Αποστολέας Θέμα: Αγορα Jackson!  (Αναγνώστηκε 5600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγορα Jackson!
« στις: 09/11/09, 23:30 »
Καλησπερα,
ενδιαφερομαι να αγορασω μια Jackson και δεν κοιταω αλλες γιατι εχω φαει σκαλωμα... ;D
τωρα εχω μια fender strat αλλα θελω πιο βαρυ ηχο γιατι εχουμε αρχισει και παιζουμε metal κτλ...
βεβαια δεν θελω να δωσω εναν σκασμο λεφτα ετσι ςχω δει αυτες τις 2:

http://www.music123.com/Jackson-JS30KV-King-V-Electric-Guitar-520304-i1445396.Music123

http://www.music123.com/Jackson-JS30KV-King-V-Electric-Guitar-520304-i1445396.Music123

η δευτερη ειναι σαφως καλυτερη απο την πρωτη αλλα η πρωτη ειναι φθηνοτερη....
καλα μην κοπανατε! ξερω,ξερω οτι πληρωνεις παιρνεις!!!

ακουω εντυπωσεις. οπως επισης και προτασεις αλλα μονο σε flying V...

επισης ξερετε κανενα καλο και αξιοπιστο site για αγορα??

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #1 στις: 10/11/09, 10:22 »
Οταν προσανατολίζεσαι σε μια μάρκα κύρους, προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει να αγοράσεις το αυθεντικό προϊόν, αλλιώς καλύτερα πάρε μια "άμαρκη" που μπορεί να είναι καλύτερη από το brand name.

Με άλλα λόγια, μην πάρεις κινεζοκορεατοταϋλανδόξυλα. Αυτά μπαίνει κορμός από την μια μεριά στο μηχάνημα και βγαίνει κιθάρα από την άλλη μια μεριά, τους κολλάνε και το αυτοκόλλητο και συ θα είσαι με την ψευδαίσθηση ότι έχεις Jackson.... εννοείται το ίδιο ισχύει και για τις άλλες στυλ epiphone,Ltd , κλπ...   σαν τα seat παλιά που διαφήμιζαν και καλά "System porsche"  ;D

Ή παίρνεις αμερικάνικη αυθεντική ή δες άλλη μάρκα.


Υ.Γ.  By the way έχεις δώσει το ίδιο link δυό φορές  ;)
Από την άλλη , ασν σε "φτιάχνει" να βλέπεις να γράφει Jackson κανένα πρόβλημα. Και ποιόν δεν του αρέσει; Απλά να ξέρεις ότι θα έχει διαφορά από την αμερικάνικη.

Στο λέω από προσωπική εμπειρία μεταξύ epiphone και Gibson. Παρόλο που έχω δύο Gibson πήρα έτσι για το look μια epiphone το σχέδιο Bulls eye αυτό το κλασσικό του Zakk Wylde. Το έκανα όπως καταλαβαίνεις διότι η καθαρόαιμη σε Gibson Custom shop έχει κάτι χιλιάρικα.....  Ε λοιπόν, τι μαγνήτες άλλαξα (έβαλα το σετ EMG τους ενεργούς του Zakk Wylde) τίποτα... καμία σχέση με Gibson. Καυσόξυλα τελείως μιλάμε, όποτε ανάβω το τζάκι αυτήν σκέφτομαι...  ;D   εννοείται ότι αν δεν είχα την original να κάνω άμεση σύγκριση , το πιθανότερο θα ήταν να έλεγα σήμερα "έλα μωρέ σχεδόν τα ίδια παίζει με Gibson, γιατί να δώσω τόσα λεφτά για να γράφει Gibson; "

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #2 στις: 10/11/09, 10:38 »
Τasoik τα παραλες... Οι jackson ειναι αξιολογα οργανα οπου και αν κατασκευαζονται.
Αυτη η συγκεκριμενη πρεπει ναι ειναι japan. Ειχα παιξει εχει μια ο κιθαριστας μου, φοβερο οργανακι, με τα απολυτως βασικα.
Αλλα το μονο ελλατωμα που εχω παρατηρησει ειναι οτι ορθιος ειχα προβλημα γιατι μαλλον δεν ειναι καλα ζυγισμενο το οργανο, και συνεχως εγερνε το μανικι προς τα κατω.
Βεβαια μετα που το δοκιμασα με μια πιο φαρδια ζωνη δεν ηταν τοσο εντονο το προβλημα αλλα εχε το νου σου γιατι και καθιστος ειναι λιγο δυσκολο να σε βολεψει.
Αλλα αυτο ισχυει με ολες τις V. Ειται gibson ειτε jackson ειτε αμερικα ειτε κορεα.
Απο ηχο εσκιζε, πριμαριστοι μαγνητες που γενικα δεν γουσταρω αλλα για το στυλ που εχει φτιαχτει ειναι κομπλε.
Βεβαια δεν μπορω να την συγκρινω σαν ποιοτητα με αμερικανικες. To Ιδιο παλικαρι εχει μια usa soloist και ειναι τελειως αλλη φαση.

Και παλι ομως για τα χρηματα της ειναι πολυ αξιολογη.

Εγω ειχα για λιγο μια gibson flying v faded, την οποια ειχα παρει δευτερο χερι λιγο πιο ακριβη απο την jackson που θες, και θα μπορουσα να στην προτεινω εφοσον σε βολευουν χοντρα μανικια.Δεν εγερνε το headstock και  απο ηχο για μενα ηταν καμποσο πανω απο την jackson. Πολυ high output. :P
Βεβαια την εδωσα γιατι τελικα στρατ ιζ δι ονλι γουει για μενα.

Απο μαγαζια δες
www.thomann.de
www.musicstore.de
www.dv247.com

Και τα 3 δοκιμασμενα (το musicstore εχει την δυνατοτητα αντικαταβολης).

Kαι αν θες κατι μεταχειρο δες εδω στα secondhand του φιλου coda.
http://www.coda-music.com/product_info.php?cPath=170&products_id=5404
http://www.coda-music.com/product_info.php?cPath=170&products_id=5832

H Gibson ειναι λιγο ακριβη αλλα τα αξιζει αυτα τα χρηματα πιστευω.
Απο αυτον ειχαμε παρει μια Gibson Les Paul Classic μεταχειρη και ηταν σαν καινουρια. Μπορεις να τον παζαρεψεις αυτονανε ;D

Δες και αυτη απο τις αγγελιες
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=11612

Και νομιζω ενα φιλαρακι πρεπει να πουλαει μια JACKSON RR3 γυρω στα 400 ευρω, αυτη εδω ειναι αν ενδιαφερεσαι στειλε μου πμ να τον ρωτησω
http://profile.ultimate-guitar.com/profile_mojo_data/5/8/1/2/581232/pics/_c278395_image_0.JPG
Σπερνει το οργανακι και πολυ ομορφο

Αυτα. Ελπιζω να βοηθησα
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/09, 11:39 από Stinky »

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #3 στις: 10/11/09, 10:53 »
Παράθεση
σαν τα seat παλιά που διαφήμιζαν και καλά "System porsche"
Πωπωπω τι ειπες ρε θηριο... Μας ειχε αφησει το Porche system 2-3 φορες στο δρομο σου λεω! χαχχχαχαχ

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #4 στις: 10/11/09, 11:44 »
Δεν το βοηθας το παιδι ομως οταν ψαχνει μια κιθαρα σε Α μπατζετ κι εσυ του προτεινεις μια αλλη σε 5*Α μπατζετ...
Και εγω ειχα μια Jackson DXMG και δεν ειναι καθολου καυσοξυλο...
Οποτε μαλλον το ''made in USA'' να μην ειναι πανακεια...
Παντως φιλε μου, αν και προς τιμην σου παραδεχεσαι οτι εχεις κολλημα με τη συγκεκριμενη μαρκα, να κοιταζες και πουθενα αλλου.


Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #5 στις: 10/11/09, 21:43 »
Παιδες ευχαριστω πολυ για τις γνωμες και τις αποψεις σας!

σημερα πηγα να παρω την κιθαρα μου απο service και μου ειπε ο τυπος που την φτιαχνει να κοιταξω τις cort.
επειδη κανει service κτλ και βλεπει καθε μερα αρκετες κιθαρες μου ειπε οτι ολα τα υλικα ειναι απο αμερικη Αμερικη και κατασκευαζονται αν θυμαμαι καλα στην Κορεα και μου ειπε οτι απο ποιοτητα κατασκευης ειναι top και με λιγοτερα λεφτα απο μια jackson πχ μπορει να εχεις καλυτερα αποτελεσματα.
Ξερει κανεις κατι???  ???

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #6 στις: 10/11/09, 21:48 »
Να σου πω κατι μιας και πηγε το παιχνιδι και προς Κορεα μερια.
Πηγαινε Κουρμπη και τσεκαρε τις Michael Kelly. Φοβερα οργανα (με active EMG οι περισσοτερες, μιας και σε κοβω για μεταλλα) απο 450-700 ευρω ολες. Αξιζει να τις τσεκαρεις.
Και οι Cort παντως ειναι αξιολογα οργανα.


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #7 στις: 10/11/09, 22:06 »
[...μιας και σε κοβω για μεταλλα]

Τα 2 "λ" απο που προκυπτουν?

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #8 στις: 10/11/09, 22:20 »
μπορει να ειναι απο θεσσ/νικη το παιδι... που το λενε λιγο πιο παχυ!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #9 στις: 10/11/09, 23:02 »
[...μιας και σε κοβω για μεταλλα]

Τα 2 "λ" απο που προκυπτουν?

Απο το μεταλλο, μεταλλικος ανοητε.


Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #10 στις: 11/11/09, 04:08 »
[...μιας και σε κοβω για μεταλλα]

Τα 2 "λ" απο που προκυπτουν?

Απο το μεταλλο, μεταλλικος ανοητε.


Αλλο μεταλλο και αλλο το μεταλ.Ενα λ θελει το μεταλικος.Για την ακριβεια οντας ξενοφερτη λεξη θα επρεπε να την γραψεις ακολουθως  ¨metalικος¨ ;D ;D ;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #11 στις: 11/11/09, 04:22 »
Καλησπερα,
ενδιαφερομαι να αγορασω μια Jackson και δεν κοιταω αλλες γιατι εχω φαει σκαλωμα... ;D
τωρα εχω μια fender strat αλλα θελω πιο βαρυ ηχο γιατι εχουμε αρχισει και παιζουμε metal κτλ...
βεβαια δεν θελω να δωσω εναν σκασμο λεφτα ετσι ςχω δει αυτες τις 2:

http://www.music123.com/Jackson-JS30KV-King-V-Electric-Guitar-520304-i1445396.Music123

http://www.music123.com/Jackson-JS30KV-King-V-Electric-Guitar-520304-i1445396.Music123

η δευτερη ειναι σαφως καλυτερη απο την πρωτη αλλα η πρωτη ειναι φθηνοτερη....
καλα μην κοπανατε! ξερω,ξερω οτι πληρωνεις παιρνεις!!!
ακουω εντυπωσεις. οπως επισης και προτασεις αλλα μονο σε flying V...

επισης ξερετε κανενα καλο και αξιοπιστο site για αγορα??








Επειδη εχω και εγω την ιδια παθηση με τις Τζακσον θα σου προτεινα αυτην http://www.dv247.com/guitars/jackson-dk2m-dinky-electric-guitar-black--54469 η οποια ειναι περιπου 150-200 ευρω πιο πανω και δεν ειναι V.Εγω ειχα σκοπο να την παρω αλλα αποφασια να βαλω στη δικια μου Ντανκαν μαγνητες και Οριτζιναλ Φλουντ Ροουζ και γενικα να την αναβαθμισω.Επισης κοιτα και για την DKMG η οποια ομως ανεβαζει κατα πολυ το μπατζετ σου.ωρα για της Κορτ που λες,πηγα και δοκιμασα στον Λογοθετη 2 με Ντανκαν μαγνητες και 1 με ΕΜG.Δεν σου κρυβω οτι ακουστηκαν εξισου καλα με τις Τζακσον (αν και δενθελωνα το παραδεχτωαυτο ;D).Οντως ειναι πιο φτηνες απο τος Τζακσον.Τωρα βεβαια δεν θυμαμαι τα μοντελα για να σε βοηθησω περισσοτερο αλλα μια βολτα απο τον Λογοθετη θα σε βοηθησει,εκτως αν κοιτας αποκλειστικα και μονο Τζακσον!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/09, 13:38 από JACKSONMAN »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #12 στις: 11/11/09, 12:32 »

Αλλο μεταλλο και αλλο το μεταλ.Ενα λ θελει το μεταλικος.Για την ακριβεια οντας ξενοφερτη λεξη θα επρεπε να την γραψεις ακολουθως  ¨metalικος¨ ;D ;D ;D ;D :P

Τελικα με 2 λ η με ενα?
Επειδη κι εσυ εχεις μπερδευτει το σωστο ειναι με 2 λ... ;)


Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #13 στις: 11/11/09, 13:44 »

Αλλο μεταλλο και αλλο το μεταλ.Ενα λ θελει το μεταλικος.Για την ακριβεια οντας ξενοφερτη λεξη θα επρεπε να την γραψεις ακολουθως  ¨metalικος¨ ;D ;D ;D ;D :P

Τελικα με 2 λ η με ενα?
Επειδη κι εσυ εχεις μπερδευτει το σωστο ειναι με 2 λ... ;)



Οχι.Ο μεταλλικος που βγαινει απο το μεταλλο ειναι με δυο λ.Ο μεταλικος που βγαινει απο το μεταλ ειναι με ενα. :D.Αλλα ας μην το συνεχισουμε γιατι θα βγουμε εκτως θεματος και θα φαμε και κραξιμο.Παντως εγω εχω δικιο και τελος :D :D :D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #14 στις: 11/11/09, 15:21 »
Ελα ρε τωρα σε επιασα. Νομιζα οτι εγραφες με ενα λ το μεταλλικος που βγαινει απο το μεταλλο.
Για να μη μπερδευομαστε προτεινω να θεσπιστει ονομασια metalικός.
Off topic τελος...


Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #15 στις: 11/11/09, 21:33 »
METALικοι....  για δειτε αυτο:http://www.beyondeleven.com/Cort-EVL-K4-Electric-Guitar-p/cort-evl-k4.htm
ενδιαφερον φαινεται... και ειναι και ομορφη!
αλλα δεν ειναι V....

για V εδω:http://www.beyondeleven.com/Cort-VX-2V-VX-Series-Electric-Guitar-p/cort-vx-series-vx-2v.htm

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Jackson!
« Απάντηση #16 στις: 12/11/09, 01:22 »
METALικοι....  για δειτε αυτο:http://www.beyondeleven.com/Cort-EVL-K4-Electric-Guitar-p/cort-evl-k4.htm
ενδιαφερον φαινεται... και ειναι και ομορφη!
αλλα δεν ειναι V....

για V εδω:http://www.beyondeleven.com/Cort-VX-2V-VX-Series-Electric-Guitar-p/cort-vx-series-vx-2v.htm



Α μπραβο με την πρωτη(με κατι πενταλφες και τετοια ειναι πανω) ειχα παιξει στον Λογοθετη και ηταν πολυ καλη (τουλαχιστον για μενα).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
8302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 17:41
από TheChoulakos
35 Απαντήσεις
11276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 12:10
από KK666
38 Απαντήσεις
11325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 12:17
από Raz
19 Απαντήσεις
7011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:27
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
1850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 00:29
από GEO_ZZZZ
5 Απαντήσεις
2947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 17:23
από blackie
41 Απαντήσεις
9876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 16:56
από JACKSONMAN
8 Απαντήσεις
3673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/14, 23:36
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
12247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/14, 08:32
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/15, 14:52
από ramone21