Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση  (Αναγνώστηκε 24210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com


Με λένε Λάμπρο, σας μιλώ απ το στέκι
κι όσα η συνείδησή μου αντέχει
θέλω εδώ να καταθέσω
χωρίς κανέναν σας να εκθέσω…

Τη Μαργαρίτα θα καλέσω πρώτη
και argentina, pinelopi
τον ΧΟΛΙΔΟΧΟ και τον jastin
και τον ilianthos-Kanlis

qrusticks,και την apo mia allh fylh...
Neikos, παππού μα και Βραζίλη
Aganippi και ΧΩΡΙΑΤΗ
rakendito αλλά και mati

MISTREATED, SPL και Alter Ego
όλους στο κάλεσμα σας έχω
Gregori, e.t.  μα και Ipea
x-versous έλα στην παρέα…



Ο δαίμων της ομοιοκαταληξίας
κάνει ενστάσεις, της ουσίας
εκκολαπτόμενων συμβάντων
κι όμως μου λέει… τέλος πάντων…

- Μεγάλη δείχνω ανοχή και πάλι
  το προσκλητήριο είναι χάλι
  βάλε μονάχα όσους χωρούνε
  κι οι άλλοι, θα ‘ρθουν να σε βρούνε…

Μ αυτά τα λόγια απέναντι μου στέκει
ειρωνικά να με προσέχει…
παίζει στο χέρι ένα μπεγλέρι
και τρεις τελείες, μου προσφέρει…

- Αν θες μπελάδες να μην έχεις, πάρτες…
  κι όταν τελειώσεις, έτσι βάλτες
  για να σημαίνει πως στο ( χάλι)
  περιλαμβάνονται κι οι άλλοι…

- Ευχαριστώ μην πεις, μα μην βιαστείς.
  Σκέψου, μπορεί και να εκτεθείς…
  Εκ των υστέρω, οι  συγγνώμες
  δεν τις αλλάζουνε τις γνώμες…



Προκαταβολικά ζητώ συγγνώμη
κι αν σε έναν σας αλλάξω γνώμη
θα χω κερδίσει αν μη τι άλλο
ουσίας, λόγο ν’ αμφιβάλλω…

Θα κρίνει κάποιος, του Στεκιού τη στάση;
Είναι γενικευμένη η τάση;
Μήπως βαραίνει η κριτική μας
σε όσους θέλουμε μαζί μας;

-  Πολύ καλό και μου αρέσει τόσο…
-  Κάτι, δικό μου, θυμίζει, πόσο!
-  Αν και καινούριος στην παρέα
   ηχούνε όλα τόσο ωραία…

-  Θα έχεις μάλλον…μα στο υπογράφω…
-  Είναι τραγούδι… ξέρω…γράφω…
-  Μπράβο σου λέω και πάλι μπράβο
   υπ όψιν πρέπει να το λάβω…

Κυρίες κύριοι και επισκέπτες…
Να εμψυχώνουμε τους παίκτες
στέκει, ο κανόνας στο παιχνίδι
κι ειν’ της σελίδας το στολίδι…

Υπάρχει άραγε κανείς να δώσει
μια εξήγηση στην τόση
την εκ των έσω αδιαφορία…
Ηχεί σαν να ναι τιμωρία…

Εγώ κοντεύω και το λέω, σαράντα.
μα μέσα από πολλά συμβάντα
έχω γνωρίσει δυο ανθρώπους
θυσίες νιώθω μα και κόπους…

Ανάμεσα μας όμως υπάρχουν
δεκαοχτάχρονα που θα χουν
ίδια με μας ανησυχία…
να βρουν στο δρόμο τους ευθεία;

Αξίζει γράφοντας να ρθούν στο Στέκι;
Τα ποιήματα τους ποιος προσέχει;
Φεύγοντας θα ‘χουν πάρει κάτι
ή ζουν ακόμη μια αυταπάτη;

Αυτό, για βρείτε φίλοι, ποιός και πως θα κρίνει;
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/08, 12:05 από lampros l. »

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #1 στις: 18/09/08, 13:42 »
Λάμπρο,  :clap: εισαι καταπληκτικός!
Αυτό σαν πρώτη εικόνα. Το ξανά διαβάζω και θέλω πολύ να ξανά στήλω.
Lampros L. = Φ ο β ε ρ ο ς!!!!
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #2 στις: 18/09/08, 14:06 »
Αγαπητέ Λάμπρο, σωστές οι σκέψεις και όμορφα δοσμένες. Προσωπικά μου αρκεί να διαβάζω τα γραπτά κάποιων προικισμένων μελών και να γράφω και γώ που και που ορισμένες σκέψεις. Είμαι σίγουρος όμως πώς τα νέα παιδιά
κάποια απο τα οποία είναι ταλεντάρες, βρίσκουν τουλάχιστον ένα βήμα να εκφραστούν και κάποιους που ενδιαφέρονται να διαβάσουν και ίσως να κρίνουν τα γραπτά τους. Βρίσκουν επίσης μεγαλύτερους και πλέον έμπειρους (ίδε Μαργαρίτα, Justin, qrusticks, Ilianthos, δικά σου , και άλλων) που μπορεί να αποτελέσουν έναυσμα για μελλοντική τους δημιουργία.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #3 στις: 18/09/08, 17:23 »
Όποιος έχει ταλέντο δεν πάει χαμένος. "Έξω" υπάρχουν πολλά νέα παιδιά επίσης που παίζουν μουσική, τραγουδάνε
και έχουν την δυνατότητα να κρίνουν τις αξιόλογες δουλειές. Εδώ μέσα έχω δει πολύ καλές "κριτικές" και
πολύ όμορφες προτροπές. Εγώ, προσωπικά, έχω τσεκάρει κάποια άτομα που ότι και να γράψουν πραγματικά
είναι Τέχνη! Εγω, έχω ένα αρχείο με 1027 διαφορετικά τραγούδια και ποιήματα. Που στην ουσία ούτε δείγμα δεν έχω
αφήσει εδω μέσα απ' την δουλειά στα 14 χρόνια που γράφω. Δεν έχει σημασία πάντα να πάρεις μια άποψη (κι ούτε έίναι κακό, βέβαια).
Αφού ούτως η άλλως μια άποψη διαπραγματεύεσαι (που θεωρείς εσύ) μέσω του ποιήματος. Απλά αυτό που έχω δει και δεν μ' αρέσει
είναι ότι ένα ποσοστό 85% διαπραγματεύεται με σχεδόν ίδιο τρόπο και σχεδόν ίδιο λεξιλόγιο ίδια θέματα. Που αυτό λογικά σημαίνει
ότι κάποια πράγματα κοπιάρονται. Δεν είναι κακό να παίρνεις ιδέες αλλά ένας καλλιτέχνης θα βρει να ελιχθεί μέσα απο διαφορετικές τεχνικές.
Μια άποψη άρθρωσα χωρίς να θέλω να εξυψώσω κάποιον ή να υποβαθμίσω κάποιον άλλον.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΑΣ! Φιλάκια
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #4 στις: 18/09/08, 18:01 »
Καλή μου Aganipi, θα διαφωνήσω σε κάτι, πολλά ταλέντα χάθηκαν και χάνονται πίστεψε με. Στούς τομείς της τέχνης ιδιαίτερα , παίζουν πολλοί εξωγενείς παράγοντες που κάποιους ευνοούν και κάποιους ρίχνουν. Σαφέστατα τα μεγάλα ταλέντα ότι γράψουν είναι τέχνη, όταν όμως δεν έχουν βήμα να δώσουν την τέχνη τους τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χαθούν. Ιδιαίτερα στον χώρο της ποίησης ή του στίχου, επειδή δεν είναι δυνατόν, στην αρχή τουλάχιστον, να αποτελέσει βιοποριστικό επάγγελμα, ο καλλιτέχνης πρέπει να ασχολείται με κάτι άλλο για να ζήσει και στον ελεύθερό του χρόνο να γράψει. Η ζωή όμως μας έμαθε ότι τις περισσότερες φορές το βιοποριστικό σου επάγγελμα σε συνθλίβει και με τις καθημερινά αυξανόμενες απαιτήσεις της ζωής δεν σου δίνει πάντοτε την δυνατότητα για προβολή του έργου σου. Είναι λοιπόν ευχής έργο να υπάρχει ένας τόπος που να μπορεί κάποιος να έχει βήμα και να παρουσιάζει μέσω του φόρουμ το ταλέντο του, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία σε άλλους να χαρούν διαβάζοντας την τέχνη του, όπως θα διάβαζαν ένα καλό βιβλίο.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #5 στις: 18/09/08, 18:05 »
Συμφωνώ με τα προαναφερόμενα, εγώ μίλησα γενικότερα. Απλά ΄΄ηθελα να καταλήξω ότι πρέπει να είμαστε ο εαυτός μας και ότι γίνει.
Και κάθε ευκαιρία να την πιάνουμε απ' τα μαλλιά. Ευχαριστώ mistreated καλό απόγευμα σε όλους! Φιλιά
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #6 στις: 19/09/08, 11:21 »
Καλημέρα και στους δυο παιδιά...


Aganippi, και το ΝΑ ΕΙΣΤΕ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΑΣ! που προτείνεις, είναι πραγματικά η βασικότερη παρότρυνση για κάθε έναν απο εμάς...όπως και η ελπίδα του ότι (Όποιος έχει ταλέντο δεν πάει χαμένος).
Όσο για τα 1027 τραγούδια και ποιήματα!!! θα σου πω απλά, πως χρειάζεται μια ζωή κάποιος, για να τα κρίνει...
Σημασία πιστευω πως έχει πάντως, το τι νιώθει σαν άνθρωπος ο δημιουργός τους...και πως δύναται να αντιμετωπίζει τις ( καταστάσεις ) της ζωής του. Η έννοια της (πληρότητας) σου λέει κάτι;Εγώ θεωρώ πως βρίσκεσαι σε πλεονεκτική θέση, τουλάχιστον σε οσα προανέφερα.
Οσο για το (Φ ο β ε ρ ο ς!!!!) αλήθεια, φοβήθηκα που το διάβασα....

MISTREATED συμφωνω μαζί σου πιστευοντας κι εγώ πως η συμμετοχή (μπορεί να αποτελέσει έναυσμα για μελλοντική δημιουργία),καθώς επίσης και να αναπτύξει την κριτική διάθεση και το πνευμα.
Μου αρέσουν οι τοποθετήσεις σου γιατί είναι αναλύτικά ουσιαστικές. Πιστεύω πως για όλους μας αυτό είναι το μεγάλο ζητούμενο. Αυτό ειναι και το θέμα της ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ. 
Για τα ταλέντα που χάνονται, πιστεύω πως μπορεί και πρέπει να αλλάξει ο ωχαδερφισμός... και η ανοχή όλων μας σε πολλά επίπεδα και δεν διαφωνώ...υπάρχουν αρκετοι απο εμάς που δημοσιευουν κάτι, έτσι απλά...
υπάρχουν όμως και όνειρα, οράματα, ελπίδες... με την ευθύνη να βαραίνει την κριτική της (μεγάλης οικογένειας).
Ευχαριστώ...







Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #7 στις: 19/09/08, 11:56 »
Λάμπρο σ' ευχαριστούμε πολύ!  :)
Ωστόσο δεν θα μπορούσα να χαρακτηριστώ "στιχουργός", όπως έχω πει σε ένα post του MACMISIAS σε τρία χρόνια έχω γράψει μόνο 35 στίχους. Δυστυχώς δεν διαθέτω φαντασία, για να γράψω πρέπει κάτι να έχει συμβεί σε μένα ή σε κάποιον άλλον. Κάποτε μου ζήτησαν να γράψω 5-6 στίχους με συγκεκριμένο θέμα, τους έγραψα αλλά δεν τους έδωσα γιατί δεν μου άρεσαν.
Επομένως δεν είμαι στιχουργός, γράφω όποτε εμπνέομαι από κάποιο αληθινό γεγονός. Γι' αυτό και το θεωρώ μεγάλη μου τιμή που δύο μουσικοί του φόρουμ ζήτησαν στίχους που ανάρτησα πρόσφατα.
Να 'σαι καλά Λάμπρο  0:),  η αναφορά του ονόματός μου με τιμά ιδιαίτερα.
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #8 στις: 19/09/08, 14:18 »
Νομίζω, Λάμπρο, ότι παρεξηγήθηκα. Αλλά δεν με πειράζει γιατί είπα μια άποψη. Τι έννοια της πληρότητας την γνωρίζω
και σαν έννοια και σαν συναίσθημα. Και το "φοβερός" το έθεσα για το σκεπτικό και την τεχνική διαδικασία που χρησιμοποίησες.
Για άλλη μια φορά ευχαριστώ! Φιλάκια
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #9 στις: 20/09/08, 12:28 »
Kαλημέρα Λάμπρο  :)

Πρόσκληση - πρόκληση λοιπόν και προσωπικά την αποδέχομαι!

Αν αξίζει να γράφει κανείς στο στέκι; Υπάρχει για όλους μια ίδια απάντηση; Καλύπτει όλους ένα ναι ή ένα όχι;
Εμπνέομαι και καταθέτω θα έλεγα για μένα. Οι αναγνώστες είναι επιθυμητοί αλλά δεν είναι ο λόγος που γράφω.
Τα θετικά σχόλια αλλά και οι αρνητικές κριτικές είναι καλοδεχούμενα αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που γράφω.
Το ζητούμενο για μένα είναι κατ' αρχάς η "γέννα" και κατόπιν η επικοινωνία μέσω αυτής.

Χαίρομαι να υπάρχουν ερωτήματα που γεννάνε σκέψεις  και προβληματισμούς :)

όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #10 στις: 20/09/08, 15:17 »
Ευχαριστούμε πολύ φίλε Λάμπρο
συμφωνώ με τα λόγια της pinelopi

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #11 στις: 20/09/08, 16:18 »

Λάμπρο, αγαπητέ φίλε, σ’ ευχαριστώ πολύ.


Κατερίνα οι αρνητικές κριτικές είναι καλοδεχούμενες και συμφωνώ μαζί σου, αρκεί να μην είναι πρόσχημα για το ξέπλυμα κίτρινου αίματος.   

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #12 στις: 20/09/08, 22:17 »
Φίλε Λάμπρο,ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση.Θεωρώ το "Στέκι του Κιθάρα" την καλύτερη ηλεκτρονική παρέα και την  ποιοτικότερη ιστοσελίδα του Διαδικτύου.Δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά, παρ΄ όλα αυτά όμως το Κιθάρα είναι ο πρώτος και σπουδαιότερος λόγος ,για να ανοίγω τον υπολογιστή. Φυσικά και αξίζει κανείς να γράφει,να δημιουργεί και να κριτικάρετε στο Στέκι. Εξάλλου,όπως θα πρόσεξες κι εσύ,εδώ εκθέτουν τις δημιουργίες τους και σχολιάζουν κάποια αξιολογότατα και προικισμένα άτομα."Τιμή μας" που ασχολούνται και έχουμε τη δυνατότητα να διαβάζουμε τις σκέψεις και τα ποιήματά τους.   

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #13 στις: 21/09/08, 11:38 »
Να 'σαι καλα lampro με τα στιχακια σου.... μας εδωσες τροφη για σκεψεις.. που μπορω να πω προυπηρχαν αλλα αναφεροντουσαν σποραδικα, ποτε εδω ποτε εκει.
Δεν ξερω αν το αξιζω, να ειναι δηλαδη το ονομα μου στους ιδιους στιχους με τα παιδια που εχουν γραψει τοσα πολλα και ομορφα πραγματα.... παντως σε ευχαριστω...
Αργησα να απαντησω και ετσι οτι ηθελα να αναφερω εχει υποθει.....

Ειμαι ενα χρονο στην παρεα σας και παρατηρω πως το φθινοπωρο ειναι που εχει μεγαλυτερη κινηση το κομματι αυτο του κιθαρα..... τοσα νεα εργα που δε προλαβαινεις να τα διαβασεις με την ησυχια σου.... και που να αφησεις και στο σχολιο σου.....


Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #14 στις: 21/09/08, 14:32 »
Ω παίδες! τι ψάχνεστε?

Ο πόλεμος πάντων πατήρ
κι η σύγκρουση της Τέχνης μήτηρ
συσχετισμός απόψεων
Πολιτισμός δύο όψεων.


Το μόνο που με ξενίζει στο διαδύκτιο είναι αυτά τα "ευχαριστώ" του γράφοντος μετά από κάθε σχόλιο. Θεωρώ πως θέτουν τον γράφοντα σε μια κατάσταση υποτέλειας σε σχέση με τον αναγνώστη. Ποιός θα έλεγε "ευχαριστώ" για κάποιον σχολιασμό δια ζώσης? Ίσα - ίσα αν κάποιος έχει υποχρέωση να ευχαριστεί διότι ευχαριστείται, αυτός είναι ο αναγνώστης.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #15 στις: 21/09/08, 15:26 »
Κι ας απρόσκλητος, θα δώσω το παρόν γιά να συνευρεθώ με
τον προσκαλούντα και τους προσκεκλημένους του !
Την εκτίμησή μου σε όλους !

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #16 στις: 22/09/08, 12:49 »
Κι ας απρόσκλητος, θα δώσω το παρόν γιά να συνευρεθώ με
τον προσκαλούντα και τους προσκεκλημένους του !
Την εκτίμησή μου σε όλους !

Φίλε SPL , πιστεύω ότι η πρόσκληση του Λάμπρου είναι ανοικτή, δεν έχει παραλήπτες μόνο όσους στα στιχάκια του έγραψε, αν και είμαι σίγουρος πως  το όνομα σου θα ήταν μέσα στο γραπτό, αλλά ίσως στην ποιητική του διάθεση δεν έμπαινε εύκολα το SPL. Ανήκεις αναμφίβολα στους πολύ προικισμένους της παρέας του Κιθάρα και είναι τιμή και χαρά μας να σε διαβάζουμε και να παίρνουμε κρίσεις απο σένα.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #17 στις: 22/09/08, 19:07 »
Κυρίες, κύριοι, φίλοι και μή
καλή εβδομάδα σε όλους....

MISTREATED, έχω συμπεράνει απο τα κείμενά σου, πως είσαι ένας άνθρωπως που δεν μπορεί να κινείται σε χώρους που βασιλεύει η ασάφεια...
Νιώθω γαλήνεια, που προσπάθησες να δικαιολογήσεις την απορία του SPL, όμως το ονομά του υπάρχει στο αρχικό κείμενο και μάλιστα αμέσως μετά το δικό σου...Ευχαριστώ.

SPL,ο δαίμων της κεκτημένης ταχύτητας ευθύνεται και πιστευω πως ξεγελάστηκε απο τον δικό μου της ομοιοκαταληξίας με τις τρείς τελείες του... Ανταποδίδω την εκτίμηση.

papous, Πολιτισμός δύο όψεων...
Πολύ μεγάλο θέμα για συζήτηση...
Θα μου επιτρέψεις να σου αφιερώσω ένα κομμάτι, απο την δική μου άποψη γι αυτόν...

Πολιτισμός… που σέρνει τους  αιώνες
σε λογοπαίγνια κι αφίσες χορηγών…
σαν οδυρμός να βγαίνει από κρυψώνες
από κερκόπορτες εγκέφαλων, σοφών…

Πολιτισμός… σε πίστες με σφηνάκια,
πανηγυράκια και κλαρίνων αρπαχτές…
με ροκ, τζατζίκι μπόμπες και σουβλάκια
σε παραπόταμους με ξύλινες σκηνές…
...

Η τοποθέτηση σου για τα ευχαριστώ, με εξέπληξε πάντως.
Σκέφτομαι να την υιοθετήσω κι εγώ...
Να σαι καλά.

Neikos Δεν ξερω αν το αξιζω...
Για να είσαι ενεργά εδώ, για πάνω απο ένα χρόνο...το αξιζεις, αν και αυτό δεν το κρίνω εγώ, αλλα η απήχηση όλων όσων έχεις δώσει.

ipeas
Με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο όσα αναφέρεις και πιστεύω οτι όλοι μας εδω συμφωνούμε...

justin να σαι καλά, όμως θα με συγχωρήσεις αλλα δεν καταλαβαίνω
την απαντηση σου στην Κατερίνα...
οι αρνητικές κριτικές είναι καλοδεχούμενες και συμφωνώ μαζί σου, αρκεί να μην είναι πρόσχημα για το ξέπλυμα κίτρινου αίματος.

ΧΩΡΙΑΤΗΣΜιας και συμφωνείς με τα όσα είπε η pinelopi θα σας ευχαριστήσω απο κοινού...

pinelopiείδες την Πρόσκληση ως Πρόκληση... και πράγματι αυτό είναι. Είπες...
Το ζητούμενο για μένα είναι κατ' αρχάς η "γέννα" και κατόπιν η επικοινωνία μέσω αυτής.
Εκει επικεντρώνεται και η ουσία της Πρόκλησης όλων μας, στην επικοινωνία και στις σωστές ή όχι βάσεις της.
Το ΣΤΕΚΙ είναι πολλά πράγματα, όχι όμως όλα όσα το κάθε μέλος του θα προσδοκούσε και ίσως να 'ναι μάταιο να επικεντρωθούμε σε αυτό...
Μπορούμε ο κάθε ένας (έχοντας κι ένα μεγάλο μειονέκτημα,αυτό του περιορισμού των 5 απαντήσεων) να προσθέσουμε το προσωπικό μας κάτι... με στόχο και γνώμονα τη "γέννα" που αναφέρεις, ιδιαίτερα στα όσα ''έρχονται'';

Aganippi γιατί να παρεξηγηθείς;
Εγω σου ανέφερα πως θεωρώ, πως βρίσκεσαι σε πλεονεκτική θέση...όπως και όλοι όσοι μπορούν να γράψουν αφουγκραζόμενοι την ψυχή τους...Σ' αυτό εμμένω...

Μαργαρίτα Π. η τιμή, είναι δική μου...πίστεψέ με...Πρέπει να σου δώσω συγχαρητήρια...για τους στίχους που σου ζητήθηκαν και που πρόσφατα ανάρτησες. Το κάνω με μεγάλη μου χαρά. και σου εύχομαι ότι καλύτερο....
Στο θέμα ξέρεις τώρα, (που ίσως, χωρίς να θέλεις προέκυψε) του τι και ποιός είναι στίχος και του τι είναι ποίηση άρα και στιχουργός ή ποιητής εγώ τι να πώ;;; Εχω απλά δηλώσει πως κινούμε...ανάμεσσα στα όρια του λάθους και του πάθους...Η Πρόσκληση, κατατάσεται στο πάθος....

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #18 στις: 23/09/08, 08:42 »

Αγαπητέ φίλε Λάμπρο, έχεις δίκιο που δεν κατάλαβες εγώ φταίω.
Εννοώ τη χολή, γι’ αυτούς ευτυχώς τους ελάχιστους που τους περισσεύει και την σκορπούν όπως αφήνουν τις ακαθαρσίες τους τα σκυλιά και οι γάτες διαλέγοντας πάντα το ίδιο μέρος. Βέβαια δεν ντρέπονται που λερώνουν μια περιοχή. Τα ζώα στερούνται νόησης.

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #19 στις: 23/09/08, 12:30 »

Αγαπητέ φίλε Λάμπρο, έχεις δίκιο που δεν κατάλαβες εγώ φταίω.
Εννοώ τη χολή, γι’ αυτούς ευτυχώς τους ελάχιστους που τους περισσεύει και την σκορπούν όπως αφήνουν τις ακαθαρσίες τους τα σκυλιά και οι γάτες διαλέγοντας πάντα το ίδιο μέρος. Βέβαια δεν ντρέπονται που λερώνουν μια περιοχή. Τα ζώα στερούνται νόησης.


Γιάννη, ο Λάμπρος είναι νέο μέλος και είναι λογικό να μην καταλαβαίνει τι ακριβώς εννοείς γιατί δεν ξέρει κάποια πράγματα που έχουν γίνει στο φόρουμ. Κι επειδή δεν έχω συνηθίσει να μασάω τα λόγια μου, θα μου επιτρέψεις να του εξηγήσω κάποια πράγματα.
Λάμπρο η κακή κριτική είναι καλοδεχούμενη, δεν γίνεται να αρέσουμε όλοι σε όλους. Μπορεί λοιπόν κάποιος να σου πει με ευγενικό τρόπο ότι αυτό που διάβασα δεν μου άρεσε, να σου εξηγήσει το λόγο, να κάνει προτάσεις για βελτίωση αν το επιθυμεί και να γίνει μια πολιτισμένη συζήτηση. Ωστόσο κατά καιρούς εμφανίζονται νέα μέλη που γράφουν 2-3 απαντήσεις σε συγκεκριμένα άτομα και μετά εξαφανίζονται. Από το περιεχόμενο των απαντήσεών τους και από τη γλώσσα που χρησιμοποιούν, εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι η κριτική δεν είναι κακή αλλά κακοπροαίρετη και έχει συμβεί σε αρκετά μέλη του φόρουμ. Γιατί το κάνουν; Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου κι ας μην το ψάξουμε γιατί δεν αξίζει να ασχολούμαστε με αυτά τα άτομα. Τα αγνοούμε και πάμε παρακάτω. Αυτό το τελευταίο είναι και για σένα Γιάννη, μην ασχολείσαι με κακοπροαίρετα άτομα γιατί τους δίνεις αξία κι αυτό ακριβώς επιδιώκουν, να τραβήξουν την προσοχή και να ασχολούνται οι άλλοι μαζί τους, δεν έχουν άλλο τρόπο να το πετύχουν.

Λάμπρο ίσως κι εγώ δεν ήμουν αρκετά σαφής σε προηγούμενη απάντηση. Η πρόσκλησή σου με τιμά και την αποδέχομαι, όχι ως στιχουργός αλλά ως κάποια που σκαρώνει στιχάκια επηρεασμένη από κάτι που έχει συμβεί στην ίδια ή από μια ιστορία που έχει ακούσει. Αν δεν υπάρχουν αυτές οι προϋποθέσεις, δεν μπορώ να γράψω. Θα δεις λοιπόν στο μέλλον και κάτι άλλο δικό μου. Αφού το τραβάει ο οργανισμός σου, καλά να πάθεις!  ;D
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #20 στις: 23/09/08, 12:35 »
Γειά σου ρε Λάμπρο!!!!!

Πολύ καλή πλοκή!!!!

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #21 στις: 23/09/08, 13:11 »

Μαργαρίτα. Πολλές φορές στο δρόμο σε μουντζώνει όπως λέμε κάποιος οδηγός γιατί κατά τη γνώμη του κάτι τον πείραξε. Αυτόν τον αγνοείς γιατί δεν αξίζει. Και βέβαια συμφωνώ με τα όσα γράφεις γιατί έτσι είναι.

Όταν όμως ο αδελφός αφήνει πικρόχολα υπονοούμενα για τον τρόπο που εσύ οδηγείς ενώ ξέρει πως είσαι άψογος και δεν δίνεις δικαιώματα αυτό πονάει.

Και επί τη ευκαιρία θέλω να πω πως η απόφαση μου να μην δημοσιεύω πλέον ποιήματα μου δεν έχει να κάνει με την πικρία που νιώθω για την συμπεριφορά αυτών των (αδελφών), φίλων μου.     

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #22 στις: 23/09/08, 13:27 »
justin εγώ σαν ξένος οδηγός και συγνώμη που επεμβαίνω στην συζήτηση,
θα σου έλεγα ότι αξίζει τον κόπο αυτό που σκέφτεσαι, αυτό που σου αρέσει να το κάνεις
χωρίς να σε νοιάζει τίποτα. Μην πικραίνεσαι για τίποτα, σε ότι έχεις χάρισμα - η γραφή σου -
είναι έπαινος και όταν πικραίνεσαι εσύ πικραίνεται κι αυτό. Συνέχισε να καταθέτεις αυτά που αισθάνεσαι.

Φιλικά
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #23 στις: 23/09/08, 13:29 »

 αυτό πονάει.

 

Το ξέρω και το κατανοώ γιατί το έχω περάσει και δεν είμαι η μόνη. Γι' αυτό ακριβώς σου λέω να το ξεχάσεις, οι σκάρτοι να φεύγουν από τη σκέψη μας κι απ' τη ζωή μας. Γιατί δεν αναφέρομαι μόνο στις διαδικτυακές σχέσεις, με καταλαβαίνεις...
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ… Του Στεκιού η στάση
« Απάντηση #24 στις: 23/09/08, 14:08 »
Φίλτατοι κυρίες και κύριοι, όσα γράφτηκαν νομίζω ήταν παραπάνω απο εποικοδομητικά, άς επικεντρωθούμε λοιπόν στην πρόσκληση του Λάμπρου, και άς γράψουμε, όποτε μπορεί ο καθένας, τι θα πρότεινε για την βελτίωση και ίσως με την βοήθεια των administrators την αναδόμηση του συγκεκριμένου κομματιού του Κιθάρα. Ας βάλουμε το μυαλό μας να σκεφθεί τι θα βοηθούσε , περισσότερο αναφέρομαι στους ταλαντούχους νέους, για να αναδειχθεί η δουλειά τους.

Justin, θα επανέλθω στην απόφαση σου να μην στέλνεις γραπτά σου στο φόρουμ. Ξανασκέψου το, είμαστε αρκετοί που θα θέλαμε να διαβάζουμε αυτά που γράφεις.

Με εκτίμηση
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 11:14
από ΝΙΚΗ-ΑΝΝΑ Π.
13 Απαντήσεις
17724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 21:57
από SPIROS26
0 Απαντήσεις
2148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 08:09
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/21, 21:27
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/23, 00:19
από ΠΟΙΟΣ