Αποστολέας Θέμα: Τρελα βιντεο συμπεριλαβανονται. Ναι και Axe fx!!!  (Αναγνώστηκε 17664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Αλλη μια <λαμπατη> πεταλιερα:


και μιλαω για μηχανακια κατω των 300 ευρω... σιγουρα δεν υπαρχει συγκριση με το AxeFX οσο αφορα τα features και την επεκτασιμοτητα, αλλα τελικα ποιο εχει καλυτερο (πιο πειστικο) ηχο? Α, και feeling στο παιξιμο φυσικα!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Aπλα καμια σχεση... μα ΚΑΜΙΑ...
Εγω πριν το axe fx ειχα διαφορα modelling, μεταξυ των οποιων και την ναυαρχιδα της line6 τον Vetta (σε vetta II specs) που υποτιθεται οτι ηταν το top of the line στα modelling μηχανηματα. Μετα το axe fx, ο vetta ειναι για μενα απλα ενα εντελως ερασιτεχνικο εργαλειο, και οσων αφορα τις επιδοσεις του/δυνατοτητες του και κυριως οσων αφορα τον ηχο του και τις δυναμικες του.

Με λιγα λογια, αν θες να νιωθεις οτι παιζεις με ενισχυτη και οχι με πεταλιερα κτλ, δεν υπαρχει αλλος δρομος... Αυτο ειναι και το ατου του βασικα, οτι οχι μονο εχει εκλπηκτικες προσωμειωσεις αλλα κυριως γιατι φερεται σαν πραγματικος ενισχυτης. Αν δεν το δοκιμασεις δεν μπορεις να καταλαβεις τι λεω ομως...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Επειδη ομως το axe-fx ειναι κομματακι ακριβο (προσοχη δεν το λεω υπερτιμημενο και δεν το εχω δοκιμασει ακομη. Απλα μαρεσει ο,τι ακουω...και θα το πληρωνα!) και πρεπει να ονειρευομαστε και με πιο προσιτα κομματια, ιδου καποια δειγματα απο τη σειρα G της zoom. Πρωτα απο ολα, ως τωρα μια γρηγορη αποτιμηση απο τα modellers ειναι οτι η zoom προσωπικα δε με απογητευσε ποτε στην καφριλα και στο high gain. Η vox δε με ικανοποιησε ποτε, η Line6 ειναι καλη all-around αλλα για καποιο λογο ολοι της οι ηχοι ειναι σα να εχουν ενα γενικο eq φιλτρο που τους κανει να μοιαζουν μεταξυ τους, οτι δεν παιζεις απο ενισχυτη η οτι απλα ολα ειναι παραλλαγες του ιδιου distortion engine. Ε στη zoom αυτο δε συμβαινει. Επαιζα τις προαλλες με το ps-02 που εχει ενα τυπικο μοντελλινγκ κομματι και εβαλα το patch του 9002 και εμεινα παξιμαδι με μια πολυστρωματικη παραμορφωση η οποια μου αρεσε παρα παρα πολυ ιδιαιτερα για σολο. Μετα μαθαινω οτι ο σατριανις το γουσταρε και πρεπει να το ειχε χρησιμοποιησει!

Τελος παρενθεσης ιδου τα δειγματα. Τα περισσοτερα direct στην καρτα ηχου και μεσα απο φθηνες κιθαρες και μαγνητες. Οπως θα τα ακουγατε αν παιζατε εσεις.



Για να μην πολυλογουμε ολοκληρη η σελιδα του τυπου ειναι γεματη με δειγματα απο το μηχανακι αυτο αλλα και το πιο καινουριο το G1N.

http://www.youtube.com/user/d4agreg#p/u
Τα petrucci ac/dc black sabbath redo hot chilli peppers βγηκαν μια χαρα!

και metallica φυσικα...

κριμα που δε το ανεβασε σε καλη ποιοτητα. Πολλα μπασα...

ωραιο το πιτσιρικι..

Το δε G2 αναβαθμιστηκε με οθονη και καλυτερα controls και νεους τυπους drive + αναβαθμιση στους παλιους. Πλεον για 100+ ευρω παιρνεις κατι πλαστικο μεν, αλλα απο hardware εχει απιστευτο σημα/θορυβο απιστευτη δειγματοληψια και μετατροπεις...με 32 bit εσωτερικη επεξεργασια. Τα οποια φυσικα κανουν τις αλλες πεταλιερες να κλαινε αλλα ειναι και σχεδιο 2008-9 ενω το pod και η tonelab, 20-24 bit και 44khz και παλι καλα καθως ειναι απαρχαιωμενα για τα ψηφιακα δεδομενα. Εσεις θα παιρνατε pc του 2000 κατι?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Πράγματι, ο τύπος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά με τους ήχους που έχει ανεβάσει στα video. Βέβαια κάποιοι από εμάς το έλεγαν εδώ και πολύ καιρό πόσο φανταστικό μηχανηματάκι είναι το G2 για τα λεφτά του. Είμαι πολύ περίεργος να δοκιμάσω το καινούργιο G2Nu που έχει μερικές ενδιαφέρουσες λειτουργικές βελτιώσεις όπως η μεγαλύτερη οθόνη και αναβαθμισμένα χαρακτηριστικά όπως ο μεγαλύτερος αριθμός προσομοιώσεων, το looper κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απλα να συμπληρωσω οτι οντας κατοχος του G2 δηλωνω οτι ειναι φανταστικο πολυεφε, καθολου πλαστικουρα (μεταλλικο σασι με rubber cover στο πλαι για προστασια απο χτυπηματα), πολυ στιβαρη και compact κατασκευη (συνοδευει την κιθαρα μου παντου, χωραει μεσα στην μαλακη θηκη και παιρνει μπαταριες) και το αγορασα 85 ευρω καινουριο απο Ελλαδα. Σιγουρα δεν συγκρινεται με την ναυαρχιδα των modeling πολυεφε (AxeFX) στον τομεα της παραμετροποιησης / δυναμικων παιξιματος / γενικοτερης αισθησης στο παιξιμο, αλλα πιστευω ηχητικα μπορει να το πλησιασει (στον τομεα της ποιοτητας ηχου). Οσο για την πιστοτητα των προσωμοιωσεων... καθαρα υποκειμενικο θεμα.

Τελος παντων, για να μην αρχισει ο <πολεμος>  ;D, ανακεφαλαιωνω οτι ολοι πιστευω θα προτιμουσαμε να εχουμε την Φερραρι των modeling πολυεφφε (AxeFX), αλλα μερικες φορες λογω των συνθηκων οι προτεραιοτητες μας αλλαζουν (βλεπε κοστος κτησης, φορητοτητα, ευκολια χειρισμου VS ποιοτητα & πιστοτητα ηχου, feeling παιξιματος κτλ) Και σε καθε περιπτωση δεν μπορουμε να συγκρινουμε ανομοια μηχανηματα (rack effects processor με πεταλιερες) ποσο μαλλον με τετοια διαφορα τιμης. Η μονη συγκριση που ισως μπορει να δικαιολογηθει ειναι η αρχικη μου απορια για το πως μπορει μια πεταλιερα οπως οι προαναφερθεισες (με ενσωματωμενη λαμπα - οχι η G2 δεν εχει λαμπα  ;)-) να σταθει ηχητικα σε ποιοτητα & πιστοτητα ηχου διπλα στο πολυ ακριβοτερο AxeFX. Οποιος εχει ακουσει/δοκιμασει/δουλεψει και τα 2 μηχανακια, ας αφησει τα 5 cents του...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
τι να σου πω, πρεπει να τα βαλεις διπλα διπλα για αρχη...Π.χ. δε χρειαζεται να τα βαλω διπλα διπλα για να καταλαβω τι ΔΕΝ μου αρεσει στο pod xt η στην tonelab π.χ...Ασε που καθε μοντελερ εχει τη στιγμη του, σε βαθμο που σκεφτεσαι να το αγορασεις μονο και μονο για ενα ηχο. Θες παραδειγμα? Το ταπεινο v-amp 2 εχει ενα δυο sims που δικαιολογουν το...υπερογκο ποσο των 40 ευρω που το βρισκεις εδω και εκει...Το ιδιο και το απλο pod 2.0. Πραγματικα δεν μπορεσα να το χωενψω ποτε συνολικα και ακομη και απο την αρχη ελεγα οτι μου φαινεται Lo-fi. Το treadplate μοντελο του ομως αγαπηθηκε απο παρα πολυ κοσμο σε βαθμο που η ιδια η line6 το κλωνοποιησε ! για να το εχουν και οι κατοχοι ΧΤ. H δε tonelab η απλη (SE, LE) δε με ικανοποιησε ποτε για μεταλ κτλ. Αν ακουσεις ομως στο site της VOX μια ηχογραφηση SRV ειναι ολα τα λεφτα...Για μενα που ειμαι περιστασιακος σε αυτον τον ηχο δε θελει και κατι παραπανω.

Τωρα το axe-fx ειναι για μενα κατι εντελως διαφορετικο. Απο τη συλληψη του κιολα. Εχω γκρινιαξει απειρες φορες, για την ελλειψη παραμετροποιησης και την κοντοφθαλμη αποδωση ηχητικων χαρακτηρων απο τα μοντελερς. Δεν μπορεις να μιλας καν για marshall η mesa recto και να λες οτι ειναι το ταδε καναλι με τον ταδε διακοπτη πατημενο και το pressence εκει. Πρεπει να δινεις τη δυνατοτητα να ταιριαζεται ο ηχος καλυτερα οπως θα ηταν και στον κανονικο ενισχυτη...αλλιως τι γινεται? Το axe-fx δινει απιστευτες δυνατοτητες και οταν λεμε τωρα τελειωσουν και αυτες, υπαρχει και ο προγραμματιστης τους που θα σε βοηθησει να βρεις αυτο που θελεις.

Η αληθεια ειναι οτι το Axe-fx δεν ειναι φτηνη λυση που αντικαθιστα ολους τους ενισχυτες του κοσμου. 2000 κανει και παλι δεν βγαζει ηχο! Θελεις μονιτορ, τελικο μεγαφωνο η καμπινα η ακουστικα κτλ...Με τα λεφτα αυτα καλλιστα στη μεταχειρισμενη αγορα καλυπτεις με 800-1000 ευρω το τριπτυχο fender marshall mesa της επιλογης σου. Ομως, αυτα δεν κουβαλιουνται ολα μαζι, κανενα δεν ειναι τοσο ευελικτο ωστε να σταθει μονο του live η ευκολια χρησης συγκριτικα δεν υπαρχει και τελικα απλα η ποιοτητα του ηχου του axe-fx προς το παρον φανταζει ιδανικη, ωστε να μη θεωρεις οτι κανεις συμβιβασμο. Διανα.

Αν παλι εισαι μοντελερ τυπος, το να μαζεψεις και να στηνεις το καθε modeller της αγορας που κατι λεει σε καποιους ηχους, παλι δεν ειναι λυση!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
To axe fx βασικα το standard εχει 1600, το ultra εχει 2000. Για τους περισσοτερους (κι εγω μεσα σε αυτους) το standard ειναι οχι μονο αρκετο αλλα υπερπληρες... Τωρα αν καποιος θελει και επεπλεον εφφε synth, multiband compressor (το μονο που θα θελα να ειχε ΚΑΙ το standard ειναι αυτο), looper, πιο παραμετροποιησιμο harmonizer και vocoder, ή αν θελει να χρησιμοποιει σχεδον παντου 2 ενισχυτες + καμπινες + εφφε κτλ, τοτε το ultra ειναι αυτο που χρειαζεται. Για οσους παντως θελουν να εχουν ολα τα υπολοιπα εφφε και ενισχυτες, καμπινες κτλ το standard κανει την ιδια ακριβως δουλεια με το ultra, την ιδια ακριβως ποιοτητα ηχου κτλ.
Θα συμφωνησω οτι ειναι λιγο αλμυρη η τιμη του για καποιον που δεν ξερει τι μπορει να κανει το μηχανημα, αλλα με βαση οσους ενισχυτες, προενισχυτες, εφφεδακια κτλ εχουν περασει απο τα χερια μου, θα ελεγα οτι η τιμη που το δινουν ειναι πραγματικη ευκαιρια... Για ΕΝΑΝ μονο καλο ενισχυτη αυτη την στιγμη θες 1500-2000 ανετα και δεν θα χεις κανενα εφφε, δυνατοτητα direct recording, την ιδια αποδοση στον ηχο σε οποιαδηποτε ενταση και βεβαια θα εχεις μονο 2-3 ηχους, αναλογα με τον ενισχυτη που θα επιλεξεις...
Με το axe εχεις καμια 60αρια ενισχυτες, ΟΛΑ τα κιθαριστικα (και οχι μονο) εφφε που μπορει να χρειαστεις σε ποιοτητα pro studio, καμπινες, μικροφωνα, την ελευθερια να κατεβασεις και να χρησιμοποιησεις IRs για καμπινες απο αλλον κατασκευαστη IRs περα απο την fractal audio κτλ και σε ποιοτητα κατασκευης και υποστηριξης ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει ποτε...
Οποτε αν τα βαλεις ολα αυτα κατω, βλεπεις πως τελικα προκειται μαλλον για ευκαιρια παρα για κατι ακριβο...
Απλα τεινουμε να συγκρινουμε το axe fx με αλλα modelling μηχανηματα, τα οποια σε τιμη ειναι πολυ πιο κατω ακριβως γιατι δεν κανουν σε καμια περιπτωση την δουλεια που κανει το axe fx. Οκ, μπορεις μετα απο πολυ μελετη και προσοχη στις ρυθμισεις και με το καταλληλο tweaking μετα την ηχογραφηση σε EQs, compressors κτλ να παρεις καποιον αξιοπρεπη ηχο απο φθηνοτερα μηχανηματα τυπου zoom, vox, line6 κτλ. Οταν ομως χρησιμοποιησεις ενα axe fx θα δεις ποσο χαωδης ειναι η διαφορα πραγματικα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Johnie Darko, εχεις μηπως δοκιμασει ποτε το digidesign eleven rack?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Τολμω να κανω μια προβλεψη οτι στο (κοντινο πιστευω) μελλον το AxeFX θα προσφερεται και σε software version με ή χωρις συνοδεια καποιας ειδικης εξωτερικης καρτας ηχου με εισοδο high-z και με συνδεση πχ USB 3 ή firewire για χρηση με laptop...  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Οχι δεν εχω δοκιμασει το digitech... Εχω ακουσει γνωμες αλλων που το εχουν δοκιμασει. Το βαζουν στα επιπεδα ενος καλου line6... Εγω παντως δεν εχω αποψη...
Το axe fx ηδη ετοιμαζεται και για software λυση, αλλα απο οσο ξερω θα πωλειται μαζι με bundle hardware για να δουλευει (για να προστατευτει ο κατασκευαστης του απο πειρατεια και για να κρατησει τους κορυφαιους AD/DA convertors που ειναι απαραιτητοι για το μηχανημα φανταζομαι)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Περα απο την αισθηση στα χερια για την οποια δε μπορω να ξερω μη εχοντας παιξει με το εν λογω μηχανημα, αυτο οπου ακουω ειναι πανω κατω το ιδιο με τα αλλα modelling μηχανηματακια...φτωχος ηχος!! Τα καθαρα του ειναι παναθλια και ετη φωτος μακρυα απο λαμπατα καθαρα αφου οποτε παιζει καθαρο ο τυπος η νοτιτσες ειναι μια σταλιτσα... πλικι-πλικι! Στα βρωμικα ρυθμικα ο ηχος ειναι σαν να εχει περασει απο πεταλι wah που το εχεις στη μεση της διαδρομης (κλασσικο συνδρομο ολων των pod-vamp μηχανηματων οταν παιζουν direct) και στα hi-gain σολο ο ηχος ειναι πνιγμενος στα μεσαια και χωρις το "brightness" της λαμπας, πραγμα που επισης συμβαινει με αυτα τα μηχανηματα μιας και για να αφαιρεθει η "ψηφιακουρα" κοβουν απο τη μανα τους ολες τις πριμες συχνοτητες, αυτες που κανουν "cut-through" σε μια μιξη. Για "νοτα" στα σολο δεν το συζηταω! Το πραγματικο γελιο ομως ειναι στους overdriven ηχους!! Οταν ο τυπος παιζει Hendrix το αποτελεσμα ειναι για κλαμματα!! Απο οτι ακουω παντως, εχει πολυ καλα εφε σε σχεση με τα αλλα "προσομειωτηρια" και γενικα ειναι καλυτερο ηχητικα, αλλα πολυ μακρια ακομα απο τον "καλο" ηχο κιθαρας.

Το υποκειμενικο συμπερασμα μου ειναι το εξης: Ενα τετοιο μηχανημα που θα εκανε πραγματικη εξομοιωση του ηχου της λαμπας direct θα ηταν τρομερα χρησιμο σε ενα κιθαριστα που κανει συχνα λαιβ γιατι γλιτωνεις κουβαλημα. Αν ειναι ομως για να εχω ηχο να κουβαλαω μαζι εναν λαμπατο combo ή εναν λαμπατο τελικο και καμπινες κλπ κλπ σε συνδυασμο με το axe, καλυτερα παιρνω απο την αρχη το ρακ και την καμπινα μου και εχω the real thing, με τον ιδιο κοπο.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Καλα... Ασε τα video και πηγαινε να δοκιμασεις ενα απο κοντα και μετα τα λεμε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Περα απο την αισθηση στα χερια για την οποια δε μπορω να ξερω μη εχοντας παιξει με το εν λογω μηχανημα, αυτο οπου ακουω ειναι πανω κατω το ιδιο με τα αλλα modelling μηχανηματακια...φτωχος ηχος!! Τα καθαρα του ειναι παναθλια και ετη φωτος μακρυα απο λαμπατα καθαρα αφου οποτε παιζει καθαρο ο τυπος η νοτιτσες ειναι μια σταλιτσα... πλικι-πλικι! Στα βρωμικα ρυθμικα ο ηχος ειναι σαν να εχει περασει απο πεταλι wah που το εχεις στη μεση της διαδρομης (κλασσικο συνδρομο ολων των pod-vamp μηχανηματων οταν παιζουν direct) και στα hi-gain σολο ο ηχος ειναι πνιγμενος στα μεσαια και χωρις το "brightness" της λαμπας, πραγμα που επισης συμβαινει με αυτα τα μηχανηματα μιας και για να αφαιρεθει η "ψηφιακουρα" κοβουν απο τη μανα τους ολες τις πριμες συχνοτητες, αυτες που κανουν "cut-through" σε μια μιξη. Για "νοτα" στα σολο δεν το συζηταω! Το πραγματικο γελιο ομως ειναι στους overdriven ηχους!! Οταν ο τυπος παιζει Hendrix το αποτελεσμα ειναι για κλαμματα!! Απο οτι ακουω παντως, εχει πολυ καλα εφε σε σχεση με τα αλλα "προσομειωτηρια" και γενικα ειναι καλυτερο ηχητικα, αλλα πολυ μακρια ακομα απο τον "καλο" ηχο κιθαρας.

Το υποκειμενικο συμπερασμα μου ειναι το εξης: Ενα τετοιο μηχανημα που θα εκανε πραγματικη εξομοιωση του ηχου της λαμπας direct θα ηταν τρομερα χρησιμο σε ενα κιθαριστα που κανει συχνα λαιβ γιατι γλιτωνεις κουβαλημα. Αν ειναι ομως για να εχω ηχο να κουβαλαω μαζι εναν λαμπατο combo ή εναν λαμπατο τελικο και καμπινες κλπ κλπ σε συνδυασμο με το axe, καλυτερα παιρνω απο την αρχη το ρακ και την καμπινα μου και εχω the real thing, με τον ιδιο κοπο.

Το αλλο με την αλεπου θυμηθηκα. Γνωμη σου και δικαιωμα σου να την λες. Για μενα τιποτα απολυτως.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Χωρις να ειναι ακριβως modelling τσεκαρετε και αυτα τα κλιπακια μια και συραμε το χορο.

http://www.amtelectronicsusa.com/amtss11_crunch2.mp3

http://www.amtelectronicsusa.com/amtss11_clean1.mp3

Αυτος ειναι ο "vintage" της εταιρειας.

Αυτος ειναι ο πιο σφιχτος high gain επιθετικος προενισχυτης. Μαρεσουν οι Ρωσοι. Και οι γυναικες τους ειναι ομορφες και η vodka τους original!

http://www.amtelectronicsusa.com/amtelectronicsusa_ss20_demo_1.mp3


Γουσταρα εκει στη μεση με το χοροπηδηχτο διακοπτικο ριφ. Πολυ καλοριφερ ο τυπος!!!

Και αν μου εβγαινε η machine head φαση και επαιρνα 5150 ετσι θα ηθελα να ακουγεται.

http://www.amtelectronicsusa.com/p1_highgain.mp3
http://www.amtelectronicsusa.com/p1_mediumgain.mp3


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Mr Darko μια και εισαι ενας εκ των ελαχιστων κατοχων Axe-fx κανενα κλιπακι εκανες? Αν ανεβασεις θα ειναι ωραια. Εχει το κιθαρα χωρο να ανεβαινουν κλιπακια?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Βασικα εχω κανονισει μαζι με καποιους συμφορουμιτες να κανουμε ενα κανονικο review μαζι με soundclips. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει καθολου με τις καμπινες στο axe fx, οποτε παιζει να κανουμε πιο κλασσικη ηχογραφηση με μικροφωνα κτλ, αν και προσανατολιζομαι και προς την χρηση και των 2 ταυτοχρονα (και direct και με mics). Περιμενω να μου ερθει ενας μετατροπεας usb/midi για να μπορεσω να κανω update το τελευταιο firmware οπου ο Cliff "εφτιαξε" ακομα περισσοτερο τα fender μοντελα (ολοι εχουν τρελαθει με τα καινουρια fender στην fractal, ακομα και ορκισμενοι fenderακηδες εχουν ενθουσιαστει), προσθεσε κανα 2 ενισχυτες (Carol Ann και Orange RV50), εβαλε και το BB booster κτλ. Δυστυχως προς το παρον δεν μπορω να κανω update μιας και το καινουριο pc μου δεν εχει παραλληλη/midi θυρα και δεν μπορω να κανω update μεχρι να ερθει ο ανταπτορας. Οταν ερθει (το εχω παραγγειλει απο εξω) θα κανω update και μετα θα κανονισω για αυτο το review, οποτε θα ανεβασω μετα εδω και ηχους και το review, (ισως και video;)
Αν ενδιαφερεσαι για να σαι παρον στο εγχειρημα και μενεις Αθηνα, στειλε κανα pm, ωστε οταν κανονισω να βρεθω με τα παιδια να σου πω κι εσενα αν θες να ερθεις να το δοκιμασεις κι απο κοντα.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/10, 11:12 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Θεσσαλονικη ειμαι δυστυχως...Το πιο κοντινο axe-fx ειναι κατερινη χα χα! Ωστοσο αφου περνει I.R. αν ποτε δοκιμασεις μερικες εξωτερικες εγω βρηκα πολυ καλες στο www.guitarampmodeling.com Εχει ετοιμα πακετα απο marshall mg15R που λεει ο λογος μεχρι ολα τα μοντελα mesa ENGL κτλ και τα εχουν φτοιαξει οι ιδιοι οι χρηστες!!!  Επιπροσθετα για ακομη μεγαλυτερο ελεγχο τις τρεχω μεσα απο το revalver της peavey διοτι το convolution speaker simulation μοντελο του επιτρεπει ελεγχο στα μπασα πριμα της καμπινας και στο ποσο θα σκασει η θα παραμορφωσει το μεγαφωνο. Αλλο ενα ωραιο κολπο ειναι οτι μπορεις να τρεξεις και τις καμπινες του guitar rig 4.0 το οποιο στο control room επιτρεπει μεχρι και 8 διαφορετικες εξομειωσεις μικροφωνων να μιξαριστουν να αλλαξεις τη φαση τους και το που θα ειναι στο stereo image. Κοινως 3-D ηχος απο ενα guitar track το κατα δυναμην και ολα αυτα απο τη στιγμη που το axe-fx επιτρεπει να στειλεις μονο το σημα προενισχυσης και power amp simulation. Πρακτικα ανεξαντλητο.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ευχαριστω! Δεν νομιζω να χρειαζεται αλλο προγραμμα, το axe fx σου δινει οτι θες σε παραμετροποιηση καμπινων, απο παραμορφωση μεγαφωνου μεχρι τοποθετηση μικροφωνου κτλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Καλα ολες οι ψηφιακες πεταλιερες κτλ, αλλα αμα βγειτε λαιβ που θα ακουμπατε την μπυρα σας?  ;D  ;D  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Στον ενισχυτη του μπασσιστα  ;D >:D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Φιλε Johnie Darko αυτο που εκανες με το Axe σκεφτομαι να το κανω με το digitech GSP1101 που λενε πως ειναι το AXE των φτωχων...Η καλυτερη επιλογη ειναι η χρηση ενος solid state power amp(Αrt SLA-1 η Art SLA-2) η να το συνδεσω στον engl μου?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν νομιζω να εχεις κανενα απολυτως προβλημα να το συνδεσεις στον Engl εαν εχει effects loop ή preamp in.
Θα χρησιμοποιεις μονο το τελικο σταδιο του Engl που θα ειναι λαμπατο και οσο παιζεις σε σχετικα χαμηλες εντασεις (μεχρι το 3-4) ο ενισχυτης δεν θα χρωματιζει ιδιατερα τον ηχο της πεταλιερας αλλα θα εχει τα καλα του feeling του λαμπατου. Οταν θα δυναμωνεις πιο πολυ και θα αρπαζουν οι τελικες τοτε σιγουρα θα εχεις χρωματακι απο τον ενισχυτη αλλα και παλι μια χαρα θα ειναι πιστευω. Εγω το axe fx αρχικα το χρησιμοποιουσα πανω σε εναν τελικο λαμπατο mesa boogie 50/50 και ηταν παρα πολυ καλο σχεδον τελειο. Απλα σκεφτηκα οτι αφου μπορω το ιδιο και με ss, να πουλησω το λαμπατο και να παρω ss για να αποφυγω και service αλλαγες λαμπας κτλ. Ετσι τωρα το εχω με ενα SL-2 και αποδιδει ελαφρως καλυτερα απο οτι με τον boogie καθοτι ειναι πιο flat ηχητικα το art και ετσι εχω πιο αχρωματιστο ηχο ωστε να δουλευουν οσο καλυτερα γινεται οι εξομειωσεις του axe.
Το digitech δεν το χω ακουσει, οποτε δεν θα σε παρω στο λαιμο μου να σου πω να παρεις ss και να το συνδεσεις πανω. Προσωπικα, αν ημουν στη θεση σου και ημουν αποφασισμενος να παρω το digitech, θα το εβαζα πανω στο ενισχυτη που εχω ηδη και θα το δοκιμαζα αρκετο καιρο μεχρι να το μαθω καλα και να ξερω τι κανει και τι οχι. Μετα θα αποφασιζα αν ειμαι ευχαριστημενος τελικα με τον ηχο. Αν ναι, κραταω οπως ειναι τον λαμπατο και το digitech. Αν οχι, παιρνω το digitech παραμασχαλα και παω για δοκιμες με ss ή λαμπατους αλλα ΤΕΛΙΚΟΥΣ, οχι combo ή κεφαλες. Αν στις δοκιμες καταλαβαινα οτι καπτι αποδιδει καλυτερα σε σχεση με τον λαμπατο σπιτι, τοτε θα εκανα την αλλαγη σε ss.
Παντως περα απο αυτα, νομιζω οτι μια χαρα θα δουλεψει πανω στον λαμπατο σου, να μη σου πω οτι μιας και ΔΕΝ ειναι axe fx, μπορει να επωφεληθει και απο την λαμπα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

Οντως πανω απο αυτες τις εντασεις δεν εχει παιξει ποτε...αλλωστε το digitech εχει ειδικη συνδεσμολογια ωστε να δουλευει ΚΑΙ ο ενισχυτης σου αν εσυ βεβαια το επιθυμεις η οχι,κανοντας bypass στα μοντελα των ενισχυτων...Δεν εχει επιλογη τελικων ενισχυτων(το AXE εχει?)
Μια ερωτησουλα για το ART...χρησιμοποιεις τη bridged επιλογη?Εχει αρκετη ενταση?Headroom?Που βρηκες καλωδια τυπου banana?
Αυτα τα ολιγα... 8)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Για αυτο ειμαστε ολοι εδω, για να βοηθαμε και να βοηθιομαστε  ;)
Στις ερωτησεις σου τωρα, το axe κανει ξεχωριστη προσωμειωση του preamp section και του power amp section, αλλα υπο μορφη κεφαλης ενισχυτη φαντασου το. Δλδ οχι σαν να εχεις σε rack προενισχυτη και τελικο και να τα συνδυαζεις οπως θες, ΑΛΛΑ σου δινει την δυνατοτητα σε καθε μοντελο να επιλεξεις tonestack προενισχυτη και ετσι να κανεις πολλες μιξεις. Πχ Boogie rectifier με tonestack απο plexi. Απο κει και περα οι ρυθμισεις στο deep editing ειναι τοσες πολλες που ειναι πραγματικα σαν να custom-οποιεις το καθε μοντελο.
Το art το παιζω σε stereo mode και οχι σε bridged μιας και δεν χρειαζομαι τρελες εντασεις. Στην πραγματικοτητα το χρησιμοποιω στα 3/4 της συνολικης του εντασης και μετα ρυθμιζω το output απο το output του axe fx, ετσι ξερω οτι δεν θα κλιπαρω ποτε μιας και ο τελικος δεν ειναι ποτε τερμα μεν, αλλα ειναι τοσο ψηλα ωστε να εχω αφθονο headroom. Εγω εχω το SL-2 και απο αποψη εντασης δεν εχω κανενα προβλημα. Εχω συνδεσει πανω του μια 4x12" καμπινα και μια 2x12" (η 2x12" ειναι ουσιαστικα το αδειο "κουτι" του vetta που ειχα και αφου του εβγαλα το σασι, κρατησα μονο το κουτι μαζι με τα μεγαφωνα για να το χρησιμοποιω σαν ηχειο). Σαν ενταση, φτανει οσο και ο 50/50 που ειχα... Οποτε νομιζω οτι με αυτον τον ενισχυτη δεν χρειαζεται να χρησιμοποιεις bridged mode, εκτος πια κι αν προκειται να παιζεις σε κανεναν πολυ μεγαλο χωρο χωρις PA... Με λιγα λογια σχεδον ποτε...
Απο κει και περα, τα banana plugs τα βρισκεις σε οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων, αλλα δεν χρειαζονται εαν δεν προκειται να μετακινεις τα μηχανηματα. Τα βυσματα που εχει το ART δεχονται μεν banana plugs, αλλα δεχονται και απλα ...στριμμενο συρμα... οπως δλδ συνδεεις συνηθως και τα ηχεια σε εναν ενισχυτη συμβατικο σπιτιου... Απλα ξεγυμνωνεις λιγο καλωδιο ηχειου, στριβεις καλα το συρμα να γινει "ενα", ξεβιδωνεις τα plugs του ART μεχρι να φανει η τρυπιτσα που εχει το μεταλλικο στελεχος που συγκρατει το πλαστικο plug, περνας απο μεσα το συρματακι και τα ξανασφιγγεις... Εισαι ετοιμος μετα! Βεβαια αν προκειται να μετακινεις τα μηχανηματα τοτε ειναι καλυτερα φυσικα να κανεις εξαρχης την μετατροπη να βαλεις banana plugs στα καλωδια των ηχειων σου...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/10, 11:43 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απο τα λεγομενα σου μαλλον το SLA-1 θα μου ειναι αρκετο αν ποτε χρειαστει να ψαξω για τελικο(για 2Χ12 αλλωστε μιλαμε και με τα βατ θα υπαρχει θεμα).
tonestack τι ειναι?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/06, 19:05
από DEROS
6 Απαντήσεις
5430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/07, 16:11
από delfinaki
20 Απαντήσεις
7327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/08, 02:24
από Spell@lchemist!
12 Απαντήσεις
5122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 02:27
από eleos* (Βάλια πια....)
28 Απαντήσεις
9264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 17:17
από Jezus
32 Απαντήσεις
10168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 12:35
από panos470dxqm
25 Απαντήσεις
7512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/09, 21:06
από Ogun-Sotis
1 Απαντήσεις
1780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/11, 17:49
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
1707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/14, 16:44
από ivikos
2 Απαντήσεις
4371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/17, 18:33
από mouz