Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 102142 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Έχεις ξεφύγει τελείως μου φαίνεται... όταν κάποιος στο σταθμό των τρένων ας πούμε (μια και μιλάμε για τους δημόσιους χώρους) τρώει ένα γύρο βλάπτει τον άλλον δίπλα του με τον ίδιο τρόπο που κάποιος καπνίζει...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Μη φιλονεικείτε για κάτι σχετικό.....

Και κυρίως μην είστε απόλυτοι σε θέματα πίστης. Ώρες είναι να αρχίζουν να σκοτώνονται μεταξύ τους αντι και καπνιστές!

Ας μιλήσουμε με επιστημονικό τρόπο. Προκαλώ οποιονδήποτε να παραθέσει έστω και μία επιστημονική μελέτη που να αποδεικνύει (προσέξτε: να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ) ότι η χρήση καπνού με οποιονδήποτε τρόπο προκαλεί κάποιο κακό στην υγεία του χρήστη, πόσο μάλλον του παθητικού χρήστη.

Μην είστε μισαλλόδοξοι, έχετε εσείς τις δοξασίες σας αλλά επιτρέψτε και στους άλλους να έχουν τις δικές τους.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Έχεις ξεφύγει τελείως μου φαίνεται... όταν κάποιος στο σταθμό των τρένων ας πούμε (μια και μιλάμε για τους δημόσιους χώρους) τρώει ένα γύρο βλάπτει τον άλλον δίπλα του με τον ίδιο τρόπο που κάποιος καπνίζει...
Δεν επικοινωνούμε καθόλου ,οπότε ασ'το καλύτερα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Μη φιλονεικείτε για κάτι σχετικό.....

Και κυρίως μην είστε απόλυτοι σε θέματα πίστης. Ώρες είναι να αρχίζουν να σκοτώνονται μεταξύ τους αντι και καπνιστές!

Ας μιλήσουμε με επιστημονικό τρόπο. Προκαλώ οποιονδήποτε να παραθέσει έστω και μία επιστημονική μελέτη που να αποδεικνύει (προσέξτε: να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ) ότι η χρήση καπνού με οποιονδήποτε τρόπο προκαλεί κάποιο κακό στην υγεία του χρήστη, πόσο μάλλον του παθητικού χρήστη.

Μην είστε μισαλλόδοξοι, έχετε εσείς τις δοξασίες σας αλλά επιτρέψτε και στους άλλους να έχουν τις δικές τους.



Αν θέλεις μπορώ να βρω μια φωτο φίλου μου γιατρού από εργαστήριο ανατομίας κατά τη διάρκεια των σπουδών του. Μου την έδειξε και είχε "απλωμένα" κάποια ανθρώπινα όργανα στο τραπέζι που είχαν χρώμα πώς να το πούμε "κρεατί" ή "ανθρωπί" τέλος πάντων. Και κάπου εκεί στη γωνία είχε και κάτι που ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ γκρίζο (όχι γκρίζα στίγματα, εντελώς γκρίζο σαν να είναι βαμένο με το bucket tool από το photoshop). Τον ρωτάω, "τί είναι αυτό?" και μου λέει φυσικά "πνεύμονες"...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Μια πρόχειρη που βρήκα με ελάχιστο ψάξιμο στο google:



Απλά κάντε ένα search με τους όρους smoker lung και δείτε και άλλες.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο επιστημονικά αποδεδειγμένα είναι όλα αυτά (δεν έχω αυτή τη στιγμή το χρόνο να κάτσω να τα διαβάσω όλα):

http://www.google.gr/search?hl=el&q=lungs%20smoker&gbv=2&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw
« Τελευταία τροποποίηση: 05/05/08, 20:45 από King Lui »
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
@προς καπνιστες του τοπικ


Ρε παιδια θελω ειλικρινα να σας ρωτησω αν εχετε καταλαβει τι ακριβως θελει να εφαρμοστει απο τον συγκεκριμενο νομο, δηλδη σκεφτειται λιγο:

1. Τελος πια το σκηνικο παω να αραξω σε μια καφετερια και να παιξω ενα ταβλακι ( και 2 και τρια) , να χτυπησω ενα καφεδακι και να γκρινιαζω για την κωλοφαρδια του αλλου.....εκτος κι αν δεν καπνιζω ή ειμαι διατεθιμενος μετα απο καθε παρτιδα να βγαινω εξω να "παρω την δοση μου" και σας ρωταω ειναι ειναι χαλαρωση και διασκεδαση ή βασανιστηριο και καταπιεση?

2. Τελος η φαση να παω σε ενα ταβερνακι και να ματσακονιασω 2 κιλα παιδακια και να πιω 5 κιλα ρετσινα , μιλωντας ενθερμα για το Χ,Ψ θεμα .....γιατι αντι να ακουω τα επιχειρηματα του αλλου , θα σκεφτομαι ποση ωρα περασε απο το προηγουμενο τσιγαρο που εκανα και μηπως ηρθε η ωρα να βγω εξω να κανω ακομα μια τζουρα.

3. Τελος κι η φαση να παω σε ενα ροκαδικο να πλακωθω στις μπυρες και να γκαριζω παρεα με τους αλλους, μεχρι να κλεισει ο λαιμος μου απ την κουραση γιατι αντι να κλεινω τα ματια μου και να "ταξιδευω" , θα σκεφτομαι ποτε θα τελειωσει το live να βγω να ρουφηξω λιγο καπνο γιατι χαρμανιασα.

....κι αυτα ειναι απλα παραδειγματακια που εκφραζονται μαλιστα και πολυ φτωχα μεσα απο τον γραπτο λογο και ποσο μαλλον οταν αυτον το λογο τον μεταχειριζεται ενας νεαντερνταλ σαν κι εμενα......αναλογιστειτε λιγο μονοι σας τους τροπους διασκεδασης,ψυχαγωγιας και διαφυγης που εχετε κι αφαιρεστε απο μεσα το τσιγαρο το οποιο ειναι πλεον μερος της ζωης σας.....κι απαντηστε ειλικρινα , θελετε οντως υπαρχετε σε εναν τοπο που σας αντιμετωπιζουν σαν εγκληματιες γιατι απλα εχετε λιγο διαφορετικο τροπο ζωης απο οτι καποιοι αλλοι?

....κι ενταξει δεν λεω βλακεια ειναι το τσιγαρο, εξαρτηση κι ισως μοιραιο και για την υγεια μας  .....απο την αλλη ομως το αλκοολ δεν ειναι? .....τα ξενυχτια? .......το junk food? ...οι πιτσες....τα παιδακια?

....Τα παντα ειναι θεμα επιλογων του καθενος και κανενας δεν θα επρεπε να επιβαλει την γνωμη του και τον τροπο ζωης του στον αλλο.......ας κανουν μαγαζια για μη καπνιστες , ας παρουν μετρα ωστε να υπαρχει πολυ μα παρα πολυ καλυτερος εξαερισμος .......αλλα οχι και να το απαγορευσουν παντου.....δηλαδη δεν το βλεπετε το κουλο στην υποθεση, τι στο διατανο ρε γμτ τρελαθηκα και βλεπω παντου συνωμοσιες?



@The common cunning linguist

και στο δικο μου χωρο εργασιας απαγορευται το τσιγαρο και το ηξερα απο τη μερα που πηγα να εργαστω εκει και το ζυγισα , το μετρησα κι αποφασισα να τη πιασω τη δουλεια κι αφου το εκανα αυτο οφειλω (κι οχι μονο εγω αλλα κι οσοι δουλευουν εκει) να σεβαστουν την απαγορευση και τους συναδελφους τους που δεν καπνιζουν.

...ομως μπορει εγω να πηγαινα να δουλεψω καπου αλλου (σε ενα μπαρ ας πουμε) σε εναν χωρο που το καπνισμα δεν απαγορευται...δηλαδη θα επρεπε να ερθει κι εκει ο μη καπνιστης και να απαιτησει να απαγορευτει το καπνισμα αντι να αλει το προφανες και να ψαξει για μια δουλεια που θα του ταιριαζει καλυτερα με τον τροπο ζωης που εχει επιλεξει?

...κι οχι δεν ειναι υπερβολη, συμφωνα με τα λεγομενα του ιδιου του Αβραμοπουλου (μη με βαλεις τωρα να ψαξω σε ποια συνεντευξη του το διαβασα, google εχεις εαν δεν με πιστευεις κανε αναζητηση)  ο νομος που θελει να προωθησει δεν εχει σκοπο να αφησει καμια εξαιρεση σε κλειστους "δημοσιους χωρους"




@qrusticks, macmisias , κι ολοι οι υπολοιποι που θελετε να κοψετε το καπνισμα

ενταξει ρε παιδια , θελετε να το κοψετε και μπραβο σας ....ομως τη δικια σας αδυναμια να κανετε κατι που εσεις εχετε αποφασισει να κανετε και παρασυρεστε θα την πληρωσουμε ολοι?  ειναι παραλογο το να ζητας τα αυτονοητα ? .......να υπαρχουν χωροι για μας που καπνιζουμε και δεν θελουμε να κοψουμε το καπνισμα?

@moonchild

Στα τρενα δεν υπαρχει πλεον κανενας χωρος να καπνισεις ακομα κι αν ολο το κουπε ειναι καπνιστες...στα καραβια δεν ξερω.

....κατα τα αλλα δεν ξερω εγω τι να σου προτεινω περα απο αυτο που κανω εγω......οταν κατι δεν μου αρεσει δεν παω εκει παω αλλου.......οταν ενα ταβερνακι βρωμαει τσικνα μεσα δεν ξαναπαταω το ποδι μου εκει....οταν σε ενα μπαρακι βαζουν τοσο δυνατα τη μουσικη που μετα βουιζουν τα αυτια μου δεν ξαναπαω εκει...............οταν σε εναν συναυλιακο χωρο εχω πληρωσει τα αντερα μου και μου σερβιρουν ποτα μπομπα , δεν ξαναπαω εκει....κλπ κλπ

....δεν μπαινει θεμα δικιου κι αδικου , μπαινει θεμα επιλογων και προτιμησεων...αρκει βεβαια να την εχεις την επιλογη που στην προκειμενη περιπτωση θελουν να την αποσυρουν.

...ειναι αλλο πραγμα να θες να πας καπου και να επιλεγεις τα ποσα πραγματα εισαι διατεθειμενος να ανεχτεις ωστε να μπορεις να περασεις καλα κι αλλο πραγμα το να σου απαγορευουν την επιλογη αυτη.

http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
@Βραζιλη

1.έτσι ελπίζω να κάνουν και οι καπνιστές: να σέβονται τον συνάνθρωπό τους και να τηρούν τους νόμους

Μα οι καπνιστες σεβονται τους συνανθρωπους τους και τηρουν τους νομους ...γαιδουρια υπαρχουν παντου , οχι μονο στους καπνιστες κι ουτε εκει τα ποσοστα γαιδουριας ειναι υψηλοτερα απο οποιαδηποτε αλλη ομαδα γαιδουριων.
Εαν εσενα δεν σε βολευει ο υπαρχων νομος δεν φταινε οι καπνιστες, φταις εσυ κι οι "ομοιοι" σου που δεν κανετε κινησεις να βελτιωθουν τα πραγματα για σας....το να χαιρεσαι ομως με τη καταπιεση ενος συνανθρωπου σου ο οποιος στην τελικη δεν εχει κανει και τιποτα...σε κανει ακριβως ιδιον με αυτον που κατηγορεις ...απλα θα ειναι απο την αναποδη.

2.Μακάρι να "υπόφεραν" και οι καπνιστές από την έλλειψη νικοτίνης για λίγες ώρες, έστω μια φορά τον μήνα, μήπως μπορέσουν και οι μη καπνιστές να διασκεδάσουν αναπνέοντας ελεύθερα

.....σου παραθετω κι αυτο για να μην με ρωτησεις ποτε εγραψες οτι χαιρεσαι με την δικια μου καταπιεση ....που εγω δεν ειπα ποτε "μακαρι να υποφερεις" κι εσυ τον καπνο μου για να μπορω εγω να γουσταρω.

@Μανο

1. Το αν εσυ δεν βλεπεις επιχειρηματα σε αυτα που εγραψα ισως δεν ειναι μονο δικο μου λαθος, τα εγραψα οσο πιο αναλυτικα μπορουσα ....επιπλεον εχω ηδη απαντησει σε αυτα που ειπες σε προηγουμενα ποστ απο το δικο σου, αν θελεις κανε το κοπο να τα διαβασεις.

2. Οσον αφορα το επιχειρημα με τους μπατσους , σου παραθετω τι ακριβως εγραψες:

"Και αμα υπαρχει κοσμος που αντιδρα στο καπνισμα ειναι επειδη εχουμε μπουχτησει..οχι απλα με την κρατικη πολιτικη ..αλλα και με την ελλειψη σεβασμου που ολοι μας ενιοτε εχουμε λαβει απο καποιους καπνιστες"

κι επαναλαμβανω κι εμενα καποιοι μπατσοι δεν με σεβαστηκαν...ομως δεν καταδικαζω ολους τους μπατσους για αυτο

...κι αντιθετως με σενα δεν ειχε κανενα υπονουμενο μεσα η φραση μου ουτε ιχνος ειρωνειας.

3. Οταν με λες "παρτακια" εμενα προσωπικα για επιθεση μου φαινεται ποσο μαλλον οταν ερχεται απο καποιον που σε εχει γνωρισει...εξου κι η απορια μου.

4. Κι ομως εδω ακριβως ειναι το ζητουμενο , γιατι οταν πετας τη φραση :
"Η μηπως νοιαζει τον καπνιστη για το ποσο καπνο δικο του εχω εισπνευσει...οποτε ας μην κοροιδευομαστε..."

δεν μιλας πλεον γενικα αλλα συγκεκριμενα και μεσα στους καπνιστες ειμαι κι εγω , ειναι κι η Γιολαντα, κι ο Παρης, κλπ κλπ
...και δεν μου απαντησες τελικα εαν εμεις σε εχουμε σεβαστει ή οχι.

....δεν απαξιωσα ουτε ισοπεδωσα κανενα επιχειρημα κανενος .....κατακρινω την σταση ορισμενων που θελουν σωνει και καλα να με βγαλουν γαιδουρι κι αναισθητο.....εκνευριζομαι που καποιοι μιλανε για δικαιωμα στη ζωη κι οτι εγω τους το στερω οταν στην ουσια οι ιδιοι χαιρονται εαν τελικα εμενα μ΄αναγκασουν να κλεινομαι στο σπιτι μου κανοντας ακριβως αυτο που καταδικαζουν..........απογοητευομαι που αντι να ψαχνουν να βρουν τροπους να λυσουν το δικο τους προβλημα θελουν να το μετατοπισουν σε μενα.

......Κατα αλλα , δεν θυμαμαι πουθενα να σε ειπα εγω διπροσωπο , αντιθετως προσπαθησα να προλαβω "κακιες γλωσσες" οταν αναφερθηκα στο οτι συζητησαμε προσωπικα για αυτο το θεμα , χρησιμοποιοντας την φραση :

 "κι αυτο γιατι αλλιως μιλας οταν βρισκεσαι με ενα φιλο σου κι αλλιως οταν προσπαθεις να συζητησεις σε ενα φορουμ με ανθρωπους που δεν σε ξερουν κι ουτε τους ξερεις....και προσεξε , λεω "αλλιως" κι οχι "να λεω αλλα εδω κι αλλα οταν ειμαστε face to face"

...κι αν και παλι δεν καταλαβες τι εννοω να σου δωσω κι ενα παραδειγμα....οταν λοιπον βρεθεις με εναν φιλο σου (ή και γνωστο σου ,δεν εχει σημασια) δεν χρησιμοποιεις τον ιδιο λεκτικο κωδικα που χρησιμοποιεις σε ενα φορουμ.

....σε φιλο/γνωστο : ...Ρε συ ειδες τι γραφουν στο τοπικ ? μου χει φυγει το τσερβελο μ΄αυτα που διαβασα!
...στο φορουμ: .....Συγνωμη ρε παιδια αλλα δεν ειναι λιγο ακραια αυτα που γραφετε , η γνωμη μου ειναι ...μπλα μπλα μπλα .......

....οσο για τους φιλους σου και τους γνωστους σου δεν εχω να πω κατι ουτε και με ενδιαφερει πλεον μετα απο αυτη σου τη συμπεριφορα.

ΥΓ: Εχει παντως μεγαλο ενδιαφερων το πως μια δικη μου φιλη που πηγε στο εξωτερικο , γινεται με μεγαλη ευκολια "κουτση Μαρια" οταν μιλαει για τις εντυπωσεις της εκει ενω η δικια σου αυτοματως ειναι και καλα πιο αξιολογη πηγη....δεν βαριεσαι, καλα να περνας




http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
@Γενικα

Για να καταλαβετε λιγο γιατι  αγανακτουμε τοσο πολυ καποιοι απο μας τους αθεοφοβους τους καπνιστες και γιατι μιλαμε συνεχως για το περιβαλλον , να προσπαθησω να σας τα βαλω σε αριθμους:

1. Ενα παπακι (σαν αυτο που εχει ο Μανος) το οποιο ειναι καινουργιο με ρυθμισμενο καρμπυρατερ , κανει ιδανικη καυση συμφωνα με τα ευρωπαικα προτυπα, δεν εχει τρυπια εξατμιση , κλπ κλπ ...παραγει σε μια ωρα τοσο CO (μονοξειδιο του ανθρακα) οσο θα παρηγαγαν 100 καπνιστες εαν καπνιζαν ασταματητα για 100 χρονια(και μπορει να κανω λαθος και στα μηδενικα και να ειναι περισσοτερα).
...προσπαθηστε λιγο να φανταστειτε ποσα οχηματα κυκλοφορουν καθημερινα στους δρομους , ποσα απο αυτα δεν ειναι σωστα ρυθμισμενα κι συνυπολογιστε σε αυτο το γεγονος οτι ενα αυτοκινητο παραγει 4 με 5 φορες περισσοτερο CO  απο οτι ενα παπακι!

2. Ενα εργοστασιο επεξεργασιας πλαστικων απελευθερωνει στην ατμοσφαιρα καθε ωρα λειτουργιας του τοσο CO οσο περιπου χρειαζεται να παραγουν 35000 αυτοκινητα στον ιδιο ακριβως χρονο.

και να το δωσω και απο μια αλλη οπτικη γωνια .......μπειτε σε ενα αυτοκινητο , κλειστε τα παραθυρα και με εναν σωληνα διοχετευστε τα καυσαερια της εξατμισης μεσα στον χωρο ....ποση ωρα θα κανετε να πεθανετε .....μια? ....δυο?

....βαλτε λοιπον τωρα στο χωρο αυτον 20 καπνιστες να καπνιζουν συνεχως ......ποτε ακριβως θα πεθανουν κι απο τι? μετα απο 20 χρονια , ισως απο καρκινο? ...μπορει .....μπορει ομως κι οχι .

Ειπα σε προηγουμενο ποστ οτι φερεστε σαν να σας εχουν κοψει το ποδι κι εσεις να γκρινιαζετε γιατι σπασατε ενα νυχι .....ειναι ακομα πιο υπερβολικο ....ειναι σαν να ειστε μεσα στη Θαλασσα και γρινιαζετε γιατι σας πιτσιλαω με νεροπιστολο.

....Δεχομαι οτι σας ενοχλει ο καπνος μας , οτι δεν γουσταρετε να το μυριζετε ακομα και το γεγονος οτι φοβαστε για την υγεια σας (παρολο που καθημερινα εχετε πολυ πιο σοβαρα προβληματα μολυνσης απο το τσιγαρο) ....αλλα μη μου λετε οτι φταιμε εμεις για την καταστροφη του περιβαλλοντος.

.....δεν ειναι πιο δικαιο (που λεει κι ο Moonchild) να απαιτησετε απο το κρατος κι ολους τους υπευθυνους φορεις να παρουν πιο δραστικα μετρα, να κανουν καλυτερους κι αποδοτικοτερους ελεγχους σε κλειστους χωρους (μπαρ, καφε, κλαμπ, κλπ)  απο το να απαγορευσουν σε συνανθρωπους σας το δικαιωμα (ή εστω το να επιβαλλουν αυτη τη παραλογη καταπιεση) μιας χαλαρης βολτας χωρις να νοιωθουν ενοχοι και παρανομοι?
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα αναφέρεις,πιστεύω και εγώ ότι το καλύτερο θα είναι να αναβαθμιστούν οι χώροι για να μην ταλαιπωρείτε κανένας,επίσης το παράδειγμα με το νεροπίστολο και τη θάλλασα είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ,η ουσία είναι όμως ότι πρέπει να το κόψουμε το ρημάδι,ακόμα ακόμα αν θέλεις για να πάψουν όλοι αυτοί οι αλήτες να έχουν το άλλοθι να μας δηλητηριάζουνε κάθε μέρα,με τις διοξίνες τους ,τα μεταλλαγμένα τους και ότι στο διάολο έχουνε βρει για να κονομάνε εύκολα ,σε βάρος της υγείας μας...Για να σταματήσουνε και οι διάφοροι πληρωμένοι επιστήμονες να κάνουνε μελέτες που βγάζουνε το κάπνισμα τον κυριώτερο παράγοντα για καρκίνους και καρδιακά νοσήματα.Πόσοι πεθαίναν από καρκίνο μέχρι την δεκαετία του 80 ,ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΕ ΜΕ ΜΑΝΙΑ ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ,που ήτανε και η ιατρική έτη φωτός πίσω και πόσοι τα τελευταία 20 χρόνια;Έτσι για να τελειώνουμε με την άγνοια και την υποκρισία... >:(
« Τελευταία τροποποίηση: 05/05/08, 21:51 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
....χωρια που τωρα που απαγορευεται το καπνισμα εχουν τετραπλασιασει τα κερδη τους επειδη οσοι καπνιζουν κατεβαζουν τον αγλεουρα απο το κυλικειο προσπαθωντας να αντεξουν το μαρτυριο μεχρι να φτασουν στο προορισμο τους!

Μαρτυριο το να μην καπνισεις? Δηλαδη μιλαμε για εθισμο, και ολοι ξερουμε τι ισχυει για τις ουσιες που προκαλουν εθισμο, ειτε ειναι ηρεμιστικα φαρμακα, ειτε ειναι παρανομες ναρκωτικες ουσιες ειτε...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
....χωρια που τωρα που απαγορευεται το καπνισμα εχουν τετραπλασιασει τα κερδη τους επειδη οσοι καπνιζουν κατεβαζουν τον αγλεουρα απο το κυλικειο προσπαθωντας να αντεξουν το μαρτυριο μεχρι να φτασουν στο προορισμο τους!

Μαρτυριο το να μην καπνισεις? Δηλαδη μιλαμε για εθισμο, και ολοι ξερουμε τι ισχυει για τις ουσιες που προκαλουν εθισμο, ειτε ειναι ηρεμιστικα φαρμακα, ειτε ειναι παρανομες ναρκωτικες ουσιες ειτε...
Ακριβώς Jesus εθισμός είναι.Όχι βέβαια για όλους γιατί υπάρχουν και κάποιοι που μπορούν να καπνίσουν για γούστο και περιστασιακά,αλλά αυτοί είναι ελάχιστοι...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Δεν διαφωνώ κατά βάσιν με τα όσα λέει ο Bασίλης, εκτός από αυτό:

- "ειναι δικαίωμά μου να καπνίζω, γιατί μου το στερείς;" (και γράφω στα τέτοια μου το δικαίωμά σου να αναπνέεις)

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι πολλοί αντικαπνιστές θεωρούν αυταπόδεικτο ότι μόνο ένα από αυτά τα δικαιώματα είναι δυνατόν να ισχύει. Προσωπικά δεν νομίζω ότι το αναφαίρετο δικαίωμα κάποιου να μην αναπνέει τον καπνό μου σημαίνει εξ ορισμού και κατ' ανάγκην ότι πρέπει εγώ να αποποιηθώ του δικαιώματός μου να καπνίσω αν θέλω. Ο πολιτισμός και η ευγένεια μπορεί να υπάρξει και από τις δύο πλευρές. Από κεί και πέρα το τι δικαιολογίες μπορεί να χρησιμοποιεί ο κάθε καπνιστής για να "δικαιολογήσει" την κακή του συνήθεια είναι άλλο θέμα και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε.

Δηλαδη ενοεις το να μην καπνισει καποιος στην συναυλια ειναι το ιδιο ενοχλητικο και καταπιεστικο, με το να μην αντεχω εγω να αναπνεω τον καπνο του και να αναγκαστω να φυγω απο την συναυλια? Γιατι αν ειναι πραγματικα ετσι, τοτε ισχυει το τι ειπα πιο πανω σχετικα με εθισμο...
Δυστυχως συναυλιακοι χωροι που να απαγορευεται το καπνισμα δεν υπαρχουν, ουτε ευγενεια (το να ζητησω απο εναν να το σβησει, ναι μπορει να το κανει, αλλα αμα ειναι αλλοι 500...).
Γιατι αν αρχισουμε να μιλαμε για δικαιωματα, και οι ανθρωποφαγοι στην ινδονησια θεορουν φυσιολογικο το να εχουν το δικαιωμα να τρωνε ανθρωπους. Ακραιο παραδειγμα, αλλα το να τρωνε ανθρωπους το θεωρουν φυσιολογικο, οπως ο καπνιστης το να καπνιζει χωρις να ενδιαφερετε για τον διπλανο του. Ουτε ο ενας θα παιθανει αν δεν φαει ανθρωπους, ουτε ο αλλος θα παθει κατι η υγεια του αν δεν καπνισει, αλλα στην αντιθετη περιπτωση, αν κανει ο καθενας οτι θεωρει φυσιολογικο, βλαπτει τον αλλο.
Και το ποσο φυσιολογικο ειναι να ξερενεις τα δεντρα ενος φυτου, να τα τυλιγεις σε χαρτι, και να τα καις αναπνεωντας τον καπνο της φωτιας αυτης, ειναι ενα αλλο θεμα...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Το τι κανω εγω στον οργανισμο μου ειναι δικο μου θεμα κι οχι δικο σας...

Αν το κανεις σε χωρο που υπαρχει και αλλος κοσμος δεν το κανεις μονο στο δικο σου οργανισμο, αλλα και στους αλλους. Και εσυ μπορεις να παρακολουθησεις μια συναυλια χωρις να καπνισεις, ενω εγω δεν μπορω να παρακολουθησω μια με καπνο. Να μην πω για οσους εχουν ασθμα κτλ (τεραστιο ποσοστο πλεων) που στην ελλαδα δεν εχουν δικαιωμα να πανε σε κανενα κλαμπ και καμια συναυλια σε κλειστο χωρο, γιατι παντου γινεται χαμος με τον καπνο.

....Κι οπως εγω δεν ερχομαι να καπνισω σε χωρους που απαγορευεται το καπνισμα , ουτε ερχομαι στο σπιτι σου, στην συναυλια σου, στο μαγαζι σου αν δεν επιτρεπεις το καπνισμα...ετσι θα θελα κι συ να αντιμετωπιζεις εμενα...


....Κι οχι δεν με ενδιαφερει ποσο ενοχλειτε καποιος αντικαπνιστης απο το τσιγαρο μου οταν ερχεται σε χωρους που επιτρεπεται το καπνισμα ...

Τετοιοι χωροι στην ελλαδα δεν υπαρχουν, μην γελιομαστε. θα ηθελα να πας σε αλλη χωρα, που δεν υπαρχουν χωροι για καπνιστες, να νιωσεις πραγματικα πως ειναι αυτο που εσυ προκαλεις στους αλλους...

αλλα οχι να απαγορευτει παντου ρε παιδια , δεν ειναι απλα τραβηγμενο απο τα μαλλια ειναι παραλογο και φασιστικο μεχρι αηδιας!

Δεν ειπαμε να απαγορευεται παντου, με καποιο μετρο ειπαμε. Αλλα φασιστικο ειναι αυτο που ειπες πιο πανω ¨"Κι οχι δεν με ενδιαφερει ποσο ενοχλειτε καποιος αντικαπνιστης απο το τσιγαρο μου οταν ερχεται σε χωρους που επιτρεπεται το καπνισμα¨". Αν ξερεις χωρους που πραγματικα να απαγορευεται και να τηρειτε η απαγορευση μες μου να παω...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Starbucks και εκεί δεν πατάω εγώ που καπνίζω..
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com

....δηλαδη την δικια σας ανικανοτητα να πιεσετε το κρατος να λαβει τα σωστα μετρα πρεπει να την πληρωσουν ανθρωποι με διαφορετικο τροπο ζωης απο το δικο σας?


Ενω τωρα την πληρωνει ο κοσμος με διαφορετικο τροπο ζωης απο τον δικο σου. Και επειδη εισαστε η πλειοψηφια, και φερνετε λευτα στα μαγαζια, στο κρατος, καπνοβιομηχανιες κτλ, να μην αλλαξει τιποτα... οπως πλειοψηφια ειναι και οι ιδιοκτητες στο παραδειγμα σου, και θα την πλειρωσει η μειοψηφια που δεν θελει τσιπακι, ετσι και πλειοψηφια ειναι οι καπνιστες, και την πληρωνει η μειοψηφια που δεν καπνιζει. Το ξαναλεω, δεν ειπα να απαγορευτει παντου το καπνισμα, απλα εσυ ΜΠΟΡΕΙΣ να δεις μια συναυλια χωρις να καπνισεις, ενω εγω ΟΧΙ αν εχουν πνιγει τα παντα στον καπνο, οπως συνηθως. Και δεν ειμαι ξενερωτος, στη συναυλια παω και χοροπηδαω, χορευω, χτυπιεμαι και γενικοτερα περναω καλα, χωρις να καπνισω. Το ιδιο και η κοπελα μου που καπνιζει. Δεν καταλαβαινω γιατι εσυ χρειαζεσαι το τσιγαρο για να περασεις καλα, για την μουσικη δεν πας? Αν δεν καταλαβα κατι εξηγησε μου.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Chorrer:

Eγω επαναλαμβανω οτι δεν εκανα προσωπικη επιθεση σε κανεναν.Ανεφερα οτι ειμαστε ολοι για την παρτη μας.Δεν καταλαβαινω ποσο δυσκολο για σενα ειναι να το καταλαβεις.

Επισης..αν ειναι να μιλησουμε για σεβασμο..δεν θυμαμαι να εχει σβησει κανεις τσιγαρο που με ενοχλει.Απλα κ καλα το κανει λιγο πιο περα λες και δεν μου ερχεται απο κει..αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.Δεν φταιει ο καπνιστης..αλλα εγω και ο καθε μη καπνιστης που καθεται κ δεν σηκωνεται να φυγει.

Και για να λεμε τα πραγματα οπως πρεπει.Εσυ γυρισες και ειπες οτι οι Ευρωπαιοι ειναι ξενερωτοι με βαση την εμπειρια ενος ανθρωπου.Το εθεσες σαν δεδομενο απο την στιγμη που δεν εχεις την αναλογη εμπειρια και γνωση.Απλα μια προσωπικη αποψη εχεις παντα που βολευει εσενα..μιας και εσυ δεν θεωρεις τον εαυτο σου ξενερωτο.Και γω απαντησα..οτι ακομα και εγω που εχω ανθρωπους που εχουν ταξιδεψει κ που μου χουν πει μερικα πραγματα..δεν ξερω σιγουρα..και οτι αμα παω εκει θα σχηματισω γνωμη.Δεν φταιω εγω αμα μου το παιζεις απολυτος..φυσικο κ επομενο ειναι να στην μπει καποιος.Καπνος χωρις φωτια δεν γινεται..καλο ειναι να εισαι ειλικρινης..κ πανω απ ολα με τον εαυτο σου.

Εγω σου απανταω πολυ απλα οπως μου μιλας.Τα λεω ισα και ομορφα.Αμα τωρα εσυ με περνας για χαζο..θα σου απανταω και αναλογα.

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Μαρτυριο το να μην καπνισεις? Δηλαδη μιλαμε για εθισμο, και ολοι ξερουμε τι ισχυει για τις ουσιες που προκαλουν εθισμο, ειτε ειναι ηρεμιστικα φαρμακα, ειτε ειναι παρανομες ναρκωτικες ουσιες ειτε...

.....νερό. Διότι, ναι, και απ' το νερό είμαστε εξαρτημένοι!

King Lui, αν και εκτιμώ πολύ την προσπάθειά σου και τον κόπο να αποδείξεις τα αναπόδεικτα, λόγω τιμής σου δηλώνω ότι δεν υπάρχει μέχρι στιγμής τέτοια απόδειξη. (Με την ένοια της επιστημονικής απόδειξης - δεν έχω χρόνο να το αναλύσω). Ενδείξεις υπάρχουν μόνο και δοξασίες.
Δυστυχώς οι Ναζί δεν σκέφτηκαν να ερευνήσουν το θέμα με πειραματανθρώπους, και θα μας μείνει για πάντα η απορία.

Εκτός αυτού η έννοια του κακού είναι σχετική, οπότε σχετική είναι και η έννοια "κακή υγεία".

Άσχετα από αυτό, μην ξεχνάμε ότι υγιές θεωρείται το φυσιολογικό, όπου φυσιολογικό=η εικόνα του μέσου όρου. Άρα και η έννοια "υγιές" είναι σχετική.

Άρα το κάπνισμα είναι μια υποκειμενική υπόθεση. Προτιμότερο είναι να πάψουν την συζήτηση οι αντιμαχόμενες παρατάξεις (Καπνιστές και αντικαπνιστές) διότι δεν υπάρχει και ούτε πρόκειτε να υπάρξει κοινή βάση!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Bottom Line:
Δικαίωμα σου να καταστρέψεις την υγεία σου...Αφού δεν ενδιαφέρεσαι εσύ,γιατί να ενδιαφερθώ εγώ?Αλλά δεν είναι δικαίωμα σου να επιβαρύνεις και τη δικιά μου,επειδή είχα την ατυχία να κάτσω σε κοντινή απόσταση από το τασάκι σου...Ο όρος "παθητικό κάπνισμα" υπάρχει για κάποιο λόγο...Δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα "παθητική βρώση κρέατος","παθητική πώση αλκοόλ"... ::)
Και μια φιλική συμβουλή...QUIT SMOKING...Για την υγεία σου πρωτίστος...Και μετά για όλους τους άλλους...Αν δεν καταλαβαίνεις πόσο απλό είναι αυτό,τί να κάτσω να εξηγήσω παραπέρα...Πήγαινε τρέξε δύο φορές γύρω το τετράγωνο,και άμα δεν λαχανιάσεις τα ξαναλέμε...Νέοι άνθρωποι και δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους...Και είσαι και κούλ,και είμαστε οι ξενέρωτοι... ::)
Και κάτι περίεργα που διαβάζω,και καλά ότι "έλα μωρέ,σιγά τί θα πάθω?",είναι για γέλια...Σκοτώνει μάγκες το άτιμο...Απλά σκοτώνει αργά...Κακά τα ψέματα...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
.δεν μπορεις και εσυ ως αντικαπνιστης να αμς απογορεψεις να παμε σε μια καφετερια...ειναι υπερβολη αυτο που λες...εαν διαμορφωσυν ενα χωρο που θα γινεται τεκες αλλα δεν θα υπαρχουν οι μη καπνιστες;..δλδ εσυ θες να μου πεις να μην καπνιζουν πουθενα οι ανθρωποι...μπας και να τους φυλακιζουμε;

Δεν νομιζω οτι ειπε να πατε σε μια καφετερια, ειπε να μην καπνιζεται στην καφετερια, ωστε να μπορουμε να ερχομαστε και οι υπολοιποι  ;)
Συμφωνω με το να υπαρχουν χωροι για καπνιστες και μη καπνιστες. Ηδη υπαρχουν παντου. Υπαρχει νομος, 70% θεσεις μη καπνιστων και 30% καπνιστων οι κατι τετοιο. Και 100% τα τραπεζια στις καφετεριες εχουν τασακι και ο κοσμος καπνιζει. Με λιγα λογια τα μετρα αυτα δεν ειναι ρεαλιστικα, και επειδη οι ανθρωποι ειμαστε ζωα, γινεται αυτο το θεμα. Δεν ειναι περιεργο που πρωστα στην Ιταλια (μεσογειακοι ειναι και αυτοι), και μετα Αγγλια και αλλου απαγορευτηκε παντου το καπνισμα σε κλεισοτυς χωρους και δεν επεσε καρφιτσα, ουτε υπηρξαν ημημετρα που δεν εφαρμοζωντε οπως στην ελλαδα.

.....νερό. Διότι, ναι, και απ' το νερό είμαστε εξαρτημένοι!


Το νερο ειναι πρωτευον αγαθο, το πινουν και τα ελαφακια στο ποταμι, χωρις νερο πεθαινεις, χωρις τσιγαρο οχι. Αλλιως αν το πας ετσι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ειναι εξαρτηση.
Οπως ειπε και ο φιλος απο πανω "Δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα "παθητική βρώση κρέατος" "
Starbucks και εκεί δεν πατάω εγώ που καπνίζω..

Μαλιστα, υπαρχει ΕΝΑ μαγαζι... κριμα που δεν ειναι στην περιοχη που μενω, και δεν γινονται εκει ουτε συναυλιες, ουτε ουτε ουτε.... Γιατι απο καφετερια εχω παρατησει την παρεα και εχω φυγει και δεν με πειραξε, ενω απο συναυλια εχω φυγει και με πειραξε, γιατι ηθελα να δω το συγκροτημα και να διασκεδασω, οχι να καταπιεζομαι...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Chorrer πραγματικά σε χάρηκα.. Το έχεις σίγουρα το θέμα και τα περισσότερα επιχειρήματα σου ήταν σχεδόν αφοπλιστικά.. Παρόλα αυτά επειδή είσαι καπνιστής (όπως και εγώ, δεν το κρύβω) θεώρησες κάποια πράγματα από την δική σου πλευρά γιατί σαν καπνιστής είναι φυσιολογικό να σκέφτεσαι έτσι..

Λοιπόν, αν μου επιτρέπεις κάποιες μικροδιορθώσεις:
1) Αναφέρεις ότι το τι θα κάνεις εσύ με την υγεία σου είναι δικό σου θέμα.. Αυτό είναι εν μέρει σωστό.. Τα λεφτά που σπαταλά το κράτος για την θεραπεία των ατόμων που πάσχουν από ασθένειες που προέρχονται από το κάπνισμα (θα φθάσω και σε αυτό στο τέλος) θα μπορούσαν να διατεθούν σε πιο χρήσιμα κονδύλια (δεν χρειάζεται να τα αναφέρουμε τα γνωρίζουμε όλοι, παιδεία, καταπολέμηση της φτώχειας, ανεργία, προστασία περιβάλλοντος, μία Gibson Les Paul Custom σε κάθε σπίτι ;D, κ.λπ.)..

2) Το επιχείρημα με τους ρύπους από τα μηχανάκια είναι λίγο μετέωρο γιατί κανένας δεν ήρθε να ζεστάνει την CBR του στα μούτρα μου.. Δεν εισπνέουμε απευθείας τον καπνό αυτό αλλά εμμέσως, με την ένοια ότι ο ρύπος διοχετεύεται στον αέρα, τον δηλητηριάζει αλλά φτάνει ένα μικρό ποσοστό αυτού του δηλητηριασμένου αέρα στους πνεύμονες μας γιατί ευτυχώς υπάρχουν και τα δέντρα (αν δεν τα κάψουμε όλα φέτος το καλοκαίρι) και το γεγονός ότι η γήινη στρατόσφαιρα είναι απλά τεράστια.. Αν θες να μιλήσουμε για μαζικούς ρύπους, για συνθήκες του Κιότο κ.λπ. συμφωνώ, αλλά ένα μηχανάκι μόνο σε κλειστό χώρο προκαλεί αυτά που σωστά ανέφερες.. Το τσιγάρο δυστυχώς συνήθως ενοχλεί όταν γίνεται σε κλειστούς χώρους και αυτό είναι το κύριο παράπονο των μη-καπνιστών, οι κλειστοί χώροι..

3) Αν και το μέτρο απευθύνεται σε δημόσιους χώρους (η συζήτηση έχει λίγο εξωκείλει με το να μιλάμε για καφετέριες και συναυλιακούς χώρους οι οποίοι είναι ιδιοκτησίες ιδιωτών και φυσικά δεν θεωρούνται δημόσιοι χώροι), θα πρέπει ο καθένας μας να κρίνει και να προσαρμόζεται στο περιβάλλον.. Αν μπείς κάπου που βλέπεις ότι είναι τίγκα στον καπνό τότε φρόντισε να καπνίσεις λιγότερο ή έξω (στην τελική αν εσένα δεν σε πειράζει ο καπνός, σίγουρα θα δακρύσουν τα μάτια σου, μιλάω βέβαια για ακραίες περιπτώσεις, συνωστισμό και τέτοια).. Αν θέλεις να παίξεις τάβλι με τον φίλο/φίλη σου, κάνει κρύο, είναι κλειστά και η καφετέρια μοιάζει με πίστα λίγο πριν βγει να τραγουδήσει ο Κουρκούλης από τον καπνό, τότε κάνε ένα κόπο και πήγαινε στην παραδίπλα.. Και θα βοηθήσεις έτσι ώστε το περιβάλλον της καφετέριας να μην είναι "εχθρικό" για τους μη καπνίζοντες και εσύ δεν θα διακινδυνεύσεις να εμπλακείς σε κανένα καυγά με κανένα μπρατσόνι αντικαπνιστή που είναι στον όγκο.. Τις προάλλες είχα πάει σε ένα φιλικό σπίτι όπου κατά παράδοση καπνίζουμε.. Την τελευταία φορά είχε έρθει ένα ζευγάρι με την κοπελιά σε ενδιαφέρουσα.. Ε λοιπόν, σου πάει η καρδιά να καπνίσεις μπροστά σε μία έγκυο κοπέλα;; Εγώ πραγματικά το χάρηκα που τα 2 τσιγάρα που έκανα, τα κάπνισα στην βεράντα.. Πρέπει να κρίνουμε και να προσαρμοζόμαστε και φυσικά να ενεργούμε με μέτρο..

Τώρα όσον αφορά το αν το κάπνισμα προκαλει ασθένειες.. Φαντάζομαι ότι δεν καταλαβαίνω κάτι καλά ή ελέχθη ειρωνικά αλλά δεν νομίζω ότι σε αυτό το forum πρέπει να εξηγούμε τα αυτονόητα.. Φυσικά και το κάπνισμα προκαλεί παθήσεις των αγγείων, αρτηριοσκληρώσεις, προβλήματα του αναπνευστικού και φυσικά καρκίνο του πνεύμονα (και σε πολύ μικρότερο βαθμό της γλώσσας).. Παραθέτω και ένα από τα χιλιάδες σχετικά link για αυτούς που το ζήτησαν (φυσικά τα abstracts είναι διαθέσιμα μόνο -- για τα full texts συνήθως πρέπει να πληρώσεις) και φυσικά όποιος θέλει να το ψάξει περισσότερο ας ρίξει μια ματιά και εδώ.. Και φυσικά μην φανταστείτε ότι απαιτούνται πειραματανθρώποι για να βγει μια στατιστική ιατρική μελέτη.. Εγώ και εσείς όταν (χτυπάω ξύλο) αρρωσταίνουμε και καταλήγουμε στο νοσοκομείο, η περίπτωση μας προσμετράται σε στατιστικές.. Έχω βοηθήσει πολύ τον πατέρα μου σε παρουσιάσεις που έχει κάνει κατά καιρούς και έχω δει ότι τα στατιστικά δείγματα είναι οι απλοί άνθρωποι, δηλαδή εμείς..

Η σωστή λύση για εμένα είναι να μην φτάσει το κράτος να μας απαγορεύσει (δεν μου άρεσε ποτέ αυτή η λέξη) το κάπνισμα αλλά από μόνοι μας να βρούμε το μέτρο όπου όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι..
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/08, 01:04 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
....και να σας πω και κατι αλλο? ....λιγο πολυ οι περισσοτεροι απο εσας εχετε στην παρεα σας καπνιστες οι οποιοι ειναι σιγουρο οτι θα παψουν να βγαινουν σε μπαρ και καφετεριες που θα απαγορευτε το καπνισμα.....ή τουλαχιστον μια μεγαλη μεριδα απο αυτους....ετσι λοιπον θα καταληξουμε στο να μαζευομαστε σε σπιτια για να πιουμε το καφεδακι μας....οποτε εαν δεν θα θελετε να κοψετε σχεσεις με καποιον φιλο σας που καπνιζει θα αρχισετε να πηγαινετε σπιτι του ,να πιειτε παρε΄ι΄τσα το καφεδακι και να παιξετε ενα ταβλι, να τζαμαρετε λιγα τραγουδακια στο χαλαρο, να σας κανει το τραπεζι, κλπ .......ξερετε ποιο θα ειναι το αποτελεσμα μεσα σε λιγα χρονια?
.....Θα κλεισουν οι περισσοτερες καφετεριες/ταβερνες και θα παραμεινουν μερικοι χωροι ανοιχτοι για τις εξαιρεσεις που δεν εχουν (κι ουτε θα κανουν ποτε) φιλους καπνιστες....κι οι περισσοτεροι απο σας παλι θα τρωτε ολο το καπνο μας στη μουρη σας γιατι θα ερχεστε σπιτι μας στο οποιο δεν θα υπαρχει και συστημα εξαερισμου.....και τελικα θα καταληξουμε μια γκριζα χωρα, γεματη μιζερους ανθρωπους που δεν χαμογελανε σχεδον ποτε γιατι περα απο την δουλεια και τον υπνο δεν θα τους εχει μεινει και τιποτα αλλο για να ξεφυγουν.


Αυτο ειναι απειλη δηλαδη? Στην Αγγλια ΜΙΑ ΧΑΡΑ περναει ο κοσμος χωρις τσιγαρο στα μαγαζια, μην σου πω δηλαδη οτι περναει πολυ καλυτερα απο πριν, και εκει δεν ειχαν το φαινομενο τεκε που εχουμε στην Ελλαδα...

Που ακριβως δεν σε σεβεται αυτη τη στιγμη που μιλαμε ενας καπνιστης ο οποιος καπνιζει στα μερη που επιτρεπεται το καπνισμα?
Αντιθετως εαν εσεις που δεν καπνιζετε δειχνατε εναν στοιχειωδη σεβασμο προς τους καπνιστες ...

Πως ακριβως να δειξω σεβασμο στον καπνιστη? Απο τι στιγμη που το καπνισμα επιτρεπετε σε ολους τους χωρους διασκεδασης και εγω τρωω τον καπνο τους ΕΝΩ εγω δεν τους ενοχλω, μαλλον αυτοι πρεπει να δειξουν σεβασμο. Και σου λεω και το αλλο, πες οτι απο αυριο ξαφνικα εχεις ασθμα, και δεν μπορεις να πας ΠΟΥΘΕΝΑ να διασκεδασεις (εκτος τον σταρμπακς που αναφερθηκαν πιο πανω), πως θα ενιωθες???
Επισης λες οτι καπνιζεις στα μερη που επιτρεπετε το καπνισμα, να ΠΑΝΤΟΥ επιτρεπετε το καπνισμα (δεν μιλαμε για νοσοκομεια κτλ που ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ να απαγορευετε). Με παρομοιο τροπο  εγω γουσταρω εναλακτικο τροπο ζωης και με φτιαχνει να κουβαλαω μια δαδα ή κατι αλλο μαζι μου στις συναυλιες, γιατι ΔΕΝ απαγορευεται... πως θα ενιωθες να το εκαιγα διπλα σου στη συναυλια (αφου δεν απαγορευεται ειναι ελευθερο δικαιμα μου) και να σου ερχοταν ο καπνος και η μυρωδια απο πετρελαιο στη μουρη?

Ολο διαβαζω για δικαιωματα καπνιστων και οτι καταπιεζωντε... σε μια ταβερνα, καφετερια, συναυλια, κλαμπ κτλ πιο πολοι ειναι οι καπνιστες, ποιος καταπιεζεται? Και ποιου τα δικαιωματα καταπατουντε? Μαλλον οχι των καπνιστων, η δυναμη του οχλου δεν αφηνει ουτε περιθωρια στους μαγαζατορες για εφαρμογη του νομου, μαζι με την ανεχεια του κρατους για διφορους λογους που αναφερθηκαν... Ο TCCL πριν καποιες σελιδες εξηγησε με παραδειγματα και με κοινη λογικη το τι ειναι καλο για το κοινωνικο συμφερον, νομιζω οτι πρεπει να τους ριξεις μια ματια.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ

@qrusticks, macmisias , κι ολοι οι υπολοιποι που θελετε να κοψετε το καπνισμα

ενταξει ρε παιδια , θελετε να το κοψετε και μπραβο σας ....ομως τη δικια σας αδυναμια να κανετε κατι που εσεις εχετε αποφασισει να κανετε και παρασυρεστε θα την πληρωσουμε ολοι?  ειναι παραλογο το να ζητας τα αυτονοητα ? .......να υπαρχουν χωροι για μας που καπνιζουμε και δεν θελουμε να κοψουμε το καπνισμα?

Πραγματικά συγνώμη, αλλα η συγκεκριμένη επιλογή λέξεων ήταν το λιγότερο αστεία... Αν μη τη άλλο , η επιλογή να κάνεις κάτι τέτοιο, μόνο αδυναμία δεν είναι...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Παιδιά είχα πει να το κόψω αλλά δυό μέρες τώρα που διαβάζω το θέμα, αναστατώνομαι ,συγχίζομαι και όλο ανάβω τσιγάρα γ**ώ την τρέλα μου...Έχω κάνει 10-15 παραπάνω... ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κόψτο το ρε! Και συ κι ο chorrer κι ο parlats να ησυχάσουμε από σας . Μας πρήξατε  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
.....Και φυσικά μην φανταστείτε ότι απαιτούνται πειραματανθρώποι για να βγει μια στατιστική ιατρική μελέτη..

Έτσι την πατάμε όλοι.... Νομίζουμε ότι γνωρίζουμε λόγω του ότι όλοι μας το αναφέρουν μετά βεβαιότητος, αλλά όταν μελετάμε κάποιο θέμα χάνουμε την γη κάτω απ' τα πόδια μας διότι καταλαβαίνουμε ότι μέχρι εκείνη την στιγμή δεν γνωρίζαμε αλλά πιστεύαμε!
Η στατιστική δεν προσφέρει αποδείξεις αλλά πιθανότητες συσχετισμών. Γι' αυτόν τον λόγο αναφέρεται σε στατιστική σημαντικότητα ενός αποτελέσματος και όχι σε στατιστική αποδεικτικότητα.

Σαφώς κι εγώ πιστεύω ότι η κατάχρηση καπνού προκαλεί προβλήματα υγείας στους ανθρώπους. Αλλά το πιστεύω, δεν μπορώ να το αποδείξω με την απόλυτη έννοια της επιστημονικής απόδειξης.

Ακόμα και τα πειράματα σε κυτταροκαλιέργειες ανθρωπίνων κυτταρικών σειρών δεν μπορούν να αναχθούν στο σύνολο του οργανισμού. Όποτε έγινε κάτι τέτοιο προέκυψαν τεράστια σφάλματα. Κλασικό παράδειγμα η χρήση της Ιντερφερόνης-γ ως αντινεοπλασματικού φαρμάκου, η οποία ενώ στις κυτταροκαλλιέργειες έδειχνε εξαιρετική επιτυχία, στην κλινική χρήση αποδείχθηκε (αφού οι ασθενείς χρησιμοποιήθηκαν ως πειραματόζωα) ότι όχι απλώς δεν αναχαίτιζε τους όγκους αλλά προκαλούσε και αναπλασία, οδηγώντας σε φρικτό θάνατο αυτούς που το έπαιρναν. Πολλοί κλινικοί, και ο πατέρας σου ίσως, έπεσαν σε αυτήν την παγίδα νομίζοντας πως γνωρίζουν κάτι που είχαν ακούσει μετά βεβαιότητος. Αρκετοί κάνουν ακόμα αυτό το σφάλμα διότι δεν έχουν ενημερωθεί.
Αυτό συμβαίνει λόγω της ύπαρξης τρομερά μεγάλου αριθμού συγχυτικών παραγόντων που δημιουργεί απρόβλεπτα αποτελέσματα που η κατανόησή  τους είναι ακατάληπτη από τον ανθρώπινο νου.


Αυτήν την μικρή παρέμβαση την έκανα μόνο και μόνο διότι δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο κάποιοι που δεν δέχονται την πίστη και τις δοξασίες σε κάποιες ανθρώπινες δραστηριότητες την δέχονται σε άλλες και μάλιστα τις υποστηρίζουν και μετά μανίας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
49770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
51580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos