Αποστολέας Θέμα: παραγωγη  (Αναγνώστηκε 2942 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
παραγωγη
« στις: 10/09/08, 10:24 »
μου εδωσαν ενα cd με ελληνικο ροκ απο διαφορα γκρουπ.ειναι συλλογη του σταθμου ατλαντις.ενω περιεχει αρκετες καλες συνθεσεις(και μπραβο στα παιδια +74000) απο παραγωγη ηταν ολα τουλαχιστον αθλια.το εχω παρατηρησει αυτο σχεδον σε ολες τις ελληνικες ροκ παραγωγες που γινονται στα τοπικα στουντιο της καθε περιοχης.δεν το λεω με κακια απλα ειναι κριμα πολλα παιδια να χαλανε παρα πολλα χρηματα στα στουντιο και τελικα να εχουν ενα αποτελεσμα χαλια.μιλαω και εγω ως παθων.και ειμαι σιγουρος οτι καποιοι την εχετε πατησει απο στουντιο.τι λετε να φταιει?κακοι ηχοληπτες?κακος εξοπλισμος?για πειτε γνωμες please
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: παραγωγη
« Απάντηση #1 στις: 26/10/08, 01:22 »
Κακοί ηχολήπτες ίσως να μην υπάρχουν. Σίγουρα όμως υπάρχουν ηχολήπτες που βαριούνται να ασχοληθούν/πειραματιστούν και ξεχνούν πως ο πειραματισμός είναι το οξυγόνο της δουλειάς τους. Όταν ένα γκρουπ θέλεις το λιγότερο 100 ευρώ για να ηχογραφήσει ένα και μόνο τραγούδι και αυτό χωρίς "πολλά - πολλά" (κατά μέσο όρο η τιμή φυσικά), τότε είναι λογικό η παραγωγές που γίνονται να είναι άθλιες. Πλέον μπορείς να βγάλεις αντίστοιχο ήχο και από ένα απλό Home Studio και με πολύ λιγότερα χρήματα. Όπως κι αν έχει όμως...η δουλειά που θα κάνει ένας έμπειρος κι επαγγελματίας ηχολήπτης...δεν συγκρίνεται παιδιά. ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: παραγωγη
« Απάντηση #2 στις: 26/10/08, 09:21 »
Νομιζω πως το προβλημα δεν ειναι μονο στον εξοπλισμο, αλλα στο κατα ποσο το studio εχει επενδυσει και στο εμψυχο υλικο του. Πχ, πολλα προβαδικα εχουν κιθαριστες/drummer ως ηχοληπτες, πραγμα που το θεωρω απαραδεκτο, διοτι οσο φιλοτιμα και να ειναι τα παιδια, δεν εχουν τις θεωρητικες βασεις για να καλυψουν μια προβα ( σε περιπτωση ηχογραφησης παντα ).
Αυτο που λειπει επισης απο την ελληνικη παραγωγη, ειναι ο καθαροαιμος producer ( κι οχι production manager που την εχουν "δει" ολοι τους πια ), που θα κατσει πανω απο τον ηχοληπτη και θα δωσει τον απαραιτητο ηχο στη μπαντα! Στην Ελλαδα, ο ηχοληπτης δινει τον ηχο στη μπαντα...Κι αυτο ειναι μεγαλο λαθος, διοτι δεν ειναι αυτη η δουλεια του.

Τελος ειναι και η νοοτροπια που δημιουργηθηκε απο μεγαλα ελληνικα συγκροτηματα και καλλιτεχνες ( Ξυλινα Σπαθια, Τρυπες, Κατσιμιχα, Socrates ) που αντι να απαιτησουν εναν πολυ καλο ηχο, παρεμειναν στη μετριοτητα των ελληνικων παραγωγων! Καποια στιγμη, θα πρεπει να δεχτουμε πως μεγαλα studio της εποχης εκεινης, δεν εχουν να δωσουν τιποτα παραπανω στην ελληνικη παραγωγη.

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: παραγωγη
« Απάντηση #3 στις: 26/10/08, 12:15 »
Πόσο δίκιο έχεις freemind....

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: παραγωγη
« Απάντηση #4 στις: 19/11/08, 09:54 »
ποσο δικιο εχετε και οι δυο.+1000
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 06:39
από Valantis
5 Απαντήσεις
4107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/13, 21:31
από alexhs232
11 Απαντήσεις
6329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/13, 08:32
από Βραζίλης