Αποστολέας Θέμα: Neo CD Diafana Krina  (Αναγνώστηκε 10904 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mn8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Tha Aposyrthw Kai Tha Agaphsw To Skotadi...
    • Προφίλ
Neo CD Diafana Krina
« στις: 21/11/03, 12:45 »
To neo cd twn Diafanwn Krinwn bgainei se liges meres.Sygekrimena , thn Deytera 1 Dekembriou tha brisketai sta rafia twn diskopwleiwn ;)

O titlos tou tha einai "O,ti apemeine ap'thn eytyxia" , kai tha periexei 12 tragoudia [10 ek twn opoiwn exoun hdh parousiastei se lives].

H etaireia pou tha ekdosei to neo cd tha einai h dikh tous This Is My Voice Records , enw tha typothei kai binyllio.

Emeis aplws anamenoume...

Cyaround.

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #1 στις: 21/11/03, 16:34 »
το καλό πράμα αργεί να γίνει!!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #2 στις: 22/11/03, 02:57 »
Άντε να δούμε τι θα δούμε...
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #3 στις: 22/11/03, 04:09 »
apo to titlo tou fadazomai pws tha kineitai sto idio ''aisiodoxo'' klima...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #4 στις: 22/11/03, 04:24 »
ένας φίλος μου μετέφερε ότι θα είναι "χαρούμενος"δίσκος!είδωμεν...
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος mn8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Tha Aposyrthw Kai Tha Agaphsw To Skotadi...
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #5 στις: 22/11/03, 12:05 »
Xairomai pou yphrxe antapokrish se ayto to proto mou post ;)

Anaforika me to neo disko twn krinwn pantws , epeidi exw akousei ta 10 apo ta 12 kommatia tou neou diskou [sta lives] , mporw na pw to ekshs : Sigoura den tha einai toso skoteinos oso ta dyo tous prota album , den tha einai toso erwtiko oso to trito tous [poly meli re paidakim' ta agriokerasa :P] kai sigoura tha exei ena klik aisiodoxias parapanw...

Xaraktiristika sas anaferw merikous stixous :

Katheti pou anasainei zitaei na dothei
matwnei ta nyxia tou , paleyei me kthnh
einai sporos pou peftei se agonh gh
k omws bgazei fylla anthizei , dipsaei na omorfynei...
                                (Apo to Katheti Pou Anasainei)

Mou pire xronia na katalabw pws yparxei k allh zoi pera ap'ton pago
Ekei pou liazontai oi sayres k ta hfaisteia hsyxazoun sto fws pou ta gymnonei
Kourastika na gyrizw se aytes tis erhmous , ayth h diadromh me eksontonei
Sigoura kapou tha yparxoun dio matia
pou san ayloi faroi mes th nyxta
tha mou deixnoun enan dromo na badisw
enan orizonta axno opou tha me perimenei h zestasia kai i sigkataneysh
me mia koupa sta xeilh
k ena xamogelo sto xroma tou kyklaminou...
                   (apo to Lykabetus)

Bebaia exei kai merika teleiws erwtikokatastrofika kommatia (ena malista teleiwnei me ton stixo "tha aposyrthw kai tha agaphsw to skotadi :) ) , kai ena kommati pou sta lives pou to akouga mou fainotan poly adiaforo [to ena meros pou mporeis na kryfteis].

Tespa...Ayta gia tin ora...9 kai simera emeinan ;)

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #6 στις: 22/11/03, 14:41 »
πιστεύω ότι θα ναι πολύ καλο album αν κρίνω απ τους στίχους που διάβασα. Τώρα μένει η μουσική!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #7 στις: 22/11/03, 17:13 »
Nα ένας καλός λόγος να αρχίσω να μετράω μέρες... (συνήθεια που μου τη δίνει) Αισιοδοξία ώστε; Και μόνο αυτό, κάνει τον δίσκο αξιοπρόσεκτο, αφού τα Διάφανα θα βγουν ολίγον απ' τους γνωστούς -σκοτεινούς- τους δρόμους... Αναμένουμε...
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #8 στις: 22/11/03, 17:55 »
Επειδή κι εγώ έχω ακούσει live τα τραγούδια, να προϊδεάσω πως δεν πρόκειται να ακούσετε και ιδιαίτερες διαφοροποιήσεις στο θέμα αισθητικής και ύφους. Ενδεχομένως κάποια κομμάτια να είναι λίγο πιο αισιόδοξα στιχουργικά, αλλά το γενικό ύφος θεωρώ πως θα κινηθεί στα ίδια υψηλά (και μελαγχολικά) επίπεδα.

1η Δεκεμβρίου βγαίνουν επίσης και οι δίσκοι των Raining Pleasure και Bokomolech...ξεκινήστε τις οικονομίες ;)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #9 στις: 23/11/03, 14:12 »
ένας φίλος μου μετέφερε ότι θα είναι "χαρούμενος"δίσκος!είδωμεν...

"Χαρουμενα Κρινα" δηλαδη?  ;D


Θα με χαλασει... Σαν να λεμε "κοινωνικο-πολιτικος Πλουταρχος" η "Ερωτικοι Panx Romana"...

Aλλα, ακουσων μεν...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος mn8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Tha Aposyrthw Kai Tha Agaphsw To Skotadi...
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #10 στις: 23/11/03, 15:02 »
E oxi kai xaroumena krina!Apla , pio fwteina kai liiigo pio aisiodoxa ;)

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #11 στις: 02/12/03, 14:27 »
Άντε να ακούω κριτικές... Να πέφτουν σαν βροχή... Γιατί δε βλέπω τίποτα; Άντε, άντε... Κυκλοφόρησε εδώ και δύο μέρες... Ακόμη να το πάρετε; (Να δούμε πότε θα το πάρω εγώ... Θα κάνει και μια βδομάδα να 'ρθει Κύπρο...  :'()
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος mn8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Tha Aposyrthw Kai Tha Agaphsw To Skotadi...
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #12 στις: 02/12/03, 16:47 »
apla to cd antimetopizei kapoia provlimata me tin etaireia dianomis [universal] kai tha einai sta rafia twn diskopwleiwn entos twn imeron...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #13 στις: 03/12/03, 16:08 »
Το πέτυχα στο Metropolis της Πανεπιστημίου (Αθήνα) με 18.80Ε (αν θυμάμαι καλά)...δεν το τσίμπησα άμεσα, διότι θα περνούσα από Μοναστηράκι και σκέφτηκα να το πάρω από εκεί...δυστυχώς διαπίστωσα πως δεν το είχε κανείς, κι ούτε και το Metropolis Πειραιά (καταραμένοι να'ναι για την ταλαιπωρία! :P). Έχει 12 κομμάτια και έρχεται σε digipack συσκευασία.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/03, 16:09 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος mn8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Tha Aposyrthw Kai Tha Agaphsw To Skotadi...
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina PART 1
« Απάντηση #14 στις: 04/12/03, 01:19 »
Διάφανα Κρίνα - Ο,τι απόμεινε απ΄την ευτυχία

1.μνήμες του νερού 2.διάφανα κρίνα 3.δις Τζούλια 4.el hombre solo
5.σκισμένος χαρταετός 6.κάρμα 7.ό,τι απόμεινε απ΄την ευτυχία
8.κάθε τι που ανασαίνει 9.τελευταίο ποτό με τον διάβολο
10.ένα μέρος που μπορείς να κρυφτείς 11.παράδεισος
12.το τραγούδι της Βάλιας και του λύκου

Μας ταλαιπώρησε λίγο , αλλά τελικά βγήκε δυο μέρες αργότερα από την προβλεπόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας του. Ο νέος δίσκος των κρίνων «Ό,τι απόμεινε απ’την ευτυχία» έσκασε μύτη στα δισκοπωλεία της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης το πρωί της Τετάρτης 3/12/2003…

Η πρώτη οπτική επαφή με το εξώφυλλο του δίσκου σίγουρα παραξένεψε πολλούς. Το κίτρινο και το άσπρο που κυριαρχούν έκανε σίγουρα κάποιους να αναρωτηθούν «ανοιχτόχρωμο εξώφυλλο;;;;». Τι γίνεται όμως όταν κάποιος διαπιστώνει (ή έστω συμπεραίνει) ότι αυτό το κίτρινο είναι το κίτρινο του νεκρού…;

Το σκίτσο του που υπάρχει στο κέντρο του εξωφύλλου είναι του Θάνου Ανεστόπουλου , όπως και όλα τα σχέδια που υπάρχουν στο βιβλιαράκι με τους στίχους. Εντύπωση κάνει ο σκύλος που υπάρχει σε πολλά από τα σκίτσα , με αποκορύφωμα στο εσώφυλλο της συσκευασίας του cd [ακριβώς στην σχισμή που μπαίνει το βιβλιαράκι] , όπου ο σκύλος απεικονίζεται νεκρός…

Η περιέργεια μου για το πώς θα είναι τα ήδη γνωστά από τις συναυλίες κομμάτια , μεγάλη. Ακόμη μεγαλύτερη η αγωνία μου για τα δυο άγνωστα κομμάτια. Όλα αυτά πήραν την απάντηση τους όταν το cd πήρε την θέση του στο στερεοφωνικό.

Τα ήδη γνωστά κομμάτια μου ακούστηκαν πολύ πιο ολοκληρωμένα , κυρίως από άποψη μουσικής. Λάτρεψα την στούντιο εκτέλεση του δις Τζούλια για παράδειγμα , που στις συναυλίες δεν μου είχε κάνει και τόση εντύπωση. Για μένα , αυτός ο δίσκος περιέχει κάποια πραγματικά επικά κομμάτια , όπως οι μνήμες του νερού, το ό,τι απόμεινε απ’την ευτυχία , το κάθε τι που ανασαίνει ή ο παράδεισος…Σίγουρα όμως έχει και κάποια κομμάτια τα οποία κατάλαβα γιατί τα κρίνα δεν τα έπαιζαν στις συναυλίες του πιο πριν , μιας και μου ακούγονται πραγματικά αδιάφορα [ειδικά η μελοποίηση του ποιήματος «το τραγούδι της Βάλιας και του λύκου»]…Σίγουρα όμως μέσα στον δίσκο βρίσκουν την θέση τους ως πινελιές θα έλεγα παρά ως ολοκληρωμένα τραγούδια…Με άλλα λόγια , αν έλειπαν από τον δίσκο δεν θα φαινόταν καν η διαφορά τους…Όπως επίσης θα μπορούσαν κάλλιστα να λείπουν και οι μουσικές πινελιές που υπάρχουν μετά το τέλος κάθε κομματιού , χωρίς κανέις μας να έμενε παραπονεμένος…

Μεγάλη απογοήτευση ήταν επίσης το «κάρμα» , το κομμάτι που παρουσιάστηκε πρώτο σε συναυλία από τα καινούρια , στο θέατρο Λυκαβηττου πριν 2 χρόνια , και ήταν μέχρι πρότινος γνωστό ως «Lykabetus». Αυτό που με χάλασε ιδιαίτερα ήταν η στυγνή απαγγελία των πρώτων στίχων από τον Θάνο…τον έχουμε δει να τα λέει πραγματικά σπαρακτικά [Gagarin , 15/11/2002] και όχι έτσι στυγνά

Αυτό που επίσης μου έκανε εντύπωση είναι τα φωνητικά του Θάνου. Μου φάνηκε ότι σε όλο το cd η χροιά της είναι ίδια , και μάλιστα πολυ "soft”. Σε κάποια κομμάτια αυτο ταιριάζει απόλυτα , όπως στις μνήμες του νερού , σε άλλα πάλι όχι... Νομίζω πάντως πως το γεγονός ότι οι φωνές ηχογραφήθηκαν 3 μήνες μετα την ηχογράφηση των οργάνων και μάλιστα χωρίς την παρουσία των υπολοίπων κρίνων , φαίνεται πολύ έντονα...Ίσως και να είναι εντύπωση μου βέβαια...


Αποσυνδεδεμένος mn8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Tha Aposyrthw Kai Tha Agaphsw To Skotadi...
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina PART 2
« Απάντηση #15 στις: 04/12/03, 01:19 »
Πέραν των προαναφερθέντων ατελειών , ο δίσκος περιέχει όντως κάποια κομμάτια πραγματικά ΕΠΗ. Τι να πει κανείς για τις «μνήμες του νερού» [αυτό το τραγούδι ξεχώρισε από την πρώτη στιγμή που παίχτηκε live, στις 6/4/2003 , ακόμη και τότε που δεν είχε αυτές τις απίστευτες κιθάρες],το (κύκνειο άσμα…;) «διάφανα κρίνα» , το «δις Τζούλια» , τον «σκισμένο χαρταετό» , την «ευτυχία» , το «κάθετι που ανασαίνει» ή τον «παράδεισο»…;Πραγματικά πρόκειται για κομμάτια ατόφια δείγματα του τι μπορούν να κάνουν τα κρίνα όταν έχουν κέφια…Δείγματα ποίησης από τον Παντελή [τα λόγια περιττεύουν], έκρηξη συναισθημάτων από την χροιά και μόνο της φωνής του Θάνου [αν και θα μου άρεζε να είχε πολλά παραπάνω «λαλαλαλα» και «γιεγιεγιεγιε» όπως στις συναυλίες] ,  ευφυίας από το Νίκο Μπαρδή και πάθους από τον Κυριάκο…Κιθάρες που τις ακούς να σπαρταράνε και να ουρλιάζουν στην κυριολεξία…Και ο Τάσος σε κέφια...

Αν με ρωτούσε κανείς ποιο θα ήταν το ύφος του νέου δίσκου αν κρίναμε από τις συναυλίες , θα του έλεγα ότι μου φαίνεται ότι είναι ο πιο φωτεινός από όλους , αυτός που έχει κάποια κλικ αισιοδοξίας παραπάνω… Αυτό που μου έχει καρφωθεί στο μυαλό πάντως τώρα , βλέποντας τους τίτλους των κομματιών , τα σκίτσα του Θάνου , τα χρώματα , και όλο το προφίλ του δίσκου , είναι ότι αυτός ο δίσκος μου φωνάζει επίμονα «είμαι ο τελευταίος!!!»… Το κίτρινο του νεκρού , οι στίχοι του τραγουδιου «διάφανα κρίνα» , τα σκίτσα του Θάνου , και κυρίως το πώς ερμηνεύονται όλα αυτά… Βέβαια , ο καθένας μπορεί να κάνει χίλιες δυο ερμηνείες και υποθέσεις , τα κρίνα άλλωστε προσφέρονται για αυτό…Πάντα τα όσα έκαναν επιδέχονταν παραπάνω από μια ερμηνείες… Ο καθένας μπορεί να δώσει την δική του ερμηνεία στο τι συμβολίζουν ο σκύλος , το ψαροκόκκαλο , το μήλο , η μαύρη καρδιά , οι στίχοι…ας μην ξεχνάμε βέβαια πως και το «ευωδιάζουν αγριοκέρασα οι σιωπές» τέλειωνε με το «θα πεθάνω ένα πένθιμο του φθινοπώρου δείλι» και το «γράψαμε τραγούδια που μιλούσαν για την θλίψη»…Εξάλλου , όπως είχε πει και ο Παντελής κάποτε «μερικές φορές είναι πολύ καλό να μένουν και κάποιες απορίες…»

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #16 στις: 04/12/03, 17:40 »
Τώρα μου κέντρισες το ενδιαφέρον και μ' έκανες ακόμα πιο ανυπόμονο... Άντε...

Ερώτηση: Τι σημαίνει digipack συσκευασία;
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #17 στις: 04/12/03, 17:57 »
Digipack (ή Digipak) είναι η γνωστή χάρτινη συσκευασία που διπλώνει, σε αντιδιαστολή με τη συνήθη πλαστική Jewel Box.

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #18 στις: 04/12/03, 18:22 »
kai tora o tsaki(diladi ego) tha kanei tin klassiki pleon erotisi.xerei kaneis mipos mporo na to katevaso apo kapou?eite olokliro eite ena ena ta songs?tora tha mou peite katse re megale proxtes kikloforise  to cd,san poli de viazese?alla nai re gmt viazomai poli poli.outos i allos tha to agoraso se original otan katevo ellada alla tha pethano apo agonia na to akouso ase pou den mou paei kardia na exei vgei to cd kai ego na mi to exo akoma..tes pa osoi xerete kati please let me know!!
merci ek ton proteron :)
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #19 στις: 06/12/03, 01:28 »
Λείπει κατι, όχι αυτό το κάτι που θέλω(!)λείπει αυτό που δεν έλειπε πριν,αυτό που δεν θελαν αλλα εγινε,γιατί;δεν ξέρω,αν τοποθετούσα όλα τα άλμπουμ τους σύμφωνα με την εξέλιξη που νοιώθω και βλέπω εγώ θα το έβαζα ίσως πρίν τις καρδιές,με αποκορύφωμα τ αγριοκέρασα πάντα.τώρα αν είναι ο τελευταίος τους ίσως να πρεπε να γίνει κι έτσι,μ'ένα λυολούδι που ανθίζει σε ακρογιαλιές και ξέρες και μια αγάπη που όσο κι αν πονά σ'ακολουθεί πάντα πιστή περιμένοντας τροφή και θάνατο...

Μ.Δ.Π.
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Σπίτι μας τα τάστα της κιθάρας
    • Προφίλ
    • Η προσωπική ιστοσελίδα μου
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #20 στις: 19/12/03, 11:23 »
Τις τελευταίες 2-3 μέρες η τελευταία δουλειά των κρίνων παίζει αδιάκοπα στο winamp μου.Τι άλλο να πω.Μια σπουδαία δουλειά απο το μεγαλύτερο ίσως ροκ συγκρότημα εν ενεργεία δημιουργική αυτή τη στιγμή στην ελλάδα.Τα παιδιά απέδειξαν οτι μπορούν ακόμα να γράφουν υπέροχα τραγούδια, να διαφοροποιούνται απο το παρελθόν χωρίς όμως να ξεφεύγουν απο το γνώριμο στιλ τους.Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες οτι το νέο άλμπουμ τους δεν είναι τόσο "μαύρο" όσο τα προηγούμενα.Έχει λιγότερο πεσιμισμό και περισσότερη φιλοσοφική διάθεση.Διαθέτει ενέργεια θετική και περισσότερη διάθεση για αυτοσχεδιασμούς και "κιθαριστικά ευφυολογήματα" χωρίς όμως σε καμιά περίπτωση να θεωρηθεί κενό και "εφφετζίδικο".Θα έλεγα οτι ο δίσκος αυτός πλησιάζει περισσότερο απο όλους τους προηγούμενους στο στιλ των radiohead απο τους οποίους τα Κρίνα έχουν δηλώσει οτι επηρεαστεί.Ακούστε τους αυτοσχεδιασμούς, τους άμμετρους περιπάτους των κιθάρων, τις αλλαγές στους ρυθμούς μέσα στα τραγούδια, τη διάθεση για περιπλάνηση στα μουσικά μονοπάτια!Η απουσία των πλήκτρων έχει δώσει στο γκρουπ πιο ηλεκτρικό ήχο με αποτέλεσμα το στιλ να ξεφύγει απο τα γνωστά βαριά μοτίβα του παρελθόντος παραμένοντας όμως στα πλαίσια του γνωστού ύφους τους.Ναί, είναι ένας γνήσιος δίσκος Διάφανα Κρίνα και δεν πιστεύω οτι τίθεται σύγκριση με τα προηγούμενα άλμπουμς του στιλ "καλύτερο-χειρότερο".Ο δίσκος βρίσκεται ήδη στη θέση που του αξίζει στην καρδιά μου όπως και όλοι οι άλλοι! Είναι ισάξια αδέλφια. Εκπληκτικοί στίχοι στο δις Τζούλια / el hombre solo / κάθε τι που ανασαίνει.Ακούστε αυτό το δίσκο είναι εκπληκτικός, δεν θα σας δωθεί ίσως με την πρώτη ακρόαση, αλλά όσο παίζει θα τον αγαπήσετε μέρα με τη μέρα !

Φιλικά , Μπάμπης :)

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #21 στις: 22/01/04, 13:40 »
 Βασικά, καλό το δισκάκι δεν λέω, κλασσικά διάφανα, αλλά περίμενα με ανυπομονησία κάποια κομάτια τα οποία δεν ήταν μέσα...Μεγάλη απογοήτευση. Ακόμα το Ηappiness το έχουν σε πολλή χειρότερη εκτέλεση από το αντίστοιχο live...Αυτά...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #22 στις: 22/01/04, 21:13 »
re paidia emena to cd mou arese kai poly malista (oxi vevea oso oi saravalles...)
idietera to el hombre solo kai o skismenos xartaetos einai arketa wrea komatakia me wrees kitharitses!!!!!!!
The road to hell is full of good intentions...

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #23 στις: 22/01/04, 22:12 »
πάνω κάτω ξέρεις τι θα ακουσεις, αλλά παρόλα αυτά κάθε κομμάτι σε εκπλήσει ευχάριστα! Φοβερό cd,απ τα καλύτερα της χρονιάς!

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Neo CD Diafana Krina
« Απάντηση #24 στις: 25/01/04, 16:36 »
ego pali tha to elega metrio to cd.kai ayto dioti den vlepo kamia ekseliksi sto group sigritika me ta agriokerasa,apla oti eine ligo pio eleytheros o diskos aytos,kai to na min ekselisete mia mpanta eine kako.kai epeidi opos proanefera se allo eime ipermaxos tis aystiris kritikis thelo an mi ti allo se ena group kathe diskos na eine idios poiotika me ton proigoumeno,an oxi kaliteros.se ayton to tomea ta krina den me kalipsan me to kainourio tous cd.diladi to akousa eyxarista alla ekouga ayto pou akouga kai sta proigoumena albums...metrio cd den tha tou evaza pano apo 6
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/04, 18:12
από Iced Jacob