Αποστολέας Θέμα: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!  (Αναγνώστηκε 14775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #25 στις: 01/09/08, 15:46 »
Κάποιοι θα πρέπει να ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ ΕΞΩ να δουν τι μισθούς παίρνει ο κόσμος έξω πριν πουν ότι το εισιτήριο στην Ελλάδα είναι φτηνό.
Επίσης ρωτήστε κάποιον που δε μένει δίπλα στο μετρό ή στο κέντρο της αθήνας για τα ΜΜΜ.
Εγώ ξέρω τι τραβάω κάθε μέρα από τα λεωφορεία που δεν περνάνε γιατί οι οδηγοί παίζουν τάβλι ή πίνουν καφέ κουβεντιάζοντας στο τέρμα ή την αφετηρία, για τις στάσεις στο σκοτάδι, για λεωφορεία που σταματάνε στις 10 λες και οποιος μένει εκτός κέντρου δεν έχει δικαίωμα στα ΜΜΜ.
Κοιτάξτε πρώτα την ποιότητα της υπηρεσίας που προσφέρεται και μετά μιλήστε για τιμολόγηση.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #26 στις: 01/09/08, 15:56 »
Δεν πολυδιαφωνώ με την άποψη που λέει ότι εφόσον το ενιαίο εισιτήριο είναι έγκυρο για 1,5 ώρα τότε μπορεί σε αυτή τη διάρκεια το τελευταίο να αλλάξει άπειρα χέρια.. Από την άλλη όμως, όπως θα ξέρετε, τα εισιτήρια των ΜΜΜ στη πρωτεύουσα (αν όχι και στις άλλες πόλεις της Ελλάδος) επιδοτούνται, ειδάλως θα πληρώναμε αρκετά ακριβά τα εισιτήρια μας (κάποιοι κάνουν λόγο για 10 φορές παραπάνω αλλά δεν το γνωρίζω επ' ακριβώς).. Κοινώς ενώ εμείς δίνουμε 80 λεπτά για το εισιτήριο, το κράτος δίνει ένα X ποσό έτσι ώστε στα ταμεία του ΟΑΣΑ να μπουν X + 0,8 (η τιμή δηλαδή που ζητά/βγαίνει/τιμολογεί ο ΟΑΣΑ).. Το να χρησιμοποιούμε παραπάνω από ένα άτομο ένα εισιτήριο σίγουρα δεν περιλαμβάνεται στα "στατιστικά" που χρησιμοποιεί ο ΟΑΣΑ για να υπολογίσει την τιμή του εισιτηρίου.. Ο ΟΑΣΑ μοιραία ζητά αυξημένες επιδοτήσεις.. Επομένως εκείνο που κερδίζουμε από το να δίνουμε ο ένας στον άλλο τα (κατά τα άλλα) έγκυρα εισιτήρια το χάνουμε στις επιδοτήσεις (οι οποίες σαφώς προέρχονται από εμάς).. Με λίγα λόγια, σε αυτό το επίπεδο είναι πολύ δύσκολο να κλέψεις το κράτος και σίγουρα θα γυρίσουνε να μας πουν κάποιοι από την επαρχία που δεν χρησιμοποιούν συγκοινωνίες, γιατί να πληρώνουν εξίσου τις επιδοτήσεις των αστικών συγκοινωνιών εκείνοι που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσουν ποτέ τους ΜΜΜ..

Καλή η αλληλεγγύη, δεν λέω, αλλά θαρρώ πως και οι 2 πλευρές του νομίσματος είναι σωστές..

Αν και έχω πάρα πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω σε τακτική βάση ΜΜΜ (είμαι ένα από αυτά τα γουρούνια που πηγαίνουν στη δουλειά τους με το αυτοκίνητο και το παραδέχομαι :() εν τούτοις γνωρίζω ότι η ποιότητα τους (τουλάχιστον παλιότερα που χρησιμοποιούσα) είναι χείριστη και φαινόμενα όπως αυτά που απαριθμεί η FSL είναι καθημερινής συχνότητας..
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/08, 16:09 από faser »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #27 στις: 01/09/08, 16:20 »
MechMech...

Το παράδειγμα με τον κινηματογράφο, άτοπο, δες το post του Κιράτζο γιατί βαριέμαι να τα γράφω πάλι...

Το παράδειγμα με τον οίκο ανοχής (ευτυχώς πρόλαβα να το διαβάσω πριν σβηστεί) ήταν καλύτερη προσπάθεια, δε λέω.. Ωστόσο, κι εκεί ξεχνάς κάτι... Η γκόμενα μπορεί να αρνηθεί τον 2ο πελάτη γιατί πολύ απλά, αντί γι αυτόν μπορεί να πάει με κάποιον άλλον ώστε να πάρει επιπλέον $$$... Η διαφορά της πόρνης με ένα βαγόνι του μετρό για παράδειγμα, είναι ότι η πρώτη μπορεί να πάρει one man at a time (υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά εδώ μιλάμε για τον κανόνα :P), κάτι που δεν ισχύει με τα ΜΜΜ...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #28 στις: 01/09/08, 16:39 »
Η διαφορά της πόρνης με ένα βαγόνι του μετρό για παράδειγμα, είναι ότι η πρώτη μπορεί να πάρει one man at a time (υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά εδώ μιλάμε για τον κανόνα :P), κάτι που δεν ισχύει με τα ΜΜΜ...

Αν και μου θυμίζει ανέκδοτο, (ποια η διαφορά μεταξύ εκδιδώμενης γυναίκας και συρμού του ΜΕΤΡΟ??) θα απαντήσω σοβαρά. Η αναλογία είναι εκδιδώμενη γυναίκα-εισιτήριο. Το βαγόνι είναι ο οίκος ανοχής. Το οποίο είναι πιο ρεαλιστικό ε?

Τώρα για να καταλάβω: Προσπαθούμε να πείσουμε τους εαυτούς μας οτι είναι σωστό αυτό που κάνουμε? Γιατί σωστό δεν είναι, πάμε στη περιοχή του "ηθικού".

Σαν ιδέα, μου αρέσει. Αν χρησιμοποιούσα εισιτήρια δλδ, θα το έκανα και εγώ, αλλα έχω παρατήσει τα εισιτήρια εδώ και 6 χρόνια. Προσωπικά, το βλέπω ρομαντικά, σαν μια κίνηση αλληλεγγύης, κατι που λείπει, ειδικά απο την Αθήνα. Δυστυχώς όμως πλέον γίνεται έλεγχος για αυτό το πράγμα στους σταθμούς. Το αν είναι σωστό, δεν θέλω να εκφέρω άποψη, καθώς ακούστηκαν σωστές απόψεις και απο τις 2 μεριές.

Όσον αφορά τη ποιότητα. Αν και θεωρούμαι κάτοικος κέντρου, έχω γνωρίσει και τη κακή πλευρά των συγκοινωνιών. Η οποία ξεκινάει απο τη κατασκευή του ΤΡΑΜ, και φτάνει σε λεπτομέρειες όπως η σχετικά νέα γραμμή 245, που όταν είδα το δρομολόγιο της, απογοητεύτηκα οικτρά.. Η σχεδίαση των συγκοινωνιών είναι χαμηλού επιπέδου, και στοιχειώδης.

Και καταλήγουμε στο εξής συμπέρασμα: Είναι προτιμότερο να "κλέβουμε" ή για την ακρίβεια, να πληρώνουμε αυτό που θεωρούμε εμείς σωστό, και να συμβιβαστούμε με τις συγκοινωνίες που έχουμε, ή να πληρώνουμε αυτό που μας ζητείται, απαιτόντας παράλληλα κάθετη βελτίωση στις μεταφορές μας?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #29 στις: 01/09/08, 16:41 »
Βασικά έχω την εντύπωση ότι το σύστημα δεν πάει ακριβώς έτσι. Το ΟΑΣΘ (επειδή μένω Θεσνικη) και κατά συνέπεια τον ΟΑΣΑ τες πα όλα ίδια είναι :P προφανώς τους συμφέρει και το κάνουν. Δεν είναι χαζοί. Έχω την εντύπωση ότι πληρώνονται ανάλογα με τον κόσμο που μεταφέρουν και όχι με τα εισητήρια γιατί τότε κι εγώ πολύ απλά αγοράζω 200 εισητήρια από το περιπτερο και τελείωσε το θέμα...Κάνω 200 διαδρομες και τα πετάω. Εισητήρια πήρα. Γιατί να τα χτυπήσω αφού τα πετάω μόλις βγαίνω? Την ίδια δουλειά κάνω. Αυτό που τους ενδιαφέρει πολύ απλά είναι το νούμερο 3565 να γίνει 3566. Γι αυτό και τα διπλοχτυπημένα είναι πρόβλημα. ΤΟυς ενδιαφέρει να μπαίνει κόσμος στο λεωφορείο για να δικαιολογούν τα έξοδα τους.
Λέτε ρε παιδιά (εσείς που είστε αντίθετοι με το να δίνουμε το εισητήριο μας) τόόόόόσοι που κάθησαν και σκέφτηκαν το νέο μέτρο για τα εισητήρια να μην σκέφτηκαν ότι μπορεί να περάσουν και από χέρι σε χέρι?
Ένας ελεγκτής με πολιτικά να μην έχει δει κόσμο να κατεβαίνει απο το λεωφορείο και να κάνει αυτή την κίνηση? Δε θα το έλεγε στους κανόνες χρήσης?
Κι ανα δεν κάνω λάθος οι Αθηναίοι έχετε να λέτε για τα λεωφορεία μας ότι είναι πολύ καλά σε σχέση με τα δικά σας κλπ κλπ...
Δηλαδή ο ΟΑΣΘ δε χάνει και χάνει ο ΟΑΣΑ σε μια πόλη 4.000.000.... Ξέρω γω... Τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #30 στις: 01/09/08, 16:44 »
Εγώ θα πω μόνο ότι για να εκτιμήσετε τα ΜΜΜ της Αθήνας πρέπει να χρησιμοποιήσετε αυτά της επαρχίας...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #31 στις: 01/09/08, 16:48 »
Ναι, εκεί η κατάσταση είναι τραγική....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #32 στις: 01/09/08, 17:01 »
Βασικά έχω την εντύπωση ότι το σύστημα δεν πάει ακριβώς έτσι. Το ΟΑΣΘ (επειδή μένω Θεσνικη) και κατά συνέπεια τον ΟΑΣΑ τες πα όλα ίδια είναι :P προφανώς τους συμφέρει και το κάνουν. Δεν είναι χαζοί. Έχω την εντύπωση ότι πληρώνονται ανάλογα με τον κόσμο που μεταφέρουν και όχι με τα εισητήρια γιατί τότε κι εγώ πολύ απλά αγοράζω 200 εισητήρια από το περιπτερο και τελείωσε το θέμα...Κάνω 200 διαδρομες και τα πετάω. Εισητήρια πήρα. Γιατί να τα χτυπήσω αφού τα πετάω μόλις βγαίνω? Την ίδια δουλειά κάνω. Αυτό που τους ενδιαφέρει πολύ απλά είναι το νούμερο 3565 να γίνει 3566. Γι αυτό και τα διπλοχτυπημένα είναι πρόβλημα. ΤΟυς ενδιαφέρει να μπαίνει κόσμος στο λεωφορείο για να δικαιολογούν τα έξοδα τους.
Λέτε ρε παιδιά (εσείς που είστε αντίθετοι με το να δίνουμε το εισητήριο μας) τόόόόόσοι που κάθησαν και σκέφτηκαν το νέο μέτρο για τα εισητήρια να μην σκέφτηκαν ότι μπορεί να περάσουν και από χέρι σε χέρι?
Ένας ελεγκτής με πολιτικά να μην έχει δει κόσμο να κατεβαίνει απο το λεωφορείο και να κάνει αυτή την κίνηση? Δε θα το έλεγε στους κανόνες χρήσης?
Κι ανα δεν κάνω λάθος οι Αθηναίοι έχετε να λέτε για τα λεωφορεία μας ότι είναι πολύ καλά σε σχέση με τα δικά σας κλπ κλπ...
Δηλαδή ο ΟΑΣΘ δε χάνει και χάνει ο ΟΑΣΑ σε μια πόλη 4.000.000.... Ξέρω γω... Τι να πω...

Καταρχάς δεν είναι "διπλοχτυπημένα".Αν εγώ πάρω το εισιτήριο κάποιου που πάει Δάφνη-Ν.κόσμο για να πάω Ν.Κόσμο-Σύνταγμα, ουσιαστικά συνεχίζω τη διαδρομη του εισιτηρίου.. Αν το χτυπήσω θα με πιάσουν.. :P

ΠΚαι γώ πιστεύω οτι τα λεωφορεία της Θεσ/νίκης είναι καλύτερα, αλλα ας το ξανασυζητήσουμε μετά το 2050, που θα είναι έτοιμο και το ΜΕΤΡΟ σας...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #33 στις: 01/09/08, 17:05 »
Xαχαχαχαχαχαχχαχαχα! Ρεζίλια ρε γ*****σε τα...! Θέλουμε και μετρό.... Ασε άλλη συζήτηση αυτή... Μην αρχίσω να καντηλιάζω...Διπλοχτυπημένα εννούσα να χτυπάς δυο φορές το ίδιο επειδη δεν εχει μελάνι το εκδοτικό ... παράδειγμα..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #34 στις: 01/09/08, 17:26 »
Κοιτα, το ΜΕΤΡΟ το θεωρώ πολύ μεγάλο βήμα για τη Θεσ/νίκη...Όταν γίνει..Αλλα τερμα με το offtopic....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #35 στις: 01/09/08, 18:17 »
1ον: το παράδειγμα με την πόρνη....τρελό....
2ον: εγώ σκέφτομαι πόσα μας κλέβουν οι διοικούντες από παντού οπότε χέστηκα κ αν θα ζητήσει ο ΟΑΣΑ ή ο ΟΑΣΘ παραπάνω επιδότηση....σταγόνα στο Αιγαίο μπροστά σ'αυτά που τρώνε άλλοι και όχι τραγικά έμμεσα αλλά παίρνοντάς τα με το χέρι και βάζοντάς τα στην τσέπη τους....


όσον αφορά τα νέα ηλεκτρονικά εισητήρια....50 εκ. ευρώ δεν πρέπει να έχουν καμία σχέση με το έλειμμα που έχουν οι οργανισμοί συγκοινωνιών από τις διπλές χρήσεις εισητηρίων (που στην ουσία δεν πιστέυω πως είναι τόσες πολλές για να υπάρχει και σοβαρή πτώση στον πληθυσμό των εισητηρίων).
συμφωνώ που προσπαθούν να εξελίξουν τα μέσα σε διάφορους τομέις τους....
ΔΕΝ μ'αρέσει γιατί σκέφτομαι πως πάλι κάποιοι θα φάνε...
στεναχωριέμαι που δεν θα χουμε πια αυτά τα χαρτάκια για να τα τσαλακώνουμε στη διαδρομή.... :P

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #36 στις: 01/09/08, 22:33 »
Κάποιοι θα πρέπει να ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ ΕΞΩ να δουν τι μισθούς παίρνει ο κόσμος έξω πριν πουν ότι το εισιτήριο στην Ελλάδα είναι φτηνό.

Eπίσης κάποιοι πρέπει να τραβήξουν πιο έξω, τουτέστιν στην υπόλοιπη Ευρώπη, πριν πουν ότι το εισιτήριο στην Ελλάδα είναι φτηνό. Μην περιμένετε να σας φέρουν άλλοι αποδείξεις για την αισχροκέρδια που μας δέρνει.

Όσον αφορά τα παραδείγματα:
1)Το παράδειγμα με την πόρνη είναι σωστό αλλά οι συσχετισμοί είναι λανθασμένοι. Η σύγκριση με τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς πρέπει να γίνει με μια Πόρνη Μαζικού Πηδήματος. Σε μια πόρνη πολυτελίας πχ δεν διαφέρει η τιμή είτε απευθύνεται σε έναν είτε σε πολλούς. Η σόλο πόρνη μπορεί να συγκριθεί με αγκαζέ ταξί και όχι με ΜΜΜ.

2)Το παράδειγμα με την κατανάλωση τροφίμων είναι κι αυτό στημένο σε λάθος βάση. Η σωστή σύγκριση είναι όχι με το σουπερ μάρκετ αλλά με την κατανάλωση μιας τυρόπιτας. Αν πάρω μια τυρόπιτα από το κυλικίο και κόψω ένα κομμάτι πρέπει να πετάξω την υπόλοιπη στον καλαθο των αχρήστων για να μην ζημιωθεί ο έμπορος ή μπορώ να την δώσω στον διπλανό μου που περιμένει στην ουρά? Νομίζω πως το δεύτερο είναι όχι μόνο καθ'όλα νόμιμο αλλά βοηθάει και στην αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης καθώς βοηθάει να μειωθεί η ζήτηση για τυρί και σιτάρι κι έτσι θα μπορούν να φάνε και τα παιδάκια της Αφρικής.

3) Η πιθανή αύξηση του εισιτηρίου από αυτήν την καθ'όλα νόμιμη συμπεριφορά της δωρεάν μεταβίβασης εισιτηρίου (διότι εαν ήταν παράνομη θα διωκόταν) δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στους συνδετημόνες της μεθόδου διότι αυτοί θα συνεχίσουν την ίδια ιστορία και μετά την άνοδο της τιμής. Ενοχλεί μόνο τους πολέμιούς της, αλλά αυτό δεν μας πολυενδιαφέρει εφόσον καθώς φαίνεται "τα έχουν" και γιαυτόν τον λόγο θεωρούν τα εισιτήρια φθηνά. Αν θέλουμε δε να μιλήσουμε για ηθική, τότε ηθικό θα ήταν να τιμολογείται ο καθένας ανάλογα με την χιλιομετρική απόσταση που διανύει και όχι ανάλογα με το δρομολόγιο που ακολουθεί.

4) Ένα καλό παράδειγμα, το οποίο δεν αναφέρθηκε, είναι η κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας από πολλαπλούς χρήστες. Αλλά αυτό δεν συμφέρει κανέναν να το αναφέρει εφόσον όλοι το κάνουν.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #37 στις: 01/09/08, 22:41 »
Κάποιοι θα πρέπει να ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ ΕΞΩ να δουν τι μισθούς παίρνει ο κόσμος έξω πριν πουν ότι το εισιτήριο στην Ελλάδα είναι φτηνό.



 Αν θέλουμε δε να μιλήσουμε για ηθική, τότε ηθικό θα ήταν να τιμολογείται ο καθένας ανάλογα με την χιλιομετρική απόσταση που διανύει και όχι ανάλογα με το δρομολόγιο που ακολουθεί.


Ναι αυτο ειναι σωστο..Βεβαια υλιστικα δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να γινει και με τι κοστος θα γινει..Δηλαδη για να υπαρξει ενα τετοιο συστημα πιστευω θα ανεβει το ελαχιστο κοστος και ουσιαστικα θα ανεβει η σταθμη..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #38 στις: 01/09/08, 22:43 »
ίσως όταν μας βάλουν εκείνο το τσιπάκι στο λαιμό να γίνεται... :P

σοβαρά....αν το ηλεκτρονικό εισητήριο που λένε να βγάλουνε είχε ένα σύστημα GPS και ήλεγχε την χιλιομετρική απόσταση που διανύθηκε θα μπορούσε να γίνει

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #39 στις: 01/09/08, 23:18 »
Καλό, αλλά θα μπορούσε απλά να συνδεθεί με το κινητό και να χρησιμοποιεί τις κεραίες ως ραδιογωνιόμετρο.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #40 στις: 01/09/08, 23:19 »
ναι....και νομίζεις εσύ πως δν θα το βγάζανε/κρασάρανε/απεγκαθιστούσανε από την πρώτη κιόλας μερα!! :P

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #41 στις: 01/09/08, 23:21 »
υπάρχει ήδη σε κάποια  βαρέα οχήματα ( λόγω των πολλών κλοπων και της διοχε΄τευσής τους στο εξωτερικό ) ενσωματωμενα συστήματα ασφαλείας , τα οποια ακινητοποιουν  αυτόματα το όχημα όταν φύγει εκτός μιας ακτίνας π.χ 100 χλμ απο ενα σημείο  περιοχής που έχει οριστεί απο τους ιδιοκτήτες....φαντάζεστε  τέτοια εφαρμογή; αν εχεις εισιτήριο μεχρι κάτω πατήσια και ξαφνικά σου τη δώσει και θες να πας αγιο ελευθέριο... παγοκολώνα :p
飛翔(はばた)いたら 戻らないと言って
目指したのは 蒼い 蒼い あの空

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #42 στις: 01/09/08, 23:28 »
υπάρχει ήδη σε κάποια  βαρέα οχήματα ( λόγω των πολλών κλοπων και της διοχε΄τευσής τους στο εξωτερικό ) ενσωματωμενα συστήματα ασφαλείας , τα οποια ακινητοποιουν  αυτόματα το όχημα όταν φύγει εκτός μιας ακτίνας π.χ 100 χλμ απο ενα σημείο  περιοχής που έχει οριστεί απο τους ιδιοκτήτες....φαντάζεστε  τέτοια εφαρμογή; αν εχεις εισιτήριο μεχρι κάτω πατήσια και ξαφνικά σου τη δώσει και θες να πας αγιο ελευθέριο... παγοκολώνα :p
θα άρχιζε να ουρλιάζει το εισητήριό σου μέχρι να βγεις από το τρένο..... ;D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #43 στις: 01/09/08, 23:37 »
Άπαιχτα και τα δύο, χα,χα,χα, ή να σου έβαζε αυτόματα χειροπέδες και να σε παρέδινε στον νόμο.

Αυτό βέβαια θα μπορούσαν να το κάνουν και τώρα για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα της δωρεάν μεταβίβασης. Μία ουσία που να ανιχνεύει την διαταραχή που υφίσταται η επιδερμίδα όταν είσαι έτοιμος να κάνεις κάτι παράτυπο και ανήθικο και να μετατρέπεται σε καυστική.

Αυτό θα απέτρεπε και τις αντρικές επαφές στα οπίσθια των γυναικών στις περιπτώσεις συνωστισμού. Μ' ένα σμπάρο δυό τριγώνια....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #44 στις: 01/09/08, 23:52 »
Δυστυχώς πάντως όλοι οι πολίτες προσπαθούν (και δικαίως) να αποφύγουν οποιαδήποτε πληρωμή έχει σχέση με δημόσια αγαθά λόγω της κακής διαχείρισης της φορολογίας μας.. Όταν ξεσπάνε κάθε εβδομάδα τέτοια σκάνδαλα (Siemens, Ακρόπολη ΑΧΕΠΕΥ, κότερο, S-300, τα αλησμόνητα πάμπερς, to name just a few) λογικό είναι ο πολίτης να προσπαθεί να αποφύγει την οποιαδήποτε μορφή "δήμευσης" έτσι ώστε τα με τα κόπων και βασάνων αποκτηθέντα χρήματα του να μην καταλήξουν στις τσέπες των διεφθαρμένων πολιτικών που μας κυβερνάνε.. Θέλω να πιστεύω ότι ο Έλληνας είναι φιλότιμος και αν έβλεπε καλή διαχείριση των δημοσίων εσόδων θα ήταν πολύ πιο τυπικός στις υποχρεώσεις του.. Από την άλλη όμως, οι πολιτικοί πηγάζουν από το λαό.. Ένας μελλοντικός πολιτικός μπορεί να είναι ο διπλανός μας, ο γείτονας μας ή κάποιος που συνομιλεί μαζί μας σε κάποιο topic αυτού του forum.. Επομένως βρισκόμαστε μπροστά στο εξής παράδοξο.. Να κατηγορούμε δικαίως τους πολιτικούς για "κλοπές" αλλά παράλληλα εμείς από τη πλευρά μας να παίρνουμε τηλέφωνο τον κολλητό μας (που έχει τα κοννέ με την τροχαία) για να μας σβήσει την κλήση που δεχθήκαμε όταν περάσαμε με κόκκινο και κοντέψαμε να πάρουμε αμπάριζα καμιά 20αριά περαστικούς.. Να πηγαίνουμε στο γραφείο του βουλευτή για να ζητήσουμε να βάλει το γιο μας στο Σώμα Πυροσβεστών και τη κόρη μας στη Εθνική Τράπεζα.. Να πουλάμε το νεράκι €2 στη Ακρόπολη ή να ανεβάζουμε σαν μεσάζοντες 200% τις τιμές των πορτοκαλιών κατά τη διαδρομή τους από το παραγωγό στα super markets.. Τι θέλω να πω με αυτά; Ότι δυστυχώς βρισκόμαστε μπροστά σε ένα φαύλο κύκλο.. Κατηγορούμε τους πολιτικούς για τα σκάνδαλα αλλά και εμείς (αναλογικά με τη δύναμη και τη θέση μας στη κοινωνία) λειτουργούμε αρκετά όμοια με εκείνους.. Όταν καταλάβουμε ότι η διαφθορά πηγάζει από τα κατώτερα στρώματα (και από εμάς) τότε θα μπορέσουμε να αλλάξουμε τη πολιτική αυτής της χώρας..

Δηλώνω ότι το συγκεκριμένο post δεν αναφέρεται σε κανέναν προσωπικά ούτε έγινε triggered από κάποια άποψη μέλους.. Απλά τα έγραψα ως μια άλλη οπτική στο θέμα γιατί ίσως κάποιοι να μην το έχουν σκεφτεί και έτσι.. Το να ρίχνεις το φταίξιμο σε 300 άτομα είναι πολύ εύκολο και βολικό.. Όμως το να ρίχνεις το φταίξιμο στον εαυτό σου είναι ίσως ένα από τα δυσκολότερα πράγματα στο κόσμο (μαζί βέβαια με το να στείλεις ερωτικό CD σε κοπέλα με Meshuggah και να περιμένεις να την ρίξεις :D)..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #45 στις: 02/09/08, 00:11 »
Δυστυχώς πάντως όλοι οι πολίτες προσπαθούν (και δικαίως) να αποφύγουν οποιαδήποτε πληρωμή έχει σχέση με δημόσια αγαθά λόγω της κακής διαχείρισης της φορολογίας μας.. Όταν ξεσπάνε κάθε εβδομάδα τέτοια σκάνδαλα (Siemens, Ακρόπολη ΑΧΕΠΕΥ, κότερο, S-300, τα αλησμόνητα πάμπερς, to name just a few) λογικό είναι ο πολίτης να προσπαθεί να αποφύγει την οποιαδήποτε μορφή "δήμευσης" έτσι ώστε τα με τα κόπων και βασάνων αποκτηθέντα χρήματα του να μην καταλήξουν στις τσέπες των διεφθαρμένων πολιτικών που μας κυβερνάνε.. Θέλω να πιστεύω ότι ο Έλληνας είναι φιλότιμος και αν έβλεπε καλή διαχείριση των δημοσίων εσόδων θα ήταν πολύ πιο τυπικός στις υποχρεώσεις του.. Από την άλλη όμως, οι πολιτικοί πηγάζουν από το λαό.. Ένας μελλοντικός πολιτικός μπορεί να είναι ο διπλανός μας, ο γείτονας μας ή κάποιος που συνομιλεί μαζί μας σε κάποιο topic αυτού του forum.. Επομένως βρισκόμαστε μπροστά στο εξής παράδοξο.. Να κατηγορούμε δικαίως τους πολιτικούς για "κλοπές" αλλά παράλληλα εμείς από τη πλευρά μας να παίρνουμε τηλέφωνο τον κολλητό μας (που έχει τα κοννέ με την τροχαία) για να μας σβήσει την κλήση που δεχθήκαμε όταν περάσαμε με κόκκινο και κοντέψαμε να πάρουμε αμπάριζα καμιά 20αριά περαστικούς.. Να πηγαίνουμε στο γραφείο του βουλευτή για να ζητήσουμε να βάλει το γιο μας στο Σώμα Πυροσβεστών και τη κόρη μας στη Εθνική Τράπεζα.. Να πουλάμε το νεράκι €2 στη Ακρόπολη ή να ανεβάζουμε σαν μεσάζοντες 200% τις τιμές των πορτοκαλιών κατά τη διαδρομή τους από το παραγωγό στα super markets.. Τι θέλω να πω με αυτά; Ότι δυστυχώς βρισκόμαστε μπροστά σε ένα φαύλο κύκλο.. Κατηγορούμε τους πολιτικούς για τα σκάνδαλα αλλά και εμείς (αναλογικά με τη δύναμη και τη θέση μας στη κοινωνία) λειτουργούμε αρκετά όμοια με εκείνους.. Όταν καταλάβουμε ότι η διαφθορά πηγάζει από τα κατώτερα στρώματα (και από εμάς) τότε θα μπορέσουμε να αλλάξουμε τη πολιτική αυτής της χώρας..

Δηλώνω ότι το συγκεκριμένο post δεν αναφέρεται σε κανέναν προσωπικά ούτε έγινε triggered από κάποια άποψη μέλους.. Απλά τα έγραψα ως μια άλλη οπτική στο θέμα γιατί ίσως κάποιοι να μην το έχουν σκεφτεί και έτσι.. Το να ρίχνεις το φταίξιμο σε 300 άτομα είναι πολύ εύκολο και βολικό.. Όμως το να ρίχνεις το φταίξιμο στον εαυτό σου είναι ίσως ένα από τα δυσκολότερα πράγματα στο κόσμο (μαζί βέβαια με το να στείλεις ερωτικό CD σε κοπέλα με Meshuggah και να περιμένεις να την ρίξεις :D)..
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνώ μαζί σου... Ειδικά για τους meshuggah!  :P ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #46 στις: 02/09/08, 00:25 »
Άπαιχτα και τα δύο, χα,χα,χα, ή να σου έβαζε αυτόματα χειροπέδες και να σε παρέδινε στον νόμο.

Αυτό βέβαια θα μπορούσαν να το κάνουν και τώρα για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα της δωρεάν μεταβίβασης. Μία ουσία που να ανιχνεύει την διαταραχή που υφίσταται η επιδερμίδα όταν είσαι έτοιμος να κάνεις κάτι παράτυπο και ανήθικο και να μετατρέπεται σε καυστική.

Αυτό θα απέτρεπε και τις αντρικές επαφές στα οπίσθια των γυναικών στις περιπτώσεις συνωστισμού. Μ' ένα σμπάρο δυό τριγώνια....
Eτσι 1984 και τα μυαλα στα καγκελα να ουμε..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #47 στις: 02/09/08, 00:45 »
Όταν καταλάβουμε ότι η διαφθορά πηγάζει από τα κατώτερα στρώματα (και από εμάς) τότε θα μπορέσουμε να αλλάξουμε τη πολιτική αυτής της χώρας..

Αν αυτή η πρόταση αναφερόταν στην κοινωνική πραγματικότητα κάποιου άλλου σύμπαντος θα συμφωνούσα απόλυτα. Στο δικό μας όμως έχω να αντιπαραθέσω την εξής:
Όταν καταλάβουν τα ανώτερα στρώματα ότι η φιλοσοφική θεώρηση που προωθούν οδηγεί σ' αυτήν την διαφθορά τότε θα μπορέσουμε να αλλάξουμε την πολιτική αυτής της χώρας...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #48 στις: 02/09/08, 01:05 »
Ωραία papous.. Πάλι μας φταίνε οι τρίτοι.. Μας πετάνε μια φιλοσοφική θεώρηση (υπερκατανάλωση και κυνήγι για ολοένα και υψηλότερο κοινωνικό status) και εμείς σαν άμυαλοι ποιμένες κάνουμε ότι μας λένε.. Δεν θα έπρεπε να είναι έτσι, δεν νομίζεις; Ο καθένας θα πρέπει να καταλάβει τη θέση του στην κοινωνία, να γνωρίζει τα do's και τα dont's, και να σκέφτεται και λιγάκι αλτρουιστικά, χωρίς να υποτάσσεται στους πειρασμούς που του ανοίγονται μπροστά του (π.χ. εύκολο ή μη νόμιμο κέρδος).. Γιατί πάντα να λέμε "το έκανα γιατί εκείνος μου το'πε" και όχι "έκανα αυτό που ήθελα εγώ"; Δεν έχουμε και εμείς οι πολίτες ευθύνες για αυτό το χάλι;

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!
« Απάντηση #49 στις: 02/09/08, 01:59 »
Δεν με κατάλαβες φίλε μου. Εννοώ την φιλοσοφική θεώρηση του υποκειμενισμού και του σχετικισμού, που οδηγεί σε αδυναμία συνενόησης.

Και για ποιόν λόγο είναι δεδομένο για σένα ότι είμαστε όλοι διεφθαρμένοι? Για ποιόν λόγο να πρέπει ο αδιάφθορος να βγει και να πει "είμαστε διεφθαρμένοι όλοι"? Για ποιόν λόγο ο ηθικός να δεχθεί ανηθικότητα? Όχι φίλε μου, αυτές οι γενικεύσεις και η αβεβαιότητα περί του καταμερισμού της ευθύνης είναι που οδηγούν στην παρακμή και στην έλλειψη εμπιστοσύνης. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που γνωρίζω προσωπικά και οι οποίοι μπορεί να μην είναι άγιοι αλλά δεν μπορείς να τους χαρακτηρίσεις ως διεφθαρμένους και ανήθικους. Μάλιστα γνωρίζω πολύ λιγότερους διεφθαρμένους.

Μπορεί βέβαια να είμαι ο μόνος πολίτης αυτής της χώρας που του συμβαίνει αυτό.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/09, 14:31
από Vasilis P.
3 Απαντήσεις
2018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 21:00
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/23, 22:57
από diji grampsas