Αποστολέας Θέμα: επεξηγηση διαγραμματων  (Αναγνώστηκε 2797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
επεξηγηση διαγραμματων
« στις: 01/01/10, 22:12 »
συγνωμη για την ερωτηση αν φαινεται χαζη αλλα με εχει παιδεψει.Στα διαγραμματα ,τα ποτενσιομετρα ειναι οπως φαινονται απο πανω
η απο κατω
? θα κανω αυτο εδω..
http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_2v_2t_3w
ενταξει αν το κολλησω αναποδα το αλλαζω ,αλλα απλα για να ξερω καλυτερα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: επεξηγηση διαγραμματων
« Απάντηση #1 στις: 02/01/10, 01:15 »
Απο κατω..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επεξηγηση διαγραμματων
« Απάντηση #2 στις: 02/01/10, 02:51 »
Αυτό το διάγραμμα θα ακολουθήσεις τελικά; περιοριστικό είναι,γιατί δε βάζεις και ένα push/pull να έχεις περισσότερη γκάμα ήχων;

Πάντως πειραματίσου λίγο και με τους πυκνωτές,οι 0.047μf μπασάρουν πολύ,σκέψου και το ενδεχόμενο να βάλεις και ένα "treble bleed" πυκνωτάκι.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επεξηγηση διαγραμματων
« Απάντηση #3 στις: 02/01/10, 10:16 »
Παράθεση
Αυτό το διάγραμμα θα ακολουθήσεις τελικά; περιοριστικό είναι,γιατί δε βάζεις και ένα push/pull να έχεις περισσότερη γκάμα ήχων;

Πάντως πειραματίσου λίγο και με τους πυκνωτές,οι 0.047μf μπασάρουν πολύ,σκέψου και το ενδεχόμενο να βάλεις και ένα "treble bleed" πυκνωτάκι.

η αληθεια ειναι οτι απο ηλεκτρικα ειμαι ο αχετος.Με push/pull δεν εχω πιασει κιθαρα οποτε δεν ξερω πως ακουγονται.Αν εχεις να προτεινεις καποιο θα ηθελα να το δοκιμασω.Οσο για πυκνωτες αυτο που λες το εχει το STew mac?γιατι εδω στο ηρακλειο χλωμο το κοβω να βρεθει..
αν ειναι να βαλω κανενα μικροτερο?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επεξηγηση διαγραμματων
« Απάντηση #4 στις: 02/01/10, 14:15 »
η αληθεια ειναι οτι απο ηλεκτρικα ειμαι ο αχετος.Με push/pull δεν εχω πιασει κιθαρα οποτε δεν ξερω πως ακουγονται.Αν εχεις να προτεινεις καποιο θα ηθελα να το δοκιμασω.Οσο για πυκνωτες αυτο που λες το εχει το STew mac?γιατι εδω στο ηρακλειο χλωμο το κοβω να βρεθει..
αν ειναι να βαλω κανενα μικροτερο?


Υπέθεσα ότι θα κάνεις ακριβώς το διάγραμμα στο link που μας έδωσες γι αυτό και σου τα πρότεινα ώς ιδέα.
Το push/pull ποτενσιόμετρο θα κάνει ότι θα έκανε ένα mini switch για σπλιτάρισμα.
Μια "στανταρ" τιμή για τον πυκνωτή του tone ποτενσιόμετρου για humbuckers είναι 0.022μf αλλά θα πρότεινα να δοκιμάσεις και έναν 0.015μf,είναι καθαρά θέμα προτίμησης όπως καταλαβαίνεις.

Τώρα αν όσο κλείνεις το volume βλέπεις ότι χάνεις πολλές ψηλές συχνότητες που όμως τις θέλεις,μπορείς να βάλεις ένα πυκνωτή στο volume ποτενσιόμετρο εναν "treble bleed" ή "treble bypass" όπως συνήθως τους λένε,ο οποίος θα κάνεις ακριβώς αυτό,θα αφήσει κάποιες απο αυτές τις συχνότητες να περάσουν,εδω μια "στανταρ" τιμή είναι τα 0.001μf ,όσο πιο μικρός είναι τόσα περισσότερα πρίμα θα ακούς όσο κλείνεις το volume,σε κάποιους αρέσει να βάζουν και μια αντίσταση 150ΚΩ-220ΚΩ μαζί συνήθως παράλληλα με τον πυκνωτή,να επαναλάβω είναι θέμα προτίμησης τι θα είναι καλύτερο για τον καθένα μας.
Επειδή έχεις δύο volume ποτενσιόμετρα,ένα για τον κάθε μαγνήτη θα πρότεινα να δοκιμάσεις έναν στο volume pot του neck μαγνήτη μιας και ο bridge έχει απο μόνος αρκετά/πολλά πρίμα.

Αν κάνεις μια βόλτα στα μαγαζιά με ηλεκτρονικό υλικό της περιοχής σου σίγουρα θα βρείς πυκνωτές έστω κεραμικούς για να πειραματιστείς.

Αν αγοράζεις απο StewMac έχει τα πάντα,όπως και στο ebay (εκεί έχει περισσότερες επιλογές).
http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Components:_Caps_%28capacitors%29/Capacitors.html?tab=Details#details

http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Potentiometers/Push-pull_Pots.html

Δες και δύο πολύ κατατοπιστικά videos:


Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επεξηγηση διαγραμματων
« Απάντηση #5 στις: 02/01/10, 18:19 »
ευχαρστω πολυ,θα κανω μια βολτουλα να τσιμπησω κανενα πυκνωτη.Οσον αφορα τα βιντεο ειναι κατατοπιστικοτατα αληθεια.
Να σε ρωτησω και κατι αλλο μιας που το κατεχεις..μετρωντας τα καλωδια στο διαγραμμα ειναι μπολικα γυρω στα 13 και θα  μοιαζει με μακαροναδα.
Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω αυτα που εχουν απο μεσα εναν κεντρικο αξονα και γυρω γυρω (μπλενταζ).
δεν θα ηταν καλο να ειχαμε στο σχημα τετοια καλωδια ωστε να μειωθει ο αριθμος τους?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επεξηγηση διαγραμματων
« Απάντηση #6 στις: 03/01/10, 16:45 »
Και τι το άσχημο έχει η μακαρονάδα; που να δείς άλλες μακαρονάδες όταν έχεις έξτρα διακοπτάκια,προενισχύσεις κτλ  ;D
Shielded wire συνήθως χρησιμοποιείται στα μεγαλύτερα σε μήκος καλώδια όπως αυτό που καταλήγει στο output jack ή για να βοηθήσουν στη μείωση του θορύβου,για τα μικρά δεν είναι και τόσο απαραίτητο και κάποιες φορές λόγω χώρου δεν είναι και βολικό.
Φυσικά και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις παντού πόσα όμως καλώδια θα γλιτώσεις;

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επεξηγηση διαγραμματων
« Απάντηση #7 στις: 03/01/10, 18:51 »
ok ετσι κι αλλιως ειμαι μακαρονας!!
απλα για να μου φυγει η απορια...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/06, 03:47
από stavros75