Αποστολέας Θέμα: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!  (Αναγνώστηκε 17036 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #25 στις: 18/06/09, 12:39 »
Παιδια δεν καταλαβετε τι θελω να πω.
Προσωπικα ειμαι φανατικος κρεατοφαγος. Βασικα αν δε φαω κρεας για 2 μερες κατι παθαινω, πειναω ρε παιδι μου (ειτε ειναι κοτοπουλο ειτε ψαρι ειτε μπριζολα κτλ).
Αλλα αν μου το σερβιραν με τον τροπο που σερβιραν το ψαρι δε θα το ετρωγα ποτε.
Εγω το συγκεκριμενο βιντεο σχολιασα. Δεν ανηκω φυσικα σε καμια φιλοζωικη η κατι τετοιο. Ομως πιστευω ειναι αηδια να ριχνεις σαλτσες και αλλα διαφορα σε ζωα που ακομα δεν εχουν ξεψυχησει. Οσο αηδια ειναι και να τα βασανιζουν στις φαρμες και και και...

Άρα το όλο θέμα γίνεται για τον τρόπο με τον οποίο τρώγεται το ζώο και όχι για τον τρόπο με τον οποίο θανατώνεται,σωστά?
Γι'αυτό είπα και πριν πως είναι λάθος να το χαρακτηρίζει κανείς ως βλακεία.Μπορεί σε εμάς να φαίνεται αηδία,όσο αηδία θα φαινόταν και σε έναν γιαπωνέζο να βλέπει έναν έλληνα να τρώει μοσχαροκεφαλή πατσά  :)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #26 στις: 18/06/09, 13:30 »
Να πω κάτι, για άλλη μια φορά, χωρίς καμία διάθεση να υποστηρίξω κάποιους ή να κατηγορήσω κάποιους άλλους.
Δ Ε Ν   Β Α Σ Α Ν Ι Ζ Ο Ν Τ Α Ι   Τ Α   Ζ Ω Α   Σ Τ Ι Σ   Φ Α Ρ Μ Ε Σ ! ! !
Κανένας λογικός εκτροφέας ΔΕΝ το κάνει γιατί ΑΠΛΑ ΧΑΝΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. Πολλά χρήματα! Όσο καλύτερη είναι η κατάσταση των ζώων του τόσα περισσότερα κερδίζει. Είναι απλό.

Ηλίθιοι, κρετίνοι ή βασανιστές που να αποτελούν την εξαίρεση του κανόνα θα υπάρχουν πάντα και σε κάθε πτυχή της ζωής. Ο κανόνας όμως είναι ο παραπάνω. Τον ξαναγράφω:
Δ Ε Ν   Β Α Σ Α Ν Ι Ζ Ο Ν Τ Α Ι   Τ Α   Ζ Ω Α   Σ Τ Ι Σ   Φ Α Ρ Μ Ε Σ ! ! !
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #27 στις: 18/06/09, 13:35 »
Εγω νομιζω εχουμε χασει το νοημα. Το νοημα ποιο ειναι? Αν βασανιζονται τα ζωα γενικως? Αν πρεπει να τρωμε κρεας ή οχι? Αν η εκπομπη η συγκεκριμενη εχει καποια λογικη (και ηθικη) βαση?

Για μενα στην προκειμενη τιθεται μονο το ζητημα της εκπομπης αλλα δεν ειναι χειροτερο απο το δικο μας "Αγροτης μονος ψαχνει", και εκει βασανιζονται ανρθωποι.

Αλλα και τα ζωα να ηταν το ζητημα. Απλα ειναι κατι που εμεις δεν εχουμε συνηθισει, να βλεπουμε ζωα να μαγειρευονται ζωντανα (μονο οστρακα βλεπουμε αλλα δεν μας κανει εντυπωση πια, προφανως γιατι το εχουμε συνηθισει). Εδω συμβαινουν τα μυρια οσα, σε ανθρωπους και ζωα, νομιζω οτι το συγκεκριμενο ζητημα της συγκεκριμενης εκπομπης ειανι minor. Ας μην τρελενομαστε.

Και κυριως, να μην προσπαθουμε να δειξουμε ανωτεροτητα, πρωτον γιατι η Κινα σερνει απο πισω της εναν πολιτισμο που η "πολιτισμενη ευρωπη" δεν θα μπορεσει να φτασει ποτε και δευτερον γιατι δεν ειμαστε καθολου καλυτεροι εμεις οι "δυτικοι"
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #28 στις: 18/06/09, 14:17 »
Ωραια κλασικα πραγματα..Φτασαμε στο θεμα κρεατοφαγων χορτοφαγων υποκρισιας κλπ...

Εδω μιλαμε για παιχνιδι!!!Να ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ενα ζωο!

Αυτο ειναι χειροτερο και απο την κουλτουρα..Η κουλτουρα και τα εθιμα δεν ειναι αναγκαστικα καλα αλλα ειναι κατι
που οι ανθρωποι εχουν ας πουμε επικτητο οποτε ειναι δυσκολο να διωξουν.

Και στην ανατολη και στη δυση ειπαμε γινονται αναλογα πραγματα γιατι το τραβαμε?

Και παμε στα κλασικα τωρα..
Ο ανθρωπος ειναι απο τη φυση του παμφαγο.Εκτος αυτου ειναι και στη κουλτουρα του να τρωει κρεας.
Λογικο ειναι να πρεπει να σκοτωσει για να φαει.Το θεμα ειναι απο τη μια να προσπαθει να μην τρωει τοσο πολυ κρεας και απο την αλλη να παιρνει μετρα ωςστε να μην βασανιζει τα ζωα!Δηλαδη ολοι εσεις δεν συμφωνειτε σε αυτα τα 2?

Έτσι είναι. 1)Δικαίωμα να γκρινιάζει έχει μόνο όποιος δεν τρώει κρέας. 2)Και στο κάτω-κάτω, το λιοντάρι που τρώει ζωντανή την γαζέλα και την αντιλόπη στις σαβάνες, τι είναι βάρβαρο;
Για δωσε μου μια παραπανω εξηγηση στο 1)..Ο καπνιστης δεν μπορει να πει οτι το τσιγαρο βλαπτει?(φυσικα το παραδειγμα μου ειναι πολυ αδυναμο μιας και τ κρεας ειναι σχεδον απαραιτητο για τον ανρθωπο)
2)Λοιπον αυτο ειναι αστειο..Εμμεσως παραδεχεσαι οτι ειμαστε ακομα ζωα με τετοιες ενεργειες. ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #29 στις: 18/06/09, 14:55 »
Ενώ το να ρίχνεις το αστακό ζωντανό στην κατσαρόλα όπως κάνουμε εμείς δεν είναι;

Σε όλο τον πλανήτη έτσι μαγειρεύεται ο αστακός...μήπως να κάνουμε και ένα σύλλογο για μια πιο ανθρώπινη αστακομακαρονάδα?  :)

Όλα μια ιδέα είναι.Φάτε το κρεατάκι σας-ψαράκι σας και μην το σκέφτεστε.Από την άλλη αν σας ενοχλεί πολύ μπορείτε να γίνετε και χορτοφάγοι (τουλάχιστον μέχρι να διαμαρτυρηθεί κάποιος για τον τρόπο με τον οποίο ξηλώνουμε τις πατάτες από το χώμα).
Το ίδιο πράγμα λέμε! Δες το προηγούμενο μήνυμά μου.


Έτσι είναι. 1)Δικαίωμα να γκρινιάζει έχει μόνο όποιος δεν τρώει κρέας. 2)Και στο κάτω-κάτω, το λιοντάρι που τρώει ζωντανή την γαζέλα και την αντιλόπη στις σαβάνες, τι είναι βάρβαρο;
Για δωσε μου μια παραπανω εξηγηση στο 1)..Ο καπνιστης δεν μπορει να πει οτι το τσιγαρο βλαπτει?(φυσικα το παραδειγμα μου ειναι πολυ αδυναμο μιας και τ κρεας ειναι σχεδον απαραιτητο για τον ανρθωπο)
2)Λοιπον αυτο ειναι αστειο..Εμμεσως παραδεχεσαι οτι ειμαστε ακομα ζωα με τετοιες ενεργειες. ???

1)Ναι δικαίωμα να γκρινιάζει έχει μόνο αυτός που δεν τρώει κρέας, αφού μόνο γι' αυτόν δεν θανατώνονται ζώα για να γίνουν τροφή πριν την ώρα τους. Για σένα και για μένα που τρώμε το αρνάκι μας το Πάσχα και απολαμβάνουμε το κοκορέτσι μας στα Δερβενοχώρια, έχει στηθεί ολόκληρη βιομηχανία κρέατος και κτηνοτροφίας για να καλύψει αυτές τις ανάγκες μας. Δηλαδή αντί να κυνηγάς, να εκτρέφεις και να σφάζεις ο ίδιος το κρέας σου το παίρνεις έναντι αντιτίμου. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να γκρινιάζεις, απλά δεν βλέπω τον λόγο.
2) Από βιολογικής απόψεως το εννοώ πάντα. Δηλαδή δεν αλλάζει κάτι για σένα και για κάποιο ζώο. Και εσύ πρέπει να σκοτώσεις για να τραφείς όπως και αυτό. Φυσική διαδικασία είναι. Και με τέτοιες ενέργειες ή μαγειρεύοντας το φαγητό μας δεν γινόμαστε περισσότερο ή λιγότερο πολιτισμένοι αλλά το κάνουμε επειδή έτσι είναι πιο νόστιμο. Αλλιώς ακόμα ωμά θα τα τρώγαμε τα φαγητά μας.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι όσους πείραξε τους πείραξε επειδή έγινε μπροστά στην κάμερα. Λες και όταν γίνονται ακριβώς τα ίδια για να ετοιμαστεί ένα γεύμα, που εμείς σαν Έλληνες μπορεί να μην το τρώμε, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #30 στις: 18/06/09, 15:21 »
1)Δεν γκρινιαζω με αυτη την εννοια.Λεω τι θα μπορουσαμε να κανουμε.Να μειωσουμε καπως την καταναλωση κρεατος,να ζηταμε σωστες συνθηκες διαβιωσης και σφαγης των ζωων κλπ.Αν ημουν βοσκος ή οτι αλλο θα το εκανα ναι.Και δεν κατηγορω αυτους φυσικα.Τυχαινει να ειμαι της πολης ομως και να σκοτωσω οτιδηποτε δεν ειναι ουτε θα γινει μια συνηθεια μου.Τισ διαφορες μεταξυ αφαιρω μια ζωη-τρωω νομιζω μπορουμε να τις καταλαβουμε ολοι.

2)Να σκοτωσεις ναι.Αλλα οχι οπως τα ζωα.Ειμαστε ανθρωποι με συναισθηση του τι κανουμε ετσι?Το να μην αφηνεις το ζωο να σπαρταραει μεσα στο καυτο λαδι ειναι ενα χαρακτηριστικο του εχω συναισθηση τι κανω και ειμαι ανθρωπος!
Οσο για τα ωμα..Ειναι κατι διαφορετικο παλι..Αφου τα ωμα δεν σημαινει και ζωντανα.

Ναι με πειραζει που ειναι μπροστα στη καμερα.Και δεν με πειραξε το συγκεκριμενο μονο αλλα οπως ειπα παραπανω το καθετι με μοερφη παιχνιδιου που συνισταται το βασανισμο ζωων ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.Η μαλλον με σκοπο τη ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ καποιων(δεν θα βαλω χαρακτηρισμους γιατι θα σβηστουν) που θα το βλεπουν απο το χαζοκουτι τους.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #31 στις: 18/06/09, 16:49 »
ε ρε τι ανωμαλα ατομα που υπαρχουν......
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #32 στις: 18/06/09, 22:17 »
Α,καλαααααααααααά..Ε,ρε 'Iron' Mike Zambidis που του χρειάζεται...
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #33 στις: 18/06/09, 22:29 »
Τώρα μου τη λες χωρίς λόγο αλλα τες πα. :P Δε θέλω να κερδίσω εντυπώσεις.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν κάποιος δει αυτο το βίντεο και πει ότι του άρεσε, τότε ναι υπάρχει θέμα. Και μιλάω πολύ σοβαρά. Ακόμη και να πεις "δε μου λέει κατι" δηλώνει κατά κάποιο τρόπο μια άποψη. Ενώ το να πεις "μου αρέσει" είναι προβληματικό.
Προτείνω το σφαιρικό γιατί πιστεύω ότι δε θα μαλώσουμε όπως γίνεται σε κάτι τέτοια θέματα στα οποία όλοι συμφωνούμε αλλά πρέπει να τα γεμίσουμε με κακεντρεχή ποστς.
Μάλλον παρεξήγησες το ύφος μου, ισως φταίω κι εγώ γιατί έχω παρακολουθήσει αρκετούς χαζούς καυγάδες σε φόρα τις τελευταίες δυο μέρες και δε θέλω να δω εδώ άλλον έναν.

Δεν είχα καμία πρόθεση να "σού την πώ", ούτε εννοούσα ότι προσπαθείς εσύ να κερδίσεις εντυπώσεις με αυτά που λες. Λέω ότι αν αρχίσουμε συζήτηση για το ποιές πρακτικές είναι πιο βάρβαρες ή ασεβείς γενικά δεν θα φτάσουμε σε κανένα συμπέρασμα πέρα από τη δημιουργία εντυπώσεων, γιατί μια τέτοια συζήτηση είναι καθαρά φιλολογική. Η βαρβαρότητα και η ασέβεια προς τη ζωή είναι ηθικά μεγέθη, και ως τέτοια δεν είναι μετρήσιμα. Δεν μπορεί να είναι κανείς περισσότερο ή λιγότερο βάρβαρος ή ασεβής ή ότιδήποτε άλλο, όπως και δεν μπορεί κάποιος να είναι περισσότερο ή λιγότερο ανήθικος. Ή είσαι ηθικός (βάρβαρος, ασεβής, κλπ) ή δεν είσαι. Δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις, όπως δεν υπάρχει πολύ ή λίγο έγγυος. Τα υπόλοιπα είναι απλά λόγια του αέρα. Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου γνώμη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #34 στις: 19/06/09, 22:04 »
Ένας ψαροτουφεκάς μου τριγυρίζει εδώ στο σπίτι μου με πληροφόρησε μετά τη θέαση του video ότι τα βράγχια των ψαριών ανοιγοκλείνουν αρκετή ώρα με το θάνατό τους από νευρικά αίτια (δεν ξέρω πώς θα λεγόταν αυτό [κτην]ιατρικά,) κατά τον ίδιο τρόπο που οι βεντούζες του χταποδιού βεντουζώνουν ακόμα και μετά το γούλιασμα (δηλαδή όταν πια δεν υπάρχει καμία ελπίδα ζώσας ψυχής εντός του χταποδιού). Το ίδιο συμβαίνει και με τις κομμένες ουρές των σαυρών, πιθανότατα και με τα τεμαχισμένα φίδια.

Όχι ότι αυτό κάνει λιγότερο αποκρουστικό (για μια ευρωπαία και όχι μια ασιάτισσα) το θέαμα, ούτε και λιγότερο ενοχλητικό το ότι όλα αυτά που είδαμε γίνονται στα πλαίσια μιας επίδειξης ταχύτητας.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Jeff L.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar playing ain't a sport.
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #35 στις: 20/06/09, 00:38 »
Βαρέθηκα να βλέπω κινέζους να τρώνε ότι κινείται, και βαρέθηκα να βλέπω κινέζους να κάνουν τα πάντα παιχνίδι. Έχει καταντήσει υπερβολικά ηλίθιο το θέμα, και κάτι τέτοια είναι απλά καραγκιοζιλίκια. Έλεος πια. Δεν πιστεύω πως τίθεται θέμα ρατσισμού όταν οι τύποι μαγειρεύουνε και τρώνε ζωντανά ζώα, τα οποία πολλές φορές συμπεριλαμβάνουν ακόμα και σκυλιά, γάτες και λοιπά κατοικίδια. Έλεος και πάλι έλεος. Αίσχος. Αρκουδέηδες.
Run Lola, run.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #36 στις: 24/06/09, 11:55 »
Δεν ξέρω αλλά εμένα μου φαίνονται εξαιρετικά νόστιμα αυτά που είδα. Και όσο για τον βασανισμό, έλεος με την υποκρισία...Εμείς που κάθε Πάσχα σουβλίζουμε ολόκληρο Α Ρ Ν Ι είναι καλύτερο??

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #37 στις: 24/06/09, 13:13 »
τα παιδιά ρε Germ διαμαρτύρονται για το ότι σερβίρουνε και μαγειρεύουνε τα ψάρια όσο είναι ζωντανά!
όχι άμα τα χουνε σκοτώσει πρώτα και δεν βασανίζονται όπως στην περίπτωση του αρνιού....

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #38 στις: 24/06/09, 14:55 »
Δεν ξέρω αλλά εμένα μου φαίνονται εξαιρετικά νόστιμα αυτά που είδα. Και όσο για τον βασανισμό, έλεος με την υποκρισία...Εμείς που κάθε Πάσχα σουβλίζουμε ολόκληρο Α Ρ Ν Ι είναι καλύτερο??

Δεν τίθεται θέμα για το πια πράξη είναι καλύτερη (άκου προβληματισμός, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να σκοτώσεις κάτι...), σε όλες τις περιπτώσεις τα ζώα θα υποφέρουν. Ξεπεράστε το, είμαστε παμφάγα ζώα και εμείς που τρώμε κρέας (όσοι τρώμε) θα πρέπει να σκοτώσουμε την τροφή μας πρώτα. Στην προκειμένη περίπτωση όμως το βρίσκω εξαιρετικά χυδαίο να μεταχειρίζονται έτσι τα ζώα για ένα τηλεπαιχνίδι και εξαιρετικά ανόητη τη διαφωνία για το ποιος σκοτώνει καλύτερα* τα ζώα.



*όπου "καλύτερα" βλέπε πιο ανώδυνα ή πιο σωστά ώστε να μη χαλάσει το κρέας ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #39 στις: 24/06/09, 15:26 »
τα παιδιά ρε Germ διαμαρτύρονται για το ότι σερβίρουνε και μαγειρεύουνε τα ψάρια όσο είναι ζωντανά!
όχι άμα τα χουνε σκοτώσει πρώτα και δεν βασανίζονται όπως στην περίπτωση του αρνιού....


Διάβασε την απάντηση 23 για να δεις τι παθαίνει το καημένο το αρνί το πάσχα  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #40 στις: 24/06/09, 16:15 »
μάλιστα...
νόμιζα πως τα σκοτώνουν μία και έξω...
οπότε και με το αρνί η ίδια μαλ***α γίνεται πάνω κάτω....

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #41 στις: 24/06/09, 16:50 »
Ο τρόπος που περιγράφει ο RoyBatty είναι ας πούμε ο "ερασιτεχνικός" ή "οικιακός" τρόπος.
Τα οργανωμένα σφαγεία έχουν μηχανήματα που αναισθητοποιούν τα ζώα πριν σφαχθούν.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #42 στις: 25/06/09, 18:36 »
Δεν ξέρω αλλά εμένα μου φαίνονται εξαιρετικά νόστιμα αυτά που είδα. Και όσο για τον βασανισμό, έλεος με την υποκρισία...Εμείς που κάθε Πάσχα σουβλίζουμε ολόκληρο Α Ρ Ν Ι είναι καλύτερο??

Δεν τίθεται θέμα για το πια πράξη είναι καλύτερη (άκου προβληματισμός, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να σκοτώσεις κάτι...), σε όλες τις περιπτώσεις τα ζώα θα υποφέρουν. Ξεπεράστε το, είμαστε παμφάγα ζώα και εμείς που τρώμε κρέας (όσοι τρώμε) θα πρέπει να σκοτώσουμε την τροφή μας πρώτα. Στην προκειμένη περίπτωση όμως το βρίσκω εξαιρετικά χυδαίο να μεταχειρίζονται έτσι τα ζώα για ένα τηλεπαιχνίδι και εξαιρετικά ανόητη τη διαφωνία για το ποιος σκοτώνει καλύτερα* τα ζώα.



*όπου "καλύτερα" βλέπε πιο ανώδυνα ή πιο σωστά ώστε να μη χαλάσει το κρέας ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

Αμα το εξετάσουμε αυστηρά, το σούβλισμα του αρνιού είναι ένα στυλιστικά βίαιο χόμπυ, αφού περιλαμβάνει και την τελική διαπόμπευση του ζώου όσο είναι ακόμα αρτιμελές και πλήρες, για 4 με 5 ώρες ;D ;D. Είναι σα να σκοτώσουν κάποιον και να τον σέρνουν στον δρόμο με ένα σχοινί. Μην το ψάχνετε δεν βγαίνει άκρη, αυτός ο κόσμος δεν είναι για ευαίσθητους... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #43 στις: 30/06/09, 11:06 »
Τα οργανωμένα σφαγεία έχουν μηχανήματα που αναισθητοποιούν τα ζώα πριν σφαχθούν.


Αν και λίγο καθυστερημένα,έπεσα τυχαία πάνω σε μερικά video τα οποία δείχνουν πως αν και έτσι πρέπει να γίνεται,η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική,ειδικά στον δυτικό κόσμο:






(είπε κανείς κάτι για "ζωντανό βράσιμο"; )

σημ. όλα τα video περιέχουν άκρως ενοχλητικές εικόνες,οπότε αποφύγετε να τα δείτε εαν σας ενοχλούν τέτοιου είδους θεάματα.

Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #44 στις: 30/06/09, 11:23 »
Τα οργανωμένα σφαγεία έχουν μηχανήματα που αναισθητοποιούν τα ζώα πριν σφαχθούν.


Αν και λίγο καθυστερημένα,έπεσα τυχαία πάνω σε μερικά video τα οποία δείχνουν πως αν και έτσι πρέπει να γίνεται,η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική,ειδικά στον δυτικό κόσμο:
http://www.youtube.com/watch?v=zhlhSQ5z4V4
http://www.youtube.com/watch?v=wyRXM0PB0sM
http://www.youtube.com/watch?v=PFgbHK6yP2g
(είπε κανείς κάτι για "ζωντανό βράσιμο"; )


Αν ψάξεις είναι πιθανόν να βρεις και χειρότερα ακόμη. Να θυμίσω μόνο τι είχα γράψει όσον αφορά το βασανισμό των ζώων στις φάρμες. Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τα σφαγεία.

Να πω κάτι, για άλλη μια φορά, χωρίς καμία διάθεση να υποστηρίξω κάποιους ή να κατηγορήσω κάποιους άλλους.
Δ Ε Ν   Β Α Σ Α Ν Ι Ζ Ο Ν Τ Α Ι   Τ Α   Ζ Ω Α   Σ Τ Ι Σ   Φ Α Ρ Μ Ε Σ ! ! !
Κανένας λογικός εκτροφέας ΔΕΝ το κάνει γιατί ΑΠΛΑ ΧΑΝΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. Πολλά χρήματα! Όσο καλύτερη είναι η κατάσταση των ζώων του τόσα περισσότερα κερδίζει. Είναι απλό.

Ηλίθιοι, κρετίνοι ή βασανιστές που να αποτελούν την εξαίρεση του κανόνα θα υπάρχουν πάντα και σε κάθε πτυχή της ζωής. Ο κανόνας όμως είναι ο παραπάνω. Τον ξαναγράφω:
Δ Ε Ν   Β Α Σ Α Ν Ι Ζ Ο Ν Τ Α Ι   Τ Α   Ζ Ω Α   Σ Τ Ι Σ   Φ Α Ρ Μ Ε Σ ! ! !
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #45 στις: 30/06/09, 11:49 »
Η λογική  σου πως
Κανένας λογικός εκτροφέας ΔΕΝ το κάνει γιατί ΑΠΛΑ ΧΑΝΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. Πολλά χρήματα! Όσο καλύτερη είναι η κατάσταση των ζώων του τόσα περισσότερα κερδίζει. Είναι απλό.
είναι υπεραπλουστευμένη και μονόπλευρη.Όταν έχεις να κάνεις με ΠΟΛΛΑ ζώα τα οποία λόγο σκοπού έχουν μικρό χρόνο ζωής,ο χρόνος-κόπος οποίος θα σπαταληθεί για την σωστή(με βάση τους κανονισμούς) μεταφορά,σφαγή κλπ τους κοστίζει ΠΟΛΥ περισσότερο από μερικά κιλά κρέας παραπάνω τα οποία αναπληρώνονται από την ποσότητα.Ούτως η άλλως κάνενας εκτροφέας δεν κάνει μακροχρόνια πάχυνση στα ζώα του.
Eίναι αφελές να μιλάμε για εξαιρέσεις.Μετά από πόσα παραδείγματα η εξαίρεση γίνεται κανόνας ;

 
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:53 από RoyBatty »
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #46 στις: 30/06/09, 12:02 »
Η λογική  σου πως
Κανένας λογικός εκτροφέας ΔΕΝ το κάνει γιατί ΑΠΛΑ ΧΑΝΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. Πολλά χρήματα! Όσο καλύτερη είναι η κατάσταση των ζώων του τόσα περισσότερα κερδίζει. Είναι απλό.
είναι υπεραπλουστευμένη και μονόπλευρη.Όταν έχεις να κάνεις με ΠΟΛΛΑ ζώα τα οποία λόγο σκοπού έχουν μικρό χρόνο ζωής,ο χρόνος-κόπος οποίος θα σπαταληθεί για την σωστή(με βάση τους κανονισμούς) μεταφορά,σφαγή κλπ τους κοστίζει ΠΟΛΥ περισσότερο από μερικά κιλά κρέας παραπάνω τα οποία αναπληρώνονται από την ποσότητα.

Θα μου επιτρέψεις να πω ότι κάνεις λάθος. Με τέτοια οικονομικά στοιχεία ασχολούμαι επαγγελματικά τα τελευταία 16-17 χρόνια της ζωής μου.

Όποτε θέλεις και σε σφαγείο της δικής σου επιλογής και χωρίς προειδοποίηση μπορούμε να πάμε και να δεις αν και πόσα από τα 20.000 κοτόπουλα που μπορεί να σφαχθούν σε μια μέρα θα "βράσουν ζωντανά". Σχεδόν κανένα! Στο λέω εγώ!

Είναι πολλά τα λεφτά φίλε RoyBatty :)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #47 στις: 30/06/09, 12:22 »
Με τέτοια οικονομικά στοιχεία ασχολούμαι επαγγελματικά τα τελευταία 16-17 χρόνια της ζωής μου.
Δεν προσπαθώ να ακυρώσω την επαγγελματική σου ιδιότητα,στην οποία προφανώς και έχεις μεγαλύτερη εμπειρία.Τα οικονομικά όμως στοιχεία με τα οποία ασχολείσαι είναι η μη χειροπιαστή πλευρά.Επειδή όμως δεν ήμουν πάντα μηχανικός η/υ αλλά έχω υπάρξει και παραγωγός πρωτογενών προϊόντων,έχω δεί με τα μάτια μου ακρότητες οι οποίες θα σε έκαναν να πίνεις μόνο νερό και να βοσκάς χορτάρι.Και δεν ήταν ούτε καν σε μαζική κλίμακα.

Όποτε θέλεις και σε σφαγείο της δικής σου επιλογής και χωρίς προειδοποίηση μπορούμε να πάμε και να δεις αν και πόσα από τα 20.000 κοτόπουλα που μπορεί να σφαχθούν σε μια μέρα θα "βράσουν ζωντανά". Σχεδόν κανένα! Στο λέω εγώ!
δυστυχώς είναι δύσκολο να πάμε σε ένα από τα χιλιάδες εκτροφεία των KFC. Μην το περιορίζεις στην Ελλαδίτσα μας,γιατί ακυρώνεις το επιχείρημά σου φίλε indie-anos  :)

Είναι πολλά τα λεφτά φίλε RoyBatty :)
άρα ξέρεις καλύτερα από εμένα πως τη σημερινή εποχή τα λεφτά είναι στην ποσότητα και όχι στην ποιότητα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 12:31 από RoyBatty »
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #48 στις: 30/06/09, 13:46 »
Τα οικονομικά όμως στοιχεία με τα οποία ασχολείσαι είναι η μη χειροπιαστή πλευρά.

???
Δεν το κατάλαβα το παραπάνω.

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και όχι οικονομολόγος. Τα στοιχεία λένε ότι:
Η μηχανή που αναισθητοποιεί τα κοτόπουλα κοστίζει Α €.
Η μεταφορά της από Ολλανδία και το κόστος εγκατάστασης είναι Β €.
Το κόστος λειτουργίας της (νερό, ρεύμα) για ένα έτος είναι Γ €.
Το κόστος συντήρησης για ένα έτος είναι Δ €.
Το κόστος απόσβεσης 15ετίας είναι Ε €.
Η πιθανή δανειακή επιβάρυνση ανά έτος είναι ΣΤ €.
...κλπ κλπ. για να μην σε ζαλίζω.
Αν προσθέσεις τα παραπάνω και το ποσό που βγάλεις το διαιρέσεις με τα εκατομμύρια κοτόπουλα που θα σφάξει ένα σφαγείο σε ένα χρόνο, το κόστος που θα βγάλεις είναι ανύπαρκτο.

Πέρα από τα παραπάνω όμως θα σου πω το εξής απλό. Το κοτόπουλο που δείχνει στο βίντεο να το πετάει ο εργάτης στον τοίχο για να ψοφήσει, είναι ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ! ΔΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ! Το ίδιο και τα άλλα που χοροπηδάει επάνω τους. Είναι δηλ. 100% ΖΗΜΙΑ για το σφαγείο.
Πιστεύεις εσύ ότι ο εργάτης αυτός είχε οδηγία από τη διεύθυνση του σφαγείου να τα θανατώσει έτσι;
Αν δεν είναι αυτό "χειροπιαστό οικονομικό στοιχείο", τότε πιο είναι;

Όσον αφορά άλλα δύο ζητήματα που αναφέρεις:

δυστυχώς είναι δύσκολο να πάμε σε ένα από τα χιλιάδες εκτροφεία των KFC. Μην το περιορίζεις στην Ελλαδίτσα μας,γιατί ακυρώνεις το επιχείρημά σου φίλε indie-anos  :)
...
άρα ξέρεις καλύτερα από εμένα πως τη σημερινή εποχή τα λεφτά είναι στην ποσότητα και όχι στην ποιότητα  ;)

Δεν έχω πάει ούτε εγώ σε εκτροφεία ή σφαγεία της KFC. Έχω πάει όμως σε εκατοντάδες άλλα κυριολεκτικά σε όλη την Ευρώπη. Πίστεψέ με δεν διαφέρουν σε τίποτε.

Τα λεφτά έχουν το ίδιο χρώμα απ' όπου κι αν προέρχονται. Και την επιχείρηση δεν την ενδιαφέρει τόσο από που προέρχονται, όσο το να είναι πολλά.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #49 στις: 30/06/09, 14:42 »
Αν προσθέσεις τα παραπάνω και το ποσό που βγάλεις το διαιρέσεις με τα εκατομμύρια κοτόπουλα που θα σφάξει ένα σφαγείο σε ένα χρόνο, το κόστος που θα βγάλεις είναι ανύπαρκτο.

Το λάθος σου είναι πως θεωρείς τα έξοδα σαν στατικά στοιχεία.To κόστος παραγωγής είναι ανύπαρκτο εφόσον υπάρχει ροή του προϊόντος,κοινώς τα εκατομμύρια κοτόπουλα.Εαν για τον οποιοδήποτε λόγο αυτή η ροή δεν πιάνει το αναμενόμενο όριο,τότε έχεις χάσιμο.Ποιος νομίζεις πως θα κάτσει να τηρήσει κατά γράμμα τους κανονισμούς όταν πρόκειται για το κέρδος;

Πέρα από τα παραπάνω όμως θα σου πω το εξής απλό. Το κοτόπουλο που δείχνει στο βίντεο να το πετάει ο εργάτης στον τοίχο για να ψοφήσει, είναι ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ! ΔΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ! Το ίδιο και τα άλλα που χοροπηδάει επάνω τους. Είναι δηλ. 100% ΖΗΜΙΑ για το σφαγείο.
Πιστεύεις εσύ ότι ο εργάτης αυτός είχε οδηγία από τη διεύθυνση του σφαγείου να τα θανατώσει έτσι;
Αν δεν είναι αυτό "χειροπιαστό οικονομικό στοιχείο", τότε πιο είναι;
Aυτό δεν είναι χειροπιαστό στοιχείο,είναι υπόθεση.Το εξής απλό που δεν υπολογίζεις στην υπόθεσή σου είναι πως ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ.Σε όλες τις επιχειρήσεις που ασχολούνται με μεταποίηση πρωτογενών προϊοντων υπάρχει πάντα και ένα επιτρεπτό ποσοστό "φύρας" και συνυπολογίζεται στο κόστος.Το καημένο το κοτόπουλο που ποδοπατήθηκε  είναι δυστυχώς μέρος αυτού του ποσοστού.
Το παράδειγμα σου είναι ατυχές γιατί πιάνει ένα μεμονωμένο περιστατικό.Φυσικά και ο εργάτης δεν έχει τέτοια οδηγία,αλλά αν αρχίσει να ποδοπατάει όλα τα κοτόπουλα που θα βρει μπροστά του τότε θα υπάρξει πρόβλημα-και για τον ίδιο.Αλλά έστω κι έτσι,ποιός σου είπε ότι το πατημένο πουλερικό είναι για πέταμα?Τα σουπερμάρκετ δεν πωλούν μόνο ολόκληρα κοτόπουλα.

Δεν έχω πάει ούτε εγώ σε εκτροφεία ή σφαγεία της KFC. Έχω πάει όμως σε εκατοντάδες άλλα κυριολεκτικά σε όλη την Ευρώπη. Πίστεψέ με δεν διαφέρουν σε τίποτε.
H ευρώπη με τους σχετικά αυστηρούς κανονισμούς της δεν είναι όλος ο κόσμος.Όταν θα κάνεις ένα world tour το ξανασυζητάμε.

Τα λεφτά έχουν το ίδιο χρώμα απ' όπου κι αν προέρχονται. Και την επιχείρηση δεν την ενδιαφέρει τόσο από που προέρχονται, όσο το να είναι πολλά.
τα πολλά λεφτά δεν γίνονται με καλοσύνες.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
23539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/06, 15:57
από wild child
1 Απαντήσεις
1622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/06, 23:02
από Κατερινα_
44 Απαντήσεις
17463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 20:27
από e.t.
30 Απαντήσεις
9411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 22:58
από chorrer
8 Απαντήσεις
4075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 23:36
από morpheas
7 Απαντήσεις
2617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 19:18
από ilianthos-Kanlis
1 Απαντήσεις
2180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 18:49
από tseug
18 Απαντήσεις
6363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 09:02
από JP.M
0 Απαντήσεις
2164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/18, 00:52
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/22, 11:49
από ivikos