Αποστολέας Θέμα: Απο την 6χορδη στην 7χορδη  (Αναγνώστηκε 38010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #75 στις: 09/09/08, 13:21 »
Χαχα faser, θεικο ποστ!  :D
Μπορω να πω οτι παντα την παταω στο 2), το 5) μου το λεει η κοπελα μου, οι φιλοι μου εχουν και αυτοι τρελο ΓΚΑΣ, το 7) το ειχα κανει παλια μια φορα, και τα 10-11-14 παιζουν μαλλον  ;D
Τωρα ομως θα μπουν ολα για πουλημα γιατι ειναι απαραιτητα τα μετρητα, στο μελλον τα περισοτερα θα ξαναγοραστουν παντως  ;)
Jezus, ειδικά για εσένα έχει ανακαλυφθεί και 15ο σύμπτωμα:
Όταν οι 2 Dean Dimebag που έχεις διαφέρουν μόνο στο χρώμα..  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #76 στις: 09/09/08, 13:43 »
Χαχα, σωστος!  ;D
Βασικα Γουοσμπερν ειναι  :D και υπαρχει μεγαλη ιστορια στο πως βρεθηκα να εχω τοσες... ηθελα μια που δεν εβρισκα, οποτε επερνα οτι κοντινοτερο μπορουσα, και βημα-βημα εφτασα σε αυτη που ηθελα, εχωντας αγορασει αρκετες αλλες ενδιαμεσα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #77 στις: 09/09/08, 16:22 »
Λοιπόν επειδή στο συγκεκριμένο post παρατηρώ μια επιδημία G.A.S. (G o t h i c και εσυ; ;D) θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μια group therapy μπας και το ξεπεράσουμε :D..

Λοιπόν καταρχάς θα πρέπει να το ορίσουμε το G.A.S. για αυτούς που έχουν προσβληθεί αλλά δεν το γνωρίζουν.. Λοιπόν το G.A.S. (Gear Acquisition Syndrome) πρωτοεμφανίστηκε στις αρχές του αιώνα μας.. Οι λόγοι για την εμφάνιση του (και την εξάπλωση του) ήταν το ότι αυξήθηκαν οι ADSL συνδέσεις, έτσι ο καθένας μας μπορούσε να μπει σε οποιοδήποτε forum και να δει posts γραμμένα από άτομα που εκθείαζαν μια κιθάρα ως το τέλειο όργανο ενώ οι τελευταίοι δεν είχαν δει καν την συγκεκριμένη κιθάρα ούτε ζωγραφιστή.. Επίσης με την πτώση των τιμών και την εμφάνιση των e-stores του εξωτερικού (σε σημείο όπου αγοράζεις Triaxis με 2-3 μισθούς [αλλά και τρελές οικονομίες ταυτόχρονα], ενώ 10 χρόνια πριν για να αγοράσεις Triaxis έπρεπε να σε λένε Κροκίδη) τα "θύματα" του G.A.S. έγιναν περισσότερα.. Επειδή 1 παράδειγμα είναι χίλιες θεωρίες, συμπερασματικά:

Έχεις προσβληθεί από G.A.S.:

i) Όταν σου έρχεται η όρεξη να παίξεις κιθάρα, πηγαίνεις στο μέρος που τις φυλάς, αλλά προβληματίζεσαι για το ποια να διαλέξεις οπότε μετά από μία ώρα συγκρίσεων σου φεύγει η όρεξη και τελικά δεν παίζεις καθόλου..
ii) Όταν σε ρωτάνε ποιους ενισχυτές έχεις και παρατηρείς δυσκολίες να τους απαριθμήσεις όλους..
iii) Όταν έχεις κάνει homepage στο internet browser σου το www.thomann.de..
iv) Όταν το rack σου έχει φτάσει τα 2 μέτρα..
v) Όταν έχεις ζαλίσει τους φίλους σου μιλώντας ακατάπαυστα για ενισχυτές και σου ζητάνε να αλλάξεις θέμα, τους κάνει την χάρη και το γυρίζεις στα πεταλάκια..
vi) Όταν έχεις αγοράσει οτιδήποτε αναλογικό gear με super-ultra bypass κυκλώματα έχει κυκλοφορήσει αλλά όταν τα βάζεις να παίξουν όλα μαζί ακούγεται μια τζιτζικίλα..
vii) Όταν σηκώνεσαι από τον ύπνο σου στις 4:00 τα χαράματα για να μην σου πάρουν οι άλλοι το auction στο e-bay που αφορά ένα μπάσο με γαλλοσουηδικό αγριοέλατο στη ταστιέρα..
viii) Όταν έχεις 27 διαφορετικά πεταλάκια για flanger (ένα για κάθε κομμάτι που έχεις μάθει)..
ix) Όταν γνωρίζεις το studio και live gear όλων των σύγχρονων guitar gods μαζί με τις παραλλαγές τους..
x) Όταν τα καλώδια του gear σου φτάνουν για να συνδέσουν τα μηχανήματα 17 προβάδικων..
xi) Όταν ξέρεις περισσότερα πράγματα για τα μέρη μιας κιθάρας παρά για τα μέρη του κομματιού που προβάρεις με την μπάντα σου..
xii) Όταν έχεις παίξει ξύλο γιατί πολύ απλά ο άλλος δεν μπορούσε να "καταλάβει" ότι οι 5881 είναι καλύτερες από τις 6AQ5..
xiii) Όταν ακούς από την διπλανή παρέα να συζητούν για το Flight Simulation (άλλο G.A.S. και αυτό) και εσύ τα παρατάς όλα για να ψάξεις ποιος είναι αυτός ο καινούργιος ενισχυτής με το γελοίο όνομα Flight και ποια είναι η πεταλιέρα που το κάνει simulate..
xiv) Όταν για εσένα δεν υπάρχει δίλημμα για το ποια από τις 2 κιθάρες θα αγοράσεις αλλά για το ποια θα αγοράσεις πρώτη..

Όταν έχεις πάθει ένα ή και περισσότερα από αυτά, τότε έχεις προσβληθεί από τον ιό του G.A.S.

Ποια είναι η θεραπεία; Δύσκολο να πει κανείς.. Η πιο εύκολη λύση είναι να γίνεις το τσιμπούρι των μουσικών καταστημάτων και κάθε μέρα να πηγαίνεις και να "δοκιμάζεις" ότι υπάρχει στο στοκ τους.. Μετά από λίγο καιρό θα απομυθοποιήσεις τα πάντα και θα καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι μια κιθάρα και ένας ενισχυτής φτάνουν.. Άλλη λύση είναι να παρατήσεις την τωρινή κοπέλα σου (την οποία την έχεις εκπαιδεύσει να μην σου χαλάει πολλά) και να πας να "ψωνίσεις" μια καινούργια στο κοντινότερο σου καζίνο.. Το εισόδημα σου θα μειωθεί δραστικά οπότε χρήματα για G.A.S. δεν θα βρίσκονται εύκολα.. Σίγουρα η καινούργια κοπέλα θα στα φάει τα χρήματα σου, αλλά θα είναι απείρως πιο λίγα από το να ξοδεύεις σε G.A.S.. Η τελευταία λύση (και ίσως η πιο οδυνηρή) είναι να παρατήσεις την κιθάρα για 6 μήνες και έπειτα όταν πας να ξαναπαίξεις θα δεις ότι πλέον δεν θα μπορείς να παίξεις ούτε το solo του californication οπότε το gear θα σου φαίνεται αχρείαστο..


Προτείνω να καρφιτσωθει!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #78 στις: 09/09/08, 16:45 »
Λοιπόν επειδή στο συγκεκριμένο post παρατηρώ μια επιδημία G.A.S. (G o t h i c και εσυ; ;D) θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μια group therapy μπας και το ξεπεράσουμε :D..

Λοιπόν καταρχάς θα πρέπει να το ορίσουμε το G.A.S. για αυτούς που έχουν προσβληθεί αλλά δεν το γνωρίζουν.. Λοιπόν το G.A.S. (Gear Acquisition Syndrome) πρωτοεμφανίστηκε στις αρχές του αιώνα μας.. Οι λόγοι για την εμφάνιση του (και την εξάπλωση του) ήταν το ότι αυξήθηκαν οι ADSL συνδέσεις, έτσι ο καθένας μας μπορούσε να μπει σε οποιοδήποτε forum και να δει posts γραμμένα από άτομα που εκθείαζαν μια κιθάρα ως το τέλειο όργανο ενώ οι τελευταίοι δεν είχαν δει καν την συγκεκριμένη κιθάρα ούτε ζωγραφιστή.. Επίσης με την πτώση των τιμών και την εμφάνιση των e-stores του εξωτερικού (σε σημείο όπου αγοράζεις Triaxis με 2-3 μισθούς [αλλά και τρελές οικονομίες ταυτόχρονα], ενώ 10 χρόνια πριν για να αγοράσεις Triaxis έπρεπε να σε λένε Κροκίδη) τα "θύματα" του G.A.S. έγιναν περισσότερα.. Επειδή 1 παράδειγμα είναι χίλιες θεωρίες, συμπερασματικά:

Έχεις προσβληθεί από G.A.S.:

i) Όταν σου έρχεται η όρεξη να παίξεις κιθάρα, πηγαίνεις στο μέρος που τις φυλάς, αλλά προβληματίζεσαι για το ποια να διαλέξεις οπότε μετά από μία ώρα συγκρίσεων σου φεύγει η όρεξη και τελικά δεν παίζεις καθόλου..
ii) Όταν σε ρωτάνε ποιους ενισχυτές έχεις και παρατηρείς δυσκολίες να τους απαριθμήσεις όλους..
iii) Όταν έχεις κάνει homepage στο internet browser σου το www.thomann.de..
iv) Όταν το rack σου έχει φτάσει τα 2 μέτρα..
v) Όταν έχεις ζαλίσει τους φίλους σου μιλώντας ακατάπαυστα για ενισχυτές και σου ζητάνε να αλλάξεις θέμα, τους κάνει την χάρη και το γυρίζεις στα πεταλάκια..
vi) Όταν έχεις αγοράσει οτιδήποτε αναλογικό gear με super-ultra bypass κυκλώματα έχει κυκλοφορήσει αλλά όταν τα βάζεις να παίξουν όλα μαζί ακούγεται μια τζιτζικίλα..
vii) Όταν σηκώνεσαι από τον ύπνο σου στις 4:00 τα χαράματα για να μην σου πάρουν οι άλλοι το auction στο e-bay που αφορά ένα μπάσο με γαλλοσουηδικό αγριοέλατο στη ταστιέρα..
viii) Όταν έχεις 27 διαφορετικά πεταλάκια για flanger (ένα για κάθε κομμάτι που έχεις μάθει)..
ix) Όταν γνωρίζεις το studio και live gear όλων των σύγχρονων guitar gods μαζί με τις παραλλαγές τους..
x) Όταν τα καλώδια του gear σου φτάνουν για να συνδέσουν τα μηχανήματα 17 προβάδικων..
xi) Όταν ξέρεις περισσότερα πράγματα για τα μέρη μιας κιθάρας παρά για τα μέρη του κομματιού που προβάρεις με την μπάντα σου..
xii) Όταν έχεις παίξει ξύλο γιατί πολύ απλά ο άλλος δεν μπορούσε να "καταλάβει" ότι οι 5881 είναι καλύτερες από τις 6AQ5..
xiii) Όταν ακούς από την διπλανή παρέα να συζητούν για το Flight Simulation (άλλο G.A.S. και αυτό) και εσύ τα παρατάς όλα για να ψάξεις ποιος είναι αυτός ο καινούργιος ενισχυτής με το γελοίο όνομα Flight και ποια είναι η πεταλιέρα που το κάνει simulate..
xiv) Όταν για εσένα δεν υπάρχει δίλημμα για το ποια από τις 2 κιθάρες θα αγοράσεις αλλά για το ποια θα αγοράσεις πρώτη..

Όταν έχεις πάθει ένα ή και περισσότερα από αυτά, τότε έχεις προσβληθεί από τον ιό του G.A.S.

Ποια είναι η θεραπεία; Δύσκολο να πει κανείς.. Η πιο εύκολη λύση είναι να γίνεις το τσιμπούρι των μουσικών καταστημάτων και κάθε μέρα να πηγαίνεις και να "δοκιμάζεις" ότι υπάρχει στο στοκ τους.. Μετά από λίγο καιρό θα απομυθοποιήσεις τα πάντα και θα καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι μια κιθάρα και ένας ενισχυτής φτάνουν.. Άλλη λύση είναι να παρατήσεις την τωρινή κοπέλα σου (την οποία την έχεις εκπαιδεύσει να μην σου χαλάει πολλά) και να πας να "ψωνίσεις" μια καινούργια στο κοντινότερο σου καζίνο.. Το εισόδημα σου θα μειωθεί δραστικά οπότε χρήματα για G.A.S. δεν θα βρίσκονται εύκολα.. Σίγουρα η καινούργια κοπέλα θα στα φάει τα χρήματα σου, αλλά θα είναι απείρως πιο λίγα από το να ξοδεύεις σε G.A.S.. Η τελευταία λύση (και ίσως η πιο οδυνηρή) είναι να παρατήσεις την κιθάρα για 6 μήνες και έπειτα όταν πας να ξαναπαίξεις θα δεις ότι πλέον δεν θα μπορείς να παίξεις ούτε το solo του californication οπότε το gear θα σου φαίνεται αχρείαστο..


Προτείνω να καρφιτσωθει!!! ;D ;D ;D


Οπωσδηποτε!!!!!!!! 0:) 0:) 0:)

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #79 στις: 09/09/08, 19:41 »
Oχι ιμπανεζ, μια C7 Hellraiser ειχε φερει..

Οχι την σεκτερ, ειχε μια ιμπανεζ καταμαυρη εφταχορδη την θυμαμαι καλα, γιατι την κοιταγαμε απο το τζαμι. Μπορει να ηταν κανενος παιδιου απλα, αν και εχω την εντυπωση οτι ηταν προς πωληση και εφυγε αμεσως, δεν προλαβα να την δω απο κοντα. Τεσπα, μαλλον δεν την πετυχες.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #80 στις: 09/09/08, 20:38 »
Oχι ιμπανεζ, μια C7 Hellraiser ειχε φερει..

Οχι την σεκτερ, ειχε μια ιμπανεζ καταμαυρη εφταχορδη την θυμαμαι καλα, γιατι την κοιταγαμε απο το τζαμι. Μπορει να ηταν κανενος παιδιου απλα, αν και εχω την εντυπωση οτι ηταν προς πωληση και εφυγε αμεσως, δεν προλαβα να την δω απο κοντα. Τεσπα, μαλλον δεν την πετυχες.
Aμα είναι κατάμαυρη, δεν είναι ίδια με τη δικιά μου, καθώς η δικιά μου, έχει χρυσή πέρλα...(έτσι λέγεται?)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #81 στις: 09/09/08, 20:52 »
Λοιπόν επειδή στο συγκεκριμένο post παρατηρώ μια επιδημία G.A.S. (G o t h i c και εσυ; ;D) θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μια group therapy μπας και το ξεπεράσουμε :D..

Λοιπόν καταρχάς θα πρέπει να το ορίσουμε το G.A.S. για αυτούς που έχουν προσβληθεί αλλά δεν το γνωρίζουν.. Λοιπόν το G.A.S. (Gear Acquisition Syndrome) πρωτοεμφανίστηκε στις αρχές του αιώνα μας.. Οι λόγοι για την εμφάνιση του (και την εξάπλωση του) ήταν το ότι αυξήθηκαν οι ADSL συνδέσεις, έτσι ο καθένας μας μπορούσε να μπει σε οποιοδήποτε forum και να δει posts γραμμένα από άτομα που εκθείαζαν μια κιθάρα ως το τέλειο όργανο ενώ οι τελευταίοι δεν είχαν δει καν την συγκεκριμένη κιθάρα ούτε ζωγραφιστή.. Επίσης με την πτώση των τιμών και την εμφάνιση των e-stores του εξωτερικού (σε σημείο όπου αγοράζεις Triaxis με 2-3 μισθούς [αλλά και τρελές οικονομίες ταυτόχρονα], ενώ 10 χρόνια πριν για να αγοράσεις Triaxis έπρεπε να σε λένε Κροκίδη) τα "θύματα" του G.A.S. έγιναν περισσότερα.. Επειδή 1 παράδειγμα είναι χίλιες θεωρίες, συμπερασματικά:

Έχεις προσβληθεί από G.A.S.:

i) Όταν σου έρχεται η όρεξη να παίξεις κιθάρα, πηγαίνεις στο μέρος που τις φυλάς, αλλά προβληματίζεσαι για το ποια να διαλέξεις οπότε μετά από μία ώρα συγκρίσεων σου φεύγει η όρεξη και τελικά δεν παίζεις καθόλου..
ii) Όταν σε ρωτάνε ποιους ενισχυτές έχεις και παρατηρείς δυσκολίες να τους απαριθμήσεις όλους..
iii) Όταν έχεις κάνει homepage στο internet browser σου το www.thomann.de..
iv) Όταν το rack σου έχει φτάσει τα 2 μέτρα..
v) Όταν έχεις ζαλίσει τους φίλους σου μιλώντας ακατάπαυστα για ενισχυτές και σου ζητάνε να αλλάξεις θέμα, τους κάνει την χάρη και το γυρίζεις στα πεταλάκια..
vi) Όταν έχεις αγοράσει οτιδήποτε αναλογικό gear με super-ultra bypass κυκλώματα έχει κυκλοφορήσει αλλά όταν τα βάζεις να παίξουν όλα μαζί ακούγεται μια τζιτζικίλα..
vii) Όταν σηκώνεσαι από τον ύπνο σου στις 4:00 τα χαράματα για να μην σου πάρουν οι άλλοι το auction στο e-bay που αφορά ένα μπάσο με γαλλοσουηδικό αγριοέλατο στη ταστιέρα..
viii) Όταν έχεις 27 διαφορετικά πεταλάκια για flanger (ένα για κάθε κομμάτι που έχεις μάθει)..
ix) Όταν γνωρίζεις το studio και live gear όλων των σύγχρονων guitar gods μαζί με τις παραλλαγές τους..
x) Όταν τα καλώδια του gear σου φτάνουν για να συνδέσουν τα μηχανήματα 17 προβάδικων..
xi) Όταν ξέρεις περισσότερα πράγματα για τα μέρη μιας κιθάρας παρά για τα μέρη του κομματιού που προβάρεις με την μπάντα σου..
xii) Όταν έχεις παίξει ξύλο γιατί πολύ απλά ο άλλος δεν μπορούσε να "καταλάβει" ότι οι 5881 είναι καλύτερες από τις 6AQ5..
xiii) Όταν ακούς από την διπλανή παρέα να συζητούν για το Flight Simulation (άλλο G.A.S. και αυτό) και εσύ τα παρατάς όλα για να ψάξεις ποιος είναι αυτός ο καινούργιος ενισχυτής με το γελοίο όνομα Flight και ποια είναι η πεταλιέρα που το κάνει simulate..
xiv) Όταν για εσένα δεν υπάρχει δίλημμα για το ποια από τις 2 κιθάρες θα αγοράσεις αλλά για το ποια θα αγοράσεις πρώτη..

Όταν έχεις πάθει ένα ή και περισσότερα από αυτά, τότε έχεις προσβληθεί από τον ιό του G.A.S.

Ποια είναι η θεραπεία; Δύσκολο να πει κανείς.. Η πιο εύκολη λύση είναι να γίνεις το τσιμπούρι των μουσικών καταστημάτων και κάθε μέρα να πηγαίνεις και να "δοκιμάζεις" ότι υπάρχει στο στοκ τους.. Μετά από λίγο καιρό θα απομυθοποιήσεις τα πάντα και θα καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι μια κιθάρα και ένας ενισχυτής φτάνουν.. Άλλη λύση είναι να παρατήσεις την τωρινή κοπέλα σου (την οποία την έχεις εκπαιδεύσει να μην σου χαλάει πολλά) και να πας να "ψωνίσεις" μια καινούργια στο κοντινότερο σου καζίνο.. Το εισόδημα σου θα μειωθεί δραστικά οπότε χρήματα για G.A.S. δεν θα βρίσκονται εύκολα.. Σίγουρα η καινούργια κοπέλα θα στα φάει τα χρήματα σου, αλλά θα είναι απείρως πιο λίγα από το να ξοδεύεις σε G.A.S.. Η τελευταία λύση (και ίσως η πιο οδυνηρή) είναι να παρατήσεις την κιθάρα για 6 μήνες και έπειτα όταν πας να ξαναπαίξεις θα δεις ότι πλέον δεν θα μπορείς να παίξεις ούτε το solo του californication οπότε το gear θα σου φαίνεται αχρείαστο..


Προτείνω να καρφιτσωθει!!! ;D ;D ;D


Οπωσδηποτε!!!!!!!! 0:) 0:) 0:)
+1 δεν ήξερα τι εστί γκάς και δεν χρειάστηκε τελικά να ρωτήσω
+οτι έπεσε γέλιο ;D
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #82 στις: 10/09/08, 03:44 »
Παράθεση
Το πολύ kithara.gr δεν κάνει καλό πάντως.. Εγώ το έχω πει

ναι όντος!!

τι γνώμη έχετε για αυτό: http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbr7_450_frbk_7string_egitarre.htm ?

Ας πούμε οτι δεν έχω 7χορδη και θέλω να δω πώς είναι πριν αγοράσω μια. Μπορώ να πάρω σετ χορδών για 7χορδη και
να τις βάλω πάνω σε 6χορδη πετώντας την κάτω και κουρδίζοντας όπως σε 7αρα?  Τι νούμερο είναι η Β? Εχω παίξει μέχρι 52αρα.

(ε μην πετάτε ντομάτες, μια σκέψη έκανα) ;D
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #83 στις: 10/09/08, 08:59 »
υποθέτω ότι θα καταλάβεις την διαφορά στον ήχο αλλά όχι και την παιχτική διαφορά του να παίζεις με 7 χορδές που σου περιγράφουν τα παιδιά πάνω...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #84 στις: 11/09/08, 02:43 »
ναι σωστό και αυτό  :-[
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #85 στις: 11/09/08, 18:22 »
Την Μπεντον την εχουν 2 φιλοι, το να την πω καυσοξυλο θα ειναι λιγο... απαραδεκτη κατασκευη σε ολους τους τομεις!
Εγω σε Β κουρδισμα χρησιμοποιω 56-αρα, αλλα και με 52 μπορεις πιστευω χωρις προβλημα να κατεβεις σε Β για να δοκιμασεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #86 στις: 14/09/08, 11:31 »
ενταξει ρε παιδια........οχι και μπεντον ειπαμε καταντια
υπαρχουν αραγε αξιοπρεπεις εφταχορδες με λιγα χρηματα?  γυρω στο 400αρικο 500αρικο παραδειγμα ???
πως μπορει να δει οικονομικα κανεις εαν τον ενδιαφερει το θεμα?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #87 στις: 14/09/08, 12:02 »
Με τη κατάλληλη ταξινόμηση...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #88 στις: 02/10/08, 14:07 »
Γεια σας.

Θέλω κι εγώ να συμμετάσχω στη συζήτηση καθ'ότι κάτοχος μιας Ibanez RG7620. Κατ'αρχήν φίλε που ψάχνεσαι για εφτάχορδη, όσον αφορά στις Ibanez κοίτα http://www.jemsite.com/ibanez/21-ibanez-and-other-guitars-info/604-7-string-specs-rg-w-tremolo.html

Μην αγχώνεσαι. Κάποια παιδιά απάντησαν πολύ σωστά ότι απλά έχεις ΄μια επιπλέον χορδή. Αν αδιαφορήσεις για τη Σι τότε έχεις μια κανονική εξάχορδη. Το κέρδος είναι:
-στα χαμηλά κουρδίσματα
-κάτι που δεν είπε κανένας: σε σόλο-σκίσιμο δεν ανεβαίνεις την ταστιέρα, απλά έχεις άλλη μια μπάσα χορδή για τα κατεβάσματά σου!

Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω κατά πως σετάρεται μια κιθάρα με Floyd σε χαμηλά κουρδίσματα, φαντάζομαι ότι σε σταθερές γέφυρες δεν υφίσταται πρόβλημα, αλλά ένας καλός τεχνικός θα μπορεί να σε καλύψει σε αυτό το θέμα.

Σημαντικό θέμα: Οι EMG 707 δεν είναι η πιο εύκολη retrofit αναβάθμιση, ειδικά στις Ibanez. Ψηνόμουν κι εγώ μέχρι που ανακάλυψα ότι η υποδοχή του μαγνήτη (έχει πάνω τους μαμήσιους DiMarzio) χρειάζεται σκάψιμο!!!
Οπότε, αν θες να προσθέσεις τους μαγνήτες μετά, βρες το manual από το site της EMG, κοίτα τις διαστάσεις και μέτρα προσεκτικά το χώρο για τους μαγνήτες στην κιθάρα που θα αγοράσεις. Όχι ότι είναι καμμιά τρελή μόντα, απλά αν δεν έχει pickguard η κιθάρα μετά θα χρειάζεσαι βάψιμο.

Εγώ βέβαια, χωρίς να τη σκάψω, πήγα και τη φρέσκαρα στον Κακανιάρη και από μαύρη μου την έκανε λαχταριστή surf green.

Με λίγα λόγια, αν σου αρέσει πάρτην και δε θα το μετανιώσεις!

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #89 στις: 12/10/08, 23:37 »
Οι 7χορδες κιθαρες ειναι καθαρα γουστου. Αμα θες να χεις ογκο και ταυτοχρονα ψηλες νοτες τοτε μια 7χορδη ειναι η κιθαρα που ζητας. Αν ομως θες μονο ογκο τοτε πιστευω οτι ακομα και με μια 6χορδη βολευεσαι. Εχω παιξει και με 7χορδη και με 8χορδη οπου και οι 2 κιθαρες μου καθησαν καλα στα χερια μου αλλα....ειναι οργανα που δεν θα παιξεις τα blistering solos γιατι εχουν χοντρο λαιμο. Προσωπικη μου αποψη παραμενω στις 6.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #90 στις: 22/10/08, 11:03 »
Υπάρχουν κι 7χορδες που δεν έχουν χοντρό μπράτσο.Ibanez π.χ.Έχω την rg 7321 και έχει καταπληκτικό μπράτσο

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #91 στις: 30/11/08, 18:51 »
Την Μπεντον την εχουν 2 φιλοι, το να την πω καυσοξυλο θα ειναι λιγο... απαραδεκτη κατασκευη σε ολους τους τομεις!
Εγω σε Β κουρδισμα χρησιμοποιω 56-αρα, αλλα και με 52 μπορεις πιστευω χωρις προβλημα να κατεβεις σε Β για να δοκιμασεις.
δοκίμασα fernandes revolver εφτάχορδη βαρύτονη φίλου κουρδησμένη σε drop-a με 75άρα B χορδή
ΤΕΡΑΣ! :o
 8)
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #92 στις: 02/12/08, 14:41 »
δοκίμασα fernandes revolver εφτάχορδη βαρύτονη φίλου κουρδησμένη σε drop-a με 75άρα B χορδή
ΤΕΡΑΣ! :o
 8)

Χαχα τι ωραιο ηταν αυτο. Drop Α με B χορδη. Ωραιος.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #93 στις: 02/12/08, 20:35 »
δοκίμασα fernandes revolver εφτάχορδη βαρύτονη φίλου κουρδησμένη σε drop-a με 75άρα B χορδή
ΤΕΡΑΣ! :o
 8)

Χαχα τι ωραιο ηταν αυτο. Drop Α με B χορδη. Ωραιος.
δεν κατάλαβες!
είχε 75 μμ μέγεθος!
σε βαρύτονη εφτάχορδη!
κουρδισμένη σε α!
κανονικά μέγε8ος της 7ης χορδής νομίζω είναι 60?μάλιστα ο loomis είχε 70 και σε όποιον το έλεγα σοκαριζόταν
αυτές πρέπει να είναι χορδές μπάσου..
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος a7xjoey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #94 στις: 02/12/08, 21:59 »
schecter   εχει σε ενα μαγαζι π λεγετε χορδες...ειναι απεναντι ακριβως απο το  drifter και εχω εκει μια 7 χορδη να δοκιμασεις αν 8ελεις...τν εχω δει και εγω ειανι πολυ ωραια σαν εμφανιση ειανι  diamond series  νομιζω αλλα η ταστιερα της με παρακσενεψε αρκετα...τωρα κοιτα ο αντιπροσοπος  schecter  στην ελλαδα ειναι στα γιανενα ο ντουκας και εχει μαγαζι και στην 8εσσαλονικη οποτε ψαξου κατα εκει μερια.. :)
υπαρχει και το σιτε  www.guitars.gr  οππου μπορεις να μιλισεις με τν αντιπροσοπο..
Α αν μπεις στην διαδικασια να ρωτισεις εισαγωγεις για schecter  ρωτα αμα μπορεις και για μια  synyster  custo h standard pio polu re file  ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #95 στις: 03/12/08, 00:16 »
δεν κατάλαβες!
είχε 75 μμ μέγεθος!
σε βαρύτονη εφτάχορδη!
κουρδισμένη σε α!
κανονικά μέγε8ος της 7ης χορδής νομίζω είναι 60?μάλιστα ο loomis είχε 70 και σε όποιον το έλεγα σοκαριζόταν
αυτές πρέπει να είναι χορδές μπάσου..

A)Η δικιά μου 7η είναι στα 0.56 και αντιστοιχεί σε 10ρι σετ
Β)Ο Loomis ΔΕΝ έχει 0.70 χορδή...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #96 στις: 03/12/08, 13:26 »
Και εγω 0.56 χρησιμοποιω σε Β κουρδισμα, αλλα εχω και ενα σετ με .70 για εξαχορδη, του θειου Ζακ για χαμηλα κουρδισματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #97 στις: 03/12/08, 14:23 »
δοκίμασα fernandes revolver εφτάχορδη βαρύτονη φίλου κουρδησμένη σε drop-a με 75άρα B χορδή
ΤΕΡΑΣ! :o
 8)

Χαχα τι ωραιο ηταν αυτο. Drop Α με B χορδη. Ωραιος.
δεν κατάλαβες!
είχε 75 μμ μέγεθος!
σε βαρύτονη εφτάχορδη!
κουρδισμένη σε α!
κανονικά μέγε8ος της 7ης χορδής νομίζω είναι 60?μάλιστα ο loomis είχε 70 και σε όποιον το έλεγα σοκαριζόταν
αυτές πρέπει να είναι χορδές μπάσου..

Καταλαβα τι λες, εσυ δεν καταλαβες το εκφραστικο λαθος που εκανες. Δεν γινεται να ειναι κουρδισμενη σε Α και να λες οτι η χορδη ηταν Β. Ε, και ενταξει, εγω σε C ειμαι και εχω 0.56 και ειναι μια χαρα. Πλεον δεν με τρομαζει τιποτα.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #98 στις: 09/12/08, 18:04 »
Να πω και εγω τη γνωμη μου ρε μαστορια τωρα τελευταια με επιασαν οι πειραματικες μου τασεις και δοκιμασα μια εφταχορδη. Δε μου προκαλεσε καποια εντυπωση....Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα γουστου....Εμενα δεν με τρελαναν αν και θα θελα να δοκημασω και αλλα οργανακια να σιγουρευτω.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #99 στις: 18/12/08, 13:55 »
θεμα γουστου σιγουρα ειναι, απλα για εμενα το χαμηλο κουρδισμα λεει πολυ, ειτε σε 6-χορδη, ειτε σε 7+ χορδες
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/05, 12:37
από oldnavy
0 Απαντήσεις
1729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/07, 12:35
από kitharistas_poihths
0 Απαντήσεις
1615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 01:47
από kitharistas_poihths
9 Απαντήσεις
3669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 18:54
από x-versous
30 Απαντήσεις
10961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 02:18
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
1532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 07:55
από UNPLAGGED
4 Απαντήσεις
3475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:23
από kuiper
18 Απαντήσεις
7833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 17:27
από nikolix
2 Απαντήσεις
2223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 14:40
από ZaranisPetros
5 Απαντήσεις
4523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/11, 21:17
από IDEAL