Αποστολέας Θέμα: Τι γίνανε οι πληκτράδες;  (Αναγνώστηκε 21141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #50 στις: 13/05/08, 13:36 »
m.k. αυτο το τελευταιο δε το επιασα.... οσο για τις διαφορες που λετε... καλες για καλαμπουρι αλλα πιστευω πως δεν υπαρχουν.... οποιον γνωστα πληκτρα κι αν ξερετε απο πιανο εχει ξεκινησει.... να μου πειτε οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ της σκληροτητας των πληκτρων με αποτελεσμα να αλαζει η ταχυτητα να πω ναι.... αλλα και παλι με το καταλληλο κλαβιε μπορει καποιος να κανει θαυματα....

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #51 στις: 13/05/08, 13:45 »
Και εγω οποτε αναζητησα πληκτρα για μπαντα δυσκολευτηκα.Η αληθεια ειναι οτι τα πληκτρα οπως και το μπασο σε πολλες μπαντες τεινουν να εχουν απλα εναν συνοδευτικο ρολο.Δλδ πολλες φορες ειναι και καπως περιφρονημενα.Και απο αποψη ρολου και απο αποψη εντασεων συχνα.Σε οποια μπαντα και να ημουν σαν μπασιστας τσακωνομουν για την ενταση και για το οτι δεν με αφηναν να παιξω ελευθερα.Το ιδιο συνεβαινε και με τους περισσοτερους πληκτραδες.Κατα αυτο τον τροπο καταλαβαινω πολλους πληκτραδες που σιγα σιγα κουραζονται και δεν ασχολουνται.Τωρα στην hard rock που ειπε και ο αγαπητος Parlats υπαρχουν κομματια ωραια για πληκτρα.

Δεν υπαρχει ομως μονο η hard rock.Και κατα την ταπεινη μου αποψη δεν πιστευω η hard rock να αποτελει καποια ιδιαιτερη προκληση για εναν πληκτρα.Η jazz ισως.Συνεπως ..βαλε τους σκυλοπληκτραδες που βγαζουν μεροκαμματο..βαλε και τους πληκτραδες που δεν ασχολουνται ιδιαιτερα με την ροκ..ε απομενουν λιγοι υστερα για να ασχοληθουν με τις μπαντες.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος sSDeathSs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #52 στις: 13/05/08, 16:07 »
για τους ξενους μιλαω οχι για τους δικους μας

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #53 στις: 13/05/08, 19:13 »
m.k. αυτο το τελευταιο δε το επιασα.... οσο για τις διαφορες που λετε... καλες για καλαμπουρι αλλα πιστευω πως δεν υπαρχουν.... οποιον γνωστα πληκτρα κι αν ξερετε απο πιανο εχει ξεκινησει.... να μου πειτε οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ της σκληροτητας των πληκτρων με αποτελεσμα να αλαζει η ταχυτητα να πω ναι.... αλλα και παλι με το καταλληλο κλαβιε μπορει καποιος να κανει θαυματα....

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε. Είναι διαφορετική η τεχνοτροπία των δύο οργάνων. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα:
Έχω ένα κολλητό ο οποίος είναι εξαιρετικός πιανίστας, για την ακρίβεια είναι δάσκαλος πιάνου εδώ και πολλά χρόνια, με μεγάλη εμπειρία (αυτός έμαθε και σε μένα πιάνο). Έχει βγάλει πάρα πολλά μεροκάματα σε πιάνο μπαρ και σε ρεστοράν πολυτελείας, είτε συνοδεύοντας κάποια φωνή είτε παίζοντας μόνος. Κάποια στιγμή τον φώναξα να παίξει πλήκτρα στο σχήμα μου και παρότι έχει ροκ ακούσματα, δεν μπόρεσε να το κάνει. Σε κάθε κομμάτι έπαιζε πολλά παραπάνω πράγματα, "φορτώνοντας" τα τραγούδια υπερβολικά, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουμε να συνεργαστούμε. Όλοι στο γκρουπ λέγανε: και γ**ώ τους πιανίστες, αλλά πλήκτρα δε ξέρει να παίζει! Και μιλάω για ένα πιανίστα πτυχιούχο, με πολύ μεγάλη εμπειρία. Το ίδιο παθαίνω και εγώ. Άμα με βάλεις μπροστά σε ένα πιάνο, θα σου παίξω σχεδόν ό,τι τραγούδι θες, αλλά αν μου δώσεις το καλύτερο σύνθι και με βάλεις να παίξω σε μια μπάντα δε θα ξέρω τι να κάνω!
Φυσικά και σχεδόν όλοι οι μεγάλοι πληκτράδες ξεκίνησαν από πιάνο, αλλά αυτοί ξέρανε τι έπρεπε να κάνουν με τη τεχνολογία. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι πιανίστες μπορούν να το κάνουν αυτό το πράγμα. Χρειάζονται πολλά περισότερα πράγματα από σωστή πιανιστική τεχνική για να παίξεις σωστά πλήκτρα

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #54 στις: 13/05/08, 20:39 »
m.k. αυτο το τελευταιο δε το επιασα.... οσο για τις διαφορες που λετε... καλες για καλαμπουρι αλλα πιστευω πως δεν υπαρχουν.... οποιον γνωστα πληκτρα κι αν ξερετε απο πιανο εχει ξεκινησει.... να μου πειτε οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ της σκληροτητας των πληκτρων με αποτελεσμα να αλαζει η ταχυτητα να πω ναι.... αλλα και παλι με το καταλληλο κλαβιε μπορει καποιος να κανει θαυματα....
Χρειάζονται πολλά περισότερα πράγματα από σωστή πιανιστική τεχνική για να παίξεις σωστά πλήκτρα
Ακριβώς αυτό. Ο πληκτράς (δεδομένου πάντα ότι χειρίζεται synthesizer) ξέρει να φτιάχνει ή να διαμορφώνει ήχους στα μέτρα του εκάστοτε κομματιού. Και θεωρητικά ενώ το αριστερό χέρι του πιανίστα είναι στο κλαβιέ του πληκτρά είναι στο modwheel. Αντίστοιχα και οι οργανίστες πρέπει να παίζουν "κρουστά" και όχι πάντα μελωδικά...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #55 στις: 13/05/08, 21:47 »
m.k. αυτο το τελευταιο δε το επιασα.... οσο για τις διαφορες που λετε... καλες για καλαμπουρι αλλα πιστευω πως δεν υπαρχουν.... οποιον γνωστα πληκτρα κι αν ξερετε απο πιανο εχει ξεκινησει.... να μου πειτε οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ της σκληροτητας των πληκτρων με αποτελεσμα να αλαζει η ταχυτητα να πω ναι.... αλλα και παλι με το καταλληλο κλαβιε μπορει καποιος να κανει θαυματα....

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε. Είναι διαφορετική η τεχνοτροπία των δύο οργάνων. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα:
Έχω ένα κολλητό ο οποίος είναι εξαιρετικός πιανίστας, για την ακρίβεια είναι δάσκαλος πιάνου εδώ και πολλά χρόνια, με μεγάλη εμπειρία (αυτός έμαθε και σε μένα πιάνο). Έχει βγάλει πάρα πολλά μεροκάματα σε πιάνο μπαρ και σε ρεστοράν πολυτελείας, είτε συνοδεύοντας κάποια φωνή είτε παίζοντας μόνος. Κάποια στιγμή τον φώναξα να παίξει πλήκτρα στο σχήμα μου και παρότι έχει ροκ ακούσματα, δεν μπόρεσε να το κάνει. Σε κάθε κομμάτι έπαιζε πολλά παραπάνω πράγματα, "φορτώνοντας" τα τραγούδια υπερβολικά, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουμε να συνεργαστούμε. Όλοι στο γκρουπ λέγανε: και γ**ώ τους πιανίστες, αλλά πλήκτρα δε ξέρει να παίζει! Και μιλάω για ένα πιανίστα πτυχιούχο, με πολύ μεγάλη εμπειρία. Το ίδιο παθαίνω και εγώ. Άμα με βάλεις μπροστά σε ένα πιάνο, θα σου παίξω σχεδόν ό,τι τραγούδι θες, αλλά αν μου δώσεις το καλύτερο σύνθι και με βάλεις να παίξω σε μια μπάντα δε θα ξέρω τι να κάνω!
Φυσικά και σχεδόν όλοι οι μεγάλοι πληκτράδες ξεκίνησαν από πιάνο, αλλά αυτοί ξέρανε τι έπρεπε να κάνουν με τη τεχνολογία. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι πιανίστες μπορούν να το κάνουν αυτό το πράγμα. Χρειάζονται πολλά περισότερα πράγματα από σωστή πιανιστική τεχνική για να παίξεις σωστά πλήκτρα


φιλε m.k. αυτο που αναφερεις εχει να κανει με τον χαρακτηρα του καθενος.... γιατι αν σου φερω εγω καποιο αλλο τυχαιο παραδειγμα θα ανερεσω το επειχηρημα σου... θα πρεπει να σκεφτεις το γεγονος οτι σε ολα τα οργανα ισχυει αυτο... δλδ οσοι ειναι καλοι γνωστες και με πτυχια προσπαθουν να κανουν το παιξιμο τους αρτιοτερο...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #56 στις: 13/05/08, 22:21 »
m.k. αυτο το τελευταιο δε το επιασα.... οσο για τις διαφορες που λετε... καλες για καλαμπουρι αλλα πιστευω πως δεν υπαρχουν.... οποιον γνωστα πληκτρα κι αν ξερετε απο πιανο εχει ξεκινησει.... να μου πειτε οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ της σκληροτητας των πληκτρων με αποτελεσμα να αλαζει η ταχυτητα να πω ναι.... αλλα και παλι με το καταλληλο κλαβιε μπορει καποιος να κανει θαυματα....

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε. Είναι διαφορετική η τεχνοτροπία των δύο οργάνων. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα:
Έχω ένα κολλητό ο οποίος είναι εξαιρετικός πιανίστας, για την ακρίβεια είναι δάσκαλος πιάνου εδώ και πολλά χρόνια, με μεγάλη εμπειρία (αυτός έμαθε και σε μένα πιάνο). Έχει βγάλει πάρα πολλά μεροκάματα σε πιάνο μπαρ και σε ρεστοράν πολυτελείας, είτε συνοδεύοντας κάποια φωνή είτε παίζοντας μόνος. Κάποια στιγμή τον φώναξα να παίξει πλήκτρα στο σχήμα μου και παρότι έχει ροκ ακούσματα, δεν μπόρεσε να το κάνει. Σε κάθε κομμάτι έπαιζε πολλά παραπάνω πράγματα, "φορτώνοντας" τα τραγούδια υπερβολικά, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουμε να συνεργαστούμε. Όλοι στο γκρουπ λέγανε: και γ**ώ τους πιανίστες, αλλά πλήκτρα δε ξέρει να παίζει! Και μιλάω για ένα πιανίστα πτυχιούχο, με πολύ μεγάλη εμπειρία. Το ίδιο παθαίνω και εγώ. Άμα με βάλεις μπροστά σε ένα πιάνο, θα σου παίξω σχεδόν ό,τι τραγούδι θες, αλλά αν μου δώσεις το καλύτερο σύνθι και με βάλεις να παίξω σε μια μπάντα δε θα ξέρω τι να κάνω!
Φυσικά και σχεδόν όλοι οι μεγάλοι πληκτράδες ξεκίνησαν από πιάνο, αλλά αυτοί ξέρανε τι έπρεπε να κάνουν με τη τεχνολογία. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι πιανίστες μπορούν να το κάνουν αυτό το πράγμα. Χρειάζονται πολλά περισότερα πράγματα από σωστή πιανιστική τεχνική για να παίξεις σωστά πλήκτρα


φιλε m.k. αυτο που αναφερεις εχει να κανει με τον χαρακτηρα του καθενος.... γιατι αν σου φερω εγω καποιο αλλο τυχαιο παραδειγμα θα ανερεσω το επειχηρημα σου... θα πρεπει να σκεφτεις το γεγονος οτι σε ολα τα οργανα ισχυει αυτο... δλδ οσοι ειναι καλοι γνωστες και με πτυχια προσπαθουν να κανουν το παιξιμο τους αρτιοτερο...
Αυτό που θέλει να σου πει ο m.k. είναι ότι όπως ο κιθαρίστας δεν παίζει μπάσο όπως ο μπασίστας, έτσι και ο πιανίστας θα παίξει πλήκτρα "πιανιστικά". Πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά αυτός είναι ο γενικός κανόνας.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #57 στις: 14/05/08, 00:53 »
Τελικα για αλλη μια φορα οι κιθαριστες θετουν ορισμους για το τι ειναι ο πληκτρας και τι πρεπει να παιζει..Και απορειτε γιατι εχουμε εξαφανιστει; :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #58 στις: 14/05/08, 09:24 »
ρε παιδια υπαρχει πληκτρας που να μη ξερει να παιζει πιανο... θα μου πειτε αυτος που ξερει να παιζει αρμονιο και οργανο ... αλλα ρε σεις την ιδια κλασικη παιδεια εχουν λαβει κι αυτοι.... σας παρακαλω δλδ γιατι θα ξεχασω κι αυτα που ξερω....
επαναλαμβανω ειναι θεμα νοοτροπιας ο τροπος που θα παιξεις... λεω ξανα αν ο κιθαριστας που εχει ενα πτυχιο πιασει στα χερια του ενα 5χορδο δε θα του αλλαξει την πιστη....?
φιλε fteo καταλαβα τι ηθελε να πει ο m.k. ...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #59 στις: 14/05/08, 12:39 »
Τελικα για αλλη μια φορα οι κιθαριστες θετουν ορισμους για το τι ειναι ο πληκτρας και τι πρεπει να παιζει..Και απορειτε γιατι εχουμε εξαφανιστει; :D

ΕΑΤ ΤΗΕ GUITARISTS  ;D
Τελικα για αλλη μια φορα οι κιθαριστες θετουν ορισμους για το τι ειναι ο πληκτρας και τι πρεπει να παιζει..Και απορειτε γιατι εχουμε εξαφανιστει; :D

ΕΑΤ ΤΗΕ GUITARISTS ALIVE  ;D

Μηπως εχεις σκεφτει ποτε οτι οι κιθαριστες παραπεμπουν τα αλλα οργανα να βαδισουν σε μονοπατια καθαρα μπασιστικα η πιανιστικα και να μη παιζουν σα κιθαρες???

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #60 στις: 14/05/08, 15:27 »
Τελικα για αλλη μια φορα οι κιθαριστες θετουν ορισμους για το τι ειναι ο πληκτρας και τι πρεπει να παιζει..Και απορειτε γιατι εχουμε εξαφανιστει; :D

 ;D ;D :D :D :D

Εγώ απο προσωπική εμπειρία έχω να πω στους κιθαρίστες ότι είναι όπως όταν παίζεις ηλεκτρική κ όπως κλασσική κιθάρα !! Η διαφορά υπάρχει στα ακούσματα που έχει ο καθένας κ στο τι θέλει να παίζει !! Ναι, ένας πιανίστας παίζει αλλιώς γιατί έμαθε να παίζει άλλα πράγματα..αν πιάσει συνθ τότε θα μάθει κ αυτό αν το θέλει... ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #61 στις: 14/05/08, 16:26 »
Τελικα για αλλη μια φορα οι κιθαριστες θετουν ορισμους για το τι ειναι ο πληκτρας και τι πρεπει να παιζει..Και απορειτε γιατι εχουμε εξαφανιστει; :D
Εγώ απο προσωπική εμπειρία έχω να πω στους κιθαρίστες ότι είναι όπως όταν παίζεις ηλεκτρική κ όπως κλασσική κιθάρα !! Η διαφορά υπάρχει στα ακούσματα που έχει ο καθένας κ στο τι θέλει να παίζει !! Ναι, ένας πιανίστας παίζει αλλιώς γιατί έμαθε να παίζει άλλα πράγματα..αν πιάσει συνθ τότε θα μάθει κ αυτό αν το θέλει... ;)
Απο προσωπική εμπειρία? για γίνε πιο συγκεκριμένη...
Έλα ντε που εγώ παίζω κλασική, και αν περίμενα απο τις γνώσεις της κλασικής να παίξω ηλεκτρική, ακόμα θα περίμενα...

Ή υπάρχουν πολλοί ηλεκτρικοί που να παίζουν σωστά κλασική ?

Γιατι και μπάσο παίζω, αλλα μου πήρε αρκετό καιρό να σκέφτομαι και να παίζω αναλόγως.

Απλά πιστεύω οτι ήταν κακό παράδειγμα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #62 στις: 14/05/08, 16:37 »
Τελικα για αλλη μια φορα οι κιθαριστες θετουν ορισμους για το τι ειναι ο πληκτρας και τι πρεπει να παιζει..Και απορειτε γιατι εχουμε εξαφανιστει; :D
Εγώ απο προσωπική εμπειρία έχω να πω στους κιθαρίστες ότι είναι όπως όταν παίζεις ηλεκτρική κ όπως κλασσική κιθάρα !! Η διαφορά υπάρχει στα ακούσματα που έχει ο καθένας κ στο τι θέλει να παίζει !! Ναι, ένας πιανίστας παίζει αλλιώς γιατί έμαθε να παίζει άλλα πράγματα..αν πιάσει συνθ τότε θα μάθει κ αυτό αν το θέλει... ;)
Απο προσωπική εμπειρία? για γίνε πιο συγκεκριμένη...
Έλα ντε που εγώ παίζω κλασική, και αν περίμενα απο τις γνώσεις της κλασικής να παίξω ηλεκτρική, ακόμα θα περίμενα...

Ή υπάρχουν πολλοί ηλεκτρικοί που να παίζουν σωστά κλασική ?

Γιατι και μπάσο παίζω, αλλα μου πήρε αρκετό καιρό να σκέφτομαι και να παίζω αναλόγως.

Απλά πιστεύω οτι ήταν κακό παράδειγμα...

Η προσωπική  μου εμπειρία είναι πιάνο 6 χρόνια σε ωδείο κ άλλα τόσα σε δικό μου ψάξιμο σε συνθ....κ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι τι ακούσματα έχεις κ με τι θέλεις να ασχοληθείς !!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #63 στις: 14/05/08, 16:43 »
σπουδασα 7 χρονια οργανο και οταν ακουμπησα πιανο κ πληκτρο εφαγα τρελη φρίκη (οποτε δεν εχει να κανει τοσο με τα ακούσματα. αργότερα ασχολή8ηκα με synths k arrangers και παλι δεν το παλευω το πιανο  -αν κ ακουω κλασικά κομματια με πιανο κλπ . αλλωστε με αυτά μεγάλωσα  ((και λιγο Τερλέγκα βεβαια :P))
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #64 στις: 14/05/08, 16:46 »
σπουδασα 7 χρονια οργανο και οταν ακουμπησα πιανο κ πληκτρο εφαγα τρελη φρίκη (οποτε δεν εχει να κανει τοσο με τα ακούσματα. αργότερα ασχολή8ηκα με synths k arrangers και παλι δεν το παλευω το πιανο  -αν κ ακουω κλασικά κομματια με πιανο κλπ . αλλωστε με αυτά μεγάλωσα  ((και λιγο Τερλέγκα βεβαια :P))

Το θέμα είναι ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα αλλά έχεις μια βάση να πιαστείς για να πας απο το ένα στο άλλο .... απο κει κ περα είναι τι ζητάς, τι ακούς κ τι θέλεις να κάνεις !

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #65 στις: 14/05/08, 16:50 »
τώρα μας τα αλλάζεις ;D
σα τη μαιμου που πηδά απο την μπανανιά στο  βαοβαβ και καπάκι στην ιτιά ;D ;D


πλακα κάνω .
θελει 2-3 χρονια για να στρώσει η αλλαγή σε παραπλήσιο όργανο τοσο τα χερια οσο κ ο εγκεφαλος
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #66 στις: 14/05/08, 16:53 »
τώρα μας τα αλλάζεις ;D
σα τη μαιμου που πηδά απο την μπανανιά στο  βαοβαβ και καπάκι στην ιτιά ;D ;D


πλακα κάνω .
θελει 2-3 χρονια για να στρώσει η αλλαγή σε παραπλήσιο όργανο τοσο τα χερια οσο κ ο εγκεφαλος

 ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #67 στις: 14/05/08, 17:37 »
Ναι, ένας πιανίστας παίζει αλλιώς γιατί έμαθε να παίζει άλλα πράγματα..αν πιάσει συνθ τότε θα μάθει κ αυτό αν το θέλει... ;)

Αν το θέλει, θα μάθει και τρομπόνι αμα είναι.

Αναμφισβήτητα, ένας κλασσικός κιθαρίστας έχει πλεονέκτημα άμα θελήσει να εντρυφήσει στην ηλεκτρική, και περισσότερο στο ηλεκτρικό μπάσο. Και είδα και ένα σχόλιο για κλασικούς και μπάσα. Πτυχίο δεν έχω αλλα το πρώτο μου μπάσο ήταν 5χορδο. Και ναι, είμαι πολύ άνετος με αυτό.

Σίγουρα επίσης ένας πιανίστας, θα μάθει ευκολότερα πλήκτρα απο κάποιον που δεν ξέρει πιάνο, ή κάποιο παρεμφερές πληκτροφόρο.

Και στις 2 περιπτώσεις έχουμε έναν άνθρωπο, ο οποίος έχει ένα πλεονέκτημα καθώς προσπαθεί να παίξει ένα όργανο, παρόμοιο με το δικό του (μουσικό όργανο :P :P) Αυτό σημαίνει οτι ΜΕΡΟΣ της τεχνικής που απαιτεί το νέο όργανο είναι ήδη κεκτημένο, και δεν υπάρχει πλέον τόση ανάγκη για καθοδήγηση.


Το θέμα εδώ όμως δεν είναι οι εκπαιδευτικές ανάγκες των μουσικών που μεταπηδούν σε άλλο όργανο, αλλα το κατα πόσο μπορεί να θεωρηθεί το πιάνο και τα πλήκτρα κοινό όργανο.

Ο ((Korgy)) σου απάντησε οτι μια μετάβαση χρειάζεται 2-3 χρόνια τουλάγχιστον.Δε σχολίασες.

Σου είπα σε αντιστοιχία με το παράδειγμα που έδωσες με κλασική/ηλεκτρική κιθάρα, οτι οι τεχνικές είναι διαφορετικές. Απάντησες οτι εξακολουθείς να εμμένεις στη γνώμη σου.

Είπες οτι η ενασχόληση με τα synth (6ετής) ήταν όσο και του πιάνου. Είχες 6 χρόνια να συνηθίσεις ένα όργανο. Το οτι μέσα σε 6 χρόνια το συνήθισες, δεν αποδεικνύει την ομοιότητα του με το πιάνο, πιο πολύ επιβεβαιώνει τη διαφορά του. Καιαυτό που συζητιέται είναι αν ένας πιανίστας μπορεί να γίνει πληκτράς σε μια μπάντα. Αμεσα θέλω να πιστέυω, και όχι ύστερα απο 6 χρόνια....

Καλά το "με τί θές να ασχοληθείς" το θεωρώ αυτόνόητο
Μπορείς να αιτιολογίσεις με επιχειρήματα, το γιατί και πως εξαρτάται απο τα ακούσματα? Αποκλειστικά όπως το παρουσιάζεις δλδ..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #68 στις: 14/05/08, 21:36 »
σπουδασα 7 χρονια οργανο και οταν ακουμπησα πιανο κ πληκτρο εφαγα τρελη φρίκη (οποτε δεν εχει να κανει τοσο με τα ακούσματα. αργότερα ασχολή8ηκα με synths k arrangers και παλι δεν το παλευω το πιανο  -αν κ ακουω κλασικά κομματια με πιανο κλπ . αλλωστε με αυτά μεγάλωσα  ((και λιγο Τερλέγκα βεβαια :P))

γιατι ρε συ?? εγω δεν εχω αγγιξει οργανο αλλα μια φιλη μου επαιζε 5+ χρονια και μεσα σε ενα μηνα επαιξε πιανο ανετα...
παντως τι να πω.... πληκτραδες δεν ειχαμε πληκτραδες αποκτησαμε ενα σωρο...

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #69 στις: 14/05/08, 23:00 »
Αν το θέλει, θα μάθει και τρομπόνι αμα είναι.

Ναι, συμφωνώ. Το είπα κ πιο πάνω αν θέλεις να μάθεις κάτι θα το μάθεις.

Αναμφισβήτητα, ένας κλασσικός κιθαρίστας έχει πλεονέκτημα άμα θελήσει να εντρυφήσει στην ηλεκτρική, και περισσότερο στο ηλεκτρικό μπάσο. Και είδα και ένα σχόλιο για κλασικούς και μπάσα. Πτυχίο δεν έχω αλλα το πρώτο μου μπάσο ήταν 5χορδο. Και ναι, είμαι πολύ άνετος με αυτό.

Σίγουρα επίσης ένας πιανίστας, θα μάθει ευκολότερα πλήκτρα απο κάποιον που δεν ξέρει πιάνο, ή κάποιο παρεμφερές πληκτροφόρο.

Ναι, κ πάλι συμφωνώ. Κ πάλι το είπα πιο πάνω ότι έχει μια βάση κ απο κεί κ πέρα μαθαίνει πιο εύκολα.

Και στις 2 περιπτώσεις έχουμε έναν άνθρωπο, ο οποίος έχει ένα πλεονέκτημα καθώς προσπαθεί να παίξει ένα όργανο, παρόμοιο με το δικό του (μουσικό όργανο :P :P) Αυτό σημαίνει οτι ΜΕΡΟΣ της τεχνικής που απαιτεί το νέο όργανο είναι ήδη κεκτημένο, και δεν υπάρχει πλέον τόση ανάγκη για καθοδήγηση.


Το θέμα εδώ όμως δεν είναι οι εκπαιδευτικές ανάγκες των μουσικών που μεταπηδούν σε άλλο όργανο, αλλα το κατα πόσο μπορεί να θεωρηθεί το πιάνο και τα πλήκτρα κοινό όργανο.

Ναι, αυτό είναι το θέμα όντως.

Ο ((Korgy)) σου απάντησε οτι μια μετάβαση χρειάζεται 2-3 χρόνια τουλάγχιστον.Δε σχολίασες.

Να απαντησω στον korgy τι για την μετάβαση ?? Στον καθένα διαρκεί όσο διαρκεί, να απαντήσω τι ?? Τα έχω περάσει προσωπικά κ ξέρω, απο κει κ πέρα να πω τι ??

Σου είπα σε αντιστοιχία με το παράδειγμα που έδωσες με κλασική/ηλεκτρική κιθάρα, οτι οι τεχνικές είναι διαφορετικές. Απάντησες οτι εξακολουθείς να εμμένεις στη γνώμη σου.

Είπα ότι είναι διαφορετικά πράγματα, υπάρχει κοινή βάση, όπως κ στην κιθάρα κλασσικη/ηλεκτρικη, δεν είπα πουθενα ότι είναι το ίδιο πράγμα, αλλά εμμένω στην άποψη μου, ότι δλδ ανάλογα με τα ακούσματα σου κ το τι θέλεις να παίξεις κάνεις κ το αντίστοιχο. Ακούσματα = τι θέλω να κάνω = παίζω κ το ανάλογο.

Είπες οτι η ενασχόληση με τα synth (6ετής) ήταν όσο και του πιάνου. Είχες 6 χρόνια να συνηθίσεις ένα όργανο. Το οτι μέσα σε 6 χρόνια το συνήθισες, δεν αποδεικνύει την ομοιότητα του με το πιάνο, πιο πολύ επιβεβαιώνει τη διαφορά του. Καιαυτό που συζητιέται είναι αν ένας πιανίστας μπορεί να γίνει πληκτράς σε μια μπάντα. Αμεσα θέλω να πιστέυω, και όχι ύστερα απο 6 χρόνια....

Πρέπει να ξέρεις πρώτα για να το λες αυτο. Η ενασχόληση μου ήταν εξαετής στο καθένα, όχι γιατί μάθαινα ακόμα αλλά γιατί μου άρεσε περισσότερο το συνθ κ παράτησα το πιάνο!!!!! Η μετάβαση δεν μου πήρε ούτε χρόνο !!!!

Καλά το "με τί θές να ασχοληθείς" το θεωρώ αυτόνόητο
Μπορείς να αιτιολογίσεις με επιχειρήματα, το γιατί και πως εξαρτάται απο τα ακούσματα? Αποκλειστικά όπως το παρουσιάζεις δλδ..

Αυτό που θεωρείς εσύ αυτονόητο εγω το είπα σαν άποψη άρα, δεν είναι δικαστήριο εδώ να βγάζω λόγο κ να αιτιολογώ τα πάντα, είπα απλά την άποψη μου, για ακόμα μια φορά, ότι είναι ανάλογα τι θελεις να μάθεις κ ετσι με αυτό θα ασχοληθείς . Αν ήθελα να μαθαίνω μοτζαρτ ακόμα θα ήμουν στο ωδείο κ θα έκανα όνειρα να πάω στο μέγαρο μουσικης αλλά επείδη ήθελα μια δόση να το κάνω για μένα καθάρα ή σε μπάντα έπιασα το συνθ γιατι ήθελα να βγάλω pain of salvation κ έτσι κόλλησα !!! Ακούσματα + τι θέλω να κάνω = παίζω το ανάλογο για ακόμα μια φορά.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #70 στις: 15/05/08, 02:42 »
Η διαφορά μας είναι οτι εσύ πιστεύεις οτι με πιάνο παίζεις μόνο κλασική μουσική και με τα πλήκτρα...άλλα είδη.

Η συζητησή μας, αφορά τη προσσέγγιση απο άποψη τεχνικής. Ναι τα ακούσματα, ναι το τί θέλεις έχουν το ρόλο τους, αλλα για άλλη μια φορά λέμε το κάτα πόσο μπορεί ένας πιανίστας με κλασική κατάρτιση να κάνει μια άμεση μετάβαση σε πλήκτρα. Το κατα πόσο η δεξιοτεχνία του μπορεί να εφαρμοστεί και αν είναι αρκετή για να παίξει πλήκτρα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #71 στις: 15/05/08, 02:47 »
Η διαφορά μας είναι οτι εσύ πιστεύεις οτι με πιάνο παίζεις μόνο κλασική μουσική και με τα πλήκτρα...άλλα είδη.

Η συζητησή μας, αφορά τη προσσέγγιση απο άποψη τεχνικής. Ναι τα ακούσματα, ναι το τί θέλεις έχουν το ρόλο τους, αλλα για άλλη μια φορά λέμε το κάτα πόσο μπορεί ένας πιανίστας με κλασική κατάρτιση να κάνει μια άμεση μετάβαση σε πλήκτρα. Το κατα πόσο η δεξιοτεχνία του μπορεί να εφαρμοστεί και αν είναι αρκετή για να παίξει πλήκτρα.

Ειναι αρκετη η δεξιοτεχνια του...η τεχνοτροπια αλλαζει...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #72 στις: 15/05/08, 03:29 »
Σωστός. Αλλα κατα πόσο η τεχνοτροπία και η προσέγγιση του οργάνου είναι μέρος της δεξιοτεχνείας του κάθε παίκτη?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #73 στις: 15/05/08, 03:33 »
Ειναι σιγουρα μερος, το ποσο ομως δε μπορεις να το ξερεις...οπως και να εχει, αν γνωριζεις λιγο το ενα οργανο πας πιο ευκολα στο αλλο...τι ψαχνετε απο εκει και περα δεν καταλαβαινω...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #74 στις: 15/05/08, 07:32 »
γιατι ρε συ?? εγω δεν εχω αγγιξει οργανο αλλα μια φιλη μου επαιζε 5+ χρονια και μεσα σε ενα μηνα επαιξε πιανο ανετα...


θα ηθελα πολύ να ακουσω δείγμα δουλείας της σε αυτό το μήνα που μπήκε στο πιανο!
(μου φαινεται πολυ δύσκολο να εγινε αψογη σε τοσο λιγο χρόνο γιατι η μετάβαση απο οργανο σε πιανο ή συνθ εχει θέματα κατασκευής του κλαβιέ κ λειτουργίας αυτού :
1-το όργανο ΔΕΝ διαθετει δυναμικές στο πάτημα του πλήκτρου και δεν εχει aftertouch
2- το όργανο για να ηχήσει ΔΕΝ ειναι αναγκαίο να πατηθούν τα πλήκτρα μέχρι κάτω ,αρκούν μερικά χιλιοστά
3-για να ^μπουκώσεις^ ενα πιάνο ειδικά μετά απο τοσο λίγο καιρό μαλλον δεν θα μείνουν επάνω νύχια στα χερια  , αλλά και στο συνθ δεν ειναι δύσκολο να ξυλώσεις κανα πλήκτρο

4- οταν αναφέρω για μετάβαση απο ενα όργανο σε αλλο,δεν σημαινει οτι ειμαι οκ με το (νεο) συνθ ή πιανο επειδη παίζω τα ίδια κομμάτια με πριν σχεδόν το ίδιο αλλα ειμαι οκ όταν μπορω να του βγάλω τα άντερα και να το φτάσω στο 99% των δυνατοτήτων του οργάνου. Για αυτό αναφέρω πως ειναι αναγκάια καποια χρόνια


5- ακομα κ η μελόντικα απαιτεί μαγκιά στο παίξιμο που δεν βγαίνει σε ενα μήνα ή χρόνο (αναφ. Κονάκι -Κιθάρα fest ;D ;D ;D)



υ.γ. πάντα φιλικά .αν σε κάποια σημεία ήμουν εριστικός είναι επειδή εχω ζήσει απο πρώτο χέρι τις μεταβάσεις αυτές και μάλιστα όχι για home entertainment αλλά για πραγματική διασκέδαση σε συναυλίες και γκρουπακια όπου περιμένουν να αποδώσεις ότι δυνατόν μπορείς.

καλημέρα σας!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/05, 22:57
από Πέτροc
13 Απαντήσεις
6723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 09:22
από indie-anos laternative