Αποστολέας Θέμα: Μαρτυρες του Ιεχωβα  (Αναγνώστηκε 119675 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #250 στις: 10/02/09, 21:33 »
επειδη ειναι κουραστικο να λες πραγματα του αερα, σε παρακαλω αν εχεις κατι να πεις να το υποστηρίξεις με συγκεκριμενες αναφορες και αποδείξεις οπως γινεται η συζητηση απο την αρχή του thread.

κατηγορίες οπως

 "αν ηξεραν ποσα εσοδα εχει η οργανωση του ρασσελ"   - ξέρεις εσύ δηλαδή? για πες μας

 

Περι των εσοδων της οργανωσης,

Nikos Les Paul ο οποιος ξεκινησε το θεμα αναφερει «σήμερα οι Μάρτυρες του Ιεχωβά αριθμούν λίγο παραπάνω από 7.000.000 μέλη σε 235 χώρες στον κόσμο»

Η εταιρια εκδιδει 2 δεκαπενθημερα περιοδικα «σκοπια» και «ξυπνα» τα οποια αγοραζουν μετρητοις για προσωπικη χρηση τα μελη της εταιριας,
εχομε λοιπον,
7.000.000 Χ 4 Χ 12,
σε αυτά προστιθενται τα περιοδικα που αγοραζει το κάθε μελος για το εργο,  αν πουμε 10 περιοδικα ανα μελος
7.000.000 Χ 10 Χ 12

συν αντιτυπα βιβλιων, κατά μεσον ορον 3 βιβλια, που εκδιδονται ετησιως από την εταιρια, και τα οποια βιβλια αγοραζονται υποχρεωτικως από τα μελη,
7.000.000 Χ 3 Χ 12

συν τα βιβλια για το εργο, αν πουμε 10 βιβλια κάθε μελος,
7.000.000 Χ 10 Χ 12

με καθαρο κερδος 80% επι της τιμης πωλησης
εστω κι αν ακομη οι προηγουμενοι υπολογισμοι περιοριστουν κατα το ημισυ, το αποτελεσμα φθανει σε ιλιγγιωδη ποσα,

αναφερα μερικα προφανη στοιχεια, ο καθενας τα συμπερασματα του.



Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #251 στις: 10/02/09, 21:49 »
απ οτι ξερω τα περιοδικα η αλλα βιβλια δεν τα πουλανε ουτε ζητανε χρηματα, αυτα τα εξοδα τα καλυπτουν οι ιδιοι με εθελοντικες συνεισφορες.
μπορει να μας πει κ ο Νικος πως λειτουργει το οικονομικο μερος.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #252 στις: 10/02/09, 23:34 »
Αναρχικε φιλε king_mob/roufus κατ' αρχας η ιδεολογια σου ειναι πολυ μακρια απο τον χριστιανισμο. η αναρχια δεν δεχεται καμια μορφη εξουσιας και επομενως δηλωνει αθε'ι'α .οι αποψεις σου περι χριστιανισμου ειναι ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΣΦΑΛΜΕΝΕΣ !!!!και καλυτερα να μη μιλας για πραγματα που δεν ξερεις καλα!!!! προφανως εσυ και εγω δεν μπορουμε να κανουμε διαλογο απο την στιγμη που δεν παραδεχεσαι (ως αναρχικος)την υπαρξη του θεου.

ΥΓ. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.
Αρα υποθετω οτι και εγω ειμαι παρα πολυ μακρια απο την αληθεια ετσι? Δυστυχως ομως τα πραγματα τα οποια μεχρι στιγμης εχω αναφερει ειναι γεγονοτα, ευχαριστως να πω σε ολους που και πως να τα βρει ο καθενας και εσυ φυσικα (αφου λες οτι ειναι εσφαλμενο οτι το δογμα της ορθοδοξης χριστιανικης εκκλησιας δεν δημιουργηθηκε το 451 στη συνοδο της Χαλκηδονας μαλλον πρεπει να διαβασεις καποια πραγματα που εχουν να κανουν με ιστορια!)

Δυστυχως για σενα στο ζητημα της εκκλησιας δνε ειμια καθολου ημιμαθης. Πρωτον γιατι για πολλα χρονια ημουν στο κατηχιτικο αλλα και ημουν (αρκετα τακτικως μπορω να πω) παπαδακη τοσο κυριακες οσο και σε μεγαλες γιορτες και εχω συζητηση αρκετα με παπαδες και γενικοτερα εχω ζησει για καποια χρονια την εκκλησια απο μεσα. Δεν αποκυρρησω αυτα τα χρονια προφανως, ολα ειανι εμπειριες, και οταν κατι το δεις και απο μεσα εχεις καλυτερη αποψη.

Περιμενω λοιπον ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ως απαντηση στα οσα ειπα. Γιατι αν δεχεσαι να συζητησεις μονο με οσους ειναι χριστιανοι ή πιστευουν στον Θεο τοτε χανεις ΒΑΣΙΚΑ πραγματα απο οσα ειπε ο Χριστος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #253 στις: 10/02/09, 23:52 »
Παιδια ηρεμια!!!! Ολοι πεσατε να με φατε ,  του αλλου του θυμησα τις φιλες της γιαγιας του....ηρεμια λιγο!!! εξεθεσα την γνωμη μου για την εταιρεια του ρωσσελ και τονισα οτι θα μιλησω σαν ορθοδοξος χριστιανος!!! αρνουμαι να απαντησω σε καθε εναν που θελει απλα να διασκεδασει κανοντας λογομαχια απεναντι μου!!!σκεφτειτε το λιγο ειναι σα να ειμαι κομμουνιστης και να λογομαχω με σενα που μπορει να εισαι πχ δεξιος απλα για να περασει η ωρα μου,υπαρχει περιπτωση να βγαλουμε ακρη στη κουβεντα μας?
μπορω να απαντησω μονο σε οποιον εχει αληθινο ενδιαφερον να κανει διαλογο ειτε ειναι  ορθοδοξος/η  ειτε ετεροδοξος/η. Αν φιλε μου εισαι αθεος και πουλας πνευμα υπερηφανειας σ εναν χριστιανο ψαγμενο πολυ με την εκκλησιαστικη ιστορια και την δογματικη,μην περιμενεις να παρεις απαντηση. Ο λογος: προφανης και διατυπωμενος παραπανω...!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/09, 00:08 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #254 στις: 11/02/09, 00:15 »
@GMS να ρωτήσω έτσι απο περιέργεια, τί δουλειά έχεις σε ενα φόρουμ ειδικού ενδιαφέροντος όπως αυτό??

Ρωτάω γιατί και τα δεκατρία μυνήματα σου έχουν ποσταριστεί σε αυτό το θέμα το οποίο δεν ανήκει στα βασικά θέματα τα οποία πραγματεύεται το forum.
Έχεις κάποια σχέση με την μουσική ή τον στίχο ή έτσι απλά είδες φως και μπήκες?

Αν μπήκες σε ένα forum μουσικού ενδιαφέροντος μόνο και μόνο για να κάνεις κατήχηση , ε τότε δεν διαφέρεις και πολύ απο αυτούς τους οποίους αποκάλεσες "ετερόδοξους"..

Αν πάλι ασχολείσαι όντως με την μουσική, η εμμονή σου να ποστάρεις ΜΟΝΟ σε αυτό το θέμα μου προξενεί κατάπληξη!
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #255 στις: 11/02/09, 00:21 »
φιλε Groovymood, αν παρατηρησες ειμαι νεος γενικα στο forum.και με τη μουσικη ασχολουμαι 6 χρονια και προερχομαι απο μουσικη οικογενεια, ο πατερας μου ασχολειται απο τα εξι του με τη μουσικη,το ιδιο και πολλοι συγγενεις μου. Σε καμια περιπτωση δεν θελω να προσυλητισω, απλα ξεκινησα γραφοντας την γνωμη μου σ ενα θεμα που με αφορα, υπαρχει προβλημα?
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/09, 00:23 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #256 στις: 11/02/09, 00:26 »
Ε ασχολήσου τότε βρε παιδί μου και λίγο με τον βασικό λόγο ύπαρξης αυτού του site...
Γι'αυτό δεν γράφτηκες εξάλλου?... ;)....ή όχι?

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #257 στις: 11/02/09, 00:32 »
οκ βρε groovymood !! θα κοιταξω και τα υπολοιπα...σε πειραζει μηπως να γραφω και εδω την γνωμη μου?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #258 στις: 11/02/09, 00:41 »
Εμένα να πειράξει?
Τί είμαι, ιεροκύρηκας και μου κλέβεις τη δουλειά μου?

Απλά η...είσοδος σου ήταν κάπως ασυνήθιστη....carry on!
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #259 στις: 11/02/09, 00:46 »
οκ...απλα ρωτησα γιατι φανηκε να ανυσηχεις ... ;)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #260 στις: 11/02/09, 01:05 »
Ρε παιδιά ήρεμα,ας κρατήσουμε τα επίπεδα.Μιας που μίλησα ας πω και την γνώμη μου.Θα θελα να κάνω μια παρέμβαση για τους φίλους τους αναρχικούς.Προσωπικά είμαι άθεος (για πολλούς λόγους).Αυτοί που δηλώνουν αναρχικοί ας δούνε λίγο καλύτερα τη σημαίνει αναρχία και τη σημαίνει αριστερά.Αναρχικός πρώτα απ'ολα σημαίνει πως  τρώς δεν τα λεφτά του μπαμπά και της μαμάς.Δεύτερον αν θες να πας τον κόσμο κάπου καλύτερα υπάρχουν και άλλοι τρόποι γιατί τελευταία και δη από τα τραγικά γεγονότα της χρονιάς δεν είδα και πολλούς αναρχικούς στους δρόμους τα 15χρονα βγήκαν...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #261 στις: 11/02/09, 01:23 »

μπορω να απαντησω μονο σε οποιον εχει αληθινο ενδιαφερον να κανει διαλογο ειτε ειναι  ορθοδοξος/η  ειτε ετεροδοξος/η. Αν φιλε μου εισαι αθεος και πουλας πνευμα υπερηφανειας σ εναν χριστιανο ψαγμενο πολυ με την εκκλησιαστικη ιστορια και την δογματικη,μην περιμενεις να παρεις απαντηση. Ο λογος: προφανης και διατυπωμενος παραπανω...!
Ειμαι οτι θελω να ειμια. Δεν πουλαω κανενα πνευμα υπερηφανειας σε κανεναν. Εγω απλα λεω καποια πραγματα και περιμενω απαντηση. Δεν καταλαβαινω που ειδες οτι πουλαω πνευμα υπερηφανιας. ΔΕΝ υπεραμυνθηκα κανενος δογματος και καμια αθεϊας. Σε παρκαλω να ζητησεις συγνωμη, γιατι εγω το μονο που εχω κανει ειναι να εκθετω καποιες σκεψεις/επιχειρηματα στα οποια αρνεισαι πεισματικα να απαντησεις και θες να με βγαλεις και ειρωνα και οτι "εχω καβαλησει το καλαμι".

Τελος, Ibanezakias, που κολλανε ολα αυτα περι αναρχιας στο συγκεκριμενο θεμα? ΕΦΕΡΕ εγω ποτε στο συγκεκριμενο θεμα τιποτα για αναρχια? Υπαρχουν αλλα θεματα να το κουβεντιασουμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #262 στις: 11/02/09, 01:30 »
απ οτι ξερω τα περιοδικα η αλλα βιβλια δεν τα πουλανε ουτε ζητανε χρηματα, αυτα τα εξοδα τα καλυπτουν οι ιδιοι με εθελοντικες συνεισφορες.
μπορει να μας πει κ ο Νικος πως λειτουργει το οικονομικο μερος.

Στην αρχη για να δημιουργησουν κλιμα εμπιστοσυνης δεν ζητανε χρηματα, τα περιοδικα τα μοιραζουνε δωρεαν, οταν τσιμπησεις και γινεις μελος της οργανωσης πληρωνεις για να τα παρεις, μην εισαι τοσο ευκολοπιστος και πιστευεις οτι μοιραζουν περιοδικα δωρεαν επειδη σ' αγαπουν, διαφημιστικο υλικο ειναι, οπως τα lidl, πουλανε ενα προιον κι εσυ εισαι υποψηφιος καταναλωτης, ταργκετ γκρουπ, βλεπεις, διαβαζεις, αν ανακαλυψεις κατι ελκυστικο και σε αγγιξει μια φραση ή καποιο νοημα εισαι ετοιμος για συναλλαγη, αν εχεις αποθηκευσει και καποια ασχημη αναμνηση απο ανθρωπους της εκκλησιας, εισαι τελειωμενος.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #263 στις: 11/02/09, 03:31 »
ο,τι να ναι..τι σχεση εχει η αναρχια εδω;
και τι σχεση εχουν να μιλανε για διαλογο ατομο που μονο την σκεψη τους θελουν να εκφρασουν..αυτο φιλε GMS ειναι μονολογος,πρεπει να φρεσκαρεις λιγο απο τα ελληνικα σου...(σε αυτα <<διαβασμενος>> δεν εισαι;.. :P)(αστειακι)..
Εχω δηλωσει εξ΄αρχης οτι ειμαι αθρησκη...
Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με την συζητηση μας..προσβαλομαι οταν λες οτι εχεις απολυτο δικιο..ετσι ποως θα κανεις συζητηση;...
Νομιζα οτι μονο ο θεος ειναι αλανθαστος αλλα τωρα εμαθα οτι ειναι και ο GMS... ::) ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #264 στις: 11/02/09, 05:01 »
Και εγώ εδώ και κάτι μήνες που έχει ξεκινήσει το θέμα θα εξακολουθώ να περιμένω μιά απάντηση...Τι γίνεται με τους "αδελφούς" σας που φεύγουνε από το δόγμα σας; Τους αγαπάτε και με τα ελλατώματά τους ή τους γράφετε στου "διαόλου το κατάστιχο"; Αν δεν την έχω σύντομα , οφείλω και εγώ να έχω την εντύπωση ότι ως προς την αγάπη προς τον πλησίον , είσαστε λίγο Άμις να πω, Μορμόνοι να πω, πάντως τραβηγμένοι από τα μαλλιά...
Επίσης φίλε GMS μην αποφεύγεις να απαντήσεις, γιατί καμμιά φορα αυτοί που δηλώνουνε άθεοι, γίνονται άγιοι στη πορεία, ενώ κάτι άλλοι έρημοι που δηλώνουνε πιστοί, τους τρώει το σκοτάδι. Πάρε τον Ρούφους για παράδειγμα.Τη "δόση" τη πήρε μικρός , στη πορεία την έκανε ,αλλά μπορεί να κάνει καμμιά τουριστική εκδρομή στο Άγιο Όρος και εκεί να του αποκαλυφθούν σημεία και τέρατα και μετά να λέμε ο Άγιος Άρης ( χμμ...νομίζω κιόλας ότι δεν υπάρχει άγιος με τέτοιο όνομα οπότε ευκαιρία να αποκτήσουμε...) ;D ;D ;D Εντάξει πλάκα κάνω( αν και δεν ξέρεις ποτέ...), αλλά έστω και έτσι θέλω να σου πω, ότι όπως ο Θεός έκανε τον Σαούλ, Παύλο και επειδή δεν ξέρει κανείς τις βουλές του, και εσύ μην αποφεύγεις τον αδελφό σου, έστω κι αν στη βγαίνει από αριστερά, έως πολύ αριστερά ;) .
Χαλαρώστε, αγαπήστε και έτσι θα σωθούμε όλοι. Με την αγάπη και μόνο. :beer :hug
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #265 στις: 11/02/09, 09:55 »
Χαλαρώστε, αγαπήστε και έτσι θα σωθούμε όλοι. Με την αγάπη και μόνο. :beer :hug

Όταν εννοείς θα σωθούνε όλοι όσοι αγαπούν εννοείς οι ελληνορθόδοξοι μόνο ή και άλλοι??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #266 στις: 11/02/09, 12:30 »
Αναρχικε φιλε king_mob/roufus κατ' αρχας η ιδεολογια σου ειναι πολυ μακρια απο τον χριστιανισμο. η αναρχια δεν δεχεται καμια μορφη εξουσιας και επομενως δηλωνει αθε'ι'α .οι αποψεις σου περι χριστιανισμου ειναι ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΣΦΑΛΜΕΝΕΣ !!!!και καλυτερα να μη μιλας για πραγματα που δεν ξερεις καλα!!!! προφανως εσυ και εγω δεν μπορουμε να κανουμε διαλογο απο την στιγμη που δεν παραδεχεσαι (ως αναρχικος)την υπαρξη του θεου.

ΥΓ. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

Παιδιά, βλέπω ότι πιστεύετε και δεν ξέρετε σε τι πιστεύετε! Γιγνώσκεις τι αναγιγνώσκεις? θα μπορούσα να ρωτήσω κι εγώ.

Ο Χριστιανισμός είναι το κατ' εξοχήν και το πρώτο εφαρμοσμένο αναρχικό κίνημα. Δεν αποδέχεται ανθρώπινη εξουσία από κανέναν παρά μόνο ιδεατή ηγεσία. Άλλο όμως εξουσία και άλλο ηγεσία. Για ποιόν λόγο νομίζετε ότι διώχθηκε ο Χριστιανισμός στην αρχή της εμφάνισής του? Λόγω του Μονοθεϊσμού του? Τότε γιατί δεν διωκόντουσαν και οι Εβραίοι?

ΥΓ. Παραδέχομαι ότι δεν διάβασα τα υπόλοιπα post, αλλά αυτό το κείμενο βγάζει μάτι!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #267 στις: 11/02/09, 13:40 »
Χαλαρώστε, αγαπήστε και έτσι θα σωθούμε όλοι. Με την αγάπη και μόνο. :beer :hug

Όταν εννοείς θα σωθούνε όλοι όσοι αγαπούν εννοείς οι ελληνορθόδοξοι μόνο ή και άλλοι??
Άντε βρε εμπρηστή  ;D αυτό κατάλαβες εσύ; Πολύ καχύποπτος είσαι...
Όλοι θα σωθούνε απλά ο καθένας από τη σκοπιά του (με μικρό "σ" για να μην παρεξηγούμαστε) πιστεύει ότι κατέχει και την αλήθεια, ή έστω ότι είναι πιο κοντά σε αυτή ανάλογα με τη θρησκεία που πιστεύει. Εγώ λοιπόν ναι δηλώνω Χριστιανός Ορθόδοξος , αλλά πιστεύω ότι η αγάπη θα σώσει και τον Μουσουλμάνο και τον Βουδιστή και τον Ταοιστή και τον Καθολικό και όλους γενικά που έχουνε αγάπη. Αν πλανάμε τι να πω , την πάτησα!!! :)
Ά και κάτι ακόμα. Γενικά! Ξεκολλάτε από τα "ελληνορθόδοξα" και γενικά τους χαρακτηρισμούς. Προπαγάνδα είναι όλα... Μπορείς να είσαι αριστερός , να είσαι Έλληνας και να είσαι και ορθόδοξος. Το πρώτο είναι πως θες να κυβερνιέσαι, το δεύτερο ποιά είναι η πατρίδα σου και το τρίτο ο τρόπος που πιστεύεις. Αν κάποιοι τα ανακατέψανε για προσωπικά συμφέροντα, αφήστε τους να πάνε να πνιγούν. Να έχετε δική σας άποψη και να μην φοράτε ταμπέλες , ούτε στον εαυτό σας , ούτε στους άλλους. Είναι ισοπεδωτικό, τραγικά βολικό και άκρως φασιστικό. Η εύκολη ειρωνία σε κάνει ίδιο και χειρότερο με αυτό που ειρωνεύεσαι.
Αναρχικε φιλε king_mob/roufus κατ' αρχας η ιδεολογια σου ειναι πολυ μακρια απο τον χριστιανισμο. η αναρχια δεν δεχεται καμια μορφη εξουσιας και επομενως δηλωνει αθε'ι'α .οι αποψεις σου περι χριστιανισμου ειναι ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΣΦΑΛΜΕΝΕΣ !!!!και καλυτερα να μη μιλας για πραγματα που δεν ξερεις καλα!!!! προφανως εσυ και εγω δεν μπορουμε να κανουμε διαλογο απο την στιγμη που δεν παραδεχεσαι (ως αναρχικος)την υπαρξη του θεου.

ΥΓ. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

Παιδιά, βλέπω ότι πιστεύετε και δεν ξέρετε σε τι πιστεύετε! Γιγνώσκεις τι αναγιγνώσκεις? θα μπορούσα να ρωτήσω κι εγώ.

Ο Χριστιανισμός είναι το κατ' εξοχήν και το πρώτο εφαρμοσμένο αναρχικό κίνημα. Δεν αποδέχεται ανθρώπινη εξουσία από κανέναν παρά μόνο ιδεατή ηγεσία. Άλλο όμως εξουσία και άλλο ηγεσία. Για ποιόν λόγο νομίζετε ότι διώχθηκε ο Χριστιανισμός στην αρχή της εμφάνισής του? Λόγω του Μονοθεϊσμού του? Τότε γιατί δεν διωκόντουσαν και οι Εβραίοι?

ΥΓ. Παραδέχομαι ότι δεν διάβασα τα υπόλοιπα post, αλλά αυτό το κείμενο βγάζει μάτι!
+1000000 papous
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/09, 14:09 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #268 στις: 11/02/09, 14:14 »
Σόρυ κιολας..αλλα ο Μακ στα τοσα που εχει πει και εχει δικιο(σλουουουπ...)
εχει δικιο και σε ενα πραγμα...μπορει να εισαι αναρχικος κουμουνιστης και να εισαι και μια χαρα πιστος..
Η Παπαρηγα ασπουμε νομιζω ειναι πολυ θρησκα...
Παρακαλω οι ταμπελες να μεινουν στους δρομους.... ::) ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #269 στις: 11/02/09, 14:42 »
Παιδια με παρεξηγησατε παρα πολυ ... κατ αρχας δεν ειπα οτι αν εισαι αθεος δεν μπορεις να γινεις πιστος! φυσικα ολοι μπορουν! και πολυ αγιοι ανθρωποι πριν γινουν πιστοι οχι μονο ηταν αθεοι αλλα πολεμουσαν την ορθοδοξη πιστη!
το θεμα ποιο ειναι? απαντηση: οι μαρτυρες του ιεχωβα!
εγω λοιπον εγραψα για το συγκεκριμενο θεμα , και περιμενα να κανουμε διαλογο για το συγκεκριμενο θεμα!!!
μερικοι απο σας αρχιζαν να μου πηγαινουν κοντρα σε ασχετα θεματα και αυτο δε το καταλαβαινω.
΄
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ : ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ
εγω λοιπον εστιασα στην θρησκευτικη. Αν εσυ φιλε εισαι αθεος η αθρησκος η οτιδηποτε(αλλο σχετικο με αθρησκεια) δεν νομιζω οτι εχεις ωριμη θρησκευτικη σκεψη για να συζητησεις με σοβαροτητα το θεμα(τη θρησκευτικη μερια του τουλαχιστον).

ΥΓ συγνωμη σε οσους παρεξηγηθηκαν
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/09, 22:14 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #270 στις: 11/02/09, 14:58 »
Παιδια με παρεξηγησατε παρα πολυ ... κατ αρχας δεν ειπα οτι αν εισαι αθεος δεν μπορεις να γινεις πιστος! φυσικα ολοι μπορουν! και πολυ αγιοι ανθρωποι πριν γινουν πιστοι οχι μονο ηταν αθεοι αλλα πολεμουσαν την ορθοδοξη πιστη!
το θεμα ποιο ειναι? απαντηση: οι μαρτυρες του ιεχωβα!
εγω λοιπον εγραψα για το συγκεκριμενο θεμα , και περιμενα να κανουμε διαλογο για το συγκεκριμενο θεμα!!!
μερικοι απο σας αρχιζαν να μου πηγαινουν κοντρα σε ασχετα θεματα και αυτο δε το καταλαβαινω.
΄
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ : ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ
εγω λοιπον εστιασα στην θρησκευτικη. Αν εσυ φιλε εισαι αθεος η αθρησκος η οτιδηποτε δεν νομιζω οτι εχεις ωριμη θρησκευτικη κριτικη για να συζητησεις με σοβαροτητα το θεμα(τη θρησκευτικη μερια του τουλαχιστον).

ΥΓ συγνωμη σε οσους παρεξηγηθηκαν
Σε ποιον απαντας;...εμεις πεσαμε απλως να σε φαμε οπως λες για εναν λογο..διοτι μιλας απολυτα και δειχνεις να μην σεβεσαι τα θρησκευτικα πιστευω των αλλων..
Οταν βγαζεις απο την αρχη μεχρι τωρα αυθερετα συμπερασματα, δειχνει οτι δνε σε παρεξηγησαμε εμεις..αλλα εσυ...σε ποιον λες οτι δεν εχει ωριμη θρησκευτικη κριτικη (τι ειναι αυτο;..εχει και αλλες κατηγοριες; ???)...Αν σταματησεις να μιλας απολυτα, να βγαζεις αυθερετα συμπερασματα και να προσβαλεις θρησκευτικα πιστευω δεν νομιζω να θελει να σε φαει κανενας χανιμπαλ... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #271 στις: 11/02/09, 16:27 »
Άγιος Άρης ( χμμ...νομίζω κιόλας ότι δεν υπάρχει άγιος με τέτοιο όνομα οπότε ευκαιρία να αποκτήσουμε...)
Και ομως (ναιε γω ο αθεος αναρχικος γνωριζω ::) ) υπαρχει Αγιος Αρης και γιορταζεται στις 19 Δεκεμβριου ;)


ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ : ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ
εγω λοιπον εστιασα στην θρησκευτικη. Αν εσυ φιλε εισαι αθεος η αθρησκος η οτιδηποτε δεν νομιζω οτι εχεις ωριμη θρησκευτικη κριτικη για να συζητησεις με σοβαροτητα το θεμα(τη θρησκευτικη μερια του τουλαχιστον).

Νομιζεις αλλα μπορει να κανεις και λαθος... Δεν καταλαβαινω γιατι να μην εχω θρησκευτικη κριτικη για να συζητησω με σοβαροτητα το θεμα, οταν μαλιστα εχω ασχοληθει και προσωπικα...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #272 στις: 11/02/09, 18:44 »
Ναι...το ότι το έχει αποκυρήξει δεν σημαίνει απαραίτητα πως δν ξέρει για αυτό...
μπορεί να το αποκύρηξε από βαρεμάρα επειδή δεν ήθελε να ασχοληθεί, ή επειδή ΈΧΕΙ ασχοληθεί και ξέρει τι γίνεται οπότε και το αποκύρηξε από επιλογή...
εσύ κατηγοριοποίησες όσους δν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι χωρίς να ξέρεις ούτε το παρελθόν τους ή τους ίδιους προσωπικά...
κατά τη γνώμη μου βιαστική κίνηση....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #273 στις: 11/02/09, 18:51 »
Άντε βρε εμπρηστή  ;D αυτό κατάλαβες εσύ; Πολύ καχύποπτος είσαι...

Βρε συ,δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τί καπνό φουμάρει ο καθένας....
Πρέπει να κάνω και λίγο..."αφελέστερες" ερωτήσεις για να μάθω... ;D

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #274 στις: 03/04/09, 10:47 »
Μιας και βλέπω πως εδώ υπάρχουν μερικοί μορφωμένοι ή καλυτέρα παραμορφωμένοι (με την καλή έννοια) μάρτυρες του Ιαχωβά και απαντάνε σε όλα (Μέσα από τη γραφή) θα τους παρακαλούσα αν ήθελαν να απαντήσουν και σε αυτό (Θα χρειαστεί λίγη παραπάνω μελέτη αλλά δεν πειράζει συνηθισμένοι είστε)

 

Οι μάρτυρες της Σκοπιάς αναφέρονται στην αισχατολογική χρονολογία του 1914 παραφράζοντας κάποια εδάφια της Αγίας Γραφής τα οποία αναφέρονται στα 70 χρόνια κυριαρχίας της Βαβυλώνας και υποστηρίζοντας ότι η Ιερουσαλήμ ερημώθηκε για 70 χρόνια το 607, σε αντίθεση με αυτό που πιστεύουν όλες οι άλλες θρησκείες και αιρέσεις ότι αυτό έγινε το 587 ή το 586. Ας δούμε όμως τι λέει η ίδια η Αγία γραφή για το θέμα. Αξίζει να πούμε εδώ ότι πάνω σε αυτό βασίζεται όλο το δόγμα των μαρτύρων που βγάζει την ημερομηνία 1914 σύμφωνα με την οποία έγινε η δευτέρα παρουσία του Χρηστού αλλά αόρατη στον ουρανό. 

5. Τα 70 έτη ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗΣ τού Ζαχαρία 1/α΄ 7,12
"...εν τω 2ω έτει τού Δαρείου, έγινε λόγος Κυρίου προς Ζαχαρίαν... και ο άγγελος τού Κυρίου απεκρίθει και είπε: "Κύριε τών δυνάμεων, έως πότε δεν θέλεις σπλαγχνισθεί συ την Ιερουσαλήμ και τας πόλεις τού Ιούδα, κατά τών οποίων ηγανάκτησας τα 70 ταύτα έτη;""
Και σ' αυτά τα εδάφια, η εταιρία Σκοπιά λέει ότι πρόκειται για τα 70 χρόνια ερήμωσης τής Ιερουσαλήμ. (Ξύπνα 22-9-1972 σ.27).
Όμως, όχι μόνο δεν μιλάει γι' αυτό, αλλά τα εδάφια αυτά, αποδεικνύουν ότι η Ιερουσαλήμ καταστράφηκε το 587 π.Χ., και πως η Αγία Γραφή συμφωνεί απόλυτα με τους ιστορικούς!
α. Παρατηρούμε ότι δεν μιλάει για 70 έτη ερήμωσης, αλλά για "70 έτη αγανάκτησης" τού Θεού εναντίον τής Ιερουσαλήμ.
β. Φαίνεται καθαρά, ότι η οργή αυτή και η αγανάκτηση τού Θεού κατά τής Ιερουσαλήμ είχε ήδη διαρκέσει 70 έτη, ως την ώρα που μιλούσε ο άγγελος, και συνεχιζόταν ως εκείνη τη στιγμή. Αλοιώς η ερώτηση τού αγγέλου ήταν άχρηστη.
γ. Αν λοιπόν βρούμε πότε ειπώθηκαν τα λόγια τού αγγέλου, μπορούμε να υπολογίσουμε το πότε άρχισε η αγανάκτηση τού Θεού, και κατ' επέκτασιν η καταστροφή τής Ιερουσαλήμ.
Η εταιρία Σκοπιά, συμφωνεί με τους ιστορικούς, ότι το έτος ενθρόνισης τού Δαρείου, διήρκεσε από το 521 ως 520 π.Χ. ("Όλη η Γραφή...ωφέλιμος" σελ. 169 παράγρ. 3).
Οι Πέρσες, δεν μετρούσαν το έτος τους ξεκινώντας από τον Ιανουάριο, και γι' αυτό πέφτει ανάμεσα σε δύο δικά μας έτη. Έτσι το έτος ενθρόνισης τού Δαρείου άρχισε ενδιάμεσα στο 521, και τελείωσε ενδιάμεσα στο έτος 520 π.Χ. Οι Πέρσες, αντίθετα από τους Ιουδαίους, μετρούσαν ως 1ο έτος ενός βασιλιά, το επόμενο από το έτος ενθρόνισης. Έτσι, το 1ο έτος τού Δαρείου ήταν το 520/521 π.Χ.
Σύμφωνα με το εδάφιο 7, αυτά τα λόγια τού αγγέλου, ειπώθηκαν "στον 11ο μήνα, στο 2ο έτος τού Δαρείου", δηλαδή το 519 π.Χ.
Από το 519 ως το 607 π.Χ., δεν είναι 70 έτη όπως λέει η Σκοπιά, αλλά 88 (!!!)
Για να βρούμε λοιπόν πότε άρχισαν τα 70 έτη αγανάκτησης, πρέπει να πάμε 70 χρόνια πίσω από το έτος 519 π.Χ., που είπε αυτά τα λόγια ο άγγελος.
Έτσι, έχουμε:
519 + 70 = 589 π.Χ. ΑΡΧΗ 70 ΕΤΩΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗΣ ΘΕΟΥ.
Η Αγία Γραφή μας πληροφορεί, ότι η αγανάκτηση τού Θεού κατά τής Ιερουσαλήμ, άρχισε με τη διετή πολιορκία της από τους Βαβυλώνιους:
Ιερεμίας 21/κα΄ 2,4 - 7: "...ο βασιλεύς τής Βαβυλώνος ήγειρε πόλεμον καθ' ημών... Ούτω λέγει Κύριος: ...ιδού εγώ στρέφω εις τα οπίσω τα όπλα τού πολέμου τα εν ταις χερσίν υμών, με τα οποία σεις πολεμείτε κατά τού βσιλέως τής Βαβυλώνος και τών Χαλδαίων οίτινες σας πολιορκούσιν έξωθεν τών τειχών... θέλω πολεμήσει εναντίον σας με... θυμόν, και με αγανάκτησιν, και με οργήν μεγάλην. ...θέλω παραδώσει Σεδεκίαν... και τον λαόν, και τους εναπολειφθέντας εν τη πόλει ταύτη... εις χείρας τού Ναβ/ρος βασιλέως τής Βαβυλώνας..."
Β΄ Βασιλέων 25/κε΄ 1 - 8: "Και εν τω 9ο έτει τής βασιλείας αυτού (τού Σεδεκία)..., ήλθε Ναβ/ορ ο βασιλεύς τής Βαβυλώνος ...και ωκοδόμησαν περιτειχίσματα εναντίον αυτής κύκλω. Και η πόλις επολιορκείτο μέχρι τού 11ου έτους τού βασιλέως Σεδεκίου (Δηλαδή 2 έτη)... και εξεπορθήθει η πόλις..."
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ:
Η οργή τού Θεού είχε ήδη αρχίσει πριν από την καταστροφή τής Ιερουσαλήμ, και μάλιστα δύο χρόνια ενωρίτερα από την καταστροφή, από τον καιρό τής πολιορκίας της.
Έχουμε λοιπόν: Αρχή 70 ετών αγανάκτησης: 589 π.Χ. - 2 έτη πολιορκίας =
Ερήμωση τής Ιερουσαλήμ το 587 π.Χ.
Και η Αγία Γραφή λοιπόν και οι ιστορικοί, συμφωνούν απόλυτα για την χρονολογία καταστροφής τής Ιερουσαλήμ. Μόνο η Σκοπιά διαφωνεί με όλους!


Περιμένω την απάντηση σας (Αν έχετε φυσικά) ;D ;D ;D