Αποστολέας Θέμα: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)  (Αναγνώστηκε 30435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikky_stardust

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #25 στις: 22/12/08, 12:32 »
Πιστεύω πως πρόκειται για ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ.
Και μελωδίες έχει το κομμάτι και δυναμικά riffs και βγάζει ένα πολύ όμορφο rock feeling.
Εκτός από το CD του Greek Guitar Power ξέρει κανείς αν ετοιμάζει κάτι δικό του είτε
instrumental είτε με μπάντα?

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #26 στις: 22/12/08, 12:50 »
Λοιπόν , το άκουσα, διαπίστωσα πως το παλλικάρι έχει μια πολύ καλή τεχνική, απο εκεί και πέρα, το βρήκα παραφορτωμένο, και ΠΑΡΑ πολύ κουραστικό...είμαι οπαδός της φιλοσοφίας πως αυτό που ΔΕΝ παίζεις έχει και κάποια σημασία στην μουσική...εντάξει, καθένας στο είδος του, απλά δεν βλέπω μέλλον σε αυτό το είδος, και πιστέυω πως στις συναυλίες του θα έρθουν καμιά 100σταριά κιθαρίστες, and thats it...θα κοιτάζουν τα δάχτυλα του και θα χαίρονται για κάθε πράσινη που θα ακούσουν...και θα συγκρίνουν τον εξοπλισμό του με τον δικό τους, έχει κάτι το ανταγωνιστικό, επιδεικτικό αυτή η ιστορία...αν και πιστέυω πως μουσική είναι κάτι άλλο από ανταγωνισμός και επίδειξη...η κάνω λάθος ?

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος dreddoukos77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #27 στις: 31/12/08, 00:54 »
Το κομμάτι εμένα μου τα λέει...

Άνετα έβαζα το βιντεάκι του παιδιού σε κανα δυό φίλους μου που την έχουνε δει κιθαρίστες να ηρεμήσουνε λίγο... ;)

Τώρα για τα shredding κι αυτά τί να πω; Απ' ότι ξέρω το shredding είναι διαγωνισμός για το ποιος παίζει πιο γρήγορα και δε νομίζω ότι το κομμάτι είχε τέτοιο σκοπό. Σεβαστή η γνώμη όλων βεβαίως.

Πιο πολύ σχολιάζω εδώ φυσικά γιατί ο τρόπος που ορισμένοι αποφασίζουν να κάνουν κριτική, κάθε άλλο παρά εποικοδομητικός είναι. Και δε μιλάω για το συγκεκριμένο φόρουμ, αλλά γενικότερα στην Ελλάδα, εντός και εκτός διαδικτύου...
Επειδή δηλαδή έχει βγει ένας σκασμός από παιδιά με τεχνική πρέπει να σταματήσουμε να επαινούμε τα νέα παιδιά που το προσπαθούνε;
Αντί να πείτε κανένα "μπράβο, συνέχισε έτσι" και μετά να του κάνετε και τα όποια σχόλια θέλετε, μ' ένα τρόπο που να μπορεί να καταλάβει, κάθεστε και τα χώνετε σ' ένα 18χρονο και τον συγκρίνετε μ' έναν τύπο που δεν έχει χέρια;

Αυτό είναι το πρόβλημα που έχει η Ελλάδα! Όχι αν το συγκεκριμένο είδος έχει μέλλον ή όχι, ούτε αν το κομμάτι έχει μελωδικές γραμμές και χαμηλές/ψηλές ταχύτητες, ούτε αν είναι καλό ή κακό "shred" ούτε τίποτα από αυτά!

Τιμή και δόξα στο παληκάρι που παίζει χωρίς χέρια, όπως και στους Ινδούς που κάνουνε καλλιγραφία με τα πόδια, στους τύπους που ζωγραφίζουν με το στόμα, στους Tiger Lillies, στους Σαολίν που στέκονται με τους κοιλιακούς πάνω στα δόρατα και στους Αφρικάνους ιθαγενείς που έχουν επιτόπιο άλμα 2 μέτρα και στους Εσκιμώους που εκπαιδεύουνε σκυλιά να ψαρεύουνε!  Με τη μουσική φυσικά αυτά δεν έχουν σχέση, αλλά εντάξει...

Στην τελική κιθαρίστας είναι ρε παιδιά και παίζει instrumental. Τί να βάλει μέσα γκάιντες ή αλτο σαξόφωνα;

Στον Vai δηλαδή πριν από 3 χρόνια στο Sporting το κύριο μέρος του κοινού δεν ήταν κιθαρίστες; Στον Loureiro (που έκανε και live  με τον κ.κ. Theodore Zira) πριν από δύο χρόνια ξέρω ότι το 90% ήταν κιθαρίστες. Κάπως έτσι φαντάζομαι ήταν και στον Gilbert. Στον Brett Garset δε, θυμάμαι τον εαυτό μου στο διάλλειμμα να ρίχνω κλεφτές ματιές στο πάλκο να δω τον εξοπλισμό του και μετά να του κάνω ερωτήσεις για τα μηχανήματα. Ίσως να μην είμαι και μουσικός διαμετρήματος, αλλά τουλάχιστον έχω τον κοινό νου να καταλαβαίνω ότι όλους τους παραπάνω ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΡΑΔΕΣ δεν είχανε πάει σολίστ πιάνου, τραγουδιστές και βαρύτονοι να τους ακούσουνε...

Το ότι φυσικά κάποιοι δεν ακούνε την παραπάνω μουσική και δεν τη γουστάρουνε όπως είπα και παραπάνω, είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΟ. Και φυσικά τα άτομα που δεν ακούνε instrumental rock δεν υπάρχει και λόγος να γουστάρουνε και ιδιαίτερα που υπάρχουν πέντε-δέκα ελληνόπουλα που το προσπαθούνε και λίγο πιο σοβαρά... ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ και αυτό. Σε αυτήν την περίπτωση ρε παιδιά κάντε λίγο πιο εποικοδομητική την κριτική σας... Το παληκάρι τι φταίει που γουστάρει αυτό που παίζει δηλαδή;

Δε λέω, ίσως ν' απέχει πολύ από τον Satriani και τον Garset, αλλά εγώ θα διαφοροποιηθώ και τις όποιες βελτιώσεις θέλει κατά τη γνώμη μου το κομμάτι θα τις αφήσω στην μπάντα. Θα πρωτοτυπήσω λέγοντας μόνο ένα μπράβο...

« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/08, 01:13 από dreddoukos77 »

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #28 στις: 31/12/08, 13:37 »
Kατι αλλο, στα σημεια που το παιδι παιζει γρηγορα, περιπου στα ποσα bpm παιζει? (σε 16α). Παιζοντας λιγο με τον μετρονομο, υπολογιζω γυρω στα 200.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #29 στις: 31/12/08, 14:36 »
Υπαρχει instumental κιθαρα και instrumental βασανισμος...Υπαρχει ενας Mike Oldfield πχ στη μια οχθη κι ενας Michael Angelo στην αλλη...

Εξαρταται ποσο μαζοζας εισαι για να ξεχνας τη μουσικοτητα και να ευχαριστιεσαι με την επιδειξη. Προτιμω τη μουσικοτητα παντως!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #30 στις: 01/01/09, 22:46 »
Υπαρχει instumental κιθαρα και instrumental βασανισμος...Υπαρχει ενας Mike Oldfield πχ στη μια οχθη κι ενας Michael Angelo στην αλλη...

Εξαρταται ποσο μαζοζας εισαι για να ξεχνας τη μουσικοτητα και να ευχαριστιεσαι με την επιδειξη. Προτιμω τη μουσικοτητα παντως!

Καλά...εσένα ακόμα δεν σε έχουν μαζέψει;

Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #31 στις: 01/01/09, 22:48 »
Οχι, κυκλοφορω ελευθερος να εκφραζω την αποψη μου περι μουσικοτητας, δεξιοτεχνιας και ικανοτητας ;)

Εαν δεν εχεις να συνεισφερεις κατι πολυτιμο στη συζητηση, καλο ειναι να μη συμμετεχεις.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #32 στις: 01/01/09, 22:57 »
Μάλλον κυκλοφορορείς ελεύθερος να υποβαθμίζεις οτιδήποτε βρείς μπροστά σου. Ένα thread να γράψεις καλά λόγια για κάποιον δεν έχω δεί...τέτοιο κόμπλεξ κατωτερότητας είναι πραγματικά φαινομενικό.

Με άλλα λόγια, εφαρμόζεις πλήρως την γνωστή λαική ρήση "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".

Κατα τ'άλλα, για να προσφέρο στην συζήτηση,  το κομμάτι ήταν αρτιότατο τεχνικά και συνθετικά. Το παιδί έχει πολύ μέλλον μπροστά του, λίγο τον ήχο του να φτιάξει και θα είναι super.

Όλα τα άλλα περί shred, μη μουσικότητα και γελοιότητες για instrumental βασανισμούς απλά μας υπενθυμίζουν χρονιάρες μέρες ότι θα υποστούμε και το 2009 τις "απόψεις" του "κλασικού μ@λ@κα του Έλληνα" που λέει και ο Γεωργίου.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #33 στις: 01/01/09, 23:02 »
Ευχαριστω για την αμεση επιθεση. Μετα απο καιρο ειναι ωραιο να βλεπεις παλια καλα μελη να εμφανιζονται. Χαρουμενο το νεο ετος. Ανυποτακτο, οπως ειναι και η φιλοσοφια σου.


Ενδεικτικα αναφερω πως:
Δεν αμφισβητησα την ικανοτητα του παιδιου να παιζει 3420394802394803298 νοτες το δευτερολεπτο ( κατι το οποιο σιγουρα αποκτησε με παρα πολλη μελετη! )

Δε πιστευω πως ο Γιωργος κανει λαθος νοτες ;)

Υπερασπιζομαι πληρως την ικανοτητα του παιδιου να παιζει παρα πολλες νοτες, να εχει μια αρτια τεχνικη και να αναδεικνυει αυτο που ξερει καλυτερα να παιζει, ομως σαν ακροατη δε με γεμιζει αυτο που παιζει! Δεν ειμαστε νομιζω υποχρεωμενοι να ακουμε σκυλαδικο εαν δεν μας αρεσει. Ετσι λοιπον δεν ειμαι κι εγω υποχρεωμενος να ακουω αυτο το ειδος.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #34 στις: 01/01/09, 23:49 »
εγώ που άκουσα το video μου άρεσε πολύ,είχε ωραίες μελοδίες,ωραία εισαγωγή και περισσότερο θα έλεγα είναι επίδειξη τεχνικής και προμόσιον.
γιατί δεν κάνετε και επίδειξη δημιουργηκότητας,βάζοντας 2-3 riffs ακόμα πέρα απο το απλούστατο αρχικό??μέτα απο κάποιο επίπεδο οταν χάνεσε στην ταχύτητα και στις νότες πρέπει να δείξεις οτι μπορείς και να ΓΡΑΨΕΙΣ/δημιουργήσεις μουσική πέρα απο το,απλά,να παίζεις.
απο την άλλη τα σόλο,και ειδικά το τάπινκ μου άρεσαν πολύ.
κάποιοι άλλοι μαθητές σαν τον gus drax μου άρεσαν πολύ περισσότερο.
τι έχει παιχτή με την σέκτερ ρε παιδιά?όλοι έχουν παρει endorsement απο αυτήν??όλοι οι μαθητές με μία σέκτερ στο χερι(καλη φάση)!
αυτό που θέλω να πώ είναι
ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ γ**ωΤΟ.να γεμίσει η μουσική βιομηχανία ελληνόπουλα ρε!!

ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ γ**ωΤΟ.να γεμίσει η μουσική βιομηχανία ελληνόπουλα ρε!!

άντε να πέρνουμε σειρά καθώς ενηλικιωνόμαστε και εμείς!
γιώργος κωστής
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #35 στις: 02/01/09, 01:25 »
Είναι περιττό να μπω στη διαδικασία των παραθέσεων, καθώς θαρρώ πως πρέπει να κάνω παράθεση στις μισές απαντήσεις για να πω κάτι..να προσθέσω, να αφαιρέσω κτλ κτλ. Οπότε λέω απλά και μόνο την δική μου γνώμη, είτε αυτή συμφωνεί με κάποιους, είτε διαφωνεί...Αυτή είναι άλλωστε η ομορφιά και η ουσία των forum !!

Άκουσα λοιπόν το τραγούδι. Για την ακρίβεια άκουσα ή καλύτερα είδα..την τεχνική. Δεν ανακάλυψα κάποιο τραγούδι. Δεν πιστεύω πως άκουσα κάτι που προσφέρει στη Μουσική, γενικότερα. Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό στην Playlist μου, αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου σαφέστατα. Επίσης, δεν θαρρώ πως το παλικάρι (που χωρίς δεύτερη σκέψη είναι πάρα πάρα πάρα πολύ καλός) κάνει κάτι περισσότερο από αυτό που "διδάχτηκε" να κάνει. Οχι, δεν υποστηρίζω πως δεν μπορεί να παίξει διάφορα είδη μουσικής. Θα ήταν αφελές αυτό. Απλά, μήπως τελικά έχουμε αναλωθεί στην ταχύτητα, στην τεχνική κατάρτιση και στον...εντυπωσιασμό "νεαρών κορασίδων" (με μια ισως ..μεταφορική έννοια το τελευταίο), και έχουμε χάσει αυτό που λέγεται...έμπνευση ???

Κι επειδή αναφέρθηκε κάπου και από κάποιον ο Vai, να τονίσω πως ο Vai ναι είναι βιρτουόζος, και "πολυλογάς" με την κιθάρα του, αλλά ας μην ξεχνάμε πως κάποτε τον ζήτησε ο Frank Zappa σε συνεργασία και πως έχει προσφέρει οχι μόνο στην κιθάρα, αλλά και στην Μουσική. Και σε αυτό συντελεί και ο χρόνος που έκανε οτι έκανε...γιατί δεν τα έκανε τα τελυταία χρόνια, κάποια πράγματα. Τώρα, δηλαδή, που έγιναν της μόδας. ;)

Εν ολίγοις, εγώ θα περιμένω κι επόμενες δουλειές του παιδιού κι εύχομαι το αναμφισβήτητο ταλέντο του να συνυπάρξει και με την έμπνευση...η οποία δεν διδάσκεται πουθενά...

Φιλικά...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #36 στις: 02/01/09, 01:28 »

Εν ολίγοις, εγώ θα περιμένω κι επόμενες δουλειές του παιδιού κι εύχομαι το αναμφισβήτητο ταλέντο του να συνυπάρξει και με την έμπνευση...η οποία δεν διδάσκεται πουθενά...


Συμφωνω απολυτως, αλλα ποιος μας ακουει; Εαν πουμε κατι εναντια στο αγχος της σημερινης νοοτροπιας θεωρουμαστε ζηλιαρηδες και κακοπροαιρετοι..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #37 στις: 02/01/09, 08:32 »
Βρε παιδιά  ,τι λογική είναι αυτή;Δηλαδή όποιος μας κάνει μία αρνητική κριτική (που δεν είναι ακριβώς έτσι στη συγκεκριμένη περίπτωση) θα πρέπει να θεωρείται ζηλιάρης;Αν είναι έτσι τότε μπροστά από τις δημιουργίες μας να κρεμάσουμε όλοι μία ταμπέλα "ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ", να μην μπαίνουν και κάποιοι στον κόπο να μας σχολιάσουν...Οι διαφορετικές απόψεις ,όταν  μάλιστα εκφράζονται με αξιοπρέπεια ,πρέπει να γίνονται σεβαστές από όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #38 στις: 02/01/09, 09:57 »
Εγώ το βρήκα συμπαθητικό το κομμάτι. Δεν έμεινα με το στόμα ανοικτό από θαυμασμό, ούτε το θεωρώ φλύαρο shredding. Είναι μια αξιοπρεπής σύνθεση και εκτέλεση λαμβάνοντας υπόψη το νεαρόν της ηλικίας, και είναι ένα δείγμα του τι να περιμένουμε από τον Γιώργο Εμ. στο μέλλον. Ελπίζω μόνο να αφιερώσει αρκετό χρόνο για να ακούει μουσική (από διάφορα είδη) για να εμπλουτίσει το παίξιμό του, και να μην αναλώνεται μονάχα σε ασκήσεις ταχύτητας. Το συναίσθημα και το "χρώμα" πιστεύω/ελπίζω ότι θα εμφανίζονται περισσότερο στο παίξιμο καθώς ωριμάζει το πνεύμα, με τα χρόνια...

Όσο για τον τρόπο παρουσίασης, άλλοι λένε ότι είναι υπερβολικός, άλλοι ότι είναι φτωχός/μονότονος. Ο σκοπός τέτοιων βίντεο κλιπ είναι μια μικρή παρουσίαση/διαφήμιση του οργανοπαίκτη, και σε αυτό τα καταφέρνουν μια χαρά. Δεν κάνουν τον παίκτη guitar god ούτε μπορούν να είναι πολύ περίτεχνα/πολύπλοκα γιατί αυτό κοστίζει...

Και δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε πάντα το κάθε τι με βάση κάτι άλλο. Πάντα και παντού θα υπάρχει κάτι χειρότερο και κάτι καλύτερο. Πάντα θα υπάρχουν άθλιοι κιθαρίστες για να γελάμε, όπως πάντα θα υπάρχουν "θεϊκοί" κιθαρίστες, ή χωρίς χέρια, ή εξαδάκτυλοι, ή με πεταχτά δόντια, κ.ά. Όμως και οι υπόλοιποι κάπου στη μέση έχουν δικαίωμα στη ζωή, δικαίωμα στο όνειρο.

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #39 στις: 02/01/09, 12:11 »
Βρε παιδια ανεξαρτητα απο το αν μας αρεσει το ειδος αυτο της μουσικης,εχουμε να κανουμε με ενα δεκαοκταχρονο παιδι το οποιο με πολυ ταλεντο και ακομα πιο σκληρη δουλεια,εφτασε σε αυτο το επιπεδο.αξιζει για αυτο να το επιβραβευσουμε τουλαχιστον με ενα πολυ μεγαλο μπραβο,και να αισθανομαστε και λιγο υπερηφανοι που ειναι ελληνας και ανηκει κατα καποιον τροπο στην παρεα μας.Και δεν ειναι ο μονος!!!Σε αυτη τη δυσκολη τεχνη,τη μουσικη,που παντα ζηταει(χρονο,χρηματα για τα οργανα και τα διαφορα παρελκομενα,ταλεντο)αποδεικνυεται οτι και με στοιχειωδη και πενιχρα μεσα μπορει να ξεχωρισει(μιλαω και για πολλους αλλους μουσικους που αναμφισβητητα ειναι μεγαλα ταλεντα και που δεν θα μπορουσα να μην αναφερθω σε αυτους).
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #40 στις: 02/01/09, 14:40 »
που ειναι ελληνας και ανηκει κατα καποιον τροπο στην παρεα μας.Και δεν ειναι ο μονος

Όπως το λες...κατά κάποιο τρόπο στην παρέα μας. Διότι το βίντεο δεν το ανέβασε ο ίδιος ;) Σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις αγαπητέ, συμφωνώ. Είναι τιμή μας, να υπάρχουν στην Ελλάδα τέτοια ταλέντα, τα οποία μεθαύριο ίσως εδραιώσουν και τη χώρα μας στο παγκόσμιο μουσικό στερέωμα.

Επιμένω όμως στην άποψη που εξέφρασα πιο πάνω...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #41 στις: 02/01/09, 20:44 »
Βρε παιδιά  ,τι λογική είναι αυτή;Δηλαδή όποιος μας κάνει μία αρνητική κριτική (που δεν είναι ακριβώς έτσι στη συγκεκριμένη περίπτωση) θα πρέπει να θεωρείται ζηλιάρης;Αν είναι έτσι τότε μπροστά από τις δημιουργίες μας να κρεμάσουμε όλοι μία ταμπέλα "ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ", να μην μπαίνουν και κάποιοι στον κόπο να μας σχολιάσουν...Οι διαφορετικές απόψεις ,όταν  μάλιστα εκφράζονται με αξιοπρέπεια ,πρέπει να γίνονται σεβαστές από όλους μας!

Διαφωνώ, δεν θα πρέπει να υπάρχουν "αρνητικές κριτικές". Θα έπρεπε να υπάρχουν επικοδομητικές κριτικές. Όποιος έχει να πεί κάτι αρνητικό το οποίο δεν θα προσφέρει τίποτα επικοδομητικό ας μη γράψει καθόλου. Το παιδί παίζει το είδος μουσικής που τον εκφράζει και του αρέσει. Το να μπεί κάποιος τον οποίο δεν τον εκφράζει η μουσική αυτή, και έτσι και αλλιώς δεν του αρέσει και να πεί..."τι μουσική είναι αυτή που παίζεις"...η "instrumental βασανισμός" δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στη συζήτηση.
Οπότε ο μόνος λόγος που θα μπορούσα να σκεφτώ ότι το κάνει είναι να υποβαθμίσει τον άλλον ώστε να καλύψει τα δικά του ψυχολογικά κενά.

Εγώ έχω ακούσει κομμάτια εδώ μέσα που αν και ήταν καλά παιγμένα, τα βρήκα υπερβολικά βαρετά γιατί απλούστατα δεν ήταν το είδος που με εκφράζει...πρέπει να μπώ και να πώ "τι πατάτες είναι αυτές που παίζεις; μάθε ναι παίζεις λίγο πιο γρήγορα απο 16α σε 100 bpm"

 ή το πιό ευγενικό

"ξέρεις ωραία παίζεις και γράφεις, και έχεις ρίξει πάρα πολλές ώρες δουλειάς...αλλά με πήρε ο ύπνος στο 0.53"

Η ουσία των αρνητικών κριτικών εδώ μέσα καταλήγει στο εξής: "Τι είναι αυτά που παίζεις....shred και μλκς...μάθε να παίζεις λίγο Mike Oldfield".

Επίσης θα συμφωνήσω με το παραπάνω

Πιο πολύ σχολιάζω εδώ φυσικά γιατί ο τρόπος που ορισμένοι αποφασίζουν να κάνουν κριτική, κάθε άλλο παρά εποικοδομητικός είναι. Και δε μιλάω για το συγκεκριμένο φόρουμ, αλλά γενικότερα στην Ελλάδα, εντός και εκτός διαδικτύου...

Είναι το σύνδρομο του ΚΜΕ (κλασικος μλκς έλληνας). Οτιδήποτε καλό, προσπαθεί να το εξηγήσει απο την αρνητική πλευρά του. Π.χ.
Όχι ο Ολυμπιακός παίρνει τα πρωταθλήματα με τη διαιτησία, τα παιδια απο ιδιωτικά ιδρύματα αγοράζουν τα πτυχία τους, οι μεταλάδες είναι αντικοινωνικά πρεζάκια μακρυμαλλιδες που συχνάζουν στα Εξάρχεια, ο έλληνας έδωσε τα φώτα στον κόσμο και όλοι οι άλλοι λαοι είναι βάρβαροι, Οι αμερικάνοι και κινέζοι στους Ολυμπιακούς αγώνες είναι όλοι ντοπαρισμένοι, όσοι κάνουν Shred δεν ξέρουν μουσική και πολλά άλλα παραδείγματα.

Δεν θα μπορούσαν λοιπον να διαφέρουν οι μουσικές "κριτικές".
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/09, 20:52 από Chris2004 »
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #42 στις: 03/01/09, 00:08 »
Μαλιστα, εχεις απολυτο δικιο Chris. Ζητω συγνωμη. Καλο σου βραδυ.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος HardLine

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #43 στις: 23/01/09, 04:04 »
Δειτε την μπαντα του george emmanuel

www.myspace.com/valetparn

και κρινετε...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/09, 04:06 από Ridis »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #44 στις: 23/01/09, 17:01 »
Έχει φάση πάντως να βλέπεις μέλη (3-4 μέχρι στιγμής στο thread :D) με ελάχιστα posts να παίρνουν μέρος στη συζήτηση...

Αποσυνδεδεμένος HardLine

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #45 στις: 24/01/09, 02:05 »
Το θεμα δεν ειναι τα 4-5 posts φιλε μου το θεμα ειναι οτι ολοι εδω στο ελλαντα πεφτουν σαν τα σκυλια σε ολους που πανε να κανουν κατι.
Ενταξει δεν γουσταρεις το κομματι οκ αλλα δεν γραφεις ολοκληρο κατεβατο για να κραξεις τελοςπαντων ο καθενας λεει οτι θελει δημοκρατια εχουμε οποτε μιλανε ολοι και αυτοι με λιγα posts...
Τελικα εγω βλεπω οτι η ελλαδα προχωραει στην metal σκηνη και θα προχωρισει !  θελετε στηριζεται δεν θελετε μην στηριζετε απλα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #46 στις: 24/01/09, 03:26 »
δεν ξερω αν το έχετε προσέξει....αλλα ο καθένας....λέει ότι έχει στο μυαλο του.....διαβαζω άπειρα posts που δεν βγαινει κανενα νοημα αν τα διαβασεις το ενα μετα το άλλο.....με αποκορύφωμα το τελευταιο το hardline....ρε καρντασι...είδες κανεναν να προσπαθεί να κρατήσει την ελληνική μεταλ σκηνή πίσω? ? ? παμε καλα? ? ? και ναι....αμα θέλει καποιος θα γράψει ένα ολοκληρο ποστ για να κράξει αν δεν του άρεσε...άσε που δεν εκραξε κανείς.....τώρα να σχολιάσω φράσεις του τύπου..." ολοι εδω στο ελλαντα πεφτουν σαν τα σκυλιά σε ολους που πάνε να κάνουν κάτι"....δεν αξιζει......τζαμπα θα ζορίσω το πληκτρολογιο...οσον αφορά το κομμάτι......κάποια bend προς το τέλος μου άρεσαν τρελά......ολο το υπόλοιπο κομματι μου θυμισε ότι μου θυμίζει κάθε τέτοιο κομμάτι.....tetris......

υ.γ. εγώ που είμαι αδαής......και δεν κατέχω...πειράζει που όλα αυτά τα τραγούδια μου φαίνονται ίδια....? κάνω κάτι λάθος...? δλδ....αν σου βάλω αυτό το κομμάτι....και αν σου βάλω ένα κομμάτι παρόμοιο...θα καταλάβεις ποιο τραγούδι είναι ποιανού καλλιτέχνη...? μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι χάνω...?

υ.γ.2  Απ: αυτοσχεδιασμος σε σολ- jazz swing  το παλικάρι ούτε που το ξέρω....αλλα θέλω να ακούσω μισό λόγο γιατι να προτιμήσω ενα ανελέητο κοπανιαμέντο απο νότες απο κάτι το οποίο ναι μεν τεχνικά υστερεί αλλα σου βγάζει μια ζεστασιά? το μονο συναισθημα που μου βγαζει το shred ειναι άγχος....όπως είχε ξαναπει και ενας φίλος απο δω μέσα...(δεν θυμαμαι ποιος..)...οταν ακούω shred έχω ακριβώς το ίδιο συναίσθημα με το να τρέχω να προλάβω το λεωφορείο που ήδη βρίσκεται στη στάση και κλείνουν οι πόρτες.....λαχανιασα.........
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/09, 03:51 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος Jeditraitor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #47 στις: 24/01/09, 16:28 »
ολο το υπόλοιπο κομματι μου θυμισε ότι μου θυμίζει κάθε τέτοιο κομμάτι.....tetris......



Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ!!!!!εγραψε! :o

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #48 στις: 24/01/09, 21:12 »
Το θεμα δεν ειναι τα 4-5 posts φιλε μου το θεμα ειναι οτι ολοι εδω στο ελλαντα πεφτουν σαν τα σκυλια σε ολους που πανε να κανουν κατι.
Ενταξει δεν γουσταρεις το κομματι οκ αλλα δεν γραφεις ολοκληρο κατεβατο για να κραξεις τελοςπαντων ο καθενας λεει οτι θελει δημοκρατια εχουμε οποτε μιλανε ολοι και αυτοι με λιγα posts...
Τελικα εγω βλεπω οτι η ελλαδα προχωραει στην metal σκηνη και θα προχωρισει !  θελετε στηριζεται δεν θελετε μην στηριζετε απλα.
Δεν τίθεται θέμα δημοκρατικότητας, σε καμία περίπτωση... Δε νομίζεις πάντως πως είναι λίγο ''κάπως'' να ''σκάνε'' από το πουθενά άτομα που έχουν να μπουν στο forum κάτι μήνες, μόνο και μόνο για να γράψουν το θετικό σχόλιό τους? ;)

Προσωπικά δε μου άρεσε αυτό που άκουσα (μου άρεσε βέβαια αυτό που είδα, αυτό έχει όμως σημασία?), βλέπεις όμως ότι δεν πήρα μέρος στη συζήτηση... Συμφωνώ πάντως γι αυτό που λες για τη μέταλ στην Ελλάδα (αρκεί να μην είναι τέτοιου στυλ)...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #49 στις: 03/02/09, 13:22 »
Μαλιστα, εχεις απολυτο δικιο Chris. Ζητω συγνωμη. Καλο σου βραδυ.

 ;D

Σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ φιλε Φρι. Αντικαθιστουμε την μελωδια με φλυαρα γρηγορα περασματα στην ταστιερα.

Πιστευω πως σκοπος του οποιουδηποτε μουσικου ειναι να φτιαξει ενα κομματι, ενα ακουσμα το οποιο τελικα να προκαλεσει την ζεστασια, το ριγος, την συγκινηση στον ακροατη. Και ενταξει, δεν το αμφισβητω, καποιες φορες καλο και το σρεντ καλα ολα αυτα. Αλλα οταν υπαρχουν μονο αυτα? Και λειπει η εμπνευση? Το συναισθημα του καλλιτεχνη? Οταν φαινεται, η μαλλον ακουγεται, οτι δεν υπηρξε καμια αφορμη προερχομενη απο τον εσωτερικο κοσμο του συνθετη για να γραφτει το κομματι? Και για να μην παρεξηγηθω, και για να μην το τραβηξω παραπερα, δεν αναφερομαι αποκλειστικα στον Γιωργο, τον οποιο πρεπει και να συγχαρω για τις ατελειωτες, προφανεστατα, ωρες μελετης του.

Το θεμα ειναι οτι καλο, κατα την ταπεινη μου γνωμη, ειναι να δωθει βαρος στην εμπνευση, στην μουσικοτητα, και οχι τοσο πολυ πια στην αρτιοτητα τεχνικης κλπ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/06, 11:58
από JohnRageOn
5 Απαντήσεις
3101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/07, 12:06
από Μαργαρίτα Π.
12 Απαντήσεις
5095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/07, 02:41
από Marios Demigod
7 Απαντήσεις
3627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/07, 17:51
από Ioannis Anastassakis
6 Απαντήσεις
4375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 16:12
από Jeditraitor
9 Απαντήσεις
4127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 20:15
από gers
4 Απαντήσεις
2045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 12:06
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
1765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 05:01
από Garvin
5 Απαντήσεις
2704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/10, 03:33
από m@ster k@frer
13 Απαντήσεις
4154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/11, 23:10
από indiespyllak