης, με ζωντανή έγχορδη μουσική,

Προφανώς εννοεί "μπουζούκια", αλλά τι θα γίνει αν κάποιο κέντρο διασκέδασης θέλει να έχει μουσική μόνο από πνευστά; Να μην παίζει δηλαδή κάπου η Φιλαρμονική του δήμου για να μερακλώσουμε; Ορίστε ένα νομικό κενό...  :P

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χθες πάντως gagarin αν και υπήρχε σχετική ταμπελίτσα είχε ντουμάνια μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
...στην σύγχρονη κοινωνία μας χάθηκε το μέτρο, το φιλότιμο, η αθωότητα, η καλοσύνη, η συνείδηση, ...


Βραζίλη μου, κάτι μου λέει οτι πρέπει να επαναπροσδιορίσεις την επιχειρηματολογία σου...

Αυτό που περιμένω στα περίφημα "μαγαζιά ζωντανής έγχορδης μουσικής", πόσο όμορφα θα παρερμηνευτεί το περίφημο 40% του μαγαζιού...
Γιατι αν ένα τέτοιο μαγαζί, ας πούμε 300τ.μ., έχει 120τ.μ. για τους θαμώνες και 180τ.μ. για λοιπές εγκαταστάσεις, το να το κάνει όλο για καπνιστές, είναι άραγε παρανομία, ή κάποιο παραθυρακι? (120/300=40%)

Και πόσο αστείο είναι το οτι όλα καλά όλα ωραια, κατι για εξαερισμό δεν ακούσαμε?
« Τελευταία τροποποίηση: 03/07/09, 15:41 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Η απαγόρευση δεν ήρθε γιατί κάποιοι έχουν χόμπυ να φτιάχνουν νόμους, αλλά γιατί στην σύγχρονη κοινωνία μας χάθηκε το μέτρο, το φιλότιμο, η αθωότητα, η καλοσύνη, η συνείδηση, ...

Εχεις δίκιο, φτιάχτηκε ο νόμος γιατί όλοι αυτοί μας αγαπάνε πολύ και δε θέλουν να πάθουμε τπτ.

Όταν στην συγκεκριμένη περίπτωση αυξάνει το ποσοστό καπνιζόντων από όλο και μικρότερες ηλικίες, και κατά συνέπεια και τα προβλήματα υγείας τους και των γύρω τους τα οποία πρέπει μετά το κράτος να πληρώσει για να θεραπεύσει, τότε ναι, πρέπει να κάνεις κάτι για αυτό... ε

Επίσης αυξάνεται το ποσοστό σεξουαλικής δραστηριότητας από όλο και μικρότερες ηλικίες. Μάλλον να περιμένουμε νόμους περί παρθενιάς ή χρήσης προφυλακτικών ε?

Επίσης δεν πληρώνει το δημόσιο να με θεραπεύσει Βραζίλη όλοι εμείς πληρώνουμε μη γράφουμε ό,τι να'ναι. 10-20 χρόνια πληρώνει κάποιος ΙΚΑ αλλά άμα χρειαστεί να με νοσηλεύσει, πέφτουν νόμοι να μη γίνει. Ελεος!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
49770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
51580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos