Αποστολέας Θέμα: Τι μου προτινετε ;  (Αναγνώστηκε 7533 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Τι μου προτινετε ;
« στις: 21/06/08, 00:11 »
Εχω 4 χρονια πλεον που παιζω ηλεκτρικη κιθαρα. Δεν μπορώ να πω οτι παίζω χάλια, αλλά δεν μπορώ να παίζω ότι παίζω τέλεια. Εχω ακομα πολλα να μαθω... Κυρίως σόλο και sweep picking τεχνικές και αυτα τα γρηγορα μεταλ σολο....Αχ αυτα τα σολο ειναι τελεια, αλλα πολυ δυσκολα ρε γμτ...

Ο εξοπλισμός μου είναι η 1τη μου κιθαρα. Ονομα ; Εναν ο,τι ναναι : Carrier . Της αλλαξα και εβαλα EMG 81/85 Active επανω, πληρωνοντας 300 Ευρω περιπου (ισως μαλακια μου). Ο ενισχυτής μου είναι ο Spider II στα 30. Οσον αφορα τα πεταλακια, εχω ενα Line6 Uber Metal το οποιο δεν το χρησιμοποιω καθολου (πεταμενα 100 Ευρω) γιατι δεν παιζει καλα στον ενισχυτη μου - ακουγεται πολυ χάλια σε ολα τα καναλια, καθως και το καθαρο καναλι του ενισχυτη μου, στην ουσια εχει πανω του διάφορα εφέ που γ**άνε την όλη φάση.

Τώρα θελω να βελτιώσω τον ήχο μου και την τεχνική μου.

Οσον αφορά την τεχνική. πιστεύω ότι ο καλός ο κιθαρίστας παίζει σε με όλες τις κιθάρες. Αντίθετα, αν δώσεις μια Gibson σε εναν οχι τόσο μουσικά καταρτισμένο κιθαροπαίχτη, δεν σημαίνει ότι θα γίνει καλύτερος ή οτι θα παίζει καλύτερα. Οπότε σκέφτομαι οτι δεν χρειαζεται να αγορασω κιθάρα. Δηλαδή δεν πιστεύω οτι αγοράζοντα; μία κιθάρα 500-1000 Ευρώ ότι αυτόματα θα μου βγαίνουν τα σόλο που θέλω τόσο πολύ να μάθω να παίζω.

Για τον ήχο μου, είμαι ικανοποιημένος σχετικά. Ο Spider II 30W ειναι καλος μονο για metal στο καναλι Insane. Για οσους δεν ξερουν, ο ενισχυτης μου, δεν εχει τα γνωστα (για οσους ξερουν) κοκκινα και πρασινα. Ειναι ο πολυ απλος Spider απλά έχει 30 Watt. Με περιορίζει όμως γιατι δεν έχει ήχους καθαρούς (που δεν πολυ παίζω για να πω την αληθεια, αλλα λατρέβω τον ακουστικό ήχο - χωρις να έχω ακουστική όμως). Θα ήθελα να γουστάρω και με ηχους απο Blues αλλά  για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, παίζω και ακούω heavy metal (Metallica και μόνο εδω και 2 χρονια, εχω βαλει σκοπο να μαθω ολα τα τραγουδια τους τέλεια, lol ). Οπότε πιστεύω ότι ένας ενισχυτής κάπως καλύτερος θα ήταν καλή ιδέα.

Σκέφτομαι λοιπόν, να μην πάρω λαμπάτο, γιατί ο λαμπάτος είναι πολύ δυνατός και ειδικά εγω που θελω μεταλ, πρεπει να τον τσιτώσεις για να παίξεις και να γουστάρεις. Τωρα ναι, ναι, υπαρχουν κόλπα και μοντιές για να το παιξεις σε σπιτι κλπ, αλλα πραγματικά σαν ερασιτέχνης μουσικός, δεν νομίζω ότι θελω να δώσω μια περιουσία χρημάτων. Οπότε μια χαρά βολεύομαι και χωρίς λάμπα (προς το παρον τουλαχιστον, στο μελλον ισως, ποτε δεν ξερεις). Αν θα πάρω ενισχυτή, θα πάρω άμεσα και θα πάρω τον Line6 Spider Jam. Ειναι και γ**ώ! Εκτός του ότι έχει ολα τα καλα (πρασινα, κοκκινα κλπ) + έχει ετοιμους ήχους (για να μην ψάχνω) + ντράμς + ηχογράφιση ο,τι παιζεις μαζι μετα ντραμς (δειτε ενα βιντεακι και θα καταλαβετε). Πιστευω οτι ειναι οτι πρεπει για εξάσκηση και για αυτό το θέλω.

Από την άλλη όμως, τι γίνεται με το θέμα της κιθάρας ; Μήπως η ποιότητα κατασκευής της κιθάρας μου (καπου στα 300 Ευρω την είχα πάρει από ένα κατάστημα της γειτονιάς. Μετα απο 5 χροναι περιπου, την εχω ξεσκισει, δεν βλεπεις ξυλο, ειναι μες την βρωμα και την μπίχλα, καθώς σε μερικά τάστα δεν ακούγεται καθαρά ο ήχος αλλά κάνει και έναν θόρυβο "τσιριχτό". Δεν με ενοχλεί στο παίξιμο, καθώς δεν έχω ιδέα τι είναι στα bolt on, set nect, neck thru . Αυτό που με απασχολεί είναι, αν ο ενισχυτής θα ακούγεται χάλια με αυτήν την κιθάρα.

Τώρα, το σίγουρο είναι ότι θα ακούγεται καλύτερα απο πριν και ότι είτε πάρω άλλη κιθάρα είτε όχι, τον ενιχυτή θα τον πάρω γιατι τον έχω βαλει στο μάτι. Οπότε, όταν πλέον πάρω τον ενισχυτή, τι με συμβουλεύετε ; Χρειάζομαι αλλαγη κιθάρας ; Τώρα θα μου πειτε, ότι αυτό είναι κάτι που το ξέρω μόνο εγώ και ότι όσες γνωμες και να ακουσω είναι δικιά μου επιλογή αν τελικά νιώθω χαλια με αυτή που έχω.

Κοιταξτε, μια χαρα με βολευει η κιθαρα μου. Δεν νιωθω οτι με κόβει, με σταματάει, με φρενάρει. Απλά εγώ δεν έχω την ικανότητα να πάω παραπάνω.

Για να πάρετε μια ιδέα από τον ήχο μου και τον το παιξιμο μου
μπορειτε να με δείτε στο youtube http://youtube.com/user/BlackSlash13

θα ήθελα να αξιολογισετε (οσοι θελετε φυσικα) και το παίξιμο μου. Δηλαδη σε τι επιπεδο θεωρούμε ; Αρχάριος ; Μέτριος ; Καλός ; Πολύ Καλός ; κλπ

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #1 στις: 21/06/08, 00:35 »
Δεν νομίζω να έχω κάτι να σου πω για το θέμα του εξοπλισμού σου, αλλά έχω να πώ ότι το παίξιμό σου είναι μιά χαρά (είδα το requiem) και μου αρέσει πολύ ο τρόπος που πορώνεσαι!! Αυτά είναι !!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #2 στις: 21/06/08, 00:39 »
Χαίρομαι που είσαι συνειδητοποιημένος σε σχέση με τον ενισχυτή σου και δεν αρχίζεις τα κλασσικά "ποιο λαμπάτο να πάρω? Οάου!" και άλλα γνωστά. Επίσης μου άρεσε που άνοιξα τα youtube channel σου και πρώτο βίντεο μου έβγαλε το The memory remains από το Live των Metallica και λέω: "Έκατσα και διάβασα όλο το κατεβατό και ο τύπος με κοροϊδεύει!" ;D ;D ;D Μετά scrollαρα προς τα κάτω και σε είδα... χεχε

Λοιπόν για τον ενισχυτή που λες συμφωνώ. Για ερασιτεχνική χρήση είναι παραπάνω από ότι πρέπει και θα τον ευχαριστηθείς σίγουρα. Σίγουρα δεν θα έχει τον ήχο ενός τσιτωμένου λαμπάτου, αλλά είναι πολύ βολικός και από οτι κατάλαβα αυτό αποτελεί πρώτη προτεραιότητα για σένα. Για την κιθάρα θα σου έλεγα να πας πρώτα τη δικιά σου για ένα service και setup. Λίγη αγάπη δε βλάπτει βρε αδερφέ... Η κιθάρα θα ξανανιώσει! Ειδικά στα γρήγορα σόλο θα δεις ότι χαμηλό action (δηλαδή να είναι κοντά οι χορδές στην ταστιέρα) βοηθάει πάρα μα πάρα πολύ. Αν βλέπεις ότι δε σε καλύπτει κοίτα και σε κάτι καλύτερο...

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #3 στις: 21/06/08, 01:39 »
Χεχε, ναι, ελπιζω να σε αρεσε τουλαχιστον το βιντεακι. Οι Μεταλλικα τα ειχαν σπάσει εκεινο το καλοκαιρι. Κριμα που φετος δεν θα ερθουν γιατι ειχα ψηθει αγρια.

Τώρα ναι, ο φιλος πιο πανω εχει δικαιο και νομιζω κατελαβε και επιασε το νοημα αυτων που λεω. Στο θεμα του ενισχυτη αυτό που θελω εγώ ειναι να παίζω σε ότι ένταση θελω (γιατι δυστυχως οι γειτονες φωναζουν) και να έχω έναν σχετικό ποιοτικό ήχο που να με ευχαριστει στο αυτί. Αυτη την στιγμή ο ενισχυτής μου με καλύπτει στο μεταλ, αλλά ο  Spider Jam αποτελει το ειδανικό ίσως γι αυτό που ζητάω. Η αγορά του είναι σίγουρα μονόδρομος για μενα.

Τώρα πάμε στο θέμα της κιθάρας. Με βασανίζει η ιδέα των χρημάτων που πρεπει να δώσω. Δηλαδή,  εσείς που ξέρετε και παίζετε χρόνια, σας ρωτάω: είναι όντως τόσο μεγάλη η διαφορά μιας κιθάρας (μεταλ στιλ) που κοστίζει 500 Ευρώ με μία αντίστοιχη (μεταλ στιλ) κιθάρα που κοστίζει 1000 Ευρώ ; Τώρα σίγουρα, και είναι λογικό, αυτή που θα κάνει 1000 Ευρώ θα είναι καλυτερο όργανο, φεριπίν θα έχει καλύτερα ξύλα κλπ κλπ. Αυτά τα χαρακτηριστικά που κάνουν την διαφορά των έξτρα 500 Ευρώ (μιλάμε για διπλασιαμό τιμής) είναι τόσο πια σημαντικά και παίζουν όντως διαφορά Ή είναι χαρακτηριστικά τα οποία αποτελούν λεπτομέριες που δεν αφορούν τον μέσο ερασιτέχνη κιθαρίστα ; Με τον όρο λεπτομέριες, εννοώ πράγματα τα οποία αντιλαβάνει και εκμευταλλεύεται ένας επαγγελματίας μουσικός και ίσως μερικά αυτά αποτελούν το κερασάκι στην τούρτα - το οποίο αν υπάρχει είναι μόνο για στολίδι καθώς δεν έχει πρακτική σημασία (δηλαδή δεν δίνεις σημασία στο να φάς το κερασάκι, αλλά να φας κυρίως την τούρτα). Ετσι  εγω δεν δινω σημασια στο αν γράφει ESP, καθώς στην τιμή που θέλω η αξία της είναι μια LTD την παίρνεις για να καυχιέσαι και να ξεγελάς τον εαυτό σου (και ποιος αλλωστε δεν θελει να ζησει το όνειρο το guitar hero ) χωρίς να αντιλαβάνεσαι την ποιότητα του οργάνου που κρατάς αλλά το κρινεις μόνο και μόνο από το λογότυπο του. Θελω μια κιθάρα που να είναι σιγουρα καλύτερη από αυτη που έχω (για να δικαιολογηθεί και η αγορά της) και να καλύπτει τις μουσικές μου ανάγκες.

Και επειδη το έχω ψάξει το θεμα δείτε λιγο...
Οι πολύ ωραίες κιθάρες Ibanez είναι τρομακτικά καλές κιθάρες στην κατηγορία των 400-500 Ευρώ. Ενδεικτικα σας παραθέτω αυτές που με ενδιαφέρουν:
1) http://www.thomann.de/gr/ibanez_s470bk.htm
2) http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgr320exrbk.htm
3) http://www.thomann.de/gr/ibanez_s520ex_mgf.htm

Τώρα δείτε και τις Cort, οι οποίες είναι περίπου ίδιες αλλά σε χαμηλώτερη τιμή. Εχω ακουσει οτι η Cort εχει εργοστασιο το οποιο φτιάχνει Ibanez. Δεν πιστευω φυσικα ότι ακούω, αλλά γενικά το βάζω στην άκρη και το έχω στα υπόψην. Για δείτε:
3) http://www.thomann.de/gr/cort_x11_electric_guitar.htm
4) http://www.thomann.de/gr/cort_m600_av_egitarre.htm

Και οι ερωτήσεις πολλές ; Γιατί να μην διαλέξω πχ την X-11 έναντι της 470 ή της 320 της Ibanez ; Ξέρω ότι πληρώνεις και λίγο το όνομα στην δεύτερη όπου το υπογράφουν ουκ ολίγοι διάσημοι (βλ Σατριανι, Βάι, Πετρούτσι και δεν συμαζεύονται οι βιρτουοζοι του είδους ). Οπότε έρχετε το δίλημα: Να έχω μια κιθάρα που εμπιστεύετε ο μεγάλος Σατριανι ή να προτιμήσω την Κορτ που δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστη γιατί δεν έχει μεγάλο όνομα στην πιάτσα. Εδώ, σε αυτό το σημείο, πρεπει να ρωτήσω έναν καλό γνώστη κιθάρας, που ξέρει απο κατασκευές και χαρακτηριστικά και είναι έμπειρος να μου προτείνει μία από τις δύο. Δηλαδή, να παίξει και με τις δύο, και να έχει την ικανότητα να βρει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, να τα ζυγίσει και να αποφασίσει. Εγώ όμως, δεν έχω αυτήν την ικανότητα, παρά μόνο να δώ πως θα μου κάτσει στο χέρι η κιθάρα (σε περιπτωση που εχω την δυνατοτητα να την παιξω σε καποιο καταστημα) ειδαλλιώς θα πρέπει να εμπιστευώ το YouTube, reviews , kithara.gr κλπ...

Φυσικά η αγάπη μου για τους Μεταλλικα και τον Τζέιμς με οδηγεί στην επιλογή μιας http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_fx260_ns.htm η οποία μου αρεσει σαν στιλ, και μου αρεσει που την εχει (παρομοιο χρωμα και σχεδιο) ο Τζέιμς. Τώρα για το αν αξιζει τα χρήματα της, συγκρίνοντας δε, με μια απο τις απο πάνω Ιμπανεζ και Κορτ, δεν ξερω. Πιστευω οτι εδω πληρώνω αρκετά το ντιζάιν και το όνομα, αλλά οπως σας εξηγησα δεν ειμαι σε θεση να το κρινω με τις γνωσεις που εχω.

Τώρα, μιλαμε για κιθαρες των 500 Ευρω. Τι γινετε όμως όταν έρχετε μια Σεχτερ των 900 ; Μιλάω για την http://www.thomann.de/gr/schecter_daimond_c_1_hellraiser_fr_bch.htm  . Εχω ακουσει τόσο καλα λογια που μπήκα στο πειρασμό . Λένε ότι είναι καταπλικτική κιθάρα για τα λεφτά της. Και ρωτάω, τι το παραπάνω έχει , το οποίο δεν το έχουν οι άλλες κιθάρες που αναφερα και πράγμα το οποίο θα με απογοητεύσει τόσο μα τόσο πολύ, ώστε να διπλασιάσω τα χρήματα μου και να προτιμήσω την Σέχτερ ; Το γεγονός ότι την εμπιστεύεται ο Λούμις είναι ένα στοιχείο, καθώς και οτι πολλοί λένε καλά λογια γι αυτήν. Αλλά δεν θελω να μείνω στα λόγια, αλλά δω την πράξη και να διαλέξω μία κιθάρα στα μέτρα μου και στα χρήματα μου. Αν αξίζει τόσο πολύ, τότε ναι θα μαζέψω τα χρήματα, γιατί αγαπάω την μουσική, αγαπάω την κιθάρα και την άγρια ομορφιά της και θα το κάνω το γ**ώτο.

Αυτά είχα να πω, και πιστεύω πώς αυτά απασχολούν πάρα πολλά άτομα που δεν είναι ειδικοί στο είδος και που θέλουν να κάνουν μια σωστή έρευνα αγοράς πριν αγοράσουν ο,τι δήποτε.

Ποια να παρω ; θα μου την βαρεσει και θα παω ν παρω μια Επιφονε στο τελος ! ΛΟΛ
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/08, 02:10 από PanouleXxX »

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #4 στις: 21/06/08, 01:46 »
Κοίτα πάντως η καινούρια σου κιθάρα να ''παίρνει'' τους EMG 81/85. Μη χρειαστεί να σκάψεις το σώμα ή να τους αφήσεςις σε κανά συρτάρι...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #5 στις: 21/06/08, 02:12 »
Δηλαδή προτείνεις να προτιμήσω μια κιθαρα που δεν εχει EMG, οποτε μιας και πληρωσα καποτε 300 Ευρω να μην τους ξαναπληρωσω (λογικα θα συμπεριλαμβάνονται στην τιμή της κιθαρας που τους φοράει). Καλό αυτό που λες, αλλά μήπως έτσι το όργανο θα χάσει την ταυτότητά του ή λεω μπούρδες ;

πχ αυτό που λες, στο σκέφτομαι να  το κανω στην Ibanez S520 .  Αλλα δεν ξερω γιατι να προτιμησω αυτην ή πχ το αλλο μοντέλο το S320.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #6 στις: 21/06/08, 02:18 »
Aπλά σκέψου ότι έχουμε δυο κιθάρες στα 500Ε. Η μία φοράει EMG, η άλλα όχι. Αυτή που τους φοράει κάνει όσο κάνει κυρίως λόγω των EMG, ενώ η άλλη αξίζει τόσο γιατί είναι καλή σε άλλα, όπως κατασκευή, ξύλα κλπ. Άρα άμα είναι να δώσεις κανά πεντακοσάρι  μη τα δώσεις για μαγνήτες, αφού τους έχεις ήδη. Δ΄ωστα για καλή κατασκευή και γύλα. Όσο για την ταυτότητα του οργάνου ε εντάξει. Πόσο ιδιαίτερο ''χαρακτήρα'' μπορεί να έχει μια Ιbanez των 500Ε? Πάντως το θέμα είναι να μπορείς να περάσεις τους μαγνήτες στην καινούρια κιθάρα χωρίς σκαψίματα και ιστορίες...



ΕDIT: Pε συ η ιμπάνεζ που λες με τους emg κάνει 350. Όσα έδωσες για τους EMG σκέτους ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/08, 02:32 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος BigBabol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • ουααααααααααα
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #7 στις: 21/06/08, 02:30 »
Στο μεταλ , με τοσες ψηφιακουρες και 100 κιλα εφφε ο φυσικος ηχος μιας κιθαρας ΧΑΝΕΤΑΙ τελειως.Αν για παραδειγμα συγκρινεις μια κιθαρα με σωμα mahogany και μια αλλη με korina, και πεταξεις πανω τους ιδιους μαγνητες η διαφορα ειναι μηδαμινη...Στα καθαρα φαινεται ο ΦΥΣΙΚΟΣ ηχος μιας κιθαρας

 Επεξηγηση

φυσικος ηχος=ηχος που επηρεαζεται απο τα ξυλα του σωματος , του λαιμου,  της ταστιερας και απο τους μαγνητες.Γιαυτο καλο θα ηταν οταν ειμαστε αναμεσα σε 3 κιθαρες π.χ , να τις συγκρινουμε σε καθαρο καναλι χωρις εφφε χωρις τιποτα(μιας και με τοση ψηφιακουρα, μπορεις να κανεις μια squier να ακουγεται ibanez)
everything that has a begining  , has an end...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #8 στις: 21/06/08, 11:18 »
Στο μεταλ , με τοσες ψηφιακουρες και 100 κιλα εφφε ο φυσικος ηχος μιας κιθαρας ΧΑΝΕΤΑΙ τελειως.Αν για παραδειγμα συγκρινεις μια κιθαρα με σωμα mahogany και μια αλλη με korina, και πεταξεις πανω τους ιδιους μαγνητες η διαφορα ειναι μηδαμινη...Στα καθαρα φαινεται ο ΦΥΣΙΚΟΣ ηχος μιας κιθαρας

 Επεξηγηση

φυσικος ηχος=ηχος που επηρεαζεται απο τα ξυλα του σωματος , του λαιμου,  της ταστιερας και απο τους μαγνητες.Γιαυτο καλο θα ηταν οταν ειμαστε αναμεσα σε 3 κιθαρες π.χ , να τις συγκρινουμε σε καθαρο καναλι χωρις εφφε χωρις τιποτα(μιας και με τοση ψηφιακουρα, μπορεις να κανεις μια squier να ακουγεται ibanez)

Mεταξυ μας τωρα, οτι κιθαρα και να βαλεις σε βρωμικο καναλι του spider ιδια θα ακουγεται.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #9 στις: 21/06/08, 18:39 »
PanouleXxX μεταξύ μας διαβάζω κάθε ποστ σου και θέλω να σου δώσω το "buyer of the year" award. Είμαι σίγουρος ότι θα πάρεις κάτι που θα καλύψει το μέγιστο δυνατό γιατί ξέρεις τι ζητάς....

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #10 στις: 21/06/08, 22:38 »
Οπως λεει και ο φιλος, οποια κιθαρα και να  βαλεις το βρωμικο καναλι του Spider ιδια ακουγεται. Οντως ισχυει γιατι το εχω δοκιμασει με 4 διαφορετικες κιθαρες. Οποτε η επιλογη της κιθαρας μου θα ειναι θέμα playability κυρίως.

Thanx φιλος ^^^. Να σαι καλα! :)

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #11 στις: 21/06/08, 22:49 »
Τζακσον αποκλειεις?
Παρα πολυ καλες κιθαρες ειδικα σ'αυτα τα λεφτα...(600-700)

http://www.thomann.de/gr/jackson_dk2s_asb_update.htm
http://www.thomann.de/gr/jackson_dkmg_tbk.htm

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #12 στις: 23/06/08, 13:45 »
Οχι δεν την απεκλισα, απλα εχουν ιδιορυθμα σχημα (Flying V, Warrior, Explorer και δεν συμμαζευται). Εχω παιξει με Flying V και δεν με βολεψε καθολου. Τωρα παλι πιστευω οτι ειναι αρκετα ακριβες δηλαδη στην τιμη 666-800 βλεπεις καλα κομματια, που στην ουσια στοιχιζουν τοσο γιατι έχουν επωνυμους μαγνητες πανω απο την μαμα Jackson.

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #13 στις: 23/06/08, 14:54 »
Οχι δεν την απεκλισα, απλα εχουν ιδιορυθμα σχημα (Flying V, Warrior, Explorer και δεν συμμαζευται). Εχω παιξει με Flying V και δεν με βολεψε καθολου. Τωρα παλι πιστευω οτι ειναι αρκετα ακριβες δηλαδη στην τιμη 666-800 βλεπεις καλα κομματια, που στην ουσια στοιχιζουν τοσο γιατι έχουν επωνυμους μαγνητες πανω απο την μαμα Jackson.

Το οτι εχουν καλους μαγνητες πανω σε τετοιες τιμες πρεπει να το βλεπεις ως θετικο...αντιθετως καποιες αλλες εταιριες (βλ.Ibanez) προτιμουν σε αυτες τις τιμες να βαζουν δικους τους μαγνητες...
Σχηματα εχουν κανονικα (οπως εδειξε ο φιλος τις Dinky) και οσες εχω δοκιμασει (Japan) ειναι παρα παρα πολυ καλες κιθαρες...Το μονο που με 'ξινιζει' ειναι οτι σε αυτες τις τιμες ολες ειναι bolt-on , ενω θα μπορουσαν ανετα πχ. να εχουν μια set-neck με full access...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #14 στις: 23/06/08, 16:28 »
Με το προβλημα που περιεγραψες παντως, προφανως η κιθαρα σου θελει ενα καλο σερβις, πιθανως και αλλαγη fretwire, οποτε κοιτα αυτο πρωτα.
Οσον αφορα τον ενισχυτη, εχεις εναν Spider απο τον οποιο δεν εισαι ικανοποιημενος, παλι spider θα παρεις? Προσωπικα εχω ακουσει/δοκιμασει πολλους spider και κανενας δεν μου ακουγωταν καλα! (οπως ειπες εσυ ακομα και το καθαρο...). Οποτε μηπως θα ηταν καλυτερη ιδεα να παρεις εναν καλυτερο ενισχυτη (roland cube p.x., h Vox) και ντραμς, ηχογραφησεις κτλ να τα αφησεις πολυ απλα στον υπολογιστη σου? Προταση μου αυτη, εσυ ξερεις καλυτερα τι καλυπτει τις αναγκες σου...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #15 στις: 23/06/08, 17:23 »
Jesus, ο roland cube με ενθουσιασε για να πω την αληθεια. Από την άλλη όμως, θελω να παιζω κιθαρα μαζί με ντραμς, στον υπολογιστή δεν ξερω να το κανω αυτο. Αν καποιος ξερει ας μου, για να το δοκιμασω και να κρινω.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #16 στις: 23/06/08, 17:53 »
Κατέβαζε backing tracks!! Πήγαινε στο www.guitar-bt.com και κατέβασε ή κάνε search στον γούγλη με τη μορφή ''(όνομα συγκροτήματος, προαιρετικά) (όνομα τραγουδιού) backing track''..
Επίσης, για να μην κάθεσε να κατεβάζεις, βάζε το guitar pro (αν δεν το έχεις πες μου) να παίζει, χαμήλωσε τελείως την κιθάρα (που θα την παίζεις εσύ) και είσαι οκ... όχι ποιότητα ήχου αλλά θα σε βολέψει μια χαρά!!

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #17 στις: 23/06/08, 18:19 »
Καταρχάς thanx για την αμεση και γρηγορη απαντηση και για την εθελοντικη προσφορα σου να με βοηθησεις. Χαιρομαι γιατι στο kithara.gr υπάρχει αυτό το πνευμα και πραγματικά με κάνει να αισθάνομαι πολύ καλά που γράφω εδω πέρα.

Στο θέμα μας, τώρα,
Εχω το Guitar Pro 5.2 μαζί με καμια 1000άρα tabs. Επίσης γνωρίζω αυτό το website (το εγραψες λαθος βασικα, είναι χωρίς τις παύλα http://www.guitarbt.com/ ).
Αυτό που θέλω, είναι να έχω ντράμς άσχετα, και όχι από κάποιο συγκριμένο κομμάτι. Δήλαδη κάτι σαν λούπα, που να παίζει το ίδιο και το ίδιο συνέχεια (πχ να μπορώ να το βαλω στο Cool Edit Pro και να παιζει συνεχεια). Θελω πχ 5 διαφορετικά στιλ ντράμς για metal, rock, blues κλπ . Κατι το οποιο το έχει ο spider III. Αυτό, μπορεί να υλοποιηθεί στο PC (λογικα ναι, αλλα δεν ξερω τον τρόπο). Καταλαβες τωρα τι ζηταώ ; Αν ξερει κανεις ή αν έχει σκεφτεί/ακουσει ας το πει.

btw τις Jackson μπορω να τις βρω αρκετα σε καλες τιμες εδω Θεσσαλονικη, οποτε με ενδιαφερει το θεμα. Αυτες ομως ειναι πανακριβες (750 Ευρω...δεν λεει γιατι εχω και τους ιδιους μαγνητες που τους εχω πληρωσει ήδη μια φορα)... Καποιο άλλο αξιολογο μοντέλο της jackson βρε παιδια ;

Η μια μου επιλογή για κιθάρα είναι η Ibanez S470 (555 Euro). Τωρα για αλλες ψαχμοναι.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/08, 18:43 από PanouleXxX »

Αποσυνδεδεμένος Littlejohn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #18 στις: 24/06/08, 05:32 »
Σε αυτά τα λεφτά και σε αυτό που θές ,πάρε jackson. Δεν συγκρίνεται με καμμιά από τις προαναφερθείσες κιθάρες...Και δεν είμαι κολλημένος με την συγκεκριμένη μάρκα, απλώς έχω κιθάρες και από ibanez και από esp και από jackson και έχω μέτρο σύγκρισης.
Αυτή την στιγμή η jackson κυκλοφορεί μια κιθάρα (mkmgt) με agathis σώμα και EMG81-85. Στην Ελλάδα έχει 1000+ αλλά στο musicstore την δίνουν 700 κατοστάρικα. Είναι εξαιρετική για τα λεφτά της...Αν δεν θες να δώσει τόσα υπάρχει και η dk-2m με Duncan JB μαγνήτες (αυτούς που φοράει και η SL-1) στα 550 κατοστάρικα πάλι από musicstore...


Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #19 στις: 24/06/08, 10:20 »
Σε αυτά τα λεφτά και σε αυτό που θές ,πάρε jackson. Δεν συγκρίνεται με καμμιά από τις προαναφερθείσες κιθάρες...Και δεν είμαι κολλημένος με την συγκεκριμένη μάρκα, απλώς έχω κιθάρες και από ibanez και από esp και από jackson και έχω μέτρο σύγκρισης.
Αυτή την στιγμή η jackson κυκλοφορεί μια κιθάρα (mkmgt) με agathis σώμα και EMG81-85. Στην Ελλάδα έχει 1000+ αλλά στο musicstore την δίνουν 700 κατοστάρικα. Είναι εξαιρετική για τα λεφτά της...Αν δεν θες να δώσει τόσα υπάρχει και η dk-2m με Duncan JB μαγνήτες (αυτούς που φοράει και η SL-1) στα 550 κατοστάρικα πάλι από musicstore...


Εγω πιστευω πως δινοντας τοσα λ7 δεν αξιζει να παρεις κιθαρα με agathis σωμα.....
κι ας εχει active μαγνητες το συγκεκριμενο ξυλο ειναι αθλιο...
δεν εχει καθολου sustain...

Αποσυνδεδεμένος Littlejohn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #20 στις: 24/06/08, 11:29 »
Ναι σόρρυ, εκ παραδρομής και λόγο ώρας έγραψα καταλάθος agathis  :-X...Η κιθάρα είναι archtoped με alder ξύλο...

http://www.jacksonguitars.com/products/search.php?partno=2910101590

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #21 στις: 24/06/08, 11:34 »
Η κοπέλα μου έχει μια cort evl z6, η οποία είναι απίστευτη. Θα τη σύστηνα ανεπιφύλακτα. Γενικά η σειρά evl της cort (τα 6άρια μοντέλα) είναι απίστευτα καλά. Μόνο η K6 έχει ένα κάπως schecter-ικό μανίκι, που δεν βολεύει όλους. Υπάρχει βέβαια και η X-TH, η X-Custom, και η evl X6. Σ'αυτά τα λεφτά δεν νομίζω να έπαιρνα κάτι άλλο. Όσο για τις jackson, ποτέ δεν μου άρεσαν τρελά, και ποτέ δεν με βόλεψαν, οπότε καθαρά υποκειμενική άποψη, αλλά δεν θα τις πρότεινα.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #22 στις: 24/06/08, 13:53 »
Βρε παιδια, τι ειναι τα τα bolt on, set beck, neck though ; πόσο σημαντικά είναι ;

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #23 στις: 24/06/08, 14:38 »
Είναι το πως συνδέεται το μανίκι με το σώμα.

Neck thru (through) είναι όταν το μανίκι είναι ένα ενιαίο κομμάτι μέχρι το τέλος του σώματος, και κολλούνται δύο ακόμα κομμάτια από τις δύο μεριές του για να σχηματιστεί το σώμα. Αυτό έχει και το μέγιστο sustain.

Set neck είναι όταν το μανίκι είναι κολλημένο στο σώμα, και όχι βιδωμένο. Αυτό το έχουν οι περισσότερες les paul κιθάρες. Το ότι δεν παρεμβάλλεται ξένο σώμα (βίδες) στη σύνδεση, και λόγω της άμεσης επαφής που έχουν τα δύο κομμάτια ξύλου, το καθιστά το δεύτερο καλύτερο στο sustain.

Bolt on είναι όταν το μανίκι βιδώνεται στο σώμα. Αυτό λέγεται πως έχει το λιγότερο sustain από τα προγούμενα, αλλά έχει το πλεονέκτημα (σε σχέση με τα προηγούμενα δύο και πάλι) του ότι αν τύχει καμιά στραβή και σπάσει το μανίκι μπορείς να τι αλλάξεις πολύ πιο εύκολα. Αν αυτό τύχει σε μια neck thru π.χ. απλά την έβαψες.


Φυσικά το sustain έχει να κάνει και μ'ένα σωρό άλλα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τι μου προτινετε ;
« Απάντηση #24 στις: 24/06/08, 15:44 »
http://www.thomann.de/gr/epiphone_futura_custom_fx_me.htm
Αυτη η νεα σειρα της Epiphone Prophecy Futura τι σας λεει ; Εμενα παντως μου κλεινει το μάτι, γιατι μου θυμίζει λίγο την παλιά Hetfield-MoreBeers. (τι να κανουμε εχουμε ολοι τις αδυναμιες μας...:P ).

Παντως πολυ καλη η Jackson. Πολυ καλο το κιθαρόνι αλλά αρκετά ακριβούτσικο, δηλ. 700 Ευρώ.

Ρε παιδια, το ξεχασα τελειως. Το πεταλακι μου ειναι Line6Uber Metal και δεν παιζει καλα στον Spider μου, (δεν το δοκιμασει και αλλου για να ξερω βασικα), λετε να παρω κανεναν KUSTOM 100 W (κεφαλη μονο, γιατι με καμπινα θα πεσει το σπιτι) και να το βαλω εκει πανω ;