Αποστολέας Θέμα: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...  (Αναγνώστηκε 3237 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Devil Randime

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« στις: 02/03/09, 03:30 »
Ποιά η γνώμη σας για τα reunions που τα τελευταία χρόνια έχει γίνει ''μόδα'' στη μουσική σκηνή?? Αρπαχτή ή ανάγκη των γκρούπς να μείνουν στο προσκήνιο?? ...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #1 στις: 02/03/09, 12:11 »
Αναμφίβολα τα περισσότερα reunions αποσκοπούν κατά μεγάλο ποσοστό στο οικονομικό κέρδος. Όπως κι αν έχει όμως, ποιος δεν θα ήθελε να δει ξανά και ξανά τους Led Zeppelin, Deep Purple (με τις αυθεντικές τους συνθέσεις), Black Sabbath κτλ κτλ...για να μην ξεκινήσω τον μακρύ κατάλογο συγκροτημάτων που ακόμα δεν έχουν κάνει κάποιο reunion.

Για εμάς τους νεότερους θα ήταν σίγουρα μια πολύ καλή ευκαιρία να δούμε όλους εκείνους που λατρεύουμε. Κι όταν συγκροτήματα που έρχονται σχεδόν κάθε χρόνο στην Ελλάδα, ζητούν παράλογα ποσά για το εισιτήριο, δε νομίζω να μας έπιαναν οι τσιγγουνιές μας σε ενα καλό reunion.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #2 στις: 02/03/09, 12:46 »
Tα reunions στη χειροτερη και πιο συχνη των περιπτωσεων αποσκοπουν στο κερδος . Στην καλυτερη περιπτωση σε νοσταλγια των μελων ενος γκρουπ να ξαναπαιξουν μαζι η να ξανασχοληθουν με τη μουσικη αν τα εχουν παρατησει και στο κερδος. Ομως τα παραπανω δεν με πολυενδιαφερουν οταν το συγκροτημα που εκανε το reunion δινει ενα καλο live η βγαζει ενα καλο δισκο. Αν προσφερουνε αυτο που τους ζηταται δηλαδη καλες συναυλιες και ωραιους δισκους, δεν με νοιαζουν τα κινητρα τους αν και οι ατακες "ξαναβρεθηκαμε και ειδαμε οτι υπαρχει ακομα η χημεια και ηταν οπως παλια" η "ολοι θελαμε να κανουμε αλλο ενα δισκο" κλτ συνηθως ειναι προαγγελοι πατατας :bored
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #3 στις: 02/03/09, 15:10 »
Συμφωνω με Onfire.Σε λιγες περιπτωσεις γινεται διοτι τα μελη οντως γουσταρουν παρα πολυ να ξαναπαιξουν μαζι αλλα παντα μα παντα θα υπαρχει απο πισω ο σκοπος του μεγλαυτερου κερδους που δεν θα ειχαν αν συνεχιζαν την πορεια τους..Απο τη στιγμη που βγαινει ενας καλος δισκος(σχεδον ποτε) η γινονται καλες συναυλιες(αρκετα συχνα) και οχι ΑΡΠΑΧΤΕΣ ειναι οκ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Devil Randime

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #4 στις: 02/03/09, 15:23 »
Εγώ πάλι θα έλεγα πως το χρήμα δυστυχώς ρέει στο αίμα της μουσικής αλλά σίγουρα όμως , παίζουν και τα δύο σε κάθε περίπτωση. Και οικονομικό θέμα δηλαδή και απαίτηση του κόσμου για να δει τα αγαπημένα του γκρουπς... Πάντως πιστεύω ακράδαντα, πως ο σωστός μουσικός , ξέρει πότε να αποσυρθεί με αξιοπρέπεια και να μην απομυθοποιηθεί...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/09, 15:58 από Devil Randime »

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #5 στις: 03/03/09, 02:19 »
Εγω παλι πιστευω οτι αυτος που αγαπαει τη μουσικη θα θελει να παιζει μεχρι να μην του το επιτρεπει η υγεια του.
Η διαφορα στην απομυθοποιηση ειναι οταν συνεχιζει ενα συγκροτημα που δεν τραβαει αλλο, στις δηλωσεις που κανει αυτο και στους δισκους που επιλεγει να κυκλοφορησει (5 live, 2 διασκευων, 3 early days, 1 αλμπουμ και παλι απο την αρχη). Παραδειγμα συγκροτηματος που συνεχιζει σωστα να υπαρχει ειναι οι Purple. Βγαζουν τουλαχιστον ενδιαφεροντα δισκακια, παιζουν αυτα που γουσταρουν, ξερουν οτι δεν θα επανελθουν στο προσκηνιο οπως παλια αλλα συνεχιζουν. Πιθανοτατα συνεχιζουν γιατι γουσταρουν να παιζουν και να συνθετουν και οχι για τα χρηματα γιατι αν ηταν μονο για αυτο θα κανανε μονο live και θα κονομουσαν μια χαρα χωρις πολλες διαδικασιες.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #6 στις: 03/03/09, 15:33 »
προσωπικά πιστεύω ότι δεν μπορούμε να αποκλείσουμε παντελώς την περίπτωση να κάνει ένα συγκρότημα reunion επειδή γουστάρουν τα μέλη του να ξαναπαίξουν μαζί.Σαφώς υπάρχουν και οι αρπαχτές βέβαια.Αλλά σχετικά με τον οπαδό όταν αυτός γουστάρει μια μπάντα δεν νομίζω να κάτσει να ξεψυρίσει τους λόγους ενός πιθανου reunion.
Aς πούμε εμένα δεν με ενδιφέρουν τόσο οι λόγοι της επανένωσης των ratm ή πιο πρόσφατα των faith no more αλλά το ότι ειναι πιθανόν να τους δω live

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #7 στις: 03/03/09, 15:38 »
Συμφωνω ss αλλα αν το reunion των faith no more ειναι μια αρπαχτη του κωλου(που δεν πιστευω οτι θα ειναι) θα ειναι χαζο εκ μερους σου ως οπαδος να συνεχισεις να θες να τους τα σκασεις.Απο την αλλη ο λογος που γινεται συνηθως δεν με νοιαζει αν το κανουν σωστα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #8 στις: 03/03/09, 15:57 »
Καλά σίγουρα αλλά πρέπει να μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις(να παίζουν μισάωρα κλπ).Γενικά όταν ένα μεγάλο συγκρότημα κάνει reunion ακόμα και αν είναι για το χρήμα προσπαθεί να το καλύψει όσο μπορεί.Δυσκολεύομαι να θυμηθώ ακραία περίπτωση αρπαχτής απο αξιοπρεπές συγκρότημα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #9 στις: 03/03/09, 22:03 »
Sisters of mercy..αρκετα μεγαλο συγκροτημα..Τhin lizzy..αρπαχτη με αλλη εννοια αυτοι..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #10 στις: 04/03/09, 00:56 »
Για τους sisters of mercy πραγματι έχεις δiκιο αν και γενικά η κατάσταση ήταν από την αρχή μπερδεμένη με αυτους και ουσιαστικά πλέον λειτουργούν σαν προσωπικό project.
Τώρα σχετικά με τους ''thin lizzy'' δεν νομιζω να μπαίνουν στην κατηγορία του σοβαρού συγκροτήματος με την τωρινή τους μορφή.Πάντως αυτό που κανουνε ξεπερνάει τα όρια της αρπαχτής και φτάνει αυτά της ασέβειας.Το κακό είναι ότι υπάρχουν και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις(lynyrd skynyrd,uriah heap)

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #11 στις: 04/03/09, 12:00 »
δεν με ενοχλεί καθόλου μα καθόλου το reunion ( ειδικα σε μερικές περιπτώσεις το χαρηκα και με το παραπάνω βλεπε black sabbath ) αλλά διαχωρίζω το θεμα reunion και το θεμα αρπαχτή. Θα έλεγα οτι το reunion εγινε με προθέσεις μουσικής και όχι κερδους αν οι συναυλίες ειχαν τιμές νορμάλ. Δεν μπορώ να μην σκέφτομαι οταν πηγαίνω σε συναυλία "μεγαλης παλιας μπαντας θρύλου"  οτι τα 80 Ε που εδωσα δεν ειναι μερος του retirement program του καθε τελειωμένου μπάρμπα που βαράει μια κιθάρα...Είτε αυτός λέγεται Jimmy Page είτε Tony Iommi είτε Chuck Koulohand..
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #12 στις: 04/03/09, 16:16 »
Πιστεύω ότι στην πλειοψηφία τους τα reunions γίνονται για αρπαχτή.Και όχι μόνο αυτό , αλλά τα συγκροτήματα αυτά έχουν μερίδιο ευθύνης που άλλα νεότερα αξιόλογα συγκροτήματα μένουν στην αφάνεια.Αντί να 'βλογάνε συνέχεια τα γένια τους θα μπορούσαν να λένε και ένα καλό λόγο για κάποιο σύγχρονο συγκρότημα και γενικά να τους βοηθήσουν να αναδειχθούν.Αλλά τελικά το ροκ-σταριλικι συνδέεται άμεσα με τον εγωκεντρισμό και το ψώνισμα.Και εντάξει για τις εταιρίες τα ξέρουμε (θέλουν το σίγουρο κέρδος κλπ) αλλά να βλέπεις ροκάδες που κάποτε το έπαιζαν επανάσταση , αμφισβήτηση κλπ να πρωταγωνιστούν σε όλο αυτό το εξόφθαλμο μάρκετινγκ , μπορεί να σε κάνει να χάσεις και πάσαν ιδέαν...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Reunions... Αρπαχτή ή όχι ?? ...
« Απάντηση #13 στις: 17/03/09, 19:57 »
και τα δυο  ;)...αλλα τι να το κανεις αμα εχουν γινει 60 χρονων..
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/09, 19:59 από Garvin »