Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 101349 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Είναι φασιστικό να μπαίνεις σε ένα μαγαζί και να είσαι υποχρεωμένος να ανέχεσαι τους καπνούς. Ακόμα και μανιώδεις  καπνιστές που έχουν κάποια λογική πιστεύω ότι το αντιλαμβάνονται αυτό.

Ισχύει και το αντίστροφο όμως... ;)

Ναι οπως παρεθεσα..δεν ηταν δικο μου το επιχειρημα.

Ναι το κατάλαβα, απλώς το βρίσκω άκυρο και το σχολίασα... :)

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χαχαχα..λες να ισχύει το αντίστροφο? Εγω πιστεύω οτι ο καπνιστής έχει επιλογές...Μπορεί να βγεί έξω, να καπνίσει μέσα στο αμάξι του,να καπνίσει σπίτι του, να κάνει και λίγο κράτει βρε αδερφέ (καλό θα του κάνει). Ομως ο κακομοίρης που δεν καπνίζει δεν μπορεί να πάει πουθενά. Είναι τελείως αποκλεισμένος ;)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Germ1984,
Συγχώνευσα το θέμα που άνοιξες με την υπάρχουσα συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
χαχαχα..λες να ισχύει το αντίστροφο? Εγω πιστεύω οτι ο καπνιστής έχει επιλογές...Μπορεί να βγεί έξω, να καπνίσει μέσα στο αμάξι του,να καπνίσει σπίτι του, να κάνει και λίγο κράτει βρε αδερφέ (καλό θα του κάνει). Ομως ο κακομοίρης που δεν καπνίζει δεν μπορεί να πάει πουθενά. Είναι τελείως αποκλεισμένος ;)

Το αν θα το κάνει καλό ή όχι είναι δικό του θέμα. Το να του επιβάλεις να βγει έξω, να καπνίσει μέσα στο αμάξι ή στο σπίτι του είναι κι αυτό φασιστικό δε νομίζεις?

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
χαχαχα..λες να ισχύει το αντίστροφο? Εγω πιστεύω οτι ο καπνιστής έχει επιλογές...Μπορεί να βγεί έξω, να καπνίσει μέσα στο αμάξι του,να καπνίσει σπίτι του, να κάνει και λίγο κράτει βρε αδερφέ (καλό θα του κάνει). Ομως ο κακομοίρης που δεν καπνίζει δεν μπορεί να πάει πουθενά. Είναι τελείως αποκλεισμένος ;)

Δεν είναι λογική αυτό.....και ναι ισχύει και το αντιστροφο.....την (μόνιμη) ανευθυνότητα των ιδιοκτητών διαφόρων μαγαζιων (καφετεριων κυρίως) δεν πρέπει να την πληρώσει κανείς...ούτε οι καπνιστες ούτε οι μη καπνιστές.....πρέπει να δημιουργηθουν καταλληλοι χώροι για τους μεν και για τους δε.....δεν διαφωνώ με τον περιορισμό των χώρων για τους καπνίζοντες...διαφωνω με την απαγορευση....με αυτό το σκεπτικό ας αποκλείσουμε και απο τους δημόσιους χώρους και αυτούς που πέρδονται ή αυτούς που μένουν άπλυτοι και σηκώνουν την μασχάλη και σου ρχεται να κόψεις την μύτη σου και να την θαψεις.....



ΚΑΦΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ= ΧΕΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ.....ΤΕΛΟΣ!!! ;D 8) :P

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
ΚΑΦΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ= ΧΕΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ.....ΤΕΛΟΣ!!! ;D 8) :P

Εδώ νομίζω πως χωράει μια μικρή αντίρρηση : ο καφές χωρίς τσιγάρο είναι χειρότερος!!!  :P

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Πιστεύω ότι αυτή τη φορά ο νόμος θα εφαρμοστεί, γιατί οι κυρώσεις σε αυτούς που κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν θα πονάνε. Ήδη σε όλο τον πολιτισμένο πλανήτη εφαρμόζεται χωρίς παρεκκλίσεις.

Οι καπνιστές στην αρχή δεν θα το νιώσουν γιατί είναι καλοκαίρι και ο κόσμος κάθεται έξω, οπότε και το κάπνισμα επιτρέπεται. Γι' αυτό πιστεύω ότι επιλέχθηκε και αυτή η ημερομηνία έναρξης. Κάτι σαν διάστημα προσαρμογής. Από το φθινόπωρο όμως που θα αρχίσουν πάλι τα κρύα και ο κόσμος θα μπει μέσα, θα έχουμε δράματα :(.

Χωρίς να έχω επίσημα στοιχεία και μόνο από την εμπειρία φίλων ή γνωστών σε άλλες χώρες, πιστεύω ότι θα υπάρξει ένα πολύ μικρό ποσοστό καπνιστών που θα το κόψουν και ένα αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό που θα ελαττώσει το κάπνισμα. Η διαδικασία "πάμε έξω για ένα τσιγάρο" καταντάει αρκετά εκνευριστική για τους καπνιστές και αυτό οδηγεί στα παραπάνω αποτελέσματα.

Τι θα γίνει όμως στο Ελλαδιστάν κανείς δεν γνωρίζει! ;D
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Δεν διάβασα όλες τις σελίδες αλλά δεν πιστεύω να πιάσει το μέτρο. Στα δικαστήρια Θεσσαλονίκης, δικαστικοί και δικηγόροι καπνίζουν κάτω από τις πινακίδες που γράφουν "απαγορεύεται το κάπνισμα". Στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης, στα γραφεία η ατμόσφαιρα προσομοιάζει τεκέ, και γενικότερα, υπάρχουνε νόμοι που τηρούνται σε αυτή τη χώρα; Απλά, όχι.

Καπνίζω, αλλά μου αρέσει το μέτρο, στις όντως πολιτισμένες χώρες, μια χαρά εφαρμόστηκε και τέλεια τηρείται, αλλά ειλικρινά εδώ δεν το βλέπω να γίνεται.

Ίσως γιατί δεν έχω καμία πίστη στο κράτος αυτό...
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Ευτυχως για ολους μας τελικα υπαρχει μια παραμετρο στον φασιστονομο αυτο που λεει οτι τα μαγαζια κατω απο 70 τετραγωνικα θα εχουν δικαιωμα να αποφασισουν και να δηλωσουν στην αδεια τους για το αν θα ειναι χωροι καπνιστων ή χωροι μη καπνιστων....για τους μεγαλυτερους χωρους, θα πρεπει οι ιδιοκτητες να διαμορφωσουν εναν ειδικο χωρο τελειως απομονωμενο απο το υπολοιπον μαγαζι εαν θελουν να επιτρεπουν το καπνισμα στο μαγαζι τους.

Συμπερασμα ......απο Σεπτεμβρη θα ανασανουν και τα μικρα μαγαζακια μια και θα γεμισουν απο νεους πελατες ....ολα τα εχει σκεφτει η κυβερνηση ....κι υστερα λετε οτι δεν σκεφτεται τους μικρομεσαιους πολιτες της  :P :P

ΥΓ: Εγω παντως καλου κακου αγορασα και μια ηλεκτρονικη πιπα που επιτρεπετε παντου μιας και δεν καπνιζεις αλλα "ατμιζεις" νερακι...παρηγορια στον αρρωστο γιατι στο Ελλαντα ποτε δεν ξερεις.

Μας ριξανε στην θαλασσα, κι ενω εχει καταιγιδα γκρινιαζουμε γιατι μας βρεχουνε με νεροπιστολο.......ζητω η παρανοια του Νεολληνα  ;D ;D ;D
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ίσως γιατί δεν έχω καμία πίστη στο κράτος αυτό...

Δεν ειναι μονο το κρατος που ειναι σαπιο, ειναι και η ελειψη παιδειας στο μεγαλυτερο ποσοστο των πολιτων...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Δεν ειναι μονο το κρατος που ειναι σαπιο, ειναι και η ελειψη παιδειας στο μεγαλυτερο ποσοστο των πολιτων...

Πολλά +++++
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Ίσως γιατί δεν έχω καμία πίστη στο κράτος αυτό...

Δεν ειναι μονο το κρατος που ειναι σαπιο, ειναι και η ελειψη παιδειας στο μεγαλυτερο ποσοστο των πολιτων...

Και ποιός φταίει γι αυτό; Αρκετά το ρίξαμε στους πολίτες και την έλλειψη παιδίας. Το ψάρι από το κεφάλι βρομάει, και το συγκεκριμένο ψάρι έχει σαπίσει μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Γιατί κάποιος να σεβαστεί ένα νόμο όταν αστυνόμευση δεν υπάρχει; Για τα πεθαμένα του; Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές...
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
χμ, υπαρχουν χωρες που οι πολιτες σεβοντε τους νομους, χωρις να τους το επιβαλει κανεις.
αν μιλαμε αποκλειστικα για λλαδα, τοτε αλλαζουν τα πραγματα, παμε στο αλλο ακρο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
χαχαχα..λες να ισχύει το αντίστροφο? Εγω πιστεύω οτι ο καπνιστής έχει επιλογές...Μπορεί να βγεί έξω, να καπνίσει μέσα στο αμάξι του,να καπνίσει σπίτι του, να κάνει και λίγο κράτει βρε αδερφέ (καλό θα του κάνει). Ομως ο κακομοίρης που δεν καπνίζει δεν μπορεί να πάει πουθενά. Είναι τελείως αποκλεισμένος ;)

Το αν θα το κάνει καλό ή όχι είναι δικό του θέμα. Το να του επιβάλεις να βγει έξω, να καπνίσει μέσα στο αμάξι ή στο σπίτι του είναι κι αυτό φασιστικό δε νομίζεις?

Όχι γιατί υπάρχει η (πολύ απλή) διαφορά: Εγώ δεν καπνίζω δίπλα σου -> δεν σε βλάπτω   Εσύ καπνίζεις δίπλα μου -> με βλάπτεις. Ότι και να λένε οι μεν και οι δε, αυτό δεν αλλάζει.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
με αυτό το σκεπτικό ας αποκλείσουμε και απο τους δημόσιους χώρους και αυτούς που πέρδονται ή αυτούς που μένουν άπλυτοι και σηκώνουν την μασχάλη και σου ρχεται να κόψεις την μύτη σου και να την θαψεις.....



Μα τι λες ρε μαστερ? Ειναι λογικη αυτη? Το καπνισμα δεν το περιοριζεις επειδη "σου χαλαει την αισθητικη". Μαλλον επειδη κανει κακο σε καποιους ανθρωπους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
με αυτό το σκεπτικό ας αποκλείσουμε και απο τους δημόσιους χώρους και αυτούς που πέρδονται ή αυτούς που μένουν άπλυτοι και σηκώνουν την μασχάλη και σου ρχεται να κόψεις την μύτη σου και να την θαψεις.....



Μα τι λες ρε μαστερ? Ειναι λογικη αυτη? Το καπνισμα δεν το περιοριζεις επειδη "σου χαλαει την αισθητικη". Μαλλον επειδη κανει κακο σε καποιους ανθρωπους.

Η "βρώμα" ρε Άρη δεν ειναι μόνο αισθητικό....και λέω....να το περιορίσουμε ναι.....να το αποκλείσουμε όχι.....απο πότε το να αποκλείεις απο τους δημοσιους χώρους μεγάλες κοινωνικές ομάδες ειναι θεμιτό? και μην ακούσω ότι τραγικοποιω καταστάσεις...γιατι όντως οι καπνιστές είναι υπεραρκετοί.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Νταξει, δεν ξερω κατα ποσο οι καπνιστες απο τελουν κοινωνικη ομαδα. Βασικα ειναι περισσοτεροι μαλλον απο τους μη καπνιστες. Σε μια καφετερια μαλλον οι περισσοτεροι θα ειναι αυτοι που θα καπνιζουν. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το τσιγαρο εχει τοσο μεγαλη αξια ωστε να δινει χαρακτηριστικα "κοινωνικης ομαδας" σε αυτους που ειναι εξαρτημενοι απο αυτο. Τους αλκοολικους ας πουμε δεν ειδα κανενας να τους αποκαλει κοινωνικη ομαδα. Μην κανουμε το τσιγαρο και θεο μας.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Νταξει, δεν ξερω κατα ποσο οι καπνιστες απο τελουν κοινωνικη ομαδα. Βασικα ειναι περισσοτεροι μαλλον απο τους μη καπνιστες. Σε μια καφετερια μαλλον οι περισσοτεροι θα ειναι αυτοι που θα καπνιζουν. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το τσιγαρο εχει τοσο μεγαλη αξια ωστε να δινει χαρακτηριστικα "κοινωνικης ομαδας" σε αυτους που ειναι εξαρτημενοι απο αυτο. Τους αλκοολικους ας πουμε δεν ειδα κανενας να τους αποκαλει κοινωνικη ομαδα. Μην κανουμε το τσιγαρο και θεο μας.

Σπάστης..... ;D ;D ;D ;D ρε συ αφού καταλαβες τι εννοώ...τι με πιλατεύεις? :P εννοώ ότι οντως απο οσο βλέπω οι καπνιστές είναι περισσότεροι....δεν γινεται να αποκλείσουμε ενα τοσο μεγάλο σύνολο (αφού δεν σου κάνει το κοινωνικη ομάδα...και όντως τώρα που το προσέχω ούτε κι εμενα....) Και δεν νομιζω να πρόκειται περι θεοποίησης....πρόκειται όπως λες περι εξάρτησης....το γιατί έχει μεγάλη αξία θα στο αναλύσω άλλη φορά..... ;D :P

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευτυχως για ολους μας τελικα υπαρχει μια παραμετρο στον φασιστονομο αυτο
Φασιστικός νόμος... μάλιστα... Το να καπνίζεις στη μάπα του άλλου (που δε θέλει να βλάψει τον εαυτό του - Ω, ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ!!!) είναι προφανώς λιγότερο φασιστικό, ε?

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Νταξει, δεν ξερω κατα ποσο οι καπνιστες απο τελουν κοινωνικη ομαδα. Βασικα ειναι περισσοτεροι μαλλον απο τους μη καπνιστες. Σε μια καφετερια μαλλον οι περισσοτεροι θα ειναι αυτοι που θα καπνιζουν. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το τσιγαρο εχει τοσο μεγαλη αξια ωστε να δινει χαρακτηριστικα "κοινωνικης ομαδας" σε αυτους που ειναι εξαρτημενοι απο αυτο. Τους αλκοολικους ας πουμε δεν ειδα κανενας να τους αποκαλει κοινωνικη ομαδα. Μην κανουμε το τσιγαρο και θεο μας.

Σπάστης..... ;D ;D ;D ;D ρε συ αφού καταλαβες τι εννοώ...τι με πιλατεύεις? :P εννοώ ότι οντως απο οσο βλέπω οι καπνιστές είναι περισσότεροι....δεν γινεται να αποκλείσουμε ενα τοσο μεγάλο σύνολο (αφού δεν σου κάνει το κοινωνικη ομάδα...και όντως τώρα που το προσέχω ούτε κι εμενα....) Και δεν νομιζω να πρόκειται περι θεοποίησης....πρόκειται όπως λες περι εξάρτησης....το γιατί έχει μεγάλη αξία θα στο αναλύσω άλλη φορά..... ;D :P

Γίνεται:

Όχι γιατί υπάρχει η (πολύ απλή) διαφορά: Εγώ δεν καπνίζω δίπλα σου -> δεν σε βλάπτω   Εσύ καπνίζεις δίπλα μου -> με βλάπτεις. Ότι και να λένε οι μεν και οι δε, αυτό δεν αλλάζει.

Και δεν το αποκλείει καθόλου. Απλά του λέει να καπνίσει έξω  ;D
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Ευτυχως για ολους μας τελικα υπαρχει μια παραμετρο στον φασιστονομο αυτο
Φασιστικός νόμος... μάλιστα... Το να καπνίζεις στη μάπα του άλλου (που δε θέλει να βλάψει τον εαυτό του - Ω, ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ!!!) είναι προφανώς λιγότερο φασιστικό, ε?

Αδερφε δεν ξαναμπαινω στο τριπακι να αναλυσω μεσω πληκτρολογιου το ποσο παρανοικο ειναι το να επικροτει καποιος τετοιες ηλιθιες ακροτητες ,αν θελεις γυρνα μερικες σελιδες πισω και διαβασε , τα εχω πει ηδη οσο πιο πολιτισμενα μπορω ;D ;D ;D...ετσι κι αλλιως αν τελικα ισχυει αυτο που λενε για τους μικρους χωρους κι εμεις που καπνιζουμε θα βολευτουμε κι εσεις θα μπορειτε να πατε σε μαγαζια για μη καπνιστες και θα ειμαστε μελι γαλα ;)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Τους αλκοολικους ας πουμε δεν ειδα κανενας να τους αποκαλει κοινωνικη ομαδα. Μην κανουμε το τσιγαρο και θεο μας.

Παρ' όλα αυτά η κατανάλωση αλκοόλ επιτρέπεται σε σχεδόν όλους τους δημόσιους χώρους...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Ευτυχως για ολους μας τελικα υπαρχει μια παραμετρο στον φασιστονομο αυτο
Φασιστικός νόμος... μάλιστα... Το να καπνίζεις στη μάπα του άλλου (που δε θέλει να βλάψει τον εαυτό του - Ω, ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ!!!) είναι προφανώς λιγότερο φασιστικό, ε?

Αδερφε δεν ξαναμπαινω στο τριπακι να αναλυσω μεσω πληκτρολογιου το ποσο παρανοικο ειναι το να επικροτει καποιος τετοιες ηλιθιες ακροτητες ,αν θελεις γυρνα μερικες σελιδες πισω και διαβασε , τα εχω πει ηδη οσο πιο πολιτισμενα μπορω ;D ;D ;D...ετσι κι αλλιως αν τελικα ισχυει αυτο που λενε για τους μικρους χωρους κι εμεις που καπνιζουμε θα βολευτουμε κι εσεις θα μπορειτε να πατε σε μαγαζια για μη καπνιστες και θα ειμαστε μελι γαλα ;)

Προσωπικά με βολεύει να απαγορευτεί τελείως μπας και το κόψω το ριμάδι αλλά αυτό που λέει ο δημήτρης είναι και η μεγαλύτερη κριτική που έγινε και σε ΗΒ, στη Γαλλία και στη Γενεύη όπου ο νόμος του καντονίου απορρίφθηκε στο ομοσπονδιακό δικαστήριο. Είναι και δικαίωμα του μαγαζάτορα να κάνει το μαγαζί του όπως θέλει, αν αυτό σημαίνει ότι η πελατεία θα είναι περισσότερη επειδή καπνίζει ο κόσμος, και συνεπώς μερικοί θα αναγκαστούνε να κάνουν τα μαγαζιά τους καπνιστών για τη μεγαλύτερη πελατεία... ε τότε συγνώμη αλλά αλλού είναι το πρόβλημα.

Είμαι 34 χρονών, και καπνίζω, καλώς γιατί μ'αρέσει, κακώς γιατί αναμφίβολα κάνει κακό στην υγεία αλλά και βρομάει, ακόμα και σε μένα που είμαι καπνιστής δε μου αρέσει η μπόχα. Και δεν πιστεύω ότι αρέσει σε κανέναν, ακόμα και στα τρελά φουγάρα δε θα άρεσε αν μπορούσαν να τη μυρίσουν.

Η αντικαπνιστική πολιτική των κυβερνήσεων (χέστηκα για τα κόμματα) όταν μεγάλωνα ήταν ανύπαρκτη. Τι ξέραμε εμείς από κάπνισμα και κινδύνους; Ήταν απλά μια μαλ***α που αρχίσαμε σε μια ηλικία που, συγνώμη κι όλας, δεν είχαμε την επίγνωση του τι κάναμε, ποιός από τη γενιά μας την είχε τότε; Φυσικά αν κάποιος την είχε συγχαρητήριά του, αλλά στους κύκλους όπου ήμουνα, δεν την είχε κανείς. Μαγκιά πες το; μαλ***α; Περιέργεια; Από όλους πέρασε το τσιγάρο, και ειλικρινά σέβομαι και εν μέρη ζηλεύω τους ανθρώπους που δεν κάπνισαν ποτέ τους. Μακάρι να ήμουν ένας από αυτούς.

Έλα όμως που δεν είμαι; Και ΟΚ, για μένα όπως είπα πιστεύω ότι καλό θα μου κάνει, γιατί είχα ήδη πάρει την απόφαση από Ιούνιο να το κόψω (καμία σχέση με τη συγκεκριμένη απαγόρευση), αλλά μπορούμε να πούμε ότι αυτό είναι καλό για όλο τον κόσμο; Θέλοντας και μη, υπάρχουν πολλοί πολίτες που συνειδητά αφαιρούν το χρηματικό αντίτιμο από την τσέπη τους και χειροτερεύουν την υγεία τους, γιατί απλά τη βρίσκουν τρελά με ένα τσιγάρο, γιατί να μην μπορούν να δουνε την αγαπημένη τους μπάντα να παίζει χωρίς να καπνίσουν; Γιατί και να πάνε τελικά, να είναι νευρικοί και να μην ευχαριστηθούν τη συναυλία; Επειδή είναι ακριβό για τα καταστήματα να έχουν σωστά συστήματα εξαερισμού;

Γιατί;

Ειλικρινά, με βάση την ελευθερία, ας μου το εξηγήσει κάποιος, γιατί όσο και να προσπαθώ, αυτό που διαβάζω είναι για υποκειμενικές ελευθερίες...
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Τους αλκοολικους ας πουμε δεν ειδα κανενας να τους αποκαλει κοινωνικη ομαδα. Μην κανουμε το τσιγαρο και θεο μας.

Παρ' όλα αυτά η κατανάλωση αλκοόλ επιτρέπεται σε σχεδόν όλους τους δημόσιους χώρους...
Ασχετο το ενα απο το αλλο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευτυχως για ολους μας τελικα υπαρχει μια παραμετρο στον φασιστονομο αυτο
Φασιστικός νόμος... μάλιστα... Το να καπνίζεις στη μάπα του άλλου (που δε θέλει να βλάψει τον εαυτό του - Ω, ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ!!!) είναι προφανώς λιγότερο φασιστικό, ε?

Αδερφε δεν ξαναμπαινω στο τριπακι να αναλυσω μεσω πληκτρολογιου το ποσο παρανοικο ειναι το να επικροτει καποιος τετοιες ηλιθιες ακροτητες ,αν θελεις γυρνα μερικες σελιδες πισω και διαβασε , τα εχω πει ηδη οσο πιο πολιτισμενα μπορω ;D ;D ;D...ετσι κι αλλιως αν τελικα ισχυει αυτο που λενε για τους μικρους χωρους κι εμεις που καπνιζουμε θα βολευτουμε κι εσεις θα μπορειτε να πατε σε μαγαζια για μη καπνιστες και θα ειμαστε μελι γαλα ;)
Εσείς θα πηγαίνετε όπου γουστάρετε και εμείς όπου δεν υπάρχετε εσείς... Μέλι γάλα...  ::)

''Μαγαζιά για μη καπνιστές''... Και μόνο να το διαβάσεις, είναι γελοίο όσο δεν πάει...


Τους αλκοολικους ας πουμε δεν ειδα κανενας να τους αποκαλει κοινωνικη ομαδα. Μην κανουμε το τσιγαρο και θεο μας.

Παρ' όλα αυτά η κατανάλωση αλκοόλ επιτρέπεται σε σχεδόν όλους τους δημόσιους χώρους...
Με το αλκοόλ δεν επηρεάζεις (άμεσα τουλάχιστον) την υγεία του άλλου... Πίνεις και βλάπτεις ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
49155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
51059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos