Αποστολέας Θέμα: Gothic rock  (Αναγνώστηκε 11457 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Gothic rock
« στις: 23/09/08, 21:09 »
Ανοιγω το θεμα για να μοιραστουμε γνωσεις  να πουμε  γνωμη και να προτεινουμε δισκους για το συγκεκριμενο ειδος συμπεριλαμβανομενου και του post punk(αφου συγγενευαν αρκετα).
Δεν ειμαι ειδικος στο συγκεκριμενο ειδος οποτε αφηνω καποιον αλλον να κανει μια καλη παρουσιαση.

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο του ροκ που συνοδευτηκε και απο την αντιστοιχο κινημα που υφισταται μεχρι τωρα.Εχει πολλα παρακλαδια και εχει υποστει οπως ειναι φυσικο πολλες γελιοποιησεις.Προσωπικα απο την οποια μου εμπειρια ξεχωριζω σχηματα οπως οι fields of the nephilim και οι sisters of mercy ψαχνομαι ακομα με τους cure και τους bauhaus  και μ αρεσουν καποια κομματια των joy division.
Στα 90s εγινε μια αιμομιξια μεταλ και γκοθικ(με περισσοτερα μεταλ στοιχεια) και ετσι ειχαμε μπαντες οπως οι paradise lost,anathema,tiamat,my dying bride,moonspell..Εκει καπου χαθηκε το νοημα πιστευω αλλα και παλλι βγηκαν φοβεροι δισκοι.
Επανερχομαι οταν ακουστουν και αλλες αποψεις.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #1 στις: 24/09/08, 15:37 »
Για ποστ πανκ να προτινω The Pixies με χιλια ενα απο τα καλυτερα συγκροτηματα εβερ.
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #2 στις: 24/09/08, 21:29 »
lacrimas profundere...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #3 στις: 24/09/08, 21:38 »
Ούτε εγώ είμαι ειδικός σ'αυτά τα είδη αλλά μπορώ να πω ότι από την post-punk,"psychoabilly" μου αρέσουν αρκετά οι cramps και ειδικά ο δίσκος τους bad music for bad people. Οι the Cure φυσικά έχουν χτίσει την δική τους ιστορία στην goth σκηνή όπως και οι him(αν και έχουν ξεφύγει πια εντελώς ωστόσο δεν μπορούμε παρά να αναγνωρίσουμε την αξία τους πάνω στην goth)
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #4 στις: 25/09/08, 01:16 »
Τσεκαρε τους παρακατω:
 
The Chameleons, Cocteau Twins, London After Midnight, Killing Joke, Joy Division, φυσικα Siouxsie, Christian Death, Lacrimosa και για ποιο darkwave-industrial καταστασεις, Xmal Deutchland, Clan of Xymox, Deine Lakaien

 ;)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος vagosg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #5 στις: 01/11/08, 00:39 »
Τσεκαρε και τον καινουργιο δισκο των Cure , 4:13 Dream μολις βγηκε τωρα και ειναι ο καλυτερος του απο το 1992, το στυλ ποπ-ροκ χωρις συνθς....back to basics!!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #6 στις: 01/11/08, 02:08 »
Για ποστ πανκ να προτινω The Pixies με χιλια ενα απο τα καλυτερα συγκροτηματα εβερ.
oi pixies post punk?????

den nomizw file moy....


an 8es post punk akou joy division.kai h mousiki twn pixies den moiazei me post punk,einai katharo amerikaniko alternative(styl sonic youth,velvet underground)

joy division exw na proteinw transmission(o ymnos toy post punk) opws kai 24 hours
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #7 στις: 01/11/08, 12:51 »
Aκουσα για μια post punk/gothic ελληνικη μπαντα.Τους south of no north..Εχω παθει αρκετη πλακα με οτι εχω ακουσει.4 αλμπουμ ειχαν βγαλει(3 στα 80s και ενα το 92).
http://www.myspace.com/southofnonortheu
Check them!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #8 στις: 18/11/08, 20:53 »
Οπωσδήποτε το greatest lovesongs vol.666 των HIM είναι ένας από τους καλύτερους δίσκους του είδους.
επίσης οι type o negative ειναι πολύ ωραιοι, όπως και κάποιες μικρές μπάντες -κυρίως από Σκανδιναβία- που καλό θα είναι να ακούμε στο myspace!

ωραίο θεματάκι,έλεγα να το ανοίξω αλλά φοβόμουν τον κιρατζο!

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #9 στις: 02/12/08, 17:49 »
αποσο ξερω η αρχη του gothic rock εγινε μεσω τησ πανκ και του συγκροτηματος siouxsie and the banshees,συνεχιστες αυτων ηταν οι cure kai meta oi joy division(μιλωντας για τα πιο γνωστα συγκροτηματα)!!!!βεβαια αργοτερα οι τελευταιοι γημιουργησαν ενα νεο παρακλαδι το ποστ-πανκ οπωσ λετε και παραπανω... οι μπαντεσ οπωσ αναθεμα,paradise lost,κ.τ.λ.,χωρις να σημαινει οτι δεν μαρεσουν και εκτιμω αυτα τα συγκροτηματα,για μενα ειναι κατι περα απο το gothic οπωσ θεωρουνταν τισ προηγουμενες δεκαετιες!!!

α και οι  velvet underground δεν ειναι αλτερνατιβ,ειναι experimental,art rock.....
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #10 στις: 02/12/08, 22:14 »
Προσωπικά αυτά που ακούω αυτόν τον καιρό από post punk και gothic είναι Bauhaus, Joy Division, New Order, The Cure,Siouxsie and the Banshees, Lacrimosa....  Eιδικά bauhaus, που από ότι είδα δεν αναφέρθηκαν μέχρι στιγμής, είναι συγκρότημα- τομή στο post punk και επηρέασε αρκετά και τη gothic σκηνή.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #11 στις: 04/12/08, 14:07 »
Οπωσδήποτε το greatest lovesongs vol.666 των HIM είναι ένας από τους καλύτερους δίσκους του είδους.

Να με συμπαθάς φίλε Garvin, αλλά στους καλύτερους δίσκους ενός ιδιώματος που βρισκόταν στα ντουζένια του ορισμένες δεκαετίες πριν, πιθανότατα δεν μπορεί να περιλαμβάνεται κάτι τόσο ετεροχρονισμένο. Τα "οπωσδήποτε καλύτερα" έχουν παρέλθει ήδη από τις εποχές των Bauhaus, Sisters Of Mercy, Fields of the Nephilim, The Mission, Christian Death κοκ για να κατορθώσει να τρυπώσει ανάμεσα ένα συγκρότημα που προσέλκυσε κυρίως το ενδιαφέρον γυμνασιόπαιδων. Κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει μια ευχάριστη έκπληξη, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ πως οι HIM ταιριάζουν σε αυτό το προφίλ.

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #12 στις: 04/12/08, 15:15 »
και αλλα συγκροτηματα αλλαξαν στυλ κατα τη διαρκεια της πορειασ τουσ στο χωρο.... ενας καλος δισκος απλα ηταν αυτος των him,που απλα θεωρειται gothic,αυτο δεν σημαινει οτι και το ιδιο το συγκροτημα ανηκει σ αυτο το ειδος!!!!παρολαυτα ηταν μια απο τις καλυτερες δουλειεσ τους..... οσο για τα γυμνασιοπαιδα που λες δεν ειναι απαρατητα κατι κακο.... ειναι ενα απο τα mainstreem συγκροτηματα που ειναι ευρεως κοινα και μπορουν να δωσουν το εναυσμα σε παιδια που δεν εχουν αλλα ερεθισματα να ξεκινησουν να ακουν ροκ και απο κει κ μετα να ανακαληψουν και κατι καλυτερο!!!!

beijos
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #13 στις: 04/12/08, 16:26 »
ειναι ενα απο τα mainstreem συγκροτηματα που ειναι ευρεως κοινα και μπορουν να δωσουν το εναυσμα σε παιδια που δεν εχουν αλλα ερεθισματα να ξεκινησουν να ακουν ροκ και απο κει κ μετα να ανακαληψουν και κατι καλυτερο!!!!

Χιλια συγνωμη αλλα ειναι αστειο αυτο που λες..κατι καλυτερο???δλδ??ποιο ειναι το κατι καλυτερο?κατι πιο ψαγμενο??χαλαρωστε μουσικη ειναι δεν ειναι κουρτινες για να λεμε αυτη ειναι απο καλυτερο υφασμα και αυτη οχι..γουστο ειναι η μουσικη..εμενα μ αρεσει εσενα οχι...τοσο απλο...αλλο καλοπαιγμενο και αλλο καλυτερο...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #14 στις: 04/12/08, 19:01 »
εγω δεν το λεω υποτιμιτικα.... γιατι him ακουω ακομη που κ που!!!ισως λαθος μου,επρεπε να γραψω ''καλυτερη μουσικη'',οι him ειναι απο τα πλεον γνωστα συγκροτηματα κ τα παιδια συνηθως σε μικρεσ ηλικιες παιρνουν ερεθισματα απο κατι γνωστο,κατι διασημο και μετα αρχιζουν να ψαχνονται και ανακαλυπτουν αλλεσ μπαντες που δεν ειναι τοσο γνωστες αλλα ειναι πολυ καλες!!!απλα ηθελα να αντιταχθω στον σχολιασμο οτι το συγκεκριμενο συγκροτημα εχει ως κοινο του κυριως γυμνασιοπαιδα!!

beijos
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #15 στις: 04/12/08, 21:12 »
Ας μου επιτραπεί η πεποίθηση πως συγκρότημα που ενσυνείδητα, μέσα από τις αισθητικές του επιλογές, φροντίζει να απευθύνεται και να αγκαλιάζει ένα μικρής ηλικίας κοινό, δεν μπορεί να προσφέρει δίσκους που συνιστούν ορόσημο μέσα στο χρονικό διάβα ενός ιδιώματος. Εμπορικούς πιθανότατα...διαχρονικά αξιόλογους που καινοτόμησαν, διαφοροποιήθηκαν, πρόταξαν πρόταση και αποτέλεσαν τομή, μάλλον όχι.

Μόνο προγονόπληκτος δεν δηλώνω, αλλά η gothic σκηνή πιθανότατα έχει δώσει ήδη τα καλύτερα δείγματά της και μάλλον χρειάζονται μερικές ντουζίνες HIM σε μουσικό τσαγανό και καλλιτεχνική οντότητα για να πλησιάσουν τα πλέον κλασικά ονόματα του είδους.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #16 στις: 04/12/08, 22:10 »
Οπωσδήποτε το greatest lovesongs vol.666 των HIM είναι ένας από τους καλύτερους δίσκους του είδους.

Να με συμπαθάς φίλε Garvin, αλλά στους καλύτερους δίσκους ενός ιδιώματος που βρισκόταν στα ντουζένια του ορισμένες δεκαετίες πριν, πιθανότατα δεν μπορεί να περιλαμβάνεται κάτι τόσο ετεροχρονισμένο. Τα "οπωσδήποτε καλύτερα" έχουν παρέλθει ήδη από τις εποχές των Bauhaus, Sisters Of Mercy, Fields of the Nephilim, The Mission, Christian Death κοκ για να κατορθώσει να τρυπώσει ανάμεσα ένα συγκρότημα που προσέλκυσε κυρίως το ενδιαφέρον γυμνασιόπαιδων. Κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει μια ευχάριστη έκπληξη, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ πως οι HIM ταιριάζουν σε αυτό το προφίλ.

γυμνασιοπαιδα αρχισαν να τους ακουνε απο το love metal και μετά. Oταν έπαιζαν τα κομματια αυτού του δίσκου (μεχρι το 2000) οι him ειχαν ενα διαφορετικο στυλ που ηταν πιο κοντα σε αυτο που λεμε ''gothic''.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #17 στις: 04/12/08, 22:12 »
Ας μου επιτραπεί η πεποίθηση πως συγκρότημα που ενσυνείδητα, μέσα από τις αισθητικές του επιλογές, φροντίζει να απευθύνεται και να αγκαλιάζει ένα μικρής ηλικίας κοινό, δεν μπορεί να προσφέρει δίσκους που συνιστούν ορόσημο μέσα στο χρονικό διάβα ενός ιδιώματος. Εμπορικούς πιθανότατα...διαχρονικά αξιόλογους που καινοτόμησαν, διαφοροποιήθηκαν, πρόταξαν πρόταση και αποτέλεσαν τομή, μάλλον όχι.

Μόνο προγονόπληκτος δεν δηλώνω, αλλά η gothic σκηνή πιθανότατα έχει δώσει ήδη τα καλύτερα δείγματά της και μάλλον χρειάζονται μερικές ντουζίνες HIM σε μουσικό τσαγανό και καλλιτεχνική οντότητα για να πλησιάσουν τα πλέον κλασικά ονόματα του είδους.

οι him και καινοτομησαν και διαφοροποιηθηκαν και προταξαν προταση και αποτελεσαν τομη. δεν υπαρχει αλλο συγκροτημα που να παιζει στο στυλ των him. ειναι μοναδικοί σε αυτό που παίζουν. αλλο αμα δε σου αρεσουν.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #18 στις: 05/12/08, 00:00 »
Αυτην την εποχη ακουω αρκετα bauhaus και λιωνω τα 2 πρωτα των cure.Τα οποια φυσικα δεν ειναι gothic οπως ας πουμε οι sisters of mercy αλλα ειναι η μια ριζα ολου αυτου.Το 17 seconds μ φανηκε αρκετα πιο σκοτεινο απο το boys don't cry παντως.

zeromancer..Συμφωνω εν μερει στο θεμα δηλαδη οτι η μουσικη δεν ειναι κουρτινες.Οταν η Ευη ομως λεει ''να ανακαλυψουν κατι καλυτερο'' προφανως αναφερεται στο ποστ του schizm και στα συγκροτηματα που ειναι η βαση αυτου που καναν οι Him και ενταξει απο οπου και αν το κοιταξουμε ειναι πιο σημαντικα.

Σιγα την διαφοροποιηση των Him.Ενταξει το εχουμε καταλαβει οτι πριν το Love metal βγαλαν καλυτερους κ οχι τοσο ξεπουλημενους δισκους αλλα ελεος.Στα 90s υπηρχε ολοκληρο gothic rock κινημα..Απο ποτε οι Him κανουν τομες..

Να με φοβασαι garvin..Μπορει να εμφανιστω σε καμια συναυλια... ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #19 στις: 05/12/08, 00:20 »
Φίλε Garvin, να με συμπαθάς αλλά νομίζω πως μάλλον ο ίδιος γνωμοδοτείς με βάση την αγάπη σου προς το συγκρότημα και μάλλον θολώνει η κρίση σου. Το gothic ιδίωμα φέρει μια συγκεκριμένη σχετικώς συνειδητά περιορισμένη αισθητική που κορυφώθηκε κι ωρίμασε αρκετά προτού σκάσουν στο προσκήνιο οι HIM. Ουδεμία εξέλιξη του είδους υπήρξε χάρη σε ή μετά από αυτούς, που να συνηγορεί κι υπέρ της όποιας αξίας τους. Για ποια τομή μιλάμε ακριβώς; Για μια συνηθισμένη μπάντα πρόκειται που η εξέλιξή της μάλιστα στο χρόνο απέδειξε όσα έγραψα παραπάνω...πως το καλλιτεχνικό της ενδιαφέρον αναλώθηκε στο πως θα προσελκύσουν περισσότερα σχολιαρόπαιδα στις συναυλίες τους και μόνο, ποζάροντας κι αξιοποιώντας στο έπακρο το μελαγχολικό μουτράκι του τραγουδιστή τους.

Επίτρεψε στον εαυτό σου να γνωρίσει τις ρίζες του ιδιώματος και τα συγκροτήματα εκείνα που το έθρεψαν προτού γίνει κι αυτό αντικείμενο προς αφαίμαξη από τον κάθε τυχάρπαστο κι ίσως διαφοροποιηθεί η γνώμη σου. Αναφαίρετο δικαίωμά σου να τους λατρεύεις, αλλά αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα για το καλλιτεχνικό μέγεθος μιας μπάντας...υπάρχουν σημαντικότερα και περισσότερο αντικειμενικά κριτήρια γι' αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #20 στις: 05/12/08, 04:05 »
Αυτην την εποχη ακουω αρκετα bauhaus και λιωνω τα 2 πρωτα των cure.Τα οποια φυσικα δεν ειναι gothic οπως ας πουμε οι sisters of mercy αλλα ειναι η μια ριζα ολου αυτου.Το 17 seconds μ φανηκε αρκετα πιο σκοτεινο απο το boys don't cry παντως.

zeromancer..Συμφωνω εν μερει στο θεμα δηλαδη οτι η μουσικη δεν ειναι κουρτινες.Οταν η Ευη ομως λεει ''να ανακαλυψουν κατι καλυτερο'' προφανως αναφερεται στο ποστ του schizm και στα συγκροτηματα που ειναι η βαση αυτου που καναν οι Him και ενταξει απο οπου και αν το κοιταξουμε ειναι πιο σημαντικα.

Σιγα την διαφοροποιηση των Him.Ενταξει το εχουμε καταλαβει οτι πριν το Love metal βγαλαν καλυτερους κ οχι τοσο ξεπουλημενους δισκους αλλα ελεος.Στα 90s υπηρχε ολοκληρο gothic rock κινημα..Απο ποτε οι Him κανουν τομες..

Να με φοβασαι garvin..Μπορει να εμφανιστω σε καμια συναυλια... ;D

κανενας δισκος τους δεν ειναι ξεπουλημενος. Καποιοι πιο εμπορικοι ίσως. αλλα ξεπουλημενος κανενας. ποτε δεν παιξανε για τα λεφτα. δεν εχουν φτασει σε αυτο το σημειο ευτυχως.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #21 στις: 05/12/08, 04:09 »
Φίλε Garvin, να με συμπαθάς αλλά νομίζω πως μάλλον ο ίδιος γνωμοδοτείς με βάση την αγάπη σου προς το συγκρότημα και μάλλον θολώνει η κρίση σου. Το gothic ιδίωμα φέρει μια συγκεκριμένη σχετικώς συνειδητά περιορισμένη αισθητική που κορυφώθηκε κι ωρίμασε αρκετά προτού σκάσουν στο προσκήνιο οι HIM. Ουδεμία εξέλιξη του είδους υπήρξε χάρη σε ή μετά από αυτούς, που να συνηγορεί κι υπέρ της όποιας αξίας τους. Για ποια τομή μιλάμε ακριβώς; Για μια συνηθισμένη μπάντα πρόκειται που η εξέλιξή της μάλιστα στο χρόνο απέδειξε όσα έγραψα παραπάνω...πως το καλλιτεχνικό της ενδιαφέρον αναλώθηκε στο πως θα προσελκύσουν περισσότερα σχολιαρόπαιδα στις συναυλίες τους και μόνο, ποζάροντας κι αξιοποιώντας στο έπακρο το μελαγχολικό μουτράκι του τραγουδιστή τους.

Επίτρεψε στον εαυτό σου να γνωρίσει τις ρίζες του ιδιώματος και τα συγκροτήματα εκείνα που το έθρεψαν προτού γίνει κι αυτό αντικείμενο προς αφαίμαξη από τον κάθε τυχάρπαστο κι ίσως διαφοροποιηθεί η γνώμη σου. Αναφαίρετο δικαίωμά σου να τους λατρεύεις, αλλά αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα για το καλλιτεχνικό μέγεθος μιας μπάντας...υπάρχουν σημαντικότερα και περισσότερο αντικειμενικά κριτήρια γι' αυτό.

αν οντως προσπαθουσαν να μαζεψουν σχολιαροπαιδα δε θα παιζανε ακομα. το καλλιτεχνικο τους ενδιαφερον ειναι να βγαλουν κατι δικο τους και αυτο το καταφερνουν μια χαρα. οσο για το ''μουτρακι'' του ville που πουλαει ειναι κατι που δεν το καθοριζουν οι ιδιοι φανταζομαι. πισω απο καθε μπαντα κρυβονται πολλα αλλα ατομα.θελω να πω,ειναι θεμα marketing. ''βγαλε τον ville σε 5 συνεντεύξεις κότσαρε του και τον τιτλο sex-symbol κλπ κλπ) Η εξέλιξη τους μεσα στο χρονο ειναι 6 δισκοι πολύ διαφορετικοι μεταξυ τους μουσικά και στιχουργικά,και αυτο δεν ειναι προσωπικη αποψη που προκυπτει απο την υπερμετρη αγαπη μου οπως λες.

και κατι αλλο..αν θες γινε λιγο πιο απλος στο λογο σου γιατι αιχο χαμιλοτερο μορφοτηκο αιπιπεδω κε καθε φορα που γραφεις ειμαι με ενα λεξικο στο χερι.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/08, 04:13 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #22 στις: 05/12/08, 08:45 »
...πισω απο καθε μπαντα κρυβονται πολλα αλλα ατομα.θελω να πω,ειναι θεμα marketing. ''βγαλε τον ville σε 5 συνεντεύξεις κότσαρε του και τον τιτλο sex-symbol κλπ κλπ) Η εξέλιξη τους μεσα στο χρονο ειναι 6 δισκοι πολύ διαφορετικοι μεταξυ τους μουσικά και στιχουργικά,και αυτο δεν ειναι προσωπικη αποψη που προκυπτει απο την υπερμετρη αγαπη μου οπως λες...

Αχ αυτές οι έρημες οι μπάντες. Πάλι αυτοί οι κακοί άνθρωποι που κρύβονται πίσω από το marketing ευθύνονται για τη μουσική κατεύθυνση, τις αισθητικές επιλογές, τη διαμόρφωση ύφους κοκ. Οι ίδιες αποτελούν άμωμα κι αφελή πρόβατα που δεν επιλέγουν, δεν καθορίζουν και δεν διαμορφώνουν. Όλα γίνονται εν αγνοία τους και τίποτα δεν περνάει από το χέρι τους.

Τα πράγματα όμως είναι απλούστατα: στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων κάθε μπάντα έχει το κοινό που της αρμόζει. Όπως ο ποιητής Φαμφάρας από τη γνωστή ελληνική ταινία συγκέντρωνε γύρω του τα κάθε λογής ψώνια. Τα υπόλοιπα είναι για να βαυκαλίζονται οι οπαδοί περί του αγαπημένου τους καλλιτέχνη/γκρουπ.

Παράθεση
και κατι αλλο..αν θες γινε λιγο πιο απλος στο λογο σου γιατι αιχο χαμιλοτερο μορφοτηκο αιπιπεδω κε καθε φορα που γραφεις ειμαι με ενα λεξικο στο χερι.

Συγγνώμη φίλε μου, αλλά δεν μπορώ να κάνω εκπτώσεις στο λόγο μου, ούτε να υποδυθώ κάποιον άλλο. Σϊγουρα το να έχεις ένα λεξικό εύκαιρο, δεν είναι κι ό,τι χειρότερο μπορεί να σου συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #23 στις: 05/12/08, 11:57 »
ρε παιδια γιατι δλδ οι ΗΙΜ να ειναι gothic rock?ουτε καν οι ιδιοι λενε οτι παιζουν gothic rock.Και ποιος ειπε οτι ειναι η καλυτερη μπαντα?εμενα μ αρεσουν.ειμαι γυμνασιοπαιδο?οπως μ αρεσουν οι OPETH και Godspped your black emperor.τωρα εγινα του πανεπ?δλδ αν μ αρεζε και ο η κλασσικη τι θα ημουν?...κανουμε αναλυσεις στυλ metal hammer δυστυχως και αυτο ειναι πολυ ασχημο.μηπως θελουμε να γινουμε ΧΑΚΟΙ στην θεση του χακου?...εγω οχι.τον αν οι ΗΙΜ αξιζουν και ειναι διαχρονικη(οπως και καθε αλλο συγκροτημα)θα το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του.

ντξ λιγο χακος θα γινω τωρα...ΣΟΡΡΥ αλλα μου ηρθε..ειπε κατι ο schizm που δεν το προσεξατε..Το gothic ιδίωμα φέρει μια συγκεκριμένη σχετικώς συνειδητά περιορισμένη αισθητική...Γιατι το goth εν πρωτης ειναι τροπος ζωη και οχι μουσικης..το τι πιστευει ο καθενας οτι ειναι  gothic rock,αστα να πανε

GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #24 στις: 05/12/08, 12:16 »
ποτε δεν παιξανε για τα λεφτα. δεν εχουν φτασει σε αυτο το σημειο ευτυχως.

XOAXOAOXAOXAOXOAOXAOXAOXOAXOAOXAOXOAOXAOAX.....

...και κατι αλλο..To image τους δεν το καθοριζουν οι ιδιοι δηλαδη :P..Τους το καθοριζει ο παραγωγος και η εταιρια.. :P..Στην τελικη αν οντως γινεται αυτο ειναι στο επιπεδο Μαρτακη περιπου.. ::)

Και για να μην καταληξει αλλο ενα θεμα garvin him Κλπ

                 

Moonspell-Irelligious(1996)
Φυσικα εδω μιλαμε για gothic μεταλ που οπως καλα επισημανατε πιο πανω δεν ειναι και τοσο κοντα αλλα δανειζεται πολλα στοιεια απο αυτο ενω η βαση του ειναι το μεταλ.
Αφου εχουν κυκλοφορησει το αρκετα επιτυχημενο wolfheart εχοντας ξεφυγει αρκετα απο το black metal(οχι τελειως βεβαια,αλλωστε ποτε δεν δεν ξεφυγαν) και εχοντας αρχισει να γνωριζουν επιτυχια οι Moonspell κυκλοφορουν το μαλλον κκαλυτερο τους αλμπουμ.

Το αλμπουμ ξεκιναει με ενα απο τα μεγαλυτερα χιτ τους το μυστηριο(δεν εχει εξακριβωθει το περιεχομενο των στιχων..) και δυναμικο opium(υπαρχει και βιντεο κλιπ)..Συνεχιζει με το awake που σε μπαζει σε μια ακομα πιο περιεργη ατμοσφαιρα με τις ομιλιες και τον ribeiro να ψιλοψελνει..Το τραγουδι ειναι πολυεπιπεδο και ο ribeiro Κανει οτι θελει τη φωνη του.Ακολουθει το personal favourite for a taste of eternity με μια απο τις τελειοτερες εναλλαγες καθαρων βρομικων που εχω ακουσει..Πολυ catchy κομματι ενω το επομενο ruin and misery μας γυρναει στο wolfheart με την αρκετα ανατολιτικη ατμοσφαιρα.To poisoned gift ακολουθει πιο mid tempo δρομους και μια γυναικεια κραυγη(χεχε) στην αρχη ενω μετα black μεταλιζει αρκετα.To ηλεκτρικε subversion μας ετοιμζει για το ''οτι να ναι'' raven claws που ειχε κολησει για παρα πολυ καιρο στο Mp3 μου..Μπασο εισαγωγη ρεφραιν αντρικο γυναικειο και ενα απο τα πιο δυναμκα τους κομματια εβερ.To mephisto εξυμενι καποιον αρκετα αγαπημενο τους και λαιβ ειναι τελειο!και the most beautiful man you've ever seen..H τελεια συζευξη post punk με ατομσφαιρικο μεταλ(το οποιο ΕΧΕΙ  κιθαρες που παιζουν σημαντικο ρολο..οχι σαν κατι αλλα)..Το αλμπουμ κλεινει με το αγαπημενο μπαντας και κοσμου full moon madness με αρκετη προγκερσιβια σε σχεση με τα αλλα του αλμπουμ τουλαχιστον..
Οποιος ασχολειται με τετοιου ειδους ακουσματα και δεν εχει ακουσει το συγκεκριμενο δισκο χανει!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/05, 21:26
από ερεβος
26 Απαντήσεις
7557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/06, 19:48
από Holy Diver
17 Απαντήσεις
7698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
11 Απαντήσεις
7720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 16:30
από KaBi
7 Απαντήσεις
3592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 00:11
από pa...
23 Απαντήσεις
7893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 20:52
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
3 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/09, 15:07
από diaolosh
12 Απαντήσεις
4835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/09, 22:21
από armagedon
1 Απαντήσεις
2024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 03:56
από newGuitarMan
12 Απαντήσεις
3935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 13:47
από noe13