Αποστολέας Θέμα: IPOD TOUCH 8gb VS IPOD CLASSIC 120gb  (Αναγνώστηκε 10157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: IPOD TOUCH 8gb VS IPOD CLASSIC 120gb
« Απάντηση #25 στις: 03/06/09, 09:56 »
Ψήνομαι πάρα πολύ να πάρω το πορτοκαλι νανο... είναι μικρό και αγαπησιάρικο  ;) ( γούστα είναι αυτά! )

δες..αν ειναι αγαπησιαρικο τοτε δεν υπαρχει καν αντιλογος..η αγαπη νικαει παντα. ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: IPOD TOUCH 8gb VS IPOD CLASSIC 120gb
« Απάντηση #26 στις: 03/06/09, 10:45 »
Στο καινούριο nano η ροδέλα δεν είναι touch?
faser για να μπεις στο ιντερνετ χρειάζεται να κάνεις κάποια σύνδεση?

Από ιντερνετικά καταστήματα με ηλεκτρονικά είδη πιο προτείνετε?
Στο καινούργιο nano υπάρχει η κλασική ροδέλα.. Στρέφεις τον αντίχειρα σου προς τη φορά της ροδέλας clockwise (ή την αντίθετη αν θέλεις να τρέξεις upward το menu) και με τα 3 κουμπιά έχεις το next, previous και play.. Touch feature με την έννοια να πατάς την οθόνη δεν υπάρχει..

Για να μπεις στο internet μέσω ipod touch πρέπει να είσαι κοντά σε μια wireless internet σύνδεση.. Αν έχεις στο σπίτι σου wireless, τότε μπαίνει αυτόματα κάθε φορά που το ανοίγεις.. Γενικά έχει πάρα πολύ καλό connectivity.. Τις περισσότερες φορές το touch συνδέεται πιο γρήγορα από το laptop μου (αν και μπορεί να φταίει κάτι άλλο για αυτό)..

Γενικά πάντως αν θέλετε να κάνετε αγορά ipod προτείνω αποκλειστικά ebay.. Μπορεί να αργήσει 2-3 εβδομάδες αλλά αξίζει τον κόπο.. Η διαφορά τιμής είναι τεράστια.. Εμένα μου ήρθε μισή τιμή το touch σε σχέση με γνωστό κατάστημα υπολογιστών, αναλωσίμων και gadgets (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά καταλάβατε σίγουρα για ποιο μιλάω ;)).. Στο ebay πουλάει σαν τρελό και μέσα σε 1-2 μέρες έχεις βρει σίγουρα κάποιο new ipod που να πουλιέται σε γαργαλιστική τιμή.. Επενδύστε άφοβα αλλά προσοχή στους Κινέζους και στα reproductions.. Αν δείτε ipod touch με $100 τότε είναι σίγουρα reproduction, οπότε τσεκάρετε την περιγραφή εξωνυχιστικά.. 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: IPOD TOUCH 8gb VS IPOD CLASSIC 120gb
« Απάντηση #27 στις: 10/06/09, 01:42 »
τελικα παιδια σας ακουσα για τα μειονεκτηματα του touch και πηρα...το touch.ευχαριστω...τωρα αξιζει να το κανω jailbreak???το εχει κανει κανεις??τι παιζει χανω εγγυηση???αν θελετε πειτε και καμια εφαρμογη και παιχνιδακια να περασω πλζ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: IPOD TOUCH 8gb VS IPOD CLASSIC 120gb
« Απάντηση #28 στις: 10/06/09, 09:54 »
τελικα παιδια σας ακουσα για τα μειονεκτηματα του touch και πηρα...το touch.ευχαριστω...τωρα αξιζει να το κανω jailbreak???το εχει κανει κανεις??τι παιζει χανω εγγυηση???αν θελετε πειτε και καμια εφαρμογη και παιχνιδακια να περασω πλζ
Καταρχάς με γεια! Εννοείται ότι μπορείς να το κάνεις jailbreak χωρίς να ακυρωθεί η εγγύηση σου.. Το jailbreak είναι μια πλήρως αναστρέψιμη διαδικασία οπότε αν - χτυπάω ξύλο - πάθει κάτι και πρέπει να το στείλεις πίσω, ξαναβάζεις το original λογισμικό και είσαι OK.. Τώρα για το πως γίνεται το jailbreaking υπάρχουν άπειρα tutorials στο youtube, αλλά αν θέλεις μπορώ να σου πω αναλυτικές οδηγίες όταν πάω σπίτι και ξαναθυμηθώ τη διαδικασία.. Δεν είναι κάτι δύσκολο πάντως.. Την έχουν κάνει πολύ εύκολη τη διαδικασία.. Απλά τρέχεις μία εφαρμογή και τα άλλα γίνονται μόνα τους.. Παλιότερα έπρεπε να κάνεις κάποιους συνδυασμούς κουμπιών (10 δευτερόλεπτα το home, μετά πατάς ταυτόχρονα το on/off, μετά αφήνεις το home, κλπ.) αλλά τώρα μέσα σε 15 λεπτά είσαι έτοιμος..

Όσο για τις εφαρμογές, νομίζω ότι το καλύτερο είναι να διαλέξεις μόνος σου όταν το κάνεις jailbreak.. Υπάρχει ευρετήριο εφαρμογών κατανεμημένο ανά είδος εφαρμογής οπότε μπορείς να ψάξεις έτσι.. Πάντως must είναι να βάλεις το πακέτο των εφαρμογών itunes (το οποίο κανονικά πωλείται από την Apple για $15 ή κάτι τέτοιο, το οποίο σου δίνει εφαρμογή καιρού, μετοχών, χαρτών, κλπ.. Γενικά να ξέρεις πάντως ότι πρέπει κάθε φορά να ψάχνεις τα καλύτερα repositories.. Τα repositories είναι κάποιοι servers, ας το πούμε έτσι, στους οποίους είναι αποθηκευμένες οι εφαρμογές.. Αν δεν έχεις τα κατάλληλα reps δεν μπορείς να κατεβάσεις πολλές εφαρμογές, οπότε θέλει λίγο ψάξιμο για τα γνωστά reps.. Απλά θυμήσου να μην πολυφορτώσεις πάρα πολλά reps γιατί κάθε φορά που θα ανοίγεις το installer ή το cydia (ουσιαστικά η μητέρα-εφαρμογή όλων των jailbreaked εφαρμογών) θα κάνει refresh στα reps και αυτό μπορεί να πάρει από 5 λεπτά μέχρι 20.. Οπότε keep it to the minimum..

Πάντως, το internet βρίθει από άρθρα για jailbreaking και εφαρμογές.. Και κάτι τελευταίο.. Το 99% των εφαρμογών του ipod iphone, τρέχουν και σε ipod touch (με εξαίρεση φυσικά εκείνες που αφορούν sms texting και phoning), οπότε αν δεις στη περιγραφή μιας εφαρμογής που σου αρέσει ότι είναι για iphone, κατά πάσα πιθανότητα θα τρέχει και στο touch..

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: IPOD TOUCH 8gb VS IPOD CLASSIC 120gb
« Απάντηση #29 στις: 10/06/09, 12:37 »
Άντε με γειά σου... να το χαίρεσαι... και εμένα με πείσατε και θα πάρω από βδομάδα το nano  :P
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: IPOD TOUCH 8gb VS IPOD CLASSIC 120gb
« Απάντηση #30 στις: 11/06/09, 02:36 »
Θα ηταν μεγαλη βοηθεια faser αν μπορουσες να μου πεις τι να κανω για να το σπασω(jailbreak)αν εχεις βεβαια τον χρονο και οταν μπορεις βεβαια...α και ευχαριστω για τις με γειες :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: IPOD TOUCH 8gb VS IPOD CLASSIC 120gb
« Απάντηση #31 στις: 11/06/09, 03:34 »
Παράθεση
Οχι ρε συ δεν παρεξηγω ετσι κ αλλιως δεν εχω σκοπο να παρω τιποτα...ετσι εκανα το θεμα για να αυξησω τα ποστ μου για να πιστευουν ολοι οτι ειμαι πολυ ψαγμενος σε θεματα κιθαρας..

και γω φίλε δεν έχω ιδέα απο Ipod, για να αυξήσω τα ποστ μου και να πιστεύουν όλοι ότι είμαι πολύ ψαγμένος σε θέματα κιθάρας
και για την φουκαριάρα την μάνα μου που δεν ακούει  :P ;D
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/05, 19:47
από ερεβος
0 Απαντήσεις
2323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/07, 18:24
από mpamps
11 Απαντήσεις
4417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 10:31
από pa...
2 Απαντήσεις
3067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 18:55
από Alex Flouros
4 Απαντήσεις
3039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 03:00
από agrammatos
0 Απαντήσεις
2493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 18:19
από Mean
7 Απαντήσεις
4009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 23:56
από groovymood
0 Απαντήσεις
1957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/09, 15:16
από faser
8 Απαντήσεις
3234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 20:12
από zeromancer
29 Απαντήσεις
8886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/10, 01:53
από Fteo