Αποστολέας Θέμα: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.  (Αναγνώστηκε 48624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #100 στις: 07/12/09, 20:07 »
Χα,χα,χα... Που την βρήκες την "αστική εξέγερση" eternauta? Ποιά είναι η τάξη που εξεγέρθηκε? Αστική εξέγερση... Αυτό κι αν έχει πλάκα. Που βρίσκεται η Αθηναϊκή "αστική τάξη"?
Είπαμε να συζητούμε με πολιτικούς όρους....

Όσο για τους "αγραφους νόμους". Είναι νόμοι αν δεν κάνω λάθος. Άγραφοι ή Συνταγματικοί. Το ότι δεν γνωρίζεις τους ανθρώπους που τους θέσπισαν δεν σημαίνει ότι δεν ήταν νομοθέτες. Σε λίγο θα αναγάγεις και τους άγραφους νόμους σε θεόσταλτους. Θα τους τοποθετήσεις στο απυρόβλητο ως μη επιδεχόμενους κριτικής και αντιλόγου. Ψάξε μέσα σου. Μήπως σου ταιριάζει καλύτερα μια ολοκληρωτική ιδεολογία?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #101 στις: 07/12/09, 20:34 »
τωρα μου το χαλας Παππου μου.
"αστικος-η-0" ονομαζεται αυτος/η που ζει σε αστικο περιβαλλον και οχι στην υπαιθρο,δηλαδη σε πολεις. Δεν εχει καμια σχεση με την αστικη ταξη. Ψαξε να βρεις κειμενα του Mike Davis (υπαρχουν πολλα στο internet) ο οποιος ειναι αστικογραφος και εγραψε και περισυ ενα εξαιρετικο κειμενο για την Δεκεμβριανη εξεγερση.
Οι αγραφοι νομοι δεν εχουν θεσπιστει απο νομοθετες αλλα απο τις αναγκες και τις αρχες του κοινωνικου,της αρμονικης συμβιωσης μεταξυ των ανθρωπων απο την εποχη που πρωτοεμφανιστηκαν οι οργανωμενες κοινωνιες πολυ πριν την εμφανιση της γραφης και της πολιτικης εξουσιας. Κανενας νομος δεν ειναι υπερανω κριτικης, και νομιζω οτι εισαι λιγακι βιαστικος η διαβαζεις διαγωνια,αλλιως θα αντιλαμβανοσουν οτι δε μιλαω ορμωμενος απο καποια μοναδικη και "υπερτατη αληθεια". Να σου προτεινω να διαβασεις την Αντιγονη του Σοφοκλη μεσα απο τη φιλοσοφικη ματιας της δε το κανω για να μη θεωρησεις οτι σε νουθετω,θα σου προτεινω ομως να διαβασεις κατι αλλο, "τα σταφυλια της οργης" του Τ.Σταϊνμπεκ.

Να ερθω ομως και λιγακι στο φιλο μας τον germ. καποτε ειχα γραψει ενα στοιχο σε μια μπαντα που επαιζα ο οποιος ελεγε: "τις απαντησεις τις ξερω,τις ερωτησεις αναζητω" κι εδω ακριβως ταιριαζει αυτος ο στιχος.
Ας αντιπαραβαλω τις ερωτησεις του με ερωτησεις:

1.Η επεμβαση των πολιτων κατα τη τελεση αξιοποινων πραξεων απο πλευρας αστυνομιας ειναι επιβεβλημενη;
2.Η μη ασκηση αυταρχισμου και η τιμωρια οσων υπαλληλων της πρατουν αναλογα ειναι καθηκον της πολιτιακης ηγεσιας;
3.Το δικαιωμα στη χρηση του ασυλου σαν χωρου διακινησης ιδεων ελευθερα και σιτοτιμα απο ολους τους πολιτες και οχι μονο απο τους θεσμικους χρηστες του, ειναι κατακτηση η οποια κατακτηθηκε με το αιμα ολων;
4.Στις διαδηλωσεις εχουν δικαιωμα να περνουν μερος ολοι, η θεωρειται αποκλειστικη χρηστικη μεθοδος μονο των φοιτητων και μαθητων;

Μη σκεφτεσαι μονο μεσα απο την ιδιοτητα σου, ετσι και αλλιως σαν φοιτητης εισαι κι εσυ μια μειοψηφια εναντι ολου του πληθυσμου.
δεν υπαρχουν μονο φοιτητικες διαδηλωσεις και δρασεις, μη σκεφτεσαι λοιπον "συντεχνιακα".

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #102 στις: 07/12/09, 20:43 »
Διαφωνούμε ως προς τους πολιτικούς ορισμούς, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος περαιτέρω συζήτησης. Για να σου πω την μαύρη αλήθεια, πιστεύω πως είσαι ένας εντελώς άσχετος με το θέμα που νομίζεις ότι θα ξεγελάσεις ανθρώπους ανακατεύοντας την σάρα με την μάρα και αντιγράφοντας ατάκες....

Eν τω μεταξύ, όπως έχει επισημάνει κι ο kiratzoharis, το θέμα το έχουμε αναλύσει και συζητήσει στο κιθάρα εν τω γεννάσθαι. Παραθέτω ένα σύνδεσμο ώστε να το θυμηθούν όσοι το ξέχασαν και να δεις κι εσύ τους προβληματισμούς ως νέος στις συζητήσεις.

Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #103 στις: 07/12/09, 21:18 »
τωρα μου το χαλας Παππου μου.
"αστικος-η-0" ονομαζεται αυτος/η που ζει σε αστικο περιβαλλον και οχι στην υπαιθρο,δηλαδη σε πολεις. Δεν εχει καμια σχεση με την αστικη ταξη. Ψαξε να βρεις κειμενα του Mike Davis (υπαρχουν πολλα στο internet) ο οποιος ειναι αστικογραφος και εγραψε και περισυ ενα εξαιρετικο κειμενο για την Δεκεμβριανη εξεγερση.
Οι αγραφοι νομοι δεν εχουν θεσπιστει απο νομοθετες αλλα απο τις αναγκες και τις αρχες του κοινωνικου,της αρμονικης συμβιωσης μεταξυ των ανθρωπων απο την εποχη που πρωτοεμφανιστηκαν οι οργανωμενες κοινωνιες πολυ πριν την εμφανιση της γραφης και της πολιτικης εξουσιας. Κανενας νομος δεν ειναι υπερανω κριτικης, και νομιζω οτι εισαι λιγακι βιαστικος η διαβαζεις διαγωνια,αλλιως θα αντιλαμβανοσουν οτι δε μιλαω ορμωμενος απο καποια μοναδικη και "υπερτατη αληθεια". Να σου προτεινω να διαβασεις την Αντιγονη του Σοφοκλη μεσα απο τη φιλοσοφικη ματιας της δε το κανω για να μη θεωρησεις οτι σε νουθετω,θα σου προτεινω ομως να διαβασεις κατι αλλο, "τα σταφυλια της οργης" του Τ.Σταϊνμπεκ.

Να ερθω ομως και λιγακι στο φιλο μας τον germ. καποτε ειχα γραψει ενα στοιχο σε μια μπαντα που επαιζα ο οποιος ελεγε: "τις απαντησεις τις ξερω,τις ερωτησεις αναζητω" κι εδω ακριβως ταιριαζει αυτος ο στιχος.
Ας αντιπαραβαλω τις ερωτησεις του με ερωτησεις:

1.Η επεμβαση των πολιτων κατα τη τελεση αξιοποινων πραξεων απο πλευρας αστυνομιας ειναι επιβεβλημενη;
2.Η μη ασκηση αυταρχισμου και η τιμωρια οσων υπαλληλων της πρατουν αναλογα ειναι καθηκον της πολιτιακης ηγεσιας;
3.Το δικαιωμα στη χρηση του ασυλου σαν χωρου διακινησης ιδεων ελευθερα και σιτοτιμα απο ολους τους πολιτες και οχι μονο απο τους θεσμικους χρηστες του, ειναι κατακτηση η οποια κατακτηθηκε με το αιμα ολων;
4.Στις διαδηλωσεις εχουν δικαιωμα να περνουν μερος ολοι, η θεωρειται αποκλειστικη χρηστικη μεθοδος μονο των φοιτητων και μαθητων;

Μη σκεφτεσαι μονο μεσα απο την ιδιοτητα σου, ετσι και αλλιως σαν φοιτητης εισαι κι εσυ μια μειοψηφια εναντι ολου του πληθυσμου.
δεν υπαρχουν μονο φοιτητικες διαδηλωσεις και δρασεις, μη σκεφτεσαι λοιπον "συντεχνιακα".

1) Τι εννοείς η επέμβαση των πολιτών? Με την ιδια λογική, ο αγανακτισμένος καταστηματάρχης που έχει πέσει θύμα εμπρησμού απο αναρχικούς, δικαιολογείται να πάρει το νόμο στα χέρια του με απρόβλεπτες συνέπειες? Σε καμμία περίπτωση. Τον ρόλο αυτό τον έχει είτε το θές είτε όχι η αστυνομία. Και αυτό μας σώζει απο πολλές άσχημες καταστάσεις κ τραγικές καταλήξεις
2) Απόλυτα. Οι αστυνομικοί και τα όργανα της εξουσίας πρέπει να τιμωρούνται αυστηρά άμα κάνουν παράνομες πράξεις κ κατάχρηση εξουσίας και αυτό αρκετές φορές δυστυχώς όχι όλες γίνεται
3) Βεβαίως είναι δικαίωμα όλων, όπως και των ακροδεξιών. Εσύ θα επιτρέψεις σε έναν ακροδεξιό να κάνει μια ομιλία στο πανεπιστήμιο ή θα τον κάψεις ζωντανό? Εδώ θα φανεί τι δημοκράτης είσαι
4) Εχουν δικαίωμα να παίρνουν μέρος όλοι, κάτω απο την δικιά τους σημαία όμως. Οποιαδήποτε σημαία. Με σαφή τοποθέτηση και αιτήματα.  Δεν έχουν δικαίωμα όμως να εκθέτουν με τη δράση  τους αυτούς που θέλουν να διαδηλώσουν ειρηνικά.Κάψτε τα, αλλά διαχωρίστε τη θέση σας απο τους ειρηνικούς διαδηλωτές

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #104 στις: 07/12/09, 21:43 »
Μα ο αναρχικός δεν είναι δημοκράτης ρε Germ. Δεν συζητάμε με αυτούς τους όρους. Ο αναρχικός θέλει ν'αλλάξει το υπάρχον σύστημα που εκτός από το οικονομικό του μέρος (καπιταλισμός), έχει και το πολιτικό του (δημοκρατία).
Στην ιστορία αυτού του τόπου υπήρξαν ελάχιστες επαναστάσεις και πάμπολλα "κινήματα". Αυτό που κάνει τη διαφορά ανάμεσα στα δύο , είναι ότι οι επαναστάσεις στηριζόντουσαν από τη συντριπτική πλειοψηφία του λαού , συμπεριλαμβανομένου φυσικά και του "μικροαστού-βαμπίρ" που είχα αναφέρει παραπάνω. Τέτοια για παράδειγμα ήταν του '21. Τα "κινήματα" γίνονται από "φωτεινά" μυαλά που θέλουν να αρπάξουν την εξουσία γιατί "εκείνοι ξέρουν καλύτερα", με το σύνθημα της "σωτηρίας" του λαού, το "τέλος της φαυλότητας" και φυσικά χωρίς τη συναίνεσή του λαού...Μερικά παραδείγματα; Το Γουδί, ο εμφύλιος, η Χούντα των συνταγματαρχών.
Η εξέγερση όμως των πιτσιρικάδων του περασμένου Δεκέμβρη ήταν απλά ένα ξέσπασμα ετών, απόρρεια της σαπίλας που βιώνουν γύρω τους. Όσο και να προσπαθούν να την εκμεταλλευτούν αναρχικοί και "δημοκράτες" δεν ήταν τίποτε άλλο από αυτό.Τελείωσε με τη πρωτοχρονιά και επαναλήφθηκε φέτος εθιμοτυπικά σε πολύ μικρότερη κλίμακα. Μάλιστα φέτος ένας "σοσιαλιστής" υπουργός έπαιξε πολύ σκληρά, σε σχέση με τον "φασίστα" περσινό που ήταν ασφαλώς πιο μετριοπαθής, παγιδευμένος στην έννοια ενός κακώς νοούμενου πολιτικού κόστους. Από την άλλη βέβαια ίσως και καλύτερα γιατί πέρισυ τα πράγματα ήταν πολύ άγρια και ίσως έτσι να γλυτώσανε και μερικοί συνάνθρωποί μας από τον τάφο...
Τέλος να πω ότι όλα τα προβλήματα μπορεί να τα λύσει η δημοκρατία, αρκεί να γίνει αμεσότερη στο μέλλον και να αποκτήσει επιτέλους δημοκρατική συνείδηση και παιδεία ο πολίτης.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/09, 22:14 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #105 στις: 08/12/09, 00:39 »
...
newbie ειναι αστειο να ξερεις οτι ζεις σε μια ''εικονικη πραγματικοτητα'' που σου παρουσιαζεται κανονικα αλλα εσυ να συνεχιζεις με ολο σου το παθος αν αμυνεσαι ολων αυτων αντι να σκεφτεις λιγακι τι κανει τους αλλους(ισως εμας) να δρουμε/νε ετσι.
Οταν καποιοι λεγαν οτι στην εποχη της πληροφοριας πρεπει να εχουμε κριτικη σκεψη δεν εννοουσαν αυτο που κανεις εσυ.
....


1)... μήπως πρέπει να απευθύνεις αυτά ακριβώς που λες στον εαυτό σου ? ... Μήπως έχεις ήδη απορρίψει τη γνώμη των "άλλων" ? ... μήπως τα δικά σου αυτιά είναι ερμητικά κλειστά ακριβώς  στις απόψεις αυτών των "άλλων" ? ... λέω μήπως ?  ::)

2)Να στο θέσω διαφορετικά ... η γενιά μου έχει χύσει αίμα για να μπορούμε/είτε να κατεβείτε στο πεζοδρόμιο και να να διαδηλώσετε για ότι θέλετε ή απλά δηλώσετε την παρουσία σας (όπως ο φίλτατος eternauta έθεσε) ... όταν το κράτος τότε απαγόρευε τις συγκεντρώσεις, όταν κρατούσε το φάκελό σου στην ασφάλεια για 4 γενιές και  όταν σε μπουζούριαζαν δεν υπήρχαν ούτε συγκεντρώσεις συμπαράστασης ούτε καν δικηγόροι υπεράσπισης ...   :-X   

... οπότε, όταν έρχεσαι και μου λες ότι σου σπάω το μαγαζί και καίω την Αθήνα για να αντιδράσω στην κρατική βια, και σε στοχοποιώ κι από πάνω σαν συμμέτοχο, τότε ποιά περιμένεις να είναι η αντίδρασή μου ? ... μήπως να σου πω κι ευχαριστώ ?   >:(

Δύο ακόμη πραγματάκια ...
Πρώτον, υπάρχει και ένας μηχανισμός -κάποιοι τη λένε Αρχή- που λέγεται δικαιοσύνη, και έχει σαν σκοπό να ελέγχει και να τιμωρεί και τις κρατικές αυθαιρεσίες ... και αν δεν απατώμαι, η δίκη του Κορκονέα αρχίζει ... μπορεί κάποιος να πει οτιδήποτε για τη λειτουργία της (είναι "πουλημένη", υπηρετεί το κεφάλαιο κλπ κλπ) αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ . Μήπως μπορείς να μου πεις κάποιον αντίστοιχο μηχανισμό στη δική σου ιδεατή κοινωνία ? ή όλα θα δουλεύουν απρόσκοπτα, όλοι θα είμαστε φίλοι και σύντροφοι και συναγωνιστές και άλλα τέτοια ωραία ?  ::)
Και δεύτερον, ένας από τους λόγους που τα περσινά γεγονότα πήραν τέτοιες διαστάσεις ήταν η ανικανότητα της περσινής (πολιτικής) ηγεσίας της αστυνομίας ... εγώ πληρώνω φόρους και συντηρώ τα σώματα ασφάλειας ακριβώς για κάτι τέτοιες περιπτώσεις (για ένα μάτσο βανδάλων που το νομίζουν ότι είναι επαναστάτες) ... αν λοιπόν δεν μπορεί να με προστατέψει είναι απλά ΑΝΙΚΑΝΗ, δεν κάνει σωστά τη δουλειά της ...  φέτος τα πράγματα σίγουρα είναι διαφορετικά ...  ::)

/nEwBiE  8)

/Νομίζω ότι αρκετά είπα επί του θέματος ...

Eπειδη εχω μαθει να απανταω σε αυτα που μου προσαπτουν
1)Αν ειχα απορριψει την γνωμη των αλλων δεν θα καθομουν σχεδον 2 χρονια να γραφω στα ιδια θεματα για τα ιδια πραγματα αντιθετα με αλλους που ερχονται ποσταρουν την αποψαρα τους και την κανουν ελλειψη επειχειρηματων.

2)Και τι παει να πει αυτο?Γιατι επικαλεισαι τη γενια σου?Δεν νομιζω ολη η γενια σου να ηταν μεσα στο Πολυτεχνειο.Δεν νομιζω ολη η γενια σου να μην ηθελε τη Χουντα. Δεν νομιζω να εχουν μεινει και πολλοι απο τη γενια σου που να μην πηγαν με την εξουσια(με οποια εννοια θες).Και καλυτερο δεν νομιζω η γενια σου να εκανε και πολυ καλυτερα τα πραγματα γενικως αν λαβουμε υποψην την κατασταση της Ελλαδας σημερα και τις μεχρι τωρα κυβερνησεις..

3)Δεν σου λεω να κατσεις να σε καψει κανενας.Σου λεω να κατσεις να αναλογιστεις γιατι ολο αυτο το κομματι του κοσμου βγηκε στους δρομους και εκανε αυτα που εκανε(ΔΕΝ ΕΣΠΑΣΕ ΜΟΝΟ :) :)) πριν διαβασεις τα συμπερασματα της καθε κυβερνητικης φυλλαδας και του καθε κωλοκαναλου.

4)Και αν τιμωρηθει ο Κορκονεας ποιο το αποτελεσμα δηλαδη?Αν εχεις διαβασει αυτα που εχω γραψει εγω δεν πιστευω οτι ευθυνοταν ο κακος/τρελος/αγ**ητος μπατσος που σκοτωσε το παιδι οπως θελουν να μας περασουν ολοι(μεχρι και η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ θελει να απομονωσει τον Κορκονεα ως αδυναμο κρικο) αλλα η αστυνομια και το κρατος εν γενη.ΟΚ?Ναι στην ιδεατη κοινωνια ολοι θα ειμαστε αγαπημενοι.Τωρα δες την κοινωνια που ειμαστε και προσπαθησες να βαλεις μεσα τη λεξη δικαιη.

5)Εδω κανεις πλακα ε.Ο Παυλοπουλος μπορει να ναι γενικα στοκος αλλα εκει εκανε μια λογικη σκεψη και ειπε.Αν βαλω επιθετικη αστυνομια αυτη τη στιγμη θα σκοτωθουν και αλλοι.Αστυνομικοι και κακοι.Ηθελες κανεις σας κατι τετοιο?Αναλογιστηκατε ποια ηταν η κατασταση στο κεντρο τι πρωτες μερες?Μονο με οπλο θα κατευναζαν τον κοσμο. :) :)

//Ειπες αρκετα αλλα διαβασε και αναλογισου λιγο.

Kαι επειδη ετυχε να μιλαμε πριν για δημοκρατικους θεσμους,για ασφαλεια,για τρομοκρατια κλπ παρτε ενα βιντεακι απο την πορεια στα Χανια.Βλεπετε τα καλοπαιδα-ΑΣΦΑΛΙΤΕΣ διπλα στα αλλα καλοπαιδα φιλους τους?Ρουφιανιες σπασιματα κλπ κανουν αυτοι με πφελος μεγαλυτερο απο οσο εχει ενας αναρχικος. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/09, 01:00 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #106 στις: 08/12/09, 02:03 »
Σ αυτό το φόρουμ υπάρχει  μεγάλο πρόβλημα γνώσης και πραγματικής ενημέρωσης σχετικά με τα πράγματα που ισχύουν στο δρόμο,στις καταλήψεις,στις διαδηλώσεις στον αναρχικό χώρο.Πώς αλλιώς βέβαια όταν η ενημέρωση προέρχεται κυρίως απο τα δελτία των 8 και το πρωκτικό.
Θα πω περισσότερα πράγματα αύριο γτ είμαι κουρασμένος σήμερα,απλώς 2 επισημάνσεις.


 Γιατί ειναι αδιανόητο οι φοιτητές που με το δίκιο τους διαδηλώνουν να μην απομονώνουν και να διαχωρίζουν τη θέση τους απο τους κοπρίτες με τις πέτρες και τις μολότωφ.

germ μια ερώτηση.Έχεις συνδιαλλαγεί ποτέ με μεσολογγίτη?Αν όχι ενημερώσου πρώτα και μετά να ζητάς τα ρέστα απο κοριτσάκια και αγοράκια 15-20 χρονών από τη στιγμή μάλιστα που πιθανότατα εσύ(μιας και σε κόβω και για τρελό μπούλη) στην θέα των συγκεκριμένων ατόμων θα λέρωνες το βρακάκι σου.

Αμα ήσουν Παλαιστίνιος, θα σε δικαιολογούσα απόλυτα.

Προσπαθούσα να καταλάβω κάποια λεπτά πώς σου ήρθε το παράδειγμα των παλαιστινίων.Μετά κατάλαβα,χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αυτή είναι η μεγαλύτερη πληγή της Ελλάδος. Η υπερβολική δημοκρατία που κατάντησε ασυδοσία.
Θυμάμαι μια ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ δήλωση Παττακού επι χούντας.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #107 στις: 08/12/09, 02:27 »

Στην ιστορία αυτού του τόπου υπήρξαν ελάχιστες επαναστάσεις και πάμπολλα "κινήματα". Αυτό που κάνει τη διαφορά ανάμεσα στα δύο , είναι ότι οι επαναστάσεις στηριζόντουσαν από τη συντριπτική πλειοψηφία του λαού , συμπεριλαμβανομένου φυσικά και του "μικροαστού-βαμπίρ" που είχα αναφέρει παραπάνω. Τέτοια για παράδειγμα ήταν του '21. Τα "κινήματα" γίνονται από "φωτεινά" μυαλά που θέλουν να αρπάξουν την εξουσία γιατί "εκείνοι ξέρουν καλύτερα", με το σύνθημα της "σωτηρίας" του λαού, το "τέλος της φαυλότητας" και φυσικά χωρίς τη συναίνεσή του λαού...Μερικά παραδείγματα; Το Γουδί, ο εμφύλιος, η Χούντα των συνταγματαρχών.

Ετσι ειναι, και συγνωμη που θα γινω κακος, οταν ο κοσμος δεν ξερει απο ιστορια. Φυσικα και υπηρχαν ανεκαθεν και σε καθε τοπο παμπολλα κινηματα. Απο μικρα και τοπικα μεχρι παγκοσμια φαινομενα. Αυτο που κανει τη διαφορα του κινηματος απο την επανασταση ομως, και εδω κανεις το τεραστιο λαθος, δεν ειναι σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση οτι στηριζονται απο την πλειοψηφια του λαου. Επισης τεραστιο λαθος ειναι το γεγονος οτι τα κινηματα γινονται αποκλειστικα απο φωτεινα μυαλα που θελουν να αρπαξουν την εξουσια.

Θες παραδειγαμτα? Χιλιαδες. Αρχικα, το εχουμε ξαναπει (και για να μιλαμε και τοπικα) το '21 ποτε δεν στηριχτηκε απο την πλειοψηφια του λαου. Αν θες να το συζητησουμε ευχαριστως, αλλα οχι σε αυτο το θεμα. Αλλο παραδειγμα, οι επανασταση στην ρωσια, η ισπανικη επανασταση, η επανασταση στην Κινα και πολλες αν κατσουμε να θυμηθουμε. Απο κει και περα παιζεται και το τι οριζεις επανασταση.

Τωρα για κινηματα που δεν γινανε απο "φωτεισμενα" μυαλα με σκοπο να αρπαξουν την εξουσια επειδη αυτοι "ηξεραν". Το κινημα των χιπις, τα κινηματα των αναρχικων στην ευρωπη και απο κει και περα πολλα κινηματα μικρα η μεγαλα, απο καλλιτεχνικα κινηματα μεχρι πολιτικα. Πραγματικα ειναι παρα πολλα.

Αλλα εκει μπαινει και το τι οριζουμε κινημα και τι επανασταση και πως εξεταζουμε καθε περιπτωση. Αν την εξεταζεις με τοσο στενα πλαισια οπως αυτα τα οποια ανεφερες, συγνωμη αλλα το μονο που θα εχεις ειναι μια σταθερη για σενα αποψη που δυστυχως ομως θα ειναι και πλασματικη και ψευτικη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #108 στις: 08/12/09, 03:02 »
Νομίζω ότι η επανάσταση του '21 στηρίχτηκε από την πλειοψηφία του λαού, βασιζόμενος στη λογική άποψη ότι μάλλον οι περισσότεροι θέλανε να διώξουν τους Τούρκους...Αλλοιώς θα ρουφιανεύανε υπέρ των Τούρκων, θα στρατευόντουσαν στον Τουρκικό στρατό,τέλος πάντων θα κάνανε τη ζωή του Κολοκοτρώνη και των άλλων μάλλον δύσκολη. Εντάξει δεν έγινε και δημοψήφισμα, αλλά νομίζω ότι η απλή λογική μάλλον προς τα εκεί πάει βρε Άρη μου. Οι άλλες επαναστάσεις είχανε τη στήριξη του λαού, εκτός ίσως από την ισπανική που μάλλον δεν ήταν επανάσταση αλλά εμφύλιος (με κάθε επιφύλαξη γιατί το συγκεκριμένο θέμα δεν το έχω μελετήσει ιδιαίτερα).Και λέω είχανε τη στήριξη εννοώντας ότι δεν υπήρξε αντίδραση τουλάχιστον σε σοβαρό βαθμό...
Τώρα ως προς τα κινήματα...Εγώ μιλάω για στρατιωτικά κινήματα, ή πολιτικά που προσπαθούν με τη βία να αποσπάσουν, ή να καταργήσουν( στη περίπτωση της αναρχίας) την εξουσία την ίδια. Δεν ήμουν όμως σαφής και έχεις δίκιο... Το μόνο πολιτικό πάντως κίνημα που αναφέρεις στη προηγούμενη βάση είναι των αναρχικών στην Ευρώπη, το οποίο όμως ακόμα να αποδώσει καρπούς, μιάς και  αναρχία ακόμα δεν υφίσταται(το "ακόμα" το βάζω γιατί είμαι γενναιόδωρος :) )  ... Αλλά η αναρχία τελικά δεν είναι μόνο πολιτικό κίνημα, αλλά και ολόκληρη φιλοσοφία και σε αυτή τη βάση έχει πετύχει σε ένα βαθμό, γιατί πολλές προοδευτικές ιδέες της "περνάνε" σιγά σιγά στο κόσμο, όχι αυτούσιες βέβαια, αλλά προσαρμοσμένες  στις εκάστοτε κοινωνίες και στο πόσο είναι έτοιμες να δεχτούν κάποια πράγματα. Δεν είμαι υπέρ της αναρχίας συνολικά , αλλά δεν μπορώ να μην δεχτώ ορισμένες απόψεις της που στο τέλος τέλος είναι και αρκετά χριστιανικές και ξέρεις ότι είμαι και θρήσκος συν τοις άλλοις...
Και τέλος βασικά αναφερόμουνα στην Ελληνική ιστορία, αλλά εσύ μου το άπλωσες το πράγμα...No problem! ;)

« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/09, 03:06 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #109 στις: 08/12/09, 10:29 »
Σ αυτό το φόρουμ υπάρχει  μεγάλο πρόβλημα γνώσης και πραγματικής ενημέρωσης σχετικά με τα πράγματα που ισχύουν στο δρόμο,στις καταλήψεις,στις διαδηλώσεις στον αναρχικό χώρο.Πώς αλλιώς βέβαια όταν η ενημέρωση προέρχεται κυρίως απο τα δελτία των 8 και το πρωκτικό.
Θα πω περισσότερα πράγματα αύριο γτ είμαι κουρασμένος σήμερα,απλώς 2 επισημάνσεις.


 Γιατί ειναι αδιανόητο οι φοιτητές που με το δίκιο τους διαδηλώνουν να μην απομονώνουν και να διαχωρίζουν τη θέση τους απο τους κοπρίτες με τις πέτρες και τις μολότωφ.

germ μια ερώτηση.Έχεις συνδιαλλαγεί ποτέ με μεσολογγίτη?Αν όχι ενημερώσου πρώτα και μετά να ζητάς τα ρέστα απο κοριτσάκια και αγοράκια 15-20 χρονών από τη στιγμή μάλιστα που πιθανότατα εσύ(μιας και σε κόβω και για τρελό μπούλη) στην θέα των συγκεκριμένων ατόμων θα λέρωνες το βρακάκι σου.

Αμα ήσουν Παλαιστίνιος, θα σε δικαιολογούσα απόλυτα.

Προσπαθούσα να καταλάβω κάποια λεπτά πώς σου ήρθε το παράδειγμα των παλαιστινίων.Μετά κατάλαβα,χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αυτή είναι η μεγαλύτερη πληγή της Ελλάδος. Η υπερβολική δημοκρατία που κατάντησε ασυδοσία.
Θυμάμαι μια ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ δήλωση Παττακού επι χούντας.


Με κόβεις για τρελό μπούλη ε? Αμα εγώ είμαι μπούλης, εσύ και οι όμοιοι σου που γλύφετε τα παπ.... των ταραχοποιών και φοβάστε μη σας βαρέσουν τι είστε;
Θα σου πώ αμέσως.ΔΕΙΛΟΙ και ΑΝΑΝΔΡΟΙ. Δεν έχετε όχι το θάρρος να τσακίσετε όσους σας δυσφημίζουν δεν έχετε ούτε το θάρρος να τους αποκαλέσετε προβοκάτορες και να τους καταδικάσετε
Αλλά ως γνωστόν αρκετοί ψευτοαριστεροί σαν και εσένα που στην πραγματικότητα έχετε βαθιά φασιστική νοοτροπία μέσα σας δεν έχετε δουλέψει ούτε μια ώρα στη ζωή σας. Είστε παιδιά του πλούσιου μπαμπά και οταν ο κλοιός σφίγγει δείχνετε το πραγματικό σας πρόσωπο. Είστε η γενιά του Playstation και της καλοπέρασης.
Και το ότι απομονώνεις φράσεις μου και πάλι δείχνει οτι έχεις έλλειψη επιχειρημάτων. Για πές μας ρε μαγκάκι, όποιος δηλαδή πεί οτι στην Ελλάδα επικρατεί ασυδοσία είναι χουντικός? Την αλήθεια λέει. Εσύ διαφωνείς οτι η Ελλάδα είναι ένα μπάχαλο γιατί απλά δεν εφαρμόζονται οι νόμοι ?

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #110 στις: 08/12/09, 10:42 »
παππου μου δινεις την εντυπωση οτι ξεμεινες απο επιχηρηματα και ανασυρεις τον κλασσικο ελληναραδικο τροπο της απαξιωσης του συνομιλητη σου οταν δεν μπορεις να του απαντησεις και πεφτεις σε διαδοχικα λαθη. Κανε τον κοπο και ξαναδιαβασε το διαλογο μας,ισως καταλαβεις οτι αλλος λεει ασχετα μεταξυ τους πραγματα που στη συνεχεια ο ιδιος ο λογος του τα αναιρει.
Δεν ειναι κακο ανθρωπε μου να σε διορθωνει καποιος οταν κανεις λαθος.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #111 στις: 08/12/09, 10:49 »
[Εσύ διαφωνείς οτι η Ελλάδα είναι ένα μπάχαλο γιατί απλά δεν εφαρμόζονται οι νόμοι ?
Η Ελλάδα είναι ένα μπάχαλο γιατί οι νόμοι δεν εφαρμόζονται και δεν ισχύουν για αυτούς που τους θέτουν.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #112 στις: 08/12/09, 10:56 »
[Εσύ διαφωνείς οτι η Ελλάδα είναι ένα μπάχαλο γιατί απλά δεν εφαρμόζονται οι νόμοι ?
Η Ελλάδα είναι ένα μπάχαλο γιατί οι νόμοι δεν εφαρμόζονται και δεν ισχύουν για αυτούς που τους θέτουν.

Συμφωνώ απόλυτα! Αλλά πρέπει να βλέπεις και την άλλη πλεύρα. Οι νόμοι δεν εφαρμόζονται ΓΕΝΙΚΑ εδώ στην Ελλάδα. Απο τα πιο απλά μέχρι και τα πιο σύνθετα πράγματα. Και οταν λέμε νομοι μην πάει το μυαλό σου μόνο στην τιμωρία των απλών πολιτών όταν αυθαιρετούν. Εννοούμε και σε ζητήματα εξυπηρέτησης και προάσπισης των δικαιωμάτων του πολίτη όπου εμπόδιο στα αυτονόητα μπαίνει ο ίδιος ο κρατικός μηχανισμός και οι κατεστημένες νοοτροπίες ετών.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #113 στις: 08/12/09, 10:57 »
Με κόβεις για τρελό μπούλη ε? Αμα εγώ είμαι μπούλης, εσύ και οι όμοιοι σου που γλύφετε τα παπ.... των ταραχοποιών και φοβάστε μη σας βαρέσουν τι είστε;

Germ, το γράφω αυτό για σένα αλλά και τους υπόλοιπους. Μάθετε να συζητάτε με επιχειρήματα χωρίς βρισίδια, υβριστικούς χαρακτηρισμούς κλπ κλπ. Αμα είναι να το συνεχίσετε έτσι το θέμα, πείτε το να ξέρουμε και μεις τι να κάνουμε.

Εχουν ειπωθεί ούτως ή άλλως αρκετά εδώ μέσα που προσωπικά κάποια με κάναν να θέλω να τραβήξω τα λίγα μου μαλλιά αλλά οκ, ο καθένας έχει τη γνώμη του. Μάθετε τουλάχιστον να την παραθέτετε σωστά και κόσμια.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #114 στις: 08/12/09, 11:30 »
Ειλικρινα Germ  απορω αν διαβαζετε αυτα που λεει ο συνομιλητης σας η αναλωνεστε σε εναν μονολογο.
Λες :
 "Εσύ θα επιτρέψεις σε έναν ακροδεξιό να κάνει μια ομιλία στο πανεπιστήμιο ή θα τον κάψεις ζωντανό? Εδώ θα φανεί τι δημοκράτης είσαι"

ενω στην απαντηση μου Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο. εγραψα:
"...Παρολ'αυτα οι γνωμες ειναι καλο και πρεπει να ακουγωνται, ακομη και οι πιο ακραιες,αφελεις,συντηρητικες, ακομη και φασιστικες γιατι μπορουμε να αντιπαραθεσουμε τη δικη μας γνωμη μεσα απο ενα διαλογο απο τον οποιο οφελημενοι θα βγουμε"

Δεν ειμαι δημοκρατης με την επικρατουσα εννοια του ορου.Ειμαι κατα καθε κοινοβουλευτικης δημοκρατιας και αντιπροσωπευσης. Ισως θα μπορουσα να συζητησω για την αμεση δημοκρατια,αλλα και αυτο σαν ορισμος ακουγεται λιγακι προβληματικο.
 

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #115 στις: 08/12/09, 12:17 »
Για ποιο λογο να μιλησει ο ακροδεξιος στο πανεπιστημιο?Να πει τι?Οτι πρεπει να καταργηθει το ασυλο?Οτι δεν εγινε ποτε το ολοκαυτωμα?Οτι οι λευκοι ειναι ανωτεροι απο τις αλλες φυλες?Οτι δεν υπηρξαν νεκροι στο πολυτεχνειο?Η' οτι τα προσφατα γεγονοτα ειναι υποκινουμενα απο τους εξωγηινους,εβραιους κτλ?

Αμα εχει τα @@ ας ερθει να τα πει αυτα κ ολοι ξερουμε πως θα φυγει.Απλα πραγματτα,δεν ξεγελατε κανεναν πλεον οσο ομορφα κ να θελετε να πλασαριστειτε.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #116 στις: 08/12/09, 12:25 »
plasmapool δε θα παει ποτε φασιστας να μιλησει σε πανεπιστημιο.Αυτοι το μονο "παμεπιστημιο" που γνωριζουν ειναι το γηπεδο. Θα σου προτεινω ομως να βρεις και να διαβασεις το τελευταιο βιβλιο του Ραουλ Βανεγκεμ "τιποτα δεν ειναι ιερο,ολα μπορουν να λεχτουν". Ο Βανεγκεμ ηταν στη καταστασιακη διεθνης και αμεσος συνεργατης του Γκυ Ντεμπορ,(αργοτερα τα εσπασαν βεβαια). εκει αναδεικνυεται ακριβως αυτο που λεω,οτι ο φασιστικος λογος ακριβως επειδη ειναι λογος μισους και εντελως στερημενος απο ανθρωπισμο και επειχηρηματα ειναι παρα πολυ ευκολο μεσα απο τον ελευθεριακο λογο να εκπεσει και να αναδειχτει η στειροτητα του.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #117 στις: 08/12/09, 12:36 »
Αμα εχει τα @@ ας ερθει να τα πει αυτα κ ολοι ξερουμε πως θα φυγει.

Παρά τις εκκλήσεις συντονιστών και διαχειριστών να παραμείνει η κουβέντα σε πολιτισμένα επίπεδα, μάλιστα η τελευταία παρατήρηση συντονιστή είναι μόλις δύο μηνύματα πιο πάνω, συνεχίζετε (ανεξαρτήτως πολιτικών πιστεύω) να μη μπορείτε να το σεβαστείτε.

Για τρίτη, και μάλλον τελευταία φορά, αν έχετε κάτι να πείτε και πραγματικά σας ενδιαφέρει η συζήτηση να το κάνετε κόσμια και με επιχειρήματα.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #118 στις: 08/12/09, 12:41 »
[Εσύ διαφωνείς οτι η Ελλάδα είναι ένα μπάχαλο γιατί απλά δεν εφαρμόζονται οι νόμοι ?
Η Ελλάδα είναι ένα μπάχαλο γιατί οι νόμοι δεν εφαρμόζονται και δεν ισχύουν για αυτούς που τους θέτουν.

Συμφωνώ απόλυτα! Αλλά πρέπει να βλέπεις και την άλλη πλεύρα. Οι νόμοι δεν εφαρμόζονται ΓΕΝΙΚΑ εδώ στην Ελλάδα. Απο τα πιο απλά μέχρι και τα πιο σύνθετα πράγματα. Και οταν λέμε νομοι μην πάει το μυαλό σου μόνο στην τιμωρία των απλών πολιτών όταν αυθαιρετούν. Εννοούμε και σε ζητήματα εξυπηρέτησης και προάσπισης των δικαιωμάτων του πολίτη όπου εμπόδιο στα αυτονόητα μπαίνει ο ίδιος ο κρατικός μηχανισμός και οι κατεστημένες νοοτροπίες ετών.
Με συγχωρείς, αλλά όλα τα προβλήματα του λαού οφείλονται κυρίως στην έλλειψη παιδείας και της λοβοτομημένης διασκέδασης που μας προβάλουν τα media. Αν συγκρίνεις τα εγκλήματα των πολιτικών και των "υψηλών" με αυτά του απλού λαού τότε τι να πω. Δικαιολογείς την σάπια ύπαρξη τους. Σε στήνουν στα 4 και λες και ευχαριστώ.

Το καλύτερο σχόλιο πάντως το είδα στο blog του Πετρίδη. Απευθύνεται από τους αριστερούς μέχρι τους δεξιούς ανεξαιρέτως.

τίποτα δεν αλλάζει ποτέ
φταις εσύ
και το κρίμα είναι στο λαιμό σου
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/09, 12:46 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #119 στις: 08/12/09, 13:34 »
παππου μου δινεις την εντυπωση οτι ξεμεινες απο επιχηρηματα και ανασυρεις τον κλασσικο ελληναραδικο τροπο της απαξιωσης του συνομιλητη σου οταν δεν μπορεις να του απαντησεις και πεφτεις σε διαδοχικα λαθη. Κανε τον κοπο και ξαναδιαβασε το διαλογο μας,ισως καταλαβεις οτι αλλος λεει ασχετα μεταξυ τους πραγματα που στη συνεχεια ο ιδιος ο λογος του τα αναιρει.
Δεν ειναι κακο ανθρωπε μου να σε διορθωνει καποιος οταν κανεις λαθος.

Όχι δεν είναι και σ' ευχαριστώ γι' αυτό.

Από δω και πέρα θα γνωρίζω ότι όταν σε μια πολιτική συζήτηση αναφέρεται ο όρος "αστικός" εννοούμε: Ο του Άστεως, από το αστικός,-η,-ο.
Λόγω του ότι όμως το Άστυ ονομάζεται και Πόλη, όταν αναφέρεται ο όρος "πολιτικός" εννοούμε: Ο της πόλης. Άρα "αστικός" και "πολιτικός" είναι ταυτόσημα επίθετα. Το ίδιο εννοούμε και με τον όρο "πολίτης": Ο της πόλης, άρα εγώ που μένω στο βουνό δεν είμαι πολίτης...

Επίσης μια εξέγερση που θα γίνει στα βουνά ονομάζεται "οριακή", εκ του όρους.

Άρα λοιπόν μπορούμε να πούμε αστική οριακά πολιτική. Έτσι δεν είναι?

Αλλά για ποιό Άστυ μιλάς? Μήπως για το Τήλε Άστυ?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #120 στις: 08/12/09, 13:52 »
Νομίζω ότι η επανάσταση του '21 στηρίχτηκε από την πλειοψηφία του λαού, βασιζόμενος στη λογική άποψη ότι μάλλον οι περισσότεροι θέλανε να διώξουν τους Τούρκους...Αλλοιώς θα ρουφιανεύανε υπέρ των Τούρκων, θα στρατευόντουσαν στον Τουρκικό στρατό,τέλος πάντων θα κάνανε τη ζωή του Κολοκοτρώνη και των άλλων μάλλον δύσκολη. Εντάξει δεν έγινε και δημοψήφισμα, αλλά νομίζω ότι η απλή λογική μάλλον προς τα εκεί πάει βρε Άρη μου. Οι άλλες επαναστάσεις είχανε τη στήριξη του λαού, εκτός ίσως από την ισπανική που μάλλον δεν ήταν επανάσταση αλλά εμφύλιος (με κάθε επιφύλαξη γιατί το συγκεκριμένο θέμα δεν το έχω μελετήσει ιδιαίτερα).Και λέω είχανε τη στήριξη εννοώντας ότι δεν υπήρξε αντίδραση τουλάχιστον σε σοβαρό βαθμό...
Τώρα ως προς τα κινήματα...Εγώ μιλάω για στρατιωτικά κινήματα, ή πολιτικά που προσπαθούν με τη βία να αποσπάσουν, ή να καταργήσουν( στη περίπτωση της αναρχίας) την εξουσία την ίδια. Δεν ήμουν όμως σαφής και έχεις δίκιο... Το μόνο πολιτικό πάντως κίνημα που αναφέρεις στη προηγούμενη βάση είναι των αναρχικών στην Ευρώπη, το οποίο όμως ακόμα να αποδώσει καρπούς, μιάς και  αναρχία ακόμα δεν υφίσταται(το "ακόμα" το βάζω γιατί είμαι γενναιόδωρος :) )  ... Αλλά η αναρχία τελικά δεν είναι μόνο πολιτικό κίνημα, αλλά και ολόκληρη φιλοσοφία και σε αυτή τη βάση έχει πετύχει σε ένα βαθμό, γιατί πολλές προοδευτικές ιδέες της "περνάνε" σιγά σιγά στο κόσμο, όχι αυτούσιες βέβαια, αλλά προσαρμοσμένες  στις εκάστοτε κοινωνίες και στο πόσο είναι έτοιμες να δεχτούν κάποια πράγματα. Δεν είμαι υπέρ της αναρχίας συνολικά , αλλά δεν μπορώ να μην δεχτώ ορισμένες απόψεις της που στο τέλος τέλος είναι και αρκετά χριστιανικές και ξέρεις ότι είμαι και θρήσκος συν τοις άλλοις...
Και τέλος βασικά αναφερόμουνα στην Ελληνική ιστορία, αλλά εσύ μου το άπλωσες το πράγμα...No problem! ;)
Δυστυχως Μακη, αυτη η φαινομενικα λογικη αποψη ομως δεν σημαινει οτι ειναι και η αληθεια. Αν γνωριζες την ιστορια του ελλαδικου τοπου και των βαλκανιων επι τουρκοκρατιας αλλα και κατα την διαρκεια της επαναστασης σε ενα μεγαλυτερο βαθος απο αυτο που δινουν οι επετειακες παρελασεις τοτε θα καταλαβαινες γιατι. Και αυτο δεν το λεω με κακια η εμπαθεια. Και πιστεψε την ζωη του Κωλοκοτρωνη οχι μονο δυσκολη, ΠΑΡΑ πολυ δυσκολη την κανανε παμπολλα ελληνικα χωρια. Αλλα δεν ειναι εδω θεμα για να το συζητησουμε. Αν θες μεσω πμ η σε καποιο αλλο θεμα τοτε ευχαριστως.

Τωρα γαι την ισπανικη επανασταση, ναι για καποιους ηταν εμφυλιος, για καποιους αλλους ηταν επανασταση. Για αυτο παιζεται και το τι ειναι επανασταση και τι οχι. Για μενα προσωπικα οσο το εχω μελετησει ηταν επανασταση.

Ας επανελθουμε ομως στο θεμα γιατι απλωθηκαμε πολυ.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #121 στις: 08/12/09, 14:20 »
Οι συντονιστές έχουν απόλυτο δίκιο. Δεν είναι επίπεδο συζήτησης αυτό. Ζητώ συγνώμη αν χρησιμοποίησα και κάποια βρισιά παραπάνω
Αμα θέλουμε να λύσουμε τα προβλήματα μας θα πρέπει να μάθουμε να συζητάμε και να μην αλληλοβριζόμαστε. Κανένας δεν κατέχει το απόλυτο δίκιο και αυτό πρέπει να το καταλάβει. Θα πρέπει να μάθουμε να αναγνωρίζουμε σε τι έχει δίκαιο και η αντίπερα ιδεολογικά όχθη αν και τελικά σαν νέοι θεωρώ ότι δεν έχουμε τόσες διαφορές. Ισως μας έκαναν σκόπιμα κάποιοι άλλοι να έχουμε.

PlasmaPool και eternauta

Από τη στιγμή πού έχουμε άσυλο και θέλουμε να το υποστηρίξουμε είμαστε υποχρεωμένοι να σεβόμαστε και να μην αποκλείουμε καμία άποψη μέσα σε αυτό. Το πανεπιστήμιο δεν είναι τσιφλίκι κανενός. Εχοντας στο νού αυτό, μέσα στο πανεπιστήμιο οφείλουν να εκτεθούν όλες οι απόψεις που υπάρχουν μέσα στην κοινωνία και να τεθούν σε κρίση απο τους φοιτητές ατομικά.
Από αναρχικές έως ακροδεξιές πολιτικές απόψεις, όπως και θρησκευτικές. Απο τη στιγμή όμως που και ο διάλογος μακριά απο παροξυσμούς και πράξεις βίας έχει γίνει ταμπού, δεν έχουμε το δικαίωμα να συντηρούμε το άσυλο. Αμα ένας πράος άνθρωπος πάει σε μια συνέλευση φοιτητών του ΕΜΠ θα φύγει με νευρικό κλονισμό ή με κρίση άσθματος. Είναι κλασικότατη η εικόνα, τα κομματόσκυλα να μονοπωλούν τη συζήτηση και το 98 % των απλών φοιτητών να σιωπά από ντροπή,φόβο ή πλήξη. Τους ρώτησε ποτέ κανείς αυτούς τους φοιτητές τι σκέφτονται? Αντί οι απλοί φοιτητές να οργανώνουν την ατζέντα συζήτησης, το κάνουν οι εκπρόσωποι των κομμάτων της Βουλής στη νεολαία...Εκεί φτάσαμε. Παρατηρούμε λοιπόν μια βίαιη χειραγώγηση των φοιτητών χωρίς προηγουμένως να έχουν εκτεθεί στα απαραίτητα ερεθίσματα ώστε να σχηματίσουν προσωπική γνώμη και κρίση. Με τον τρόπο αυτό η συντριπτική πλειοψηφία της νεολαίας (των φοιτητών τουλάχιστον) αποστασιοποιείται απο την πολιτική σκέψη οδηγούμενο κυρίως απο την απογοήτευση.Αυτό είναι το επικίνδυνο. Για αυτό το λόγο υποστηρίζω να φύγουν οι κομματικές παρατάξεις απο το πανεπιστήμιο. Θα μπορούν να μιλήσουν στους φοιτητές, θα μπορούν να κάνουν ομιλίες, όμως οι εκλογές των φοιτητών και οι φοιτητικές παρατάξεις θα πρέπει να είναι αχρωμάτιστες.

Και eternauta, μπορεί εσύ να συμφωνείς οτι πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις αλλά επί της ουσίας, σε πληροφορώ οτι αυτό δε γίνεται
Πρώτα από όλα ΔΕΝ ακούγεται η άποψη και τα πιστεύω του ΑΠΛΟΥ φοιτητή. Στο σύγχρονο ελληνικό πανεπιστήμιο η άποψη σου ΑΠΟΚΤΑ ΑΞΙΑ μόνο οταν είσαι σε μια κομματική παράταξη-εκπρόσωπο κάποιας πολιτικής δύναμης
Αυτό είναι απαράδεκτο

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #122 στις: 08/12/09, 14:59 »
Είναι κλασικότατη η εικόνα, τα κομματόσκυλα να μονοπωλούν τη συζήτηση και το 98 % των απλών φοιτητών να σιωπά από ντροπή,φόβο ή πλήξη.
........................................
.........................................
.........................................
Πρώτα από όλα ΔΕΝ ακούγεται η άποψη και τα πιστεύω του ΑΠΛΟΥ φοιτητή. Στο σύγχρονο ελληνικό πανεπιστήμιο η άποψη σου ΑΠΟΚΤΑ ΑΞΙΑ μόνο οταν είσαι σε μια κομματική παράταξη-εκπρόσωπο κάποιας πολιτικής δύναμης
Αυτό είναι απαράδεκτο

Αγαπητέ μου Germ1984, η άποψη αποκτά αξία όταν είναι άξια.

Από την εμπειρία μου στον χώρο, δεν ισχύει αυτό που λες. Και τι εννοείς ότι το 98% των φοιτητών σιωπά από φόβο και ντροπή? Ότι το 98% των φοιτητών είναι μπούληδες που τα κάνουν πάνω τους στον αντίλογο και τρέχουν στην μαμά τους?
Δεν νομίζω ότι έχεις και καλή άποψη για τους συμφοιτητές σου, κι αν βγεις και πεις τέτοια πράγματα σε αμφιθέατρο δεν θα έχουν και πολύ άδικο αν σε πάρουν με τα γιαούρτια. Είναι και απολύτως Δημοκρατικό.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #123 στις: 08/12/09, 16:06 »
Είναι κλασικότατη η εικόνα, τα κομματόσκυλα να μονοπωλούν τη συζήτηση και το 98 % των απλών φοιτητών να σιωπά από ντροπή,φόβο ή πλήξη.
........................................
.........................................
.........................................
Πρώτα από όλα ΔΕΝ ακούγεται η άποψη και τα πιστεύω του ΑΠΛΟΥ φοιτητή. Στο σύγχρονο ελληνικό πανεπιστήμιο η άποψη σου ΑΠΟΚΤΑ ΑΞΙΑ μόνο οταν είσαι σε μια κομματική παράταξη-εκπρόσωπο κάποιας πολιτικής δύναμης
Αυτό είναι απαράδεκτο

Αγαπητέ μου Germ1984, η άποψη αποκτά αξία όταν είναι άξια.

Από την εμπειρία μου στον χώρο, δεν ισχύει αυτό που λες. Και τι εννοείς ότι το 98% των φοιτητών σιωπά από φόβο και ντροπή? Ότι το 98% των φοιτητών είναι μπούληδες που τα κάνουν πάνω τους στον αντίλογο και τρέχουν στην μαμά τους?
Δεν νομίζω ότι έχεις και καλή άποψη για τους συμφοιτητές σου, κι αν βγεις και πεις τέτοια πράγματα σε αμφιθέατρο δεν θα έχουν και πολύ άδικο αν σε πάρουν με τα γιαούρτια. Είναι και απολύτως Δημοκρατικό.

Δεν είπα οτι τα κάνουν πάνω τους στον αντίλογο. Κάθε άλλο. Απλά λέω οτι το πλαίσιο της συζήτησης είναι έτσι διαμορφωμένο ώστε η συζήτηση να μονοπωλείται απο τις κομματικές παρατάξεις.
Με γνώμονα αυτό λοιπόν ο απλός φοιτητής που θέλει να αναδείξει πραγματικά προβλήματα θα περιθωριοποιηθεί απο την ίδια τη φύση της διαδικασίας. Επειδή συζητάω με φοιτητές, οι περισσότεροι  είναι απογοητευμένοι απο τον τρόπο που γίνονται οι συνέλευσεις. Πλήττουν άγρια, μουγκοί μπαίνουν, μουγκοί βγαίνουν. Το μόνο πράγμα στο οποίο τελικά συμφωνούν οι παρατάξεις είναι το κλείσιμο των σχολών. Οι συνελεύσεις αντί να γίνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα αναδεικνύοντας τα πολλά προβλήματα της κάθε σχολής, γίνονται και κορυφώνονται σε ένα κλίμα γενικότητας μόνο όταν υπάρχει πιθανότητα να γίνουν μαζικές καταλήψεις και να προκληθεί γενικότερη αναστάτωση. Επειδή έχω αδερφό που σπουδάζει, ξέρω παραδείγματα τμημάτων με σοβαρες ελλείψεις σε υλικοτεχνικές και κτιριακές υποδομές, χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα που τη συζήτηση την μονοπωλούν εξω-τμηματικοί, συζητώντας για τελείως άσχετα θέματα από τα προφανή σοβαρά προβλήματα της σχολής. Γίνεται ένας γενικόλογος διάλογος που τις περισσότερες φορές καταλήγει σε κόντρες ή τσακωμούς για ασήμαντα κυριολεκτικά ζητήματα. Αποτέλεσμα είναι τα ζητήματα των σχολών να μένουν πίσω και οι φοιτητές να απογοητεύονται απο την πολιτική γενικότερα. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τους νέους για την απάθεια τους απέναντι στην πολιτική. Αλλοι μας έκαναν έτσι


Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #124 στις: 08/12/09, 16:20 »
Αποσπασματικά ότι μπόρεσα να προλάβω θέλω να δώσω την άποψή μου-κ επιφυλάσομαι για περισσότερα, αργότερα.
Στους φοιτητικούς συλλόγους ακροδεξιοί κ φασίστες δεν έχουν λόγο όχι μόνο για αυτό που είναι, αλλά κ βάση των καταστατικών λειτουργείας τω Φοιτητικών Συλλόγων, όπου τα πρότυπά τους συντάχθηκαν, ή επανασυντάχθηκαν, τα πρώτα 10 έτη έπειτα από το 1974. Πιεύω οι λόγοι να είναι ευνόητοι. Επίσης τα περισσότερα αν όχι όλα τα καταστατικά μιλάνε για λαϊκή κυριαρχία κ λαϊκή δημοκρατία.΄
Όσον αφορά τις Γενικές Συνελεύσεις, ας καταλάβουν ότι μπορούν να θέσουν θέμα επιτόπου κατά την διάρκεια της συνέλευσης για αυτά που τους απασχολούν. Τα πολιτικά/συνδικαλιστικά μορφώματα μέσα στους Πανεπιστημιακούς χώρους δεν λειτουργούν μόνο από κομματόσκυλα κ σε έναν χώρο όπου επικροτείται η αμεσοδημοκρατία μέσω των Γεν. Συνελεύσεων είναι αίσχος όχι μόνο να αφήνεται η τύχη του χώρου στα κομματόσκυλα, αλλά επίσης κ να φορτώνονται οι παρατάξεις τα εξαμέξης για θέματα που οι ίδιοι οι πάσχοντες δεν κάνουν λόγο, ή φοβο΄νται να μιλήσουν. Αλλά ακόμα κ αν δεν θέλουν να τα θέσουν επι τάπητος στην Γενική Συνέλευσήους, μέχρι δυο μέρες πριν την ΓΣ μπορούν να υποβάλουν το θέμα τους στο Διοικητικό Συμβούλιο του Τμήματός τους, κ να ενταχθεί στην ημερήσια διάταξη.
Ο απλός φοιτητής λοιπόν, όταν θέλει να ασχολείται: να είναι παρόν στις εξελίξεις, να παίρνει τον λόγο στις ΓΣ, να ανοιξεί τα μάτια του κ να διαβάσει κανά βιβλίο. Όταν η κατάσταση σε τέτοιας διαχείρισης χώρους παρεκτρέπεται, την ευθύνη την έχουμε πρώτα εμείς που δεν συμμετείχαμε ή συμμετείχαμε αποσπασματικά κ έπειτα όλος ο υπόλοιπος κόσμος. Πολλές σχολές έχουν προβλήματα κ υπολειτουργούν, πρέπει όμως ο πάσχων να κινητοποιηθεί. Σε λογική του τύπου, αν ένας παραβιάσει ένα στοπ κ πέσει πάνω σου, κάνε εσυ την καταγγελία-μην περιμένεις την κυβέρνηση που δεν φρόντισε για το Στοπ ή την αντιπολίτευση να το κάνει θέμα(ακραίο παράδειγμα, αλλά τέλος πάντων)
Όσο για την ημερήσια διάταξη των θεμάτων, αυτή διαμορφώνεται από το ΔΣ του τμήματος,κ μπορεί ο οποιοσδήποτε να θέσει θέμα, αρκεί να είναι μέσα στα χρονικά περιθώρια που ορίζει το καταστατικό. έπειτα μπορεί να το θέσει κ στην ΓΣ..
Αναφορικά με τους εξω-τμηματικούς, είναι δικαίωμα του καθενός να πάρει τον λόγο μέσα στην ΓΣ, αρκεί να μην είναι ακροδεξιος(προβλέπεται κ η διαγραφή τους από τον Φοιτητικό Σύλλογο, σε πολλά καταστατικά) ή από σώμα ασφαλείας. Αν εσύ βλέπεις ότι δεν προωθούνται τα σοβαρά ζητήματα άλλά προβοκάρει ή προπαγανδίζει με αισχρό τρόπο τις θέσεις του πολιτικού χώρου όπου ανήκει, είναι στο χέρι να πάρεις τον λόγο, να του απευθυνθείς κ αν τον "κολλήσεις στον τοίχο" μέσα στο αμφιθέατρο, θα έχεις κατακτήσει την πολιτική ηγεμονία (πολύ γκραμσιανό αυτό 8) )
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/06, 01:20
από efswmos
6 Απαντήσεις
39755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/12, 02:11
από hot_sauce (φλουτσ)
51 Απαντήσεις
18224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 14:43
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
4894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 14:34
από Stergios Kourou
14 Απαντήσεις
4147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 22:55
από συννεφάκι
14 Απαντήσεις
4627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 20:49
από ΓΙΩΡΓΟΣ Τ.
2 Απαντήσεις
1965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 03:23
από mr_giorgos
66 Απαντήσεις
18978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/09, 01:20
από Snowy
19 Απαντήσεις
8816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 21:59
από kkmspm (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
8330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 22:16
από Uriah