Αποστολέας Θέμα: ΕΞΑΡΤΗΜΑ Η/Υ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ  (Αναγνώστηκε 9466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Παιδιά ήθελα να σας ρωτήσω..Υπάρχει κάποιος τρόπος κάποιος  από το σπίτι του να μπορεί μέσω υπολογιστή να διαβάζει αρνητικά φωτογραφιών έτσι ώστε με τις κατάλληλες διεργασίες να μπορεί να τυπώνει ή να κρατάει απλά τις φωτογραφίες σαν αρχεία με όλη τους την ποιότητα ..
 ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/09, 16:27 από Angel~Archo »
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Yπαρχουν ειδικα scanners με backlight attachment που κανουν τη δουλεια αυτη,εκτος απο το συμβατικο σκαναρισμα.....τσεκαρε εδω ας πουμε

http://pcworld.about.com/magazine/2204p137id115072.htm
http://www.imaging-resource.com/SCAN1.HTM

From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Υπάρχουν πολλά σκάνερ που μπορούν να σκανάρουν και αρνητικά (δες για film & slide scanner), ακόμα και φτηνά σκάνερ των 100 και 200 € μπορούν να το κάνουν αυτό.

Δυστυχώς, οι μέχρι τώρα εμπειρίες μου με τέτοιου είδους σκανάρισμα αρνητικών δεν ήταν και τόσο καλές, η ποιότητα ήταν χειρότερη από την αντίστοιχη (θετική) φωτογραφία. Ίσως σε πιο ακριβά σκάνερ να μην υπάρχει βέβαια αυτό το πρόβλημα...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Ενδιαφέρομαι για επαγγελματική ποιότητα σκάνερ ::)
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Μου φαίνεται ότι με αυτά που είπατε και με κάτι άλλα που έψαξα στο google  έβγαλα άκρη..Ευχαριστώ
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος eriaki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Χάθηκαν οι φωτογραφίες από τη βάφτιση της κόρης μου πριν ακόμη να μου τις παραδώσουν. Ζήτησα επανεκτύπωση από τα αρνητικά και μου είπε ο φωτογράφος ότι από τα αρνητικά είναι πιο ακριβή εκτύπωση και θα στοιχίσουν περισσότερο. Ισχύει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Δεν ξέρω.Αυτό που ξέρω είναι οτι είναι απαράδεκτο να σου χρεώσουν κάτι που προέκυψε απο δικό τους λάθος
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Χάθηκαν οι φωτογραφίες από τη βάφτιση της κόρης μου πριν ακόμη να μου τις παραδώσουν. Ζήτησα επανεκτύπωση από τα αρνητικά και μου είπε ο φωτογράφος ότι από τα αρνητικά είναι πιο ακριβή εκτύπωση και θα στοιχίσουν περισσότερο. Ισχύει αυτό;

Σε ό,τι έχει να κάνει με εκδηλώσεις κτλ οι φωτογράφοι έχουν πατήσει σε μια θολή ερμηνεία του νόμου περί πνευματικών δικαιωμάτων και ζητάνε ό,τι γουστάρουν για τις φωτογραφίες, κρατώντας όμηρο τα αρνητικά...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
από τη στιγμή που έιναι δικό τους λάθος...τι σου λέει πόσο κάνει και ιστορίες?
εσύ πλήρωσες για να πάρεις τις φωτογραφίες....δεν καταλαβαίνω γιατί σου λέει ποια τεχνική είναι πιο ακριβή...
πρέπει να σου φέρει τις φωτογραφίες με κάποιο τρόπο...

Αποσυνδεδεμένος eriaki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Διευκρίνιση: οι φωτογραφίες δεν χάθηκαν από δική του ευθύνη αλλά από κάποιον τρίτο κοινό γνωστό μας που του της παρέδωσε χωρίς να έχω βέβαια ενημερωθεί εγώ και ο οποίος τρίτος λέει ότι χάθηκαν και δεν μου τις δίνει.
Όσον αφορά στα αρνητικά ενημέρωθηκα από ένα συνάδελφο που ασχολείται πολύ με τη φωτογραφία ότι:
Αν η φωτογράφηση ήταν ψηφιακή δεν κοστίζει τίποτα να τις ξανατυπώσει από τα "αρνητικά" ή καλύτερα ψηφιακές πλακέτες. Αν όμως η φωτογράφηση δεν ήταν ψηφιακή θέλει δουλιά επιπλέον, όπως το να περάσει από το μηχάνημα και πάλι τα αρνητικά. Σε αυτή την περίπτωση η τιμή που συμφωνείς αρχικά με το φωτογράφο είναι για να γίνει μία φορά αυτό και όχι δύο και τρεις.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν τα χασε ο τρίτος κανονικά αυτός πρέπει να τα πληρώσει αλλά εξαρτάται από τη σχέση που έχετε οι 3 σας μεταξύ σας...

όντως.αν είναι ψηφιακές οι φωτογραφίες δεν είναι τίποτα να τις ξαναεκτυπώσει...
αν είναι με αρνητικά τότε θα ρίξει κάποια εργασία αλλά ντάξει...ένα σκόντο μπορεί να στο κάνει....
ο 3ος που τα χασε τι λέει?

Αποσυνδεδεμένος eriaki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
ο τρίτος λέει ότι μπορεί να ψάξει να τις βρει αλλά θα πρέπει να του δώσω 1300 ευρώ και όχι 700 που ήταν η συμφωνία. Ο τρίτος είναι φίλος του φωτογράφου.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
άμα είναι φίλος του φωτογράφου τότε πες τους πως τι φταις εσύ αν οι δυό τους χάσανε τις φωτογραφίες σου?
και δεν μιλάμε για λίγα λεφτά αλλά άλλα 600!

btw...να σου ζήσει η κόρη!! ;D

Αποσυνδεδεμένος eriaki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Υποψιάζομαι πλεκτάνη και εκβιασμό και μου φαίνεται θα απευθυνθώ στη Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Διευκρίνιση: οι φωτογραφίες δεν χάθηκαν από δική του ευθύνη αλλά από κάποιον τρίτο κοινό γνωστό μας που του της παρέδωσε χωρίς να έχω βέβαια ενημερωθεί εγώ και ο οποίος τρίτος λέει ότι χάθηκαν και δεν μου τις δίνει.
Όσον αφορά στα αρνητικά ενημέρωθηκα από ένα συνάδελφο που ασχολείται πολύ με τη φωτογραφία ότι:
Αν η φωτογράφηση ήταν ψηφιακή δεν κοστίζει τίποτα να τις ξανατυπώσει από τα "αρνητικά" ή καλύτερα ψηφιακές πλακέτες. Αν όμως η φωτογράφηση δεν ήταν ψηφιακή θέλει δουλιά επιπλέον, όπως το να περάσει από το μηχάνημα και πάλι τα αρνητικά. Σε αυτή την περίπτωση η τιμή που συμφωνείς αρχικά με το φωτογράφο είναι για να γίνει μία φορά αυτό και όχι δύο και τρεις.

Αν δεν είναι δικός σου φίλος που του είπες πχ " ρε βαγγέλη πήγεναι στο τάδε φωτογραφείο να πάρεις τις φωτο από τη βάπτιση γιατί εγώ πρέπει να πάω εκεί" και είναι απλά ένας φιλος του φωτογράφου, τράβηξέ το το θέμα... Πατάνε οι φούστηδες στο συναίσθημα και ζητάνε ότι θέλουν... δεν ξέρω αν η Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος είναι η υπηρεσία που πρέπει να απευθυνθείς ( μάλλον στην αστυνομία πρέπει να πας ) αλλά μην τους πληρώσεις σε καμία περίπτωση... πάντως αν η βάπτιση έγινε σχετικά πρόσφατα ( τα τελευταία 1-2 χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να μην ήταν ψηφιακή η μηχανή )...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος eriaki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Η βάφτιση έγινε το Σεπτέμβρη του 2008. Ο φωτογράφος λέει ότι η φωτογράφηση δεν ήταν ψηφιακή

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Angel~Archo,
Τα επαγγελματικά film scanner κοστίζουν χιλιάδες ευρώ. Αν θες επαγγελματική ποιότητα, δώσε το φιλμ σε κάποιο καλό φωτογραφείο.

Υ.Γ. Γιατί είναι ο τίτλος με κεφαλαία;


Η βάφτιση έγινε το Σεπτέμβρη του 2008. Ο φωτογράφος λέει ότι η φωτογράφηση δεν ήταν ψηφιακή

Παρατήρησες αν η φωτ. μηχανή είχε οθόνη στο πίσω μέρος; ή αν ο φωτογράφος σταματούσε κάθε λίγες δεκάδες φωτογραφίες για να αλλάξει φίλμ; Υπάρχει κάποιος συγγενής που να τράβηξε φωτογραφίες και κάποια από τις φωτογραφίες να περιέχει την μηχανή του φωτογράφου;

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Angel~Archo,
Τα επαγγελματικά film scanner κοστίζουν χιλιάδες ευρώ. Αν θες επαγγελματική ποιότητα, δώσε το φιλμ σε κάποιο καλό φωτογραφείο.

Υ.Γ. Γιατί είναι ο τίτλος με κεφαλαία;


Bασιλη μου,το μηχανημα το θελει η θεια μου η οποια ειναι φωτογραφος και θελει να κανει επαγγελματικη δουλεια απο το σπιτι της.
Οσο για τα κεφαλαια ,δεν ξερω..ετσι μου ηρθαν(πειραζει? ??? ???)
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/03, 14:06
από zaeko
0 Απαντήσεις
1994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/07, 15:24
από Αλκιβιάδης
2 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 17:56
από KostasVap