Αποστολέας Θέμα: Καπιταλιστης  (Αναγνώστηκε 2482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καπιταλιστης
« στις: 26/09/08, 12:35 »
Ενα τραγουδι που ανεβασα.Και φυσικα, το πρωτο βιντεο που ειπα να κανω μια καλη 'παραγωγη', κολλαει! >:( >:( χαχαα....
λινκ


Ξανα,χρειαζεται &fmt=18 στο τελος της address , για γκουντ κουαλιτυ στο γιουτουμπ, αλλα το περιλαμβανω στο λινκ οποτε φιαρ νοτ.

hope you like it.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καπιταλιστης
« Απάντηση #1 στις: 26/09/08, 13:18 »
Kιθαριστικά-μουσικά το χρακτηρίζω ευχάριστο το τραγούδι!Και οι στοίχοι σιγουρα έχουν άποψη (καλό αυτό).
Αυτο που δεν μου άρεσε είναι η μελωδική γραμμή των φωνητικών που μου θύμισε ένα πολύ διαφορετικό και κατώτερο στιχουργικά "άσμα" ;)



Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καπιταλιστης
« Απάντηση #2 στις: 26/09/08, 14:00 »
Kιθαριστικά-μουσικά το χρακτηρίζω ευχάριστο το τραγούδι!Και οι στοίχοι σιγουρα έχουν άποψη (καλό αυτό).
Αυτο που δεν μου άρεσε είναι η μελωδική γραμμή των φωνητικών που μου θύμισε ένα πολύ διαφορετικό και κατώτερο στιχουργικά "άσμα" ;)



Οχι ρε γμτ! Οχι και εσυ! Γκαντεμιαα!  >:( :P :-\
Ελεος θεε μου...

Η οποια ομοιοτητα ειναι συμπτωματικη,δεν θα επιδιωκα να μοιασω σε κατι τετοιο.
Κριμα,και το κομματι αυτο ηταν (ενα απο τα) το καμαρι μου.. :'(
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος androula

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καπιταλιστης
« Απάντηση #3 στις: 26/09/08, 14:26 »
Εμένα βασικα μου άρεσε πολύ...! Αν κ οφείλω να ομολογήσω οτι πίστευα πως καλό τραγούδι με πολιτικο νοημα δεν μπορει να δημιουργηθει στις μέρες μας..., αλλα τελικά με έκανες να αναθεωρήσω τισ απόψεις μου. πάντως εχω την αίσθηση απο το πρώτο άκουσμα του οτι κάτι λείπει για να γίνει ακόμη πιο καλο...!
Life isn't about finding your self...LIFE IS ABOUT CREATING YOUR SELF.................!
www.myspace.com/androula7

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καπιταλιστης
« Απάντηση #4 στις: 26/09/08, 14:39 »
Δεν ειναι τοσο πολιτικο, οσο ταξικο και 'ηθικο' το νοημα.. τουλαχιστον εκει στοχευα.

Παράθεση
πάντως εχω την αίσθηση απο το πρώτο άκουσμα του οτι κάτι λείπει για να γίνει ακόμη πιο καλο...!
Ισως μια καλυτερη ηχογραφηση? Η κατι αλλο? ???
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος androula

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καπιταλιστης
« Απάντηση #5 στις: 26/09/08, 15:03 »
 Θεωρω πως κάθε ταξικό ζήτημα ειναι συνυφασμενο με την πολιτική... ισως να κανω κ λαθος...!!!

 ισως όντως να χρειάζεται μια καλύτερη ηχογραφηση. απλά μου φαίνεται οτι σαν να ταλαντεύεται στα όρια της μονοτονίας...με την ένοια οτι δεν υπάρχει η "έκπληξη" από μουσικής πλευρας, κινήται σε ένα συγκεκριμένο μοτίβο σε όλη του τη διάρκεια, κ σε συνδιασμό με τους στίχους είναι λίγο δύσκολο να μην φανεί λίγο μονότονο σε κάποιον που για το θέμα του τραγουδιού δεν έχει ενδιαφερθει κ πολύ... ισως αν σε ένα σημείο πρόσθετες ένα ακόμη μουσικό όργανο...??? δεν σου λέω να το κάνεις πιασάρικο, απλά θεωρω πως στόχος του καλλιτέχνη είναι να ξυπνά με το τραγούδι του κ να μεταφέρει με αυτό το μήνυμα που αυτός θέλει ιδιαίτερα σε αυτούς που αναφέρεται κ δεν τους έχει προβληματίσει τι θέμα που πραγματεύεται... κ οτι απλα σου χρειάζεται 1 λεπτομέρεια ώστε να  προσεγγίσεις περισσότερους.ελπίζω να μην σε πληγώνω.... δεν ειμαι κ κανας ειδικος στο θέμα την άποψη μου απλά σου παραθέτω...
Life isn't about finding your self...LIFE IS ABOUT CREATING YOUR SELF.................!
www.myspace.com/androula7

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Καπιταλιστης
« Απάντηση #6 στις: 28/09/08, 12:32 »
είναι προφανές ότι είναι ένα τραγούδι που έχει ως κύριο άξονα τους στίχους. Το τραγούδι αυτό εμένα δεν μου άρεσε αλλά για να εξηγούμαι δεν είμαι φαν του ελληνόφωνου ροκ. Θα σου εξηγήσω ποια σημεία με χάλασαν προσωπικά και με εντελώς φιλική διάθεση.

- το γεγονός ότι ήθελες να πεις πράγματα σε ανάγκασε να κάνεις πεντάλεπτο ένα τραγούδι που στην ουσία είναι απλώς ένα riff. Βέβαια είναι καλοπαιγμένο με την έννοια ότι καταφέρνεις να βγάλεις κλιμάκωση τελικά, απλά εγώ περίμενα και κάτι παραπάνω
- γενικά δεν μου αρέσουν οι αμφιμονοσήμαντοι στίχοι. Ειδικά όταν έχουν να κάνουν με καψούρα ή σοσιαλιστικό περιεχόμενο. Εσύ προφανώς εμπίπτεις στην δεύτερη περίπτωση. Θεωρώ ότι στιχουργικά αυτό που έγραψες είναι μεν καλό, αλλά είναι καθαρά θέμα δουλειάς και δεν είδα προσωπικά άποψη, όπως είπε κάποιος, θεωρώ ότι ό,τι τραγούδι έχω ακούσει παρόμοιας θεματολογίας λέει παρόμοια πράγματα, και από τη στιγμή ειδικά που έχεις τον τίτλο "καπιταλιστής", δεν εκπλήσεις τον άλλον καθόλου με αυτά που γράφεις, είναι αναμενόμενα ως νοήματα, απλά περιμένεις να δεις πως θα είναι διατυπωμένα. Ακόμη και με τους στίχους βέβαια έχεις μια κλιμάκωση, αλλά τελειώνεις με τον στίχο έχει κάνει 2 στρατόπεδα ο καπιταλισμός κλπ που για μένα είναι λίγο cheesy. Δηλαδή εδώ και οι Rage Against The Machine γίνονται κουραστικοί ώρες ώρες. Θεωρώ λάθος να αποτυπώνεις τόσο έντονα πολιτικά πιστεύω στους στίχους σου. Στα λεγόμενα πολιτικά τραγούδια είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείς την τεχνική του τριτοπρόσωπου αφηγητή, που αφήνει τα γεγονότα να μιλούν αντί για αυτόν. Αν θες άκου
αυτό
και διάβασε στίχους αν θες να δεις τι εννοώ.
- τα τα χαμηλά φωνητικά είναι επίσης ένα μικρό μείον, ειδικά στα δικά μου αυτιά που δεν έχω μεγάλη σχέση με το ελληνόφωνο.
- αυτό που με χάλασε περισσότερο ήταν το ότι έχοντας στο μυαλό σου τι θες να πεις μεταθετεις τους τόνους σε άλλες συλλαβές (πχ παρασιτού ) ή σπας μεγάλες λέξεις σε δύο. Αυτό δίνει μια essence του τιτανοτεράστιου Φοίβου (έλα που- δε μπορώ- πλέον να- ντισταθώ) που χτυπάει άσχημα.

Γενικά όμως, αφού σου τα κανα τσουρέκια με την "κριτική" μου, έχω να πω ότι με δεδομένω την αρχική ιδέα που είχες, έκανες στο 100% περίπου αυτό που ήθελες να κάνεις, που είναι βασικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/08, 12:35 από KgSoloman5000 »

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Καπιταλιστης
« Απάντηση #7 στις: 29/09/08, 00:18 »
Η σύνθεση πολύ καλή. Αυτό που του λείπει, κατά την γνώμη μου, είναι η ποικιλία. Τι θέλω να πω...το κομμάτι "ραπάρει" κάπως, σχετικά με τους στίχους φυσικά. Αυτό σου δίνει μεν την δυνατότητα να βρεις ένα δυνατό riff (που βρήκες) και επάνω από αυτό να "πέσουν" οι στίχοι. Οκ μέχρι εδώ. Για να γίνει πιο rock (με το ελληνικό του στοιχείο όμως), χρειάζεται ένα ρεφρενάκι, μια γεφυρούλα...κάτι. Ξέρεις τι θέλω να πω, έτσι ? Οι στίχοι μου άρεσαν...άμεσοι και είναι καλό αυτό. Συνέχισε έτσι φίλε... :)

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καπιταλιστης
« Απάντηση #8 στις: 01/10/08, 07:38 »
Το τραγουδι ειχε σκοπο να ειναι ραπ... αλλα παντα κατι συμβαινει και ξεστρατιζει κατα την δημιουργια του!(να φανταστεις το cubase αρχειο το ειχα ονομασει thiswillbeaf**k**grap  ;D )

Σε οσα τραγουδια εχω φτιαξει (και η ασχολια αυτη ειναι η #1 εκμεταλευση του ελευθερου χρονου μου), τα τραγουδια με ρεφραιν ειναι γυρω στο 1%..

Μαλλον ειναι αυτο,οτι κατι θελω να πω στο τραγουδι οποτε φτιαχνω 'ιστοριουλες' με τους στιχους.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.