Αποστολέας Θέμα: ΜΕΡΕΣ  (Αναγνώστηκε 2951 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
ΜΕΡΕΣ
« στις: 16/11/08, 04:01 »
Πείτε μας τη γνώμη σας για το τραγούδι μας "Μέρες" από το πρώτο μας δίσκο "Παντοτινή Χαραγματιά". Μουσική Μάκης Μήσιας και Μέρες , στίχοι Μάνος Ατζαράκης, τραγουδάω εγώ. Αν θέλετε δείτε και πείτε μας τη γνώμη σας και για το βίντεο κλιπ μας. Μπορείτε να δείτε και να ακούσετε το βίντεο και το τραγούδι στο www.myspace.com/meresmeres ή στο www.myspace.com/meresmakis . Ευχαριστώ πολύ... :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΡΕΣ
« Απάντηση #1 στις: 16/11/08, 08:09 »
Φιλε μου,τι να πω,πολυ καλο συνολο..Καλη μουσικη,καταπληκτικη φωνη,και φωνητικα,καλος στιχος,δυναμισμος,ωραιες συνθεσεις.ειμαι φαν... :)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΡΕΣ
« Απάντηση #2 στις: 16/11/08, 10:57 »
Εδω τα πραγματα ειναι καπως .....περιεργα. ???

Προσπαθοντας να καταλαβω το υφος και την διαθεση σας, αλλα και για να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη για την δουλεια σας, ακουσα ολα τα τραγουδια.

Τα συμπερασματα μου ειναι τα εξης.

Αρκετα καλη μπαντα,(ενα αρμονιο χρειαζεται, για μενα) δεμενη, καλες φωνες, οχι τιποτα ιδιαιτερο,σωστες ομως και ενας σολο κιθαριστας πολυ υποσχομενος, οταν καθεται να γραψει κατι καλο, γιατι εχει τα φοντα, αλλα απο οτι ακουω οχι και πολυ συχνα την διαθεση.

Για τους στιχους δεν μπορω να πω και πολλα, γιατι δεν ειμαι και γνωστης, αλλα ετσι σαν απλη γνωμη :P, θα πω οτι τους βρισκω ...καπως μπερδεμενους και ..βαρεις (λεξη και αυτη) αλλα και δυσκολοι.Για μενα τουλαχιστον. Θα τους ηθελα πιο ...αναλαφρους.

Τωρα για τα κομματια, νομιζω οτι πασχουν απο θεμα εμπνευσης.Και τι εννοω.Πολυ απλες μελωδιες, χωρις ...εξαρσεις, να πω ρηχες, μου πεφτει καπως, αλλα συγχωρεστε με, γιατι εχω μια ψυχωση  :P με την εμπορικοτητα.

Δηλαδη, τα ακουσα ολα, αλλα δεν θυμαμαι κανενα.Ουτε απο μελωδια, ουτε απο στιχο.
Και φοβαμαι οτι αυτο ειναι το ζητουμενο σε καποιον που γραφει τραγουδια.
Να καταφερει να κανει τον ακροατη να τα ξανακουσει ή στην αλλη περιπτωση να του κανουν εντυπωση οι στιχοι και στην καλυτερη περιπτωση και τα δυο, στιχοι +μουσικη.

Πραγμα πολυ δυσκολο.Εκει χανομαστε ΟΛΟΙ.


Αυτα σε γενικες γραμμες, συγχωρεστε με (και αγνοηστε με) για τα οποια γραφομενα μου, αλλα ειναι σε φιλικα πλαισια και παντα καλοπροαιρετα.Καλη συνεχεια.
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΜΕΡΕΣ
« Απάντηση #3 στις: 16/11/08, 11:42 »
Νομιζω πως θα συμφωνησω με τον Vartanis για την ελλειψη πληκτρων ( εμ, πληκτρας ειμαι, τι θα ελεγα? :D ). Παρολαυτα, ειναι καθαρα θεμα ενορχηστρωτικο ( και ισως και παραγωγης ) και το μονο που θα αλλαζε στα κομματια θα ηταν το "γεμισμα" σαν ηχος.

Γενικα, ακουγοντας τα "Παντοτινη Χαραγματια", "Παντα σιωπηλα" και "Μερες", μπορω να πω οτι μου θυμιζει την κλασσικη ελληνικη ροκ ( προς Θεου δεν ειναι προσβολη! Αλλιως ο Παπακωσταντινου θα ετρωγε ντοματες ) με επιρροες απο Αθηνα σαν ηχος και συνθεση.

Η παραγωγη ειναι αρκετα καλη και παρολο που η συμπιεση του myspace ειναι παντα "headshot" στο αποτελεσμα του ηχου, ακουγεται ευχαριστα!!

Ε, τωρα να ευχηθω μια καλη εταιρια για προωθηση και κυκλοφορια; Στην Ελλαδα ζουμε..Αν δεν βαλεις λιγο γυναικειο μπουτι στο συγκροτημα..δεν γινεται τιποτα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΜΕΡΕΣ
« Απάντηση #4 στις: 16/11/08, 13:45 »
Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ τον Fenderakis για τα καλά του λόγια. Οι παρατηρήσεις του Vartani άλλες με βρίσκουνε σύμφωνο, με άλλες διαφωνώ και άλλες είναι καθαρά υποκειμενικού χαρακτήρα.Πάντως όπως και να'χει τον ευχαριστώ πάρα πολύ που έδωσε χρόνο και διάθεση να ακούσει και να κρίνει τα κομμάτια.
Τέλος για σένα freemind θα ήθελα να πω ότι ναι λείπουνε τα πλήκτρα (το είπε άλλωστε και ο Vartanis) , αλλά έχεις μιά ανοικτή πρόσκληση εδώ και καιρό να έρθεις να παίξεις όσα πλήκτρα γουστάρεις... Οπότε μην παραπονιέσαι... ;D
Πέρα από τη πλάκα, ηχογραφήσαμε το πρώτο δίσκο το 2006 και τον κυκλοφορήσαμε το 2007, χωρίς πλήκτρα γιατί πολύ απλά δεν είχαμε πληκτρά. Στο 2ο που ηχογραφούμε τώρα, θέλουμε πληκτρά, αλλά δεν βρίσκουμε( όλοι θα ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να βρείς και καλό μουσικό και άνθρωπο να ταιριάξεις), οπότε αν δεν βρούμε συνεργάτη σωστό για εμάς, δεν θα έχουμε. Μεγάλη εταιρεία σημαίνει και απώλεια της ανεξαρτησίας σου, σημαίνει εμφανίσεις εκεί που δεν θέλεις, σημαίνει παρέμβαση "δια την εμπορικότηταν του πράγματος" την οποία σαφώς και δεν επιδιώκουμε, για όλα αυτά λοιπόν θα συνεχίσουμε μέσω ανεξάρτητων εταιρειών και αν κάποια μεγάλη εταιρεία στη πορεία ενδιαφερθεί αλλά χωρίς παρεμβάσεις τότε γιατί όχι...Το ροκ που παίζουμε σίγουρα έχει μεγαλύτερη σχέση με το ροκ της Αθήνας όπως λέει ο φίλος freemind, όχι γιατί δεν σεβόμαστε τη σκηνή της Θεσσαλονίκης, αλλά γιατί η σκηνή της Αθήνας ήταν πάντα πιο κοντά στο κλασσικό ροκ που εγώ προσωπικά αγαπάω περισσότερο, είμαστε Αθηναίοι (κατά βάση Πειραιώτες για να λέμε την αλήθεια, μόνο εγώ είμαι Ηλιουπολίτης) και επίσης κάτι που νομίζω ότι δεν έχει σχολιαστεί είναι ότι η μουσική μας είναι επηρρεασμένη γενικότερα από την Ελληνική μουσική (την έντεχνη περισσότερο, 'οχι όμως τύπου Μάλαμα, αλλά Λοίζου, Χατζηνάσιου, Μαρκόπουλου κλπ. αλλά και ελαφρά από παραδοσιακά στοιχεία)
Συγγνώμη για τη πολυλογία, αλλά ήθελα να πω και εγώ μια άποψη, ξέρω είναι εκνευριστικό να μιλάς πολύ σε δικό σου θέμα και υπόσχομαι από εδώ και μπρός να είμαι φειδωλός.
Χίλια ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον :up:
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΡΕΣ
« Απάντηση #5 στις: 16/11/08, 14:05 »
Να προσθεσω κατι σε αυτο που αναφερεις:

............ και επίσης κάτι που νομίζω ότι δεν έχει σχολιαστεί είναι ότι η μουσική μας είναι επηρρεασμένη γενικότερα από την Ελληνική μουσική (την έντεχνη περισσότερο, ....... Λοίζου, Χατζηνάσιου, Μαρκόπουλου κλπ. αλλά και ελαφρά από παραδοσιακά στοιχεία)

Δυστυχως ή ευτυχως αυτο που λες, δεν φαινεται (ακουγετε μαλλον) πουθενα.
Δεν ξερω, ποια απο τα δυο,ειναι το ζητουμενο.
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΜΕΡΕΣ
« Απάντηση #6 στις: 16/11/08, 14:10 »
Κανένα και τίποτα δεν είναι ζητούμενο. ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: ΜΕΡΕΣ
« Απάντηση #7 στις: 16/11/08, 14:19 »
Εγώ ,με λόγια απλά, ( δεν έχω ιδέα λέμε από τεχνικά μέρη)  θα πω ότι μου αρέσει πολύ το κομμάτι σας και .. το χορεύω κάθε πρωί με τον γιό μου (από μικρό το παιδί στα βάσανα με τέτοια τρελομαμά που έμπλεξε)... ;D ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 05:39
από mariocaster
0 Απαντήσεις
2210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 01:44
από krios80
2 Απαντήσεις
2236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/11, 18:13
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
2 Απαντήσεις
2151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 11:34
από diji grampsas
1 Απαντήσεις
6094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/11, 22:44
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/11, 17:28
από diji grampsas
7 Απαντήσεις
19983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/11, 14:40
από Audio Maze
0 Απαντήσεις
1262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 12:16
από JOBAK
0 Απαντήσεις
1597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/16, 16:55
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/22, 01:30
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ