Αποστολέας Θέμα: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα  (Αναγνώστηκε 32301 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #100 στις: 10/09/08, 10:46 »
Καλέ μου Βασίλη, παραβλέπεις κάτι πολύ σημαντικό.
Το Γυμνάσιο αποτελεί την υποχρεωτική εκπαίδευση, γι'αυτό άλλωστε
στο Γυμνάσιο συναντάμε μαθήματα γενικού περιεχομένου, που δεν
υπάρχουν στο Λύκειο (π.χ. Γεωγραφία).
Άρα αν η Ψυχολογία μπει/ αντικαταστήσει τα Θρησκευτικά
θα πρέπει να υπάρχει απο το Γυμνάσιο.
Το πρόγραμμα που πρότεινα εγώ λαμβάνει υπ'όψιν του
ότι κάποιο παιδί μπορεί να μη συνεχίσει στο Λύκειο..
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #101 στις: 10/09/08, 10:54 »
Το ότι "Ο Ηρόδοτος μίλησε για την δική του θρησκεία" κάνει λάθος το  "οι παράγοντες συνοχής ενός έθνους
είναι το ομόαιμον, το ομόγλωσσον,το ομόθρησκον και τέλος το ομότροπον.";Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Βραζίλη.Να επαναλάβω μόνο για να μην αναγκάζω τους φίλους να ψάχνουν πίσω,ότι βασική μου άποψη είναι κάθε τι που είναι σημαντικό 'οχι μόνο σε επιστημονικό και τεχνοκρατικό επίπεδο,αλλά και σε άλλα ζητήματα που απασχολούνε τη καθημερινή΄μας ζωή,όπως είναι και η Θρησκεία ,όλα αυτά υποχρεωτικά θα πρέπει να διδάσκονται
στα σχολεία και φυσικά όχι με τη μορφή κατήχησης υπέρ κάποιας συγκεκριμένης Θρησκείας.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #102 στις: 10/09/08, 12:17 »
@συννεφακι.

Να κανω καποιες παρατηρησεις.

Κατ'αρχας απο ποτε η βαθμολογια αποτελει κινητρο μαθησης? :o :o :o :o Η βαθμολογια αποτελει κινητρο στειρας αποστηθησης και βαθμοθηριας. Δηαλδη πιστευεις οτι αν τα παιδια δεν ειχαν το κινητρο του βαθμου δεν θα μαθαινανε? Μονο ο βαθμος σπρωχνει εναν ανθρωπο στο να μαθει? Τι να πω δηλαδη...


Για μενα το προβλημα με τα θρησκευτικα ειναι ουσιαστικα και τα δυο. Εχει κατηχητικο χαρακτηρα και ειναι αχρηστο ενα μαθημα που διδασκει μια θρησκεια μονο με ή χωρις κατηχητικο χαρακτηρα.

Και σε τελικη αναλυση επειδη ο χαρακτηρας του ελληνικου κρατος ειναι βλακωδως θρησκευτικος αυτο σημαινει οτι πρεπει να το αφησουμε ετσι? Επειδη πρεπει το εθνος να ειναι"ομοθρησκον"?

Και τελος εγω δεν ξερω που ειδες τουλαχιστον για μενα οτι θελω ενα σχολειο σαν αυτο που περιγραφεις στο τελος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #103 στις: 10/09/08, 12:22 »
Για μενα το προβλημα με τα θρησκευτικα ειναι ουσιαστικα και τα δυο. Εχει κατηχητικο χαρακτηρα και ειναι αχρηστο ενα μαθημα που διδασκει μια θρησκεια μονο με ή χωρις κατηχητικο χαρακτηρα.

Στην περιπτωση που αλλαξει το περιεχομενο του μαθηματος;

Παντως, επειδη ξερω πως συμφωνουμε τουλαχιστον στην αλλαγη των θρησκευτικων ως προς το περιεχομενο, πολυ φοβαμαι πως εαν γινουν οι αλλαγες αυτες, πολλοι θεολογοι σχολειων θα φροντισουν να αναδειξουν την ασχετοσυνη τους ;)

Μακαρι να ηταν μονο τα θρησκευτικα το προβλημα μονο... :/ Και το χειροτερο ειναι οταν ανθρωποι που δεν εχουν επαφη με τα παιδια και την παιδεια, ανακατευονται σε τετοιες συζητησεις ( ιδιαιτερα οταν ειναι υπουργοι :D )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #104 στις: 10/09/08, 12:43 »
και ερχεται το κρισιμο ερωτημα

γιατι η κυβερνηση να βγαλει στο δρομο χιλιαδες βολεμενους θεολογους στερωντας τους ωρες?
αυτος ο πονοκεφαλος θα ναι μεγαλος..
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #105 στις: 10/09/08, 12:44 »
@συννεφακι.

Να κανω καποιες παρατηρησεις.

Κατ'αρχας απο ποτε η βαθμολογια αποτελει κινητρο μαθησης? :o :o :o :o Η βαθμολογια αποτελει κινητρο στειρας αποστηθησης και βαθμοθηριας. Δηαλδη πιστευεις οτι αν τα παιδια δεν ειχαν το κινητρο του βαθμου δεν θα μαθαινανε? Μονο ο βαθμος σπρωχνει εναν ανθρωπο στο να μαθει? Τι να πω δηλαδη...


Έναν άνθρωπο όχι. Ένα παιδί γυμνασίου - λυκείου ναι. Και οι τσαντίλες των γονιών του.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #106 στις: 10/09/08, 12:49 »
@συννεφακι.

Να κανω καποιες παρατηρησεις.

Κατ'αρχας απο ποτε η βαθμολογια αποτελει κινητρο μαθησης? :o :o :o :o Η βαθμολογια αποτελει κινητρο στειρας αποστηθησης και βαθμοθηριας. Δηαλδη πιστευεις οτι αν τα παιδια δεν ειχαν το κινητρο του βαθμου δεν θα μαθαινανε? Μονο ο βαθμος σπρωχνει εναν ανθρωπο στο να μαθει? Τι να πω δηλαδη...


Έναν άνθρωπο όχι. Ένα παιδί γυμνασίου - λυκείου ναι. Και οι τσαντίλες των γονιών του.
Άρα τα παιδιά του Γυμνασίου -Λυκείου δεν είναι άνθρωποι;;; ;D ;D ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #107 στις: 10/09/08, 12:50 »
@συννεφακι.

Να κανω καποιες παρατηρησεις.

Κατ'αρχας απο ποτε η βαθμολογια αποτελει κινητρο μαθησης? :o :o :o :o Η βαθμολογια αποτελει κινητρο στειρας αποστηθησης και βαθμοθηριας. Δηαλδη πιστευεις οτι αν τα παιδια δεν ειχαν το κινητρο του βαθμου δεν θα μαθαινανε? Μονο ο βαθμος σπρωχνει εναν ανθρωπο στο να μαθει? Τι να πω δηλαδη...


Έναν άνθρωπο όχι. Ένα παιδί γυμνασίου - λυκείου ναι. Και οι τσαντίλες των γονιών του.
ayto poυ εχω να πω για το θεμα ειναι το εξης.
ενα παιδι δημοτικου,νηπιαγωγειου επιζητει την επιβραβευση την ενθαρρυνση για να μαθει...(με καραμελες και γλυφιντζουρια)
αν τωρα στο γυμνασιο και στο λυκειο εχουμε τετοια παιδια με μυαλο νηπιαγωγειου..
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #108 στις: 10/09/08, 13:10 »
@συννεφακι.

Να κανω καποιες παρατηρησεις.

Κατ'αρχας απο ποτε η βαθμολογια αποτελει κινητρο μαθησης? :o :o :o :o Η βαθμολογια αποτελει κινητρο στειρας αποστηθησης και βαθμοθηριας. Δηαλδη πιστευεις οτι αν τα παιδια δεν ειχαν το κινητρο του βαθμου δεν θα μαθαινανε? Μονο ο βαθμος σπρωχνει εναν ανθρωπο στο να μαθει? Τι να πω δηλαδη...


Έναν άνθρωπο όχι. Ένα παιδί γυμνασίου - λυκείου ναι. Και οι τσαντίλες των γονιών του.
Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι δεν υπαρχει καμια θεληση για μαθηση απο εναν ανθρωπο στα 14-18 του, ειναι τελειως κενος και επιζητει μονο τον ανταγωνισμο οποτε πρεπει να αξιοποιησουμε αυτη του τηνκατασταση ωστε να του βαλουμε στο κεφαλι γνωσεις που κρινουμε σωστες. Εντυπωσιαζομαι....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #109 στις: 10/09/08, 16:40 »
@συννεφακι.

Να κανω καποιες παρατηρησεις.

Κατ'αρχας απο ποτε η βαθμολογια αποτελει κινητρο μαθησης? :o :o :o :o Η βαθμολογια αποτελει κινητρο στειρας αποστηθησης και βαθμοθηριας. Δηαλδη πιστευεις οτι αν τα παιδια δεν ειχαν το κινητρο του βαθμου δεν θα μαθαινανε? Μονο ο βαθμος σπρωχνει εναν ανθρωπο στο να μαθει? Τι να πω δηλαδη...


Σαφώς και δεν εννοούσα αυτό!!!!!!!!!
Ο βαθμός λειτουργεί σαν επιβράβευση κα γι' αυτό το λόγο αποτελεί κίνητρο μάθησης.
Με τον ίδιο τρόπο, βοηθάει τα παιδιά να αυτοκαθοριστούν, γιατί τους δείχνει
κατά πόσον προσέλαβαν ή κατέκτησαν την ύλη που διδάχθηκαν.
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #110 στις: 10/09/08, 17:16 »
Ειναι παντελως ψευδες αυτο. Η βαθμολογια στη γνωση ειναι κατι το πλασματικο. Ειναι τελειως διαφορετικο το να κατεχεις κατι σαν γνωση απο το απλα να παπαγαλιζεις μερικες εννοιες. Και στη περιπτωση του σχολειο λειτουργει μονο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ αναμεσα στους μαθητες οπου ο καθενας προσπαθει να βρει απλα τον πιο αποτελεσματικο τροπο για να παρει βαθμο και αυτος δεν ειναι της γνωσης. Και τουλαχιστον προσωπικα ποτε δεν με βοηθησε ο βαθμος να αυτοκαθοριστω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #111 στις: 10/09/08, 17:45 »

Ο βαθμός λειτουργεί σαν επιβράβευση ...


όταν βαθμολογούνται οι καλοί μαθητές, δλδ εκείνοι που έχουν μάθει να σκέφτονται και να κρίνουν. Με τις ισχύουσες μεθόδους διδασκαλίας επιβραβεύονται οι καλοί παπαγάλοι. Η παπαγαλία δεν είναι απλό λάθος, είναι έγκλημα, κι εμείς μοιράζουμε βραβεία στα θύματα.

Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #112 στις: 10/09/08, 20:50 »
Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι δεν υπαρχει καμια θεληση για μαθηση απο εναν ανθρωπο στα 14-18 του, ειναι τελειως κενος και επιζητει μονο τον ανταγωνισμο οποτε πρεπει να αξιοποιησουμε αυτη του τηνκατασταση ωστε να του βαλουμε στο κεφαλι γνωσεις που κρινουμε σωστες. Εντυπωσιαζομαι....

Τουλάχιστον για τα θρησκευτικά (που είναι και το θέμα αυτού του thread γιατί πάει να ξεφύγει) ναι, πιστεύω ότι το μοναδικό κίνητρο του 95% των μαθητών δημοτικού-γυμνασίου και λυκείου για μάθηση είναι ο βαθμός.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #113 στις: 10/09/08, 21:02 »
@συννεφακι.

Να κανω καποιες παρατηρησεις.

Κατ'αρχας απο ποτε η βαθμολογια αποτελει κινητρο μαθησης?
Να ενα πραγματικα ωραιο θεμα για συζητηση.
Που ειναι τωρα καποιος moderator να παρει τις απαντησεις να ανοιξει καινουργιο θεμα; ::) ::) ::)
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #114 στις: 10/09/08, 21:05 »
Υπαρχουν τοσα ανοιχτα θεματα περι εκπαιδευσης κι εμεις βρηκαμε αυτο για να θεσουμε τα πιο καιρια και ουσιωδη ερωτηματα :D  Ε, τωρα που πηρε μια λογικη σειρα, γιατι να μην μεινει ετσι; Απο το να γεμισει με αμπελοφιλοσοφιες και πομπωδεις εκφρασεις αλλων θεματων, καλυτερα να μεινει για λιγους! :D

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #115 στις: 10/09/08, 21:23 »
Υπαρχουν τοσα ανοιχτα θεματα περι εκπαιδευσης κι εμεις βρηκαμε αυτο για να θεσουμε τα πιο καιρια και ουσιωδη ερωτηματα :D  Ε, τωρα που πηρε μια λογικη σειρα, γιατι να μην μεινει ετσι; Απο το να γεμισει με αμπελοφιλοσοφιες και πομπωδεις εκφρασεις αλλων θεματων, καλυτερα να μεινει για λιγους! :D
Την προηγουμενη φορα, ομως, πηρες απαντησεις και τις μετεφερες σε καινουριο θεμα που ανοιξες. ::) ::)
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #116 στις: 10/09/08, 21:31 »
Ετσι οπως το παμε, θα το διαχωρισω κι αυτο stagpo ;) Οποτε ας παραμεινουμε εκει που πρεπει..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #117 στις: 11/09/08, 02:30 »
Θα προτεινα, κατ επεκταση, το μαθημα των θρησκευτικων να ειναι μαθημα ΕΠΙΛΟΓΗΣ, με την εννοια να μην δηλωνεις αν δεν θελεις να το παρακολουθησεις, αλλα να δηλωνεις ανθελεις να το παρακολουθησεις...

Η ακομα καλυτερα αντι για θρησκευτικα να ειχαμε θρησκειολογια!
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #118 στις: 11/09/08, 03:15 »
Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι δεν υπαρχει καμια θεληση για μαθηση απο εναν ανθρωπο στα 14-18 του, ειναι τελειως κενος και επιζητει μονο τον ανταγωνισμο οποτε πρεπει να αξιοποιησουμε αυτη του τηνκατασταση ωστε να του βαλουμε στο κεφαλι γνωσεις που κρινουμε σωστες. Εντυπωσιαζομαι....

Τουλάχιστον για τα θρησκευτικά (που είναι και το θέμα αυτού του thread γιατί πάει να ξεφύγει) ναι, πιστεύω ότι το μοναδικό κίνητρο του 95% των μαθητών δημοτικού-γυμνασίου και λυκείου για μάθηση είναι ο βαθμός.
Δεν ειναι κινητρο για μαθηση ο βαθμος. Το μαθημα ειναι κινητρο και προσφερεται για βαθμοθηρια (μιας και ευκολα και αδιαφορα τσιμπας 20αρι). Δεν νομιζω να μαθαινει κανεις ποτε κατι...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #119 στις: 11/09/08, 12:35 »
Δεν ειναι κινητρο για μαθηση ο βαθμος. Το μαθημα ειναι κινητρο και προσφερεται για βαθμοθηρια (μιας και ευκολα και αδιαφορα τσιμπας 20αρι). Δεν νομιζω να μαθαινει κανεις ποτε κατι...
Αυτο ειναι σωστο..Παντως δεν ξερω..το ολο θεμα των θρησκευτικων εχει καταντησει λιγο ανουσιο..Οταν οι μαθητες και ειδικα του λυκειου τρεχουν σαν τους τρελους να προλαβοθυν τοσα αλλα μαθηματα που τους απασχολουν για την εισαγωγη τους στα πανεπιστημια ,τα θρησκευτικα αποτελλουν ασκοπος φορτος( και υπαρχουν θεολογοι που ενοχλουνται απο την αδιαφορια των μαθητων στο μαθημα τους με αποτελεσμα μειωση της βαθμολογιας)..Καλο ειναι να μαθαινουθμε καποια πραγματα για τη θρησκεια μας (οταν αυτη ειναι αυτη που διδασκεται στα σχολεια) αλλα μεχρι και το γυμνασιο..Ας μην απαξιωνουμε τα παντα..Ενα θα πω...Τωρτα που τελειωσα το σχολειο θα γινουν ολα τα καλα? ???
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #120 στις: 15/09/08, 20:51 »
εχω να πω οτι αν τα θρησκευτηκα  δεν ηταν 11 χρονια ορθοδοξη εκκλησια και ενα χρονο αρνητικη προπαγανδα για τις αλλες θρησκειες  δε θα μπορουσαν να θεσουν θεμα απαλαγης....θα μπορουσε να υπαρχει οπως υπαρχει η ιστορια και αλλα μαθηματα.....και η ιστορια δηλαδη θα μπορουσε να ειναι καπως πιο παγκοσμια και οχι σε οτι αφορα την ελλαδα να μαθαινουμε τα παγκοσμια γεγονοτα διοτι μπορει να ερθει και ενας τουρκος και να πει θελω απαλλαγη απο την ιστορια γιατι τα βλεπω διαφορετικα τα πραγματα!οπως και αν καναμε φιλοσοφια καποιο παιδι που υποστηριζει καποια συγκεκριμενη φιλοσοφια να μη θελει να μαθει για αλλη....σορρυ κι ολας αλλα δε μας ΧΕζεΤΕ κι ολας?αν ειναι δυνατον.....κι εγω δε θελω να κανω ευκλιδια γεωμετρια γιατι προτιμω αλλες γεωμετριες με δυο και οχι μετρεις διαστασεις!δηλαδη αν ειναι δυνατον!
εγω προσωπικα πηρα απαλλαγη στα θρησκευτικα και το δηλωνω κι ας ειναι η αποψη μου αντιθετη αλλα για τελειως διαφορετικους λογους.πρωτον για ηθικη ικανοποιηση μιας και στο γυμνασιο στα θρησκεφτηκα επερνα συνεχεια 13 επειδη ειχα διαφορετικες αποψεις απο τον καθηγητη και στο τελος του παω μια εργασιαρα 154 σελιδες(δουλεια δεν ειχα ενα ολοκληρο πασχα και εγραφα για τους μορμονους 0:) 0:) 0:)) και μου εβαλε ενα 20 στρογγυλο στρογγυλο που το ευχαριστηθηκα και υστερα αλλαξα σχολειο και πηρα απαλλαγη πρωτων λογο καθηγητη που δεν εκανε μαθημα...δε μπορουσε να ελεγξει την ταξη και δευτερον με τετοιο τροπο διεξαγωγης του μαθηματος ενιωθα πως θα νοθευα τους βαθμους μου με 20αρι που δεν προσπαθησα γι αυτο....(το προηγουμενο 20αρη το αξιζα λογο της εργασιας)και ενας ακομα σοβαροτερος λογος τα ειχα τακιμιασει με τον καθηγητη που εφτιαχνε το προγραμμα και του ζητησα να βαλει θρησκευτηκα τελευταια ωρα για να φευγω απο το σχολειο γρηγορα να πηγαινω σπιτι να ξεκουραζομαι και ναδιαβαζω  στην τριτη λυκειου...οχι πως καταφερα κατι τετοιο αλλα οκ....καλα περασα και ηξερα περισσοτερα πραγματα για τις θρησκεις ακομα και για τον ορθοδοξο χριστιανισμο απο τους μαθητες που παρακολουθησαν αλλα και πολλους ορθοδοξους χριστιανους....τελος παντων.....αυτα τα ολιγα ειχα να πω.....
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #121 στις: 16/09/08, 22:09 »
Συγνωμη, αλλα οσοι περνουν απαλαγη τι θα κανουν, θα γυριζουν ασκοπα στο προαυλιο χωρο του σχολειου?
Γιατι αυτο θα ηταν κατι πολυ ασχημο... κατα τη γνωμη μου θα επρεπε ή να καταργηθουν τελειως, ή να διδασκουν απο μια ακεραιη σκοπια για ολες τις θρησκειες (και την απουσια αυτων), ωστε να εχει ενδιαφερον για οποιονδηποτε να παρακολουθησει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #122 στις: 16/09/08, 23:51 »
Είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθήσουν το μάθημα του άλλου τμηματος τα παιδιά που πέρνουν απαλαγή! Και το λέω απο πρώτο χέρι μιας και διανύω την τελεφταία σχολική χρονιά ::D !  Αλλιώς πέρνουν απουσία!

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #123 στις: 17/09/08, 01:57 »
...μιας και διανύω την τελεφταία σχολική χρονιά...
Αν και θα επρεπε να διανυσεις και αλλες!  :-\   :P
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #124 στις: 18/09/08, 17:39 »
Συγνωμη, αλλα οσοι περνουν απαλαγη τι θα κανουν, θα γυριζουν ασκοπα στο προαυλιο χωρο του σχολειου?
Γιατι αυτο θα ηταν κατι πολυ ασχημο... κατα τη γνωμη μου θα επρεπε ή να καταργηθουν τελειως, ή να διδασκουν απο μια ακεραιη σκοπια για ολες τις θρησκειες (και την απουσια αυτων), ωστε να εχει ενδιαφερον για οποιονδηποτε να παρακολουθησει.
Είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθήσουν το μάθημα του άλλου τμηματος τα παιδιά που πέρνουν απαλαγή! Και το λέω απο πρώτο χέρι μιας και διανύω την τελεφταία σχολική χρονιά ::D !  Αλλιώς πέρνουν απουσία!


δε ξερω τι λετε εσεις.....εγω παντως γυριζα ασκοπα στο προαυλιο χωρο του σχολειου...παντα εβρισκα κατι να κανω:P και θα ηταν ομορφο να ειναι μαθημα επιλογης η να ειναι οπως το εθεσε ο παραπανω με την ακεραιη σκοπια αλλα εχοντας επισημο θρησκευμα(που μια χαρα συμφερει αλλιως δε θα ειχαμε τοοοοσες αγριες :P :P 0:)) και ταυτιζοντας το υπουργειο παιδειας με το υπουργειο θρησκευματων.....δε γινεται δουλεια....παντως στο προαυλιο χωρο εμαθα πολλα περισσοτερα πραγματα ειτε κανοντας παρεα με αλλα παιδια ειτε βαζοντας καθηγητες κατευθυνσης να μου εξηγουν η να μου βαζουν ασκησεις να λυσω....χαοχαοχαχαο
οπως και να το κανουμε το μαθημα των θρησκευτικων α στα σχολεια ειναι καθαρα προσυλιτιστικο!και στο κατω κατω την ιστορια της θρησκειας μας μπορουν να την ενταξουν στο μαθημα της ιστοριας...!!οφου!
how i wish you were here