Αποστολέας Θέμα: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.  (Αναγνώστηκε 48864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #150 στις: 10/12/09, 12:35 »
θα εδειχνα οτι οι κατηγοριες ειναι σαθρες,γιατι αυτα που παρουσιαζουν σαν αποδειξεις ενοχης βρισκονται σε καθε σπιτι.θα ενημερωνα τον κοσμο.Η πληροφορηση οταν  δεν χειραγωγειται ειναι μεγαλο οπλο. Το χτεσινο βιντεακι με το παιδι στη Θεσ/νικη που του φορτωσαν σακιδιδιο με μπουκαλια ειναι η πιο προσφατη αποδειξη.
Το θεμα δεν ειναι μονο η αποδειξεις και το πασιφανες αλλα και η ορθη εννοια του ορου δικαιοσυνη. Μπουκαλια εχει καθε σπιτι,οπως και εφλεκτα υλικα η σφυρια,ο δικαστης ομως αν θελει λογω εντολων η ρεμβασιστικα να τους καταδικασει, θα το κανει ξευτιλιζοντας τον νομο τον οποιο υποτιθεται οτι υπηρετει.Εξαλου δεν ειναι η πρωτη φορα. Η δικαιοσυνη δεν ειναι τυφλη,ειναι αλληθωρη.
Το τι δε πρεπει να κανουμε δεν ειναι κανονας η ντιρεκτιβα  αλλα λογικη.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #151 στις: 10/12/09, 13:24 »
θα εδειχνα οτι οι κατηγοριες ειναι σαθρες,γιατι αυτα που παρουσιαζουν σαν αποδειξεις ενοχης βρισκονται σε καθε σπιτι.θα ενημερωνα τον κοσμο.Η πληροφορηση οταν  δεν χειραγωγειται ειναι μεγαλο οπλο. Το χτεσινο βιντεακι με το παιδι στη Θεσ/νικη που του φορτωσαν σακιδιδιο με μπουκαλια ειναι η πιο προσφατη αποδειξη.
Το θεμα δεν ειναι μονο η αποδειξεις και το πασιφανες αλλα και η ορθη εννοια του ορου δικαιοσυνη. Μπουκαλια εχει καθε σπιτι,οπως και εφλεκτα υλικα η σφυρια,ο δικαστης ομως αν θελει λογω εντολων η ρεμβασιστικα να τους καταδικασει, θα το κανει ξευτιλιζοντας τον νομο τον οποιο υποτιθεται οτι υπηρετει.Εξαλου δεν ειναι η πρωτη φορα. Η δικαιοσυνη δεν ειναι τυφλη,ειναι αλληθωρη.
Το τι δε πρεπει να κανουμε δεν ειναι κανονας η ντιρεκτιβα  αλλα λογικη.

Σε παρακαλώ eternauta, μη μιλάμε για αποδείξεις τόσο απλά. Το παραπάνω βιντεάκι που αναφέρεις δεν είναι απόδειξη με την αυστηρη έννοια του όρου για τίποτα. Για να αποδείξεις κάτι, θέλει πολύ περισσότερο κόπο από ένα απλό videaki.
Και όταν λές απόδειξη, για ποιο πράγμα? Οτι η αστυνομία είναι ο απόλυτος κακός της υπόθεσης ενώ οι αναρχικοί κάνουν έναν δικαιο και καθαρό ιδεολογικό αγώνα για το καλό των Πολιτών? Για το καλό ποιών πολιτών? Των φτωχών? Μπορέις να αποδείξεις οτι έχετε την στήριξη της κοινωνίας για αυτό που κάνετε?
Οσον αφορά το "Ρεσάλτο", εσύ δεν είσαι υπέρ της ένοπλης πάλης εναντίον της εξουσίας? Πως θα γίνει αυτή η πάλη χωρίς γκαζάκια και μολότωφ?
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/09, 13:27 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #152 στις: 10/12/09, 13:32 »
Ποιοι αναρχικοι μωρε..Στο βιντεακι ειναι ενας τυπος με πιτζαμες.Τιποτα παραπανω.Τα φαντασμα σας να ουμε..

Για εδω τι εχεις να πεις germ?Μηπως ουτε εδω οι μπατσοι ειναι κακοι?Σορυ που το παραδεχονται και οι ιδιοι δηλαδη.
http://www.tvxs.gr/v28005
Παράθεση
Ίσως είναι της Ασφάλειας, φοράγανε κάποιο σκουφάκι και το κατέβασαν μετά.

Σκουφακι χαχαχαχαχαχαχαχαχα...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/09, 13:38 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #153 στις: 10/12/09, 14:30 »
Με αυτό που είδα, δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

1) Ολα αυτά γίνονται στα πλαίσια κάποιας μυστικής επιχείρησης της αστυνομίας προκειμένου να συλλέξει πληροφορίες για πιθανές "γιάφκες"
ή για τον εντοπισμό αναρχικών με σοβαρές αξιόποινες πράξεις στην πλάτη τους. Ως γνωστό η ένστολη αστυνομίαέχει καθαρά αποτρεπτικό ρόλο. Ούτε υποθέσεις λύνει, ούτε ναρκωτικά ξετρυπώνει, ούτε αναρχικούς πολύ απλά επειδή ξεχωρίζει η στολή! Για αυτό υπάρχει και η Ασφάλεια που έχει ακριβώς αυτό τον ρόλο


2) Η αστυνομία πράγματι παίζει πολύ βρωμικο παιχνίδι

Ελπίζω να είναι το πρώτο, χωρίς να είμαι βέβαιος για αυτό



« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/09, 14:48 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #154 στις: 10/12/09, 14:56 »
Το τι δε πρεπει να κανουμε δεν ειναι κανονας η ντιρεκτιβα  αλλα λογικη.

Πολύ ωραία eternauta, διόρθωσες το λάθος μου. Οι απαγορεύσεις (το τι δεν πρέπει να κάνουμε δηλ) δεν είναι κανόνας (κανόνας είναι το ανάποδο, τι πρέπει να κάνουμε ), αλλά κατασταλτικός νόμος. Και ο κατασταλτικός νόμος νομοθετείται βάσει λογικής. Κανείς νομίζω δεν αντιλέγει σ' αυτό, και καλά κάνεις και θεσπίζεις κατασταλτικούς νόμους!

Αλλά επίσης με πολύ ωραίο τρόπο θα χρησιμοποιήσεις θεσμούς, νόμους και δημοσιότητα, οι οποίοι είναι προϊόντα του κράτους, αν δεν κάνω λάθος. Θα χρησιμοποιήσεις δηλ τους τρόπους άμυνας που σου δίνει το ίδιο το κράτος ώστε να αντιμετωπίσεις πιθανές περιπτώσεις αυθαιρεσίας των λειτουργών του. Άσχετα με το αν η Δικαιοσύνη είναι τυφλή ή αλλήθωρη ή έχει νυσταγμό θα την χρησιμοποιήσεις, και πολύ σωστά κατά την γνώμη μου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #155 στις: 10/12/09, 15:28 »
Το τι δε πρεπει να κανουμε δεν ειναι κανονας η ντιρεκτιβα  αλλα λογικη.

Πολύ ωραία eternauta, διόρθωσες το λάθος μου. Οι απαγορεύσεις (το τι δεν πρέπει να κάνουμε δηλ) δεν είναι κανόνας (κανόνας είναι το ανάποδο, τι πρέπει να κάνουμε ), αλλά κατασταλτικός νόμος. Και ο κατασταλτικός νόμος νομοθετείται βάσει λογικής. Κανείς νομίζω δεν αντιλέγει σ' αυτό, και καλά κάνεις και θεσπίζεις κατασταλτικούς νόμους!

Αλλά επίσης με πολύ ωραίο τρόπο θα χρησιμοποιήσεις θεσμούς, νόμους και δημοσιότητα, οι οποίοι είναι προϊόντα του κράτους, αν δεν κάνω λάθος. Θα χρησιμοποιήσεις δηλ τους τρόπους άμυνας που σου δίνει το ίδιο το κράτος ώστε να αντιμετωπίσεις πιθανές περιπτώσεις αυθαιρεσίας των λειτουργών του. Άσχετα με το αν η Δικαιοσύνη είναι τυφλή ή αλλήθωρη ή έχει νυσταγμό θα την χρησιμοποιήσεις, και πολύ σωστά κατά την γνώμη μου.
Ωραίο point αυτό!! Σωστό το να αναρωτιέται κάποιος πως είναι δυνατόν οι αντιεξουσιαστές να μην "νομιμοποιούν τους νόμους" που θεσπίζει ένα κράτος, αλλά παράλληλα να τους επικαλούνται όταν πρόκειται για την προστασία τους από το κράτος και τους λειτουργούς του όταν οι τελευταίοι αυθαιρετούν.. Eternauta, όταν βρεις το χρόνο, θα ήθελα να προστεθεί αυτό στα ερωτήματα που είχα κάνει μερικά posts πίσω ;)..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #156 στις: 10/12/09, 15:45 »
Xωρις να ξερω τι θα πει ο eternauta νομιζω οτι επικαλουνται τους νομους που ειναι δικαιοι και φερνουν στο ιδιο επιπεδο εξουσιαστες και εξουσιαζομενους(πχ οτι ο αστυνομος δεν μπορει να δερνει καποιον επειδη ειναι αστυνομος ή να συλλαμβανει χωρις τα απαραιτητα αποδεικτικα) και οχι αυτους που βοηθανε σε αυτο το χωρισμο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #157 στις: 10/12/09, 16:01 »
Εχω την εντυπωση, πως ο καθενας σε εναν "πολεμο" χρησιμοποιει οτι μεσα μπορει. Ειδικα αυτοι που βρισκονται σε "μειονεκτικη θεση".
Κλασσικο παραδειγμα ο οποιοσδηποτε ανταρτοπολεμος απεναντι σε οργανωμενο στρατο κτλ
Το ιδιο πιστευω γινεται και σε ολους τους τομεις της ζωης οπου υπαρχει "διαμαχη".
Στην συγκεκριμενη περιπτωση, ακομα κι αν εγω πχ δεν δεχομαι το ολο συστημα γενικως (πολιτικο, κοινωνικο κτλ) και προσπαθω να το πολεμησω, οταν θα βρισκομαι αμυνομενος, θα χρησιμοποιησω τα μεσα εκεινα που θα μου προσφερουν καποια μορφη αμυνας. Ετσι, οταν (θελω - δεν θελω) ζω σε ενα κρατος που με καταπιεζει ολοενα και περισσοτερο και αποφασισω να συγκρουστω μαζι του, ξερω οτι θα βρω απεναντι μου ολο εκεινο τον μηχανισμο που το αποτελουν. Η μονη αμυνα που εχω απεναντι σε αυτο (περα απο την ασκηση βιας), ειναι οι ιδιες οι αρχες, νομοι κτλ που χρησιμοποιει το συστημα. Με λιγα λογια, μεχρι να αλλαξουν τα πραγματα (σιγα μην αλλαξουν, αλλα λεμε τωρα) ο καθενας θα επιβιωνει και θα πολεμαει αν χρειαστει και αν θελει, με ΟΛΑ τα μεσα που του δινονται. Το αν αυτα τα μεσα θα περιλαμβανουν και βια κτλ, αυτο εχει να κανει με τον καθενα προσωπικα και με τις αποψεις που εχει. Εγω προσωπικα ειμαι κατα οποιασδηποτε μορφης βιας, σωματικης, ψυχολογικης κτλ. Ομως μπορω να καταλαβω και την οργη και απελπισια πολλων που στρεφονται τελικα στην βια, οταν βλεπουν (ισως λανθασμενα) οτι αλλοι τροποι δεν υπαρχουν, οταν νιωθουν τοσο απεγνωσμενοι και εγκλωβισμενοι μεσα στον ιδιο τον τοπο που γεννηθηκαν.
Και λεω οτι καταλαβαινω, δεν δικαιολογω. Οπως δεν δικαιολογω και οποιαδηποτε μορφη βιας απο οπου κι αν αυτη προερχεται. Και ειδικα οταν αυτη προερχεται απο το ιδιο το κρατος, γιατι ειτε θελω, ειτε οχι, ειμαι κι εγω μερος του κρατους και νιωθω συνυπευθυνος οταν το ιδιο το κρατος και οι μηχανισμοι του ασκουν οποιαδηποτε μορφη βιας σε οποιονδηποτε. Γιατι σημερα μπορει να ειναι ο αγνωστος Χ που καταπιεζεται, αυριο ομως θα ειμαι εγω.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/09, 16:03 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #158 στις: 10/12/09, 16:09 »
Νομίζω όμως eternauta, ότι οφείλω να πω, όπως έχω υποσχεθεί, τον τρόπο με τον οποίο θα χειριζόμουν εγώ το θέμα, εάν αυτά τα παιδιά ήταν "συντρόφια" μου. Προτείτερα θα κάνω μια εισαγωγή.

Στην θεσμοθετημένη κοινοβουλευτική Δημοκρατία και στην Δικαιοσύνη που εκφράζεται σ' αυτήν ως απόρρεια των νόμων(συντεταγμένων και άγραφων) και διατάξεων, δεν λαμβάνονται αποφάσεις ανάλογα με το τι νομίζουμε αλλά με το τι αποδεικνύεται. Δεν αρκούν δηλ οι "αποχρώσες ενδείξεις" για να καταδικάσουμε έναν άνθρωπο. Στην άμεση Δημοκρατία αντιθέτως αρκούν.

Το πρόβλημα δηλ είναι άκρως πολιτικό. Γι αυτόν τον λόγο Johnie Darko, eternauta και Kiratzoharris  θα αντιδρούσα μ' αυτόν τον τρόπο: Θα πήγαινα και θα δήλωνα ευθαρσώς: "Ήμουν κι εγώ εκεί". Θα δήλωνα ότι είμαι μέλος του συγκεκριμένου στεκιού και ότι δεν με πιάσαν στο ντου διότι θα πήγαινα αργότερα. Θα δήλωνα επίσης ότι έχω κι εγώ σπίτι μου άδεια μπουκάλια μπύρας και βενζίνη και κηροζίνη και πετρέλαιο και θα απαιτούσα να με συλλάβουν κι εμένα. Κι αν δεν με συλλάμβαναν θα καθόμουν απ' έξω για όλη μου την ζωή!

Αυτός νομίζω ότι είναι ένας τρόπος θαραλέος, ιδανικός για "αγωνιστές του κοινού καλού", συλλογικός, και χρησιμοποιεί ελάχιστα την Δικαιοσύνη.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #159 στις: 10/12/09, 16:23 »
θα εδειχνα οτι οι κατηγοριες ειναι σαθρες,γιατι αυτα που παρουσιαζουν σαν αποδειξεις ενοχης βρισκονται σε καθε σπιτι.θα ενημερωνα τον κοσμο.Η πληροφορηση οταν  δεν χειραγωγειται ειναι μεγαλο οπλο. Το χτεσινο βιντεακι με το παιδι στη Θεσ/νικη που του φορτωσαν σακιδιδιο με μπουκαλια ειναι η πιο προσφατη αποδειξη.
Το θεμα δεν ειναι μονο η αποδειξεις και το πασιφανες αλλα και η ορθη εννοια του ορου δικαιοσυνη. Μπουκαλια εχει καθε σπιτι,οπως και εφλεκτα υλικα η σφυρια,ο δικαστης ομως αν θελει λογω εντολων η ρεμβασιστικα να τους καταδικασει, θα το κανει ξευτιλιζοντας τον νομο τον οποιο υποτιθεται οτι υπηρετει.Εξαλου δεν ειναι η πρωτη φορα. Η δικαιοσυνη δεν ειναι τυφλη,ειναι αλληθωρη.
Το τι δε πρεπει να κανουμε δεν ειναι κανονας η ντιρεκτιβα  αλλα λογικη.


Σε παρακαλώ eternauta, μη μιλάμε για αποδείξεις τόσο απλά. Το παραπάνω βιντεάκι που αναφέρεις δεν είναι απόδειξη με την αυστηρη έννοια του όρου για τίποτα. Για να αποδείξεις κάτι, θέλει πολύ περισσότερο κόπο από ένα απλό videaki.
Και όταν λές απόδειξη, για ποιο πράγμα? Οτι η αστυνομία είναι ο απόλυτος κακός της υπόθεσης ενώ οι αναρχικοί κάνουν έναν δικαιο και καθαρό ιδεολογικό αγώνα για το καλό των Πολιτών? Για το καλό ποιών πολιτών? Των φτωχών? Μπορέις να αποδείξεις οτι έχετε την στήριξη της κοινωνίας για αυτό που κάνετε?
Οσον αφορά το "Ρεσάλτο", εσύ δεν είσαι υπέρ της ένοπλης πάλης εναντίον της εξουσίας? Πως θα γίνει αυτή η πάλη χωρίς γκαζάκια και μολότωφ?

Για να απανταμε σε ενα ενα

Παράθεση
Εικόνες καταλυτικές για τη σκευωρία που στήθηκε σε βάρος 23χρονου φοιτητή και κατατέθηκαν στην κύρια ανάκριση υποχρέωσαν τον κατήγορο αστυνομικό να ανακαλέσει «το κατηγορώ» του. Και ο κατηγορούμενος φοιτητής μετά από τρεις μέρες κράτησης με πιτζάμες αφέθηκε ελεύθερος. Ο Γ.Κ., την περασμένη Κυριακή, κατέβηκε από το σπίτι για να πετάξει τα σκουπίδια και βρέθηκε να κατηγορείται για κακούργημα.

Συνελήφθη στο πλαίσιο των αστυνομικών επιχειρήσεων, στη Θεσσαλονίκη, για την επέτειο της δολοφονίας του Αλέξη Γρηγορόπουλου και όπως προκύπτει από ερασιτεχνικά βίντεο που βρίσκονται στην κατοχή της «Ε» οι αστυνομικοί τού φόρτωσαν ένα σακίδιο με μολότοφ.

Με την κατηγορία της κατοχής εκρηκτικών υλών οδηγήθηκε χθες στον ανακριτή για να απολογηθεί. Στη δικογραφία συμπεριλήφθηκε και το DVD με τις εικόνες που κατέγραψαν διαδηλωτές και αποδεικνύουν την αθωότητά του. Ο αστυνομικός ανακάλεσε την αρχική του κατάθεση και μίλησε για... λάθος, ενώ ο κατηγορούμενος αφέθηκε ελεύθερος χωρίς κανέναν περιοριστικό όρο.

Στα πλάνα που προέρχονται από λήψεις κινητού τηλεφώνου και κάμερας φαίνεται ξεκάθαρα ότι: Ο φοιτητής της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, που κατάγεται από τη Χαλκίδα, παρακολουθεί από μακριά την πορεία στην περιοχή πίσω από την εκκλησία της Παναγίας Χαλκέων, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Περπατάει αμέριμνος με τα χέρια στις τσέπες έχοντας περασμένο στο μέση του ένα μικρό τσαντάκι.

Στη συνέχεια, όπως φαίνεται στα βίντεο: Τον κυνηγούν αστυνομικοί της ομάδας «Ζ» και τον συλλαμβάνουν μπροστά στην Αρχαία Αγορά. Ενας αστυνομικός της ίδιας ομάδας μεταφέρει από άλλο σημείο ένα άσπρο σακίδιο και το τοποθετεί δίπλα στον 23χρονο, ο οποίος είναι πεσμένος στα γόνατα και έχει δεμένα πισθάγκωνα τα χέρια με χειροπέδες, ενώ φαίνεται να απορεί με τη σύλληψή του. Ο νεαρός φοράει μια γαλάζια πιτζάμα με κίτρινα πουλάκια. Στο βίντεο ακούγονται φωνές που λένε «γιατί το πιάσατε το παιδί».

«Ο πελάτης μου δεν συμμετείχε στην πορεία. Παρακολουθούσε από μακριά και όταν είδε τους αστυνομικούς να χτυπούν μία κοπέλα διαμαρτυρήθηκε. Εκείνοι τον κυνήγησαν και τον συνέλαβαν. Είναι αδιανόητο αυτό που συνέβη. Ούτε στη χειρότερη φαντασίωση του δημοκρατικού πολίτη αυτής της χώρας δεν θα μπορούσε να χωρέσει, ότι θα έρθει η αστυνομία να τοποθετήσει ένα σακίδιο με μολότοφ δίπλα στον κρατούμενο για να τον ενοχοποιήσει», επισήμανε ο δικηγόρος του 23χρονου, Θανάσης Τάρτης.

Αυτόπτης μάρτυρας του περιστατικού, μαζί με άλλους πολίτες, είναι και ο δημοσιογράφος Δημήτρης Παρασκευάς, ο οποίος επισημαίνει ότι «κάποιος άγνωστος που φορούσε κουκούλα και επέβαινε σε μηχανή χτυπάει το χέρι της γυναίκας μου που κατέγραφε το περιστατικό με το κινητό της τηλέφωνο και ρίχνει τη συσκευή στο έδαφος».

* Μετά την απολογία τους στον ανακριτή χθες κρίθηκαν προφυλακιστέοι άλλοι τρεις κατηγορούμενοι για τα επεισόδια που σημειώθηκαν την περασμένη Κυριακή. Πρόκειται για έναν 26χρονο, έναν 37χρονο κι έναν 33χρονο που αντιμετωπίζουν κατηγορίες σε βαθμό κακουργήματος. Και οι τρεις αρνήθηκαν τις κατηγορίες. Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους αφέθηκε ένας 24χρονος που κατηγορείται για κατοχή εκρηκτικών υλών. Στην απολογία του ισχυρίστηκε ότι οι αστυνομικοί τού φόρτωσαν ένα σακίδιο που περιείχε βόμβες μολότοφ και μια αντιασφυξιογόνο μάσκα.


Οσον αφορα το Ρεσαλτο οπως θα ΕΙΔΕΣ αφεθηκαν ελευθεροι με χρηματικα προστιμα που αγγιξαν 15000 ευρω :o απο τη στιγμη που δεν μπορεσαν να τους φορτωσουν στοιχεια.Μεσα στο λαπτοπ βρηκαν εικονες και μουσικη :P


Να τα παληκαρια μας...Θα μας βαρατε για παντα ως κουκουλοφοροι λοιπον
Παράθεση
Αστυνομικοί δεν θέλουν να φορούν διακριτικά

Έως και την αποχώρησή τους από την υπηρεσία σκέφτονται οι 8 στους 10 αστυνομικούς, εάν υποχρεωθούν να φέρουν πλήρη διακριτικά στις στολές τους, κατά τις διαδηλώσεις, αναφέρει σημερινό δημοσίευμα εφημερίδας.

Σύμφωνα με πληροφορίες που επικαλείται το Βήμα, η προαναγγελία του υπουργού Προστασίας του Πολίτη κ. Χρυσοχοΐδη για υποχρεωτική αναγραφή μητρώου και ονοματεπώνυμου στις στολές των αστυνομικών που υπηρετούν στα ΜΑΤ και σε άλλες «μάχιμες» υπηρεσίες, όπως οι ομάδες «Δέλτα» και «Ζήτα», έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις στους κόλπους της ΕΛ.ΑΣ., κάτι που έχει ως αποτέλεσμα το «πάγωμα» της εφαρμογής της σχετικής εγκυκλίου. Το δημοσίευμα αναφέρει: «Όπως σημείωσαν αστυνομικοί: ‘Δεν αποκλείουμε το ενδεχόμενο το 70% ή και το 80% των συναδέλφων μας, κυρίως οικογενειάρχες, που καθημερινά βρίσκονται στον δρόμο για υπηρεσία, να υποβάλουν αιτήσεις για μετάθεση ή απόσπαση καθώς υπάρχει φόβος πως θα στοχοποιηθούν’».

πηγη www.tvxs.gr
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #160 στις: 10/12/09, 16:30 »
Νομίζω όμως eternauta, ότι οφείλω να πω, όπως έχω υποσχεθεί, τον τρόπο με τον οποίο θα χειριζόμουν εγώ το θέμα, εάν αυτά τα παιδιά ήταν "συντρόφια" μου. Προτείτερα θα κάνω μια εισαγωγή.

Στην θεσμοθετημένη κοινοβουλευτική Δημοκρατία και στην Δικαιοσύνη που εκφράζεται σ' αυτήν ως απόρρεια των νόμων(συντεταγμένων και άγραφων) και διατάξεων, δεν λαμβάνονται αποφάσεις ανάλογα με το τι νομίζουμε αλλά με το τι αποδεικνύεται. Δεν αρκούν δηλ οι "αποχρώσες ενδείξεις" για να καταδικάσουμε έναν άνθρωπο. Στην άμεση Δημοκρατία αντιθέτως αρκούν.

Το πρόβλημα δηλ είναι άκρως πολιτικό. Γι αυτόν τον λόγο Johnie Darko, eternauta και Kiratzoharris  θα αντιδρούσα μ' αυτόν τον τρόπο: Θα πήγαινα και θα δήλωνα ευθαρσώς: "Ήμουν κι εγώ εκεί". Θα δήλωνα ότι είμαι μέλος του συγκεκριμένου στεκιού και ότι δεν με πιάσαν στο ντου διότι θα πήγαινα αργότερα. Θα δήλωνα επίσης ότι έχω κι εγώ σπίτι μου άδεια μπουκάλια μπύρας και βενζίνη και κηροζίνη και πετρέλαιο και θα απαιτούσα να με συλλάβουν κι εμένα. Κι αν δεν με συλλάμβαναν θα καθόμουν απ' έξω για όλη μου την ζωή!

Αυτός νομίζω ότι είναι ένας τρόπος θαραλέος, ιδανικός για "αγωνιστές του κοινού καλού", συλλογικός, και χρησιμοποιεί ελάχιστα την Δικαιοσύνη.

Και τι ακριβως θα πετυχαινες με αυτο; Περα απο το καποια στιγμη να ερχοντουσαν και να σε περνανε σηκωτο απο τον δρομο οι μπατσοι;
Ηθικα θα ησουν ικανοποιημενος και το καταλαβαινω, γιατι ουτε ασκησες βια, ουτε εγκατελειψες συντροφους οπως λες.
Πρακτικα ομως;
Ουτε που θα γινοσουν "γνωστος" ουτε εσυ ουτε η πραξη σου. Πολυ απλα θα σε εγραφαν ολοι, οι δημοσιογραφοι για αλλη μια φορα θα εκαναν οτι λενε τα αφεντικα τους, κανεις δλδ δεν θα ηξερε τπτ για την πραξη σου και την οποια αδικια εχουν διαπραξει σε σενα ή/και στους συντροφους σου, (περα απο κατι "γραφικους" που κι αυτοι τσαμπα θα φωναζανε μεχρι να τους μπουζουριασουν κι αυτους).

Υ.Γ.
Δεν ειμαι και δεν αποκαλουμαι ουτε αναρχικος ουτε τπτ. Οι περισσοτερες θεσεις μου συμπιπτουν με αυτες του αναρχοκομμουνισμου αλλα ειμαι κατα οποιασδηποτε μορφης βιας, ενω ταυτοχρονα θελω ενα συστημα χωρις την υπαρξη του χρηματος. Αυτα τα λεω απλα για να μην θεωρηθει οτι καποιους υπερασπιζομαι και καποιους οχι. Απλα με ενδιαφερει η κουβεντα, διαβαζω ολες τις αποψεις απο οπου κι αν προερχονται και προσπαθω να δω αν υπαρχει τελικα ενα σημειο επαφης αναμεσα σε τοσες διαφορετικες αποψεις...
Κατα τα αλλα, δεν δηλωνω τπτ περα απο κατοικος αυτου του πλανητη... 
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/09, 16:40 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #161 στις: 10/12/09, 20:55 »

Το πρόβλημα δηλ είναι άκρως πολιτικό. Γι αυτόν τον λόγο Johnie Darko, eternauta και Kiratzoharris  θα αντιδρούσα μ' αυτόν τον τρόπο: Θα πήγαινα και θα δήλωνα ευθαρσώς: "Ήμουν κι εγώ εκεί". Θα δήλωνα ότι είμαι μέλος του συγκεκριμένου στεκιού και ότι δεν με πιάσαν στο ντου διότι θα πήγαινα αργότερα. Θα δήλωνα επίσης ότι έχω κι εγώ σπίτι μου άδεια μπουκάλια μπύρας και βενζίνη και κηροζίνη και πετρέλαιο και θα απαιτούσα να με συλλάβουν κι εμένα. Κι αν δεν με συλλάμβαναν θα καθόμουν απ' έξω για όλη μου την ζωή!

Αυτός νομίζω ότι είναι ένας τρόπος θαραλέος, ιδανικός για "αγωνιστές του κοινού καλού", συλλογικός, και χρησιμοποιεί ελάχιστα την Δικαιοσύνη.

Αυτο που προτεινεις εχει ηδη γινει,τοσο απο κοσμο οσο και απο αλλα στεκια και φυσικα συμφωνω με το σκεπτικο,παρολο που μου αφηνει μια παλαιοκομμουνιστικη "αισθηση" οπως τη γνωρίσαμε στην Ελλαδα κατα τη απο την αρχή του εμφύλιου μεχρι το τελος της δικτατοριας σαν "παραδοχη ενοχης" απο τους κομμουνιστες. Κατι αναλογο ειχε πει και ο Αγις Στινας οταν τον ειχαν ρωτησει με αφορμη ενα σχετικο θεμα σε μια συνεντευξη του.

Δυστυχως οπως ειπα ο χρονος μου ειναι περιορισμενος και δε σας προλαβαινω ολους  :)
Ζητω συγνωμη που δεν εχω απαντησει σε καποιους ακομη.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #162 στις: 10/12/09, 23:08 »
Οι περισσοτερες θεσεις μου συμπιπτουν με αυτες του αναρχοκομμουνισμου αλλα ειμαι κατα οποιασδηποτε μορφης βιας, ενω ταυτοχρονα θελω ενα συστημα χωρις την υπαρξη του χρηματος. Αυτα τα λεω απλα για να μην θεωρηθει οτι καποιους υπερασπιζομαι και καποιους οχι. Απλα με ενδιαφερει η κουβεντα, διαβαζω ολες τις αποψεις απο οπου κι αν προερχονται και προσπαθω να δω αν υπαρχει τελικα ενα σημειο επαφης αναμεσα σε τοσες διαφορετικες αποψεις...
Κατα τα αλλα, δεν δηλωνω τπτ περα απο κατοικος αυτου του πλανητη... 
Johnie πάντως ο Μαλατέστα δεν ήταν εξ'ολοκλήρου αντίθετος στην ύπαρξη βίας οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να δικαιολογήσαι συνεχώς για τα λεγόμενά σου.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #163 στις: 11/12/09, 00:04 »
Εγώ πάλι προβληματίζομαι για το ότι ένα θέμα σαν κι αυτό γίνεται πεδίο αντιπαράθεσης μεταξύ αναρχικών,μή αναρχικών κλπ. Νομίζω ότι σε ένα βαθμό έχουμε όλοι δεχθεί ότι υπήρξε μιά γενικευμένη κινητοποίηση της νεολαίας. Ο.Κ να δεχθώ ότι οι περισσότεροι που βγαίνουν στους δρόμους είναι αριστεροί, αλλά δεν νομίζω ότι έλλειψαν από τις πορείες και παιδιά με πιό δεξιές απόψεις έστω και μειοψηφώντας στο σύνολο αυτών που διαδηλώσαν...Πιστεύω ότι ήταν βασικά υπερκομματική η συμμετοχή.  Όμως εδώ και τόσα μηνύματα αυτό που επικρατεί είναι η επιμόρφωσή μας περί αναρχίας . Ας ανοιχθεί ένα θέμα ρε παιδιά να τελειώνουμε. Εγώ θα έβρισκα πιο ενδιαφέρον να διαβάσω το πως βιώσατε τα περσινά γεγονότα, το τι σας παρακίνησε να κατέβετε στους δρόμους, τι σας έχει μείνει από όλο αυτό και κατά πόσο έχει επηρεάσει ή όχι τη ζωή σας από εδώ και μπρος, παρά ιδεολογικές αντιπαραθέσεις και κείμενα του τύπου " Μάθετε σε 10 λεπτά τι είναι Αναρχία" και "Γίνε κι εσύ αναρχικός. Μπορείς!"
Ο Δεκέμβρης που ταρακούνησε κάπως το Ελληνικό κατεστημένο (και φυσικά δεν συντάραξε το κόσμο...) είναι ένα πολύ  φρέσκο κομμάτι της ιστορίας μας και θα είχε πιο πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε προσωπικές μαρτυρίες. Τουλάχιστον για μένα που είμαι 40 χρονών και θα ήθελα να μάθω πραγματικά τι έκανε στη ψυχοσύνθεση των νέων ανθρώπων της χώρας μας αυτή η ιστορία. Γιατί εγώ έχω την άποψή μου, αλλά είναι υπό το πρίσμα των πεποιθήσεων που έχουν παγιωθεί με τα χρόνια μέσα μου και ακόμα υπό το πρίσμα των καθημερινών βιοτικών μου  υποχρεώσεων και αναγκών που σίγουρα με κάνουν πιο συντηρητικό, αλλά και λίγο πιο συγκρατημένο στις "επαναστάσεις". Ίσως να φταίει και το ότι οι περισσότεροι "επαναστάτες" της γενιάς μου (από αυτούς που γνώρισα προσωπικά), εξαργύρωσαν κανονικότατα από το σύστημα τους "αγώνες" τους και γίνανε "βασιλικότεροι του βασιλέως". Ίσως...Περιμένω όμως από εσάς να δώσετε και κάποιες άλλες διαστάσεις στη σκέψη μου και όχι απλά να με γυρνάτε 22 χρόνια πίσω όταν μετά από 10 μπύρες, ξενυχτάγαμε στο Άλσος της Ηλιούπολης και κάτω από το φεγγάρι μιλάγαμε για τον Μπακούνιν και γιά άλλα συναφή...Εντάξει μπορεί αυτό να έχετε εσείς ανάγκη γιατί είναι η εποχή σας να το κάνετε...Ας το κάνετε σε ένα θέμα που θα λέγεται "Αναρχία"!

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #164 στις: 11/12/09, 13:14 »
Ότι ήταν να πω το έχω πεί εδώ: http://www.antipliroforisi.info/

Αν συνεχίζετε να πιστεύετε στην αστυνομία, ειλικρινά λυπάμαι...
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #165 στις: 11/12/09, 13:18 »
Οι περισσοτερες θεσεις μου συμπιπτουν με αυτες του αναρχοκομμουνισμου αλλα ειμαι κατα οποιασδηποτε μορφης βιας, ενω ταυτοχρονα θελω ενα συστημα χωρις την υπαρξη του χρηματος. Αυτα τα λεω απλα για να μην θεωρηθει οτι καποιους υπερασπιζομαι και καποιους οχι. Απλα με ενδιαφερει η κουβεντα, διαβαζω ολες τις αποψεις απο οπου κι αν προερχονται και προσπαθω να δω αν υπαρχει τελικα ενα σημειο επαφης αναμεσα σε τοσες διαφορετικες αποψεις...
Κατα τα αλλα, δεν δηλωνω τπτ περα απο κατοικος αυτου του πλανητη... 
Johnie πάντως ο Μαλατέστα δεν ήταν εξ'ολοκλήρου αντίθετος στην ύπαρξη βίας οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να δικαιολογήσαι συνεχώς για τα λεγόμενά σου.

Μα δεν δικαιολογουμαι... Αυτα πιστευω, αυτα νιωθω, αυτα λεω. Απλα γενικα δεν μου αρεσουν οι ταμπελες, ουτε για μενα ουτε για αλλους...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #166 στις: 11/12/09, 13:46 »
Ότι ήταν να πω το έχω πεί εδώ: http://www.antipliroforisi.info/

Αν συνεχίζετε να πιστεύετε στην αστυνομία, ειλικρινά λυπάμαι...


Πολύ καλή πρωτοβουλία, ελπίζω να γίνει ευρύτερα γνωστή. Και μπράβο που τολμάτε και εκτίθεστε επώνυμα.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #167 στις: 11/12/09, 13:48 »
Νομίζω όμως eternauta, ότι οφείλω να πω, όπως έχω υποσχεθεί, τον τρόπο με τον οποίο θα χειριζόμουν εγώ το θέμα, εάν αυτά τα παιδιά ήταν "συντρόφια" μου. Προτείτερα θα κάνω μια εισαγωγή.

Στην θεσμοθετημένη κοινοβουλευτική Δημοκρατία και στην Δικαιοσύνη που εκφράζεται σ' αυτήν ως απόρρεια των νόμων(συντεταγμένων και άγραφων) και διατάξεων, δεν λαμβάνονται αποφάσεις ανάλογα με το τι νομίζουμε αλλά με το τι αποδεικνύεται. Δεν αρκούν δηλ οι "αποχρώσες ενδείξεις" για να καταδικάσουμε έναν άνθρωπο. Στην άμεση Δημοκρατία αντιθέτως αρκούν.

Το πρόβλημα δηλ είναι άκρως πολιτικό. Γι αυτόν τον λόγο Johnie Darko, eternauta και Kiratzoharris  θα αντιδρούσα μ' αυτόν τον τρόπο: Θα πήγαινα και θα δήλωνα ευθαρσώς: "Ήμουν κι εγώ εκεί". Θα δήλωνα ότι είμαι μέλος του συγκεκριμένου στεκιού και ότι δεν με πιάσαν στο ντου διότι θα πήγαινα αργότερα. Θα δήλωνα επίσης ότι έχω κι εγώ σπίτι μου άδεια μπουκάλια μπύρας και βενζίνη και κηροζίνη και πετρέλαιο και θα απαιτούσα να με συλλάβουν κι εμένα. Κι αν δεν με συλλάμβαναν θα καθόμουν απ' έξω για όλη μου την ζωή!

Αυτός νομίζω ότι είναι ένας τρόπος θαραλέος, ιδανικός για "αγωνιστές του κοινού καλού", συλλογικός, και χρησιμοποιεί ελάχιστα την Δικαιοσύνη.

Μα ποια λογική μπορεί να σε οδήγησε σε μια τόσο παιδαριώδη τοποθέτηση!!!

Ορισμένοι δεν αντιλαμβάνεστε ότι το καθεστώς προσπαθεί να εξοντώσει όσους το αντιπαρέρχονται. Η φυλακή, πλην του "σωφρονιστικού" (ήμαρτον) χαρακτήρα της, είναι το δεύτερο ισχυρότερο μέσο του κράτους απέναντι στους πολέμιούς του, το πρώτο είναι η δολοφονία. Το να λες σε έναν αντεξουσιαστή να πάει και να καρφώσει τον εαυτό του, είναι σαν να λες στο Γλέζο ότι έπρεπε να ομολογήσει στους Ναζί ότι αυτός κατέβασε τη σβάστιγκα από την Ακρόπολη! Είναι τουλάχιστον βλακώδες!!!

Όπως πολύ σωστά έχει τεθεί, όταν πολεμάς για να καταλύσεις το καθεστώς μέσα στο οποίο ζείς, ανταρτοπόλεμος κοινώς, ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ θα χρησιμοποιήσεις ότι μέσα σου δίνει το ίδιο εναντίον του. Σε πόσες περιπτώσεις ανταρτοπολέμου ανά την ιστορία, έστω ΜΙΑ βρες μου, αυτό δε συνέβει? Δηλαδή, είναι που είναι σε μειονεκτική θέση ο αντάρτης, να μη χρησιμοποιήσει κι ότι μπορεί για την προστασία του, να παραδοθεί κιόλας στο καθεστώς που προσπαθεί να ανατρέψει! Πού ακριβώς έγκειται η ορθότητα του συλλογισμού σε αυτή την πρόταση?

Οι ενεργοί αναρχοαυτόνομοι και οι αντεξουσιαστές δεν είναι διαδηλωτές ή διαμαρτυρόμενο τμήμα της εν ισχύ κοινωνίας με αποκλίνουσα συμπεριφορά. Δεν ενδιαφέρονται να ενσωματωθούν σε αυτή, ενδιαφέρονται να την καταστρέψουν συθέμελα και να δημιουργήσουν μια νέα εκ του μηδενός. Πολεμούν τον τρόπο ζωής που μας παρέχεται και θα τον χτυπούν όπως μπορούν, από μια μολότωφ σε ματατζή και το σπάσιμο μια τράπεζας (ανάθεμα κι αν υπάρχει νοήμων άνθρωπος που να ενοχλείται με το σπάσιμο τραπεζών -εκτός κι αν έχει την ψευδαίσθηση ότι έτσι "χάνει τα χρήματά του ο κόσμος (!!!)-), μέχρι καταλήψεις χώρων και ψυχαγωγικά/μορφωτικά στέκια.

Δε μιλάω εξ ονόματός τους, καθότι εγώ δεν έχω τα @@ να απαντάω με βία σε όλους όσους μου ασκούν βία καθημερινά, θεσμούς, καταστολή, οικονομικό μοντέλο "ανάπτυξης" (το ότι η διαρκής αύξηση του ΑΕΠ χωρίς αναδιανομή του λέγεται οικονομική μεγέθυνση κι όχι "ανάπτυξη", είναι κάτι που ποτέ δε θα μπούν στον κίνδυνο να εξηγήσουν με τα ΜΜΕ τους στο μέσο πολίτη μιας χώρας, γιατί, όσο κοιμισμένος και να είναι ο δεύτερος, δε μπορεί, κάτι θα νιώσει). Μακάρι να τα είχα.

Όσοι μιλάνε για ευνομούμενη πολιτεία, δυστυχώς, έχουν την ψευδαίσθηση ότι είναι ελεύθεροι και, ειδικά, ότι αυτό το οφείλουν σε αυτή. Όλοι οι υπόλοιποι, απλά δεν έχουμε αφήσει την οργή να κυριεύσει τις πράξεις μας. Κάποια στιγμή αυτό θα γίνει αναπόφευκτα και είναι ζήτημα χρόνου/χρόνων/δεκαετιών/οσοδήποτε τελοσπάντων να ξεσπάσει κοινωνικός πόλεμος. Πραγματικός πόλεμος. Όταν ο κόσμος καταλάβει πώς θέλουν οι από πάνω του να ζεί, πώς τους είναι χρήσιμος και γιατί τον συντηρούν με αυτόν τον τρόπο. Γιατί η επανάσταση δε μπορεί αν γίνει ούτε αναίμακτα, ούτε με τα μέσα του κράτους, τα οποία την καθιστούν έκνομη.

Τότε θα δούμε ποιοι και πόσοι θα θέλουν την ανατροπή και ποιοι θα έχουν ενσωματωθεί πλήρως στο ρόλο του δουλοπάροικου.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #168 στις: 11/12/09, 14:27 »
Συγγνώμη παιδιά αλλά εγώ δεν θεωρώ ούτε τους αναρχοαυτόνομους ,ούτε όσους χρησιμοποιούν βία "ήρωες". Ούτε νοιώθω πως δεν έχω τα π**άρια να πολεμήσω την εξουσία σε αντίθεση με αυτούς. Έχω τα π**άρια να κάνω πολύ πιο δύσκολα πράγματα κάθε μέρα από το να σπάω βιτρίνες, ή να πηγαίνω νύχτα να βάζω γκαζάκια. Ακόμα και από το να κάνω λεονταρισμούς μέσα από ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα έχοντας απ'έξω μιά αστυνομία με δεμένα χέρια τις πιο πολλές φορές. Οι δικοί μου ήρωες είναι οι καθημερινοί άνθρωποι που μεγαλώνουν παιδιά,τρέχουν στα νοσοκομεία,δουλεύουν από τα χαράματα για να ζήσουν τις οικογένειές τους,φροντίζουν κατάκοιτους υπερήλικες γονείς,νοιώθουν στο πετσί τους την αδικία και μπορούνε ακόμα και μετά από όλα αυτά να αγαπούν το συνάνθρωπο τους. Δεν υπάρχει ευκολότερο συναίσθημα στον άνθρωπο από το θυμό. Και τους στρατούς οι μεγάλοι που κατηγορείτε έτσι τους εκπαιδεύουν. Με το να είναι συνέχεια θυμωμένοι, δηλαδή έτοιμοι για το χειρότερο έγκλημα. Το πιο δύσκολο είναι ν'αγαπάς! Πάρα πολύ δύσκολο! Η μεγαλύτερη μαγκιά!!! Αυτός είναι για μένα ήρωας και αυτόν ζηλεύω. Αυτόν που μπορεί να αγαπάει! Όχι τον κάθε πορωμένο που μπορεί ανά πάσα στιγμή να καταστρέψει στο όνομα της όποιας ιδεολογίας. Είτε είναι αναρχοαυτόνομος, είτε αντιεξουσιαστής, είτε Χρυσαυγίτης. Και τους Χρυσαυγίτες κάποια παιδάκια τους έχουνε για ήρωες γιατί κάνουν τσαμπουκάδες. Ούνα φάτσα, ούνα ράτσα!
Επανάσταση...Έχουνε μαζευτεί δέκα άτομα και με ένα καλέμι προσπαθούν να ισοπεδώσουν το Σινικό Τείχος. Και είναι και "ήρωες"...Συγγνώμη αλλά από πότε η ηλιθιότητα έγινε ηρωισμός;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #169 στις: 11/12/09, 14:38 »
Συγγνώμη παιδιά αλλά εγώ δεν θεωρώ ούτε τους αναρχοαυτόνομους ,ούτε όσους χρησιμοποιούν βία "ήρωες". Ούτε νοιώθω πως δεν έχω τα π**άρια να πολεμήσω την εξουσία σε αντίθεση με αυτούς. Έχω τα π**άρια να κάνω πολύ πιο δύσκολα πράγματα κάθε μέρα από το να σπάω βιτρίνες, ή να πηγαίνω νύχτα να βάζω γκαζάκια. Ακόμα και από το να κάνω λεονταρισμούς μέσα από ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα έχοντας απ'έξω μιά αστυνομία με δεμένα χέρια τις πιο πολλές φορές. Οι δικοί μου ήρωες είναι οι καθημερινοί άνθρωποι που μεγαλώνουν παιδιά,τρέχουν στα νοσοκομεία,δουλεύουν από τα χαράματα για να ζήσουν τις οικογένειές τους,φροντίζουν κατάκοιτους υπερήλικες γονείς,νοιώθουν στο πετσί τους την αδικία και μπορούνε ακόμα και μετά από όλα αυτά να αγαπούν το συνάνθρωπο τους. Δεν υπάρχει ευκολότερο συναίσθημα στον άνθρωπο από το θυμό. Και τους στρατούς οι μεγάλοι που κατηγορείτε έτσι τους εκπαιδεύουν. Με το να είναι συνέχεια θυμωμένοι, δηλαδή έτοιμοι για το χειρότερο έγκλημα. Το πιο δύσκολο είναι ν'αγαπάς! Πάρα πολύ δύσκολο! Η μεγαλύτερη μαγκιά!!! Αυτός είναι για μένα ήρωας και αυτόν ζηλεύω. Αυτόν που μπορεί να αγαπάει! Όχι τον κάθε πορωμένο που μπορεί ανά πάσα στιγμή να καταστρέψει στο όνομα της όποιας ιδεολογίας. Είτε είναι αναρχοαυτόνομος, είτε αντιεξουσιαστής, είτε Χρυσαυγίτης. Και τους Χρυσαυγίτες κάποια παιδάκια τους έχουνε για ήρωες γιατί κάνουν τσαμπουκάδες. Ούνα φάτσα, ούνα ράτσα!
Επανάσταση...Έχουνε μαζευτεί δέκα άτομα και με ένα καλέμι προσπαθούν να ισοπεδώσουν το Σινικό Τείχος. Και είναι και "ήρωες"...Συγγνώμη αλλά από πότε η ηλιθιότητα έγινε ηρωισμός;

Για τα bold:
Προφανώς έχεις τελείως στρεβλή εντύπωση. Επαναλαμβάνω, δεν ανήκω στο χώρο, γνωρίζω άτομα που ανήκουν και αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που σου πασάρουν τα μέσα. Εντελώς ξερά, έτσι είναι. Δαιμονοποίηση.

Για τα italics:
Πιστεύεις ότι διαφωνούμε πουθενά? Δεν πιστεύεις ότι κάτι πρέπει να γίνει για όλους αυτούς τους μικρούς ήρωες της καθημερινότητας? Δεν πιστεύεις ότι οι ίδιοι πρέπει να αντιδράσουν κάπως? Ή μήπως να είναι ικανοποιημένοι με τον τρόπο που κάποιοι αυτόκλητα τους αναγκάζουν να ζήσουν τη ζωή τους? Και ναι, όντως, το ν' αγαπάς είναι το πιο δύσκολο. Ειδικά μέσα στις συνθήκες υπό τις οποίες καλούμαστε να ζήσουμε.

Και, τέλος, μπορεί να χλευάζεις την ιδέα της επανάστασης, αλλά, πίστεψέ με, αυτό είναι το λογικό να κάνεις σε αυτή τη φάση. Ζείς σε έναν τόπο που σου παρέχει ένα σχετικά αξιοπρεπές επίπεδο διαβίωσης, στα όρια πάντα των μηχανισμών του συστήματος. Αν όπως είσαι, σηκωθείς και πας σε μια τριτοκοσμική χώρα για 1 χρόνο και πληρώνεσαι τον εκεί μισθό, ζείς με τις εκεί κρατικές παροχές και την εκεί εγκληματικότητα, δε νομίζω ότι θα έχεις τον ίδιο ειρωνικό τόνο απέναντι σε αυτή τη σκέψη.

Στην κοινωνία που ζείς, είσαι χρήσιμος όσο μπορείς να καταναλώνεις περισσότερο, παίρνοντας λιγότερα χρήματα. Μέχρι πότε πιστεύεις ότι ο κόσμος θα μπορεί να τα βγάζει πέρα με αυτό τον τρόπο? Όταν φτάσουμε να παλεύομε για την επιβίωση, τα πάντα απλουστεύονται και μετράει μόνο αυτή. Με κάθε τρόπο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #170 στις: 11/12/09, 15:51 »
Φίλε Μητσάκο δεν χλευάζω την ιδέα της επανάστασης. Μου αρέσει η επανάσταση. Αρκεί να έχει νόημα και να βγάζει κάπου. Αλλά πάνω απ'όλα όταν είναι καθολική ανάγκη και συμμετέχει όλος ο κόσμος. Για να κάνεις μιά επανάσταση πρέπει να έχεις μαζί σου το κόσμο.Όχι εναντίον σου. Και ναι υπάρχουν τα μέσα που παραπληροφορούν. Τι κάνουν οι "επαναστάτες" ; Τους δίνουν τροφή και δικαιώματα. Μου θυμίζει το απλό παράδειγμα της καθαρίστριας που δουλεύει 8 ώρες, ξεπατώνεται, αλλά σκουπίζει κόντρα στον αέρα...Κουράστηκε αλλά αποτέλεσμα μηδέν. Είμαι εντελώς υπέρ εκείνων των ενεργειών που θα αναδύκνειαν το ποιοί είναι οι καλοί και ποιοί οι σκάρτοι. Και αυτό μόνο με ειρηνικά μέσα μπορεί να γίνει. Μόνο με τη συμπάθεια του λαού. Με τον λαό! Όχι αυτόκλητα για τον λαό . Τώρα όμως υπάρχει περιφρόνηση και εμπάθεια εναντίον όλων αυτών των καθημερινών ανθρώπων που σου ανέφερα παραπάνω. Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις 10 αναρχικούς οι 9 θα σου πουν "Ποιός λαός, αυτοί οι βολεμένοι μικροαστοί που παίζουν το παιχνίδι του συστήματος; Είναι συνένοχοι και καλά να πάθουν, όταν τους σπάω το μαγαζί, τους καίω το αυτοκίνητο, τους ξεβολεύω από τη ζωούλα τους". Εγώ αυτό δεν το ανέχομαι. Γιατί σου είπα στο προηγούμενο πόστ μου ότι αυτοί είναι οι ήρωες και κάπου συμφώνησες μαζί μου...Δεν έχει διαφορά. Λίγοι άνθρωποι προσπαθούν να επιβάλλουν τη γνώμη τους στους πολλούς. Αυτό που κάνει το σύστημα, αυτό προσπαθούν να κάνουν και οι "επαναστάτες".
Επίσης κάτι για τα bold που έβαλες. Ότι υπάρχει δαιμονοποίηση από τη μιά είναι βέβαιο. Αλλά από την άλλη τα σπασίματα και τις φωτιές τα κάνουν μόνο προβοκάτορες; Δεν νομίζω. Ή ότι αν είχαμε μιά αστυνομία τύπου Αγγλίας ή Γερμανίας δεν θα είχαμε τόσο συχνά καταλήψεις πανεπιστημιακών ιδρυμάτων, είναι λάθος σαν σκέψη; Όσο και εάν δεν μας αρέσει η ΕΛΑΣ, είναι κολλέγιο μπροστά στις αστυνομίες του εξωτερικού. Όποιος έχει πάει στο εξωτερικό απλά εκδρομή με μιά ποδοσφαιρική ομάδα, το έχει διαπιστώσει αυτό. Έχουμε από τις πιο χαλαρές αστυνομίες. Πρόσεξε...χαλαρές, όχι δημοκρατικές, αυτό είναι ακόμα μακρυά...
Τέλος πάντων η αποψή μου συνοψίζεται στο ότι για να αλλάξει ο κόσμος, πρέπει να αλλάξουν οι άνθρωποι. Και οι άνθρωποι αλλάζουν σιγά σιγά κι όχι με τη βία. Η βία φέρνει μόνο βία και είναι έκπτωση για τον άνθρωπο που θέλει να λέγεται πολιτισμένος και ανθρωπιστής. Μου λες για τον τρίτο κόσμο.Υπάρχει παράδειγμα στην ιστορία. Η Ινδία του Γκάντι. Προτιμώ να απελευθερώσω την "Ινδία" μου πράττοντας όπως ο Γκάντι, παρά να βάψω τα χέρια μου με το αίμα συνανθρώπων μου. Είτε πραγματικό (αίμα-φόνος-τραυματισμός),  είτε συμβολικό(τρομοκρατία-φόβος).
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/09, 15:59 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #171 στις: 11/12/09, 16:00 »
Προτιμώ να απελευθερώσω την "Ινδία" μου πράττοντας όπως ο Γκάντι, παρά να βάψω τα χέρια μου με το αίμα συνανθρώπων μου. Είτε πραγματικό (αίμα-φόνος-τραυματισμός),  είτε συμβολικό(τρομοκρατία-φόβος).

Κατ' εμέ από τις πιό σωστές και όμορφες προτάσεις που έχω διαβάσει στα πάνω από 3500 μηνύματα που συζητούν το θέμα της "εξέγερσης".
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #172 στις: 11/12/09, 16:03 »
Λίγοι άνθρωποι προσπαθούν να επιβάλλουν τη γνώμη τους στους πολλούς. Αυτό που κάνει το σύστημα, αυτό προσπαθούν να κάνουν και οι "επαναστάτες".
Τέλος πάντων η αποψή μου συνοψίζεται στο ότι για να αλλάξει ο κόσμος, πρέπει να αλλάξουν οι άνθρωποι. Και οι άνθρωποι αλλάζουν σιγά σιγά (κι όχι με τη βία) #μακάρι#.

"...Κάποια στιγμή αυτό θα γίνει αναπόφευκτα και είναι ζήτημα χρόνου/χρόνων/δεκαετιών/οσοδήποτε τελοσπάντων να ξεσπάσει κοινωνικός πόλεμος..."

Είδες που συμφωνούμε και σε αυτό? Η επανάσταση θα γίνει, όταν τη ζητήσει ο κόσμος. Απλά εγώ δεν πιστεύω ότι θα είναι αναίμακτη.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #173 στις: 11/12/09, 16:37 »
Εντελώς αναίμακτη επανάσταση δεν υπάρχει. Το θέμα είναι όμως ότι στο τέλος επικρατεί το θύμα και όχι ο θύτης. Το Χριστό τον σταυρώσανε , ο χριστιανισμός επικράτησε.Ο Μαρίνος Αντύπας σκοτώθηκε, οι τσιφλικάδες φύγανε... Τούς Ινδούς τους γαζώναν στις καθιστικές διαμαρτυρίες, αλλά οι Άγγλοι στο τέλος έφυγαν. Ακόμα και εδώ τους αριστερούς τους κυνηγούσαν και τους φυλακίζαν και στην Ελλάδα σήμερα, οι τουλάχιστον μή συμπαθούντες τη Δεξιά είναι περισσότεροι. Αν επιμένεις ,τότε κερδίζεις κάποια στιγμή και κερδίζεις για τα καλά...Έστω με απώλειες και με προσωπικά κόστη. Είναι δύσκολος δρόμος δε λέω, αλλά βγάζει εκεί που θέλεις. Γιατί είναι ανθρώπινο να συντάσεσαι με εκείνον που βασανίζεται παρά με τον βασανιστή. Οπότε έτσι μαζεύεται ο λαός και πετυχαίνει τελικά το στόχο του.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #174 στις: 11/12/09, 17:53 »
"...για να ζησουν 2 εν ειρηνει,πρεπει να το θελουν αμφοτεροι,αν ενας απο τους 2 ειναι ισχυρογνωμων και θελει με την βια να επιβαλει στον αλλο να δουλευει για λογαριασμο του κ να τον υπηρετει,αυτος ο αλλος,αν θελει να διατηρησει την ανθρωπινη αξιοπρεπεια του κ να μην  περιπεσει στην πλεον ταπεινη δουλεια,παρολη την αγαπη του για την ειρηνη κ την ομονοια,ειναι υποχρεωμενος ναντισταθει στην δυναμη μολα τα προσφορα μεσα."

"...οποιοσδηποτε θελει να χειραφετηθει,η να προσπαθησει να χειραφετηθει,οφειλει να αντιπαραταξει τη δυναμη στη δυναμη,τα οπλα στα οπλα."

"Υπηρξε στην Ιταλια ενα κομμα που,με σκοπους ανωτερου επιπεδου ,προσπαθησε να σβησει απο τις μαζες καθε εμπιστοσυνη στην βια...και καταφερε να τις καταστησει ανικανες για οποιαδηποτε αντισταση οταν ηρθε ο φασισμος."

                                                   
                                                                                                                                           Ερρικο Μαλατεστα "περι αναρχισμου κ βιας"

Υ.γ. : ολα τα παραπανω βρισκονται σε μονο μια σελιδα απο το συγκεκριμενο εργο,προτεινω μια αναγνωση για μια αποψη διαφορετικη αυτης που προβαλλουν τα μμε για τους ορους "αναρχια κ βια" πριν βιαστειτε να κατακρινετε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/06, 01:20
από efswmos
6 Απαντήσεις
39825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/12, 02:11
από hot_sauce (φλουτσ)
51 Απαντήσεις
18332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 14:43
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
4917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 14:34
από Stergios Kourou
14 Απαντήσεις
4190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 22:55
από συννεφάκι
14 Απαντήσεις
4657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 20:49
από ΓΙΩΡΓΟΣ Τ.
2 Απαντήσεις
2007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 03:23
από mr_giorgos
66 Απαντήσεις
19057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/09, 01:20
από Snowy
19 Απαντήσεις
8885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 21:59
από kkmspm (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
8488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 22:16
από Uriah