Αποστολέας Θέμα: Βαθμολογία  (Αναγνώστηκε 24841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #50 στις: 15/10/08, 18:52 »
Ο λογος που ΔΕΝ συμμετεχω στην ποιηση, ειναι γιατι αφενος μεν δεν μπορω να μελετησω και να καταννοησω καποια πραγματα και αφετερου γιατι δεν μπορω να γραψω!

Το εχω πει 1000δες φορες και οσοι ειναι πιο παλαιοι θα το θυμουνται πως το αναφερω συχνα σε αυτο το θεμα lambros l.

Και καλο θα ηταν ο απλος θαμωνας πολλες φορες να μελεταει 3-4 φορες παρπανω τι θα γραψει για ενα παλαιο μελος, γιατι δεν τα ξερει κι ολα για το προσωπο του! Απαιτω περισσοτερο σεβασμο για το προσωπο μου. Το οτι δε συμμετεχω δεν σημαινει πως δεν μπορω να εχω αποψη για κατι πιο γενικο, οπως ειναι η βαθμολογηση!

Και μετα λετε εμενα ειρωνα...Συγχαρητηρια για την ποιοτητα σας...Πραγματικα, πιστευω πως ενας καλλιτεχνης δεν θα "τρωγοταν" με τετοια θεματα!

Αν μελετουσατε και εσείς με προσοχή τα όσα λίγο πιο πάνω αν εφερα δεν θα υπήρχε κανείς λόγος για αυτό το νεότερο σας μήνυμα...
1ον δεν αναφέροταν προσωπικά σε εσας...
2ονδοθηκε για να γινει κατανοητό πως έχει ξεφύγει το θέμα...
3ον προσωπικά δεν είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω τις απόψεις των χιλάδων μελών ή το έργο τους.
4ον κανείς δεν σας στέρησε τη δυνατότητα να έχετε άποψη...Κατανοήστε λοιπόν πως το θέμα αφορά την κατάργηση της βαθμολόγησης με τα αστεράκια απο την στήλη ''δικοι μας στίχοι και ποιήματα'' και διαβάστε τις αναλυτικές ποι πάνω τοποθετήσεις...και προτάσεις. Επίσης κάντε και ένα πέρασμα απο την στήλη για να διαπιστώσετε το μέγεθος του προβλήματος.Αν το έχετε ήδη κάνει, τότε τοποθετηθείτε...Αν και αυτό το έχετε κάνει τοτε διευκρινείστε ξανά την θέση σας.
Σε οτι αφορά την ποιότητα μας...αυτη προσδιοριζεται απο τη συμβολή και το έργο του καθε ενός μας εδω.

Με σεβασμο και εκτίμηση, σε κάθε μελος...
Νομίζω ότι μέσα σε όλη τη βαβούρα, δεν έχει γίνει ξεκάθαρος ο λόγος για τον οποίο θέλουμε τη βαθμολογία.

Τόσο κακό είναι;

Και στο κάτω-κάτω, αν δούμε ότι τελικά τα αστεράκια δεν βοηθούν ή ότι δημιουργούνται προστριβές και προβλήματα, μπορούμε πάντα να τα απενεργοποιήσουμε εύκολα και γρήγορα...

τοτε ίσως θα έπρεπε μελετωντας οσα έχουν κατατεθεί να τα απενεργοποιήσετε...και να επεξεργαστειτε ενα αξιόπιστο σύστημα σε βάθος χρόνου με την βοήθεια όλων όσων ασχολόυνται με το θέμα;
και για να γινω ακόμη πιο σαφής προσπαθείστε σήμερα, να βγάλετε συμπέρασμα απο τον σχετικό πινακα στη στήλη...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #51 στις: 15/10/08, 18:57 »
1) Το πηρα προσωπικα ομως, γιατι υπαρχει και το ονομα μου στη λιστα και δεν θελω να δημιουργειται καμια συγχιση περι αυτου
2) Το θεμα ηταν απο μονο του εκτος οριων, διοτι αντι να παραπονεθουν ολοι μαζι οι στιχουργοι και ποιητες, βρεθηκε μια μικρη μεριδα που υποστηριζει ουσιαστικα πως τους εκπροσωπει ολους..Κατι που βεβαια δεν υφισταται σαν λογικη και σκεψη.
3) Δεκτο, αλλα αν υπολογισω πως εσυ κανεις κριτικη και στον Constantine παλι με αριθμους, ειναι αρκετα υποπτο να θεωρησω πως δεν αναφερεσαι προσωπικα σε παλαιοτερα μελη.
4) Το μεγεθος του προβληματος δημιουργηθηκε απο μια ελαχιστη μεριδα μελων. Τα ιδια θεωρουν πως ειναι ενα καιριο προβλημα το οποιο πρεπει να λυθει, ομως η συμμετοχη του κοσμου ( περα απο το να βλεπουν εαν μαλωνουμε ή οχι ) ειναι ελαχιστη. Πραγμα που πρεπει να σας κανει να σκεφτεστε ποσο λογικο ειναι αυτο το thread και ποσο σωστο. :) Εγω απλως εθεσα καποιους προβληματισμους και εισεσπραξα μια παραξενη επιθεση...και μαλιστα απο μελη τα οποια δεν ειχαν ποτε προηγουμενο μαζι μου ( ουτε κι εγω μαζι τους ). Απαραδεκτο κατα την αποψη μου.

5) Η ποιοτητα του καλλιτεχνη, οπως εχω πει και παλαιοτερα, ειναι τοσο σε επιπεδο δημιουργιας, οσο και σε επιπεδο λογου και ανθρωπιας. Εαν κατι απο τα 2 "χαλαει", σημαινει πως ο καλλιτεχνης αλλο προσωπο παρουσιαζει στη δημιουργικη φαση, κι αλλο στην πραγματικοτητα ειναι. Ειναι ενα βαθυτερο θεμα, το οποιο περιλαμβανει και την αντιδραση για τη βαθμολογια που διαπιστωνει κανεις σε αυτο το thread. Ενας πραγματικος καλλιτεχνης, που δημιοουργει για την ποιηση κι οχι για το ψωνιο να διαβασει την κριτικη και να εισπραξει το "5", ειναι κι αυτος που δεν θα ενοχληθει απο την υπαρξη της βαθμολογιας!

Ετσι το βλεπω, ετσι το εξηγω κι ετσι προσπαθω να το ερμηνευσω. Ρομαντικα ισως, διοτι παρατηρω πως περισσοτερο καιγομαστε για το εαν θα παρουμε το "5", παρα για να κατσουμε και να εκφραστουμε δημιουργικα πανω σε αυτην την Τεχνη που ξερει ο καθενας μας.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #52 στις: 15/10/08, 19:23 »
Υπάρχουν και τοποθετήσεις μελών στη συγκεκριμένη σελίδα ως απαντήσεις σε θέματα που εμπνευστηκαν και ξεκίνησαν εκει με αφορμή τα αστέρια...Εγω ξεκινησα εδω, προτείνοντας την διόρθωση ή την αφαίρεση του συστήματος, ανέπτυξα το σκεπτικό και τις απόψεις μου, πρότεινα ψηφοφορία, απάντησα με σεβασμό στον κάθε ένα...
Ποτε δεν είπα πως εκπροσωπώ κάποιον, προσωπικές εκτιμήσεις μου ανέφερα... Δεν ενδιαφέρομαι ούτε για το 1 ούτε για τα 5 αστέρια...ούτε γενικότερα για τίποτε άλλο εκτός απο την σωστή λειτουργία του ''χώρου'' μου.Πιστεύοντας πως κάποιοι, κάποτε, κάποια πράγματα πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε με την προσοχή που τους αρμόζει έκανα τις προτάσεις μου και συνειδητα είμαι εντάξει. Απο εκει και πέρα το θέμα δεν με αγγίζει...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #53 στις: 15/10/08, 19:24 »
α) Ωραια σκεψη
Συμφωνω και επαυξανω!
Κατω η χουντα της Βαθμολογιας!  >:(
Αυτά είναι...Σταθερότητα απόψεων... :P :P :P


Θα ήθελα πάντως, στο πιο σοβαρό να μείνω σε ένα σημείο.
Εγώ είμαι της άποψης οτι εφόσον τα άτομα που εμπλέκονται στη κατηγορία "Στίχοι και Ποιήματα" είναι κατά πλειοψηφία κατά της βαθμολόγησης, να της αφαιρεθεί η βαθμολόγηση, ενώ στη κατηγορία "Συνθέσεις και τραγούδια" να παραμείνει (εστω και δοκιμαστικά) με την προυπόθεση οτι η βαθμολόγηση θα είναι ονομαστική (δλδ θα φαίνονται κάπου τα ονόματα) για αποφυγή παρεξηγησεων. Πιστευω οτι η βαθμολόγηση δίνει feedback στους δημιουργούς, κάτι το οποίο δεν δίνεται πολλές φορές από τα σχόλια. Δλδ μπορεί ένα τραγούδι να είναι "πατάτα" και να έχουν μπει φίλοι του δημιουργού, και μέσα από τα σχόλια, να φαίνεται οτι είναι ένα φοβερό τραγούδι ενώ στην πραγματικότητα να μην είναι έτσι. Επίσης μέσω της βαθμολόγησης μπορεί κάποιος που δεν θέλει να γράψει σχόλιο, να δώσει κριτική στο κομμάτι.
Δεν πιστεύω για κανένα λόγο οτι οι 2 αυτοί πίνακες θα έπρεπε να έχουν διαφορά. Βαθμολογια στον έναν? Βαθμολογία και στον άλλο. Και τα ποιήματα μπορεί να είναι "πατάτες", και οι δημιουργοί τους χρειάζονται feedback. Είναι το λιγότερο γελοίο, να πούμε οτι ΔΕΝ μπαίνει βαθμολογία στα ποιήματα επειδή αποτελούν "κατάθεση ψυχής". Τα κομμάτια τότε τί είναι? Χέσιμο στο δάσος?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #54 στις: 15/10/08, 20:01 »
Λόγοι καρδιάς
με λόγια φωτιάς
τη λογική μας προκαλούν.
Άσε, αδερφέ… κάποιοι θα πουν…

Τρέλα χροιάς
και μάτια με μιας
σε καθηλώνουν σαν ακούς…
Δεν ψάχνω, να βρω αδελφούς!

Δεν με πειράζει
και τι σε νοιάζει;
Το θέμα έκλεισε γι ‘’αυτούς’’…
‘’Φωνή βοώντος’’ δεν ακούς;

Η αχτίδα δεν είναι δική μας
κι ας τη στηρίζουμε δίνοντας την ψυχή μας
βορά σε σιωπηλούς κυκλώνες
σαν επισκέπτες…σαν θαμώνες…

Εδώ πέρα ακολουθούμε τους κανόνες!
Μέτρο του κόσμου αρπαγμένο απ’ τους αιώνες…
Την πρόταση σου αν θέλεις…στο σωρό!
Θα το κοιτάξω, ίσως, όταν κι όποτε μπορώ!

Δεν με πειράζει…
ίσως με νοιάζει
μέτρα και όρια να αγγίξω
στον εαυτό μου ν’ αποδείξω ότι μπορώ
την άποψή μου να στηρίξω!!! (έστω αυτό).

Κι ίσως
σ’ ένα παράθυρο ανοιχτό
της σιωπηλής πλευράς να αγγίξω
το γενικότερο καλό…

Ίσως, ίσως μπορώ!
Μα αν κάνω λάθος δείξτε το …
Μπορώ να το δεχθώ!
Μπορώ να τ’ αρνηθώ, συγνώμη να ζητήσω
Μπορώ και να εκτεθώ!!!

Τον ωχαδελφισμό σας δεν μπορώ!
κι αποχωρώ...

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #55 στις: 15/10/08, 20:33 »
freemind

Τώρα δεν θα ήθελα να μπω στη συζήτηση πάλι, μα με αναγκάζεται  αγαπητέ φίλε (φίλο θα έλεγα τον οποιοδήποτε εδώ ανεξαρτήτως ηλικίας κι’ ας έχω εγώ περάσει τα εξήντα).
Απαιτείς λοιπόν σεβασμό στο πρόσωπο σας ενώ από την άλλη ειρωνεύεστε. Δεν είναι ειρωνεία να λέτε στην απάντηση σας Νο 47 πως ο χώρος αυτός είναι μόνο για Σοφούς ποιητές;
Γενικά οι απαντήσεις – τοποθετήσεις σας εδώ σ’ αυτό το θέμα δεν είναι και τόσο ρομαντικές όπως λέτε.
Ίσως να φταίει και το αξίωμα που δεν θα ήθελα να πιστέψω.

Όσο για τα αστέρια, σας αρέσει το θέαμα που αυτή τη στιγμή παρουσιάζει ο πίνακας, δικοί μας στίχοι και ποιήματα;
 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/08, 08:23 από justin »

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #56 στις: 15/10/08, 20:35 »
Είναι το λιγότερο γελοίο, να πούμε οτι ΔΕΝ μπαίνει βαθμολογία στα ποιήματα επειδή αποτελούν "κατάθεση ψυχής". Τα κομμάτια τότε τί είναι? Χέσιμο στο δάσος?
Προφανώς αναφέρεσαι σε κάποιο άλλο μέλος, γιατί ποτέ δεν χρησιμοποίησα τον ορο "κατάθεση ψυχής" για να κάνω διαχωρισμό μεταξύ ποιημάτων και τραγουδιών. Και τα 2 είναι (τις περισσότερες φορες)..
Παράθεση
Δεν πιστεύω για κανένα λόγο οτι οι 2 αυτοί πίνακες θα έπρεπε να έχουν διαφορά. Βαθμολογια στον έναν? Βαθμολογία και στον άλλο. Και τα ποιήματα μπορεί να είναι "πατάτες", και οι δημιουργοί τους χρειάζονται feedback.
Ναι αλλά όταν τα μέλη που ασχολούνται με τον πίνακα "ποιήματα" είναι αρνητικοί στην βαθμολόγηση είναι κι αυτό μια παράμετρος.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #57 στις: 15/10/08, 20:50 »
Δεύτερον και κυριότερον: Ήδη η περιοχή αυτή έχει φτάσει τις 78 σελίδες και τα 2340 θέματα και αυξάνεται διαρκώς. Η αύξηση αυτή καθεαυτή φυσικά είναι καλοδεχούμενη και για προφανείς λόγους δεν σβήνουμε τα παλιότερα θέματα. Αλλά: Σκεφτείτε κάποιον που έρχεται για πρώτη φορά εδώ μέσα και βλέπει τις 78 σελίδες που δεν θα αργήσουν να γίνουν 100, 150, κλπ. Το πιθανότερο θα είναι να πελαγώσει και να φύγει. Όλος αυτός ο όγκος τελικά κάνει πολλά ωραιότατα ποιήματα να χάνονται, γιατί κανείς ποτέ δεν πρόκειται να κάτσει να τα ψάξει ένα-ένα. Με τα αστεράκια τουλάχιστον μπορεί να οδηγηθεί σε κάποια ποιήματα που εσείς οι ίδιοι (το τονίζω, εσείς οι ίδιοι και κανένας άλλος) ξεχωρίσατε, τα οποία μάλλον δεν θα τα εντόπιζε μέσα στις εκατοντάδες άλλα.

Δεν βλέπω να απασχόλησε κανέναν το παραπάνω, που για μένα είναι ο κυριότερος λόγος που βάλαμε την βαθμολογία στο φόρουμ, ανεξάρτητα από περιοχή. Τα περισσότερα σχόλια στη συζήτηση λένε ή "δεν θέλω, γιατί δεν θέλω" ή "θέλω, γιατί έτσι θέλω". Δεν προσθέσαμε την βαθμολογία γιατί είμαστε περίεργοι ή κακοί, αλλά γιατί θέλουμε με αυτόν τον τρόπο να βελτιώσουμε μια συγκεκριμένη (βλέπε παραπάνω) κατάσταση.

Από εκεί και πέρα, θα θέλαμε να δοκιμάσουμε για μερικές μέρες ή εβδομάδες ακόμα την βαθμολογία, αν δούμε ότι όντως δεν βοηθάει, την βγάζουμε. Αλλά με τις ψήφους μερικών ημερών μόνο, δεν μπορούμε να βγάλουμε ακριβή συμπεράσματα...

Μην τα παίρνετε προσωπικά όλα, ΔΕΝ είμαστε παράλογοι, προσπαθούμε να κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να βελτιώσουμε αυτό το χώρο. Αν όντως η συγκεκριμένη κίνηση δεν βοηθάει, εδώ είμαστε και την αλλάζουμε. Απλά θα θέλαμε να περάσει λίγος χρόνος (και να ηρεμήσουν και λίγο τα πνεύματα) για να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #58 στις: 15/10/08, 21:21 »
deleted by me
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/08, 02:58 από Alex Flouros »

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #59 στις: 15/10/08, 21:31 »

Δεν βλέπω να απασχόλησε κανέναν το παραπάνω, που για μένα είναι ο κυριότερος λόγος που βάλαμε την βαθμολογία στο φόρουμ, ανεξάρτητα από περιοχή. Τα περισσότερα σχόλια στη συζήτηση λένε ή "δεν θέλω, γιατί δεν θέλω" ή "θέλω, γιατί έτσι θέλω". Δεν προσθέσαμε την βαθμολογία γιατί είμαστε περίεργοι ή κακοί, αλλά γιατί θέλουμε με αυτόν τον τρόπο να βελτιώσουμε μια συγκεκριμένη (βλέπε παραπάνω) κατάσταση.


Παρακαλουμε πολυ να ξαναδειτε την απαντηση 19...Ισως εκει διαπστώσετε πως και εμεις για να προλάβουμε την παραπάνω κατασταση σας προτείναμε εξ αρχής κάποια πράγματα... τα οποία όπως τώρα ανακοινώνετε (βαφτιζοντας δοκιμαστική περίοδο αυτη που περνάμε) υπήρξαν μάταια.
Το μεγαλύτερο ίσως λάθος σας είναι πως ενω είχατε ενα συγκεκριμένο σκεπτικό για την βαθμολογία, δεν το αναπτύξατε απ' την αρχή, δεν βοηθήσατε τα μέλη να κατανοήσουν πώς θα αξιοποιήσουν σωστά -ως εργαλείο για εσας- την νέα δυνατότητα με αποτέλασμα το έναστρο χάος. Αλήθεια με τον ρυθμό που αυξάνονται τα αστέρια στη σελίδα πως ακριβώς θα οδηγηθείτε σε ασφαλή συμπεράσματα;

Τέλος ειλικρινά λυπάμαι... γιατι αν ουσιαστικά τώρα μας λέτε... οτι το σύστημα της βαθμολογίας είναι αυτό και δεν θα αλλάξει, έως ότου οδηγειθείτε σε ασφαλή συμπεράσματα...Παρακαλώ να μου πείτε ύστερα, ποιός είναι ο λόγος που τόσες ημέρες και σε τόσες παραθέσεις και απαντήσεις ζητάτε συγκεκριμένες προτάσεις;
Ενα ακόμη δημοφιλή θέμα;

Δεν έχω άλλες απορίες... Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #60 στις: 15/10/08, 22:20 »
Τέλος ειλικρινά λυπάμαι... γιατι αν ουσιαστικά τώρα μας λέτε... οτι το σύστημα της βαθμολογίας είναι αυτό και δεν θα αλλάξει, έως ότου οδηγειθείτε σε ασφαλή συμπεράσματα...Παρακαλώ να μου πείτε ύστερα, ποιός είναι ο λόγος που τόσες ημέρες και σε τόσες παραθέσεις και απαντήσεις ζητάτε συγκεκριμένες προτάσεις;

Υπάρχουν ορισμένες από τις προτάσεις που είναι πιο εύκολο από τις άλλες να υλοποιηθούν και κάποιες άλλες πρακτικά ανέφικτες, πάντα για τεχνικούς λόγους. Πάντα πρέπει να κάνουμε κάποιο συνδυασμό ανάμεσα στο εφικτό και το επιθυμητό (όπως σε πολλά πράγματα σε αυτή τη ζωή... :D)

Από εκεί και πέρα, να είστε σίγουροι ότι καμία πρόταση δεν την απορρίπτουμε αβασάνιστα, ειδικά αν υποστηρίζεται από αρκετά μέλη. Δεν είναι εδώ ο σκοπός μας να κάνουμε το προσωπικό μας καπρίτσιο απογοητεύοντας τα μέλη μας, αλλά να διευκολύνουμε την λειτουργία του φόρουμ και να το κάνουμε όσο το δυνατόν πιο χρήσιμο στους επισκέπτες και τα μέλη του.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #61 στις: 15/10/08, 22:51 »
θεωρώ το μέτρο εξαιρετικό, και οφείλω ένα μπράβο (με τονισμένους χαρακτήρες) στους συντελεστές αυτού του φόρουμ οι οποίοι οπωσδήποτε θα κατανάλωσαν αρκετό χρόνο για να το πραγματοποιήσουν.

Μ' αυτόν τον τρόπο θα μπορούν να υπάρχουν και τα ουσιαστικά σχόλια μέσα στο θέμα, και τα ανούσια (τα οποία και απεχθάνομαι) υπό μορφή αστεριών. Πολύ έξυπνο.

Όπως έχω κατ' επανάληψη τονίσει, η χρησιμότητα τέτοιων στρογγυλών τραπεζιών έγκειτε στην ανταλαγή απόψεων και όχι στην προσπάθεια αυτοεπιβεβαίωσης ή επικράτησης. Τέτοιες συμπεριφορές δοκιμάζονται, και με μεγάλη επιτυχία, στην ελεύθερη αγορά. Αλλά και εκεί θα έχει κανείς από την μια την "πώλησή" του στους θαυμαστές και από την άλλη τις αποδοκιμασίες.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #62 στις: 15/10/08, 23:43 »
Το μεγαλύτερο ίσως λάθος σας είναι πως ενω είχατε ενα συγκεκριμένο σκεπτικό για την βαθμολογία, δεν το αναπτύξατε απ' την αρχή, δεν βοηθήσατε τα μέλη να κατανοήσουν πώς θα αξιοποιήσουν σωστά -ως εργαλείο για εσας- την νέα δυνατότητα με αποτέλασμα το έναστρο χάος.

Δεν είναι προφανής ο σκοπός των βαθμολογήσεων; Δεν είναι προφανής ο τρόπος βαθμολόγησης; Πιστεύω ότι είναι κοινή λογική ότι:
- Οι βαθμολογήσεις γίνονται για να βλέπουμε με μια ματιά τι αρέσει στον κόσμο και τι όχι.
- Οι βαθμοί που δίνονται από τα μέλη είναι ανάλογοι της αρέσκειάς τους, στο αντικείμενο που κρίνουν, και αντιστρόφως ανάλογοι της δυσαρέσκειάς τους.

Είχες καταλάβει κάτι διαφορετικό;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #63 στις: 16/10/08, 00:01 »
Εγώ πάλι παιδιά δεν πολυμπαίνω τακτικά στο συγκεκριμένο thread των ποιημάτων, απλά επειδή μου αρέσει η ποίηση, διαβάζω αραιά και που αυτά που εμφανίζονται στην αρχή του thread.. Θέλω να σας εκμυστηρευτώ ότι τα περισσότερα δεν μου αρέσουν αν και αυτό δεν θα έπρεπε να σας πολυνοιάζει και ιδιαίτερα (εξηγήσεις δίνονται πιο κάτω).. Προσωπικά τα βρίσκω προχειρογραμμένα, απροκάλυπτα one-take και πομπώδη, συνήθως χωρίς λόγο.. Φωτεινή εξαίρεση αποτελούν τα ποιήματα του X - Versous (και κάποιων άλλων παιδιών, απλά αυτό το όνομα μου ήρθε πρώτο) τα οποία μου θυμίζουν μια μίξη Μιχάλη Μυτακίδη (δεν είναι ποιητής αλλά στιχουργός) και Κώστα Βάρναλη.. Ότι θέλει να πει το λέει με σκληρά λόγια, χωρίς περιστροφές και χωρίς να κρύβεται πίσω από τη στριφνάδα των δύσκολων λέξεων και εννοιών.. Και συνήθως κάνει αυτό που ονομάζουν οι Αγγλοσάξονες "put the message across"..

Τώρα όσον αφορά τη βαθμολογία.. Να συμφωνήσουμε ότι σε ένα ποίημα (σε αντίθεση με οποιαδήποτε άλλη μορφή τέχνης) δεν χρειάζεται η επιβεβαίωση του κοινού για να ανταμειφθεί ο ποιητής; Τι θέλω να πω με αυτό.. Ένα ποίημα μπορεί να γραφτεί από μέσα σε λίγα λεπτά μέχρι και αρκετά χρόνια.. Όμως η γνώμη μου είναι ότι αρκετά από τα ποιήματα που διαβάζω εδώ έχουν γραφτεί "πάνω" σε ένα ερέθισμα και συνήθως μέσα σε λίγο χρόνο.. Πάμε στη αντίπερα όχθη.. Ένας συγγραφέας για παράδειγμα, για να γράψει ένα βιβλίο αποκλείεται να το γράψει μέσα σε λίγα λεπτά.. Θα του πάρει χρόνο και επομένως αφού κοπιάζει τόσο πολύ θέλει να ακούσει και το feedback.. Ένας ποιητής όμως γράφει γιατί ένιωσε κάτι μέσα του και επειδή δεν είναι σκηνοθέτης για να πάρει μια κάμερα, δέκα ηθοποιούς, τρία σκηνικά και να αρχίσει να γυρίζει ταινίες, ούτε μουσικός για να μιξάρει κιθάρες, τύμπανα και φωνή, γράφει, εκτονώνεται, λυτρώνεται ίσως.. Δεν τον ενδιαφέρει επουδενί τι θα πει ο διπλανός του γιατί πολύ απλά του αρέσει του ιδίου.. Για να δώσω ένα άλλο παράδειγμα.. Έχει διαφορά να φτιάξει κάποιος ένα χάρτινο καραβάκι και να του πω εγώ ότι είναι άθλια κατασκευασμένο από το να πω το ίδιο πράγμα σε ένα ναυπηγό.. Ο ναυπηγός έχει "χαλάσει" χρόνια από τη ζωή του για να φτιάξει ένα αληθινό σκάφος και επομένως μπορεί να είναι περήφανος για το δημιουργημά του αλλά παρόλα αυτά θέλει να ακούσει και ένα καλό λόγο για να ανταμοιφθεί κατά κάποιο τρόπο για τον κόπο του..

Όλα αυτά γιατί τα λέω; Ας πούμε ότι όντως υπάρχουν κακοήθεις και κακεντρεχείς και όντως κάποιοι κρύβονται πίσω από την ανωνυμία του avatar τους και κάνουν διαδικτυακό χαβαλέ, αλλά τον ποιητή που μόλις έκανε κατάθεση ψυχής γιατί θα έπρεπε να τον νοιάζει; Διάβασα όλα τα posts αλλα ακόμα δεν κατάλαβα γιατί ένας κακός βαθμός σε ένα ποίημα θα έπρεπε να κάνει τον ποιητή δυστυχισμένο..

In any case, γιατί δεν βάζει κάποιος ψηφοφορία με θέμα "Συμφωνείτε με την βαθμολόγηση των ποιημάτων" για να δούμε τι λέει η πλειοψηφία των μελών;

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #64 στις: 16/10/08, 00:38 »
Είναι το λιγότερο γελοίο, να πούμε οτι ΔΕΝ μπαίνει βαθμολογία στα ποιήματα επειδή αποτελούν "κατάθεση ψυχής". Τα κομμάτια τότε τί είναι? Χέσιμο στο δάσος?
Προφανώς αναφέρεσαι σε κάποιο άλλο μέλος, γιατί ποτέ δεν χρησιμοποίησα τον ορο "κατάθεση ψυχής" για να κάνω διαχωρισμό μεταξύ ποιημάτων και τραγουδιών. Και τα 2 είναι (τις περισσότερες φορες)..
Παράθεση
Δεν πιστεύω για κανένα λόγο οτι οι 2 αυτοί πίνακες θα έπρεπε να έχουν διαφορά. Βαθμολογια στον έναν? Βαθμολογία και στον άλλο. Και τα ποιήματα μπορεί να είναι "πατάτες", και οι δημιουργοί τους χρειάζονται feedback.
Ναι αλλά όταν τα μέλη που ασχολούνται με τον πίνακα "ποιήματα" είναι αρνητικοί στην βαθμολόγηση είναι κι αυτό μια παράμετρος.

Μα παλικάρι μου, δεν είπα οτι είπες εσύ κάτι. Με αφορμή το πόστ σου απλά και υλικό απο το σύνολο, έγραψα μια άποψη, πάνω στο διαχωρισμό της φιλοσοφίας των 2 πινάκων.
Το αν είναι κατάθεση ψυχής, ή μή, δεν έιναι κύριο χαρακτηριστικό κανενός απο τους 2 πινακες, όπως συμφώνησες, αρα δεν πιστεύω οτι κάθε ένας απο τους 2 πίνακες πρέπει να έχει διαφορετική αντιμετώπιση.

Και τί παράμετρος είναι η αρνητική βαθμολογία στα ποιήματα και κείμενα? Για βοήθησε λίγο...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #65 στις: 16/10/08, 03:02 »
Θεωρησα χαζο και παιδαριωδες το να δημιουργουνται εντασεις πανω σε μια συζητηση στην οποια απλα προσπαθουμε να βοηθησουμε δινοντας μια δικη μας εικονα για αυτη την λειτουργια του φορουμ με την συγκεκριμενη λειτουργια.....
Οποτε περα απο το πρωτο μου ποστ και αυτο κουτσουρεμενο δεν εχω κατι αλλο να πω...deleted τα προηγουμενα και καλα να περνατε.. ;)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #66 στις: 16/10/08, 03:20 »
Πρώτα θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα που ο Νέος Κιθαρωδός με επιμονή έθεσε, δηλαδή τη χρηστικότητα της στήλης από τα πάρα πολλά ποιήματα και στίχους που έχουνε προκύψει.Καταλαβαίνω το σκεπτικό του, αλλά επειδή για μένα δεν είναι ασφαλές συμπέρασμα το ότι ένα θέμα με 5 αστέρια είναι καλύτερο από ένα με 1 ή καθόλου θα πρότεινα αν γίνεται τα θέματα να υπάρχουν πλέον ανά μέλος.Δηλαδή μικρά "βιβλία" του καθενός μας, που έτσι ένας επισκέπτης θα μπορεί να μπαίνει να διαβάζει ένα-δυό και να καταλαβαίνει άμεσα αν του αρέσει ο τρόπος γραφής του καθ'ενός μας ή όχι.Έτσι πιστεύω ότι αυτόματα οι 78 σελίδες θα γίνουν πολύ λιγότερες. Επειδή όμως χρειάζετε και η δυνατότητα μιας γρήγορης ματιάς στο κεντρικό πίνακα, όπως είναι και τώρα οι απαντήσεις και οι επισκέψεις να εξακολουθήσουν να υπάρχουν ως σύνολο όλων των θεμάτων που κάποιος έχει στείλει. Αν αυτό τεχνικά δεν γίνεται το δέχομαι.
Οπότε είμαι βασικά κατά της βαθμολογίας, αλλά κατανοώντας και το σκεπτικό των συντελεστών εναλλακτικά θα πρότεινα (ή και θα συμφωνούσα γιατί ήδη κάποια έχουν τεθεί) τα εξής.

1) Να μην έχει δικαίωμα ψήφου ο δημιουργός
2) Να γίνεται μηνιαία δημοσκόπηση για τον "στίχο ή το ποίημα του μήνα" (βραβεία ας μην δίνονται δεν πειράζει :))
και να έχουνε όλα τα "βραβευμένα" ποιήματα ειδικό χώρο στο κιθάρα για να τα βλέπει εύκολα όποιος θέλει. Μια ιδέα τολμηρή μάλιστα θα ήταν αν συμφωνούν και τα παιδιά και μπορείτε να έρθετε σε επαφή με κάποιο εκδοτικό οίκο που να ενδιαφέρεται για αυτά τα 12 πονήματα κάθε χρονιάς,να τα δούμε και σαν βιβλιαράκια στα χέρια μας κάποτε.
3) Να υπάρχει ο αριθμός των ψηφισάντων (όχι βέβαια τα ονόματα) γιατί φυσικά άλλο είναι 5 αστέρια με μία ψήφο και άλλο με εκατό.
4) Αν τεχνικά είναι δυνατό το κάθε αστεράκι ανάλογα με τον μέσο όρο των ψήφων να έχει δυνατότητα να "γεμίζει" με χρώμα ανά 1/4 για να ξεχωρίζουν απατηλές ισοβαθμίες(ή ισοαστερίες μάλλον... :P)

Αυτά έχω να προτείνω αναγνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει κακή πρόθεση από κανέναν. Όλοι αγαπάνε αυτή τη στήλη και τη θέλουνε όσο καλύτερη γίνεται.
Να υπενθυμίσω και την πρόταση κάποιου φίλου που δεν θυμάμαι τώρα, να γράφουμε αν κάτι είναι μελοποιημένο ή όχι και που μπορούμε αν μπορούμε να το ακούσουμε. Έτσι και οι επίδοξοι συνθέτες θα κερδίσουνε χρόνο από π.μ σε στιχουργούς και θα έχουμε τη δυνατότητα να έχουμε ολοκληρωμένη εντύπωση μιας δουλειάς, ειδικά για τους στίχους που αδικούντε καμμιά φορά μοιάζοντας πολύ απλοικοί ή φτωχοί από μόνοι τους, ενώ μαζί με τη μουσική τους μπορεί και να παίρνουν άλλη διάσταση. :)
Τέλος να πω στο Λάμπρο ότι εγώ δεν έχω 0 ποσοστό στο θέμα αλλά 3.90% βγάζω δηλαδή γύρω στους 10 βουλευτές  ;D .Αλλά είτε με λίγο είτε με πολύ όλοι έχουμε δικαίωμα γνώμης . Ο.Κ φίλε;  ;)




« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/08, 09:54 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #67 στις: 16/10/08, 07:45 »
constantine*

Θέλεις να πεις πως αντί να γράψω ΣΟΦΟΥΣ έγραψα σοβαρούς;  Ήταν φανερό πως γράφτηκε εκ παραδρομής, γιατί τόση βιασύνη
και τέτοιο ύφος;
Μήπως υπονοείς κάτι άλλο;
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/08, 08:31 από justin »

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #68 στις: 16/10/08, 12:33 »
Ημέρα τροποποιήσεων.. η σημερινή...όχι του θέματος αλλά των απόψεων όσων εκφράστηκαν εδω... μιας και αποδείχθηκε το ανώφελο του θέματος...
Θέλω απλα να διευκρινύσω την άποψη μου πως καλώς όλοι τοποθετούναι και  φυσικά είναι δικαιωμα τους όμως σε ένα ''ειδικό θέμα'' η βαρύτητα θα 'πρεπε να λαμβάνεται αναλόγως υπ' όψιν... Προσέξτε! ειπα ...θα πρεπε.
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #69 στις: 16/10/08, 14:23 »


Βρε παιδιά αν όλοι εσεις που φέρετε τον τίτλο  ''εδω είναι το σπίτι μου'' δεν μπορείτε να συννενοηθήτε... απορεί κάποιος πως μπορεί να υπάρχει ακόμη αυτο το ''σπιτι'';

Για το πρώτο. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Δεν γίνεται να συμφωνούμε όλοι για όλα, δεν γίνεται να αρέσουν όλα σε όλους. Αρκεί οι συζητήσεις να γίνονται πολιτισμένα και να μην υπάρχουν προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Για το δεύτερο. Κακώς απορεί όποιος απορεί. Το σπίτι υπάρχει και θα υπάρχει όσο υπάρχουν μέλη που γράφτηκαν σ' αυτό το μουσικό φόρουμ επειδή αγαπούν την καλή μουσική, θέλουν να ανταλλάξουν απόψεις, να λύσουν απορίες, να προσφέρουν ό,τι μπορούν. Και υπάρχουν μέλη που έχουν προσφέρει πάρα πολλά στο φόρουμ, οι παλιές καραβάνες ξέρουμε ποια είναι αυτά τα μέλη, αλλά και οι νέοι μπορούν εύκολα να το διαπιστώσουν αν κοιτάξουν προσεκτικά τα προφίλ κάποιων μελών - όχι μόνο όσων έγραψαν εδώ - και δεν κολλήσουν στην επισκεψιμότητα στο δικοί μας στίχοι και ποιήματα.

Επανέρχομαι στο πρώτο. Το αξίωμα "εδώ είναι το σπίτι μου" είναι τυπικό. Στην ουσία είμαστε φιλοξενούμενοι εδώ και μερικοί μάλλον δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει. 3 χρόνια που είμαι εδώ και γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια... Κάνει κάποιος μια πρόταση κι έτσι και δεν περάσει το δικό του, φταίνε οι διαχειριστές, οι συντονιστές, τα μέλη, η άτιμη κοινωνία, ο Θεός ο ίδιος, και μόνο εκείνος που γκρινιάζει έχει δίκιο. Είναι τουλάχιστον αγένεια να φέρεσαι έτσι σ' ένα χώρο που σε φιλοξενεί. Είναι σα να πηγαίνεις στο στο σπίτι κάποιου κι επειδή δεν σου αρέσουν τα έπιπλα, να αναγκάζεις τον οικοδεσπότη να τα πετάξει στην αυλή, να βάλει φωτιά και να χορεύει το Βρέχει φωτιά στη στράτα μου όπως ο Κούρκουλος στο Ορατότης Μηδέν.

Για τη βαθμολογία. Πολύ κακό για το τίποτα, που λέει κι ο Σαίξπηρ. Μια καινοτομία είναι, κάτι δοκιμαστικό όπως μας είπαν παραπάνω οι υπεύθυνοι, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόση βαβούρα. Προσωπικά δεν με απασχολεί αν παραμείνει ή καταργηθεί, για άλλους λόγους βρίσκομαι στο φόρουμ και δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τα αστέρια, την πανσέληνο, τον αυγερινό και την πούλια. Γράφω στίχους όποτε αισθάνομαι την ανάγκη να εκφραστώ, μερικούς από αυτούς τους δημοσιοποιώ και περιμένω καλοπροαίρετα και ειλικρινή σχόλια είτε θετικά είτε αρνητικά και δημόσια και κατ' ιδίαν. Ούτε με απασχολεί το γεγονός ότι κανένας στίχος μου δεν είναι 5 αστέρων. Στο κάτω-κάτω στίχος είναι, όχι κονιάκ!  ;D

Επίσης, δεν έχουμε δικαίωμα να απαγορεύσουμε σε ένα μέλος να έχει άποψη για τη βαθμολογία επειδή έχει επισκεψιμότητα 0 στο στίχοι και ποιήματα. Και η δική μου επισκεψιμότητα στο Μουσικά όργανα και εξοπλισμός είναι 0, αλλά αν αύριο κάποιος προτείνει να καταργηθεί ο πίνακας, έχω το δικαίωμα να του πω ότι η πρότασή του είναι παράλογη.

Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #70 στις: 16/10/08, 14:40 »
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι τελικά η ''καινοτομία'' με τις βαθμολογίες δεν έπιασε.

Γι'αυτό μπορεί να φταίνε πολλά, ο Ερμής που είναι ανάδρομος, ο σκύλος μου που κατούρησε στη λάθος ρόδα του αυτοκινήτου του θείου του ανιψιού του γείτονα, ο Θεός που ξύπνησε ένα πρωί και είχε νεύρα, το γκαζόν του γηπέδου που δεν ήταν καλά κουρεμένο, η κάλτσα που είχε μια τρύπα, ο γυαλός που είναι στραβός κλπ κλπ

Το μέγα πρόβλημα είναι ότι το επίπεδο κάποιων χρηστών εδώ μέσα είναι πιο κάτω και από το υπόγειο. Πριν αρχίσετε να γράφετε αβέρτα, εξηγούμαι. Αναφέρομαι στους πανέξυπνους, που αποφάσισαν ότι το να πετάνε μηδενικά ή 5άρια παντού και χωρίς να έχουν διαβάσει ή ακούσει, είναι κάτι που έχει πλάκα. Βέβαια κανείς δεν τους εξήγησε ότι ούτε πλάκα έχει, ούτε κάτι για να περνάμε την ώρα μας όταν έχουμε νεύρα ή όταν αντιπαθούμε κάποιον.

Οσοι έχετε κότσια, τότε να στέλνετε ένα πμ σ'αυτόν που έχετε πρόβλημα και να λύνετε τις παρεξηγήσεις σας.
Η κακεντρέχια του να βάλω ένα 0 επειδή δεν συμπαθώ κάποιον, κατ'εμένα είναι και άνανδρο αλλά και έλλειψη σεβασμού.

Κανονίστε λοιπόν την πορεία σας πανέξυπνα κακομαθημένα παιδάκια, από μένα έχετε πλέον μηδενική ανέχεια.

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #71 στις: 16/10/08, 14:53 »
Το μεγαλύτερο ίσως λάθος σας είναι πως ενω είχατε ενα συγκεκριμένο σκεπτικό για την βαθμολογία, δεν το αναπτύξατε απ' την αρχή, δεν βοηθήσατε τα μέλη να κατανοήσουν πώς θα αξιοποιήσουν σωστά -ως εργαλείο για εσας- την νέα δυνατότητα με αποτέλασμα το έναστρο χάος.

Δεν είναι προφανής ο σκοπός των βαθμολογήσεων; Δεν είναι προφανής ο τρόπος βαθμολόγησης; Πιστεύω ότι είναι κοινή λογική ότι:
- Οι βαθμολογήσεις γίνονται για να βλέπουμε με μια ματιά τι αρέσει στον κόσμο και τι όχι.
- Οι βαθμοί που δίνονται από τα μέλη είναι ανάλογοι της αρέσκειάς τους, στο αντικείμενο που κρίνουν, και αντιστρόφως ανάλογοι της δυσαρέσκειάς τους.

Είχες καταλάβει κάτι διαφορετικό;

Πιστευω η πιο πάνω απάντηση να έχει καλύψει τις απορίες σου... γιατί οσα εγω καταθέτω, πιθανόν να μην γίνονται αντιληπτά..

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #72 στις: 16/10/08, 15:27 »

Αρκεί οι συζητήσεις να γίνονται πολιτισμένα και να μην υπάρχουν προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Μαργαριτα ευτυχως που το ''έσωσες '' γιατι κανείς δεν παρατήρησε κάτι τέτοιο!

 Κακώς απορεί όποιος απορεί.

Εγω το ρώτησα...γιατι απορείς και το ονομά μου ήταν ξεκαθαρο..


 Το σπίτι υπάρχει και θα υπάρχει όσο υπάρχουν μέλη που γράφτηκαν σ' αυτό το μουσικό φόρουμ επειδή αγαπούν την καλή μουσική, θέλουν να ανταλλάξουν απόψεις, να λύσουν απορίες, να προσφέρουν ό,τι μπορούν.


Συγγνώμη αλλά το φόρουμ αποτελείτε και απο ποιητές που εντεχνα και στο προηγούμενο σου μήνυμα τους κατέταξες στο stixoikai poinmata.gr!!! Μήπως πρέπει να κάνεις μια διόρθωση;

να το διαπιστώσουν αν κοιτάξουν προσεκτικά τα προφίλ κάποιων μελών - όχι μόνο όσων έγραψαν εδώ - και δεν κολλήσουν στην επισκεψιμότητα στο δικοί μας στίχοι και ποιήματα.


Εδω πιστευω, πως θα ήταν χρήσιμο να διαβάσεις και τι έλεγε αμέσως μετά... αλλά και  τι έλεγε η προηγούμενη απάντηση πριν τη δική σου. Ειναι πολύ ευκολο το να δημιουργούμε εσφαλμένες εντυπώσεις πυροβολώντας...


 Κάνει κάποιος μια πρόταση κι έτσι και δεν περάσει το δικό του, φταίνε οι διαχειριστές, οι συντονιστές, τα μέλη, η άτιμη κοινωνία, ο Θεός ο ίδιος, και μόνο εκείνος που γκρινιάζει έχει δίκιο. Είναι τουλάχιστον αγένεια να φέρεσαι έτσι σ' ένα χώρο που σε φιλοξενεί.


Αυτο είναι ίσως το πιο χαρακτηριστικο παράδειγμα υπερβολικής ισσοπέδωσης των πάντων...

Για τη βαθμολογία. Πολύ κακό για το τίποτα, που λέει κι ο Σαίξπηρ. Μια καινοτομία είναι, κάτι δοκιμαστικό όπως μας είπαν παραπάνω οι υπεύθυνοι, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόση βαβούρα.

Ειναι έκδηλο το ότι δεν έχεις καταλάβει ( το θέμα δεν ξεκίνησε εχθές) για αυτό η πλειοψηφία όσων εδω καταθέτεις αφορούν το θέμα της βαθμολογίας εδω, στο ''λαθη και προτάσεις'' και όχι στην ουσία της για την οποια λες μονο πως σου είναι αδιάφορη αλλά δεν είναι και κονιάκ!
Πολυ χρήσιμη πάντως άποψη για τον Βραζιλη, που αν προχωρήσει τελικά σε ψηφοφορία, θαπρεπει να προσθέσει και τη στήλη ΑΔΙΑΦΟΡΟ δίπλα στο ΝΑΙ και το ΟΧΙ...


να του πω ότι η πρότασή του είναι παράλογη.


Σε παρακαλώ να μου πείς που το είδες αυτό; 
Ξέρεις οι λέξεις έχουν μεγάλη σημασία...και αποκτούν ακόμη μεγαλύτερη όταν χρησιμοποιούνται έτσι...

Εγω δεν είπα κανέναν παραλογο...και δεν πιστευω πως η τοποθέτηση μου σε θέματα που δεν γνωριζω θα πρέπει όταν γίνετε, να έχει την ίδια βερύτητα με των αρμοδίων σε αυτό... Μπορεί αυτό να μην αρέσει... αλλά είναι η αποψη μου, τη θεωρώ σωστη, την υποστηρίζω τεκμηριωμένα και θα συνεχίσω να το κάνω...όπου και για όσο φιλοξενούμε...

Στη διαθεση σου για οποιαδήποτε διευκρίνηση και πάντα με σεβασμό...





« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/08, 15:38 από lampros l. »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #73 στις: 16/10/08, 15:54 »
lampros l., εγώ μπορεί να μην έχω καθόλου σεβαστό ποσοστό επισκεψιμότητας στο συγκεκριμένο thread (όπως τόνισα και στην απάντηση #66) αλλά θα σε παρακαλούσα να μου δώσεις λίγο τη προσοχή σου.. Επειδή παρατηρώ ότι επιμένεις σθεναρά στην άποψη σου (και συνήθως όποιος επιμένει πολύ είτε έχει πολύ δίκιο ή πολύ άδικο) θα ήθελα να σε ρωτήσω ευθέως.. Για ποιο λόγο σε απασχολεί μια άσχημη βαθμολόγηση σε ένα ποίημα σου (ανεξαρτήτως αν αυτή είναι πραγματική ή πλασματική); Στην πραγματικότητα για ποιον γράφεις το ποίημα σου; Για σένα ή για μια κάποια "κριτική επιτροπή".. Αν ισχύει το δεύτερο θα έχω καλυφθεί.. Αν ισχύει το πρώτο όμως;

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Βαθμολογία
« Απάντηση #74 στις: 16/10/08, 17:11 »

Ειλικρινά  θα σου απαντήσω πως δεν ψάχνω να βρω πλέον αν έχω δίκιο ή κάνω αν λάθος…
Πρότεινα κάτι πολύ απλό, που για να το εντοπίσεις πια πρέπει να πας πολύ πίσω και να πάρεις το θέμα από την αρχή…

Το θέμα ξεκίνησε έτσι…..απο το πρώτο μου μήνυμα.
(κι εγώ η αλήθεια είναι πως ζορίστηκα πολύ να καταλάβω...
Δεν ξέρω πόσο χρήσιμη θα φανεί αυτή η διαδικασία εδώ...(δικοι μας στιχοι και ποιήματα). Θέλει πιστεύω πολύ προσοχή και ίσως εκ των πραγμάτων, αδικούνται παλιότερα θέματα...Ίσως θα έπρεπε να ισχύσει απο εδω και πέρα.)


Βλέπεις σήμερα που έχει φτάσει;

Σε προσωπικό επίπεδο δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί γράφω ή του τι γράφω…
Για μένα είναι ‘’ένας όμορφος κόσμος’’ και θέλω να τα χω καλά μαζί του…
Όταν ένα κομμάτι του,  βρίσκεται εδώ στο ‘’Στέκι’’ είναι συνειδητά ‘’έκθετο’’ και ο κάθε ένας μπορεί να το χαρακτηρίσει όπως θέλει…Αυτό ίσχυε και συνεχίζει να ισχύει με ένα τρόπο αξιολόγησης (ομολογουμένα δύσκολο) αλλά απολύτως τεκμηριωμένο... (ναι μου αρέσει γι αυτό…. όχι γι αυτό…) ή μπορούν και να το προσπεράσουν.

 Όσοι γράφουν για τον εαυτό τους, υποθέτω πως παραβιάζουν τα όρια του όταν δημοσιεύουν τα γραπτά τους… Αυτή είναι μια μεγάλη αλήθεια που καλώς ή κακώς βρίσκουμε μπροστά μας σε πολλές τοποθετήσεις εδώ. Ίσως όμως  να έχει και βάση σε ορισμένες περιπτώσεις (π.χ. αναζήτησης ή διαταραχής ή υπέρβασης κ.λ.π.)

Δεν γράφω λοιπόν μόνο για τον εαυτό μου, δεν γράφω όμως ούτε για καμία επιτροπή.Έχω και δικούς μου στίχους σε τραγούδια και δικά μου ποιήματα σε βιβλία…Εχω να προσθέσω επίσης πως νιώθω πιο ''ολοκληρωμένος'' και ''γεμάτος'' διαβάζοντας σχόλια και θετικά και αρνητικά.
Δεν γνωρίζω τους λόγους όλων των συναδέλφων, έχω δει όμως την ‘’αυρα’’ της συγκεκριμένης σελίδας την οποία μπορεί να αντιληφθεί κάποιος μόνο αν ασχολήθει μαζί της. Αυτό επίσης είναι προσωπική μου εκτίμηση την οποία με σεβασμό κατέθεσα όπως και μια, δυο, τρεις, συγκεκριμένες προτάσεις για το θέμα της βαθμολογίας από την πρώτη μέρα…
Στο θέμα μου ''Πρόσκληση... του Στεκιού η στάση'' κάλεσα όσους συμμετέχουν στη σελίδα, να βοηθήσουμε (μεσω των πέντε απαντήσεων μας) ειδικά τα νέα μέλη, στιχουργούς και ποιητές μέσω της κριτικής μας ωστε να βρουν εδώ μια ''έστω μικρή'' βοήθεια στις αναζητήσεις τους. Πιστεύετε πως θα χει το ίδιο αποτέλεσμα αυτη η ''αξιόλογη'' κατάταξη των αστεριών; Ευχαρίστως να το συμπεράνουμε μαζί και ατομικά...
Το τι είναι καλύτερο για την σελίδα που συμμετέχω, δεν το γνωρίζω και δεν το αποφασίζω εγώ. Έχω όμως το δικαίωμα να προτείνω, ή να κρίνω, όπως επίσης να επιλέξω σε ποιο ‘’επίπεδο’’ θέλω να κινηθώ… Όσοι διαβάζουν τι και πως το έχω καταθέσει ας κρίνουν…


Ευχαριστώ για αυτήν την δυνατότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/08, 17:23 από lampros l. »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 12:59
από Βραζίλης
76 Απαντήσεις
28306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 17:43
από lampros.